Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω να σου στείλουν επισκευασμενο κινητό ούτε χαλασμένο απλά αν σου το στείλουν και το παραλάβεις, την διαφορά θα την πλήρωση ο υπάλληλος που έκανε το λάθος αλλιώς επειδή το aliexpress είναι πολλά μαγαζάκια και συνήθως κάθε μαγαζάκι το έχει 1,2 η και 3 Κινέζοι αυτό που μπορεί να σου κάνουν (το έχουν κάνει και σε εμένα) είναι να σου δώσουν ψεύτικο tracking number και να περιμένεις εσύ 40+ μέρες και στο τέλος να πάρεις τα χρήματα πίσω (πριν τις 40 μέρες δεν σου τα δίνουν πίσω) και από όλο αυτό το μόνο που θα χάσεις είναι 40 μέρες περίμενε και τα λεφτά σου να τα κρατάει το aliexpress.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι λέτε βρε παιδιά. Σιγά μην το στείλουν.

Γιατί να χάσουν λεφτά;

Εδώ αν γουστάρουν δεν στέλνουν και με σωστή τιμή.

 

Μου έχει τύχει εμένα. Βρήκαν δικαιολογία και δεν το έστειλαν. Δεν έχουν κάτι να πάθουν αν δεν το στείλουν.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σου στείλουν επισκευασμενο κινητό ούτε χαλασμένο απλά αν σου το στείλουν και το παραλάβεις, την διαφορά θα την πλήρωση ο υπάλληλος που έκανε το λάθος αλλιώς επειδή το aliexpress είναι πολλά μαγαζάκια και συνήθως κάθε μαγαζάκι το έχει 1,2 η και 3 Κινέζοι αυτό που μπορεί να σου κάνουν (το έχουν κάνει και σε εμένα) είναι να σου δώσουν ψεύτικο tracking number και να περιμένεις εσύ 40+ μέρες και στο τέλος να πάρεις τα χρήματα πίσω (πριν τις 40 μέρες δεν σου τα δίνουν πίσω) και από όλο αυτό το μόνο που θα χάσεις είναι 40 μέρες περίμενε και τα λεφτά σου να τα κρατάει το aliexpress.

 

Μμμμμ.... Μαλλον αυτο θα γινει... :dash:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε παιδιά. Σιγά μην το στείλουν.

Γιατί να χάσουν λεφτά;

Εδώ αν γουστάρουν δεν στέλνουν και με σωστή τιμή.

 

Μου έχει τύχει εμένα. Βρήκαν δικαιολογία και δεν το έστειλαν. Δεν έχουν κάτι να πάθουν αν δεν το στείλουν.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Μπορεί πολύ απλά να κάνουν ότι το έστειλαν δύνοντας ψεύτικο tracking number μόνο και μόνο για να στην κάνουν επειδή αρνήθηκες να ακυρώσεις. Εμένα μου έχει συμβεί να χτυπήσω τηλέφωνο σε καλη τιμή λόγο πολλών κουπονιών μαζί και ο πωλητής να κάνει ότι το έστειλε και να περιμένω 40 μέρες σαν χαζός για να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Να πω επίσης ένα σημαντικό θέμα είναι ότι πολλοί πωλητές λένε ότι το έστειλαν δίνοντας ψεύτικα tracking και ποντάρουν στην αμέλεια του πελάτη που θα ξεχάσει να ανοίξει dispute την τελευταία μέρα προθεσμίας που λέει ότι μπορεί να έρθει το πακέτο και αυτοί έτσι αυτόματα παίρνουν τα λεφτά και αν αργήσεις να το καταλάβεις μπορεί και το aliexpress να μην σε δικαίωση και να χάσεις και τα χρήματα. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί ποτέ αυτό αλλά μια τέτοια περίπτωση ίσως είναι εφικτή να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχε αναφερθεί παλιότερα το alibonus για cashback, μια χαρά δουλεύει τελικά απλά αργεί αρκετά να βάζει το κάθε cashback στον λογαριασμό σου.

Σήμερα πήρα τα πρώτα 10ευρώ στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

με αυτη την εως τωρα διαδρομη, εχω ελπιδες παραλαβης την ερχομενη εβδομαδα?

https://track24.net/service/ALIEXP/tracking/RB268220019SG

 

στα ΕΛΤΑ εμφανιζει μονο:

2/7/2017, 03:52:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τρέχει τελευταία έχω 6 προϊόντα και τα 6 πάνω κάτω εδώ και 28 μέρες έχουν κολλήσει στο send item aboard και εδώ και 28 μέρες αμετάβλητη η κατάσταση και στα 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

με αυτη την εως τωρα διαδρομη, εχω ελπιδες παραλαβης την ερχομενη εβδομαδα?

https://track24.net/service/ALIEXP/tracking/RB268220019SG

 

Δύσκολο το βλέπω. Άντε να φτάσει Δευτέρα-Τρίτη στην Αθήνα. Βάλε 3-4 μέρες το λιγότερο να ανοιχτεί ο σάκος, 3-4 μέρες να φτάσει σε σένα, αν το παραλάβεις μέσα στον Ιούλιο τυχερός θα είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το βλέπω. Άντε να φτάσει Δευτέρα-Τρίτη στην Αθήνα. Βάλε 3-4 μέρες το λιγότερο να ανοιχτεί ο σάκος, 3-4 μέρες να φτάσει σε σένα, αν το παραλάβεις μέσα στον Ιούλιο τυχερός θα είσαι...

 

μάλιστα...

το "depart from transit country", θα το μεταφράζαμε, σε τί ακριβως?

εχει καποιος προχειρο το λινκ όπου εξηγουνται τα στάδια αναμονης για παραγγελιες από Κίνα ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...

το "depart from transit country", θα το μεταφράζαμε, σε τί ακριβως?

Αν και βλέπω το συγκεκριμένο μήνυμα πρώτη φορά, υποθέτω οτι εννοεί κάποια ενδιάμεση στάση του αεροπλάνου.

Μπορεί όμως να σημαίνει οτι απλά έφυγε απο την αποθήκη του αεροδρομίου της Σιγκαπούρης και φορτώθηκε στο αεροπλάνο.

 

εχει καποιος προχειρο το λινκ όπου εξηγουνται τα στάδια αναμονης για παραγγελιες από Κίνα ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι τρέχει τελευταία έχω 6 προϊόντα και τα 6 πάνω κάτω εδώ και 28 μέρες έχουν κολλήσει στο send item aboard και εδώ και 28 μέρες αμετάβλητη η κατάσταση και στα 6

Με China Post έρχονται; Και εγώ κάπου τόσο περιμένω για δύο καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχε αναφερθεί παλιότερα το alibonus για cashback, μια χαρά δουλεύει τελικά απλά αργεί αρκετά να βάζει το κάθε cashback στον λογαριασμό σου.

Σήμερα πήρα τα πρώτα 10ευρώ στο paypal.

 

Ξέρεις μήπως τι εννοεί ο ποιητής στη σελίδα τους με το έως 8,25% cashback; Δεν είδα κάπου λίστα % cashback ανά κατηγορία.

 

Προσωπικά παίρνω έως και 10% (με μοναδική εξαίρεση τα κινητά) με άλλο portal (link στην διάθεσή σου μέσω pm).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν και βλέπω το συγκεκριμένο μήνυμα πρώτη φορά, υποθέτω οτι εννοεί κάποια ενδιάμεση στάση του αεροπλάνου.

Μπορεί όμως να σημαίνει οτι απλά έφυγε απο την αποθήκη του αεροδρομίου της Σιγκαπούρης και φορτώθηκε στο αεροπλάνο.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με China Post έρχονται; Και εγώ κάπου τόσο περιμένω για δύο καλώδια.

Μπα και τα τρία με διαφορετικά ακόμη καμία αλλαγή παντός το ίδιο και δύο πακέτα από Γερμανία 1 μήνας και τπτ)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μήπως τι εννοεί ο ποιητής στη σελίδα τους με το έως 8,25% cashback; Δεν είδα κάπου λίστα % cashback ανά κατηγορία.

 

Προσωπικά παίρνω έως και 10% (με μοναδική εξαίρεση τα κινητά) με άλλο portal (link στην διάθεσή σου μέσω pm).

 

Αρχίζεις από 2% πας στο 3,5% αν θυμάμαι καλά κτλπ ... ήταν επίσης 10% cashback το μαξ στο alibonus αλλά άλλαξε πρόσφατα σε 8.25% μαξ

Όσο πιο πολλές αγορές κάνεις ανεβαίνεις κατηγορία

Εγώ τώρα είμαι στο 6.29% με μόνο 10ευρώ cashback άρα κανα πενταύρο ακόμα θα παω στο μαξ. Έχω κάνει εγγραφή εκεί που λες με δικό σου referall αλλά δε κατάλαβα ποτέ πως μπορώ να κάνω αγορές στο ali με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζεις από 2% πας στο 3,5% αν θυμάμαι καλά κτλπ ... ήταν επίσης 10% cashback το μαξ στο alibonus αλλά άλλαξε πρόσφατα σε 8.25% μαξ

Όσο πιο πολλές αγορές κάνεις ανεβαίνεις κατηγορία

Εγώ τώρα είμαι στο 6.29% με μόνο 10ευρώ cashback άρα κανα πενταύρο ακόμα θα παω στο μαξ. Έχω κάνει εγγραφή εκεί που λες με δικό σου referall αλλά δε κατάλαβα ποτέ πως μπορώ να κάνω αγορές στο ali με αυτό.

 

Απλά πατώντας το link του aliexpress μέσα από το site τους ή το πρόσθετο του chrome.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Απλά πατώντας το link του aliexpress μέσα από το site τους ή το πρόσθετο του chrome.

 

Δεν το χα βρει η αλήθεια είναι, αν δε σου κάνει κόπος στείλε μου μια πάλι το όνομα γιατί το ξέχασα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.αν για μια παραγγελια ο εκτιμωμενος χρονος παραδοσης ειναι 20-36 μερες μπορω την 37η μερα να ζητησω τα χρηματα πισω αν δεν εχω παραλαβει;ειναι ασχετο με το purchase protection;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.αν για μια παραγγελια ο εκτιμωμενος χρονος παραδοσης ειναι 20-36 μερες μπορω την 37η μερα να ζητησω τα χρηματα πισω αν δεν εχω παραλαβει;ειναι ασχετο με το purchase protection;

 

οχι δεν μπορεις πρεπει να περιμενεις 60 μερες

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μπορεις πρεπει να περιμενεις 60 μερες

 

ποια μερα κανουμε dispute την 59η?

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

ποια μερα κανουμε dispute την 59η?

και την 70η μπορείς, αλλά δεν πρόκειται να πάρεις χρήματα πίσω πριν το τρίμηνο περίπου, εάν η καθυστέρηση οφείλεται στα ταχυδρομεία

Link to comment
Share on other sites

και την 70η μπορείς, αλλά δεν πρόκειται να πάρεις χρήματα πίσω πριν το τρίμηνο περίπου, εάν η καθυστέρηση οφείλεται στα ταχυδρομεία
Οπότε είχα θέμα με παραγγελία του Ali, έπαιρνα τα χρήματα πίσω σε μερικές μέρες μέσα.

Ποτέ δεν περίμενα πάνω από 2 μήνες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είχα θέμα με παραγγελία του Ali, έπαιρνα τα χρήματα πίσω σε μερικές μέρες μέσα.

Ποτέ δεν περίμενα πάνω από 2 μήνες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Εαν υποθεσουμε οτι εχει περασει η περιοδος προστασιας απο την πλατφορμα του Αλι, τοτε η πλατφορμα θεωρει οτι εχεις παραλαβει.

 

Ερωτηση: Εάν συμβει αυτο και η παραγγελεια δεν εχει έλθει υπαρχουν ενεργειες που μορει να γινουν ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν υποθεσουμε οτι εχει περασει η περιοδος προστασιας απο την πλατφορμα του Αλι, τοτε η πλατφορμα θεωρει οτι εχεις παραλαβει.

 

Ερωτηση: Εάν συμβει αυτο και η παραγγελεια δεν εχει έλθει υπαρχουν ενεργειες που μορει να γινουν ?

...... Όχι......

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Εαν υποθεσουμε οτι εχει περασει η περιοδος προστασιας απο την πλατφορμα του Αλι, τοτε η πλατφορμα θεωρει οτι εχεις παραλαβει.

 

Ερωτηση: Εάν συμβει αυτο και η παραγγελεια δεν εχει έλθει υπαρχουν ενεργειες που μορει να γινουν ?

Έχεις +15 μέρες μετά τη λήξη

Link to comment
Share on other sites

Αγορα κινητου αξιας 100-15€ απο ali "παει" για τελωνειο?

Παιζουμε με τις πιθανοτητες, ειναι απιθανο ή σιγουρο?

θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...