Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατεστησα και εγω την emui 13-10 μπορω να πω αρκετα καλη με 2 πραγματακια σαν μειον καμερα οχι τοσο καλη και κανει και το εξης σε μενα με καθε εφαρμογη που εγκαθιστω μου εμφανιζει 2 εικονιδια αντι για 1 και χωρις να μπορεις να διαγραψεις το ενα αν δεν κανεις απεγκαταστηση την εφαρμογη!!!!!!!

 

Τελικά αυτό είναι κάποια περίεργη συμπεριφορά του Launcher. Αν παρατηρήσεις το ένα εικονίδιο απλά διαγράφεται ενώ το άλλο ίδιο σε προτρέπει να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή. Διαγράφεις αυτό που απλά διαγράφεται, κρατάς το άλλο και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Τελικά αυτό είναι κάποια περίεργη συμπεριφορά του Launcher. Αν παρατηρήσεις το ένα εικονίδιο απλά διαγράφεται ενώ το άλλο ίδιο σε προτρέπει να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή. Διαγράφεις αυτό που απλά διαγράφεται, κρατάς το άλλο και τελείωσες.

 

ειναι και στα settings του play store να βγαζει νεο shortcut σε καθε εγκατασταση,ισως γι αυτο βγαινουν διπλα

Link to comment
Share on other sites

ειναι και στα settings του play store να βγαζει νεο shortcut σε καθε εγκατασταση,ισως γι αυτο βγαινουν διπλα

 

Έχεις δίκιο, το απενεργοποίησα από εκεί και δεν το κάνει πια. Είναι bug του launcher όμως γιατί δεν είχε χρειασθεί να το κάνω ποτέ έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με την aosp v4 kernel 3 πως μπορούμε να βγάλουμε την δόνηση όταν σηκώνει ο άλλος το τηλέφωνο;

 

Δεν υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις κλήσεων;

Link to comment
Share on other sites

Στην laek με το v3 kernel ειχε κανενας κανενα θεμα οταν εκανε κληση να μην ακουτε τον αλλον οταν την βαζετε στο εξωτερικο ηχειο του κινιτου? Edited by tzome
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και δεν ξαναενοχλο......στην Leak v4 kernel v3 πιο expose να κατεβασω και από πιο νυμα του xda....καπου ειχε αναφερθεί πριν καμια 30αρια σελ αλλα δεν το βρισκω.....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και δεν ξαναενοχλο......στην Leak v4 kernel v3 πιο expose να κατεβασω και από πιο νυμα του xda....καπου ειχε αναφερθεί πριν καμια 30αρια σελ αλλα δεν το βρισκω.....

 

http://repo.xposed.info/module/de.robv.android.xposed.installer κατέβασε το πρώτο μια χαρά δουλεύει(2.7 experimental1).

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα και εγω την emui 13-10 μπορω να πω αρκετα καλη με 2 πραγματακια σαν μειον καμερα οχι τοσο καλη και κανει και το εξης σε μενα με καθε εφαρμογη που εγκαθιστω μου εμφανιζει 2 εικονιδια αντι για 1 και χωρις να μπορεις να διαγραψεις το ενα αν δεν κανεις απεγκαταστηση την εφαρμογη!!!!!!!

 

ειναι και στα settings του play store να βγαζει νεο shortcut σε καθε εγκατασταση,ισως γι αυτο βγαινουν διπλα

 

Τελικά αυτό είναι κάποια περίεργη συμπεριφορά του Launcher. Αν παρατηρήσεις το ένα εικονίδιο απλά διαγράφεται ενώ το άλλο ίδιο σε προτρέπει να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή. Διαγράφεις αυτό που απλά διαγράφεται, κρατάς το άλλο και τελείωσες.

 

Μάλλον επειδή δεν υπάρχει Menu Button συμβαίνει αυτό το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα εδώ <<Πως βάζουμε δεύτερο λογαριασμο google στην emui 2.3_10.13>> και πήρα την απάντηση ότι <<Αν βάλεις το xposed framework, τη version 2.4.1, οι άλλες δεν δουλεύουν, έχει σχετικό module>>. Έβαλα το xposed, παω στα moduls και λέει ότι <<δεν βρέθηκαν xposed moduls>>. Κάποια βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

@Azuli για το πρόβλημα με την μπαταρία η ρομ φταίει σίγουρα, και φοβάμαι ότι θα την χαλάσω με την 310. Την έχω 2 εβδομάδες περίπου και κάνει συνέχεια κουλά. Χθές μου έδειχνε 90% με 3700V και σήμερα μετά απο χθεσινοβραδινή φόρτιση έπεσε στο 1% σε 4 ώρες, χωρίς καν wifi, data κτλ...... κρίμα είναι καλή ρομ, αλλά θα φύγει
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί, μακρυά κι αγαπημένοι από την a310 ακριβώς γιατί θα καταστραφούν οι μπαταρίες(και μπορεί να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού εκεί που νομίζεις πως έχεις μπαταρία). Γενικά όταν η τάση πάει κάτω από τα 3600mV να περιμένετε να γίνονται διάφορα κουλά στα κινητά σας. Όσο πιο κάτω, τόσο χειρότερα.

 

@kouskous: Αυτό το κάνει γιατί η rom αυτή(όπως και η mlais 4.4.3) έχουν ενσωματωμένες διάφορες ρυθμίσεις που θα τις είχες με xposed/gravitybox. Βάλε λοιπόν gravitybox εσύ και πείραξε ότι θες, μεταξύ των οποίων μπορείς να απενεργοποιήσεις την δόνηση όταν ο άλλος σηκώνει το τηλέφωνο. Για να το αλλάξεις από gravitybox πάς Τηλέφωνο -> Δόνηση Κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μολις παρελαβα το κινητο και θελω να περασω την AOSP V4 laek.17

Το F1 μου ομως δεν ειναι rootαρισμενο και αποτι διαβασα ολα τα recovery θελου root access για να περαστουν.

Τι χρειαζεται να κανω για να το rootαρω? Υπαρχει καπου καποιος οδηγος?

 

Bρηκα προχειρα οτι απλα φλασαρω μεσω του stock recovery αυτο: Coolpad-F1-root (wcdma).zip

 

Απλα θα θελα μια επιβεβαιωση πριν το δοκιμασω :)

 

Εdit.. δεν κρατηθηκα το δοκιμασα αλλα λεει installation aborted.

 

 

any ideas?

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Eχει κανει σε κανεναν το ακολουθο?

 

Σε χαμηλη μπαταρια 13-23% αρχιζουν να βγαινουν καθετες γραμμες στην οθονη και το τηλεφωνο κολλαει.Ξεκολλαει μονο αν τραβηξεις μπαταρια.Μετα θελει να το βαλεις στο ρευμα μερικα λεπτα για να ισιωσει και επειτα ξανανοιγει και σου δειχνει μπαταρια οχι 1-2-3% αλλα αυτη που σου εδειχνε πριν (13-23%).

Μου εχει συμβει 2-3 φορες και σκεφτομαι μηπως εχει θεμα η μπαταρια η της το δημιουργησα εγω επειδη το φορτιζω με οτι φορτιστη βρω μπροστα μου.

Επισης δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα ολες τις φορες ημουν με καποια rom που ειχε βαση την a310 (το 90% των ωρων που εχω χρησιμοποιησει το τηλ ειναι με rom που εχουν προελθει απο την a310 οποτε δεν μπορω να την κατηγορησω ακομα)

 

Ειχα διαβασει και εδω μεσα και στο Modaco ιδια φαση σε αλλους αλλα δεν θυμαμαι αν υπηρξε feedback μετα απο τους χρηστες.

 

Ενοχος 1) ακαλιμπραριστη μπαταρια

Ενοχος 2) ελαττωματικη μπαταρια

Ενοχος 3) a310

Eνοχος 4) random φορτιστες

Ενοχος 5) συσκευη

 

Aποψεις πανω στο θεμα?

 

Τώρα που το γράφεις, οταν έβαλα την αυθεντική α310, οχι αυτην που εχω τωρα, μου εμφανισε σε μια επανεκκίνηση, κατακορυφες γραμμες δεξια και αριστερα της οθονης να τρεμοπαιζουν. Ειδικα στο λευκο φοντο του λογκο της himax έδειχναν σαν λαμπα φθορίου.. :)

Έβγαλα, έβαλα μπαταρία και σταμάτησε...

 

.........

 

Εβαλα και Δοκιμαζω την 10.13

Διαθέτει και dts το οποιο ενεργοποιείται οταν ανοιξεις μειντια.

Αλλά, δεν συνεργάζεται σωστα με βαηπερ. Που και που κάνει εναν απαίσιο ήχο, σαν... Βραχυκυκλωμα...

Τεσπα,

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΕΝΕΡΓΟΒΟΡΑ...Δεν βλεπω να εχει μέλλον... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μολις παρελαβα το κινητο και θελω να περασω την AOSP V4 laek.17

Το F1 μου ομως δεν ειναι rootαρισμενο και αποτι διαβασα ολα τα recovery θελου root access για να περαστουν.

Τι χρειαζεται να κανω για να το rootαρω? Υπαρχει καπου καποιος οδηγος?

 

Bρηκα προχειρα οτι απλα φλασαρω μεσω του stock recovery αυτο: Coolpad-F1-root (wcdma).zip

 

Απλα θα θελα μια επιβεβαιωση πριν το δοκιμασω :)

 

Εdit.. δεν κρατηθηκα το δοκιμασα αλλα λεει installation aborted.

 

any ideas?

 

by the way, ειμαι στην OFFICIAL036 και μολις μου ζητησε να αναβαθμισω στην 039 αλλα δεν κανω κατι αν δεν παρω το οκ απο εσας :lol:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Γενικα παρα πολυ καλη ρομ η emui Unicom αλλα εχω ενα προβλημα. Οταν με καλουν αλλα και οταν καλω καποιον μου δειχνει μονο τα πρωτα 6 γραμματα της επαφης. Τη φλασαρα ξανα και ξανα κανοντας ολα τα wipe αλλα το προβλημα παραμενει. Εχει συμβει και σε κανεναν αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μολις παρελαβα το κινητο και θελω να περασω την AOSP V4 laek.17

Το F1 μου ομως δεν ειναι rootαρισμενο και αποτι διαβασα ολα τα recovery θελου root access για να περαστουν.

Τι χρειαζεται να κανω για να το rootαρω? Υπαρχει καπου καποιος οδηγος?

 

Bρηκα προχειρα οτι απλα φλασαρω μεσω του stock recovery αυτο: Coolpad-F1-root (wcdma).zip

 

Απλα θα θελα μια επιβεβαιωση πριν το δοκιμασω :)

 

Εdit.. δεν κρατηθηκα το δοκιμασα αλλα λεει installation aborted.

 

by the way, ειμαι στην OFFICIAL036 και μολις μου ζητησε να αναβαθμισω στην 039 αλλα δεν κανω κατι αν δεν παρω το οκ απο εσας :lol:

 

any ideas?

 

Δοκιμασα και το VRoot προγραμματακι για τα Windows, ενω βρηκε τη συσκευη και ξεκινησε η διαδικασια μια χαρα, στο τελος εμεινα με αυτο (see attachment) και τελικα xωρις root παλι... Παιζει να μην γινεται root η εκδοση στην οποια βρισκομαι by default? :(

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί, μακρυά κι αγαπημένοι από την a310 ακριβώς γιατί θα καταστραφούν οι μπαταρίες(και μπορεί να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού εκεί που νομίζεις πως έχεις μπαταρία). Γενικά όταν η τάση πάει κάτω από τα 3600mV να περιμένετε να γίνονται διάφορα κουλά στα κινητά σας. Όσο πιο κάτω, τόσο χειρότερα.

 

@kouskous: Αυτό το κάνει γιατί η rom αυτή(όπως και η mlais 4.4.3) έχουν ενσωματωμένες διάφορες ρυθμίσεις που θα τις είχες με xposed/gravitybox. Βάλε λοιπόν gravitybox εσύ και πείραξε ότι θες, μεταξύ των οποίων μπορείς να απενεργοποιήσεις την δόνηση όταν ο άλλος σηκώνει το τηλέφωνο. Για να το αλλάξεις από gravitybox πάς Τηλέφωνο -> Δόνηση Κλήσεων.

Οταν η ταση πεσει στα 3,4 volt περιπου τοτε θα σβησει απο μονο του το κιν. ανεξαρτητα απο το ποσοστο που γραφει! Δεν μπορει να καταστραφει η μπαταρια!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και το VRoot προγραμματακι για τα Windows, ενω βρηκε τη συσκευη και ξεκινησε η διαδικασια μια χαρα, στο τελος εμεινα με αυτο (see attachment) και τελικα xωρις root παλι... Παιζει να μην γινεται root η εκδοση στην οποια βρισκομαι by default? :(

 

Δοκίμασε και το Kingo Rout. Κάποιο παιδί είχε αναφέρει ότι είχε καταφέρει να το ρουτάρει με αυτό.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Ναι με kingo root καντο και μενα που ειχα 36 εκδοση δεν μου το ρουταριζε και τελικα εκανα δουλεια με το kingo root!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Οταν η ταση πεσει στα 3,4 volt περιπου τοτε θα σβησει απο μονο του το κιν. ανεξαρτητα απο το ποσοστο που γραφει! Δεν μπορει να καταστραφει η μπαταρια!

Με την Micromax Canvas Nitro A310 - rooted & decrappified: πλήρη φόρτιση στα 4,353V και κλείσιμο κινητού στα 3,300V.

Δεδομένα από το Battery monitor.

Link to comment
Share on other sites

Στην laek με το v3 kernel ειχε κανενας κανενα θεμα οταν εκανε κληση να μην ακουτε τον αλλον οταν την βαζετε στο εξωτερικο ηχειο του κινιτου?

 

παιδια εχει κανεις καμια ιδεα το τι μπορει να φταιει???Μαλιστα μολις κατεβασω λιγο την ενταση του ηχειου την ωρα της κλησης παει να παιξει αλλα ακουγεται με διακοπες ο αλλος απο μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτα αυτα που γράφονται περί καταστροφής μπαταριών από ρομ....

Η μπαταρία θα σβήσει στα 3,4 λογω παραμετρου του συστήματος...

Αν κάποιος βρει τροπο να αλλάξει αυτή την παράμετρο, ας μου την πει και δεχομαι να υποβαλω την μπαταρια μου σε αυτη τη δοκιμασία. ..

Δεν σχολιάζω αλλο...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...