Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την ισπανικη 4.4.2

 

Το pass (κωδικος προσβασης) που δειχνει στο παρακατω,το εχεις βαλει στο tablet σου κατα την συνδεση,η δεν εχεις καθολου ασφαλεια??

http://i58.tinypic.com/2ytsghk.png

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το pass (κωδικος προσβασης) που δειχνει στο παρακατω,το εχεις βαλει στο tablet σου κατα την συνδεση,η δεν εχεις καθολου ασφαλεια??

http://i58.tinypic.com/2ytsghk.png

 

Δεν εχω καθολου ασφαλεια.Το tablet συνδεεται στο hotspot αλλα δεν παιρνει internet

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καθολου ασφαλεια.Το tablet συνδεεται στο hotspot αλλα δεν παιρνει internet

 

Ωραια για δοκιμασε να βαλεις την ασφαλεια και συνδεσε το με το pass.Αυτο στο κανει μονο με αυτην την συσκευη?Δοκιμασες καποιο αλλο??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αλλο θεματακι που προσεξα στην laek ειναι οτι αν κλεισει η οθονη με wifi on δεν ερχεται καμια ειδοποιηση απο εφαρμογες και θα πρεπει να κανεις επανασυνδεση του wifi για να σου ερθουν.
Link to comment
Share on other sites

Με χαρά διαπιστώνω ότι η πρόοδός μου στη μετάβαση από το Symbian^3 στο Android είναι ραγδαία, κι έφτασε πλέον η ώρα να μάθω τη διαφορά μεταξύ boot-loop και soft-brick. :p

 

Ιστορικό του τι έχει συμβεί:

  • χρησιμοποίησα το Vroot 1.7.9, το οποίο μου έβγαλε πάλι στην αρχή το μήνυμα περί πιθανού προβλήματος στην επικοινωνία USB, αλλά στο τέλος μου έδωσε Root Successful ως αποτέλεσμα.
  • εγκατέστησα το SuperSU.
  • εγκατέστησα το MobileUncle και, χρησιμοποιώντας αυτό, εγκατέστησα και το TWRP.
  • πέρασα την AOSP-F1W-V2.1-KK-laek.17 σε μια 32GB micro SD card, την οποία τοποθέτησα στο F1.
  • πήρα backup με το TWRP. Υπέθεσα ότι αυτό θα γινόταν στην External SD, κάτι που εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι δεν ισχύει.
  • χρησιμοποίησα το TWRP για να κάνω όλα τα wipes (εκτός external SD) 3 φορές, με ενδιάμεσα power-offs.
  • έκανα Install τη laek.17.
  • επέλεξα να γίνει Reboot, οπότε το TWRP με ειδοποίησε ότι το κινητό μοιάζει να μην είναι rooted και με προέτρεψε να το αφήσω να εγκαταστήσει το SuperSU, κάτι που θα έκανε root το κινητό. Στο σημείο αυτό είπα "Ωχ!" και επέλεξα να του δώσω την άδεια να προχωρήσει σε αυτή την ενέργεια και να επανεκκινήσει.
  • το κινητό επανεκκίνησε πράγματι, με ένα ωραίο animated λογότυπο Android και... παρέμεινε εκεί.
  • στο σημείο αυτό είπα "Ωχ-ωχ!" κι άρχισα να γράφω αυτό το μήνυμα.

 

Και τώρα τι;

 

 

Update: Μετά από διαδοχικά reboot από recovery, αφού άφηνα κάθε φορά το κινητό για διάστημα περίπου 5'-10' στο animated logo κι ενώ είχα αρχίσει να ξεστομίζω... μπινελίκια στα κινέζικα, κάποια στιγμή το λειτουργικό μου ζήτησε να επιλέξω γλώσσα! Υποθέτω ότι ήρθε η ώρα να μου πείτε "καλώς όρισες στο Android!" :D

 

Καλού-κακού θα ξαναπεράσω τη ROM, γιατί υποπτεύομαι ότι απλά ήθελε παραπάνω από 5' για να σετάρει το σύστημα και πιθανόν της έχω... αλλάξει τα φώτα βγάζοντας τη μπαταρία πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Περιπου 5-5.5 gb.Aναλογγα την ρομ,αυτη που εχω τωρα τον δινει ολο τον κενο χωρο για εφαρμογες.

 

υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω εφαρμογές στην sd αν γεμίσει η rom?πχ με το app2sd?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά διαπιστώνω ότι η πρόοδός μου στη μετάβαση από το Symbian^3 στο Android είναι ραγδαία, κι έφτασε πλέον η ώρα να μάθω τη διαφορά μεταξύ boot-loop και soft-brick. :p

 

Ιστορικό του τι έχει συμβεί:

  • χρησιμοποίησα το Vroot 1.7.9, το οποίο μου έβγαλε πάλι στην αρχή το μήνυμα περί πιθανού προβλήματος στην επικοινωνία USB, αλλά στο τέλος μου έδωσε Root Successful ως αποτέλεσμα.
  • εγκατέστησα το SuperSU.
  • εγκατέστησα το MobileUncle και, χρησιμοποιώντας αυτό, εγκατέστησα και το TWRP.
  • πέρασα την AOSP-F1W-V2.1-KK-laek.17 σε μια 32GB micro SD card, την οποία τοποθέτησα στο F1.
  • πήρα backup με το TWRP. Υπέθεσα ότι αυτό θα γινόταν στην External SD, κάτι που εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι δεν ισχύει.
  • χρησιμοποίησα το TWRP για να κάνω όλα τα wipes (εκτός external SD) 3 φορές, με ενδιάμεσα power-offs.
  • έκανα Install τη laek.17.
  • επέλεξα να γίνει Reboot, οπότε το TWRP με ειδοποίησε ότι το κινητό μοιάζει να μην είναι rooted και με προέτρεψε να το αφήσω να εγκαταστήσει το SuperSU, κάτι που θα έκανε root το κινητό. Στο σημείο αυτό είπα "Ωχ!" και επέλεξα να το δώσω την άδεια να προχωρήσει σε αυτή την ενέργεια και να επανεκκινήσει.
  • το κινητό επανεκκίνησε πράγματι, με ένα ωραίο animated λογότυπο Android και... παρέμεινε εκεί.
  • στο σημείο αυτό είπα "Ωχ-ωχ!" κι άρχισα να γράφω αυτό το μήνυμα.

 

Και τώρα τι;

wipe ξανα και ξανα install την rom.

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις για Launchers με τρομερό customization..:

 

Buzz Launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buzzpia.aqua.launcher

EverythingMe Launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=me.everything.launcher

 

(κάτι διαφορετικό από Nova Launcher) ;)

Link to comment
Share on other sites

wipe ξανα και ξανα install την rom.
Ευχαριστώ για την προτροπή, αυτό σκοπεύω να κάνω. Μια που το έφερε η κουβέντα, εκείνο το πακέτο με τα Extras που έχει βάλει ο laek.17, τι περιέχει;

Να το περάσω και, αν ναι πως; Μαζί με τη ROM (το TWRP μου λέει ότι μπορώ να βάλω μέχρι 10 αρχεία) ή μετά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προτροπή, αυτό σκοπεύω να κάνω. Μια που το έφερε η κουβέντα, εκείνο το πακέτο με τα Extras που έχει βάλει ο laek.17, τι περιέχει;

Να το περάσω και, αν ναι πως; Μαζί με τη ROM (το TWRP μου λέει ότι μπορώ να βάλω μέχρι 10 αρχεία) ή μετά;

 

Το patch περιέχει τα Titanium backup, root explorer, lucky patcher, real calculator και την εφαρμογή walkman αν δεν κάνω λάθος. Τα περνάς οτι ώρα θες απο recovery χωρις wipes. Δες πρώτα αν σου αρέσει η rom έτσι και μετά πέρνα τα.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Ωραια για δοκιμασε να βαλεις την ασφαλεια και συνδεσε το με το pass.Αυτο στο κανει μονο με αυτην την συσκευη?Δοκιμασες καποιο αλλο??

 

Nαι το κανει και στο λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

Το patch περιέχει τα Titanium backup, root explorer, lucky patcher, real calculator και την εφαρμογή walkman αν δεν κάνω λάθος. Τα περνάς οτι ώρα θες απο recovery χωρις wipes. Δες πρώτα αν σου αρέσει η rom έτσι και μετά πέρνα τα.

Αν τα περάσω, δε μπορώ να τα απεγκαταστήσω μετά μέσα από το λειτουργικό;

Επηρεάζουν σε κάτι την εμφάνιση ή λέγοντας "αρέσει" εννοείς κάτι άλλο; (σόρι, άσχετος... :p)

Link to comment
Share on other sites

Nαι το κανει και στο λαπτοπ

Ωραια για δοκιμασε να βαλεις την ασφαλεια στο F1 και συνδεσε το με το pass.:)

 

@MaxH

Eννοειται οτι μποτρεις να τα απεγκαταστήσεις οποτε θες.

Και οχι δεν επιρεαζουν την εμφάνιση.

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ωραια για δοκιμασε να βαλεις την ασφαλεια στο F1 και συνδεσε το με το pass.:)

 

@MaxH

Eννοειται οτι μποτρεις να τα απεγκαταστήσεις οποτε θες.

Και οχι δεν επιρεαζουν την εμφάνιση.

 

Όταν λέω αν σου αρέσει εννοώ αν τα χρειάζεσαι πχ. εμένα το Lucky patcher δεν μου χρησιμεύει σε κάτι. Αν χρειάζεσαι αυτές τις εφαρμογές περνα τες. Όποτε θέλεις άλλωστε τις απεγκαθιστάς.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Συμφοριτες μου,

επειδη μετα απο πολυ ψαξιμο μηνων πελαγωσα μεσα στις παμπολες επιλογες των κινεζικων κντ

κατεληξα στην αγορα του συγκεκριμενου..

υπαρχει κατι συγκεκριμενο που πρεπει να προσεξω στην αγορα του?

να ρωτησω κανα 2 πραγματακια

..με μια sd προσθετη ειμαστε ενταξει?

..αναβαθμιση σε 4.4?

..απο μπαταρια πως παει?

αυτο εδω... http://www.coolicool.com/coolpad-dashen-f1-mtk6592-17ghz-octa-core-50-inch-1280-720-ips-screen-android-42-3g-smartphone-g-33717

ειναι απο την ευρωπαικη αποθηκη?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα..!

Είμαι σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω το coolpad F1 και θέλω, αφού ούτως ή άλλως θα ζητήσω από το κινεζομάγαζο (κατά 99% minideal) να έρθει το κινητό rooted, να τους πω να βάλουν και την ROM που θέλω...;)

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο..; και ποιά είναι η καλύτερη ROM για το κινητό αυτή τη στιγμή..; (φωτογραφίες, σταθερότητα κλπ)

Δεν γνωρίζω τη διαδικασία για να περάσω μόνος μου κάποια ROM και δεν θέλω να ρισκάρω με ένα κινητό από την άλλη άκρη της γης..!:confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!:)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις για Launchers με τρομερό customization..:

 

Buzz Launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buzzpia.aqua.launcher

EverythingMe Launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=me.everything.launcher

 

(κάτι διαφορετικό από Nova Launcher) ;)

 

Ωραίος ο παίκτης. Ο πρώτος μου φαίνεται ενδιαφέρον. Θα δοκιμαστεί πάραυτα!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα..!

Είμαι σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω το coolpad F1 και θέλω, αφού ούτως ή άλλως θα ζητήσω από το κινεζομάγαζο (κατά 99% minideal) να έρθει το κινητό rooted, να τους πω να βάλουν και την ROM που θέλω...;)

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο..; και ποιά είναι η καλύτερη ROM για το κινητό αυτή τη στιγμή..; (φωτογραφίες, σταθερότητα κλπ)

Δεν γνωρίζω τη διαδικασία για να περάσω μόνος μου κάποια ROM και δεν θέλω να ρισκάρω με ένα κινητό από την άλλη άκρη της γης..!:confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!:)

 

να στο στειλουν ροοτ ναι αλλα με την ρομ που θες λιγο δισκολο :) .καλυτερα αλλαξε εσυ την ρομ .αμα δεις το οδηγο του kosta1 και εχεις περασει αγγλικη recovery η υποθεση ειναι 10 λεπτα.μεχρι να το παρεις στα χερια σου θα εχουν βγει μεχρι τοτε αρκετες ρομ ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται από laek ΚΚ v2.2 βασισμένη στην επίσημη aosp του himax polymer, με ολα τα bugs διορθωμένα. Ψήνεται στο modaco...
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται από laek ΚΚ v2.2 βασισμένη στην επίσημη aosp του himax polymer, με ολα τα bugs διορθωμένα. Ψήνεται στο modaco...

 

Αυτό θα είναι πολύ καλό. Αλήθεια την official του Himax τη δοκίμασε κανείς ή ακόμα;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασα εγω, λειτουργουν ολα κομπλε κ ειναι ιδια σχεδον με του Laek, απλα θελει λιγο πειραγμα στην 3D αποδοση συμφωνα με τον ιδιο. Εγω παντως δεν την δοκιμασα σε 3D παιχνιδια αλλα την εβγαλα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι πολύ καλό. Αλήθεια την official του Himax τη δοκίμασε κανείς ή ακόμα;

 

μπορείς να δώσεις λίνκ να την δοκιμάσω εγώ τώρα? έχω πρόβλημα,σε όλες τις ρομ κάτι πάει στραβά.....

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τις ΜΗ ειδοποιησεις μαλλον οφειλεται στην αδυναμια συνδεσης με τον GCM (google cloud messaging) server. Με το wifi μου συνδεεται παρα πολυ δυσκολα (συνηθως μου βγαζει "failed connection") ενω ζοριζεται να συνδεθει ΚΑΙ με 3g...

Το αποτελεσμα ειναι να μην ερχονται τα push notifications (εκτος βεβαια των sms οπου δεν εμπλεκεται το GCM).

Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο και αν ειναι θεμα rom η γενικο Bug του kitkat αλλα δεν μπορω να βρω workaround. Βρηκα μια εφαρμογη που κρατα "ξυπνια" την συνδεση με τον GCM server αλλα δεν βοηθαει και ιδιαιτερα αν εχεις προβλημα συνδεσης εξαρχης με τον server.

 

Παντως γενικα φαινεται οτι η εκδοση του laek εχει πολλες παιδικες ασθενειες του kitkat. Δεν ξερω αν το θεμα με το gcm ανηκει σε αυτες αλλα το αλλο προβλημα που καποια προγραμματα δεν εβλεπαν την sd χωρις fix ειναι μια απο τις κλασικες ασθενειες του ktikat που απ' oτι διαβασα ειναι natively fixed στις δουλεμενες custom kitkat roms.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...