Jump to content

Απίστευτη χρέωση. Δείτε τι χρεώνουν


THRAKIOTIS1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ! ΠΑΣ ΣΤΗΝ WIND, ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΙΝΗΤΟ 400 ΕΥΡΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΕΙ MICRO-SIM. AN TOYΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ SIM ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΥΡΡΑΠΤΙΚΟ,ΖΗΤΗΜΑ ΕΝΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ) ΑΛΛΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ SIM ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ,ΤΟΤΕ ΣΟΥ ΖΗΤΟΥΝ 2 ΕΥΡΩ,ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!ΛΕΩ ΠΛΑΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΚΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ WIND ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΚΑΝΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ WIND KAI Q ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΓΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ WIND . ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΜΑΙ ΜΕ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΩΝ.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα wind Αλλά καταστήματος.εμένα ο γερμανός με χρέωσε 5 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ! ΠΑΣ ΣΤΗΝ WIND, ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΙΝΗΤΟ 400 ΕΥΡΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΕΙ MICRO-SIM. AN TOYΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ SIM ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΥΡΡΑΠΤΙΚΟ,ΖΗΤΗΜΑ ΕΝΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ) ΑΛΛΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ SIM ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ,ΤΟΤΕ ΣΟΥ ΖΗΤΟΥΝ 2 ΕΥΡΩ,ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!ΛΕΩ ΠΛΑΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΚΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ WIND ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΚΑΝΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ WIND KAI Q ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΓΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ WIND . ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΜΑΙ ΜΕ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΩΝ.....

 

Bασικά τα καταστήματα δεν είναι ιδιόκτητα οπότε σε χρέωσε ο υπάλληλος του καταστήματος ο οποίος πληρώνεται από τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και εκτελεί εντολές του και όχι από την WIND. Επίσης από την στιγμή που πήγες σε καρτοκινητή άλλης εταιρίας με υψηλότερες χρεώσεις σε βάθος χρόνου εσύ είσαι ο χαμένος και ενημερωτικά σου λέω ότι φίλος πήγε σε κατάστημα VODAFONE και του ζήτησαν 5€ για να κόψουν την sim της VODAFONE:wacko: και όταν πήγα σε κατάστημα WIND να κόψω την δική μου πήρα και την sim του φίλου μου που είναι στην VODAFONE και μου τις έκοψαν ΔΩΡΕΆΝ και τις 2. Οπότε μην κατηγορούμε έτσι γενικά από την κίνηση που έκανε ένας υπάλληλος σε franchise κατάστημα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αποόδειξη πήρες???? Δικαίωμα τους να σε χρεώνουν, δικαίωμα σου να μη δεχτείς να στην κόψουν...
Link to comment
Share on other sites

εστιαστε στο εξης: τους δινεις 400 ευρω ,και σου ζητουν αλλα 2 για κατι ασημαντο! στο παζαρι να πας,σου συμπεριφερονται καλυτερα!
Link to comment
Share on other sites

Bασικά τα καταστήματα δεν είναι ιδιόκτητα οπότε σε χρέωσε ο υπάλληλος του καταστήματος ο οποίος πληρώνεται από τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και εκτελεί εντολές του και όχι από την WIND. Επίσης από την στιγμή που πήγες σε καρτοκινητή άλλης εταιρίας με υψηλότερες χρεώσεις σε βάθος χρόνου εσύ είσαι ο χαμένος και ενημερωτικά σου λέω ότι φίλος πήγε σε κατάστημα VODAFONE και του ζήτησαν 5€ για να κόψουν την sim της VODAFONE:wacko: και όταν πήγα σε κατάστημα WIND να κόψω την δική μου πήρα και την sim του φίλου μου που είναι στην VODAFONE και μου τις έκοψαν ΔΩΡΕΆΝ και τις 2. Οπότε μην κατηγορούμε έτσι γενικά από την κίνηση που έκανε ένας υπάλληλος σε franchise κατάστημα.

 

H vodafone δεν κοβει καρτες.

Σου δινει νεα (για αυτο και τα 5 ευρω).

Link to comment
Share on other sites

εστιαστε στο εξης: τους δινεις 400 ευρω ,και σου ζητουν αλλα 2 για κατι ασημαντο! στο παζαρι να πας,σου συμπεριφερονται καλυτερα!

 

Εγώ στη θέση σου, θα τους έλεγα ΟΚ ακυρώστε την απόδειξη του κινητού δεν θα το πάρω τελικά. Μόνο έτσι θα τον άγγιζε τον franchise, αντί να ακυρώσεις όλες τις γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα wind Αλλά καταστήματος.εμένα ο γερμανός με χρέωσε 5 ευρώ

 

 

Σε χρεωσε πεντε ευρω για να σου κοψει την καρτα;αν ειναι δυνατον....

και γιατι δεν πηρες καινουρια με το ιδιο κοστος;παιδια το εργαλειακι κοπης το αγορασα 1,99 απο το ebay...

:)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μου επιτρέπεις να μην σε πιστέψω, έχω πάει σε κατάστημα να μου κόψουν 2 με 3 κάρτες χωρίς να πάρω τίποτα και δεν μου ζήτησαν τίποτα.
ck
Link to comment
Share on other sites

ε, εσυ θα εισαι μαλλον πολυ ομορφος κ τυχερος. εγω εχω την αποδειξη.Η WIND παντως αν και εκανα καταγγελια,οχι μονο λογοκρινε και αφαιρεσε την καταγγελια μου απο το facebook ΑΛΛΑ ουτε καν απαντησε....επιβεβαιωνοντας οτι ειναι οντως πολυ σοβαρη εταιρια...
Link to comment
Share on other sites

ε, εσυ θα εισαι μαλλον πολυ ομορφος κ τυχερος. εγω εχω την αποδειξη.Η WIND παντως αν και εκανα καταγγελια,οχι μονο λογοκρινε και αφαιρεσε την καταγγελια μου απο το facebook ΑΛΛΑ ουτε καν απαντησε....επιβεβαιωνοντας οτι ειναι οντως πολυ σοβαρη εταιρια...

 

Μπορείς να μας παραθέσεις την απόδειξη (κρύψε προσωπικά στοιχεία) όχι πως δεν σε πιστεύω, απλά από ενδιαφέρον να δω αιτιολογία που αναγράφει επάνω...

Link to comment
Share on other sites

Στην άλλη ετιαρεία που πήγες , σου κόψαν δωρεάν κάρτα άλλης εταιρείας;

 

Έριξα και μια ματιά στα παλιά σου μηνύματα . 3 φορές έχεις καταγγείλει την wind για απάτη και τις δύο από αυτές έφυγες για αλλού.

Είναι αυτό που λέμε μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε....

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

ε, εσυ θα εισαι μαλλον πολυ ομορφος κ τυχερος. εγω εχω την αποδειξη.Η WIND παντως αν και εκανα καταγγελια,οχι μονο λογοκρινε και αφαιρεσε την καταγγελια μου απο το facebook ΑΛΛΑ ουτε καν απαντησε....επιβεβαιωνοντας οτι ειναι οντως πολυ σοβαρη εταιρια...

Μαλλον ομορφος και τυχερος θα ειμαι κι εγω , γιατι 2 sim μου κοψανε , η μια ηταν μαλιστα cosmote και δεν μου ζητησανε τιποτα. Καταστημα Wind Ιλιου. Και με την ευκαιρια να τους ευχαριστησω κιολας.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

εμένα σε κατάστημα wind μου έκοψαν δωρεάν κάρτα και σε γερμανό με χρέωσαν 5 ευρώ.....Δεν έχει σχέση με την εκάστοτε εταιρία κινητής αυτό.Είναι καθαρά θέμα καταστήματος......Η wind και η κάθε wind Δεν μπορεί και Δεν έχει δικαίωμα να ελέγξει τέτοιου είδους χρεώσεις
Link to comment
Share on other sites

H vodafone δεν κοβει καρτες.

Σου δινει νεα (για αυτο και τα 5 ευρω).

 

Όντως έτσι είναι.

Και δίνει και ωραίους αντάπτορες που δεν τρώνε τα δοντάκια στα κινητά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καμία εταιρία δεν κόβει κάρτες και φυσικά δεν κάνει κανενός είδους τέτοιες "μπακάλικες" πατέντες. Στους επίσημους τιμοκαταλόγους της εκάστοτε εταιρίας, υπάρχουν χρεώσεις για αντικατάσταση sim. Για κόψιμο η ράψιμο δεν έχω βρει κάτι...

Τώρα, αν κάποια καταστήματα το κάνουν για εξυπηρέτηση των πελατών τους, καθώς και το αν (και πόσο) το χρεώνουν, είναι άλλη ιστορία.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως και μου έχουν κόψει Sim στην wind και μου έχουν δώσει κανονική σε αντικατάσταση microsim χωρίς να με χρεώσουν σε καμία περίπτωση!!!

σε αντίθεση με τη Vodafone που κάθε φορά με χρεώνει δίνοντας μου καινούρια sim .

ΥΓ στην Vodafone είμαι συνδρομητής Red 2 ενώ στην wind έχω ένα απλό F2go....

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Το πρέπον είναι αντικατάσταση με 5 ευρώ κόστος για όλες τις εταιρίες απλά πολλά καταστήματα έχουν το μηχάνημα που τις κόβει σε περίπτωση που τους έχουν τελειώσει οι microSIM και έτσι εξυπηρετούν. Αλλά δεν πιστεύω τον φίλο που λέει πως τον χρέωσαν 5 ευρώ σε κατάστημα Wind, μάλλον του έδωσαν καινούργια sim και μπερδεύτηκε
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ ένα τέτοιο θέμα στη wind πριν 4-5 μήνες που έχασα την κάρτα sim, πήγα wind να μου δώσουν μια καινουρια με τον ίδιο αριθμό... Ζήτησα nano sim αλλά μάλλον δεν έχει η wind και μου είπε θα μου χρεώσει μια κανονική sim και θα μου την κόψουν με το μηχάνημα... Ok λέω, κανένα πρόβλημα... Και την ώρα που παει να την κόψει μου λέει το κορυφαίο.. "Ξέχασα να σας πω ότι το κόψιμο της κάρτας έχει έξτρα χρέωση 3€".. Έμεινα παγωτό... Όταν είπα ότι τελικά δεν θέλω τη sim μου είπε με ένα ύφος.. "Άντε θα σου την κοψω δωρεάν".. Μου έκανε χάρη δηλαδή.. Ε δεν πάμε καθόλου καλά λέω...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ομορφος και τυχερος θα ειμαι κι εγω , γιατι 2 sim μου κοψανε , η μια ηταν μαλιστα cosmote και δεν μου ζητησανε τιποτα. Καταστημα Wind Ιλιου. Και με την ευκαιρια να τους ευχαριστησω κιολας.

 

Ακόμη ένας τυχερός όμορφος. Και εγώ χρειάστηκα κόψιμο σε SIM και μου την έκαναν τσάμπα...

 

Παρεμπιπτόντως φίλε THRAKIOTIS1 -και χωρίς παρεξήγηση- ο τίτλος του topic και το κείμενο σου είναι λιγάκι troll-orieneted. Έκανα κλικ, νομίζοντας ότι έγινε ληστεία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ειναι καλο αυτου του ειδους τισ ****** να τις επισημαινουμαι και να παραπονουμαστε εντονος και γραπτος σε καθε εταιρεια..

Θα μπορουσαν απλα εαν δεν ηθελαν να σου πινουν το αιμα να σου δωσουν εξαρχης μια νανο sim με ολους τους ανταπτορες μεσα....Αλλα οχι το εχουν υπολογισμενο και αυτο να σου αρπαξουν στο διχρονο 15 ευρω........... εχω στην COSMOTE σε εναν χρονο και κατι επειδη αλλαξα συσκευη πληρωσα 10 ευρω σε καρτες sim.... και ρωταω.

1.Αφου πληρωνω το συμβολαιο εχει υποχρεωση η εκαστοτη εταιρεια να μου παρεχει τα καταλληλα εργαλεια για να ειμαι στο δίκτυο τις?

2.υπαρχει καποιος που χρησιμοποιεί τις υπηρεσιες που δινουν η καρτες sim η εστω να αποθηκευη επαφες εκει?

και απαντω

Η καθε εταιρεια εχει υποχρεωση να σου παρεχει τα παντα για να εισαι στο δικτυο της και σε πολλες περιπτωσεις ακομα και συσκευη.

2.Κανεις δεν χρησιμοποιει τις αχρηστες εφαρμογες των Sim ακομα και οι επαφες αποθηκευονται στα ccount .

 

Και αφου με υποχρεωνεις να την πληρωνω γιατι βαζεις το σημα σου πανω;

 

Εγω παντως παραπονεθηκα εντονα παντου.

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα θεωρούσα τίμιο να σου αρνηθούν να σου κόψουν ΣΙΜ άλλης εταιρείας μιας και θα μπορούσαν να στη καταστρέψουν...και τι θα έκανες μετά;

1) Aνευθυνότητα

2) Αρπαχτή

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι υπηρεσίες της κάρτας sim δεν καταλαβαίνω εγώ.

Η ουσία που σε κάνει να έχεις ανάγκη την κάρτα sim είναι για να συνδεθείς στο εκάστοτε δίκτυο. Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα και πλέον άχρηστα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα με το σήμα. Υποθέτω πως εννοεί το λογότυπο. Να μην είχε δηλαδή τίποτα πάνω; Δηλαδή εγώ που έχω 5-6 διαφορετικές θα έπρεπε να απομνημονεύω τον σειριακό αριθμό της κάθε sim για να τις ξεχωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε παιδιά...Λιγότερο από αντικατάσταση sim 5€ κάνουν οι κόφτες:

 

https://www.skroutz.gr/c/587/diafora-aksesouar-kinhton.html?keyphrase=micro+sim+cutter

 

Και τα "βγάζεις" και από φίλους: "Θες να στην κόψω; Δώσε 1€".....Σε 1 κουταλιά H2O πνίγεστε.

Και αν το παραγγείλεις (μαζί με άλλα) από εξωτερικό, ούτε 2€ δε θα σου'ρθει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...