Jump to content

Χθες χρεωθηκατε mobile internet αξιας 2€


dagas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα 40 mb και έκανα μια όλη ανανέωση καιρού στις 23.30, ως δια μαγείας μου χρέωναν 1 ευρώ την επομένη :lol:

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν να κάνω αίτηση ανάλυσης χρεωσεων

Κλέφτες τους αποκαλώ και έσβησα τις ρυθμίσεις apn

Δεν ξαναασχολουμαι με δαύτους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 625
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ξέρει κανείς αριθμό επικοινωνίας που να είναι δωρεάν? Είχα έναν τετραψήφιο τεχνικού τμήματος αλλά τον έχασα

Επίσης το live chat που βρίσκεται και τι ώρες λειτουργεί?

Edited by komatoza
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

και εμένα πάλι τα ίδια με χρέωσαν 1 ευρώ με απενεργοποιημένα τα δεδομένα και το κινητό, πήγα σήμερα και έκανα αίτηση μεταφοράς στο κοσμοτέ , οι άνθρωποι σε κλέβουν στην ψύχρα ,
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αριθμό επικοινωνίας που να είναι δωρεάν? Είχα έναν τετραψήφιο τεχνικού τμήματος αλλά τον έχασα

Επίσης το live chat που βρίσκεται και τι ώρες λειτουργεί?

 

 

8005000200 χωρις χρεωση

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε και λέμε για χτες:

Ενεργοποιημένο πακέτο ειδικής προσφοράς + 1gb απο καταστημα....διαθέσιμα εκείνη τη στιγμη 2336.52mb!!

Επίσης, βρισκομαι σπίτι με συνδεδεμένο wifi, δεδομένα κινητής κλειστά (τα ανοίγωμονο εκτός σπιτιού) και αλλαγμένο το ΑΡΝ απο το μεσημέρι ηδη!!

 

Screenshot #1

10-02-2016 23:59:16

http://s24.postimg.org/67flu9iat/Screenshot_2016_02_10_23_59_21.png

 

Screenshot #2

11-02-2026 00:00:40

http://s29.postimg.org/p4n067mrb/Screenshot_2016_02_11_00_00_48.png

 

Το 1€ το τσιμπησαν όπως βλέπετε!

Προφανως και 00:01 έπεσε ξεχεστικο τηλεφώνημα στο 8005000200 και ξεχεστικο μήνυμα στο facebook με τα screenshots και 9:08 το πρωι το επέστρεψαν (και κατα τις 10:30 ήρθε και SMS για χρέωση mobile data ΧΤΕΣ!)

 

Για να δω τι θα πουν τώρα όλοι όσοι μου έλεγαν....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ! Για να σας δω ρε παιδιά να προσπαθησετε παλι να δικαιολογησετε τα αδικαιολόγητα!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ευθεία ερώτηση: πως στο καλό το τηλέφωνό σου γράφει 4G με κλειστά δεδομένα; :wacko: :wacko::wacko: Θα τρελαθούμε εντελώς. Τι συσκευή έχεις;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ευθεία ερώτηση: πως στο καλό το τηλέφωνό σου γράφει 4G με κλειστά δεδομένα; :wacko: :wacko::wacko: Θα τρελαθούμε εντελώς. Τι συσκευή έχεις;

Μάλλον να ρωτησω εγώ τι συσκευή εχεις, η σε ποια δεκαετία εχεις μείνει, γιατί το να σου λέει η συσκευή τι ειδους σήμα εχεις ΔΕΝ σημαίνει οτι εχεις δεδομένα κινητής ανοιχτα!!!!

 

Αλλά έτσι ναι, καλά κανουν οι εταιρειρς και τα αρπάζουν, όταν οι χρήστες δεν ξέρουν τι τους γίνεται :wacko: :wacko: :wacko:

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον να ρωτησω εγώ τι συσκευή εχεις, η σε ποια δεκαετία εχεις μείνει, γιατί το να σου λέει η συσκευή τι ειδους σήμα εχεις ΔΕΝ σημαίνει οτι εχεις δεδομένα κινητής ανοιχτα!!!!

 

Αλλά έτσι ναι, καλά κανουν οι εταιρειρς και τα αρπάζουν, όταν οι χρήστες δεν ξέρουν τι τους γίνεται :wacko: :wacko: :wacko:

 

Εγώ στο γραφείο μου έχω γύρω στις 50 διαφορετικές συσκευές τελευταίας τεχνολογίας, είτε ακυκλοφόρητες ακόμη, που θα τις δεις στα ράφια τον επόμενο χρόνο :lol:. Το θέμα είναι εσύ τι συσκευή έχεις και τι firmware. Οι εταιρείες στην Ελλάδα δεν έχουν VoLTE για να σου εμφανίζει την ένδειξη 4G όταν έχεις κλειστά δεδομένα, δεν είναι φυσιολογικό πως το λένε... Κάποιο bug έχει η συσκευή σου και δεν κλείνει τα δεδομένα από το μόντεμ. Σας το έχω ξαναπεί, και δε ξανασχολούμαι. Καθίστε να χρεώνεστε και να τα βρίζετε και να ζητάτε πίσω τα χρήματά σας, εσείς χαλιέστε...

Όσον αφορά τη Wind, το τρελό είναι ότι 22.30 αρχίζει τη χρέωση. Αυτό ναι, είναι περίεργο. Επειδή δε ζω στην Ελλάδα αλλά τσεκάρω με τους γονείς μου τι γίνεται, ποτέ δεν έχουν χρεωθεί κάτι. Windows Phone έχουν αμφότεροι. Όταν θέλουν δεδομένα και ενεργοποιούμε πακετάκι και όταν τελειώνει το κλείνουμε και τέλος. Καμία χρέωση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οτι πεις! :D

 

Αυτό με το παράλογο για το είδος σήματος έλα να το πεις και στο dumbphone samsung s5610 του 2011 (!), που επίσης γράφει αν έχει 3G (μέχρι τόσο πιάνει), Η, G, κτλ κτλ.

Μιλάμε για διαστημική τεχνολογία το S5610, τι να πουν μπροστά του αυτά που εχεις εσύ κι εμείς οι θνητοί θα δουμε του χρονου...και παρόλα αυτά δεν το λένε!

Edited by Ergaleios
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Οτι πεις! :D

 

Αυτό με το παράλογο για το είδος σήματος έλα να το πεις και στο dumbphone samsung s5610 του 2011 (!), που επίσης γράφει αν έχει 3G (μέχρι τόσο πιάνει), Η, G, κτλ κτλ.

Μιλάμε για διαστημική τεχνολογία το S5610, τι να πουν μπροστά του αυτά που εχεις εσύ κι εμείς οι θνητοί θα δουμε του χρονου...και παρόλα αυτά δεν το λένε!

 

Έχεις κάποια ιδέα τι είναι LTE; :blink: Ποια είναι ακριβώς η σχέση του με το 3G!??! που αναφέρεις; Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια ιδέα τι είναι LTE; :blink: Ποια είναι ακριβώς η σχέση του με το 3G!??! που αναφέρεις; Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Αν και τα εγραψα ωστε να καταλαβαινει ακομα και χαζος...εσυ κανεις πως δεν καταλαβαίνεις η όντως δεν; δεν εχω προβλημα να στα γραφω σαν να μιλαω σε μπεμπη, απλα πες το μου ωστε να σου εξηγω οοοοοοοοοοσο πιο απλα και κατανοητα ειναι ανθρωπινως δυνατον.

Μιλάω ξεκάθαρα απλα για το να αναφέρει τι ειδους σήμα πιάνει απο την κυψέλη. Το χεις;

Αυτό λοιπον το κανει το dumbphone samsung s5610 του 2011, το κανουν παρα πολλά κινητά εδώ και πολλά χρόνια και το κανει και το τωρινό δικο μου.

Το χεις;

 

Αν ναι..χαίρομαι.

Αν όχι..λυπαμαι, προσπάθησα.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα εγραψα ωστε να καταλαβαινει ακομα και χαζος...εσυ κανεις πως δεν καταλαβαίνεις η όντως δεν; δεν εχω προβλημα να στα γραφω σαν να μιλαω σε μπεμπη, απλα πες το μου ωστε να σου εξηγω οοοοοοοοοοσο πιο απλα και κατανοητα ειναι ανθρωπινως δυνατον.

Μιλάω ξεκάθαρα απλα για το να αναφέρει τι ειδους σήμα πιάνει απο την κυψέλη. Το χεις;

Αυτό λοιπον το κανει το dumbphone samsung s5610 του 2011, το κανουν παρα πολλά κινητά εδώ και πολλά χρόνια και το κανει και το τωρινό δικο μου.

Το χεις;

 

Αν ναι..χαίρομαι.

Αν όχι..λυπαμαι, προσπάθησα.

 

Τα παράπονα λοιπόν, στον κατασκευαστή σου.

Αν κάνει attach σε κάποιο LTE interface το οποίο διακινεί δεδομένα και σου εμφανίζει την ένδειξη 4G (packet switching) τότε ο κατασκευαστής σου πρέπει να αναθεωρήσει το θέμα "δεδομένα". Δε καταλαβαίνω γιατί ο τύπος δικτύου είναι LTE τη στιγμή που απλά είσαι σε idle mode. Δηλαδή με ποια λογική το εμφανίζει, αφού δεν είναι συνδεδεμένος και απλά περιμένει εντολή σε physical layer να κάνει μεταγωγή. Για παράδειγμα τα Windows Phone έχουν απενεργοποιήσει το Idle mode LTE σε περίπτωση που δεν υποστηρίζεται VoLTE και όταν κλείνεις δεδομένα πας σε 3G. Αυτό λοιπόν κάνουν τα "χαζά" Windows phone κατά πολλούς.

 

Και αφού έχω να κάνω με μπέμπηδες στη βάση γνώσης ασυρμάτων δικτύων, να σου εξηγήσω λοιπόν ότι στη 3η γενιά έχεις και circuit switched δίκτυο. Αυτό το απλό 3G που λέμε... Αν το κινητό σου λοιπόν εμφανίζει Η μπορεί να δείχνει το επίπεδο διαμόρφωσης. Δεν έχει να κάνει με διακίνηση δεδομένων. Έλα που το LTE είναι διαφορετικό... Αν δε κάνεις attach δεν έχεις δίκτυο δεδομένων. Πως το λένε. Θες να σε πάρω από το χεράκι να σου δείξω τα specifications της Ericsson; Οι κατασκευαστές εξοπλισμού δίνουν στους κατασκευαστές τερματικών κάποια specifications. Αν ο Spapdragon 830 δεν τα ακολουθεί τότε φόλα, δε παίρνει έγκριση. Αν τώρα ο κατασκευαστής που χρησιμοποιεί Snapdragon 830 ΔΕΝ χρησιμοποιήσει το προτεινόμενο configuration τότε φόλα για αυτόν που αγοράζει συσκευές του. Η Wind δεν είναι μαντείο δελφών να ξέρει τι στο καλό κάνει το μόντεμ.

 

Μην το παίρνεις προσωπικά, εδώ ο άλλος έγραψε στο forum της Vodafone ότι δε παίζει Carrier Aggregation σωστά με S6. Δηλαδή συσκευή που έχει τεσταριστεί ΤΕΡΜΑ και έχει προβλήματα.

 

 

http://www.nxp.com/files/wireless_comm/doc/white_paper/LTEPTCLOVWWP.pdf διάβασε το 4.3 (όχι πως θα καταλάβεις αλλά έτσι για να έχεις) να δεις τι γίνεται όταν έχεις control (idle mode) στο UE. Τώρα τι σχέση αυτό με τη 4G ένδειξη μόνο ο κατασκευαστής σου ξέρει.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και το VoLTE? Ανυπαρκτο κι αυτο;

 

Επίσης...μιας που πεσαμε σε ειδικό...για πες γιατί το ΙΔΙΟ κινητό σε cosmote/vodafone δίκτυο δεν έχει τέτοιο θέμα; για να δουμε τι ευφάνταστο θα πεις παλι! :D

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα κινητά μπορούν να δείχνουν με άλλο indicator τον τύπο του δικτύου που είναι διαθέσιμος και με άλλο indicator ότι χρησιμοποιούν data εκείνη τη στιγμή. Το ότι δείχνει 4G δίπλα στο σήμα δεν σημαίνει ότι έχει data session ανοικτό. Άλλωστε ο Ergaleios λέει ότι είχε αλλάξει το APN.
Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα κινητά μπορούν να δείχνουν με άλλο indicator τον τύπο του δικτύου που είναι διαθέσιμος και με άλλο indicator ότι χρησιμοποιούν data εκείνη τη στιγμή. Το ότι δείχνει 4G δίπλα στο σήμα δεν σημαίνει ότι έχει data session ανοικτό. Άλλωστε ο Ergaleios λέει ότι είχε αλλάξει το APN.

Έτσι ακριβως :)

Ecoo E04 plus

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα κινητά μπορούν να δείχνουν με άλλο indicator τον τύπο του δικτύου που είναι διαθέσιμος και με άλλο indicator ότι χρησιμοποιούν data εκείνη τη στιγμή. Το ότι δείχνει 4G δίπλα στο σήμα δεν σημαίνει ότι έχει data session ανοικτό. Άλλωστε ο Ergaleios λέει ότι είχε αλλάξει το APN.

 

 

και στα windows phone δειχνει ενδειξει δεδεμενον δπλα στο σημα π.χ της wind χωρις να ειναι ανοιχτα τα δεδομενα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Για του λογου το αληθές:

(Φυσικά εσβησα το wifi, ανοιξα τα δεδομένα και διορθωσα το ΑΡΝ προκειμενου να συνδεθούν τα δεδομένα κινητης)

 

Για τα mobile data λοιπον υπάρχει το μικρο 4G σηματακι δίπλα στο αλλο το μεγαλο που δείχνει γενικά την ποιότητα σήματος, αλλά και τα σχετικα βελάκια.

 

http://s9.postimg.org/6f0hig77j/Screenshot_2016_02_11_18_02_07.png

 

Ο ειδικός με τα προχω μοντέλα που εμείς θα τα δουμε του χρονου, μάλλον δεν θα χει δει κάτι τέτοιο.

Αλλα εδω δεν εχει δει Samsung S5610 dumbphone του 2011 που έχει ίδια ενδειξη ποιότητας σήματος.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Για του λογου το αληθές:

(Φυσικά εσβησα το wifi, ανοιξα τα δεδομένα και διορθωσα το ΑΡΝ προκειμενου να συνδεθούν τα δεδομένα κινητης)

 

Για τα mobile data λοιπον υπάρχει το μικρο 4G σηματακι δίπλα στο αλλο το μεγαλο που δείχνει γενικά την ποιότητα σήματος, αλλά και τα σχετικα βελάκια.

 

http://s9.postimg.org/6f0hig77j/Screenshot_2016_02_11_18_02_07.png

 

Ο ειδικός με τα προχω μοντέλα που εμείς θα τα δουμε του χρονου, μάλλον δεν θα χει δει κάτι τέτοιο.

Αλλα εδω δεν εχει δει Samsung S5610 dumbphone του 2011 που έχει ίδια ενδειξη ποιότητας σήματος.

 

 

 

Αυτο που λες ισχυει.Ενα ZTE που ειχα ειχε ενα μικρο H και οταν ανοιγα δεδομενα εδειχνε βελακια σαν το δικο σου.Εμενα το Lumia δειχνει εκει που λεει Q-TELCOM ενα H.Και οταν παταω τα δεδομενα βγαινει το H+ στην οθονη μου.Τοτε συνδεεται,επιση και στην whats up το ιδιο εκανε απλα εγραφε GR COSMOTE αντι για Q-TELCOM.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα κινητά μπορούν να δείχνουν με άλλο indicator τον τύπο του δικτύου που είναι διαθέσιμος και με άλλο indicator ότι χρησιμοποιούν data εκείνη τη στιγμή. Το ότι δείχνει 4G δίπλα στο σήμα δεν σημαίνει ότι έχει data session ανοικτό. Άλλωστε ο Ergaleios λέει ότι είχε αλλάξει το APN.

 

Δηλαδή όταν κλείνεις τα πακέτα δεδομένων σε ένα δίκτυο χωρίς VoLTE το 4G είναι διακοσμητικό; χαχα!!! Και μετά κατηγορούμε τους operator που δε φέρνουν κινέζικα ρε παιδιά... Το ότι αλλάζεις το APN από το μενού δε σημαίνει ότι γίνεται και το update στο μόντεμ. Μπορεί να κλείνει τα socket των εφαρμογών αλλά το μόντεμ να κρατά ανοικτά τα interfaces με το LTE. Σε αυτή την περίπτωση το μόντεμ πρέπει να χρησιμοποιεί μόνο paging/control interfaces του LTE.

 

Όσον αφορά τα configuration των provider, είναι διαφορετικά. Smartphone που δεν έχει τεσταριστεί από provider δεν υποστηρίζεται επίσημα από το δίκτυο. Αυτό δεν είναι απαραίτητα ΚΑΚΟ, αλλά ουρλιάζοντας και μιζεριάζοντας ένα φόρουμ για συσκευές που επίσημα ΔΕΝ υποστηρίζονται από το δίκτυο είναι άσχημο.

Υπάρχουν και άλλοι provider εκτός από τη Wind. Εφόσον δε σας βγάζουν προβλήματα με τις κινεζιές πάτε σε αυτούς. Τα σκυλιά δεμένα... Την είχα ψιλιαστεί την υπόθεση ότι αυτοί που φωνάζουν έχουν συσκευές αμάν παπαντάμ.

 

@Nikolas14, oxxy, το H είναι το κατώτατο επίπεδο διαμόρφωσης σήματος. Δεν έχει να κάνει με δεδομένα στο Windows Phone. Όταν έχεις κλειστά δεδομένα συνδέεσαι σε LTE; ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πες μας και ποιο κινητό δεν φτιάχνεται στην Κίνα απο αυτά που εχεις στο γραφείο σου ντε, που θα τα δουμε του χρονου.

Επίσης, μάλλον δεν ξέρεις οτι επίσημα έρχονται στην Ελλάδα και πωλούνται απο καταστήματα των provider ZTE (αναφέρθηκε ακριβως πανω απο το ποστ σου οτι λειτουργει ακριβως όπως στο δικο μου η ένδειξη, σε δίκτυο wind....ηθελημένα το έκανες γάργαρα ε?), XIAOMI, ALCATEL, DORO, COOLPAD και πολλά ακόμα, μπες στα sites τους να δεις αντι να πετάς εδώ μπαρουφες :D

Επίσης...το οτι παραπονιούνται διάφοροι χρήστες, με διάφορα (μη "κινέζικα"...σε "" γιατί είπαμε όλα είναι κινέζικα) κινητά...κι αυτό γάργαρα;

Τελικά τι είσαι; παπαγαλακι της wind ? Δεν χρειαζεται, μιας κι η ίδια η wind παραδέχεται το πρόβλημα της επιστρέφοντας τα χρήματα σε οποίον παραπονεθεί!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με LG g3 δεν μου έχει τύχει ποτέ να με χρεώσει 1 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πες μας και ποιο κινητό δεν φτιάχνεται στην Κίνα απο αυτά που εχεις στο γραφείο σου ντε, που θα τα δουμε του χρονου.

Επίσης, μάλλον δεν ξέρεις οτι επίσημα έρχονται στην Ελλάδα και πωλούνται απο καταστήματα των provider ZTE (αναφέρθηκε ακριβως πανω απο το ποστ σου οτι λειτουργει ακριβως όπως στο δικο μου η ένδειξη, σε δίκτυο wind....ηθελημένα το έκανες γάργαρα ε?), XIAOMI, ALCATEL, DORO, COOLPAD και πολλά ακόμα, μπες στα sites τους να δεις αντι να πετάς εδώ μπαρουφες :D

Επίσης...το οτι παραπονιούνται διάφοροι χρήστες, με διάφορα (μη "κινέζικα"...σε "" γιατί είπαμε όλα είναι κινέζικα) κινητά...κι αυτό γάργαρα;

Τελικά τι είσαι; παπαγαλακι της wind ? Δεν χρειαζεται, μιας κι η ίδια η wind παραδέχεται το πρόβλημα της επιστρέφοντας τα χρήματα σε οποίον παραπονεθεί!

 

Πρώτον, η Wind σου επιστρέφει τα χρήματα γιατί δε θέλει να χάσει πελάτη για 1Ε.

Δεύτερον, τα Huawei, τα οποία είναι κινέζικα, τα έχω σε μεγάλη υπόληψη καθώς λειτουργούν άψογα και είναι πρότυπα. Όμως δεν είναι "κινεζιές". Δεν είναι το Android ένα source code, ρυθμίζεις compiler και άντε, βουρ για παραγωγή. Κάθε εταιρεία έχει και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ποιότητα στην παραγωγή του κώδικα. Ο kernel μπορεί να είναι ο ίδιος, όμως όχι και οι drivers, configuration, optimization. H HTC κάνει άλλο optimization από την Xiaomi, και για αυτό έχει άλλο κόστος στις συσκευές της. Αυτό λοιπόν σαν γενική σου γνώση.

Για παράδειγμα, η Sony όταν κάνει compile στις drivers της Qualcomm κάνει memory leak check, και γενικότερα σε όποια driver χρησιμοποιεί. Το integration είναι πιο αργό αλλά πιο σταθερό. Στην Ελλάδα αποθεώσαμε τα LeTV που δεν έχουν στείλει ούτε ένα test device στην πρωτυποποίηση (καλή τύχη λοιπόν).

 

Τρίτον, θα στο ξαναπώ μήπως και το καταλάβεις. Ο κάθε κατασκευαστής έχει την ελευθερία να υλοποιήσει όπως "γουστάρει" το GUI. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Μπορεί για παράδειγμα να σου δείχνει και 5G στην οθόνη σε λίγο. Εγώ σου εξηγώ τι είναι το σωστό, από εκεί και πέρα ο κάθε πάροχος μπορεί να συνδεθεί και σε WiFi και να σου δείχνει LTE. Δε λέω, τρέλα υπάρχει μπόλικη σε αυτό τον κόσμο.

 

Μιας και μίλησες για την Doro, τα headquarters είναι στα 200μ από το σπίτι μου (δες την τοποθεσία μου). Δεν είναιν κινέζικη αλλά Σουηδική, low budget. Σταματήστε να λέτε "μπαρούφες".

 

Δε θα συνεχίσω τη συζήτηση, κάπου εδώ βάζω τελεία. Δε θα ασχοληθώ άλλο με άτομα που στερούνται βασικής γνώσης διεξαγωγής διαλόγου. Κάτσε λοιπόν και ζήτα κάθε μήνα το 1Ε από τη Wind. Χάρη σου κάνει και στο δίνει. Στη Σουηδία τσεκάρουν ΙΜΕΙ και αν δεν υποστηρίζεται από το δίκτυο σου λένε tyvärr. tyvärr λοιπόν ;)

 

Εμένα προσωπικά με LG g3 δεν μου έχει τύχει ποτέ να με χρεώσει 1 ευρώ.

 

Oι Κορεάτες είναι κύριοι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mixtri ειδικός σε θέματα δικτύων όπως εσύ δεν είμαι αλλά το όλο θέμα ξεκινάει και τελειώνει στην wind. Το αν έχουν θέματα συσκευές είτε από το firmware του κατασκευαστή είτε από πειράγματα του χρήστη ή από custom roms είναι ένα εντελώς άλλο ζήτημα. Και δίνω 2 προσωπικά μου παραδείγματα.

 

Πριν 3 χρόνια καλοκαίρι ενεργοποιώ ένα πακέτο δεδομένων για ένα μήνα το οποίο θα ανανεώνονταν αυτόματα και για τον επόμενο μήνα εφόσον είχα χρηματικό υπόλοιπο εάν δεν έστελνα κάποιο sms απενεργοποίησης. Επειδή λοιπόν το ήθελα δεν στέλνω το sms απενεργοποίησης και λίγο μετά τα μεσάνυχτα έρχεται και sms ότι ενεργοποιήθηκε το πακέτο για ένα μήνα ακόμη. Την άλλη μέρα έρχεται και χρέωση για daily internet (εννοείται ότι δεν είχα ξοδέψει το πακέτο του προηγούμενου μήνα όλο). Φταίει η συσκευή? Πριν κανένα 3μηνο έμεινα από μπαταρία κατά τις 10 το βράδυ ενώ είχα πάνω από 200ΜΒ στο πακέτο μου (τελευταία μέρα). Με το που ενεργοποιώ τη συσκευή την άλλη μέρα το μεσημέρι τη συσκευή έρχεται το μήνυμα ότι χθες χρεώθηκα για mobile internet. Πως γίνεται με κλειστή συσκευή?

 

Το θέμα λοιπόν είναι ότι η ίδια η wind έχει αποδεδειγμένα πρόβλημα το οποίο δεν είναι καν σημερινό αλλά κρατάει χρόνια και δεν το λύνει. Προφανώς γιατί τη συμφέρει οικονομικά. Το πολύ πολύ απλό που θα μπορούσε να είχε κάνει είναι αυτό το sms που λέει για την χρέωση να το έστελνε άμεσα μόλις υπήρχε κίνηση δεδομένων. Έτσι ο χρήστης θα μπορούσε να τσεκάρει τι μπορεί να προκάλεσε την χρέωση ή αν πάλι δεν μπορούσε να απευθυνθεί στο κατάστημα αγοράς ή στο service του κατασκευαστή ώστε να διορθώσουν την συσκευή του. Θα μπορούσε ακόμη να χρησιμοποιήσει τα 20ΜΒ μιας και χρεώθηκε και τα είχε (ειδικά εάν η χρέωση έγινε από κάποιο στιγμιαίο λάθος του) αντί να αισθάνεται ότι κάτι του έκλεψαν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διαφωνώ με τη χρέωση του ενός ευρώ. Δεν είμαστε στο 2000 να χρεώνουμε εφάπαξ τόσα χρήματα. Μόλις τελειώνει το πακετάκι απλά θα μπορούσε να κλείνει τα δεδομένα μέχρι να ανανεώσει ο χρήστης. Τόσο απλό, τόσο καλό. Έτσι και τη φασαρία θα γλίτωνε με τα διάφορα bugs στο σύστημα και τις διάφορες συσκευές που έχουν κατακλύσει την αγορά.

 

Για την περίπτωση που χρεώνει από 22.00 περίπου την κίνηση (έχετε καταλήξει πότε συμβαίνει αυτό) σας λέω ότι ακούγεται άσχημο και σαν bug. Αυτό που υποθέτω είναι ότι η Wind δεν κάνει ημερολογιακή χρέωση βάση ανανέωσης αλλά λαμβάνει υπόψιν και την ώρα ανανέωσης. :blink: Τι εννοώ; Για παράδειγμα ανανέωσες τα ΜΒ στις 16.00 του προηγούμενου μήνα; Στις 16.00 του επόμενου μήνα θα λήξουν. Αυτό όμως δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο. Συνήθως τα timers ρυθμίζονται σε ακέραιες μονάδες (00.00, 23.59.59). :blink:

 

Επιπλέον δύο είναι τα περίεργα στην υπόθεση: 1) ΔΕΝ είναι γενικό πρόβλημα 2) ΔΕ με βοηθάτε για να σας βοηθήσω. Αν το κάνει σε όλες τις συσκευές, σε ποιες το κάνει, τι baseband version φοράνε οι συσκευές σας... Μιλάμε για ένα αχανές τοπίο. Όταν έρθω Ελλάδα θα το τεστάρω μόνος μου.

 

Το μόνο που μπορώ να σας πω σαν ασφαλή λύση είναι να ανανεώνετε μία μέρα πριν την επίσημη μέρα λήξης του πακέτου. Το πότε κάνει reset τα timers η Wind δε θα σας απασχολεί πλέον.

 

Αυτά από εμένα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι akis71.

Πέρα απ'το ποιος φταίει για την χρέωση, δηλαδή αν οφείλεται σε πρόβλημα της wind ή της συσκευής ή του χρήστη, η ουσία είναι οτι η χρέωση αυτή κατα κανόνα γίνεται κατα λάθος, δηλαδή ο χρήστης χρεώνεται ακούσια, χωρίς καν να το γνωρίζει, για κάτι που δεν το χρειάζεται και δεν έχει σκοπό να το χρησιμοποιήσει.

Και στο 90% των περιπτώσεων πρόκειται για ελάχιστα ΚΒ που υπο κανονικές συνθήκες θα κόστιζαν ένα μικρό κλάσμα του 1€.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...