Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι θα γίνει με το aliexpress? Έχω 6 παραγγελίες από 18/2 και ακόμα να τις στείλουν. Λόγο του ιού προφανώς αλλά πως γίνεται τα gearbest και banggood να στέλνουν κανονικά και οι πωλητές στο Ali να μην μπορούν?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εμενα απο τις 5 αυτο το μηνα σταλθηκε η μια μονο. το οτι δινουν και τρακινγκ δε σημαινει απαραιτητα οτι εχει φυγει απ την αποθηκη τους παντως.

επισης καποιοι θα βαλουν χαμηλες τιμες για διαφημιση του μαγαζιου τους και με δικαιολογια τον ιο δε θα στειλουν ποτε.

Σημερα ανανεωθηκε αυτοματα και ο χρονος για οσες παραγγελιες ηταν στο σταδιο awaiting shipment

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είχα ανοίξει ένα dispute, ο πωλητής δεν απάντησε ποτέ, και εδώ και 2 ημέρες η παραγγελία αναγράφει dispute finished. Τώρα τι γίνεται? Δεν έπρεπε να έχω κάποια ενημέρωση από aliexpress?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είχα ανοίξει ένα dispute, ο πωλητής δεν απάντησε ποτέ, και εδώ και 2 ημέρες η παραγγελία αναγράφει dispute finished. Τώρα τι γίνεται? Δεν έπρεπε να έχω κάποια ενημέρωση από aliexpress?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Πατα πάνω στο dispute finished μετά στο AliExpress judgment details λογικά εκεί θα σου λέει το αποτέλεσμα σαν αυτό:

Screenshot-20200301-140600-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πατα πάνω στο dispute finished μετά στο AliExpress judgment details λογικά εκεί θα σου λέει το αποτέλεσμα σαν αυτό:

 

Screenshot-20200301-140600-01.jpg

Ευχαριστώ, μπήκα από pc και όντως έχει πληροφορίες για την εξέλιξη του dispute. Σήμερα επιστράφηκαν και τα χρήματα στην κάρτα. Το dispute το έβλεπα μέσα από την εφαρμογή και εκεί δεν έδειχνε κάποια πληροφορία.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από το Δεκέμβριο έχω αγοράσει κάτι καλώδια usb και δεν έχω παραλάβει κανένα ακόμα,

όλα είναι κολλημένα στην ΚΙΝΑ. Φυσικά με το χαμό που έχει γίνει έχασα το χρονικό διάστημα που μπορούσα να ανοίξω Open Dispute , ευτυχώς το κόστος είναι μικρό και ελπίζω κάποτε να μου έρθουν. Νομίζω ότι ποια για αγορές μένουν και είναι μονόδρομος μόνο τα γνωστά αξιόπιστα μαγαζιά - site. Πιθανών και εσκεμμένα να έχουν κολλήσει και κολλάνε τα θέματα με το χρονικό διάστημα να είναι άγνωστο και αβέβαιο γιατί όλα αυτά που βιώνουν όλοι είναι το κάτι νέο. Το ερώτημα αν μπορεί να μεταδίδεται με το θέμα νομίζω ότι αυτό προς το παρών κανένας δεν μπορεί να το απαντήσει με σιγουριά γιατί είναι κάτι νέο και όλα είναι προς έρευνα. Όπως πάμε πιστεύω ότι για να φτάσουμε στην ίδια κατάσταση που είμαστε πριν τον κοροναϊο θα περάσει ένα μεγάλο διάστημα μην πω μήνες.

Edited by disappointed
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προκειμένου να διευκολύνουν τους πελάτες τους να αποφύγουν τις μετακινήσεις τους, τα ΕΛΤΑ ανακοινώνουν ότι επεκτείνουν τον χρόνο παραμονής των ανεπίδοτων ταχυδρομικών αντικειμένων (συστημένων επιστολών και δεμάτων) στα ταχυδρομικά καταστήματα, μέχρι νεωτέρας .

 

πηγη : https://www.kathimerini.gr/1069005/article/epikairothta/ellada/elta-metra-gia-thn-prostasia-ergazomenwn-kai-pelatwn

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Έχω ένα δέμα στο status αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο από 19/2. Έχω ανοίξει dispute αφού πέρασαν πάνω από 70 ημέρες και ο πωλητής λέει να περιμένω γιατί έφτασε στη χώρα προορισμού. Βασικά δίκιο έχει, λογικά κάποια στιγμή θα παραλάβω, αλλά ποιος μου εγγυάται ότι θα είναι όλα οκ με την παραγγελία? Σήμερα είναι η τελευταία ημέρα που πρέπει να απαντήσω αν θα δεχτώ ή όχι την πρόταση του πωλητή να περιμένω αλλιώς θα κλείσει το dispute. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Δέχομαι να κλείσει το dispute περιμένοντας ότι κάποια στιγμή θα παραλάβω και ότι η παραγγελία θα είναι οκ ή κάνω reject και να αποφασίσει το aliexpress?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Έχω ένα δέμα στο status αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο από 19/2. Έχω ανοίξει dispute αφού πέρασαν πάνω από 70 ημέρες και ο πωλητής λέει να περιμένω γιατί έφτασε στη χώρα προορισμού. Βασικά δίκιο έχει, λογικά κάποια στιγμή θα παραλάβω, αλλά ποιος μου εγγυάται ότι θα είναι όλα οκ με την παραγγελία? Σήμερα είναι η τελευταία ημέρα που πρέπει να απαντήσω αν θα δεχτώ ή όχι την πρόταση του πωλητή να περιμένω αλλιώς θα κλείσει το dispute. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Δέχομαι να κλείσει το dispute περιμένοντας ότι κάποια στιγμή θα παραλάβω και ότι η παραγγελία θα είναι οκ ή κάνω reject και να αποφασίσει το aliexpress?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Σε τέτοια περίπτωση έπεσα και εγώ πριν κανένα μήνα, αλλά ο πωλητής δεν ήταν τόσο χαλαρός μου έστειλε και inbox λέγοντας μου ότι δε θα μπορώ να ξανά παραγγείλω από το κατάστημα (το προϊόν ήταν untrack). Αλλά μέχρι να το δω ήρθε η παραγγελία πήρα πίσω το dispute και μετά του απάντησα καταλλήλως.. Μετά πήγα να κάνω review και δε μπόρεσα το είχε απαγορεύσει.

Να σημειωθεί ότι είχα ξανακάνει dispute και το πήρα πίσω πάλι με inbox μήνυμα του λέγοντας του ότι αν περάσουν οι 14 μέρες που έχω κάλυψη στην 15η θα ξανακάνω και συμφώνησε.

Οπότε μη συμφωνείς για εμένα και στείλε του inbox ότι αν έρθει θα σου στείλω πίσω τα λεφτά.

Περίμενε βέβαια και άλλες απαντήσεις από άλλους που ξέρουν καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη περιμένω δέματα από Οκτώβρη και Νοέμβρη (φυσικά και από τους επομενους μήνες)

Εννοείται σε όλα πήρα refund. ΑΝ έρθουν θα επικοινωνήσω με τους πωλητές για επαναληψη πληρωμής

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Έχω ένα δέμα στο status αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο από 19/2. Έχω ανοίξει dispute αφού πέρασαν πάνω από 70 ημέρες και ο πωλητής λέει να περιμένω γιατί έφτασε στη χώρα προορισμού. Βασικά δίκιο έχει, λογικά κάποια στιγμή θα παραλάβω, αλλά ποιος μου εγγυάται ότι θα είναι όλα οκ με την παραγγελία? Σήμερα είναι η τελευταία ημέρα που πρέπει να απαντήσω αν θα δεχτώ ή όχι την πρόταση του πωλητή να περιμένω αλλιώς θα κλείσει το dispute. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Δέχομαι να κλείσει το dispute περιμένοντας ότι κάποια στιγμή θα παραλάβω και ότι η παραγγελία θα είναι οκ ή κάνω reject και να αποφασίσει το aliexpress?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Τελικά δεν πρόλαβα να απαντήσω, το aliexpress επενέβη και αποφάσισε refund. Θα στείλω ένα μήνυμα στον πωλητή να του δώσω τα χρήματα αν παραλάβω και είναι όλα ΟΚ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από AliExpress τι συμφέρει περισσότερο;

 

1. Αγορά σε $ και μετατροπή από την τράπεζα (με χρέωση προμήθειας μετατροπής)

2. Αγορά απευθείας σε €

 

Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Από AliExpress τι συμφέρει περισσότερο;

 

 

 

1. Αγορά σε $ και μετατροπή από την τράπεζα (με χρέωση προμήθειας μετατροπής)

 

2. Αγορά απευθείας σε €

 

 

 

Γνωρίζει κάποιος;

Αγορά με Revolut σε δολλάρια

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αγορά με Revolut σε δολλάρια

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Οκ, ευχαριστώ.

Προλαβαίνω να την στήσω τώρα και να αρχίσω τις αγορές σε λίγες ώρες ή θα χρειαστούν μέρες μέχρι να γινεί ταυτοποίηση, κτλ;

 

ΥΓ: Διαβάζω για την Revolut τώρα.

Edited by Aurumnus
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ.

Προλαβαίνω να την στήσω τώρα και να αρχίσω τις αγορές σε λίγες ώρες ή θα χρειαστούν μέρες μέχρι να γινεί ταυτοποίηση, κτλ;

 

ΥΓ: Διαβάζω για την Revolut τώρα.

Αν είσαι διατεθειμένος να περιμένεις τόσες βδομάδες που θα κάνει ό,τι πάρεις από Αλι, τότε δεν πειράζει να περιμένεις 1-2 μέρες για να την στήσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι διατεθειμένος να περιμένεις τόσες βδομάδες που θα κάνει ό,τι πάρεις από Αλι, τότε δεν πειράζει να περιμένεις 1-2 μέρες για να την στήσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι τις 31/3 έχει εκπτώσεις και κουπόνια το Ali για τα 10 χρόνια.

 

Θα την κάνω και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η revolut του τέταρτου δουλειά είναι να βγει.. Και εγώ με εκείνη κανό μετατροπή! Σου βγάζει virtual που ισχύει κανονικά! Βέβαια είναι ΣΚ και μάλλον από Δευτέρα θα σου κάνουν έγκυρη την ταυτότητα (βάλε διαβατήριο αν έχεις) συν το ότι ΣΚ δεν έχει τόσο καλή ισοτιμία! Οπότε φτιάξε την σήμερα ψώνισε αύριο! Επίσης με μετατροπή τράπεζας δε συμφέρει καθόλου καλύτερα του Αλί.
Link to comment
Share on other sites

Από AliExpress τι συμφέρει περισσότερο;

 

 

 

1. Αγορά σε $ και μετατροπή από την τράπεζα (με χρέωση προμήθειας μετατροπής)

 

2. Αγορά απευθείας σε €

 

 

 

Γνωρίζει κάποιος;

Αγορά απευθείας με ευρώ. Η ισοτιμία που προσφέρει το Ali είναι πολύ καλή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για μικρά ποσά αγορών δεν έχει νόημα η ισοτιμία. Δεν κερδίζεις τίποτα. Και αφού μιλάμε για aliexpress που οι αγορές είναι αναγκαστικά κάτω των 20€ (για όποιον δεν θέλει να πληρώσει τελωνείο) δεν έχει νόημα αν θα αγοράζεις σε ευρώ η δολάριο.
Link to comment
Share on other sites

Για μικρά ποσά αγορών δεν έχει νόημα η ισοτιμία. Δεν κερδίζεις τίποτα. Και αφού μιλάμε για aliexpress που οι αγορές είναι αναγκαστικά κάτω των 20€ (για όποιον δεν θέλει να πληρώσει τελωνείο) δεν έχει νόημα αν θα αγοράζεις σε ευρώ η δολάριο.

 

ακριβως ετσι ειναι. με ενα γρηγορο υπολογισμο το αλι εχει ~2% προμηθεια ενω το paypal κραταει ~4,5%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φυσικά κερδίζεις με χρεώση σε Ευρώ , διότι πολλές κάρτες έχουν ελάχιστη χρεώση 1 ευρώ οταν γίνει συναλλαγή σε συνάλαγμα.

Αν έχεις φυσικά revolut ή άλλη κάρτα που να ην χρεώνει την μετατροπή συναλλάγματος αγοράζεις σε δολάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορει να ειναι ο ιδιος πωλητης με διαφορετικο ονομα καταστηματος ή απλα εχουν κοινο προμηθευτη οποτε σου λενε το ιδιο πραγμα.

καλυτερα ακυρωσε να παρεις τα χρηματα πισω νωριτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην πολυκατοικία μου υπάρχει ελαφροχέρης και τα ασυνόδευτα συνήθως "χάνονται", γνωρίζει κανείς πως κάνουμε αγορά από ali μόνο με συστημένο;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...