Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά προσγειωθειτε λίγο. Το ότι λέει το tracking αποστολή από Σουηδία δεν λέει τίποτα απολύτως ότι το έχουν στείλει από εκεί. Φαίνεται ξεκάθαρα πάνω στο πακέτο αποστολή από την Κίνα. Φαίνεται ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ Κινέζος με κινέζικη διεύθυνση. Ότι και να κάνετε δεν μπορείτε να ξεφύγετε από τις δαγκάνες του τελωνείου. Τα περνάνε από ακτίνες και βλέπουν πολύ καλά τι έχει μέσα. Τότε σου στέλνουν το sms να τους στείλεις απόδειξη και τα σχετικά. Ειδικά προϊόντα τεχνολογίας και gadget τα περισσότερα περνάνε εύκολα το 20ευρω και κάνουν μπαμ. Και να μην τους στείλεις με email κατευθείαν την απόδειξη δεν θα κερδίσεις τίποτα. Απλώς θα χάσεις χρόνο και θα παραμείνει το δέμα σου παραπάνω στο τελωνείο. Επίσης αν δεν τους στείλεις απόδειξη δεν σου κουνάνε το δέμα σου. Απόδειξη εννοείτε screenshot από την παραγγελία του άλι και από την κάρτα στις κινήσεις που φαίνεται το ποσό. Μάθετε να κάνετε αγορές από Κίνα γιατί συνέχεια θα πέφτετε στο τελωνείο και θα πληρώνετε έξτρα λεφτά. Το σπορ αγορές από Κίνα ΔΕΝ είναι πλέον για όλους και θέλει μεγάλη προσοχή!

 

Παντως απο τον πωλητη που πηρα εγω το ρολοι διαβαζα τις αξιολογησεις απο δεκαδες μεχρι εκατονταδες ατομα που αγορασαν απο ιταλια, γερμανια, ολλανδια, και γενικα πολλες χωρες της ευρωπαικης ενωσης που γραφανε στα σχολια "ολοι τους" οτι δεν περασε "σε κανεναν" τελωνειο, δηλ σε αλλες ευρωπαικες χωρες τα τελώνεια τους ειναι "ανεκτικα" σε πολλα αντικειμενα, και οι δικοι μας εδω τα περνανε απο κοσκινο ακομη και τα ψιλολογια. Δηλ και μας ξεζουμιζουν γενικα σε οτιδηποτε φορο, και αν φερουμε και κατι απο κινα 25-30 ευρω παλι κι εκει μας τα παιρνουν. Ελλας το μεγαλειο σου "Σε ολα ομως".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως απο τον πωλητη που πηρα εγω το ρολοι διαβαζα τις αξιολογησεις απο δεκαδες μεχρι εκατονταδες ατομα που αγορασαν απο ιταλια, γερμανια, ολλανδια, και γενικα πολλες χωρες της ευρωπαικης ενωσης που γραφανε στα σχολια "ολοι τους" οτι δεν περασε "σε κανεναν" τελωνειο, δηλ σε αλλες ευρωπαικες χωρες τα τελώνεια τους ειναι "ανεκτικα" σε πολλα αντικειμενα, και οι δικοι μας εδω τα περνανε απο κοσκινο ακομη και τα ψιλολογια. Δηλ και μας ξεζουμιζουν γενικα σε οτιδηποτε φορο, και αν φερουμε και κατι απο κινα 25-30 ευρω παλι κι εκει μας τα παιρνουν. Ελλας το μεγαλειο σου "Σε ολα ομως".

 

Δεν ξέρω σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ποιοι είναι το καθεστώς στα τελωνεία αλλά στην χώρα μας τα προηγούμενα χρόνια (μέχρι το 2015) τα τελωνεία δεν είχαν υπαλλήλους και ήταν αρκετά ελαστικοί με τις εισαγωγές αγαθών από τρίτες χώρες. Με την σημερινή κυβέρνηση (που μας κουνάει το μαντηλι σε λίγες μέρες) από το 2016 και μετά τα πράγματα στο τελωνείο εσφυξαν για τα καλά. Μπήκαν χέρια μηχανήματα κτλ και δόθηκε εντολή να ψάχνουν τα πάντα (κάτι που φυσιολογικά πρέπει να γίνεται και έπρεπε να γίνεται αρκετό καιρό). Γενικά οι αγορές στο εξωτερικό είναι μαύρη τρύπα για το κράτος γιατί δεν έχει κανένα κέρδος από φόρους κτλ φεύγουν τα λεφτά έξω κτλ. Κάνουμε κακό στο ίδιο μας τι κράτος όταν παραγγέλνουμε όλοι από έξω (παραεισαγωγη) γιατί φεύγουν τα λεφτά για και το κράτος δεν παίρνει δραχμή. Βέβαια στην κρίση που ζούμε αναγκαστικά ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα όσο πιο οικονομικά γίνεται οπότε όλο αυτό είναι φαύλος κύκλος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ποιοι είναι το καθεστώς στα τελωνεία αλλά στην χώρα μας τα προηγούμενα χρόνια (μέχρι το 2015) τα τελωνεία δεν είχαν υπαλλήλους και ήταν αρκετά ελαστικοί με τις εισαγωγές αγαθών από τρίτες χώρες. Με την σημερινή κυβέρνηση (που μας κουνάει το μαντηλι σε λίγες μέρες) από το 2016 και μετά τα πράγματα στο τελωνείο εσφυξαν για τα καλά. Μπήκαν χέρια μηχανήματα κτλ και δόθηκε εντολή να ψάχνουν τα πάντα (κάτι που φυσιολογικά πρέπει να γίνεται και έπρεπε να γίνεται αρκετό καιρό). Γενικά οι αγορές στο εξωτερικό είναι μαύρη τρύπα για το κράτος γιατί δεν έχει κανένα κέρδος από φόρους κτλ φεύγουν τα λεφτά έξω κτλ. Κάνουμε κακό στο ίδιο μας τι κράτος όταν παραγγέλνουμε όλοι από έξω (παραεισαγωγη) γιατί φεύγουν τα λεφτά για και το κράτος δεν παίρνει δραχμή. Βέβαια στην κρίση που ζούμε αναγκαστικά ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα όσο πιο οικονομικά γίνεται οπότε όλο αυτό είναι φαύλος κύκλος...

Σε ολες τις ευρωπαικες χωρες φιλε μου το ιδιο καθεστως εχουν, δηλ τους ιδιους νομους σε οτι εχει να κανει με εισαγωγες απο τριτες χωρες, απλα αυτο που λεω ειναι οτι εκει κανουν τα στραβα ματια γιατι καταλαβαινουν τους πολιτες, δεν υπαρχει αλλος λογος, αν θελανε τα φορολογουσαν και αυτοι, απλα δεν θελουν. Πχ εχω γνωστο στη γερμανια που παραγγελνει συνεχεια απο κινα υγρα με νικοτινη για το ηλεκτρονικο τσιγαρο του, και μοντακια, και δεν του τα σταματησαν να τα κατασχεσουν ουτε μια φορα. Εδω αν ξερεις γινεται κατασχεση με τη μια σε αυτα. Γι αυτο ασε με να λεω και να πιστευω οτι χειροτερη μπανανια σε ολα απο την ελλαδα, δηλ που τρωει τα ιδια της τα παιδια της, δεν υπαρχει ετσι αλλου στην ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως είπα πριν είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει με δεκάδες αγορές κάθε χρόνο. Απλά η νομοθεσία της ΕΕ είναι συγκεκριμένη και μιλάει για τελωνειακό έλεγχο στην χώρα πρώτης εισόδου. Από το tracking των ΕΛΤΑ φαίνεται ότι έχει μπει από Σουηδία στην ΕΕ και όχι από Ελλάδα. Μάλλον έχει σταλεί με κουτί που το κάνει να φαίνεται ακριβό και τους έκανε εντύπωση, δεν έχω άλλη εξήγηση. Θα πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα και με το mail θα στείλω ότι πρέπει.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την χωρα που πρωτη εισερχεται το δεμα απο τριτη χωρα και περναει μονο εκει τελωνειο το ειχα διαβασει και εγω παλιοτερα σε ενα pdf με το τι ισχυει σε χωρες της ευρωπαικης ενωσης. Οπως και να εχει γραψε μας μολις ξεμπερδεψεις τι σου ειπανε στο τελωνειο φιλε μου να ξερουμε τι να περιμενουμε κι εμεις
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα τηλεφωνικά με το Γ.Ε.Τ.Α. Αεροδρομίου και ήταν πολύ ευγενικοί στην επικοινωνία. Μου εξήγησαν ότι τους ενδιαφέρει η χώρα προέλευσης και όχι ο ενδιάμεσος σταθμός πριν φτάσει. Μου τόνισαν ότι κυρίως έχει να κάνει με το θέμα του ΦΠΑ που πρέπει να εισπραχθεί για το αντικείμενο, οπότε ίσως όλη η διαδικασία να γίνεται για απόδοση ΦΠΑ και όχι τόσο τελωνειακών δασμών (αυτό είναι δικό μου συμπέρασμα, όχι δική τους ενημέρωση για να μην γίνει παρανόηση).

Πάντως το κράτος κερδίζει όπως και να έχει γιατί επίσης μου εξήγησαν ότι αν μου αποστείλει κάτι κάποιος από τη Γερμανία με οδική μεταφορά και το αντικείμενο περάσει μέσω Σερβίας που δεν είναι μέλος της ΕΕ, τότε το αντικείμενο χάνει το "δικαίωμα" να μην έχει δασμούς/φόρους.

Σε ερώτηση αν έχουν ήδη πληρωθεί τελωνειακοί δασμοί στην χώρα πρώτης εισόδου μου είπαν ότι δεν το ελέγχουν, αλλά ελέγχουν το από το που ξεκίνησε. Εδώ ίσως υπάρχει ένα θέμα, αλλά ποιος το ψάχνει και πως μιας και απαγορεύεται το ίδιο αντικείμενο να εισαχθεί εις διπλούν βάσει νομοθεσίας της ΕΕ. Πρακτικά από ότι κατάλαβα θα έπρεπε να έχει μπει το δέμα σε ένα νέο φάκελο στη Σουηδία που να μην ανέγραφε επάνω προέλευση Κίνα, τότε δεν θα τους ένοιαζε.

Άρα όλα καταλήγουν στο αν είσαι τυχερός να το ανοίξουν ή όχι. Φοβάμαι ότι το συγκεκριμένο έχει και μεγάλο/καλό κουτί ή δηλώθηκε απλά ως δώρο χωρίς αξία. Θα το δω μόλις παραλάβω αφού λογικά πληρώσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έψαξα λίγο παραπάνω. Τα ΕΛΤΑ έχουν δίκαιο. Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω:

https://trade.ec.europa.eu/tradehelp/eu-import-procedures

Πιο επίσημο δεν γίνεται. Υπάρχει ρητή αναφορά που λέει:

2. Special procedures

Goods may be placed under any of the following treatments:

Transit, which comprises external and internal transit:

External transit: non-Union goods may be moved from one point to another within the customs territory of the EU without being subject to import duties, other charges related to the import of the goods (i.e. internal taxes) and commercial policy measures. Moving goods to another EU Member State means the customs clearance procedures are transferred to the customs office of destination.

 

Οπότε τα ΕΛΤΑ σε αυτή την περίπτωση λειτουργούν σωστά. Ο μόνος τρόπος είναι να υπάρχει πραγματική αποθήκη στην αρχική χώρα εισόδου και να μπαίνει το δέμα σε άλλο φάκελο ώστε να μην φαίνεται πουθενά η αρχική χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστουμε για τον χρονο σου που το εψαξες και το μετεφερες εδω, παντως προσωπικα θα προτιμουσα να μην ηταν τοσο ευγενικοι και να κανανε τα στραβα ματια οπως κανουν πχ στη γερμανια που ζει φιλος μου ελληνας που περνανε πιο ελευθερα χωρις να τα σταματησουν, υγρα με νικοτινη, μοντακια, και ειδη που δεν εχουν πολυ υψηλο ποσο
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστουμε για τον χρονο σου που το εψαξες και το μετεφερες εδω, παντως προσωπικα θα προτιμουσα να μην ηταν τοσο ευγενικοι και να κανανε τα στραβα ματια οπως κανουν πχ στη γερμανια που ζει φιλος μου ελληνας που περνανε πιο ελευθερα χωρις να τα σταματησουν, υγρα με νικοτινη, μοντακια, και ειδη που δεν εχουν πολυ υψηλο ποσο

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχουν ζητήσει ποτέ παραστατικά για ένα σκασμό από δέματα που δηλώνονται 20 ευρώ από Κίνα αν δεν τους τραβήξει κάτι το ενδιαφέρον (πχ μεγάλο βάρος, όγκος κλπ) με την πραγματική αξία πολύ παραπάνω. Περιμένω να δω τι έχει δηλώσει ο πωλητής σε αυτό που μου σταμάτησαν αν και νομίζω ότι θα το δήλωσε απλά gift που είναι στην ουσία σαν να ζητάς να στο ελέγξουν. Εκτός και αν έχουν αλλάξει οι οδηγίες που έχουν πχ κοιτάτε περισσότερο δέματα με προέλευση Κίνα που έχουν ευρωπαϊκά tracking numbers.

Σε κάθε περίπτωση, θα πληρώσω ~28 ευρώ στα ΕΛΤΑ συν τα ~55 της αγοράς, σύνολο περίπου 83 ευρώ για κάτι που αν ήθελα να το αγοράσω από ΕΕ δεν θα μπορούσα με τίποτα κάτω από 150 ευρώ. Δεν παραπονιέμαι καθόλου και πάλι μισή τιμή είναι περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις ευρωπαικες χωρες φιλε μου το ιδιο καθεστως εχουν, δηλ τους ιδιους νομους σε οτι εχει να κανει με εισαγωγες απο τριτες χωρες, απλα αυτο που λεω ειναι οτι εκει κανουν τα στραβα ματια γιατι καταλαβαινουν τους πολιτες, δεν υπαρχει αλλος λογος, αν θελανε τα φορολογουσαν και αυτοι, απλα δεν θελουν. Πχ εχω γνωστο στη γερμανια που παραγγελνει συνεχεια απο κινα υγρα με νικοτινη για το ηλεκτρονικο τσιγαρο του, και μοντακια, και δεν του τα σταματησαν να τα κατασχεσουν ουτε μια φορα. Εδω αν ξερεις γινεται κατασχεση με τη μια σε αυτα. Γι αυτο ασε με να λεω και να πιστευω οτι χειροτερη μπανανια σε ολα απο την ελλαδα, δηλ που τρωει τα ιδια της τα παιδια της, δεν υπαρχει ετσι αλλου στην ευρωπη.
Είμαστε μπανανία όταν δε τηρούνται οι νόμοι. Είμαστε μπανανία και όταν τηρούνται;

Να αποφασίσουμε τι θέλουμε.

Άποψη μου είναι ότι πρέπει να τηρούνται απαρέγκλιτα οι νόμοι για όλους, είτε μας αρέσει (σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση) είτε όχι.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Gx2
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μπανανία όταν δε τηρούνται οι νόμοι. Είμαστε μπανανία και όταν τηρούνται;

Να αποφασίσουμε τι θέλουμε.

Άποψη μου είναι ότι πρέπει να τηρούνται απαρέγκλιτα οι νόμοι για όλους, είτε μας αρέσει (σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση) είτε όχι.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο μόνο που θα μπορούσαμε να έχουμε ενστάσεις είναι στο κόστος που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για την διαδικασία που είναι flat 15 ευρώ. Τουλάχιστον για τα δέματα κάτω των 22 ευρώ που τα θεωρούν οκ, δεν χρεώνουν τίποτα (αν και νομίζω τυπικά ακόμη υπάρχει η χρέωση των 3 ευρώ στους τιμοκαταλόγους απλά και μόνο για να ελέγξουν και να πουν ότι δεν χρειάζεται να περάσουν τελωνείο). Σε ένα δέμα 23 ευρώ καλείται κάποιος να δώσει τα ίδια χρήματα με ένα δέμα 120 ευρώ. Εκεί μόνο θα μπορούσαν να είχαν κάποιο σκαλοπάτι πχ 5 ευρώ μέχρι τα 50, 10 μέχρι τα 100 και 15 μέχρι τα 120. Από εκεί και πάνω λογικό να χρεώνεται παραπάνω η εργασία γιατί πρέπει να γίνει κανονικά εκτελωνισμός με τέλη κλπ.

Από την άλλη οι χρεώσεις των εταιριών courier για τα αντίστοιχα είναι σημαντικά ακριβότερες.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστουμε για τον χρονο σου που το εψαξες και το μετεφερες εδω, παντως προσωπικα θα προτιμουσα να μην ηταν τοσο ευγενικοι και να κανανε τα στραβα ματια οπως κανουν πχ στη γερμανια που ζει φιλος μου ελληνας που περνανε πιο ελευθερα χωρις να τα σταματησουν, υγρα με νικοτινη, μοντακια, και ειδη που δεν εχουν πολυ υψηλο ποσο
Αυτό που λες ακούγεται ανέκδοτο.

Στην Γερμανία, σε μια από τις πιο οργανωμένες χώρες της Ευρώπης,.κάνουν στο τελωνείο τα στραβά μάτια;

Πού; Στην Φρανκφούρτη; Πού παίρνανε τα μισά εμπορεύματα της Ευρώπης από εκεί;

Πραγματικά τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

Έχεις ιδέα τι θα γινόταν αν όντως οι άνθρωποι εκεί έκαναν αυτά που γράφεις;

 

Φυσικά και δεν ισχύουν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κάτι ακόμη θετικό από τα ΕΛΤΑ, μου έστειλαν απαντητικό email ότι έλαβαν τα παραστατικά που έστειλα και ότι σύντομα θα απελευθερωθεί το δέμα. Αυτά μέσα σε λίγες ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ακούγεται ανέκδοτο.

Στην Γερμανία, σε μια από τις πιο οργανωμένες χώρες της Ευρώπης,.κάνουν στο τελωνείο τα στραβά μάτια;

Πού; Στην Φρανκφούρτη; Πού παίρνανε τα μισά εμπορεύματα της Ευρώπης από εκεί;

Πραγματικά τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

Έχεις ιδέα τι θα γινόταν αν όντως οι άνθρωποι εκεί έκαναν αυτά που γράφεις;

 

Φυσικά και δεν ισχύουν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ωραια δηλ μου λεει ψεμματα ο ανθρωπος που τον ξερω και ειναι σοβαρο ατομο 48 χρονων γιατρος στο στρασβουργο. Αστο φιλε μου, δηλ μου λες να πιστεψω εσενα και να μην πιστεψω αυτον που τον ξερω 14 χρονια. Εννοειτε αυτον θα πιστεψω και οχι εσενα. Ορισμενοι εδω ειστε ξερολες και ξερετε και εγγυαστε για ολους και ολα και το κυριοτερο χωρις καμια αποδειξη. Edit: Ειστε καποιοι μεντιουμ για ολους.

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μπανανία όταν δε τηρούνται οι νόμοι. Είμαστε μπανανία και όταν τηρούνται;

Να αποφασίσουμε τι θέλουμε.

Άποψη μου είναι ότι πρέπει να τηρούνται απαρέγκλιτα οι νόμοι για όλους, είτε μας αρέσει (σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση) είτε όχι.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνω απολυτα μαζι σου σε οτι γραφεις. Αλλα θα προσθεσω ενα ΑΛΛΑ. Να τηρουνται οι νομοι Σε ολα, και επισεις να με σεβονται σαν πολιτη. Να μην ειμαι σε μια εργασια 11 χρονια κι απο 850 ευρω να μας τον εχουν παει 640 ευρω και να υπαρχουν στιγμες να μην ξερω τι να κανω. Επισεις, οταν χρειαζομαι δημοσιο νοσοκομειο και πηγαινω, να μην μου φερονται σαν σκουπιδι στα 49 μου χρονια, να με βλεπουν σαν ζωο και να με πετανε και να μην με υπολογιζουν σαν ανθρωπο, να με σεβεται και εμενα το κρατος γιατι απο μενα και απο ολους εμας ζει. ΑΝ ολα αυτα τα διορθωσει, τοτε ΝΑΙ απολυτα να εκπληρωνονται ολα με καθε λεπτομερεια. Πρωτος εγω θα θελω να εκπληρωνονται ολα και να πληρωνω σε ολα ΠΡΩΤΟΣ. Αλλα μονο τοτε ομως που θα με σεβαστει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δηλ μου λεει ψεμματα ο ανθρωπος που τον ξερω και ειναι σοβαρο ατομο 48 χρονων γιατρος στο στρασβουργο. Αστο φιλε μου, δηλ μου λες να πιστεψω εσενα και να μην πιστεψω αυτον που τον ξερω 14 χρονια. Εννοειτε αυτον θα πιστεψω και οχι εσενα. Ορισμενοι εδω ειστε ξερολες και ξερετε και εγγυαστε για ολους και ολα και το κυριοτερο χωρις καμια αποδειξη. Edit: Ειστε καποιοι μεντιουμ για ολους.
Βρε πίστεψε όποιον θες.

Αλλά αν το μυαλό σου δέχεται ότι η Γερμανία κάνει τα στραβά μάτια στο τελωνείο και στο Ελλαντα είναι πιο αυστηρά, μπορεί να φανταστεί κανείς τι άλλο πιστεύεις...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου σε οτι γραφεις. Αλλα θα προσθεσω ενα ΑΛΛΑ. Να τηρουνται οι νομοι Σε ολα, και επισεις να με σεβονται σαν πολιτη. Να μην ειμαι σε μια εργασια 11 χρονια κι απο 850 ευρω να μας τον εχουν παει 640 ευρω και να υπαρχουν στιγμες να μην ξερω τι να κανω. Επισεις, οταν χρειαζομαι δημοσιο νοσοκομειο και πηγαινω, να μην μου φερονται σαν σκουπιδι στα 49 μου χρονια, να με βλεπουν σαν ζωο και να με πετανε και να μην με υπολογιζουν σαν ανθρωπο, να με σεβεται και εμενα το κρατος γιατι απο μενα και απο ολους εμας ζει. ΑΝ ολα αυτα τα διορθωσει, τοτε ΝΑΙ απολυτα να εκπληρωνονται ολα με καθε λεπτομερεια. Πρωτος εγω θα θελω να εκπληρωνονται ολα και να πληρωνω σε ολα ΠΡΩΤΟΣ. Αλλα μονο τοτε ομως που θα με σεβαστει και αυτο.
Λάθος νοοτροπία το ότι : Πρέπει όλα και όλοι να γίνουν τέλειοι απέναντι μου και μετά θα γίνω και εγώ σωστός. Δε μπορείς να απαιτείς να διορθωθούν οι άλλοι για να αλλάξεις και εσύ μετά!

Το κράτος είμαστε εμείς, αφού εμείς εκλέγουμε τους 300 που μας εκπροσωπούνε, και δυστυχώς έχουμε το κράτος που μας αξίζει αφού όλοι μας θεωρούμε ότι το προσωπικό μας συμφέρον υπερέχει έναντι του γενικού.

 

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Λάθος νοοτροπία το ότι : Πρέπει όλα και όλοι να γίνουν τέλειοι απέναντι μου και μετά θα γίνω και εγώ σωστός. Δε μπορείς να απαιτείς να διορθωθούν οι άλλοι για να αλλάξεις και εσύ μετά!

Το κράτος είμαστε εμείς, αφού εμείς εκλέγουμε τους 300 που μας εκπροσωπούνε, και δυστυχώς έχουμε το κράτος που μας αξίζει αφού όλοι μας θεωρούμε ότι το προσωπικό μας συμφέρον υπερέχει έναντι του γενικού.

 

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Quoted for emphasis!

Link to comment
Share on other sites

Βρε πίστεψε όποιον θες.

Αλλά αν το μυαλό σου δέχεται ότι η Γερμανία κάνει τα στραβά μάτια στο τελωνείο και στο Ελλαντα είναι πιο αυστηρά, μπορεί να φανταστεί κανείς τι άλλο πιστεύεις...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Οτι και να σου πω χαμενο θα παει, γιατι απλα εσυ εισαι ο σιγουρος σε ολα, και οτι αποκλειεται τιποτε αλλο. Αλλα Οκ ενα παραδειγμα τελευταιο. Εκει που πηρα το ρολοι και το περιμενω, εκεινες τις μερες αγορασαν πολλα ατομα λογω των εκπτωσεων που ειχε το Ali, ηδη διαβαζω χθες και σημερα στα σχολια απο διαφορες χωρες ολλανδια, ισπανια, ιταλια, πολωνια, και γερμανια μαζι, παραλαβανε ηδη σε 10-11 μερες το γραφουν οι ιδιοι, και δεν εκανε παραπονο κανεις στα σχολια για τελωνειο μονο γραφουν θετικα σχολια και τιποτε αλλο (κι αφου ξερεις λογικα απο αγορες στο Ali), αν σε καποιον μπει τελωνειο βγαζει στα σχολια εκει μουρμουρα. Και αν περασει τελωνειο δεν παραλαμβανει ακομη και στο εξωτερικο σε 10 μερες, θελει καποιες παραπανω, "απλη λογικη". Κανεις λοιπον ως τωρα σε καμια 15αρια ατομα απο τις χωρες που ανεφερα, δεν περασε το συγκεκριμενο τελωνειο, και σε πληροφορω ειναι μεγαλο κουτι, κουτι μεγαλυτερο απο κουτι κινητου, (στο πλατος οχι στο υψος). Πως λοιπον τ αφησανε σ αυτες τις χωρες, και μην ακουσω και μου πεις περασε τελωνειο σε 10 μερες και δεν εκανε και παραπονο κανεις στο Ali, "Αδυνατον αυτο". Ξερεις τι Γκρινια βγαζουν αν περασει τελωνειο ενα απλο ρολοι των 30 ευρω. Μουρμουριζουν στα σχολια στον πωλητη. Φιλε μου? Πιστεψε με δεν πιστευω τα παντα, αλλα εχω μαθει να τσεκαρω τα παντα, ακομη και τους ανθρωπους.

 

 

Λάθος νοοτροπία το ότι : Πρέπει όλα και όλοι να γίνουν τέλειοι απέναντι μου και μετά θα γίνω και εγώ σωστός. Δε μπορείς να απαιτείς να διορθωθούν οι άλλοι για να αλλάξεις και εσύ μετά!

Το κράτος είμαστε εμείς, αφού εμείς εκλέγουμε τους 300 που μας εκπροσωπούνε, και δυστυχώς έχουμε το κράτος που μας αξίζει αφού όλοι μας θεωρούμε ότι το προσωπικό μας συμφέρον υπερέχει έναντι του γενικού.

 

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οποτε κατα τα λεγομενα σου και τη λογικη σου, να καθομαστε να μας τρωνε χωρις σταματημο, και εμεις να ειμαστε σε ολα απολυτα σωστοι, σε ολα μαλιστα, λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα σε απατεωνες σωστος δε θα γινω ποτε, ειμαι σωστος στους σωστους. Καποτε πιο νεος, καθομουν να με φανε (με τη λογικη σου κι οπως το λες) δηλ ελεγα, εγω να ειμαι απολυτα σωστος καποτε θ αλλαξουν κι αλλοι δεν μπορει να μην αλλαξουν. Απο παιδι εφτασα κοντα 50 κι ακομη δεν αλλαξαν. Τωρα πια λοιπον ωριμασα αρκετα, λυπαμαι αλλα δε πιστευω πια σε τετοιου ειδους θαυματα στην Ελλαδα. Καποτε για παρα πολλα χρονια πιστευα, οι ιδιοι με εκαναν "Να χασω την πιστη μου", δεν φταιω εγω. Η ελλαδα δυστηχως μια ζωη τρωει τα παιδια της, δηλ οι κυβερνησεις, και θελει γερο στομαχι για ν αντεξεις, αλλοιως μενεις θηραμα για τους γυπες και απλα τελοιωνεις. Και κατι σοφο που ειπε καποτε ο Αινσταιν. "Το κρατος ειναι φτιαγμενο για τον ανθρωπο κι οχι ο ανθρωπος για το κρατος". Και Δυστηχως Ειδικα εδω στην Ελλαδα ισχυει ακριβως το Αντιθετο. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να δεχθώ στη νοοτροπία των πιο βορείων από έμάς Ευρωπαίων είναι ότι το βρίσκουν δύσκολο να μην πιστέψουν την επίσημα αναγραφόμενη τιμή σε ένα δέμα και το περιεχόμενο του. Αν δουν κάτι να έχει δηλωθεί 20 ευρώ θα πρέπει να υπάρχει κάποια τρελή άλλη ένδειξη για να μπουν στη διαδικασία να το ανοίξουν (πχ ένδειξη δεν είναι το μεγάλο κουτί).

Από την άλλη ως Έλληνες έχουμε μια καχυποψία ότι ο άλλος εκ προοιμίου θέλει να κοροϊδέψει /κλέψει/κάνει λαμόγια. Οπότε αν κάποιος δει ένα πολυτελές κουτί, μεγάλο βάρος και μικρό δηλωμένο κόστος θα μπει πολύ πιο εύκολα στη διαδικασία να το ανοίξει για έλεγχο. Επίσης μην νομίζεις ότι όλοι στο εξωτερικό γκρινιάζουν για το τελωνείο. Προφανώς έχω δει σε σχόλια ανθρώπους από τη Σουηδία και τις ΗΠΑ να γκρινιάζουν, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι ο κανόνας.

Ψάχνοντας περισσότερο αυτό που περιμένω είδα ότι ο πωλητής το στέλνει σε μεγάλο πολυτελές κουτί. Σίγουρα πρέπει να δω πως μεταφράζεται αυτό στην πράξη, αλλά ίσως ήταν ένας από τους λόγους μαζί με το ότι είναι όλο από ανοξείδωτο ατσάλι σχετικά μεγάλου βάρους για τον όγκο του.

Έχουν περάσει πάντως αέρα πχ ρολόϊ με δερμάτινο λουράκι αγορά στα 100 ευρώ και συσκευασία bubble wrap εσωτερικά και φελιζόλ εξωτερικά σε μικρές διαστάσεις. Ο πωλητής τότε σου έλεγε ότι αν ήθελες το κανονικό κουτί του ρολογιού, το αγόραζες χωριστά 20 ευρώ και μπορούσε να το πάρεις και με ξεχωριστή αγορά.

Το δέρμα έφυγε χθες Παρασκευή για το ταχυδρομείο της περιοχής μου. Επειδή είναι εκτός Αθηνών η παραλαβή δεν θα γίνει από εμένα, οπότε για 2-3 εβδομάδες δεν θα το δω μήπως και μαντέψω γιατί το άνοιξαν.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να δεχθώ στη νοοτροπία των πιο βορείων από έμάς Ευρωπαίων είναι ότι το βρίσκουν δύσκολο να μην πιστέψουν την επίσημα αναγραφόμενη τιμή σε ένα δέμα και το περιεχόμενο του. Αν δουν κάτι να έχει δηλωθεί 20 ευρώ θα πρέπει να υπάρχει κάποια τρελή άλλη ένδειξη για να μπουν στη διαδικασία να το ανοίξουν (πχ ένδειξη δεν είναι το μεγάλο κουτί).

Από την άλλη ως Έλληνες έχουμε μια καχυποψία ότι ο άλλος εκ προοιμίου θέλει να κοροϊδέψει /κλέψει/κάνει λαμόγια. Οπότε αν κάποιος δει ένα πολυτελές κουτί, μεγάλο βάρος και μικρό δηλωμένο κόστος θα μπει πολύ πιο εύκολα στη διαδικασία να το ανοίξει για έλεγχο. Επίσης μην νομίζεις ότι όλοι στο εξωτερικό γκρινιάζουν για το τελωνείο. Προφανώς έχω δει σε σχόλια ανθρώπους από τη Σουηδία και τις ΗΠΑ να γκρινιάζουν, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι ο κανόνας.

Ψάχνοντας περισσότερο αυτό που περιμένω είδα ότι ο πωλητής το στέλνει σε μεγάλο πολυτελές κουτί. Σίγουρα πρέπει να δω πως μεταφράζεται αυτό στην πράξη, αλλά ίσως ήταν ένας από τους λόγους μαζί με το ότι είναι όλο από ανοξείδωτο ατσάλι σχετικά μεγάλου βάρους για τον όγκο του.

Έχουν περάσει πάντως αέρα πχ ρολόϊ με δερμάτινο λουράκι αγορά στα 100 ευρώ και συσκευασία bubble wrap εσωτερικά και φελιζόλ εξωτερικά σε μικρές διαστάσεις. Ο πωλητής τότε σου έλεγε ότι αν ήθελες το κανονικό κουτί του ρολογιού, το αγόραζες χωριστά 20 ευρώ και μπορούσε να το πάρεις και με ξεχωριστή αγορά.

Το δέρμα έφυγε χθες Παρασκευή για το ταχυδρομείο της περιοχής μου. Επειδή είναι εκτός Αθηνών η παραλαβή δεν θα γίνει από εμένα, οπότε για 2-3 εβδομάδες δεν θα το δω μήπως και μαντέψω γιατί το άνοιξαν.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Παντως γενικα οπου διαβαζω σχολια απο πελατες του εξωτερικου σε ειδη πχ κινητα που τα τσακωσανε τελωνειο, εχω δει και απο ευρωπαιους γενικα γκρινια, ειδικα ισπανους, ιταλους, ολλανδους και σκεφτηκα με την απλη λογικη, αν γκρινιαζει καποιος για ενα κινητο που μπηκε φορος τελωνειο, δεν θα γκρινιαζε ειδικα για χαμηλοτερα ποσα αν εμπαιναν, πχ ενα player, ενα ρολοι, η λογικη λεει αφου γκρινιαζουν σε κινητο εκει θα γκρινιαζαν πιο πολυ σε χαμηλοτερα ποσα, γιατι αυτοματα παει ενα 80% πανω σε κατι των 30 ευρω, γι αυτο το εθεσα ετσι, επισεις παραλαμβανουν μεσα σε 10 μερες στο εξωτερικο, αυτο δειχνει οτι μολις φτανει παραλαμβανουν, πολυ λιγος ο χρονος για να περασει και τελωνειο στο εξωτερικο, και μενα 10 μερες εκανε να φτασει. EDIT: Να σε ρωτησω κατι, εμενα εφτασε χθες το ρολοι αλλα καμια πληροφορια στο σαιτ των ΕΛΤΑ, ουτε καν Αποστολη αντικειμενου απο εξωτερικο δεν εβγαλε. Ετσι ηταν και σε σενα? Απο σουηδια αποστολη registered, ιδια περιπτωση και μενα με σενα. Μου εμφανιζει στο registered tracking το site των ΕΛΤΑ: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τον κωδικό αντικειμένου: , και εσενα φιλε μου ουτε αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο στο site των ΕΛΤΑ δεν ελεγε καν?

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Παντως γενικα οπου διαβαζω σχολια απο πελατες του εξωτερικου σε ειδη πχ κινητα που τα τσακωσανε τελωνειο, εχω δει και απο ευρωπαιους γενικα γκρινια, ειδικα ισπανους, ιταλους, ολλανδους και σκεφτηκα με την απλη λογικη, αν γκρινιαζει καποιος για ενα κινητο που μπηκε φορος τελωνειο, δεν θα γκρινιαζε ειδικα για χαμηλοτερα ποσα αν εμπαιναν, πχ ενα player, ενα ρολοι, η λογικη λεει αφου γκρινιαζουν σε κινητο εκει θα γκρινιαζαν πιο πολυ σε χαμηλοτερα ποσα, γιατι αυτοματα παει ενα 80% πανω σε κατι των 30 ευρω, γι αυτο το εθεσα ετσι, επισεις παραλαμβανουν μεσα σε 10 μερες στο εξωτερικο, αυτο δειχνει οτι μολις φτανει παραλαμβανουν, πολυ λιγος ο χρονος για να περασει και τελωνειο στο εξωτερικο, και μενα 10 μερες εκανε να φτασει. EDIT: Να σε ρωτησω κατι, εμενα εφτασε χθες το ρολοι αλλα καμια πληροφορια στο σαιτ των ΕΛΤΑ, ουτε καν Αποστολη αντικειμενου απο εξωτερικο δεν εβγαλε. Ετσι ηταν και σε σενα? Απο σουηδια αποστολη registered, ιδια περιπτωση και μενα με σενα. Μου εμφανιζει στο registered tracking το site των ΕΛΤΑ: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τον κωδικό αντικειμένου: , και εσενα φιλε μου ουτε αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο στο site των ΕΛΤΑ δεν ελεγε καν?
Στην υπόλοιπη Ευρώπη η μάζα αγοράζει από Αμαζον και άλλα μεγάλα online μαγαζιά. Χωρίς άγχος τελωνείου.

Δεν είναι όπως στην Ελλαντα που ο κόσμος πεινάει και ψάχνει να γλυτώσει 4-20€ και ψωνίζει τα πάντα από Κίνα.

 

Οπότε άστο καλύτερα για την λογική των ευρωπαίων. Είσαι πολύ μακριά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στην υπόλοιπη Ευρώπη η μάζα αγοράζει από Αμαζον και άλλα μεγάλα online μαγαζιά. Χωρίς άγχος τελωνείου.

Δεν είναι όπως στην Ελλαντα που ο κόσμος πεινάει και ψάχνει να γλυτώσει 4-20€ και ψωνίζει τα πάντα από Κίνα.

 

Οπότε άστο καλύτερα για την λογική των ευρωπαίων. Είσαι πολύ μακριά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ξερω πολυ καλα οτι αγοραζουν οι περισσοτεροι απο Amazon, αλλα λεω για ευρωπαιους που ψωνιζουν απο Ali, φαινοντουσαν και οι χωρες κανονικα. Αλλο αν απο σημερα για καποιο λογο αλλαξε το Ali συστημα και δεν εμφανιζει πλεον ποιος αγοραζει και απο ποια χωρα. Παντως πολλοι παιρνουν απο Ali στην ευρωπη και απο ολες τις χωρες, δεν νομιζω να μην το ξερεις, αλλο που καποιοι προτιμουν το Amazon, αλλα δεν ειναι ολοι. Εσυ παντως φαινεται οτι τα ξερεις ολα τα παντα απο τον τροπο που γραφεις

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις ευρωπαικες χωρες φιλε μου το ιδιο καθεστως εχουν, δηλ τους ιδιους νομους σε οτι εχει να κανει με εισαγωγες απο τριτες χωρες, απλα αυτο που λεω ειναι οτι εκει κανουν τα στραβα ματια γιατι καταλαβαινουν τους πολιτες, δεν υπαρχει αλλος λογος, αν θελανε τα φορολογουσαν και αυτοι, απλα δεν θελουν. Πχ εχω γνωστο στη γερμανια που παραγγελνει συνεχεια απο κινα υγρα με νικοτινη για το ηλεκτρονικο τσιγαρο του, και μοντακια, και δεν του τα σταματησαν να τα κατασχεσουν ουτε μια φορα. Εδω αν ξερεις γινεται κατασχεση με τη μια σε αυτα. Γι αυτο ασε με να λεω και να πιστευω οτι χειροτερη μπανανια σε ολα απο την ελλαδα, δηλ που τρωει τα ιδια της τα παιδια της, δεν υπαρχει ετσι αλλου στην ευρωπη.

 

Ενημερωτικά μιας και δε το γνωρίζεις λογικά για να το λες, δεν απαγορεύετε οι εισαγωγή ατμιστικών προϊόντων σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια της κάθε χώρας να το εναρμονίζει στους νόμους της ή όχι ( προς το παρών τουλάχιστον ) και δυστυχώς εμείς εδώ στην Ελλάδα το έχουμε υιοθετήσει

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά μιας και δε το γνωρίζεις λογικά για να το λες, δεν απαγορεύετε οι εισαγωγή ατμιστικών προϊόντων σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια της κάθε χώρας να το εναρμονίζει στους νόμους της ή όχι ( προς το παρών τουλάχιστον ) και δυστυχώς εμείς εδώ στην Ελλάδα το έχουμε υιοθετήσει

Ευχαριστω για την ενημερωση, νομιζα ειναι ευρωπαικος αλλα απολυτος νομος για ολες της χωρες της ευρωπαικης ενωσης, οποτε αυτο με κανει να πιστευω ακομη περισσοτερο τι μ_ _ _ κρατος εχουμε που ολα για το συμφερον τους, κι ο πολιτης γραμμενος πληρως, σ ε υχαριστω ξανα για την πληροφορηση, τωρα τους σιχαθηκα ακομη πιο πολυ. Ειδικα εδω που μας φτασανε σ αυτα τα χαλια επρεπε να εχουν μεγαλυτερη ανοχη, κι εχουν αλλες ευρωπαικες χωρες μεγαλυτερη ανοχη που εχουν διπλασιους - τριπλασιους μισθους, και δεν εχει το ελληνικο κρατος σε αυτη τη κριση που οι ιδιοι μας φτασανε. Οταν λεω η ελλαδα τρωει τα ιδια της τα παιδια και δε θ αλλαξει ποτε αυτο κατι ξερω

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να το ακουσει ο junglist αυτο που μου ελεγε πιο πανω "στην ελλαδα ειναι πιο αυστηρα..? αφου πιστευεις αυτο να φανταστω τι αλλο θα πιστευεις.." και μου την ελεγε ειρωνικα κι ολας. Ακου τα λοιπον junglist που ναι ειναι πιο αυστηρα στην ελλαδα, αλλα για τη παρτυ του, του κρατους. Γι αυτο ειναι πιο αυστηρα. Γι αυτο λοιπον μην εισαι σιγουρος γιατι οι σιγουροι σαν εσενα διαψευδονται

Link to comment
Share on other sites

Παντως γενικα οπου διαβαζω σχολια απο πελατες του εξωτερικου σε ειδη πχ κινητα που τα τσακωσανε τελωνειο, εχω δει και απο ευρωπαιους γενικα γκρινια, ειδικα ισπανους, ιταλους, ολλανδους και σκεφτηκα με την απλη λογικη, αν γκρινιαζει καποιος για ενα κινητο που μπηκε φορος τελωνειο, δεν θα γκρινιαζε ειδικα για χαμηλοτερα ποσα αν εμπαιναν, πχ ενα player, ενα ρολοι, η λογικη λεει αφου γκρινιαζουν σε κινητο εκει θα γκρινιαζαν πιο πολυ σε χαμηλοτερα ποσα, γιατι αυτοματα παει ενα 80% πανω σε κατι των 30 ευρω, γι αυτο το εθεσα ετσι, επισεις παραλαμβανουν μεσα σε 10 μερες στο εξωτερικο, αυτο δειχνει οτι μολις φτανει παραλαμβανουν, πολυ λιγος ο χρονος για να περασει και τελωνειο στο εξωτερικο, και μενα 10 μερες εκανε να φτασει. EDIT: Να σε ρωτησω κατι, εμενα εφτασε χθες το ρολοι αλλα καμια πληροφορια στο σαιτ των ΕΛΤΑ, ουτε καν Αποστολη αντικειμενου απο εξωτερικο δεν εβγαλε. Ετσι ηταν και σε σενα? Απο σουηδια αποστολη registered, ιδια περιπτωση και μενα με σενα. Μου εμφανιζει στο registered tracking το site των ΕΛΤΑ: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τον κωδικό αντικειμένου: , και εσενα φιλε μου ουτε αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο στο site των ΕΛΤΑ δεν ελεγε καν?
Γράψε αν θέλεις τα 3 τελευταία ψηφία/γράμματα του tracking number που βάζεις στο site των ΕΛΤΑ.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...