Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας......Διάβασα τόσο καλά λόγια και κριτικές για το συγκεκριμένο τηλέφωνο που σε συνδιασμό με την τιμή του είμαι έτοιμος να το παραγγείλω.Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι το εξής :.....είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ όταν θα έρθει το τηλέφωνο να γίνουν όλα αυτά που περιγράφονται στο πρώτο νήμα?......το τηλέφωνο όπως έρθει....δεν μπορεί να λειτουργήσει ?......για ποιο λόγο κάνετε όλα αυτά ?.....έτσι απλά για να ψαχτείτε με την συσκευή,με rom κτλ .... ή πρέπει να γίνουν ?.....Αν δηλαδή όταν μου έρθει το τηλέφωνο.....βάλω απλά την sim και το ανοίξω....δεν μπορώ να το λειτουργήσω ?........θα είναι "άλλο" τηλέφωνο σε σχέση με ........Οδηγός CWM RECOVERY CUSTOM ROM F1 - 8297W αν γίνει αυτό που περιγράφετε στην πρωτη σελίδα.

 

το τηλεφωνο δουλευει πολυ καλα χωρις να το κανεις απολυτως τπτ απο την στιγμη που θα ερθει(μπορει να μην δεχεσε μνμτα με απο αριθμους με 4 ψηφια το οποιο διορθωνεται ευκολα,να μην διαβαζει το κινητο ο υπολογιστης που πραγμα το οποιο λυνεται ακολουθοντας καποια βηματα που εγραψε ενα παιδι πιο πισω,εχει αρκετες κινεζιες πολλες απο τις οποιες φευγουν ευκολα).τωρα αμα θες αλλαζεις μια ρομ και βαζεις μια ρομ σαν αυτη του λεακ.17 την ν.2.1 που ολα δουλευουν ρολοι.η υποθεση αυτη θα σου παρει μιση ωρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Εβαλα και εγω την AOSP F1W V2.1 KK laek.17 (11/09/2014) + τα extras --- Η οποια ειναι πολυ καλη και φυσικα γρηγορη. Δεν εχω δει προβληματα, αντιθετως εχω δει πολυ καλες βελτιωσεις. Μπραβο στον Λαεκ !!! Ειναι η ΡΟΜ που θα φορεθει τον χειμώνα!!!!

 

Antutu 30.700 χωρις ρυθμισεις, οπως εβαλα την ρομ και τις βασικες εφαρμογες που δουλευω.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να κρασαρει ο launcher ? Αν κρασαρει θα το καταλαβεις απο πριν και δεν θα τον κανεις εφαρμογη συστηματος, ετσι κι αλλιως δεν θα τον κρατησεις και θα κατεβασεις καποιον αλλο απο το play ;)

Κατι λαθος ενεργεια εκανες ή κατι αλλο εφταιξε σε εσενα, αυτο που σου γραφω το εχω κανει σε πανω απο εικοσι διαφορετικα τηλεφωνα και 50+ διαφορετικες rom.

 

το οτι δεν σου εχει τυχει ομως δεν παει να πει οτι δεν γινεται!Γιατι οπως εγραψα το χω παθει 2 φορες.Δεν χρειαζεται να κανεις κατι λαθος,δεν υπαρχει και τιποτα που μπορεις να κανεις λαθος σε εναν launcher.Αλλα μπορει να κρασαρει οπως και καθε εφαρμογη που ειναι σε διαρκες development.Ενα bug ειναι αρκετο!Οποτε η σοφη κινηση ειναι να αφησεις τον original launcher εκει που ειναι,μολις επιλεξεις τον 2ο για κεντρικο δεν θα ξανανοιξει μονος του ετσι κι αλλιως,δεν θα σου τρωει πορους.Και απο χωρο να το δεις,τι θα γλυτωσεις με το να τον σβησεις?20mb?Δεν αξιζει να το ρισκαρεις.Εχω παντα 2 launcher στο τηλεφωνο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση για αρχή.

Με τις τελευταίες ROM που έχουν βγει, έχει κάποιος δουλέψει bluetooth ακουστικό;

Είναι πλήρες λειτουργικό ή όπως σε κάποιες παλαιότερες ROM δεν αναγνωρίζει τις λειτουργίες των διάφορων πλήκτρων του;

 

Είναι η πλέον βασική λειτουργία που με κόβει από το να αγοράσω το κινητό.

Edited by frankb
Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο δουλευει πολυ καλα χωρις να το κανεις απολυτως τπτ απο την στιγμη που θα ερθει(μπορει να μην δεχεσε μνμτα με απο αριθμους με 4 ψηφια το οποιο διορθωνεται ευκολα,να μην διαβαζει το κινητο ο υπολογιστης που πραγμα το οποιο λυνεται ακολουθοντας καποια βηματα που εγραψε ενα παιδι πιο πισω,εχει αρκετες κινεζιες πολλες απο τις οποιες φευγουν ευκολα).τωρα αμα θες αλλαζεις μια ρομ και βαζεις μια ρομ σαν αυτη του λεακ.17 την ν.2.1 που ολα δουλευουν ρολοι.η υποθεση αυτη θα σου παρει μιση ωρα :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ......το λες τόσο απλά ότι αν θέλω μπορώ να βάλω μία άλλη rom , οπότε μου δίνεις κουράγιο στο ότι θα τα καταφέρω εντέλει και δεν είναι τόσο δύσκολο......ΩΡΑΙΑ......επειδή μ άρεσε πολύ το τηλέφωνο για τα λεφτά που έχει .....προχωρώ στην αγορά του.

Εχετε να προτείνετε κάποιο site για την αγορά?.....στο coolicool.com το βρήκα στην καλύτερη τιμή......υπάρχει κάποιου είδους συνεργασία με το myphone ?.....έτσι κατάλαβα....είδα κάτι κωδικούς προσφορών κτλ.....βάζω κάποιον κωδικό για έκπτωση στην παραγγελία?

Και κάτι τελευταίο......το παραγγέλνω όπως είναι ή ζητάω να έρθει root ή κάτι άλλο που πρέπει να ζητήσω και δεν ξέρω?

περιμένω κάποια απάντηση από κάποιο παιδί.....για να προχωρήσω στην παραγγελία .....τώρα-σήμερα.

 

να συμπληρώσω κάτι ακόμη γιατί είδα ότι ο kalman μιλάει για κάποια 4ψηφια στα μηνύματα......επειδή έχω το φοιτητικό της wind......το πακέτο το ενεργοποιώ κάθε μήνα στέλνοντας sms στο 1264.....θα έχω πρόβλημα ?......διορθώνετε εύκολα μου λέει ο kalman.

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

ενα φτηνουλιάρικο dacom bluetooth (5ευρω) που υποστηρίζει και a2dp πρωτόκολλο, το βλέπει κανονικά και λειτουργούν ολα αψογα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

καθώς ετοιμάζομαι να κάνω το πρώτο φλασάρισμα (με τη 2.1 του laek.17) στο πρώτο μου Adroid κινητό που μόλις παρέλαβα, ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα που δημιουργήθηκαν ως απορίες καθώς διαβάζω αυτό το thread:

  • υποθέτω πρέπει να κάνω το F1 πρώτα root και αν ναι, πως;
  • είναι καλύτερα να βάλω τη CWM που υπάρχει στον οδηγό του ποστ #170 ή κάποια TWRP (και ποια ακριβώς);
  • χρειάζεται να πάρω backup ΙΜΕΙ ή με αυτή τη ROM δεν υπάρχει πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια στον αρχάριο! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση για αρχή.

Με τις τελευταίες ROM που έχουν βγει, έχει κάποιος δουλέψει bluetooth ακουστικό;

Είναι πλήρες λειτουργικό ή όπως σε κάποιες παλαιότερες ROM δεν αναγνωρίζει τις λειτουργίες των διάφορων πλήκτρων του;

 

Είναι η πλέον βασική λειτουργία που με κόβει από το να αγοράσω το κινητό.

 

ναι εγώ το δούλεψα απροβλημάτιστα σε όλες που έβαλα (laek, miui kai jov)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ......το λες τόσο απλά ότι αν θέλω μπορώ να βάλω μία άλλη rom , οπότε μου δίνεις κουράγιο στο ότι θα τα καταφέρω εντέλει και δεν είναι τόσο δύσκολο......ΩΡΑΙΑ......επειδή μ άρεσε πολύ το τηλέφωνο για τα λεφτά που έχει .....προχωρώ στην αγορά του.

Εχετε να προτείνετε κάποιο site για την αγορά?.....στο coolicool.com το βρήκα στην καλύτερη τιμή......υπάρχει κάποιου είδους συνεργασία με το myphone ?.....έτσι κατάλαβα....είδα κάτι κωδικούς προσφορών κτλ.....βάζω κάποιον κωδικό για έκπτωση στην παραγγελία?

Και κάτι τελευταίο......το παραγγέλνω όπως είναι ή ζητάω να έρθει root ή κάτι άλλο που πρέπει να ζητήσω και δεν ξέρω?

περιμένω κάποια απάντηση από κάποιο παιδί.....για να προχωρήσω στην παραγγελία .....τώρα-σήμερα.

 

να συμπληρώσω κάτι ακόμη γιατί είδα ότι ο kalman μιλάει για κάποια 4ψηφια στα μηνύματα......επειδή έχω το φοιτητικό της wind......το πακέτο το ενεργοποιώ κάθε μήνα στέλνοντας sms στο 1264.....θα έχω πρόβλημα ?......διορθώνετε εύκολα μου λέει ο kalman.

 

το προβλημα με τα μνμτα απο τετραψηφια νουμερα δεν το εχουν ολοι.εγω για παραδειγμα δεν το ειχα.αμα το εχεις θα ειναι στην ρομ με την οποια στελνουν το κινητο.οι κιτκατ ρομ δεν το εχουν,τουλαχιστον οσες εχω δοκιμασει μεχρι τωρα.Εγω το πηρα απο minideal και ηρθε root.εσυ απο οπου και να το παραγγειλεις πες να το στειλουν ροοτ γιατι μετα πραγματικα η υποθεση ειναι 10 λεπτα για να περασεις την ρομ ανα ακολουθησεις τον οδηγο του kostas1 που ειναι στην πρωτη σελιδα,και να περασεις το αγγλικο recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

καθώς ετοιμάζομαι να κάνω το πρώτο φλασάρισμα (με τη 2.1 του laek.17) στο πρώτο μου Adroid κινητό που μόλις παρέλαβα, ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα που δημιουργήθηκαν ως απορίες καθώς διαβάζω αυτό το thread:

  • υποθέτω πρέπει να κάνω το F1 πρώτα root και αν ναι, πως;
  • είναι καλύτερα να βάλω τη CWM που υπάρχει στον οδηγό του ποστ #170 ή κάποια TWRP (και ποια ακριβώς);
  • χρειάζεται να πάρω backup ΙΜΕΙ ή με αυτή τη ROM δεν υπάρχει πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια στον αρχάριο! :)

 

1.το κινητο μπορει να ειναι ιδη ροοτ οποτε δεν θα χρειαστει να το κανεις.κατεβασε ενα root cheker

 

2.σε μερικους η CWM δεν γινεται να φλασαριστει οποτε βαζεις την TWRP.ειναι το ιδιο πραγμα απλως με την τελευταια χειριζεσαι τη recovery με την αφη ενω με την πρωτη με το power button και το -\+ για τον ηχο

 

3.εγω οσες ρομ και να περασα δεν ειχα παρει και δεν το εχασα.αν το χασεις υπαρχει οδηγος

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχει και άλλα προβλήματα, πείτε με γραφική αλλά και σε αυτή και στην pure αυτή η βλακεία με τον συγχρονισμό του ημερολογίου δεν παλεύεται....

 

 

 

θα μάθουμε και ινδονησιακά τώρα!!!! που καταλαβαίνεις τι λένε???

 

 

-- Μια μικρή βοήθεια αν κάποιος μπορεί, γύρισα στην miui (δεν μου αρέσει και τρομερά αλλά συγχρονίζει τα πάντα υπέροχα) αλλά το λόγκο του λαεκ στο άνοιγμα της συσκευής δεν φεύγει με τίποτα. Ξέρετε πως μπορώ να το βγάλω?

 

το βραδυ οταν εχω χρονο θα σου δοσω οδηγιες για το πως να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν σου εχει τυχει ομως δεν παει να πει οτι δεν γινεται!Γιατι οπως εγραψα το χω παθει 2 φορες.Δεν χρειαζεται να κανεις κατι λαθος,δεν υπαρχει και τιποτα που μπορεις να κανεις λαθος σε εναν launcher.Αλλα μπορει να κρασαρει οπως και καθε εφαρμογη που ειναι σε διαρκες development.Ενα bug ειναι αρκετο!Οποτε η σοφη κινηση ειναι να αφησεις τον original launcher εκει που ειναι,μολις επιλεξεις τον 2ο για κεντρικο δεν θα ξανανοιξει μονος του ετσι κι αλλιως,δεν θα σου τρωει πορους.Και απο χωρο να το δεις,τι θα γλυτωσεις με το να τον σβησεις?20mb?Δεν αξιζει να το ρισκαρεις.Εχω παντα 2 launcher στο τηλεφωνο μου.

Με ποια διαδικασια εκανες launcher εφαρμογη συστηματος και μετα επεσες σε bootloop ? πες μας τα βηματα :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με ποια διαδικασια εκανες launcher εφαρμογη συστηματος και μετα επεσες σε bootloop ? πες μας τα βηματα :)

 

Στο U8800 pro που το έχουμε τρελάνει στις μόντες εννοεί. Επίσης, έχει απόλυτο δίκιο.

 

Μπορεί να μην το δεις στο F1 ποτέ ή σε άλλα καλά κινέζικα, αλλά εγώ έχω ένα PIPO S2 tablet, το οποίο κάποια στιγμή πριν καιρό αποφάσισε ότι η NAND του ήταν για τον ... και άρχισε να πετάει unexpected errors και shutdowns αριστερά και δεξιά. Apex has closed και αντίο, μαύρη οθόνη. Βέβαια αυτό είναι για πέταμα, και ο μαμίσιος launcher κλείνει πλέον και το φλασάρω από TWRP backup καμιά φορά για να παίξω λίγο και να δω σε πόσα λεπτά θα τα τινάξει πάλι :lol::lol:.

 

Το ηθικό δίδαγμα παραμένει, όμως, ότι ποτέ δεν μπορείς με σιγουριά (και υπεροψία λίγο; :O) να πεις ότι δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Και εμένα το PIPO για ένα χρόνο μια χαρά πήγαινε, μέχρι που μια μέρα έγινε το μπαμ. Ειδικά με custom rom που παίζουμε. Μια βλακεία να κάνει ο dev, ή μια bugged ενημέρωση του launcher και bye bye, φλασάρισμα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Στο U8800 pro που το έχουμε τρελάνει στις μόντες εννοεί. Επίσης, έχει απόλυτο δίκιο.

 

Μπορεί να μην το δεις στο F1 ποτέ ή σε άλλα καλά κινέζικα, αλλά εγώ έχω ένα PIPO S2 tablet, το οποίο κάποια στιγμή πριν καιρό αποφάσισε ότι η NAND του ήταν για τον ... και άρχισε να πετάει unexpected errors και shutdowns αριστερά και δεξιά. Apex has closed και αντίο, μαύρη οθόνη. Βέβαια αυτό είναι για πέταμα, και ο μαμίσιος launcher κλείνει πλέον και το φλασάρω από TWRP backup καμιά φορά για να παίξω λίγο και να δω σε πόσα λεπτά θα τα τινάξει πάλι :lol::lol:.

 

Το ηθικό δίδαγμα παραμένει, όμως, ότι ποτέ δεν μπορείς με σιγουριά (και υπεροψία λίγο; :O) να πεις ότι δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Και εμένα το PIPO για ένα χρόνο μια χαρά πήγαινε, μέχρι που μια μέρα έγινε το μπαμ. Ειδικά με custom rom που παίζουμε. Μια βλακεία να κάνει ο dev, ή μια bugged ενημέρωση του launcher και bye bye, φλασάρισμα πάλι...

 

Επιπλεον για να προσθεσω οτι ειμαι απο τους τυχερους που ειχαν παρει καποτε ascend g300. Λογω κακης παρτιδας flash σε πολυ κοσμακη μπρικαρε χωρις λογο και τελικα το το προβλημα εντοπιστηκε οτι kernel 3.4+ αλληλεπιδρουσε καταστροφικα με την ελαττωματικη flash.

 

Και μια ωραια μερα που το χα τουμπανιασει και διαφορα σημαντικα (οπως launcher) τα κανα εφαρμογες συστηματος... Μπουμ. Η flash corrupt και καπουτ. Ευτυχως ημουν εντος εγγυησης και-δεν πηρε κανεις χαμπαρι τι μπαχαλεμα ειχε γινει:lol:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω αν γινεται να κανουμε το κινητο root με καποιον αλλο τροπο απο τους 2 που εχουν περιγραφει στο θεμα, καθως το δικο μου δεν δεχεται root ουτε με framaroot ουτε με vroot που προσπαθησα..

 

Θελω να του βαλω μια custom rom για να δω αν θα διορθωθει ενα εντονο προβλημα που εχει με τον proximity sensor, σε καθε κληση δεν ανοιγοκλεινει σωστα η οθονη με αποτελεσμα να παταω κουμπια με το μαγουλο.. Το εχει συναντησει κανεις αλλος αυτο?

Edited by Bilias
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω αν γινεται να κανουμε το κινητο root με καποιον αλλο τροπο απο τους 2 που εχουν περιγραφει στο θεμα, καθως το δικο μου δεν δεχεται root ουτε με framaroot ουτε με vroot που προσπαθησα..

 

Vroot με την 1.7.8 έκδοση;

 

Anyway, δες εδώ μερικά tools ανάλογα με τη ρομ που έχεις (4.2 ή 4.4).

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B36Ay7pVtck6c1JGdzdoVlhyRk0&usp=sharing#list

Link to comment
Share on other sites

1.το κινητο μπορει να ειναι ιδη ροοτ οποτε δεν θα χρειαστει να το κανεις.κατεβασε ενα root cheker

 

2.σε μερικους η CWM δεν γινεται να φλασαριστει οποτε βαζεις την TWRP.ειναι το ιδιο πραγμα απλως με την τελευταια χειριζεσαι τη recovery με την αφη ενω με την πρωτη με το power button και το -\+ για τον ηχο

 

3.εγω οσες ρομ και να περασα δεν ειχα παρει και δεν το εχασα.αν το χασεις υπαρχει οδηγος

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

  • Το κινητό δεν είναι rooted (το έχω ελέγξει με Root Checker, αλλά μου το είχαν πει και από το Coolicool).
  • Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα το TWRP, αλλά δεν ξέρω πως να το εγκαταστήσω (στο site τους δεν υπάρχει έκδοση για Coolpad F1). Πάντως δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω αν εγκαθίσταται στο δικό μου το CWM.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια,απ'οτι καταλαβα για να περασουμε kitkat θελει TWRP recovery γιατι μπορει και να μην μπορεσουμε να την περασουμε την kitkat αμα χρησιμοποιησουμε CWM recovery,αν προσπαθησω δηλ. να την περασω με CWM γιατι δεν θελω να βαλω TWRP recovery (γιατι αν σπασει η χαλασει π.χ το dogitizer και θελω να το στειλω πισω στον Κινεζο με την μαμα ρομ δεν θα μπορω με TWRP recovery να φλασαρω την μαμα ρομ!)και κανω ολα τα wipes και τελικα δεν περναει με CWM recovery τι κανω ?

Να βαλω και την παλια μου miui μεσα στην καρτα για καλο η κακο, και να φλασαρω ξανα αυτην αν στραβωση η εγκατασταση της κιτ κατ,η να κανω backup την miui με CWM recovery πριν ξεκινησω τα wipes και να κανω restore ((γινετε αυτο με δεν ξερω,ρωταω?)?

Και πως το περναμε αυτο το TWRP recovery στο τηλεφωνο μας εμεις που ειμαστε με CWM recovery,υπαρχει κανας οδηγος?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια,απ'οτι καταλαβα για να περασουμε kitkat θελει TWRP recovery γιατι μπορει και να μην μπορεσουμε να την περασουμε την kitkat αμα χρησιμοποιησουμε CWM recovery,αν προσπαθησω δηλ. να την περασω με CWM γιατι δεν θελω να βαλω TWRP recovery (γιατι αν σπασει η χαλασει π.χ το dogitizer και θελω να το στειλω πισω στον Κινεζο με την μαμα ρομ δεν θα μπορω με TWRP recovery να φλασαρω την μαμα ρομ!)και κανω ολα τα wipes και τελικα δεν περναει με CWM recovery τι κανω ?

Να βαλω και την παλια μου miui μεσα στην καρτα για καλο η κακο, και να φλασαρω ξανα αυτην αν στραβωση η εγκατασταση της κιτ κατ,η να κανω backup την miui με CWM recovery πριν ξεκινησω τα wipes και να κανω restore ((γινετε αυτο με δεν ξερω,ρωταω?)?

Και πως το περναμε αυτο το TWRP recovery στο τηλεφωνο μας εμεις που ειμαστε με CWM recovery,υπαρχει κανας οδηγος?

 

Το TWRP recovery το περνάς μέσω Mobileuncle στην επιλογή update recovery. Δεν έχει σημασία αν έχεις CWM, θα περαστεί απο πάνω. Δεν νομίζω πάντως να έχεις πρόβλημα με το να περάσεις την kitkat με CWM. Κάνε τα wipes κανονικά και φλασαρέ την. Αν δεν γίνει πέρνα την twrp 2.4.4 και αν θέλεις τόσο πολύ την CWM ξάναπέρνα την μετά απο πάνω.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Στο U8800 pro που το έχουμε τρελάνει στις μόντες εννοεί. Επίσης, έχει απόλυτο δίκιο.

 

Μπορεί να μην το δεις στο F1 ποτέ ή σε άλλα καλά κινέζικα, αλλά εγώ έχω ένα PIPO S2 tablet, το οποίο κάποια στιγμή πριν καιρό αποφάσισε ότι η NAND του ήταν για τον ... και άρχισε να πετάει unexpected errors και shutdowns αριστερά και δεξιά. Apex has closed και αντίο, μαύρη οθόνη. Βέβαια αυτό είναι για πέταμα, και ο μαμίσιος launcher κλείνει πλέον και το φλασάρω από TWRP backup καμιά φορά για να παίξω λίγο και να δω σε πόσα λεπτά θα τα τινάξει πάλι :lol::lol:.

 

Το ηθικό δίδαγμα παραμένει, όμως, ότι ποτέ δεν μπορείς με σιγουριά (και υπεροψία λίγο; :O) να πεις ότι δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Και εμένα το PIPO για ένα χρόνο μια χαρά πήγαινε, μέχρι που μια μέρα έγινε το μπαμ. Ειδικά με custom rom που παίζουμε. Μια βλακεία να κάνει ο dev, ή μια bugged ενημέρωση του launcher και bye bye, φλασάρισμα πάλι...

Το απλό U8800 πειραγμένο είχα εγώ, έχουν περάσει τόσα χρόνια και τόσα τηλέφωνα πού πραγματικά δεν θυμάμαι τι γινόταν εκεί .

τα error που εφαγες οφειλόταν στη nand και όχι στις εφαρμογές.

 

Επιπλεον για να προσθεσω οτι ειμαι απο τους τυχερους που ειχαν παρει καποτε ascend g300. Λογω κακης παρτιδας flash σε πολυ κοσμακη μπρικαρε χωρις λογο και τελικα το το προβλημα εντοπιστηκε οτι kernel 3.4+ αλληλεπιδρουσε καταστροφικα με την ελαττωματικη flash.

 

Και μια ωραια μερα που το χα τουμπανιασει και διαφορα σημαντικα (οπως launcher) τα κανα εφαρμογες συστηματος... Μπουμ. Η flash corrupt και καπουτ. Ευτυχως ημουν εντος εγγυησης και-δεν πηρε κανεις χαμπαρι τι μπαχαλεμα ειχε γινει:lol:

Τι περιμένεις? <<<κακή παρτίδα flash το προβλημα εντοπιστηκε οτι kernel 3.4+ αλληλεπιδρουσε καταστροφικα με την ελαττωματικη flash>>> και τίποτα να μην πειραζες ήταν καταδικασμένο το τηλέφωνο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια στην laek προσπαθω να αλλαξω την ενταση του ηχειου με το mobileuncle αλλα δεν μου κραταει με τιποτα τα settings ενω παταω set. σε καθε επανεκινηση του προγραμματος ολα επιστρεφουν στις τιμες που βρισκονταν.

ξερει κανεις τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια,απ'οτι καταλαβα για να περασουμε kitkat θελει TWRP recovery γιατι μπορει και να μην μπορεσουμε να την περασουμε την kitkat αμα χρησιμοποιησουμε CWM recovery,αν προσπαθησω δηλ. να την περασω με CWM γιατι δεν θελω να βαλω TWRP recovery (γιατι αν σπασει η χαλασει π.χ το dogitizer και θελω να το στειλω πισω στον Κινεζο με την μαμα ρομ δεν θα μπορω με TWRP recovery να φλασαρω την μαμα ρομ!)και κανω ολα τα wipes και τελικα δεν περναει με CWM recovery τι κανω ?

Να βαλω και την παλια μου miui μεσα στην καρτα για καλο η κακο, και να φλασαρω ξανα αυτην αν στραβωση η εγκατασταση της κιτ κατ,η να κανω backup την miui με CWM recovery πριν ξεκινησω τα wipes και να κανω restore ((γινετε αυτο με δεν ξερω,ρωταω?)?

Και πως το περναμε αυτο το TWRP recovery στο τηλεφωνο μας εμεις που ειμαστε με CWM recovery,υπαρχει κανας οδηγος?

 

Κατσε με το cwm αφου ηδη το εχεις. Twrp βαζουμε συνηθως οσοι δεν μπορουμε να βαλουμε cwm γιατι αρνειται πεισματικα το κινητο.

 

Το cwm πως το περασες ? Με το mobileuncle προφανως. Αρα το ιδιο κανεις αμα θες twrp. Κανε overwrite το cwm με το image του twrp.

 

Και το cwm και το twrp μπορουν να εγκαταστησουν την ιδια ROM. Η διαφορα ειναι οτι τα backup απο cwm ΔΕΝ ειναι συμβατα με twrp. Κανε λοιπον οπωσδηποτε backup τη ρομ σου που δουλευευει και κρατα το ΙΔΙΟ recovery αν θελεις να την κανεις restore.

 

Θα σε παρακαλουσα να ρωτας λιγο πιο συγκεκριμενα και δομημενα γιατι προσπαθω να μαντεψω.

Τελικα ξερεις σιγουρα τι recovery εχεις? Πως το περασες?

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Με ποια διαδικασια εκανες launcher εφαρμογη συστηματος και μετα επεσες σε bootloop ? πες μας τα βηματα :)

 

δεν εχει σχεση η διαδικασια γιατι το bootloop δεν το τρως την στιγμη που πας το apk στον system/app. (την διαδικασια την κανω χειροκινητα με root explorer οχι με titanium η καποιο απο τα προγραμματα που το κανουν μονα τους).To bootloop το χα φαει σε ασχετες φασεις και οφειλοταν σε bug του launcher που χρησιμοποιουσα τοτε (Holo Launcher) Γι αυτο και λεω οτι μπορει να συμβει απο bug με ευθυνη του developer χωρις να εχεις κανει τιποτα λαθος εσυ.

Eλπιζω η ερωτηση σου να μην ηταν σε στυλ αποδειξης γνωσεων μου..!

Link to comment
Share on other sites

Το απλό U8800 πειραγμένο είχα εγώ, έχουν περάσει τόσα χρόνια και τόσα τηλέφωνα πού πραγματικά δεν θυμάμαι τι γινόταν εκεί .

τα error που εφαγες οφειλόταν στη nand και όχι στις εφαρμογές.

 

 

Τι περιμένεις? <<<κακή παρτίδα flash το προβλημα εντοπιστηκε οτι kernel 3.4+ αλληλεπιδρουσε καταστροφικα με την ελαττωματικη flash>>> και τίποτα να μην πειραζες ήταν καταδικασμένο το τηλέφωνο.

 

Συμφωνω και επαυξανω. Απλα στατιστικα οσοι δεν το σκαλισαν τους εσκασε πολυ μετα εκτος εγγυησης.

Διοτι ο default 2.6 kernel του Gingerbread της εταιρειας επιβραδυνε πολυ το bug.

 

Ενω εγω ο εξυπνος το πεθανα στο λιωσιμο (7 ρομ σε 2 μηνες). Και οσα περισσοτερα internal flash writes και αλλαγες ρομ τοσο το χειροτερο συμφωνα με εμπειριες στο xda.

 

Και φυσικα βγηκα εγω ο κερδισμενος γιατι... Μου εσκασε μεσα στην εγγυηση.:lol::lol::lol: Ετσι εχω πια αρχη τους πρωτους 6 μηνες να τα λιωνω. Για να δουμε το f1...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με ποια διαδικασια εκανες launcher εφαρμογη συστηματος και μετα επεσες σε bootloop ? πες μας τα βηματα :)

 

Μου χε συμβει παλιοτερα σε αλλο κινητο σε μια slimbean ROM ο apex launcher αν γινοτανε εφαρμογη συστηματος να σκαει ανελεητα (τσεκαρα και permissions και τα παντα μετα τη μετατροπη με titanium). Οπότε δυστυχως συμβαινει ...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Κατσε με το cwm αφου ηδη το εχεις. Twrp βαζουμε συνηθως οσοι δεν μπορουμε να βαλουμε cwm γιατι αρνειται πεισματικα το κινητο.

 

Το cwm πως το περασες ? Με το mobileuncle προφανως. Αρα το ιδιο κανεις αμα θες twrp. Κανε overwrite το cwm με το image του twrp.

 

Και το cwm και το twrp μπορουν να εγκαταστησουν την ιδια ROM. Η διαφορα ειναι οτι τα backup απο cwm ΔΕΝ ειναι συμβατα με twrp. Κανε λοιπον οπωσδηποτε backup τη ρομ σου που δουλευευει και κρατα το ΙΔΙΟ recovery αν θελεις να την κανεις restore.

 

Θα σε παρακαλουσα να ρωτας λιγο πιο συγκεκριμενα και δομημενα γιατι προσπαθω να μαντεψω.

Τελικα ξερεις σιγουρα τι recovery εχεις? Πως το περασες?

 

Σορυ φιλε για την δομη τον ποστ μου ,εχω λιγο θεμα σε αυτο!

Το cwm το περασα με uncle tools( αλλα δεν θυμαμαι πως το ειχα κανει),εσυ λες δεν θα εχω θεμα να περασω την kit κατ με το cwm ,ωραια λοιπον αλλα λεω αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και δεν περναει αφου κανω ολα τα wipes τι κανω για να μην μεινει ξεκρεμαστο και χωρις ρομ το τηλ. ,βαζω και το zip της miui μεσα στην sd να την εχω καβαντζα να φλασαρω αυτην αν δεν περναει η kit kat?

Link to comment
Share on other sites

Σορυ φιλε για την δομη τον ποστ μου ,εχω λιγο θεμα σε αυτο!

Το cwm το περασα με uncle tools( αλλα δεν θυμαμαι πως το ειχα κανει),εσυ λες δεν θα εχω θεμα να περασω την kit κατ με το cwm ,ωραια λοιπον αλλα λεω αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και δεν περναει αφου κανω ολα τα wipes τι κανω για να μην μεινει ξεκρεμαστο και χωρις ρομ το τηλ. ,βαζω και το zip της miui μεσα στην sd να την εχω καβαντζα να φλασαρω αυτην αν δεν περναει η kit kat?

 

Εγω και θα εκανα backup την ρομ που τρεχεις τωρα και θα ειχα το zip της miui καβατζα. Οποτε θα ειχα δυο επιλογες διαφυγης κινδυνου και οχι μονο μια.

 

Αν και δεν θα εχεις κανενα προβλημα να φλασαρεις με cwm παντα ακολουθα κανονες ασφαλειας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον αυτο με την ν.2.1 του laek.17 απλα ειναι απιστευτο............με το 2ο φλασαρισμα ΠΑΝΤΑ,ο ηχος ειναι αψογος.........αλλα παντα με την 2η,με την 1η φορα απλα δεν ακουγεται.Το εκανα 3 φορες γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση,Του ειπα να το τσεκαρεις κιολας να δει τι φταει.

Κατα τα αλλα ειναι μια εξαιρετικη δουλεια,και πραγματικα ετσι επρεπε να ειναι απο το εργοστασιο...........:)

 

Σε ενα αλλο coolpad f1 εκατσε κατευθειαν χωρις δευτερη φορα περασμα. ΑΛΛΑ: εκανα 3 φορε wipe και power off. Αρα μαλλον γινεται λογο ατελους wipe.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτο συνεβαινε και σε αλλα android που εχω/ειχα.Πολλες φορες τα wipe δεν γινονται καλα και χρειαζεται δευτερη φορα.

Ο πιο ασφαλης τροπος ειναι αυτος (βαρετος αλλα σιγουρος) :boot σε recovery, 1.wipe data 2.wipe cache 3.wipe dalvik 4.format system 5.wipe battery stats (προαιρετικο),reboot recovery,τα ιδια wipes 2η φορα,flash rom,reboot,flash rom παλι,reboot.Ετσι μονο θα εισαι βεβαιος οτι εχει μπει καλα η rom.To ξερω απο πρωτο χερι!

 

Εγω κανω παντα και format sd (fat32,default cluster size απο το pc αφου την βαλω σε usb adaptor) και βαζω μεσα μονο την rom και τα gapps.Eιναι rom που αφηνουν system πραγματα στην sd τα οποια μπορει να κανουν conflict στην επομενη που θα πας να περασεις.

 

Σωστος ο φιλος!:cool:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...