Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή το έψαχνα κι εγώ (η UNICOM το είχε σαν επιλογή από τις ρυθμίσεις ήχου) εμφανίζεται μόνο όταν συνδέσεις ακουστικά.

 

Εμένα μου κάνει άλλο κουφό. Όταν εγκαθιστάς κάποια εφαρμογή δημιουργεί δύο εικονίδια, ένα στη μία επιφάνεια εργασίας και ένα στην άλλη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Την έβγαλα γιατί δεν έβλεπε τις sim.

 

Εδώ είσαι.

 

 

 

 

 

 

Δεν το έβαλα, την έβγαλα με τη μία, νόμιζα ότι δεν το είχα κιόλας.

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/page-142#entry2236893

 

Mπηκε για δοκιμη και η παραπανω,οντως δεν βλεπει την sim,οποτε αμεσα εξω.

Τα screenshot παρακατω ειναι απο εντελως απειραχτο κντ.

 

http://i60.tinypic.com/9uw31h.jpg http://i59.tinypic.com/1jxbno.jpg http://i61.tinypic.com/2rq1zzb.jpg http://i58.tinypic.com/34iqtdf.jpg http://i62.tinypic.com/2r5rhi9.jpg http://i62.tinypic.com/v7dz87.jpg http://i60.tinypic.com/a2t4lh.jpg http://i58.tinypic.com/solaw4.jpg

 

Την ξαναέβαλα τώρα, θέλει το 3g patch και βλέπει τις sim μια χαρά. Είναι παλαιότερη έκδοση από τις άλλες δύο, θα μείνει για τεστ κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε μένα η emui unicom κράτησε η μπαταρία δυο μέρες χωρίς φόρτιση. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Στην 13-10 δηλαδή πόσο κρατά;
Link to comment
Share on other sites

Ξαναέβαλα την emui 13-10 και την στήνω από την αρχή χωρίς τη σαβούρα της Google, πρέπει να είναι καλύτερη από τη UNICOM σε κατανάλωση όντως.

Περιμένω εντυπώσεις! Είναι κατεβασμένη ήδη. Περιμένω να διαβάσω και τα δικά σου σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.εχω την 4.4.2 v4 με κερνελ v3..Αν το τηλεφωνο "πειραχτει" με gravity box και γενικοτερα με τις εφαρμογες του xposed παιζει να καταναλωνει πιο γρηγορα την μπαταρια?
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν το τηλεφωνο "πειραχτει" με gravity box και γενικοτερα με τις εφαρμογες του xposed παιζει να καταναλωνει πιο γρηγορα την μπαταρια?

 

Όχι, εξαρτάται τι εφαρμογές θα βάλεις. Με το greenify πάντως θα δεις σίγουρα καλύτερη κατανάλωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εξαρτάται τι εφαρμογές θα βάλεις. Με το greenify πάντως θα δεις σίγουρα καλύτερη κατανάλωση.

To εχω το greenify, αλλα εχω την υποψια οτι αφου μετα εβαλα το gravity και εκανα και κατι ψιλορυθμισεις με το xblast tools τρωει την μπαταρια πιο γρηγορα.δεν εχω κατι αλλο απ το xposed,μονο αυτα τα 2

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Υ. Γ. (οφ τοπικ). Επειδή κάποτε είχαμε μια κουβέντα σχετικα με κάρτες και μου ετυχε λαχείο 64αρα τρανσεντ 300χ με 17 δολάρια, κατι ανάλογο σε σανδισκ:

http://www.tinydeal.com/v-p-77836.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=computer_net&utm_content=ATF-142339&utm_campaign=top_141028_en&sc_src=email_1131544&sc_eh=fd0739754d23133e1

32ΑΡΑ σ αυτη την τιμη εχει και το e-shop..64αρα θελουμε σ αυτη την τιμη..:confused:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα και εγω την emui 13-10 μπορω να πω αρκετα καλη με 2 πραγματακια σαν μειον καμερα οχι τοσο καλη και κανει και το εξης σε μενα με καθε εφαρμογη που εγκαθιστω μου εμφανιζει 2 εικονιδια αντι για 1 και χωρις να μπορεις να διαγραψεις το ενα αν δεν κανεις απεγκαταστηση την εφαρμογη!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα και εγω την emui 13-10 μπορω να πω αρκετα καλη με 2 πραγματακια σαν μειον καμερα οχι τοσο καλη και κανει και το εξης σε μενα με καθε εφαρμογη που εγκαθιστω μου εμφανιζει 2 εικονιδια αντι για 1 και χωρις να μπορεις να διαγραψεις το ενα αν δεν κανεις απεγκαταστηση την εφαρμογη!!!!!!!

 

Παντως σε εμενα, στην Unicom emui ομως, μου αρεσε ιδιαιτερα η καμερα δεν γνωριζω αν εχουν καποια διαφορα ωστοσο σε αυτο το κομματι .

 

@mixanikos Ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω ξανα με τα drivers . Εβγαλα την unicom μονο γι'αυτο το λογο επειδη δε μπορουσα να δω την sd στο pc. Αν δουλεψει θα μεινω με unicom

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εντυπώσεις! Είναι κατεβασμένη ήδη. Περιμένω να διαβάσω και τα δικά σου σχόλια.

 

Εγκατεστησα και εγω την emui 13-10 μπορω να πω αρκετα καλη με 2 πραγματακια σαν μειον καμερα οχι τοσο καλη και κανει και το εξης σε μενα με καθε εφαρμογη που εγκαθιστω μου εμφανιζει 2 εικονιδια αντι για 1 και χωρις να μπορεις να διαγραψεις το ενα αν δεν κανεις απεγκαταστηση την εφαρμογη!!!!!!!

 

Μου κάνει αυτό που λέει ο tzome με τα εικονίδια συν ένα μήνυμα που πετάει συνέχεια όταν γυρνάς τις επιφάνειες εργασίας προς τα δεξιά και φτάσεις στην αριστερή, εμφανίζεται το "Application is not enabled".

 

Πως βάζουμε δεύτερο λογαριασμο google στην emui 2.3_10.13;

 

Αν βάλεις το xposed framework, τη version 2.4.1, οι άλλες δεν δουλεύουν, έχει σχετικό module.

Link to comment
Share on other sites

Eχει κανει σε κανεναν το ακολουθο?

 

Σε χαμηλη μπαταρια 13-23% αρχιζουν να βγαινουν καθετες γραμμες στην οθονη και το τηλεφωνο κολλαει.Ξεκολλαει μονο αν τραβηξεις μπαταρια.Μετα θελει να το βαλεις στο ρευμα μερικα λεπτα για να ισιωσει και επειτα ξανανοιγει και σου δειχνει μπαταρια οχι 1-2-3% αλλα αυτη που σου εδειχνε πριν (13-23%).

Μου εχει συμβει 2-3 φορες και σκεφτομαι μηπως εχει θεμα η μπαταρια η της το δημιουργησα εγω επειδη το φορτιζω με οτι φορτιστη βρω μπροστα μου.

Επισης δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα ολες τις φορες ημουν με καποια rom που ειχε βαση την a310 (το 90% των ωρων που εχω χρησιμοποιησει το τηλ ειναι με rom που εχουν προελθει απο την a310 οποτε δεν μπορω να την κατηγορησω ακομα)

 

Ειχα διαβασει και εδω μεσα και στο Modaco ιδια φαση σε αλλους αλλα δεν θυμαμαι αν υπηρξε feedback μετα απο τους χρηστες.

 

Ενοχος 1) ακαλιμπραριστη μπαταρια

Ενοχος 2) ελαττωματικη μπαταρια

Ενοχος 3) a310

Eνοχος 4) random φορτιστες

Ενοχος 5) συσκευη

 

Aποψεις πανω στο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα την unicom μονο γι'αυτο το λογο επειδη δε μπορουσα να δω την sd στο pc. Αν δουλεψει θα μεινω με unicom

 

Έχεις ενεργοποιήσει το Usb Debugging;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το "application not enabled"μου το κανει και μένα στη unicom!

 

Λοιπόν, βρήκα τι φταίει. Από τις ρυθμίσεις πρέπει να απενεργοποιήσεις το Desktop News και σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Eχει κανει σε κανεναν το ακολουθο?

 

Σε χαμηλη μπαταρια 13-23% αρχιζουν να βγαινουν καθετες γραμμες στην οθονη και το τηλεφωνο κολλαει.Ξεκολλαει μονο αν τραβηξεις μπαταρια.Μετα θελει να το βαλεις στο ρευμα μερικα λεπτα για να ισιωσει και επειτα ξανανοιγει και σου δειχνει μπαταρια οχι 1-2-3% αλλα αυτη που σου εδειχνε πριν (13-23%).

Μου εχει συμβει 2-3 φορες και σκεφτομαι μηπως εχει θεμα η μπαταρια η της το δημιουργησα εγω επειδη το φορτιζω με οτι φορτιστη βρω μπροστα μου.

Επισης δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα ολες τις φορες ημουν με καποια rom που ειχε βαση την a310 (το 90% των ωρων που εχω χρησιμοποιησει το τηλ ειναι με rom που εχουν προελθει απο την a310 οποτε δεν μπορω να την κατηγορησω ακομα)

 

Ειχα διαβασει και εδω μεσα και στο Modaco ιδια φαση σε αλλους αλλα δεν θυμαμαι αν υπηρξε feedback μετα απο τους χρηστες.

 

Ενοχος 1) ακαλιμπραριστη μπαταρια

Ενοχος 2) ελαττωματικη μπαταρια

Ενοχος 3) a310

Eνοχος 4) random φορτιστες

Ενοχος 5) συσκευη

 

Aποψεις πανω στο θεμα?

Θα κατηγορουσα την rom. Οτι φορτιστη και να βαλεις η μπαταρια εχει κυκλωματα προστασιας μεσα. Οσο για το καλιμπραρισμα δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο περα απο το ποσοστο της μπαταριας που θα βλεπεις. Δοκιμασε με αλλη ρομ να δεις πως παει. Για το αν η μπαταρια ειναι ελλατωματικη προσπαθησε να δεις ποσα volt δινει την ωρα που σου ξεκιναει το σκαλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα τι φταίει. Από τις ρυθμίσεις πρέπει να απενεργοποιήσεις το Desktop News και σταματάει.

Ok :D

Αυτό που έκανε μονο του εγκατάσταση όλα τα apps που είχα πριν στη laek v4 μόλις πέρασα την unicom το έχετε ξανασυναντήσει (χωρίς titanium backup η κάτι παρόμοιο):confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα κατηγορουσα την rom. Οτι φορτιστη και να βαλεις η μπαταρια εχει κυκλωματα προστασιας μεσα. Οσο για το καλιμπραρισμα δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο περα απο το ποσοστο της μπαταριας που θα βλεπεις. Δοκιμασε με αλλη ρομ να δεις πως παει. Για το αν η μπαταρια ειναι ελλατωματικη προσπαθησε να δεις ποσα volt δινει την ωρα που σου ξεκιναει το σκαλωμα.

 

εχω βαλει να καλιμπραρεται τωρα,θα ξερω μεχρι το βραδυ αν ειναι αυτο τουλαχιστον.Αυτο με τα βολτ δεν ξερω αν θα το καταφερω γιατι μεχρι να γινει το freeze ολα λειτουργουν καλα.Αυριο θα βαλω αλλη rom να δω αν φταει και η a310

Link to comment
Share on other sites

Ok :D

Αυτό που έκανε μονο του εγκατάσταση όλα τα apps που είχα πριν στη laek v4 μόλις πέρασα την unicom το έχετε ξανασυναντήσει (χωρίς titanium backup η κάτι παρόμοιο):confused:

Μπορει να τα τραβηξε απο το google acc σου μεσω playstore .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι (και φίλες) επειδή πολλοί με ρωτάνε πως να flasάρουν τον kernel από τη laek v3: τώρα πιά δεν χρειάζεται!!!

-->έκανα modify και REPACK την laek v4 rom:


  • Έκανα downgrade (υποβάθμιση) kernel από v4 σε v3. Με αυτό τον τρόπο η διάρκεια ζωής της μπαταρίας βελτιώνεται αισθητά!:)


  • Έβαλα boot logo (Το κλασσικό του laek). Ο laek είχε ξεχάσει να βάλει boot logo στην v4 με αποτέλεσμα όσοι φίλοι φλασάρανε laek v4 κατευθείαν από κάποια jelybean ρομ να βλέπουν ένα περίεργο κόκκινο θαυμαστικό αμέσως πριν το boot animation. Το πρόβλημα οφειλόταν στο ότι jellybean και kitkat έχουν διαφορετικό boot logo format. Έτσι ενώ έμπαινε kitkat rom το boot logo είχε ξεμείνει από jellybean.

 

Ολόκληρη τη ρομ την παίρνετε από needrom:http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/

ή από filedropper http://www.filedropper.com/aospv4kklaek17withv3kernel για όσους δεν έχετε account στο needrom.

 

Επαναλαμβάνω: Με αυτή τη ρομ δε χρειάζετε να φλασάρετε ούτε πυρήνα ούτε logo: όλα είναι μέσα στη ρομ!

Εννοείται ότι πριν βάλετε τη ρομ κανετε κανα δυο τρεις φορες τα γνωστά wipe.

 

Καλησπερα φιλε Algorithm.Ηθελα να σε ρωτησω τα εξης :

1)η ρομ που ανεβασες στο needrom εχει και δυο απο κατω booting V3 και booting v4.Εγω αν θελω να την εγκαταστησω θα κατεβασω το πρωτο μονο ?? η χρειαζονται και τα υπολοιπα ??

2)η ρομ η συγκεκριμενη δεχεται gravity box ?? αν ναι απο που να κατεβασω το xpose installer για 4.4.2 ??

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω εδω και 1 ωρα να βρω γιατι δεν μπορει να εντοπισει την θεση μου στους χαρτες της google και δεν μπορω να βρω ακρη. Με το GPS εντοπιζει την τοποθεσια μου αλλα χωρις GPS δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εντοπιζει το στιγμα μου βαση της κεραιας κινητης τηλεφωνιας ή του WiFi. Η προσβαση τοποθεσιας ειναι ενεργοποιημενη, η Τοποθεσια WiFi & δικτυο κινητης τηλεφωνιας ειναι επισης ενεργοποιημενη ( δεν ενεργοποιω το Δορυφοροι GPS επιτηδες ) αλλα δεν μπορει να εντοπισει την τοποθεσια μου. Δοκιμασα επισης ενα αλλο προγραμμα το Flight Radar που εχω και εκει επισης μου λεει Unable to get your current location, Please try again. Κατι μου διαφευγει?
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τα τραβηξε απο το google acc σου μεσω playstore .

 

Αυτό παιζει,συμβαίνει κ σε μένα οπου το κοβω κ επιλεγω τι θα βάλει.

 

Εχω βάλει την emui 13-10 οπου τη σκαλιζω για να καταληξω για το πως θέλω να είναι,μετά θα ξέρω τι να πειραξω κ τι όχι όταν μπει παλι απο αρχή με την σωστη SD που δουλεύω.

Για την ωρα είναι καλη,εύχρηστη έχοντας οτι χρειάζομαι για απλή χρηση.δε ζητάω πολλά πολλά,άρα μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...