Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, όσοι έχουν την micromax 310 τους δουλεύει το hotspot? Σε μένα πάντως ακόμη και χωρίς ασφάλεια δεν..... Το βλέπει συνδέεται αλλά δεν ανοίγουν οι σελίδες στην άλλη συσκευή
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, όσοι έχουν την micromax 310 τους δουλεύει το hotspot? Σε μένα πάντως ακόμη και χωρίς ασφάλεια δεν..... Το βλέπει συνδέεται αλλά δεν ανοίγουν οι σελίδες στην άλλη συσκευή

 

Δες πρώτη σελίδα τον οδηγό για wifi hotspot fix που έβαλα. Μπορεί να φτιάξει.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παντως στην ν4 με kernel v3 το hotspot παιζει κανονικα.

 

Το θεμα ειναι πως δεν μ'αρεσει πολυ το interface της και θα δοκιμασω και αυτη του nexus 5.

Λειτουργικα ειναι παρα πολυ καλη με πολυ καλη αυτονομια.

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κανας αλλος που απο miui v5 πηγε σε kit kat ν4 με kernel v3 οπως εγω,ρωταω γιατι μου φαινετε οτι σε σχεση με την miui v5 τωρα με την kit kat ν4 με kernel v3 η μπαταρια αδειαζει στο πιτσς φυτιλη!

Δηλ. με τον kernel v4 ποσο κρατουσε η μπαταρια ,1 ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, δεν παίζει βαηπερ

Ήχος εξαιρετικός στο ηχείο, καλός στις ψειρες.

Το dts δεν φτάνει το βαηπερ ουτε για πλάκα

 

Η ρομ emuiUNICOM παίζει κανονικά viper4android και αν θέλουμε και ταυτόχρονα με το dts.

Εγώ τη ρουτάρισα με το superSU2.14.zip από recovery.

Τα χρώματα είναι φανταστικά (στις άλλες ρομ φαίνονται ''ξεπλυμένα'' μετά από αυτή)

Έχει και αγγλικό 2ο μενού από το KangVIP Tools που ρυθμίζεις πολλά: πχ να ανοιγει από τα κουμπιά του ήχου κλπ κλπ

Έχει και το Ultra εξοικονομηση ενεργειας mode όπως και η στοκ (γίνεται σαν απλό τηλέφωνο).

Στο pc ανοίγει κανονικά και την εσωτερική και την εξωτερική SD.

Είχα σκοπό να μην αλλάξω την mlais 4.4.3 αλλά μαλλον θα παραμείνω στην emui.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται το sqlite3 εκτελεσιμο να μπει στο φάκελο /xbin

Αν δεν έχεις xbin το βάζεις στο /bin

Στο επισυνάπτω μαζί με τα σωστά permissions σε screenshot.

Sendspace: https://www.sendspace.com/file/d1vioh

 

Θα χρησιμοποιήσεις root explorer.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ emuiUNICOM παίζει κανονικά viper4android και αν θέλουμε και ταυτόχρονα με το dts.

Εγώ τη ρουτάρισα με το superSU2.14.zip από recovery.

Τα χρώματα είναι φανταστικά (στις άλλες ρομ φαίνονται ''ξεπλυμένα'' μετά από αυτή)

Έχει και αγγλικό 2ο μενού από το KangVIP Tools που ρυθμίζεις πολλά: πχ να ανοιγει από τα κουμπιά του ήχου κλπ κλπ

Έχει και το Ultra εξοικονομηση ενεργειας mode όπως και η στοκ (γίνεται σαν απλό τηλέφωνο).

Στο pc ανοίγει κανονικά και την εσωτερική και την εξωτερική SD.

Είχα σκοπό να μην αλλάξω την mlais 4.4.3 αλλά μαλλον θα παραμείνω στην emui.

 

Πώς εγκαθιστάς με επιτυχία το Viper4Android; Δώσε πληροφορίες γιατί εγώ δεν τα κατάφερα με καμμία version (του Viper4Android).

 

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Είναι καταπληκτική rom και θα παραμείνω σ' αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-26-06-54-14_zpsbba8um8t.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-26-06-55-33_zpsan0vwthe.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-26-06-56-21_zpsafyralra.jpg

 

4 ωρεε συνεχόμενο σερφσρισμα + μεσεντζερ

Εχω ακούσει τουλάχιστον 2 φορές την playlist στο spotify EDM 2014, έχοντας αφήσει μονιμα αναμενη την οθόνη.

Δεν ξερω αν το ποσοστό ή το βολταζ της μπαταρίας ειναι σωστό,(που διγουρα δεν ειναι). ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΊΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 9 ΩΡΕΣ ΜΕ ΑΝΑΜΕΝΗ ΟΘΟΝΗ. (για να γραφω τέτοια ώρα..!)

 

edit: micromax canvas nitro a310

 

Εντιτ2:

Τελικά, η μέτρηση τς τάσης της εφαρμογής, ειναι αξιόπιστη.

Άρχισε αντίστροφη μέτρηση...

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-26-07-11-37_zps9vnelfc0.jpg

Ισα που το πρόλαβα...

9μιση ώρες οθόνη ......

 

Αξιζε ο κόπος.. :happy:

Καλημέρα και χρονια πολλά στους εορταζοντες-εορταζουσες

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

@iliastr: περνάμε μόνο ρομ 8297W cpb. οι άλλες είναι για το κινεζικο μοντελο (χωρις 3G) και θέλει patch για να δουλεψει στο δικό μας.

 

θελουν το 3g patch αυτες μην ξεχαστεις..!To cpb δεν θα ειναι root,το zip μπορει αλλα πολυ πιθανο και οχι.Το cpb μπαινει με ygdp εχει οδηγο στο modaco.Aλλα γιατι να βαλεις kitkat coolUI?Ειναι σε αρχικο σταδιο development ακομα,σε κανα 2 μηνες θα εχουν οριμασει καπως

 

Εντάξει παιδιά με πείσατε. Θα παραμείνω στη μαμα ρομ, με τα μικρά προβλήματα και τη μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

@Algorithm

Δεν θέλει με τιποτα.

Error: unable to open database "/data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db": unable to open database file

1|u0_a124@A310:/ $

 

Άλλαξα και τα permissions στο settings.db αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δες...μήπως δεν σου κάνει την εγκατάσταση γιατί έχεις το φάκελο sygic στην sd...

Αντέγραψε τον φάκελο sygic στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

Δεν γινεται τιποτα, εχω δοκιμασει καμια δεκαρια εκδοσεις του sygic και δεν παιρνει καμια.

Ειμαι με την rom του Jolvano. Ξερετε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση παιδια?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..προερχομενος απο 8πυρηνο lenovo a850+ το γυρισα στο coolpad μας και ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω σ αυτο το room.

 

Εννοειται πως με τη πρωτη μερα ρουταρα και αλλαξα ρομ.εχω φλασαρει αυτην http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-pure-aosp/

Επιδοσεις:πολυ γρηγορη,δουλευουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ,δυνατο σημα wifi,καλη καμερα.

 

Ενα προβλημα σε σχεση με το lenovo:

εχω περασει το xposed και μ αυτο το greenify(donation παντα),περασα το clean master,πεταξα εκτος μεσω link2sd ολα τα αχρηστα,απενεργοποιησα μεσω disable service ολα τα service που δε μου χρειαζοταν και επιπλεον περασα μεσω backup που ειχα κρατησει απ το lenovo το απιστευτο lenovo power center.

Μετα απ ολα αυτα (με φυσιολογικη χρηση παντα), η μπαταρια κραταει περιπου 50 ωρες.το lenovo με ιδια χρηση κρατουσε 80 ωρες.

 

Ποια απ τις ρομ που εχετε δοκιμασει υποστηριζει ολα τα παραπανω με περισσοτερη διαρκεια μπαταριας;;

Υπαρχει καποιος επιπλεον λογος να περασω καποια αλλη custom rom;;

Edited by kidonakisg
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Πώς εγκαθιστάς με επιτυχία το Viper4Android; Δώσε πληροφορίες γιατί εγώ δεν τα κατάφερα με καμμία version (του Viper4Android).

 

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Είναι καταπληκτική rom και θα παραμείνω σ' αυτή.

 

Αν έκανες εγκατάσταση από το playstore, κάντο απεγκατάσταση γιατί δεν είναι το οριτζιναλ. Κατεβάζεις από εδώ την τελευταία έκδοση:

http://www.mediafire.com/download/cz6l67mk81zsyq4/ViPER4Android_FX_v2330.zip

Το ξεζιπάρεις και κάνεις εγκατάσταση το apk με το 4.Χ.,όταν τελειώσει ανοίγεις την εφαρμογή και θα σου πει για drivers κλπ λες ΟΚ και θα διαλέξεις super audio quality, θα σε ρωτησει για dual core κλπ και λες οκ.

Κάνεις reboot. Μετά ανοίγεις την εφαρμογή και ρυθμίζεις τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που ρώτησαν πιο πίσω για τη "NEXUS 5" ROM και για να μην κάνω πολλαπλές παραθέσεις:

 

ΧΟΝΤΡΟ bug δεν έχω δει. Μόνο το ότι όταν θέλεις να το βάλεις αθόρυβο από το Vol- πάει μέχρι τη δόνηση. Ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό στις 2 βδομάδες που τη δουλεύω. Φαντάζει χαζό το όνομά της αλλά θεωρώ ότι είναι υπέρ το δέον αξιόλογη. Στο φινάλε give it a try!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες εγκατάσταση από το playstore, κάντο απεγκατάσταση γιατί δεν είναι το οριτζιναλ. Κατεβάζεις από εδώ την τελευταία έκδοση:

http://www.mediafire.com/download/cz6l67mk81zsyq4/ViPER4Android_FX_v2330.zip

Το ξεζιπάρεις και κάνεις εγκατάσταση το apk με το 4.Χ.,όταν τελειώσει ανοίγεις την εφαρμογή και θα σου πει για drivers κλπ λες ΟΚ και θα διαλέξεις super audio quality, θα σε ρωτησει για dual core κλπ και λες οκ.

Κάνεις reboot. Μετά ανοίγεις την εφαρμογή και ρυθμίζεις τον ήχο.

 

Το έκανα ξανά και δουλεύει. Την πάταγα ως εξής, όταν τσέκαρα το Driver status μου έδειχνε Driver enabled αλλά Processing No. Για να είναι Yes πρέπει να υπάρχει κάποια εφαρμογή που να παράγει ήχο εκείνη τη στιγμή. Γι' αυτό νόμιζα ότι δεν δούλευε.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που ρώτησαν πιο πίσω για τη "NEXUS 5" ROM και για να μην κάνω πολλαπλές παραθέσεις:

 

ΧΟΝΤΡΟ bug δεν έχω δει. Μόνο το ότι όταν θέλεις να το βάλεις αθόρυβο από το Vol- πάει μέχρι τη δόνηση. Ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό στις 2 βδομάδες που τη δουλεύω. Φαντάζει χαζό το όνομά της αλλά θεωρώ ότι είναι υπέρ το δέον αξιόλογη. Στο φινάλε give it a try!

Εγώ την είχα βγάλει γιατί δεν τραβούσε καλά βίντεο και γενικά οι drivers για το φακο δεν πρέπει να δένουν

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που ρώτησαν πιο πίσω για τη "NEXUS 5" ROM και για να μην κάνω πολλαπλές παραθέσεις:

 

ΧΟΝΤΡΟ bug δεν έχω δει. Μόνο το ότι όταν θέλεις να το βάλεις αθόρυβο από το Vol- πάει μέχρι τη δόνηση. Ειλικρινά δεν έχω παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό στις 2 βδομάδες που τη δουλεύω. Φαντάζει χαζό το όνομά της αλλά θεωρώ ότι είναι υπέρ το δέον αξιόλογη. Στο φινάλε give it a try!

 

Nαι φιλε καλα τα λες αλλα για bugs διαβασα στο needrom οτι η καμερα με αυτη την ρομ τραβαει στα 8MP και οχι στα 13,δεν ειναι ρουτ και και εχει και το προβλημα αυτο που λες το Vol- πάει μέχρι τη δόνηση,ισχυουν τα παραπανω bugs ναι η οχι ,και ειναι τελικα ρουτ η οχι το τηλ.?

Link to comment
Share on other sites

Nαι φιλε καλα τα λες αλλα για bugs διαβασα στο needrom οτι η καμερα με αυτη την ρομ τραβαει στα 8MP και οχι στα 13,δεν ειναι ρουτ και και εχει και το προβλημα αυτο που λες το Vol- πάει μέχρι τη δόνηση,ισχυουν τα παραπανω bugs ναι η οχι ,και ειναι τελικα ρουτ η οχι το τηλ.?

 

1) Ναι νομίζω τραβάει 8ΜΡ. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει η κάμερα τόσο. Τι 8 τι 13, οι φώτος θα είναι ίδιες...

 

2) Δε θυμάμαι αν είναι root. Αν δεν είναι φλάσαρε αυτό και σε 1 δευτερόλεπτο έγινες. http://download.chainfire.eu/446/SuperSU/

 

3) Δε νομίζω ότι είναι κόπος να πατήσεις το power button και να επιλέξεις απο εκεί την πλήρη σίγαση.

 

Επίσης ανάφερα αυτά που εντόπισα καθώς αυτά με απασχόλησαν. Άλλοι χρησιμοποιούν πιο πολύ την κάμερα ή κάτι άλλο. Καμία rom δεν είναι bug free, εδώ λέμε να βρούμε αυτήν με τα λιγότερα. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρώ ότι είναι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει ΩΣ ΤΩΡΑ.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες εγκατάσταση από το playstore, κάντο απεγκατάσταση γιατί δεν είναι το οριτζιναλ. Κατεβάζεις από εδώ την τελευταία έκδοση:

http://www.mediafire.com/download/cz6l67mk81zsyq4/ViPER4Android_FX_v2330.zip

Το ξεζιπάρεις και κάνεις εγκατάσταση το apk με το 4.Χ.,όταν τελειώσει ανοίγεις την εφαρμογή και θα σου πει για drivers κλπ λες ΟΚ και θα διαλέξεις super audio quality, θα σε ρωτησει για dual core κλπ και λες οκ.

Κάνεις reboot. Μετά ανοίγεις την εφαρμογή και ρυθμίζεις τον ήχο.

Ευχαρηστω για την οδηγια εγκαταστασης τον mixanikosgr βρηκα και το παρακατω video στο youtube δεν ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρος ο τροπος νομιζω οτι ειναι κατανοητα τα βηματα θα το δοκιμασω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,γνωρίζει καποιος κάποια καλη οφισιαλ 4.4 Ρομ για το κινητό μας.έχω ψάξει αλλά αυτές που βρίσκω είναι cpd ,πως λέγονται κιόλας,και δεν μπορω να τις περάσω γτ δεν έχω pc .κάποιο λινκ θα ηταν χρησιμο η και μια αξιολόγηση.
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη είναι αυτή απο ιταλικο σάιτ που έδωσε ο φίλος μερικές σελίδες πισω

και ρουτάρετε και με αυτό: http://download.chainfire.eu/578/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.14.zip

Οσα δοκιμασα δουλευουν και τα κατω φωτακια και εχουν και δονηση

 

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο με τις διάφορες εκδόσεις και θέλω να δοκιμάσω emui αυτήν εδώ https://yadi.sk/d/SXMosBlOc6eWE εννοείς;

 

Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...