Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

wipe cache,wipe data,wipe dalvik,format system,reboot recovery και τα ιδια δευτερη φορα.Kαι καλυτερα και την rom μολις την περασεις κανε reboot,καπακι reboot σε recovery και φλασαρε την παλι χωρις τα wipes

Και γιατι παρακαλω ολα αυτα ,αλλαξε γενικα σε ολα τα android ποιος ειναι ο σωστος τροπος για να φλασαρουμε μια ρομ,η υπαρχει θεμα με την συγκεκριμενη rom?

Εγω παντος εχω φλασαρει πανω απο 20 ρομ στα ανδροιδ τηλεφωνα μου στο παρελθον και ποτε δεν εκανα αυτο το κολπο με τα 2 wipes!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

wipe cache,wipe data,wipe dalvik,format system,reboot recovery και τα ιδια δευτερη φορα.Kαι καλυτερα και την rom μολις την περασεις κανε reboot,καπακι reboot σε recovery και φλασαρε την παλι χωρις τα wipes

 

το ιντερναλ στορατζε δεν το κανεις γιπε?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι παρακαλω ολα αυτα ,αλλαξε γενικα σε ολα τα android ποιος ειναι ο σωστος τροπος για να φλασαρουμε μια ρομ,η υπαρχει θεμα με την συγκεκριμενη rom?

Εγω παντος εχω φλασαρει πανω απο 20 ρομ στα ανδροιδ τηλεφωνα μου στο παρελθον και ποτε δεν εκανα αυτο το κολπο με τα 2 wipes!

 

συμβαινει..!και στο huawei x5pro που εχω ειναι μερικες rom οπως η miui που θελαν διπλα wipes και μερικες φορες και διπλο flashαρισμα.Πιστευω οτι ειναι καποιο bug των recoveries,αλλα ισως ειναι και κατι των rom.Πχ cwm 5.0.2.7 για να δει την εξωτερικη sd ηθελε reboot recovery.Ετσι κι αλλιως η ολη φαση με τα διπλα wipes και φλασαρισματα ειναι αλλα 5-10 λεπτα το πολυ,αν δεν μπει ομως η rom καλα θα χαλασεις πολυ περισσοτερη ωρα για να ξανακανεις μετα τα φλασαρισματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το ιντερναλ στορατζε δεν το κανεις γιπε?

 

το wipe data το σβηνει

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις εβαλα την Laek v2.1 ακολουθωντας τον οδηγο του ευεργετη μας μεγαλε johnickz1..

 

Το κινητο παει ακομη πιο σφαιρα απο οτι πηγαινε μιας και ειχε την rom των κινεζων.. Τι να πω δεν ξερω..

 

Θελω να πω πως προσωπικα ειχα τεραστιο προβλημα με τον proximity sensor στην κινεζικη δουλευε αθλια παταγα οτι μπορειτε να φανταστειτε με τα μαγουλα στις κλησεις.. Σ'αυτην που το τεσταρα πλησιαζοντας γρηγορα το πιανει αμεσως το νοημα και σβηνει..

 

Επειδη ξεχασα να κανω διπλα και τριδιπλα wipes τι να εχω υποψιν μου αν δεν παει καλα να την ξαναπερασω? τι χαλαει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω 2 πρόβλημα που αφορούν τις roms του Leak.

Χθες πρωϊ πέρασα τήν v3 όπου μετα απο μερικές ώρες την άλλαξαν γιατί είχα θέμα μς το viper.Ζητούσε σύνδεση ενω ήμουν και με wifi k μετα 3g.

Τώρα με την v2.1 έχει πρόβλημα το ebay.δεν είναι θέμα εφαρμογής γιατί στο άλλο κντ δουλεύει κανονικά.

Έχει παρατηρείσει κανεις κάτι αντίστοιχο;

Όσο αφορα το led ειδοποιήσεων έχουν διαφορετικό τροπο λειτουργίας σε σχέσει π.χ. με την aosp 4.2? Αναβοσβηνουν μονο όταν είναι κλειστή η οθόνη!

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

...

 

Επειδη ξεχασα να κανω διπλα και τριδιπλα wipes τι να εχω υποψιν μου αν δεν παει καλα να την ξαναπερασω? τι χαλαει ?

 

Αν ο ήχος είναι χαμηλος, δεν έχει περάσει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ποια ROM,version της, προτείνεται ή αλλιώς ποια έχει τα λιγότερα προβλήματα;

 

Βλέπω laek17 και jonzalvo ανεβασμένες στο needrom.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι εδώ και μια βδομάδα με την kit kat του jonzalvo --> http://www.forocoches.com/foro/showthread.php?p=171781213#post171781213

 

Φαίνεται να δουλεύει απροβλημάτιστα. Μόνο που δεν δουλεύει σωστά ο proximity sensor αλλά δεν είναι και τεράστιο πρόβλημα.

Προσπαθώ να βρω στα ξένα forum αν έχει βγάλει κάποια ενημερωμένη rom o Jonzalvo που να το διορθώνει.

Γνωρίζετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω 2 πρόβλημα που αφορούν τις roms του Leak.

Χθες πρωϊ πέρασα τήν v3 όπου μετα απο μερικές ώρες την άλλαξαν γιατί είχα θέμα μς το viper.Ζητούσε σύνδεση ενω ήμουν και με wifi k μετα 3g.

Τώρα με την v2.1 έχει πρόβλημα το ebay.δεν είναι θέμα εφαρμογής γιατί στο άλλο κντ δουλεύει κανονικά.

Έχει παρατηρείσει κανεις κάτι αντίστοιχο;

Όσο αφορα το led ειδοποιήσεων έχουν διαφορετικό τροπο λειτουργίας σε σχέσει π.χ. με την aosp 4.2? Αναβοσβηνουν μονο όταν είναι κλειστή η οθόνη!

 

να φταιει μια rom για το ebay ειναι λιγο τραβηγμενο..καντης clear data απο το applications και μετα uninstall και ξανακατεβασε την.Καθαρο install της ειχες κανει (της εφαρμογης) η restore απο titanium?

 

 

 

Για οποιον θελει αμεση ενημερωση για τις νεες rom ας παρακολουθει και εδω -->http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/page-89#entry2228730 στην πρωτη σελιδα εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ που θα χρειαστειτε και γενικα οτι αξιζει μπαινει εκει.

 

Επισης δεν υπαρχει νοημα να ρωτατε ποια ειναι η καλυτερη rom γιατι ειναι λιγο υποκειμενικο αυτο.Σε μια θα δουλευει καλυτερα η camera πχ που για καποιον ειναι λογος να κρατησει την rom σε αλλη θα δουλευει καλυτερα η μπαταρια που ειναι σημαντικο για καποιον αλλον.Τελεια rom ειναι σπανια να βρεις ακομα και για τηλεφωνα 600e στυλ galaxy s5 που τα αγοραζεις και επισημα απο Ελλαδα.Kαι αυτοι bugs διορθωνουν!

Απο την στιγμη που ειστε σε αυτο το forum παει να πει οτι την ψαχνετε λιγο περισσοτερο απο τον μεσο χρηστη και σας αρεσει να σκαλιζετε οποτε μπειτε στον χορο (των rom) και χορεψτε!

 

Οι custom rom δεν ειναι φτιαγμενες απο την εταιρια και δεν βγαζει κανεις λεφτα απο αυτες (εκτος απο κατι baidu κλπ λογω διαφημισεων και apps),ολες ειναι απλα το χομπι καποιων που γουσταρουν να σκαλιζουν και το μοιραζονται αφιλοκερδως,ειναι φυσικο να υπαρχουν bugs και ειναι αυτονοητο οτι αν μπεις στο παιχνιδι με τις custom πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να διαβασεις,να μαθεις,και να φλασαρεις πολυ!Αλλιως μενεις με την official η δεν παιρνεις κινεζικο που δεν ερχεται ελλαδα απο μονο του!

Σε ενημερωτικο πνευμα ολα τα απο πανω για τους νεους φλασακιδες..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

να φταιει μια rom για το ebay ειναι λιγο τραβηγμενο..καντης clear data απο το applications και μετα uninstall και ξανακατεβασε την.Καθαρο install της ειχες κανει (της εφαρμογης) η restore απο titanium

 

Πιο καθαρό δε γίνετε!!

Δεν κάνω κάτι τρελό με το κντ έτσι απλα κρατώ τις φοτος όταν είναι να αλλάξω rom,τα apps τα περνά;ω απο αρχή 1-1.

Θα το δω παλι με οτι ειπες ειτε θα κοιτάξω ξανά και την v.3

Πιστεύω ότι περισότερο είναι πρόβλημα της εφαρμογής παρα της rom,κάτι ανάλογο γινόταν στην aosp 4.2.2 με τους χάρτες μετα απο update.

Ίσως χρειάζεται να βρω πιο παλαιά έκδοσή του ebay να δω τι γίνεται.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ τη V.3 του laek.17. Από την ελάχιστη εμπειρία μου, δεν εντοπίζω μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα. Πάντως όλες οι βασικές εφαρμογές που πέρασα, ο ήχος και η ποιότητα της φωτογραφίας είναι μια χαρά.

 

ΥΓ Για να πάρω ένα backup με το TWRP τώρα που το έχω στήσει το σύστημα, χρειάζεται να επιλέξω κάτι επιπλέον από τα προεπιλεγμένα στο μενού του Backup;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως χρειάζεται να βρω πιο παλαιά έκδοσή του ebay να δω τι γίνεται.

 

Γιατί δε χρησιμοποιείς το ebay από το browser? Το mobile view είναι υπέροχο και δεν έχει τίποτα λιγότερο από το app. Είχα και γω το ebay app καθώς και το facebook αλλα τα ξήλωσα. Εκτός βέβαια και αν σε ενδιαφέρουν τα notifications.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνονται ούτε με chrome ούτε με stock ούτε με cmbrowser.
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνονται ούτε με chrome ούτε με stock ούτε με cmbrowser.

ναι εχεις δικιο χιλια συγνωμη

για δοκιμασε με αυτα τα λινκ.

https://cloud.mail.ru/public/2bccb5808d46%2F20140917091837.jpg

https://cloud.mail.ru/public/4b93e057a73b%2F20140917091844.jpg

https://cloud.mail.ru/public/0be21126a4f6%2F20140917092416.jpg

https://cloud.mail.ru/public/63bf0356ece8%2F20140917120946.jpg

μπορει να αργουνε λιγο να φορτωσουνε.

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκέι τώρα. Φαίνονται μία χαρά. ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια φοβερή ποιότητα έχω και με τη laek 2.1.
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

νεος στο φορουμ αν και το παρακολουθω εδω και καιρο. Εχω το F1 εδω και δυομιση μηνες και το μονο προβλημα που εχει παρουσιασει ειναι ενω ειμαι σε βιντεοκληση στο skype να κλεινει και να επανεκκινει απο μονο του. Σημειωνω οτι δεν εχει "παρει φωτια" εκεινη την ωρα και φαινεται να λειτουργει καλα. Αυτο συνεβη 3-4 φορες και προβληματιστηκα. Ειμαι με την AOSP v2.0. Μηπως ειμαι για αναβαθμιση σε ΚΚ η δεν ειναι θεμα της ROM ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

νεος στο φορουμ αν και το παρακολουθω εδω και καιρο. Εχω το F1 εδω και δυομιση μηνες και το μονο προβλημα που εχει παρουσιασει ειναι ενω ειμαι σε βιντεοκληση στο skype να κλεινει και να επανεκκινει απο μονο του. Σημειωνω οτι δεν εχει "παρει φωτια" εκεινη την ωρα και φαινεται να λειτουργει καλα. Αυτο συνεβη 3-4 φορες και προβληματιστηκα. Ειμαι με την AOSP v2.0. Μηπως ειμαι για αναβαθμιση σε ΚΚ η δεν ειναι θεμα της ROM ;

Παρε ενα backup και δοκιμασε την ΚΚ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...