Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις ενεργοποιησει usb debugging κτλ? Τα windows το βλεπουν κανονικα κατα τ'αλλα? Δεν πιστευω να χρησιμοποιεις usb 3.0 θυρα? Αν εισαι οκ με ολα τα παραπανω δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο προς το παρον.. Και εσενα αrootαριστο σου 'ρθε στην Official 036?

Αστα να πάνε! πολύ πίκρα αρουτάριστο δεν λες τίποτα με χαλασμένη recovery δεν μπορώ και να φλασάρω κιόλας. Με τα κινέζικα και τα όλα του. Το έχω εδώ και ένα μηνα στα χέρια μου, έκανα προσπάθειες, ρώτησα και δεν έβγαλα άκρη και τα παράτησα το άφησα στην άκρη. Με windows 7 είμαι και το έκανα και debug.. απλά μονο φορτώνει και μετά σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αυτο τι μας λεει ?

Μπορει να παρει lollipop? Αφορακαι το δικο μας τηλεφωνο?

 

http://levelof.blogspot.gr/2014/10/upgradeupdate-micromax-canvas-nitro.html

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε! πολύ πίκρα αρουτάριστο δεν λες τίποτα με χαλασμένη recovery δεν μπορώ και να φλασάρω κιόλας. Με τα κινέζικα και τα όλα του. Το έχω εδώ και ένα μηνα στα χέρια μου, έκανα προσπάθειες, ρώτησα και δεν έβγαλα άκρη και τα παράτησα το άφησα στην άκρη. Με windows 7 είμαι και το έκανα και debug.. απλά μονο φορτώνει και μετά σταματάει.

 

Σοβαρα? :worry: Εμενα ευτυχως ολα καλα... Γιατι δεν δοκιμαζεις με flashtools να περασεις μια stock rom και να ξαναδοκιμασεις εκει το root?

Απο ποιο καταστημα το αγορασες αν επιτρεπεται? Οντως την 036 φορουσε οταν το παρελαβες?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? :worry: Εμενα ευτυχως ολα καλα... Γιατι δεν δοκιμαζεις με flashtools να περασεις μια stock rom και να ξαναδοκιμασεις εκει το root?

Απο ποιο καταστημα το αγορασες αν επιτρεπεται? Οντως την 036 φορουσε οταν το παρελαβες?

 

Aliexpress... Αν έχεις κάποια link να μου προτείνεις για flashtools και καμία stock rom της προκοπής θα με βοηθούσε πάρα πολύ... επειδή και αυτό τον τρόπο δοκίμασα απλά ίσως να μην μπορώ να το κάνω... :O

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε! πολύ πίκρα αρουτάριστο δεν λες τίποτα με χαλασμένη recovery δεν μπορώ και να φλασάρω κιόλας. Με τα κινέζικα και τα όλα του. Το έχω εδώ και ένα μηνα στα χέρια μου, έκανα προσπάθειες, ρώτησα και δεν έβγαλα άκρη και τα παράτησα το άφησα στην άκρη. Με windows 7 είμαι και το έκανα και debug.. απλά μονο φορτώνει και μετά σταματάει.

Με vroot ρουταρεται η 036....περνα πρωτα την αγγλικη εκδοση 1.7.3(αν θυμαμαι καλα) και μετα κανε αναβαθμιση στην τελευταια

εκδοση για να σου κρατησει τα αγγλικα....πρωτα ομως να περασεις drivers του κινητου.. πιο πισω στο νημα θα βρεις τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Aliexpress... Αν έχεις κάποια link να μου προτείνεις για flashtools και καμία stock rom της προκοπής θα με βοηθούσε πάρα πολύ... επειδή και αυτό τον τρόπο δοκίμασα απλά ίσως να μην μπορώ να το κάνω... :O

 

Αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5590826#post5590826

δεν σε βοηθάει;

Link to comment
Share on other sites

Aliexpress... Αν έχεις κάποια link να μου προτείνεις για flashtools και καμία stock rom της προκοπής θα με βοηθούσε πάρα πολύ... επειδή και αυτό τον τρόπο δοκίμασα απλά ίσως να μην μπορώ να το κάνω... :O

 

Ισως να μην χρειάζεται να πας σε αυτή την λύση.

Σίγουρα έκανες οτι λένε οι οδηγίες που υπαρχουν στην αρχή αλλάζοντας recovery κ rom;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι μας λεει ?

Μπορει να παρει lollipop? Αφορακαι το δικο μας τηλεφωνο?

 

http://levelof.blogspot.gr/2014/10/upgradeupdate-micromax-canvas-nitro.html

 

oτι θα παρει λογικα θα παρει αλλα rom σε 3 parts πρωτη φορα βλεπω,μυριζει υποπτιλα..!Την κατεβασε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

oτι θα παρει λογικα θα παρει αλλα rom σε 3 parts πρωτη φορα βλεπω,μυριζει υποπτιλα..!Την κατεβασε κανεις?

Ειναι υποποτο με χρεωσεις τηλεφώνων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παίδες βγήκε η Lollipop και το έχασα;

Εδώ μάλλον δεν θα δούμε 4.4.4 και εσείς ονειρεύεστε πρώτοι L :p

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Update για την Α310 και την μπαταρια της:

 

Μετα απο calibration με το battery calibration https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el το τηλεφωνο εσβησε κανονικα (χωρις γραμμες,κολληματα και αλλα κολπα) στο 0% με το που εφτασε στα 3400mV

 

Η πτωση της μπαταριας καθ'ολη την διαρκεια της αποφορτισης ηταν απολυτα στρωτη,χωρις αποτομες πτωσεις και αλλα περιεργα με εξαιρεση το 1% οπου εκατσε λιγο παραπανω μεχρι να φτασει στα 3400mV

 

Kρατησε 7μιση ωρες με τις 6μιση-7ωρες απο αυτες με ανοιχτη οθονη να πειραζω το τηλεφωνο προσπαθωντας να τελειωσω την μπαταρια με παιχνιδια,video στο youtube,μουσικη,3g και wifi.

 

Η ρομ εχει ιδανικη διαρκεια μπαταριας κατα την γνωμη μου.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι κακο να σβηνει το τηλεφωνο στα 3400 αντι στα 3600,ισως ειναι μια χαρα κι ετσι.Αυτο με τα 3600 απο που βγαινει?Ειναι καποιος γενικος κανονας για ολα τα τηλεφωνα?

 

Οποιος ειχε θεματα με την A310 και την μπαταρια της ας κανει αυτο που εκανα.Ανοιγει την εφαρμογη και ακολουθει τις οδηγιες,φορτιση μεχρι το 100% και αδειασμα μεχρι το 0% με παρακολουθηση των mV

 

Συμπερασματα δικα σας!Νομιζω οτι απλα οι μπαταρια ηθελε καλιμπραρισμα και δεν ειχε προβλημα η συγκεκριμενη rom.Το επιβεβαιωνει νομιζω και ο dalyer απο το modaco που ειχε παθει κι αυτος αυτο με τις γραμμες με το που του ειχε ερθει το τηλ με official CoolUI (4.2.015.P0.140321.8297W) και οχι a310.

 

Σκεφτομαι τα εξης:H καποιες μπαταριες ερχονται καλιμπραρισμενες λαθος,ειτε θελουν καποιον συγκεκριμενο τροπο φορτισματος για τις πρωτες φορες ωστε να στρωσουν,ειτε τις εχουμε μπερδεψει με τις συνεχομενες αλλαγες rom.To app αυτο που εκανα το καλιμπραρισμα γραφει οτι πρεπει να γινεται καλιμπραρισμα στην μπαταρια καθε φορα μετα απο αλλαγη rom για να γινεται reset το batterystats.bin

 

 

Η a310 που χρησιμοποιησα ειναι η Indonesian που ποσταρα χθες. (καλη,ομορφη,με τρομερο performance στα games αλλα θεματακι στο wifi που χανει μερικες φορες την συνδεση ενω ειναι connected (φτιαχνεται με μερικα wipe cache/dalvik) και θεματακι με τα led στα capasitive που λογικα θα λυνεται αν βγαλεις το gravity φανταζομαι γιατι πριν την σκαλισω δεν ειχε θεμα)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, η μπαταρίες ειναι τεχνολογίας που επιτρεπουν τη επαναφόρτιση σε οποιαδήποτε σημειο της κατάστασης τους. Οποις θέλει, μπορει να φορτίσει το κινητο του π. χ. Καθε βραδυ, οπότε δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Αυτό, ομως, που θελω εγώ είναι η μέγιστη δυνατή αυτονομία που μπορω να εχω, ας πουμε σε μια περίπτωση ανάγκης. Γι αυτο και το πουσαρω το μηχανημα. Για να ξερω..

Αν δεν δοκιμάσω, δεν θα ξέρω....

 

Μεχρι στιγμής, η 310, τα σπάει. Φυσικά, δεν θα την στραγγίζω συνέχεια.

Αλλά, για το καλό όλων οσων την χρησιμοποιούν μαζί και εγω, κάποιος πρέπει να... δοκιμάσει :happy:

 

Δώσε ling φίλε μου για να κατεβάσω την 310 και εγώ μιάς και ακούω τόσα καλά λόγια

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aliexpress... Αν έχεις κάποια link να μου προτείνεις για flashtools και καμία stock rom της προκοπής θα με βοηθούσε πάρα πολύ... επειδή και αυτό τον τρόπο δοκίμασα απλά ίσως να μην μπορώ να το κάνω... :O

Για root δοκίμασε σε παρακαλώ να κατεβάσεις αυτό: http://pan.baidu.com/s/1jGLyaIa

Να το βάλεις στην κάρτα μνήμης χύμα και από το stock recovery δοκίμασε να το κάνεις Install.

Link to comment
Share on other sites

Update για την Α310 και την μπαταρια της:

 

Μετα απο calibration με το battery calibration https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el το τηλεφωνο εσβησε κανονικα (χωρις γραμμες,κολληματα και αλλα κολπα) στο 0% με το που εφτασε στα 3400mV

 

Η πτωση της μπαταριας καθ'ολη την διαρκεια της αποφορτισης ηταν απολυτα στρωτη,χωρις αποτομες πτωσεις και αλλα περιεργα με εξαιρεση το 1% οπου εκατσε λιγο παραπανω μεχρι να φτασει στα 3400mV

 

Kρατησε 7μιση ωρες με τις 6μιση-7ωρες απο αυτες με ανοιχτη οθονη να πειραζω το τηλεφωνο προσπαθωντας να τελειωσω την μπαταρια με παιχνιδια,video στο youtube,μουσικη,3g και wifi.

 

Η ρομ εχει ιδανικη διαρκεια μπαταριας κατα την γνωμη μου.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι κακο να σβηνει το τηλεφωνο στα 3400 αντι στα 3600,ισως ειναι μια χαρα κι ετσι.Αυτο με τα 3600 απο που βγαινει?Ειναι καποιος γενικος κανονας για ολα τα τηλεφωνα?

 

Οποιος ειχε θεματα με την A310 και την μπαταρια της ας κανει αυτο που εκανα.Ανοιγει την εφαρμογη και ακολουθει τις οδηγιες,φορτιση μεχρι το 100% και αδειασμα μεχρι το 0% με παρακολουθηση των mV

 

Συμπερασματα δικα σας!Νομιζω οτι απλα οι μπαταρια ηθελε καλιμπραρισμα και δεν ειχε προβλημα η συγκεκριμενη rom.Το επιβεβαιωνει νομιζω και ο dalyer απο το modaco που ειχε παθει κι αυτος αυτο με τις γραμμες με το που του ειχε ερθει το τηλ με official CoolUI (4.2.015.P0.140321.8297W) και οχι a310.

 

Σκεφτομαι τα εξης:H καποιες μπαταριες ερχονται καλιμπραρισμενες λαθος,ειτε θελουν καποιον συγκεκριμενο τροπο φορτισματος για τις πρωτες φορες ωστε να στρωσουν,ειτε τις εχουμε μπερδεψει με τις συνεχομενες αλλαγες rom.To app αυτο που εκανα το καλιμπραρισμα γραφει οτι πρεπει να γινεται καλιμπραρισμα στην μπαταρια καθε φορα μετα απο αλλαγη rom για να γινεται reset το batterystats.bin

 

 

Η a310 που χρησιμοποιησα ειναι η Indonesian που ποσταρα χθες. (καλη,ομορφη,με τρομερο performance στα games αλλα θεματακι στο wifi που χανει μερικες φορες την συνδεση ενω ειναι connected (φτιαχνεται με μερικα wipe cache/dalvik) και θεματακι με τα led στα capasitive που λογικα θα λυνεται αν βγαλεις το gravity φανταζομαι γιατι πριν την σκαλισω δεν ειχε θεμα)

 

Το "καλιμπραρισμα" που λέμε στην ουσία είναι το σβήσιμο του αρχείου batterystats.bin και ξαναγράψιμο με σωστά ας το πούμε στατιστικά για το ποσοστό της μπαταρίας . Βέβαια αυτό έχει αποδειχτεί ότι είναι μύθος και δεν ισχύει διότι με κάθε φόρτιση του κινητού στο 100% η επανεκκίνηση το αρχείο αυτό γίνεται από μόνο του reset και ξανά γράφεται http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1460553 . Πάντως και εγώ το σβήνω σε κάθε φλασάρισμα που κάνω. :p

Edited by vasilis91
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Το "καλιμπραρισμα" που λέμε στην ουσία είναι το σβήσιμο του αρχείου batterystats.bin και ξαναγράψιμο διότι μετά από αλλαγή rom το αρχείο αυτό μπορεί να παραμείνει . Βέβαια αυτό έχει αποδειχτεί ότι είναι μύθος και δεν ισχύει διότι με κάθε φόρτιση του κινητού στο 100% η επανεκκίνηση το αρχείο αυτό γίνεται από μόνο του reset και ξανά γράφεται http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1460553 . Πάντως και εγώ το σβήνω σε κάθε φλασάρισμα που κάνω. :p

 

το καλιμπραρισμα δεν σβηνει μονο το αρχειο αυτο αλλα το κανει και ακριβως την στιγμη που πρεπει,στο 100% της φορτισης χωρις να χρειαστει να εισαι εσυ σε ετοιμοτητα πανω απο τον root explorer για να το κανεις χειροκινητα.

Iσως δεν ειναι μυθος αν σκεφτεις οτι το cwm recovery εχει επιλογη wipe battery stats (οι version που εχουμε εμεις οχι)

Link to comment
Share on other sites

Update για την Α310 και την μπαταρια της:

 

Μετα απο calibration με το battery calibration https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el το τηλεφωνο εσβησε κανονικα (χωρις γραμμες,κολληματα και αλλα κολπα) στο 0% με το που εφτασε στα 3400mV

 

Η πτωση της μπαταριας καθ'ολη την διαρκεια της αποφορτισης ηταν απολυτα στρωτη,χωρις αποτομες πτωσεις και αλλα περιεργα με εξαιρεση το 1% οπου εκατσε λιγο παραπανω μεχρι να φτασει στα 3400mV

 

Kρατησε 7μιση ωρες με τις 6μιση-7ωρες απο αυτες με ανοιχτη οθονη να πειραζω το τηλεφωνο προσπαθωντας να τελειωσω την μπαταρια με παιχνιδια,video στο youtube,μουσικη,3g και wifi.

 

Η ρομ εχει ιδανικη διαρκεια μπαταριας κατα την γνωμη μου.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι κακο να σβηνει το τηλεφωνο στα 3400 αντι στα 3600,ισως ειναι μια χαρα κι ετσι.Αυτο με τα 3600 απο που βγαινει?Ειναι καποιος γενικος κανονας για ολα τα τηλεφωνα?

 

Οποιος ειχε θεματα με την A310 και την μπαταρια της ας κανει αυτο που εκανα.Ανοιγει την εφαρμογη και ακολουθει τις οδηγιες,φορτιση μεχρι το 100% και αδειασμα μεχρι το 0% με παρακολουθηση των mV

 

Συμπερασματα δικα σας!Νομιζω οτι απλα οι μπαταρια ηθελε καλιμπραρισμα και δεν ειχε προβλημα η συγκεκριμενη rom.Το επιβεβαιωνει νομιζω και ο dalyer απο το modaco που ειχε παθει κι αυτος αυτο με τις γραμμες με το που του ειχε ερθει το τηλ με official CoolUI (4.2.015.P0.140321.8297W) και οχι a310.

 

Σκεφτομαι τα εξης:H καποιες μπαταριες ερχονται καλιμπραρισμενες λαθος,ειτε θελουν καποιον συγκεκριμενο τροπο φορτισματος για τις πρωτες φορες ωστε να στρωσουν,ειτε τις εχουμε μπερδεψει με τις συνεχομενες αλλαγες rom.To app αυτο που εκανα το καλιμπραρισμα γραφει οτι πρεπει να γινεται καλιμπραρισμα στην μπαταρια καθε φορα μετα απο αλλαγη rom για να γινεται reset το batterystats.bin

 

 

Η a310 που χρησιμοποιησα ειναι η Indonesian που ποσταρα χθες. (καλη,ομορφη,με τρομερο performance στα games αλλα θεματακι στο wifi που χανει μερικες φορες την συνδεση ενω ειναι connected (φτιαχνεται με μερικα wipe cache/dalvik) και θεματακι με τα led στα capasitive που λογικα θα λυνεται αν βγαλεις το gravity φανταζομαι γιατι πριν την σκαλισω δεν ειχε θεμα)

 

Πες τα χρυσοστομε......!

Οταν τα γραφα και τα παρουσιαζα με φωτογραφίες , έπεφτε το τρολαρισμα της αρκουδας...

Τεσπα...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καιρό καιρό να ασχοληθώ με την συγκεκριμένη συσκευή υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Ποια rom να ζητήσω;

 

Κάποιος; :)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

το καλιμπραρισμα δεν σβηνει μονο το αρχειο αυτο αλλα το κανει και ακριβως την στιγμη που πρεπει,στο 100% της φορτισης χωρις να χρειαστει να εισαι εσυ σε ετοιμοτητα πανω απο τον root explorer για να το κανεις χειροκινητα.

Iσως δεν ειναι μυθος αν σκεφτεις οτι το cwm recovery εχει επιλογη wipe battery stats (οι version που εχουμε εμεις οχι)

 

Λόγο του ότι δεν ισχύει έχει αφαιρεθεί από το cwm :P Υπήρχε μόνο σε παλαιότερες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ok δοκιμασα τα παντα και ακομα δε μπορω να δω το τηλεφωνο στο pc στα windows xp με την emui . Εκανα restore την laek και ολα καλα . Ξαναεβαλα emui unicom εκανα οοολα αυτα :

 

https://drive.google.com/f...zI1M1lfMk1BSUE

Εγκαθιστούμε τα: PDAnet, Coolpad-140208-Setup, Vcom_driver_autoinstall

Ενεργοποιούμε το usb_debugging στο τηλέφωνό μας , το συνδέουμε ανοιχτό στην USB θύρα και ολοκληρώνεται η εγκατάσταση (θεωρητικά πάντα).

Tips:

Καλό είναι να απενεργοποιηθούν τα antivirus & firewall.

Διαλέγουμε πίσω θύρα PC και καλό καλώδιο χωρίς προεκτάσεις.

Αποσυνδέουμε τυχόν usb συσκευές στις δίπλα θύρες για να αποφύγουμε πιθανό conflict.

 

Αν δεν γίνει εγκατάσταση των drivers και δεν βλέπεις το τηλέφωνο στο PC , συνδέεις το κινητό στο PC αφού το βάλεις σε recovery mode (από κλειστό πατώντας ταυτόχρονα τα vol+ και power μέχρι να ανοίξει η οθόνη) ή και fastboot mode (vol+ και vol- και power)

και μπορεί τότε να το δει!

Αυτά για σήμερα.

 

και παλι δε μπορω . Τι φαση περναει αυτη η rom και μου αρεσει αλλα δε μπορω να τη κρατησω ετσι :(

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Όταν την περνάς ενεργοποιείς το usb debugging;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το δοκιμασα σε λάπτοπ με win7 και βλέπει κανονικά το κινητο ( g750-T00)με την emui unicom ,βασικά τους αποθηκευτικους χώρους εσωτερικό και sd card.

Τι άλλο θα έπρεπε να βλέπει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...