Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αγορασω ενα κινητο απο το aliexpress και θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με καποια θεματα, μιας και ειμαι καινούργιος στο τομεα της παραγγελίας απο εξωτερικο.

 

1)Σκεφτομαι να αγορασω απο τους παρακατω πωλητές, εχετε αγορασει ποτε απο αυτους και ποια ηταν η εμπειρια σας.

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-S8-MTK6592M-Octa-Core-Android-4-2-2GB-RAM-16GB-ROM-13MP-5-3/32324914747.html?spm=2114.01010208.3.28.5xFKpC&ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_3_10057_10056_10055_10054_10059_10058_10017_10060_10061_10052_414_10062_10053_413_10050_10051,searchweb201603_3&btsid=177d8468-658f-485a-be8d-e5720558a3e6

>Fantasy Technology

 

http://www.aliexpress.com/item/100-Original-Lenovo-S8-A7600-4G-LTE-Golden-Warrior-Mobile-Phone-MTK6752M-Android-5-0-2G/32345734811.html?spm=2114.01010208.3.11.ruH3ST&ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_3_10057_10056_10037_10055_10054_301_10059_10058_10032_10017_10060_10061_10052_414_10062_10053_413_10050_10051,searchweb201603_7&btsid=67b34908-dd54-4f90-a9b5-e15d0b8aacaf

>X show Technology

 

2)Για την παραγγελία εχω ακουσει οτι σου δεινουν ενα tracking number, αυτο γινεται ειτε επιλεξεις dhl ειτε το κανονικο shipping, χρειαζεται να πληρωσω για αυτο, και γενικα ποσο εμπιστεύσιμο ειναι ;

3)Τι ειναι το dispute ;

4)Το πιο σημαντικό, θα πληρωσω τελωνείο και αν ναι ποσο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, σήμερα το έστειλε λέει ο πωλητής αυτό που παρρήγειλα χθες

Πάω και πατάω το track order και μου βγάζει μια άγνωστη διεύθυνση και ένα άλλο όνομα στο receiver information

 

 

 

Τι μπορεί να παίζει;

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά το έστειλε αλλού τι γίνεται, υπάρχει τρόπος να γυρίσει πίσω ή είμαι στο έλεος του Ali με dispute ?

 

Πρώτη αγορά από εκεί και τέτοιο πρόβλημα δεν είναι και η πιο καλή εμπειρία καταλαβαίνεις..

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα tablet αξίας 170 ευρώ απο το ali και συνεννοήθηκα με τον πωλητή να δηλώσει άλλη τιμή λόγω τελωνείου!

Υπάρχει λέτε ενδεχόμενο να περάσει τελικά τελωνείο και να φάω.. φόλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα tablet αξίας 170 ευρώ απο το ali και συνεννοήθηκα με τον πωλητή να δηλώσει άλλη τιμή λόγω τελωνείου!

Υπάρχει λέτε ενδεχόμενο να περάσει τελικά τελωνείο και να φάω.. φόλα;;;

 

Αμα ειναι απλο ταχυδρομειο (SG,NL,CN) τοτε υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες αν και πάντα υπάρχει η πιθανότητα τελωνίου.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά το έστειλε αλλού τι γίνεται, υπάρχει τρόπος να γυρίσει πίσω ή είμαι στο έλεος του Ali με dispute ?

 

Πρώτη αγορά από εκεί και τέτοιο πρόβλημα δεν είναι και η πιο καλή εμπειρία καταλαβαίνεις..

νταξει,μην αγχωνεσαι. αν εγινε λαθος, υπερ σου είναι.

ειναι αξιας το προϊόν?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

νταξει,μην αγχωνεσαι. αν εγινε λαθος, υπερ σου είναι.

ειναι αξιας το προϊόν?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Nα σαι καλά.

Απλά άρχισα να διαβάζω παρόμοιες περιπτώσεις που το πάρελαβε ο άγνωστος και τρελάθηκα :D

Αξίας 85$ είναι αλλά πιο πολύ με άγχωσε γιατί δεν είναι λάθος μόνο η διεύθυνση οπότε θα γύριζε πίσω , είναι όλα τελείως διαφορετικά ( όνομα, διεύθυνση, τηλ )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο πωλητής μου είπε ότι έκανε λάθος το tracking και μου έδωσε το σωστό.

Επειδή δεν γνωρίζω όμως, στο σύστημα του ali ο πωλητής το ''shipped'' μόνο με το tracking ή μπορεί να επεξεργαστεί και τα στοιχεία που το έστειλε;

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω. ποσο feedback εχει?

γενικα έχουν γινει και γίνονται τέτοια λάθη. σκεψου ποσες εκατονταδες/χιλιαδες παραγγελιες πακεταρουν καθε μέρα!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο πωλητής μου είπε ότι έκανε λάθος το tracking και μου έδωσε το σωστό.

Επειδή δεν γνωρίζω όμως, στο σύστημα του ali ο πωλητής το ''shipped'' μόνο με το tracking ή μπορεί να επεξεργαστεί και τα στοιχεία που το έστειλε;

Δεν λέει τίποτα το σύστημα τις πρώτες μέρες.

Ξεκίνα να ψάχνεις το τρακιν από άλλο σιτε

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω. ποσο feedback εχει?

γενικα έχουν γινει και γίνονται τέτοια λάθη. σκεψου ποσες εκατονταδες/χιλιαδες παραγγελιες πακεταρουν καθε μέρα!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

97.1 αλλά στο συγκεκριμένο προιόν έχει 124 πεντάστερες αξιολογήσεις και καμία με 1-4 αστέρια.

Το ελπίζω, τώρα μου έστειλε και ένα invoice από την αποστολή του δέματος στο όνομα μου.

 

Δεν λέει τίποτα το σύστημα τις πρώτες μέρες.

Ξεκίνα να ψάχνεις το τρακιν από άλλο σιτε

 

Unleashed by my M1 NOTE

Το θέμα μου δεν είναι οι πληροφορίες του tracking για το που βρίσκεται το δέμα αλλά τα στοιχεία μου

Γιατί όταν πάτησα στο track order μου το έβγαζε σε εντελώς άλλο όνομα και διεύθυνση.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι απλο ταχυδρομειο (SG,NL,CN) τοτε υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες αν και πάντα υπάρχει η πιθανότητα τελωνίου.

NL είναι. Ο κινέζος ήταν σίγουρος οτι δεν θα περάσει τελωνείο. Για να δούμε! Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση ;)

 

Στάλθηκε από το Shark 1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά το έστειλε αλλού τι γίνεται, υπάρχει τρόπος να γυρίσει πίσω ή είμαι στο έλεος του Ali με dispute ?

 

Πρώτη αγορά από εκεί και τέτοιο πρόβλημα δεν είναι και η πιο καλή εμπειρία καταλαβαίνεις..

 

Μηπως να σβήσεις τα στοιχεία του ανθρωπου που δεν φταίει και σε τίποτα;

Λέω εγώ τώρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να σβήσεις τα στοιχεία του ανθρωπου που δεν φταίει και σε τίποτα;

Λέω εγώ τώρα :rolleyes:

 

Έγινε. :) (10 χαρακτήρες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό και άσχετο με ali express και ελτα

 

Είχα παραγγείλει 2 μικροπράγματα αξίας 1,5 ευρώ το καθένα από aliexpress στις 07/07 από διαφορετικούς πωλητές

 

Μου ήρθε ειδοποιητήριο στις 21/07 από ελτα το οποίο είχε πέσει πίσω από το γραμματοκιβώτιο και το ανακάλυψα σήμερα στις 25/08

 

Σε αυτή την περίπτωση έχοντας περάσει 5 εβδομάδες λογικά το δέμα στέλνεται πίσω στον αποστολέα (Κίνα) ?

 

Επίσης αξίζει να επικοινωνήσω με τον πωλητή και να του εξηγήσω την κατάσταση ή δεν πρόκειται να μπει στον κόπο να απαντήσει/ξαναστείλει το αντικείμενο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό και άσχετο με ali express και ελτα

 

Είχα παραγγείλει 2 μικροπράγματα αξίας 1,5 ευρώ το καθένα από aliexpress στις 07/07 από διαφορετικούς πωλητές

 

Μου ήρθε ειδοποιητήριο στις 21/07 από ελτα το οποίο είχε πέσει πίσω από το γραμματοκιβώτιο και το ανακάλυψα σήμερα στις 25/08

 

Σε αυτή την περίπτωση έχοντας περάσει 5 εβδομάδες λογικά το δέμα στέλνεται πίσω στον αποστολέα (Κίνα) ?

 

Επίσης αξίζει να επικοινωνήσω με τον πωλητή και να του εξηγήσω την κατάσταση ή δεν πρόκειται να μπει στον κόπο να απαντήσει/ξαναστείλει το αντικείμενο?

Πήγαινε ή πάρε τηλ στο ταχυδρομείο πρώτα. Λόγω Αυγούστου, τα κρατάνε συνήθως μέχρι Σεπτέμβρη

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από το ταχυδρομείο μιας και είναι κοντά μου και υπήρχε ακόμη το αντικείμενο (μου είπαν ότι αυτά τα μικροδέματα δεν τα στέλνουν πίσω)

 

Άρα το άλλο το αντικείμενο είναι ακόμη στο δρόμο και 11 days left...

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αποστολής "Aliexpress Standard shipping'' που παρέχουν μερικοί πωλητές περιλαμβάνει tracking number;
Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αποστολής "Aliexpress Standard shipping'' που παρέχουν μερικοί πωλητές περιλαμβάνει tracking number;

Εξαρτάται. Σε χαμηλού κόστους συνήθως είναι tracking της 4PX που σου δείχνει την πορεία μέχρι να φτάσει στο αεροδρόμιο της χώρας σου, σε μεγαλου κόστους είναι κανονικό τράκινγκ σιγκαπούρης, αλλά κάποιες φορές μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο. Καθορίζεται από την υπηρεσία του Aliexpress κι ο πωλητής δε μπορεί να ξέρει από πριν πώς θα σταλεί για να σου πει

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Σε χαμηλού κόστους συνήθως είναι tracking της 4PX που σου δείχνει την πορεία μέχρι να φτάσει στο αεροδρόμιο της χώρας σου, σε μεγαλου κόστους είναι κανονικό τράκινγκ σιγκαπούρης, αλλά κάποιες φορές μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο. Καθορίζεται από την υπηρεσία του Aliexpress κι ο πωλητής δε μπορεί να ξέρει από πριν πώς θα σταλεί για να σου πει

 

Άρα να υποθέσω πωλητές που παρέχουν αυτήν την μέθοδο αποστολής είναι και πιο safe και αξιόπιστοι ας πούμε αφού συνεργάζονται πιο στενά με την Aliexpress; Κάτι σαν το "fulfilled by Amazon" δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Άρα να υποθέσω πωλητές που παρέχουν αυτήν την μέθοδο αποστολής είναι και πιο safe και αξιόπιστοι ας πούμε αφού συνεργάζονται πιο στενά με την Aliexpress; Κάτι σαν το "fulfilled by Amazon" δηλαδή.

Καμία σχέση.

Στο fulfilled by Amazon μπορεί να σταλεί με DHL και γενικά είναι πάντα κουριερ στο παιχνίδι.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι κακό το ότι τα χρήματα που πλήρωσα για τα πράγματα απο το ali έχουν "φύγει" από την κάρτα μου;;; Δεν υποτίθεται ότι πρώτα παραλαμβανω και μετά πληρώνεται ο πωλητής;; Σορρυ που ρωταω αλλά πρώτη φορά παίρνω απο ali!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...