Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Οι v3 και v4 του laek είναι μια χαρά! Απλά η v4 θέλει να φλασαρεις και boot logo συμβατό με kitkat καθώς έρχεσαι από jellybean. Είναι και του micromax καλή από ότι άκουσα.

 

Έχω την εντύπωση πώς η τελευταία που ανέβασε ο algorithm laek v4 την διόρθωσε και δεν χρειάζεται φλασαρισμα boot logo.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Αυτή πού ανέβασα needrom (v4 laek repack) είναι φτιαγμένη οκ. Η v4 του laek όμως θέλει οπωσδήποτε και boot logo καπάκι.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,

Την κατέβασα στο κινητό,

Απλά πράγματα, το μπριζωσα, αφησα ανοιχτό τo wifi, μουσικη με το spotify.

E, τι θα κανει? Θέλει & δε θελει θα κατεβεί.. :)

 

Θα περαστεί σε κανα 2 ώρες, αφού πάρω ναντροιντ την μικρομαξ καθότι την εχω εμπλουτίσει και με άλλα καλούδια.. Άλλωστε σε θέματα καταναλωσης... Δεν παίζεται..

 

Περιμενουμε εντυπωσεις.

Εγω δεν μπορω να την κατεβασω με τιποτα.

Με Internet Download Manager σε μια ωρα και κατι κατεβασε μονο 3MB

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Ενα μινι reviewγια την A310 που φοραω εδω και 7 μερες.(το κινητο ειναι καινουριο 3 φορτισεις εχει κανει) ολα καλα σχετικα απροβλιματιστη ρομ αν εξερεσεις το οτι το λεντ δεν δουλευει και δεν εμφανιζει στα εικονιδια πχ μηνυμα 1 οταν εχεις σβησει την εδοποιηση απο τα notifications.Μικρα προβληματακια που φτιαχνονται.Αυτο που αντιμετοπισα σημερα παντωσ δεν ειναι μικρο.3η μερα σημερα απο πληρη φορτιση καιτο τηλ εδειχνε 78 % μπαταρια.Ακουω σε καπια φαση ειδοποιηση για χαμιλη μπαταρια ανοιγω το τηλ και ωλεπς σε δευτερολεπτα απο 15 % να κατεβαινει κατα 1% ανα δευτερολεπτο :confused: σαν αντιστροφη μετρηση....Οταν το τηλ δινει ψευτικη ενδειξη στην μπαταρια παυει για μενα να ειναι λειτουργικο...Παμε για αλλη ρομ λοιπον αν και με βλεπω στο τελος να γυρναω στην μαμα....
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοήθεια από που θα κατεβάσω την micromax rom, δώστε κάποιο link??

 

http://www.modaco.com/topic/373497-rom442-micromax-canvas-nitro-a310-rooted-decrappified/

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενα μινι reviewγια την A310 που φοραω εδω και 7 μερες.(το κινητο ειναι καινουριο 3 φορτισεις εχει κανει) ολα καλα σχετικα απροβλιματιστη ρομ αν εξερεσεις το οτι το λεντ δεν δουλευει και δεν εμφανιζει στα εικονιδια πχ μηνυμα 1 οταν εχεις σβησει την εδοποιηση απο τα notifications.Μικρα προβληματακια που φτιαχνονται.Αυτο που αντιμετοπισα σημερα παντωσ δεν ειναι μικρο.3η μερα σημερα απο πληρη φορτιση καιτο τηλ εδειχνε 78 % μπαταρια.Ακουω σε καπια φαση ειδοποιηση για χαμιλη μπαταρια ανοιγω το τηλ και ωλεπς σε δευτερολεπτα απο 15 % να κατεβαινει κατα 1% ανα δευτερολεπτο :confused: σαν αντιστροφη μετρηση....Οταν το τηλ δινει ψευτικη ενδειξη στην μπαταρια παυει για μενα να ειναι λειτουργικο...Παμε για αλλη ρομ λοιπον αν και με βλεπω στο τελος να γυρναω στην μαμα....

 

την εχω σχεδον 2 εβδομαδες και δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα με την μπαταρια.Καποιο app θα φταιει η η εγκατασταση της rom.Aυτο με το μυνημα 1 και λοιπα δεν ειναι bug,απλα ετσι δουλευει οπως και με το led,παλι ετσι ειναι ρυθμισμενο.Και τα 2 οπως ειπες αντιμετωπιζονται πολυ ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πρόβλημα υπάρχει και στην COLOR os

 

Και σε όλες τις εκδόσεις της Baidu.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με τον ηχο κλησης? χαμηλωνει μονο του καποιες φορες , με reboot στρώνει.
Link to comment
Share on other sites

την εχω σχεδον 2 εβδομαδες και δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα με την μπαταρια.Καποιο app θα φταιει η η εγκατασταση της rom.Aυτο με το μυνημα 1 και λοιπα δεν ειναι bug,απλα ετσι δουλευει οπως και με το led,παλι ετσι ειναι ρυθμισμενο.Και τα 2 οπως ειπες αντιμετωπιζονται πολυ ευκολα

Εβαλα ενα app για να δω αν κατι παιζει με battery drain αν και ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν φταιει κατι τετοιο γιατι ολες τις εφαρμογες τις εχω day one .Πιστευω παντως πως το % μπαταριας μας λεει ψεματακια....

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ενα app για να δω αν κατι παιζει με battery drain αν και ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν φταιει κατι τετοιο γιατι ολες τις εφαρμογες τις εχω day one .Πιστευω παντως πως το % μπαταριας μας λεει ψεματακια....

 

οταν ο ενας εχει προβλημα και ο αλλος δεν εχει,η λογικη λεει πως κατι παιζει με αυτον που εχει το προβλημα..!Αν υπηρχε τετοιο θεμα σε 2 βδομαδες θα το ειχα καταλαβει,η ενδειξη της μπαταριας μια χαρα τα λεει σε μενα,επισης η διαχειριση της μπαταριας ειναι αψογη.Το βραδυ το αφηνω με ανοιχτο wifi και ολα και το πρωι που ξυπναω δεν εχει πεσει ουτε 1% η μπαταρια (και χωρις να εχω βαλει καποιο app για deep sleep)

Link to comment
Share on other sites

οταν ο ενας εχει προβλημα και ο αλλος δεν εχει,η λογικη λεει πως κατι παιζει με αυτον που εχει το προβλημα..!Αν υπηρχε τετοιο θεμα σε 2 βδομαδες θα το ειχα καταλαβει,η ενδειξη της μπαταριας μια χαρα τα λεει σε μενα,επισης η διαχειριση της μπαταριας ειναι αψογη.Το βραδυ το αφηνω με ανοιχτο wifi και ολα και το πρωι που ξυπναω δεν εχει πεσει ουτε 1% η μπαταρια (και χωρις να εχω βαλει καποιο app για deep sleep)

 

Ακριβως το ιδιο κανω κι εγω....Τεσπα κατι φταιει και ελεγα μηπως εχει συμβει και σε κανεναν αλλον...Θα την κρατησω προς το παρον με παρακολουθηση.Μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι με εψησε πολυ αυτη η ρομ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα την μιυι.

Οπως μπήκε βγήκε.

Δεν βλέπει με τιποτα την σιμ. Δεν εχω πιν ή οποιαδήποτε ασφάλεια

Δεν εχει ελληνικα

Δεσμεύει 1,2 μβ ραμ με το καλημέρα

Κακιστη καμερα, σκοτεινές φωτο (αρχεια της ταξεως του 1,8μβ)

Άχρηστη εντελώς..

Πισω στην α310

 

Υ.Γ. Μου έκανε εντύπωση οτι

Το ραδιόφωνο παίζει χωρις ακουστικά

Η πληθωρα θεμάτων

Το περιβάλλον (μοιαζει με εμυι απο χουαγουεη)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να κρύψουμε το εικονίδιο από sim που έχουμε κάνει disable από το μενού; Όχι αν δεν έχουμε καθόλου σιμ μέσα. Gravity box δεν δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο κανω κι εγω....Τεσπα κατι φταιει και ελεγα μηπως εχει συμβει και σε κανεναν αλλον...Θα την κρατησω προς το παρον με παρακολουθηση.Μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι με εψησε πολυ αυτη η ρομ

 

Είχα αναφέρει πριν κάπου 10 μέρες το ίδιο θέμα. Έχω δώσει και screenshots με τις ενδείξεις για την τάση της μπαταρίας και το ποσοστό που έγραφε που φυσικά ήταν πλασματικό(π.χ. 90+% με λιγότερα από 4v ενώ θα έπρεπε να είναι γύρω στο 70%). Φαίνεται και η βουτιά που κάνει η μπαταρία σε ποσοστό. Τώρα έχω την mlais 4.4.3 που δεν έχει αυτό το θέμα και την θεωρώ ένα κλικ καλύτερη από την laek v4. Το μόνο της θέμα δεν είναι καθαρή καθαρή aosp σαν την a310(έχει ορισμένα πράγματα πειραγμένα όπως η laek).

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει πριν κάπου 10 μέρες το ίδιο θέμα. Έχω δώσει και screenshots με τις ενδείξεις για την τάση της μπαταρίας και το ποσοστό που έγραφε που φυσικά ήταν πλασματικό(π.χ. 90+% με λιγότερα από 4v ενώ θα έπρεπε να είναι γύρω στο 70%). Φαίνεται και η βουτιά που κάνει η μπαταρία σε ποσοστό. Τώρα έχω την mlais 4.4.3 που δεν έχει αυτό το θέμα και την θεωρώ ένα κλικ καλύτερη από την laek v4. Το μόνο της θέμα δεν είναι καθαρή καθαρή aosp σαν την a310(έχει ορισμένα πράγματα πειραγμένα όπως η laek).

 

 

Για αυτην για ποια λες 'πειραγμενα' που δεν σου αρεσουν ??

ανεφερε αν μπορεις κανα δυο πραγματακια που θεωρεις σημαντικα ως αρνητικα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα την μιυι.

Οπως μπήκε βγήκε.

Δεν βλέπει με τιποτα την σιμ. Δεν εχω πιν ή οποιαδήποτε ασφάλεια

Δεν εχει ελληνικα

Δεσμεύει 1,2 μβ ραμ με το καλημέρα

Κακιστη καμερα, σκοτεινές φωτο (αρχεια της ταξεως του 1,8μβ)

Άχρηστη εντελώς..

Πισω στην α310

 

Υ.Γ. Μου έκανε εντύπωση οτι

Το ραδιόφωνο παίζει χωρις ακουστικά

Η πληθωρα θεμάτων

Το περιβάλλον (μοιαζει με εμυι απο χουαγουεη)

 

H emoui ειναι πολυ καλη, και με ωραιο UI

Link to comment
Share on other sites

Για αυτην για ποια λες 'πειραγμενα' που δεν σου αρεσουν ??

ανεφερε αν μπορεις κανα δυο πραγματακια που θεωρεις σημαντικα ως αρνητικα.

 

2 θέματα έχει που μάλλον τα έχει και η laek γιατί μοιάζουν σε κάτι που μου έκανε εντύπωση. Όπως ξεκινούν και οι 2 οι μπάρες σήματος κάθε κάρτας είναι γκρι κι όχι τα χρώματα που ορίζεις, που default είναι μπλε και πορτοκαλί. Σαν να έχει πειραχτεί από gravity box χωρίς να υπάρχει gravity box. Γενικά κάποιες αλλαγές είναι hard coded και δεν αλλάζουν.

 

Και πάμε στα θέματά της. Πρώτον και να πειράξεις τιμές για ήχο(τον θεωρώ υπερβολικά δυνατό) από θείο δεν σώζει τις νέες τιμές. Δεύτερον, έχει θέμα με τα quick settings tiles από gravity box. Και στο πόσα εμφανίζει, και για την στοίχισή τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοράω την rom του jolvano και δεν μου παίρνει το sygic.

Κανείς άλλος που να του έτυχε κάτι τέτοιο;;

 

Δες...μήπως δεν σου κάνει την εγκατάσταση γιατί έχεις το φάκελο sygic στην sd...

Αντέγραψε τον φάκελο sygic στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,εβαλα επανω και δοκιμαζω την--->

huawei g750 EMUI 2.3 MULTILENGUAJE

Τα πληκτρα τελικα ειναι οκ απο φωτισμο ,καποιο wipe δεν ειχα κανει.Πολυ ωραια τα χρωματα στην οθονη και εχει και ρυθμιση ψυχρο-ζεστο κτλ.Πολυ κολο ηχο ακουω.Καθαρο μεστο.Θα την δουλεψω και θα σας πω.

Screenshot απειραχτο το κντ.

http://i58.tinypic.com/raqbsl.jpg http://i59.tinypic.com/34q1u1c.jpg http://i57.tinypic.com/tasto5.jpg http://i57.tinypic.com/ojmna0.jpg http://i58.tinypic.com/2ujqnht.jpg http://i60.tinypic.com/9zluza.jpg http://i59.tinypic.com/10s5f75.jpg http://i62.tinypic.com/16c06ec.jpg

 

Την ξαναέβαλα σήμερα και επιτέλους την έκανα root. Οι υπόλοιπες δοκιμές το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον, έχει θέμα με τα quick settings tiles από gravity box. Και στο πόσα εμφανίζει, και για την στοίχισή τους.

 

Σχεδόν όλες το οι 4.4 ρομ που δοκίμασα έχουν αυτό το θέμα, μόνο στην Α310 δεν το δοκίμασα. Είναι τόσο ενοχλητικό γιατί εκεί το χέρι πάει αυτόματα και με τις αλλαγές των ρομ, ψάχνομαι συνέχεια που είναι το bluethoot, wifi, δεδομένα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί, περιμένω μια kitkat όσο πιο καθαρό android γίνεται χωρίς προβλήματα όπως η ένδειξη μπαταρίας της α310. Αλλά δεν βλέπω να βγαίνει και τέτοιο άμεσα. Οπότε μένω στην επόμενη καλύτερη επιλογή με παραχωρήσεις στο gravity box.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί, περιμένω μια kitkat όσο πιο καθαρό android γίνεται χωρίς προβλήματα όπως η ένδειξη μπαταρίας της α310. Αλλά δεν βλέπω να βγαίνει και τέτοιο άμεσα. Οπότε μένω στην επόμενη καλύτερη επιλογή με παραχωρήσεις στο gravity box.

 

αν εβαλες την a310 και εχεις προβλημα μπαταριας σιγουρα κατι εκανες η δεν εκανες.Τα ειπα πιο πανω.

 

Anyway,εκανα και μια βολτα απο την 4.4.3 του Mliu,ψιλοαπαραδεκτη,γρηγορο port απο αλλο port απο Lenovo η Note η whatever αν καταλαβα καλα.Ο τυπος δεν εχει βγαλει ουτε τις ρυθμισεις που ειναι για το hardware του note οπως για τα δακτυλικα αποτυπωματα.Η camera αν θες να τραβαει 16:9 πας στα 8mp,τα capasitive δεν εχουν vibration,το root που εχει ηδη ειναι προβληματικο,το wifi εχει αποσυνδεσεις,το notification drawer δεν δουλευει σωστα και η μπαταρια σε 5 ωρες αδρανειας του τηλεφωνου επεσε 16%.Εφυγε

 

Δοκιμαζω μια beta aosp με πολυ καλες προοπτικες,stay tuned..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και μια εβδομάδα το τηλέφωνο. Απο την πρώτη μέρα έβαλα ως wallpaper την κόρη μου όπου το μάγουλο της ήταν σε ένα σημείο ηπερφωτισμενο. Μέσα σε 2 μέρες άφησε μονημο αποτυπώματα στήνω οθόνη. Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά παίρνει κάτι αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Κρασαρει η συλλογη μολις παω να δω τις λεπτομεριες μιας φωτο με την 4.4 v4 με kernel v3,το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...