Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ να σαι καλα !

 

Xαίρομαι που βοήθησα !!!

 

Εγώ το παρήγγειλα από vickmall και ήρθε σε 10 μέρες περίπου με δώρο θήκη και screen protector

 

Επειδή το έχω διαβάσει καμιά 10ρια φορές αυτό ,έχω να πω πως είναι η εποχή που έρχονται όλα σφαίρα με μαξιμουμ χρόνο τις 2βδομάδες !!!

Απο minideal είχα περίπου τους ίδιους χρόνους και ίσως και λίγο γρηγορότερα ...

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το F1 για την γυναίκα μου. Σαν μάρκα (JIAYU) τη γνωρίζω καλά και έχω πολύ καλή γνώμη γι΄αυτή επειδή χρησιμοποιώ για προσωπική χρήση το G4.

Αυτό όμως που ήθελα να μάθω είναι για την φωτογραφική μηχανή η οποία όπως γράφουν είναι 5MP με interpolation 8MP.

Επειδή δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό το interpolation ήθελα να μάθω αν αυτό βελτιώνει την ποιότητα των φωτογραφιών

και αν πράγματι οι φωτογραφίες του είναι καλές ή είναι οι κλασσικές (απαράδεκτες) φωτό των κινέζικων smartphone με 5 MP;

Επειδή δεν έχω διαβάσει όλο το thread ζητώ συγγνώμη αν το θέμα έχει απαντηθεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η CAMERA δυστυχώς είναι κάτω του μέτριου ,με κάτι συνεχόμενα και κουραστικά τύπου continue focus στην video ληψη ...Για βασικα πράγματα όμως καλύπτεσαι ...Dont worry ,αν πατήσεις jiayu f1 video recording(κάτι τέτοιο) στο youtube θα πάρεις μία βασική ιδέα .

Λάβε υπόψην σου πάντως πως το κινητό είναι v.f.m ,μεγάλη μπαταρία ,στιβαρή κατασκευή,καλό κρύσταλο όθονης & διαυγέστατο ,με καλά ανταποκρινόμενα Capacitive buttons και σωστό μέγεθος (σχετικό πάντα) κ.α. πολλά .

Να προσθέσω πως με επιτυχία έβαλα gravity box μέσω βεβαίως xposed framework και πως ότι Modifia ήθελα την έκανα και αυτό το λέω διοτί κάποιος πιο πριν είχε γράψει πως δεν γίνονται όλα .Και όμως γίνονται !Στο ZTE v956 δεν γίνονται όλα ...

Αυτά.

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχω και εγώ το κινητό εδώ και δυο μέρες.Για τα λεφτά που το πήρα (45ε) μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό. Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι ότι δεν εχει τόσο δυνατό w ifi και το ηχείο είναι πολύ δυνατό ουσιαστικά δεν χαμηλώνει..ααααα και η κάμερα όπως όλοι εχουν πει ότι δεν είναι και τόσο καλή άλλα για τα λεφτά του είναι πολύ σωστό κινητο.δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το gps για να το σχολιασω
Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ το κινητό εδώ και δυο μέρες.Για τα λεφτά που το πήρα (45ε) μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό. Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι ότι δεν εχει τόσο δυνατό w ifi και το ηχείο είναι πολύ δυνατό ουσιαστικά δεν χαμηλώνει..ααααα και η κάμερα όπως όλοι εχουν πει ότι δεν είναι και τόσο καλή άλλα για τα λεφτά του είναι πολύ σωστό κινητο.δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το gps για να το σχολιασω

 

Φίλε μου όταν λες ότι δεν έχει τόσο δυνατό wi fi ενοείς ότι κάνει και διακοπές στη σύνδεσή του ή απλά είναι πιό αδύναμο από άλλα τηλέφωνα; Το έχεις συγκρίνει με κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όταν λες ότι δεν έχει τόσο δυνατό wi fi ενοείς ότι κάνει και διακοπές στη σύνδεσή του ή απλά είναι πιό αδύναμο από άλλα τηλέφωνα; Το έχεις συγκρίνει με κάποιο;

 

διακοπές δεν κάνει ,όταν συνδέεται μένει σταθερό αλλα πχ στο σπίτι σε 2 δωμάτια από το ρουτερ πιάνει 2 γραμμές σήμα ,σε σχέση με το jiayu g3 μου φαίνεται ότι έχει πιο αδύναμο σημα

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα απο pandawill. Πολύ καλό κινητό για τα λεφτά του, δεν το περίμενα.

-Έκανα ροοτ εύκολα με framaroot, CWM μεσω της εφαρμογής jiayu, mobileuncle tools για αύξηση της εντασης ακουστικού ηχείου.

-Το τηλέφωνο φάνηκε ότι δεν είχε ανοιχτεί καθόλου από το pandawill

-Πολύ καλή εντύπωση μου αφησε η οθόνη, καθώς επίσης και η αισθηση των κουμπιών έντασης και power on-off.

-Τριξίματα δεν παρατήρησα.

-Το μέγεθός του είναι αισθητά πιο μικρό από το g3s μου.

-wi-fi και σήμα κινητής κανονικά

-Δεν άλλαζε ούτε σε εμένα ήχο κλήσης απο τις ρυθμίσεις αλλά άλλαζε κανονικά μέσω της εφαρμογής 'μουσική' που ειναι εγκατεστημένη ήδη στο τηλέφωνο

-Το τηλέφωνο προορίζεται για γυναικά οπότε θα χρησιμοποιείται σχεδόν μόνο για κλήσεις-μηνύματα.

Εκ πρώτης όψεως λοιπόν για τα λεφτά του το κινητό είναι σούπερ.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

το έχει χρησιμοποιήσει κανείς με viber να μας πει πως πάει;

 

μια χαρα. η εφαρμογή δεν ειχε κολλήματα.

απο ποιότητα ήχου, σ'αυτό παίζει ρόλο η σύνδεση

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα απο pandawill. Πολύ καλό κινητό για τα λεφτά του, δεν το περίμενα.

-Έκανα ροοτ εύκολα με framaroot, CWM μεσω της εφαρμογής jiayu, mobileuncle tools για αύξηση της εντασης ακουστικού ηχείου.

-Το τηλέφωνο φάνηκε ότι δεν είχε ανοιχτεί καθόλου από το pandawill

-Πολύ καλή εντύπωση μου αφησε η οθόνη, καθώς επίσης και η αισθηση των κουμπιών έντασης και power on-off.

-Τριξίματα δεν παρατήρησα.

-Το μέγεθός του είναι αισθητά πιο μικρό από το g3s μου.

-wi-fi και σήμα κινητής κανονικά

-Δεν άλλαζε ούτε σε εμένα ήχο κλήσης απο τις ρυθμίσεις αλλά άλλαζε κανονικά μέσω της εφαρμογής 'μουσική' που ειναι εγκατεστημένη ήδη στο τηλέφωνο

-Το τηλέφωνο προορίζεται για γυναικά οπότε θα χρησιμοποιείται σχεδόν μόνο για κλήσεις-μηνύματα.

Εκ πρώτης όψεως λοιπόν για τα λεφτά του το κινητό είναι σούπερ.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις τις ρυθμίσεις που έβαλες για τον ηχο;

Link to comment
Share on other sites

Τους δυναμωσα σύμφωνα με τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049.

Το μικρόφωνο δεν το πειραξα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

παίδες το κινητό τα σπάει

Καμιά σχέση με το doogee dg100

To μόνο θεματάκι είναι πως η ένταση του ηχείου είτε είναι στο τέρμα είτε χαμηλά ακούγεται σχεδόν το ίδιο

τι παίζει να είναι?

επίσης όπως και το doogee σε handsfree η μουσική είναι χάλια...λες κι ακούγεται από πηγάδι!Με 3 διαφορετικά handsfree.Sony-Samsung και noname.Τα οποία στο Se NeoV ακούγονται όλα απίστευτα καλά

Edited by kaloudis
Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα απο minideal (15 μέρες από παραγγελία).

είχαν δώρο ένα svreen protector + μια διαφανή θηκη .

το κινητο κομπλέ εκτός από ποιότητα κλήσης (ο ήχος)

και από απαράδεκτο ήχο οταν ακούς με ακουστικά.

Προσπάθησα με την εφαρμογή mobileuncle tools :

Engineer Mode->(mtk)->Hardware testing->Audio_>headset Mode

αλλά 1ον δε ξέρω τι να πρωτορυθμίσω

και 2ον φαίνεται ότι δεν αποθηκεύονται οι αλλαγές που κανω

(το κινητο έγινε root με framaroot)

 

ολοι 'εχουν μουφα ηχο με ακουστικά?

Αν κάποιος έχει κομπλέ ήχο με ακουστικα (αλλά και στις κλήσεις χωρίς ακουστικά)

Μηπως μπορεί να βοηθήσει λέγοντας τι τιμές έχουν στο

Engineer Mode->(mtk)->Hardware testing->Audio_>headset Mode (για τον ήχο με ακουστικά για αρχή)

 

Παρεπιπτόντως ο ήχος από το ηχείο είναι μια χαρά και τα ακουστικά μου δουλευουν οπως πρέπει σε άλλα κινητά /tablet.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Hyper_Ban σ΄ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Eλπίζω να σε πρόλαβα πριν παραγγείλεις .

-Το κινητό ζεσταίνεται στο πάνω μέρος της οθόνης μετά απο πολύ χρήση .

-Η ένταση του ήχου δεν αυξομειώνεται ιδιαιτέρως .

-Ενώ φαίνεται πως επιλέγεις ήχο κλήσης αυτός δεν διατηρείται κατά την εισερχόμενη κλήση .Αν κατεβάσεις όμως ringtones , μπορείς να επιλέξεις απο ''την μουσική'' όποιον θες και να το διατηρήσει .

-Ακόμα ένα κάπως ενοχλητικο ,είναι πως όταν βγεί η μπαταρία του ,χάνεται η ρύθμιση στην ημερομηνία και ώρα και φτού και απο την αρχή ...

+ Handsfree δεν δοκίμασα ,απο το ακουστικό μιά χαρά μου ακούγεται πάντως ...

:worry::worry::worry:

Χμμμ ...

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα απο minideal (15 μέρες από παραγγελία).

είχαν δώρο ένα svreen protector + μια διαφανή θηκη .

το κινητο κομπλέ εκτός από ποιότητα κλήσης (ο ήχος)

και από απαράδεκτο ήχο οταν ακούς με ακουστικά.

Προσπάθησα με την εφαρμογή mobileuncle tools :

Engineer Mode->(mtk)->Hardware testing->Audio_>headset Mode

αλλά 1ον δε ξέρω τι να πρωτορυθμίσω

και 2ον φαίνεται ότι δεν αποθηκεύονται οι αλλαγές που κανω

(το κινητο έγινε root με framaroot)

 

ολοι 'εχουν μουφα ηχο με ακουστικά?

Αν κάποιος έχει κομπλέ ήχο με ακουστικα (αλλά και στις κλήσεις χωρίς ακουστικά)

Μηπως μπορεί να βοηθήσει λέγοντας τι τιμές έχουν στο

Engineer Mode->(mtk)->Hardware testing->Audio_>headset Mode (για τον ήχο με ακουστικά για αρχή)

 

Παρεπιπτόντως ο ήχος από το ηχείο είναι μια χαρά και τα ακουστικά μου δουλευουν οπως πρέπει σε άλλα κινητά /tablet.

Το κινητό το είχα για λίγο και δοκιμασα 2-3 ακουστικα ,μήπως δεν ειναι απόλυτα συμβατα τα ακουστικα σου?,εγω με λενοβο ακουστικα δεν είχα καλη ποιοτητα, με κατι φθηνα απο eshop καμπάνα. Δοκίμασε κανένα άλλο να είσαι σίγουρος.

 

 

-Ενώ φαίνεται πως επιλέγεις ήχο κλήσης αυτός δεν διατηρείται κατά την εισερχόμενη κλήση .Αν κατεβάσεις όμως ringtones , μπορείς να επιλέξεις απο ''την μουσική'' όποιον θες και να το διατηρήσει .

-Ακόμα ένα κάπως ενοχλητικο ,είναι πως όταν βγεί η μπαταρία του ,χάνεται η ρύθμιση στην ημερομηνία και ώρα και φτού και απο την αρχή ...

+ Handsfree δεν δοκίμασα ,απο το ακουστικό μιά χαρά μου ακούγεται πάντως ...

:worry::worry::worry:

Χμμμ ...

 

Δοκιμασε να να βάλεις ενα τραγουδι της επιλογής σου στον φάκελο ringtones και μετά θα μπορείς να τον επιλέξεις κανονικα σαν ήχο κλήσης

 

 

 

 

ΥΓ Για τα λεφτά του δε νομίζω να υπάρχει καλύτερα κινητό, Απόλυτα τιμιο ,Αν δεν είσαι τύπος των παιχνιδιών και γενικα ramοβόρων εφαρμογών είναι το καλύτερο πιστεύω!

Edited by toumpanovlaxos
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το είχα για λίγο και δοκιμασα 2-3 ακουστικα ,μήπως δεν ειναι απόλυτα συμβατα τα ακουστικα σου?,εγω με λενοβο ακουστικα δεν είχα καλη ποιοτητα, με κατι φθηνα απο eshop καμπάνα. Δοκίμασε κανένα άλλο να είσαι σίγουρος.

 

ποια πήρες από eshop?με αυτά http://www.e-shop.gr/sony-ericsson-mh750-stereo-headset-black-p-TEL.009661 δεν είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

handfree δοκίμαζα :wacko: με τις 3 "γραμμές" στο βυσματάκι τους(+μια για το μικρόφωνο).

δοκιμασα και κάτι παροπλισμένα απλά ακουστικά( 2 διαφορετικές μάρκες) και ο ήχος είναι εντάξει.

Απλά περίμενα σαν κινητό να μην έχει προβλημα με Handsfree.

Anyway, όλα οκ τώρα εκτός απο ποιότητα κατά την κλήση(κανονικά-χωρίς hands free)

καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/forever-stereo-headset-35mm-mini-jack-white-p-TEL.016775 Αυτά αλλά να ξέρεις οτι είναι μόνο ακουστικά, δεν έχουν μικρόφωνο για να μιλάς, αλλά αν κρατάς το κινητό στο χέρι ακούγεσαι κανονικά απ το μικρόφωνο της συσκευής

 

 

@parsev4l Δοκίμασα κατι νοκια...χαλια, λενοβο ...χαλια, πηρα αυτα τα φθηνα για δοκιμή και βγήκαν οκ, Οσο για την ποιότητα στις κλήσεις δεν διαπίστωσα πρόβλημα, 70-75 δολλαρια κοστίζει το τηλέφωνο πιστέυω αυτά τα προβληματάκια είναι αμελητέα , είναι πολύ καλό και ικανοποιεί απολυτα τον μέσο χρήστη (ειδικά γυναίκα)

Edited by toumpanovlaxos
Link to comment
Share on other sites

 

Δοκιμασε να να βάλεις ενα τραγουδι της επιλογής σου στον φάκελο ringtones και μετά θα μπορείς να τον επιλέξεις κανονικα σαν ήχο κλήσης

 

 

Συμπληρώνω πιό πάνω :

 

Αν κατεβάσεις όμως ringtones , μπορείς να επιλέξεις απο ''την μουσική'' όποιον θες και να το διατηρήσει .

 

Aν και αυτό εννοώ ,σε ευχαριστω που προσφέρθηκες να με βοηθήσεις .

 

Σχετικά με αυτό που συζητάμε για hands free κτλ παρατήρησα και εγώ το ίδιο .Πως όταν δηλ. μπαίνει το καρφί των h.f. στο jack ,ο ήχος που φτάνει στα αυτιά μας είναι τραγικός και πολύ φοβάμαι πως δεν έχει να κάνει με την ποιότητα των ακουστικών αλλά με το ίδιο το jack !

Mόλις έβαλα ακουστικά για δοκιμή ,απλά ακουστικά τύπου στέκα λειτούργησαν άψογα .Δοκίμασα και άλλα σκέτα και όλα τέλεια !

 

Συνεπως το πρόβλημα που λέτε δεν είναι στον τύπο ή μάρκα ,αλλά στην τρίτη γραμμή(που αναφέρθηκε πολύ σωστά και το παιδί πιο πάνω)και πως μόλις αυτή εισέρχεται (είναι η τελευταία που μπαίνει στο jack) παραμορφώνει όλη αυτή την φάση .

 

Κάντε το εξής test ,δοκιμάστε όποιο handsfree θέλεται και βάλτε το σιγά ,σιγά μέσα στην τρύπα με κάποια μουσική να τρέχει .Παίξτε το λίγο και θα δείτε πως πιάνει τέλεια στο σημείο λίγο πριν κουμπώσεi κανονικά .Μολις όλο το καρφί μπεί στην τρύπα γαμ____ι ο Δίας ...

 

Πολύ φοβάμαι πως handsfree που να δουλεύουν δεν υπάρχουν ,πως αυτό είναι θέμα hardware και πως για αυτό στο πακέτο οι παμπόνηροι κινέζοι δεν έβαλαν ακουστικά όχι για να ρίξουν το συνολικό κόστος όπως διάβασα κάπου,αλλά γιατί πολύ απλά το κινητό είναι προβληματικό και δεν ενδύκνεται για αυτή την χρήση .

 

Sad story bros ...

 

Παρόλαυτα αν κάποιος έχει δοκιμάσει Handsfree που να του δούλεψαν κανονικά και όχι απλά ακουστικά ,θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω την μάρκα τους .

 

Όσο ζω ελπίζω .;)

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι οτι αυτά που πήρα απο e-shop δεν τα εψαξα για απλά ακουστικά αλλά για handsfree (στην κατηγορία handfree). Δεν ξέρω με ακουστικα bluetooth τι γίνεται( δεν χρησιμοποιώ) ίσως να ειναι οκ. Πάντως και lenovo s650 που έχω δουλέυει άψογα με τα δικά του ακουστικα και με κανένα άλλο που έχω δοκιμάσει.

 

 

Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσει καποιος ακουστικά απο άλλο μοντελο jiayu να μας λυθεί η απορία!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και lenovo s650 που έχω δουλέυει άψογα με τα δικά του ακουστικα και με κανένα άλλο που έχω δοκιμάσει.

 

Τι εννοείς ;:!:

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Οτί δοκίμασα άλλα handsfree αλλά και απλά ακουστικά (ακόμα και αυτά απο eshop) και ο ήχος είναι πολύ βαθύς, ενώ με τα δικά του παίζει άψογα! (στο lenovo s650)
Link to comment
Share on other sites

Οτί δοκίμασα άλλα handsfree αλλά και απλά ακουστικά (ακόμα και αυτά απο eshop) και ο ήχος είναι πολύ βαθύς, ενώ με τα δικά του παίζει άψογα! (στο lenovo s650)

 

Ναί αλλά εδώ είναι το θέμα του ziayu f1 και όχι του lenovo s650 !

 

Για το ziayu f1 ακουστικα με μικρόφωνο (handfree) θα βρούμε ;;;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφέ μου λες πιο πάνω οτι πιστεύεις πως δεν κάνει κανένα handsfree για το jiayu γιατί ίσως είναι προβληματικό το jack και σου απαντάω οτί η ασυμβατότητα συμβαίνει και σε ένα λενόβο που τυγχάνει να έχω, επίσης ξαναλέω οτι το καλυτερο θα ήταν να δοκιμαστούν ακουστικά απο άλλο μοντέλο jiayu που έιχε στην συσκευασία απο το εργοστάσιο για να διαπιστώσουμε που είναι το πρόβλημα (ακουστικά ή υποδοχή) Αυτά!
Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφέ μου λες πιο πάνω οτι πιστεύεις πως δεν κάνει κανένα handsfree για το jiayu γιατί ίσως είναι προβληματικό το jack και σου απαντάω οτί η ασυμβατότητα συμβαίνει και σε ένα λενόβο που τυγχάνει να έχω, επίσης ξαναλέω οτι το καλυτερο θα ήταν να δοκιμαστούν ακουστικά απο άλλο μοντέλο jiayu που έιχε στην συσκευασία απο το εργοστάσιο για να διαπιστώσουμε που είναι το πρόβλημα (ακουστικά ή υποδοχή) Αυτά!

 

Α,έλα ρε συ ,τώρα κατάλαβα με συγχωρείς δεν είχα κακή διάθεση .

 

Ίσως να έχεις δίκιο , κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με των zte τα handsfree !!!

 

Απλά πολύ φοβάμαι πως δεν ...

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...