Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ προτεινω να βρεις την Γερμανική εκδοση για την tmobile(. Ftf) και να την έχεις για κάθε ενδεχόμενο. Κράτησε την συσκευή όπως είναι μέχρι την λήξη του doa τουλάχιστον (... και λιγο παραπάνω), να μην σου βγάλει κάποιο θέμα και μετά περνάς ότι θέλεις. Θα έχεις και τον χρόνο σου να διαβασεις και να δεις οδηγούς στο xda ή στο YouTube.

 

Ακομα καλύτερα, κανείς και root πριν αλλάξεις και παίρνεις ενα backup με titanium(Αν θέλεις και να ρουταρεις μετα, αλλιώς.. άστο).

 

Αν δεν θέλεις να μπεις σε ολη αυτή την διαδικασία δες αν μπορείς να κανεις disable τις εφαρμογές από t-mobile και απλα θα παίρνεις τα update λιγο πιο αργά.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλησπέρα παιδιά!! Νέος κάτοχος και εγώ του πανέμορφου Ζ2. Το αγόρασα χθες και είναι γερμανικό. Μόλις ξεκινάει βγάζει το logo της T-Mobile και μέσα έχει και μερικές εφαρμογές της. Πόσο δύσκολο είναι να περάσω το ελληνικό και που θα το βρώ?

Αξίζει να το κάνω ή δεν έχω πρόβλημα και έτσι όπως είναι? Χθες πήρα μόλις το άνοιξα και το μεγάλο update που κάνει το περιβάλλον του σαν του Z3

 

Βρες και κατέβασε το xperifirm

Έχει όλες τις rom.

Μπες xda, και δες πως θα κάνεις το ftf, απο τα αρχεία που θα κατεβάσεις απο το xperifirm.

2 λεπτό...

Κατεβάζεις το flashtoll. Και την περνάς...

Το όλο θέμα, είναι 5 -10 λεπτά.

 

εχω τοσο καιρο να ασχοληθω που το ειχα ξεχασει τελειως το xperifirm.. και απο οτι ειδα εχει ενημερωθει καλα.. οποτε δεν χρειαζετια να μπω στην διαδικασια :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτεινω να βρεις την Γερμανική εκδοση για την tmobile(. Ftf) και να την έχεις για κάθε ενδεχόμενο. Κράτησε την συσκευή όπως είναι μέχρι την λήξη του doa τουλάχιστον (... και λιγο παραπάνω), να μην σου βγάλει κάποιο θέμα και μετά περνάς ότι θέλεις. Θα έχεις και τον χρόνο σου να διαβασεις και να δεις οδηγούς στο xda ή στο YouTube.

 

Ακομα καλύτερα, κανείς και root πριν αλλάξεις και παίρνεις ενα backup με titanium(Αν θέλεις και να ρουταρεις μετα, αλλιώς.. άστο).

 

Αν δεν θέλεις να μπεις σε ολη αυτή την διαδικασία δες αν μπορείς να κανεις disable τις εφαρμογές από t-mobile και απλα θα παίρνεις τα update λιγο πιο αργά.

 

δε χανει εγγυηση αν βαλει αλλη ρομ επισημη χωρις ρουτ κτλ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση

 

Στην 4.4.4 μου αρέσουν τα μεγάλα εικονίδια και γενικά όλα τα νέα χαρακτηριστικά από το Ζ3 όπως το νέο ρολόι, η επιλογή του φακού στην μπάρα κλπ.

 

Νομίζω όμως ότι αυτή η έκδοση ρουφάει την μπαταρία. Τουλάχιστον για την ώρα αυτό έχω παρατηρήσει. Μάλιστα η αναβάθμιση έγινε με clean install, αν θυμάστε με το θέμα που μου προέκυψε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ελληνικό z2 (birdphone)και περιμετρικά της συσκευής έχει σημάδια όπως και στην θύρα για την microsd από εκεί που έχει το άνοιγμα για να το ανοίξεις... Άμα το στείλω θα βρω το δίκαιο μου με την arvato?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Επειδη ειμαι στο τσακ να αγορασω τη συσκευη ηθελα να ρωτησω τα παιδια που παρατηρησαν το battery drain στην 4.4.4 για τι ποσοστο μειωσης της αυτονομίας σε σχεση με πριν μιλαμε; 10%; 20%; ή παραπανω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά..Τελικά όλα εντάξει έβαλα και την ελληνική official ρομ οπως μου είπατε...

Ηθελα να σας ρωτησω με την ποιοτητα κλήσεις είστε όλοι οκ? το ακουστικό μου φαίνεται ότι σαν να τρίζει λίγο στο αυτί.

Έχετε τέτοιο θέμα? Ακούω κανονικά πάντως και έχει ένταση αλλα είναι σαν να τρίζει καπως

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

πάντως ειδα το Ζ3 στη vodaphone και ηταν 50 ε ακριβότερο απο το Ζ2. Ουτε λεπτοτερο μου φανηκε ουτε ελαφρυτερο. Μαλιστα το πλαισιο του εχει μια επικαλυψη για το καλύτερο κρατημα που φαινεται σαν πλαστικουρα. Αρα το Ζ3 φαινεται φτηνιαρικο σε αντίθεση με το σαφες αλουμινενιο πλαισιο του Ζ2

Μήπως εγω μονο εχω αυτη την αισθηση

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ελληνικό z2 (birdphone)και περιμετρικά της συσκευής έχει σημάδια όπως και στην θύρα για την microsd από εκεί που έχει το άνοιγμα για να το ανοίξεις... Άμα το στείλω θα βρω το δίκαιο μου με την arvato?

Να το στείλεις στο birdphone και να απαιτήσεις από αυτούς το δίκιο σου. Παρτους τηλέφωνο το συντομότερο δυνατόν και απαιτησε άμεση αντικατάσταση

Link to comment
Share on other sites

πάντως ειδα το Ζ3 στη vodaphone και ηταν 50 ε ακριβότερο απο το Ζ2. Ουτε λεπτοτερο μου φανηκε ουτε ελαφρυτερο. Μαλιστα το πλαισιο του εχει μια επικαλυψη για το καλύτερο κρατημα που φαινεται σαν πλαστικουρα. Αρα το Ζ3 φαινεται φτηνιαρικο σε αντίθεση με το σαφες αλουμινενιο πλαισιο του Ζ2

Μήπως εγω μονο εχω αυτη την αισθηση

 

Καμία σχέση.. το Ζ3 είναι μια κλάση ανώτερο και ελαφρύτερο από το Ζ2 στο κράτημα! Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι τα Ζ2,Ζ1 υστερούν κάπου ;)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ελληνικό z2 (birdphone)και περιμετρικά της συσκευής έχει σημάδια όπως και στην θύρα για την microsd από εκεί που έχει το άνοιγμα για να το ανοίξεις... Άμα το στείλω θα βρω το δίκαιο μου με την arvato?

 

επρεπε να παρεις τηλ επι τοπου το birdphone Και να τους πεις οτι το στελνεις πισω! τωρα αν δεν το εχεις κανει και το κανεις δευτερα δεν ξερω ποσο ευκολο θαναι, αλλα εγω θα τους επαιρνα, χωρις φωνες ομως με αυστηρο υφος και θα ελεγα,σας το επιστρεφω για αντικατασταση!

Αυτοι τα στελνουν arvato, εμενα πχ με ξεκολημενη οθονη το εστειλαν αρβατο, αλλα η αρβατο τους εδωσε το οκ να μου στειλουν καινουριο..και την οθονη την ειδα μετα απο 3-4 μερες χρησης οτι εχει θεμα!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το birdphone είναι αξιόλογο κατάστημα, πιστεύω ότι θα στο αλλάξουν κατευθείαν. Στείλε το μην το αμελεις και απαίτησε αμεση αντίκατάσταση
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

εχεισ doa.... εφυγε πισω και παιρνεισ νεο .. χωρισ πολλα πολλα ... παιδια κανενα τροπο για ροοτ για 4.4.4 ? οχι με φλασαρισμα ομως... εχετε δει κατι ?
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και σε άλλα ποστ πιο πισω, ναι η 4.4.4 κάνει περισσότερο πολύ περισσότερο, drain battery.

Μήπως να γυρίσω στην 4.4.2??? Έχει κανέις ελληνικό ftf? Το ελληνικό το θέλω μόνο και μόνο για την εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα...

Η προηγούμενη έκδοση απο την 23.0.1.a.0.167

Ποία ήταν ???

Edited by bpapad81
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και σε άλλα ποστ πιο πισω, ναι η 4.4.4 κάνει περισσότερο πολύ περισσότερο, drain battery.

Μήπως να γυρίσω στην 4.4.2??? Έχει κανέις ελληνικό ftf? Το ελληνικό το θέλω μόνο και μόνο για την εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα...

Η προηγούμενη έκδοση απο την 23.0.1.a.0.167

Ποία ήταν ???

 

η τελευταία πριν την 4.4.4 ήταν η 17.1.2.A.0.314

μπορείς να την κατεβάσεις με το xperifirm από τους server της sony.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδιά..Τελικά όλα εντάξει έβαλα και την ελληνική official ρομ οπως μου είπατε...

Ηθελα να σας ρωτησω με την ποιοτητα κλήσεις είστε όλοι οκ? το ακουστικό μου φαίνεται ότι σαν να τρίζει λίγο στο αυτί.

Έχετε τέτοιο θέμα? Ακούω κανονικά πάντως και έχει ένταση αλλα είναι σαν να τρίζει καπως

 

δεν έχω αντιληφθεί κάποιο τέτοιο θέμα.

μήπως έχεις στο τέρμα την ένταση;

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία πριν την 4.4.4 ήταν η 17.1.2.A.0.314

μπορείς να την κατεβάσεις με το xperifirm από τους server της sony.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δεν έχω αντιληφθεί κάποιο τέτοιο θέμα.

μήπως έχεις στο τέρμα την ένταση;

Thank you :D

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω αντιληφθεί κάποιο τέτοιο θέμα.

μήπως έχεις στο τέρμα την ένταση;

 

Σε κάποιες κλήσεις το παρατηρώ σε κάποιες άλλες όχι, ίσως μάλλον ειναι η ιδέα μου ή μάλλον φταιει επειδή το έχω στο gprs συνέχεια..είνα ελάχιστο...την ένταση την έχω στην μέση..δεν ξέρω μήπως είναι καμια ρύθμιση μέσα στο τηλέφωνο

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 4.4.4, δεν μου εμφανίζει στις εισερχόμενες κλήσεις τις φωτογραφίες των επαφών που έχω συνδεδεμένες με τις αντίστοιχες του Facebook. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες κλήσεις το παρατηρώ σε κάποιες άλλες όχι, ίσως μάλλον ειναι η ιδέα μου ή μάλλον φταιει επειδή το έχω στο gprs συνέχεια..είνα ελάχιστο...την ένταση την έχω στην μέση..δεν ξέρω μήπως είναι καμια ρύθμιση μέσα στο τηλέφωνο

 

παντως και το Ζ1c εχει τριγμο, οταν ειναι τερμα και αναλογως το ποσο φωναζει ο αλλος. γενικα δηλαδη στο ακουστικο εχω να πω οτι η σονυ δεν ειναι ποιοτικη, και θεωρω οτι ειναι το πιο σημαντικο μειονεκτημα του Ζ1c. Για Ζ2 δεν ξερω αλλα συνηθως σε αυτα τα εξαρτηματα δεν κανουν αλλαγες σε τοσο κοντινες σειρες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 4.4.4, δεν μου εμφανίζει στις εισερχόμενες κλήσεις τις φωτογραφίες των επαφών που έχω συνδεδεμένες με τις αντίστοιχες του Facebook. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

 

Συμβαίνει ξεσυγχρονισμός. Αναγκαστικά πρέπει να ξανασυνδέσεις τις επαφές χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω συνέχεια αλλά δεν μπορώ να βρω πως δουλεύει η απόρριψη κλήσεων με μήνυμα, ξέρει κανείς να μου πει;
Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω συνέχεια αλλά δεν μπορώ να βρω πως δουλεύει η απόρριψη κλήσεων με μήνυμα, ξέρει κανείς να μου πει;

Όταν σε περνούν τηλέφωνο, θα κάνεις μια κίνηση προς τα πάνω, με το δάχτυλο σου, και σου βγάζει επιλογές για πρότυπα sms.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην χρήση μπαταρίας μου βγάζει το wifi, ότι καταναλώνει ενέργεια, χωρίς να το έχω ανοιχτό. Μήπως επειδή έχει μήνυμα για την έκδοση 4.4.4 που είναι διαθέσιμη προσπαθεί να συνδεθεί για να την κατεβάσει. Παρατήρησα ότι όταν το δούλεψα το κινητό χωρίς να κατεβάσω περισσότερες εφαρμογές εκτός από τις εργοστασιακές για μια μέρα, η αυτονομία ήταν φοβερή, ενώ τώρα απλά καλή. Να κατεβάσω greenify ή κάτι παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και εγώ είμαι εδώ και 2 ημέρες κάτοχος του θηρίου και πολύ ευτυχής μάλιστα, διότι από το Xperia T υπάρχουν τεράστιες διαφορές.

Το μόνο που δεν βρήκα ακόμη είναι πώς να περάσω τις εφαρμογές από την εσωτερική μνήμη στην μνήμη SD, δοκίμασα μέσα από τις εφαρμογές του συστήματος, μέσω AppMgr Pro, μέσω Go Task Manager, αλλά πουθενά δεν βρίσκω την δυνατότητα «μεταφορά σε μνήμη SD» ??? :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...