Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γινεται τιποτα, εχω δοκιμασει καμια δεκαρια εκδοσεις του sygic και δεν παιρνει καμια.

Ειμαι με την rom του Jolvano. Ξερετε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση παιδια?

 

βαλε xposed και απο modules τα ''kitkat sd card full access'' και ''obb on sd'' η απο apps την foldermount,με αυτα λυνονται τα θεματα με την sd στiς kitkat.Ψαξτα στο xda,διαβασε πως μπαινουν και πως λειτουργουν.Φανταζομαι θα εχεις ενεργοποιησει απο storage να ειναι default καρτα η εξωτερικη,αν οχι καντο.Με αυτα εχω πλεον τα παντα στην εξωτερικη,ολο τον android φακελο (data,obb) και τον data,τον DCIM και με το foldermount οτι αλλο θελεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

χθες δοκιμασα και να βγαλω φωτο και βιντεο.Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καλυτερη ποιοτητα με την stock camera σε αλλη rom.Kαμια σχεση με coolUI σε ποιοτητα η a310

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

η καλύτερη είναι αυτή απο ιταλικο σάιτ που έδωσε ο φίλος μερικές σελίδες πισω

και ρουτάρετε και με αυτό: http://download.chainfire.eu/578/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.14.zip

Οσα δοκιμασα δουλευουν και τα κατω φωτακια και εχουν και δονηση

 

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο με τις διάφορες εκδόσεις και θέλω να δοκιμάσω emui αυτήν εδώ https://yadi.sk/d/SXMosBlOc6eWE εννοείς;

 

Βασίλης.

 

Την ανέβασα και εδώ. Είναι όντως η καλύτερη από όσες κυκλοφορούν.

 

Εδώ υπάρχει και το zip που την κάνει root.

 

Αυτή είναι, υπάρχει και στα link που δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..προερχομενος απο 8πυρηνο lenovo a850+ το γυρισα στο coolpad μας και ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω σ αυτο το room.

 

Εννοειται πως με τη πρωτη μερα ρουταρα και αλλαξα ρομ.εχω φλασαρει αυτην http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-pure-aosp/

Επιδοσεις:πολυ γρηγορη,δουλευουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ,δυνατο σημα wifi,καλη καμερα.

 

Ενα προβλημα σε σχεση με το lenovo:

εχω περασει το xposed και μ αυτο το greenify(donation παντα),περασα το clean master,πεταξα εκτος μεσω link2sd ολα τα αχρηστα,απενεργοποιησα μεσω disable service ολα τα service που δε μου χρειαζοταν και επιπλεον περασα μεσω backup που ειχα κρατησει απ το lenovo το απιστευτο lenovo power center.

Μετα απ ολα αυτα (με φυσιολογικη χρηση παντα), η μπαταρια κραταει περιπου 50 ωρες.το lenovo με ιδια χρηση κρατουσε 80 ωρες.

 

Ποια απ τις ρομ που εχετε δοκιμασει υποστηριζει ολα τα παραπανω με περισσοτερη διαρκεια μπαταριας;;

Υπαρχει καποιος επιπλεον λογος να περασω καποια αλλη custom rom;;

 

Με την laek 2.1 που εχει Performance mode για τον ελεγχο της κατανάλωσης της μπαταρίας και βάζοντάς το στο Balance (δηλ στη μεση) με μια μετρια λειτουργία του τηλ έχω απο 2 εως και 3 ημέρες (αναλογα της χρήσης ) 2 ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΟΜΩΣ

Link to comment
Share on other sites

Χμμ θα το δω ξανά. Δουλεύει αρκετά καλά και μου αρέσει που έχει χωρισμένους τους αποθηκευτικούς χώρους.
Link to comment
Share on other sites

@Algorithm

Δεν θέλει με τιποτα.

Error: unable to open database "/data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db": unable to open database file

1|u0_a124@A310:/ $

 

Άλλαξα και τα permissions στο settings.db αλλά τίποτα.

 

Δυστυχώς μάλλον σε αυτή τη Nexus rom που έχεις έχουν αλλάξει το σύμπαν - δεν είχε sqlite και τα directories είναι αλλού για αλλού. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ... :(

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι εσείς που έχετε την micromax καλό είναι αν θέλετε να αντέξει η μπαταρία σας να μην το αφήνετε μέχρι να πέσει τόσο πολύ η τάση της. Εκεί στο 50% που δίνει 3600mV βάλτε την να φορτίζει(και λίγο νωρίτερα βασικά, γύρω στα 3700, ακόμα καλύτερα).

 

Τώρα ο χρόνος οθόνης είναι και θέμα χρήσης, αλλά και συνθηκών. Κι εγώ αν χαζεύω με tapatalk και σελίδες ή διαβάζω ebooks θα αντέξει πολύ περισσότερο από το όταν παίζω παιχνίδια και βλέπω ταινίες, όπως και αν έχω full σήμα τηλεφωνίας στην περιοχή που είμαι θα αντέξει περισσότερο από το να έχω οριακό σήμα ή να εναλλάσεται ανάμεσα σε 2g/3g συνέχεια.

 

Σε αυτό που λέει ο kidonakisg, μην επειδή είναι αρχές το λιώνεις περισσότερο από το κανονικό; Εγκαταστάσεις εφαρμογών κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι εσείς που έχετε την micromax καλό είναι αν θέλετε να αντέξει η μπαταρία σας να μην το αφήνετε μέχρι να πέσει τόσο πολύ η τάση της. Εκεί στο 50% που δίνει 3600mV βάλτε την να φορτίζει(και λίγο νωρίτερα βασικά, γύρω στα 3700, ακόμα καλύτερα).

 

Τώρα ο χρόνος οθόνης είναι και θέμα χρήσης, αλλά και συνθηκών. Κι εγώ αν χαζεύω με tapatalk και σελίδες ή διαβάζω ebooks θα αντέξει πολύ περισσότερο από το όταν παίζω παιχνίδια και βλέπω ταινίες, όπως και αν έχω full σήμα τηλεφωνίας στην περιοχή που είμαι θα αντέξει περισσότερο από το να έχω οριακό σήμα ή να εναλλάσεται ανάμεσα σε 2g/3g συνέχεια.

 

Σε αυτό που λέει ο kidonakisg, μην επειδή είναι αρχές το λιώνεις περισσότερο από το κανονικό; Εγκαταστάσεις εφαρμογών κλπ;

 

Τα γνωρίζω οσα γραφειε, απλά ήθελα να βρω μια αφορμή για να.. Το τρσβηξω στα ακρα :)

Το σήμα το εχω συνέχεια σε 2τζι καθώς δεν χρησιμοποιώ ντατα.

Απο τις 9 +1/2ωρες, 4 ωρες τουλάχιστον καταναλωθηκαν με μεσεντζερ και οι υπόλοιπες σερφαρισμα και σποτιφαη. Αξίζει να πω οτι την playlist του spotify EDM 2014 την ακουσα 2 φορές (οποιος κατάλαβε, κατάλαβε).

Η ολη συμπεριφορά της συσκευής στα τελευταία της μπαταρίας, ηταν υποδειγματικη. Καμια υστέρηση ή οτιδήποτε περιεργο. Απλα, έπρεπε να εκτελεστεί η ντιρεκτίβα που υπάρχει στο σύστημα για σβήσιμο στα 3400.

 

Προς τους μοντς...

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις εικόνες που ανεβάζω?

Εννοω, παραβιαζω κάποιον κανόνα του φορουμ?

Απαντήστε παρακαλω...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Την ανέβασα και εδώ. Είναι όντως η καλύτερη από όσες κυκλοφορούν.

 

Εδώ υπάρχει και το zip που την κάνει root.

 

Ψήθηκα να αλλάξω την official coolui σε λαεκ V4 με κερνέλ 3. Πολύ φτώχεια!

Οπότε και δοκιμάζεται η emui! Ένα έχω να πω! Τα ΣΠΑΕΙ!

Πολύ καλή φαίνεται και μάλλον θα παραμείνω με αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ emuiUNICOM παίζει κανονικά viper4android και αν θέλουμε και ταυτόχρονα με το dts.

Εγώ τη ρουτάρισα με το superSU2.14.zip από recovery.

Τα χρώματα είναι φανταστικά (στις άλλες ρομ φαίνονται ''ξεπλυμένα'' μετά από αυτή)

Έχει και αγγλικό 2ο μενού από το KangVIP Tools που ρυθμίζεις πολλά: πχ να ανοιγει από τα κουμπιά του ήχου κλπ κλπ

Έχει και το Ultra εξοικονομηση ενεργειας mode όπως και η στοκ (γίνεται σαν απλό τηλέφωνο).

Στο pc ανοίγει κανονικά και την εσωτερική και την εξωτερική SD.

Είχα σκοπό να μην αλλάξω την mlais 4.4.3 αλλά μαλλον θα παραμείνω στην emui.

Ψήθηκα να αλλάξω την official coolui σε λαεκ V4 με κερνέλ 3. Πολύ φτώχεια!

Οπότε και δοκιμάζεται η emui! Ένα έχω να πω! Τα ΣΠΑΕΙ!

Πολύ καλή φαίνεται και μάλλον θα παραμείνω με αυτή.

Για πείτε (μόλις μπορέσετε) σχετικά με τη διάρκεια της μπαταρίας.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.Πρωην κατοχος inew v3 και απο αυριο κατοχος ενος coolpad f1.Εχοντας διαβασει ολες τις σελιδες νιωθω πολυ μπερδεμενος,με τις rom.Ο ενας λεει laek v4 με v3 ,ο αλλος nexus ,αλλος Α310.Πολυ μπερδεμα.Τελικα ποια ειναι η πιο σταθερη με τα λιγοτερα bugs kai καλη μπατρια.?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.Πρωην κατοχος inew v3 και απο αυριο κατοχος ενος coolpad f1.Εχοντας διαβασει ολες τις σελιδες νιωθω πολυ μπερδεμενος,με τις rom.Ο ενας λεει laek v4 με v3 ,ο αλλος nexus ,αλλος Α310.Πολυ μπερδεμα.Τελικα ποια ειναι η πιο σταθερη με τα λιγοτερα bugs kai καλη μπατρια.?Ευχαριστω

 

Άσε φίλε μου άκρη δεν βρίσκεις και γω την ίδια απορία έχω αλλά μάλλον δεν θα καταλάβουμε ποτέ τι είναι καλύτερο αφού ο καθένας υποστηρίζει ότι αυτή που χρησιμοποιεί αυτός είναι και η καλύτερο

Άρα δεν μένει από το να δοκιμάσεις 1,2,3,4,5....ρομ και να αποφασίσεις μόνος σου για το ποια είναι καλύτερη για σένα ανάλογα με τη χρήση που κάνεις εσύ στο κινητό σου

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.Πρωην κατοχος inew v3 και απο αυριο κατοχος ενος coolpad f1.Εχοντας διαβασει ολες τις σελιδες νιωθω πολυ μπερδεμενος,με τις rom.Ο ενας λεει laek v4 με v3 ,ο αλλος nexus ,αλλος Α310.Πολυ μπερδεμα.Τελικα ποια ειναι η πιο σταθερη με τα λιγοτερα bugs kai καλη μπατρια.?Ευχαριστω

Ψάξε, ψάξε, κι άμα το βρεις το λες και σε μας!!

 

Εγώ για την ώρα (πάνω από βδομάδα!!!) έχω την MLAIS 4.4.3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όμως, αν τα παιδιά που δοκιμάζουν την τελευταία EMUI πουν καλά λόγια για την μπαταρία (γιατί κατά τα άλλα θα πρέπει να είναι πολύ καλή), τότε θα την (ξανα)δοκιμάσω και εγώ.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε βάλει EMUI μπορείτε να μου πείτε αν κατά την κλήση η φωτογραφία αυτού που καλείτε ή σας καλεί είναι full screen ή ένα μικρό τετραγωνακι???
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.Πρωην κατοχος inew v3 και απο αυριο κατοχος ενος coolpad f1.Εχοντας διαβασει ολες τις σελιδες νιωθω πολυ μπερδεμενος,με τις rom.Ο ενας λεει laek v4 με v3 ,ο αλλος nexus ,αλλος Α310.Πολυ μπερδεμα.Τελικα ποια ειναι η πιο σταθερη με τα λιγοτερα bugs kai καλη μπατρια.?Ευχαριστω

 

Ολες καλες ειναι,τα bugs ειναι ελαχιστα,μικρα και διορθωνονται τις περισσοτερες φορες.Οποια και να βαλεις ευχαριστημενος θα μεινεις.Αν θες performance οι περισσοτεροι λενε οτι οι jellybean ειναι καλυτερες,εγω δεν εμεινα ουτε μερα με jellybean πηγα κατευθειαν σε kitkat και δεν εχω προβλημα.Στην τελικη με octacore,2gb ram και mali450 gpu που να κωλωσει το τηλεφωνο?

 

Αν θες την τελευταια εκδοση android (σχεδον,4.4.2) πας στις kitkat που φτιαχνουν κιολας τις φωτο και τα βιντεο που σε jellybean ειναι χαλια.

 

Βαλε την a310 decrapified και αν εχεις παραπονο (δυσκολα) αρχιζεις και δοκιμαζεις κι αλλες. http://www.modaco.com/topic/373497-rom442-micromax-canvas-nitro-a310-rooted-decrappified/

 

Για αποριες σχετικα με root/εγκατασταση και λοιπα ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ εδω και στο modaco,ειναι ολα απαντημενα απειρες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε βάλει EMUI μπορείτε να μου πείτε αν κατά την κλήση η φωτογραφία αυτού που καλείτε ή σας καλεί είναι full screen ή ένα μικρό τετραγωνακι???

 

Μικρό τετραγωνάκι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για πείτε (μόλις μπορέσετε) σχετικά με τη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Πέφτει γρήγορα (μη φανταστείς τίποτα τρελό) όταν το σκαλίζεις. Σε standby κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

...

Πέφτει γρήγορα (μη φανταστείς τίποτα τρελό) όταν το σκαλίζεις. Σε standby κανένα πρόβλημα.

Δηλαδή αν το αφήσεις πχ 3 ώρες σε standbay, πόσο θα πέσει;

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας για την mlais 4.4.3(αληθεια απο που την κατεβαζω??)

επεσα πανω εδω>> http://www.modaco.com/topic/373543-poll-the-best-coolpad-f1-rom-is/

:lol::lol: μηπως πρεπει να κανουμε κατι αναλογο και στο myphone??

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το αφήσεις πχ 3 ώρες σε standbay, πόσο θα πέσει;

 

1-2%. Βέβαια εγώ έχω κλειστά τα πάντα. Η αυτονομία παλεύεται πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας για την mlais 4.4.3(αληθεια απο που την κατεβαζω??)

επεσα πανω εδω>> http://www.modaco.com/topic/373543-poll-the-best-coolpad-f1-rom-is/

:lol::lol: μηπως πρεπει να κανουμε κατι αναλογο και στο myphone??

 

Μέσα. Μένει να μαζέψουμε τις 800000 rom που χρησιμοποιούμε και να κάνουμε γκάλοπ.:p

Αν και με laek repack τώρα (και για κάμποσο ακόμα) έχω περάσει άνετα απο 10 ρομ. Δεν θυμάμαι πια ποιες εχω δοκιμάσει...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας για την mlais 4.4.3(αληθεια απο που την κατεβαζω??)

επεσα πανω εδω>> http://www.modaco.com/topic/373543-poll-the-best-coolpad-f1-rom-is/

:lol::lol: μηπως πρεπει να κανουμε κατι αναλογο και στο myphone??

 

κατα την γνωμη μου οχι και ο λογος ειναι οτι τα αποτελεσματα ειναι πολυ υποκειμενικα.

 

Κανεις δεν εχει δοκιμασει ολες τις rom.Οποτε θα απαντησει παντα σε σχεση με αυτες που εχει δοκιμασει.Αν εχει δοκιμασει 5 απο τις χειροτερες rom η καλυτερη γι αυτον θα ειναι απλα μια απο τις χειροτερες.

 

Επισης πολυς κοσμος δηλωνει οτι μια rom εχει bugs ενω μπορει να εχει γινει κακια εγκατασταση,conflict με modules του xposed,κακογραμμενα apps που δημιουργουν προβλημα στο συστημα,κακο restore απο titanium και αλλα που τα εχει προκαλεσει ο χρηστης και οχι η rom.

Link to comment
Share on other sites

Την ανέβασα και εδώ. Είναι όντως η καλύτερη από όσες κυκλοφορούν.

 

Εδώ υπάρχει και το zip που την κάνει root.

 

ερωτηση το δευτερο zip του root το φλασαρεις οπως την rom απο recovery? πρωτα φλασαρεις την rom και μετα το root??

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα να αλλάξω την official coolui σε λαεκ V4 με κερνέλ 3. Πολύ φτώχεια!

Οπότε και δοκιμάζεται η emui! Ένα έχω να πω! Τα ΣΠΑΕΙ!

Πολύ καλή φαίνεται και μάλλον θα παραμείνω με αυτή.

Kαι'γω τα ιδια ειπα για την V4 με κερνέλ 3, πολυ φτωχεια,και οχι μονο φτωχεια και πολυ μπαταρια τρωει και με βλεπω για αλλα!

Σορρυ για την ερωτηση αλλα μηπως μπορει να μου απαντησει κανεις αν αυτη η emui εχει Ελληνικα ?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...