Jump to content

Τα παράπονα των Θεσσαλονικιών


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας το θέσουμε αλλιώς το θέμα:

Ας μου πει κάποιος 1 (ολογράφως ΜΙΑ) κυβέρνηση που έριξε λεφτά στην επαρχία από το '74 και μετά.

 

Το έγκλημα του εγκλήματος είναι η δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georgemv ( 9 Σεπ. 2004 , 22:02)

 

Ας το θέσουμε αλλιώς το θέμα:

Ας μου πει κάποιος 1 (ολογράφως ΜΙΑ) κυβέρνηση που έριξε λεφτά στην επαρχία από το '74 και μετά.

 

Το έγκλημα του εγκλήματος είναι η δουλειά....

 

Είχα γράψει σε άλλο θέμα περίπου:

από οικονομικής άποψης, η αδικημένη πόλη είναι η Αθήνα. Με συμμετοχή πάνω από 50% στο ΑΕΠ θα έπρεπε το 50% των κρατικών κονδυλίων να κατευθύνεται σε αυτήν. Χώρες όπως οι ΗΠΑ, η Ιρλανδία, το ΗΒ κρατούν αυτές της ισορροπίες.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (10 Σεπ. 2004 , 00:43)

 

Είχα γράψει σε άλλο θέμα περίπου:

από οικονομικής άποψης, η αδικημένη πόλη είναι η Αθήνα. Με συμμετοχή πάνω από 50% στο ΑΕΠ θα έπρεπε το 50% των κρατικών κονδυλίων να κατευθύνεται σε αυτήν. Χώρες όπως οι ΗΠΑ, η Ιρλανδία, το ΗΒ κρατούν αυτές της ισορροπίες.

 

 

Το ίδιο εύκολα μπορώ να σου πω ότι το λεκανοπέδιο είναι το 2% του εδάφους της χώρας και απορροφά το 40% των χρημάτων....

Δεν είναι μόνο ο πληθυσμός που θέλει χρήματα, είναι και ο τόπος. Οπότε αν θες να είσαι δίκαιος πρέπει να τα υπολογίζεις και τα δυο. Και αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι η Αθήνα παίρνει αναλογικά πολλά χρήματα σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα.

π.χ. η γέρυρα Ριου-Αντιρρίου είναι ένα έργο της περιφέρειας. Ο πληθυσμός της Αχαΐας και της Αιτωλοακαρνανίας δεν δικαιολογεί τόσα χρήματα. Θα τους πούμε "Σας κάναμε τη γέφυρα, δεν θα δείτε σχολεία για τα επόμενα 20 χρόνια"; Ήταν ένα έργο που το δικαιολογούσε η ανάγκη του τόπου, όχι του πληθυσμού.

Έχουμε συμφέρον σαν χώρα να αναπτυσσόμαστε ισόρροπα.

Δεν είπε κανείς να μείνει πίσω η Αθήνα στην ανάπτυξη, πρέπει όμως η επαρχία να γίνει πιο ελκυστική στην κατοίκηση απ' ότι η Αθήνα μπας και δούμε κάποτε αυτή την ρημάδα την αποκέντρωση....

 

Και στην τελική θεωρώ ξεφτίλα να βρίσκονται σχεδόν όλα τα υπουργεία στην Αθήνα. Δηλαδή αν ήταν το εσωτερικών στην Θεσσαλονίκη, το Δημοσίων έργων στη Λάρισσα, το παιδείας στην Πάτρα, το πολιτισμού στο Ηράκλειο, κτλ, θα είχαμε πρόβλημα σαν κράτος; Δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

georgemv δεν έβγαλα από το μυαλό μου το ότι πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία στις κρατικές δαπάνες και στο τοπικό ακαθάριστο προιόν· πρόκειτια για την επικρατούσα θεωρία. Η επιφάνεια δεν παίζει κανένα ρόλο· πχ σε μία έρημο θα απαιτούσες να γίνουν αναλογικά έργα όσο σε μία μεγαλούπολη; (Ακραίο το παράδειγμα) Η γέφυρα Ρ-ΑΡ δεν είναι έργο της Αιτ/νίας αλλά ολόκληρης της δυτικής Ελλάδας.

 

Η διασπορά των υπουργείων που προτείνεις δεν ξέρω να υπάρχει σε καμία χώρα. Θα καταλάβαινα το υπουργείο Γεωργίας να γίνει Θεσ ή Βόλο, αλλά φαντάσου να βρίσκονται οι 20 υπουργοί (έχουμε και τους περισσ΄τοερους στην ΕΕ!) σε 20 διαφορετικές πόλεις και να πρέπει πχ οι συνδικαλιστές καθηγητές κλπ να πετάνε στην Αλεξανδρούπολη κάθε φορά που θέλουν να συναντηθούν με υπουργό/υφυπουργό/αξιωματούχους!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (10 Σεπ. 2004 , 01:00)

 

georgemv δεν έβγαλα από το μυαλό μου το ότι πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία στις κρατικές δαπάνες και στο τοπικό ακαθάριστο προιόν· πρόκειτια για την επικρατούσα θεωρία.

 

Εκεί είναι όλο το ζουμί: παίρνει όσα της αναλογούν με βάση το ΑΕΠ ή τον πληθυσμό ή μήπως παίρνει (σε κρατικές δαπάνες) πολλά περισσότερα; Γιατί εγώ αυτή την εντύπωση έχω, όπως και πολλοί άλλοι. Με αυτό απαντάω και στον Electric Eye που είπε

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 9 Σεπ. 2004 , 19:25)

 

Τα κονδύλια ξοδεύονται εκεί που χρειάζονται περισσότερο. Και τι να κάνουμε, η Αθήνα έχει 4 πλάσιο πληθυσμό από τη Θεσσαλονίκη.

 

Ε ας πάρει τα 4 πλάσια. Όχι όμως τα 10πλά. Και δε μιλάω μόνο σε σύγκριση με τη Θεσ/κη (δεν είμαι Θεσαλλονικιός) αλλά αναλογικά με όλη την επαρχία. Αν η Αθήνα είναι το 40% του πληθυσμού, αλλά παίρνει πχ το 60% των δαπανών για έργα, είναι δίκαιο αυτό;

 

Φίλιππε , αν έχεις αριθμούς θα ήθελα και τα links.

Link to comment
Share on other sites

Παραθεση απο το metrothessalonikis.tk

 

Από τα πεπραγμένα πλέον του υπουργείου ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. αποδεικνύεται ότι παρόλη την ένταξη του Μετρό της Θεσσαλονίκης στο Β' Κ.Π.Σ. μόνο 4.5 δις δρχ. απορροφήθηκαν και αυτά ήταν για τις πρόδρομες εργασίες. Είναι φανερό πως ενώ υπήρχε πρόβλεψη από την Ευρωπαϊκή Ένωση ενός σεβαστού ποσού για το έργο, η κυβέρνηση δεν πρόλαβε να το υλοποιήσει μέσα στο απαιτούμενο χρονοδιάγραμμα ( 1994 - 1999 ). Αποτελεί ντροπή και όνειδος αυτή η έκβαση της υπόθεσης. Την ίδια στιγμή "σειρήνες" από την αθήνα τονίζουν πως η καθυστέρηση αυτή ήταν σκόπιμη, για να μεταφέρουν τα λεφτά του έργου της Θεσσαλονίκης σε αυτό των αθηνών. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι για το Μετρό της πόλης μας δεν υπάρχουν χρήματα και πρέπει να γίνει με αυτοχρηματοδότηση ενώ για το αντίστοιχο της πρωτεύουσας το οποίο είναι και κατά πολύ μεγαλύτερο και πολλαπλάσια ακριβότερο, τα κονδύλια ρέουν άφθονα. Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο οι προεκτάσεις του μετρό των αθηνών που κατασκευάζονται αυτή τη στιγμή κοστίζουν 400 δις δρχ. ενώ το σύνολο του Μετρό της Θεσσαλονίκης κοστίζει 220 δις δρχ. και δεν έχει καν ξεκινήσει. . . .

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε! Οι εκκλήσεις σας εισακούστηκαν! Σήμερα ο ANT1 ανέδειξε το υπόγειο αυτόματο πάρκινγκ της ΧΑΝΘ.
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, τι είδους εξαγγελίες θα ακούσουμε πάλι σήμερα στη ΔΕΘ. Πλέον καταντάει ειρωνία.

 

Αν πει, ότι είπανε οι προκάτοχοι του..... Ποιος να τον πιστέψει πλέον??? Πως να εγγυηθεί ότι αυτά που θα πει, θα γίνουν???

 

ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ, ΛΕΜΕ...........

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Gmac δεν ξέρω καθόλου νούμερα και δεν νομίζω καν να υπάρχουν αξιοπρεπείς μελέτες· το μόνο που ίσως να βρεις είναι κομματικά φυλλάδια που δεν είναι αξιόπιστα.

 

Το 50% που ανέφερα το υπολόγισα με το μυαλό μου- το 40%+ των Ελλήνων μένει στην Αθήνα, και οι Αθηναίοι έχουν το υψηλότερο κατά κεφαλήν ΑΕΠ.

 

Ελαφρά εκτός θέματος: ΔΕΘ ή ΔΕΘ- με 50€ φτιάχνει ένα δεκατετράχρονο παιδί που ασχολείται με υπολογιστές καλύτερη σελίδα. Για αυτό δε φταίει κανείς παρά μόνο οι διοργανωτές/διαχειριστές τις έκθεσης. Και γιατί έχει δύο διαφορετικές (και απαίσιες) σελίδες;!

 

Τι να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει κάποιος ότι η Αθήνα παίρνει μεγάλο κομμάτι από όσα γίνονται στη χώρα του απαντούν ότι είναι η μεγαλύτερη πόλη με τον μεγαλύτερο πληθυσμό. Σωστό!

Όταν λέει κάποιος ότι η Θεσσαλονίκη παίρνει λίγα του απαντούν ότι όλη η επαρχία παίρνει λίγα... Σε αυτή την περίπτωση γιατί δεν παίρνουμε υπόψη το μέγεθος; Δεύτερη σε μέγεθος δεν είναι η Θεσσαλονίκη; Γιατί δεν είναι δεύτερη σε υποδομές και έργα; Και με ποια λογική τη συγκρίνετε με την υπόλοιπη Ελλάδα αφού βασίζετε τα επιχειρήματά σας στον πληθυσμό;

 

Αντίθετα ο Φίλιππος μιλά για συμμετοχή στο ΑΕΠ, όχι για πληθυσμό. Πολύ πιο σωστή προσέγγιση αν και η συμμετοχή στο ΑΕΠ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα εκεί έργα υποδομής και τις επενδύσεις που αυτά συνεπάγονται.... (είναι λίγο: η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα...). Χωρίς κεντρική στήριξη, υποδομές και επενδύσεις μπορεί να οδηγηθεί μία περιοχή σε πτώχευση και να μειωθεί η συμμετοχή της στο ΑΕΠ... Τι πρέπει να γίνει τότε; Να της κοπεί η χρηματοδότηση για έργα υποδομής από το κράτος; Αν ναι, θα της κοπεί και η (άμεση και έμμεση) φορολόγηση;

 

Ο eLeKtriK EyE μας λέει να χαρούμε που ένας ιδιώτης έκανε επένδυση στη Θεσσαλονίκη (αφού οι "απειλές" του κράτους ότι θα του δημιουργήσει ανταγωνισμό (30 σταθμούς λέγανε... τρομάρα τους) δεν έπιασαν τόπο! ) :lol: και ρωτάει "Προνόμιο των Θεσσαλονικιών είναι οι βλάβες;" ... όχι, δεν είναι προνόμιο των Θεσσαλονικιών... και ναι, υπάρχουν παντού!...

 

Το βασικό σκεπτικό του lewton στο πρώτο post του thread, να δράσουμε μόνοι μας ως κοινωνία άσχετα με το τι κάνει το κράτος, το ασπάζομαι επειδή θέλω επιτέλους να γίνουμε αυτόνομοι και να ησυχάσουμε από την υπόλοιπη Ελλάδα! Εξηγώ το γιατί: το να προχωρούμε μόνοι μας είναι κάτι που το κάνουμε εδώ και πολλά χρόνια κατά τα οποία η πόλη προχωρά (γι' αυτό δεν μετακομίζουμε eLeKtriK EyE) έστω και αβοήθητη (βλέπε π.χ. το διάσημο ιδιωτικό πάρκινγκ που ο έξυπνος επιχειρηματίας το διαφήμησε και μέσω των ειδήσεων τώρα που ανοίγει η ΔΕΘ). Το ότι κινούμαστε μόνοι και (σχεδόν) ανεξάρτητοι από το κράτος δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην έχουμε παράπονα κι αυτό γιατί οι νόμοι είναι για όλη τη χώρα αλλά η κρατική στήριξη όχι, αυτό είναι άδικο. Να μας ελέγχει η Αθήνα όσο μας βοηθά! Όχι να ψηφίζει νόμους για να ελέγχει το πώς θα πάμε (μόνοι μας) μπροστά! Πλεονεξία το λένε αυτό. Αν επενδύουμε μόνοι μας για την βελτίωση των υποδομών μας να φορολογούμαστε μόνοι μας για να έχουμε και ένα όφελος από τους φόρους. Γιατί να πληρώνουμε για όφελος όλων (φορολόγηση ανεξάρτητη από το μέγεθος της πόλης στην οποία ζεις) αν όλοι δεν συμμετέχουν και στις δικές μας ανάγκες (ακόμη και ανάλογα με το μέγεθος της πόλης); Δεν βλέπω κανένα λόγο να δέχομαι αυτή την εκμετάλευση και μετά να με ρωτούν γιατί έχω παράπονα!! :alien: :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR ( 8 Σεπ. 2004 , 23:52)

 

 

Omws i attikh eidika me tous olympiakous agwnes exei dextei tosa erga pou ksepernane kathe analogia..den yparxei sigrisi me ta erga pou exoun ginei stin voria ellada kai auto einai to parapono.

 

 

opa,edo eimaste!

akrivos auto!gi'auto exoume lisaksei kai emeis gia na paroume tin expo2008 :!:

 

epeidi distixos i eutixos zoume se auti tin xora pou legete ellada k mono me kati tetoies diorganoseis mporoun na arxisoun kkai na teliosoun megala kai simantika erga ;)

 

 

to mono pou zitame einai na dothei ligi parapano prosoxi kai stin eparxia tora pou teleiosan oi O.A. kai oxi mono na plironoume ta erga ton athinon!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Zoo φάσκεις και αντιφάσκεις. Λες:

«.. συμμετοχή στο ΑΕΠ...πολύ πιο σωστή προσέγγιση αν και η συμμετοχή στο ΑΕΠ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα εκεί έργα υποδομής και τις επενδύσεις που αυτά συνεπάγονται.... »

συνεχίζεις

«Αν επενδύουμε μόνοι μας για την βελτίωση των υποδομών μας να φορολογούμαστε μόνοι μας για να έχουμε και ένα όφελος από τους φόρους. Γιατί να πληρώνουμε για όφελος όλων (φορολόγηση ανεξάρτητη από το μέγεθος της πόλης στην οποία ζεις) αν όλοι δεν συμμετέχουν και στις δικές μας ανάγκες (ακόμη και ανάλογα με το μέγεθος της πόλης);»

 

Τελικά τι σου φαίνεται δίκαιο;

Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή στο ΑΕΠ είναι πολύ πιο σωστή προσέγγιση από την απλή σύγκριση πληθυσμού. Δεν είναι τέλεια προσέγγιση γιατί η συμμετοχή στο ΑΕΠ αλλάζει ανάλογα με την ανάπτυξη των υποδομών. Από την άλλη, όταν λέω "φορολόγηση ανεξάρτητη από το μέγεθος της πόλης στην οποία ζεις" δεν εννοώ ότι υποστηρίζω κάτι τέτοιο. Το χρησιμοποιώ ως δείγμα του πόσο λάθος είναι να συγκρίνεις τις υποδομές και τα χρήματα που δίνονται από το κράτος μόνο με τον πληθυσμό. Αφού η φορολόγηση (πολύ σωστά) είναι ανεξάρτητη από το μέγεθος της πόλης στην οποία ζεις θα πρέπει και το όφελος από το κράτος (παιδεία, υγεία, ρεύμα, νερό, δρόμοι, πεζοδρόμια, γήπεδα κλπ) να είναι επίσης ανεξάρτητα από το μέγεθος της πόλης στην οποία ζεις. Αυτό θεωρώ δίκαιο. (Εδώ βρήκες να φάσκω και να αντιφάσκω, σωστά κατάλαβα; )

 

Για να ακριβολογώ, η φορολόγηση (νομίζω ότι) δεν είναι πάντα ανεξάρτητη από το μέρος στο οποίο ζεις γιατί υπάρχουν μερικές ελαφρύνσεις για την ανάπτυξη της περιφέρειας και των ακριτικών περιοχών (πολιτική αποκέντρωσης). Από την άλλη δεν είναι δυνατό να αγνοήσει κανείς τον πληθυσμό μίας περιοχής για να σχεδιάσει αναπτυξιακή πολιτική. Απλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι το μοναδικό κριτήριο για να σχεδιαστεί μία αναπτυξιακή πολιτική.

 

Ένα ξερό "Και τι να κάνουμε, η Αθήνα έχει 4 πλάσιο πληθυσμό από τη Θεσσαλονίκη" δεν είναι επιχείρημα! Είναι μία απλή υποβάθμιση της πολυπλοκότητας και της σημασίας του θέματος και δε σημαίνει τίποτε ουσιαστικό! Αν το θεωρήσουμε επιχείρημα, οι μικρές πόλεις δεν θα πρέπει να έχουν κτίριο για τα νοσοκομεία και τα σχολεία τους, αλλά τσαντίρια (πράγμα που σε αρκετές πόλεις που είναι σε χειρότερη μοίρα από τη Θεσσαλονίκη μπορεί και να συμβαίνει).

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω ότι στο πάρκιν αναφέρθηκα επειδή σε άλλο thread κάποιος... παραπονέθηκε που δεν προβάλλεται από τα ΜΜΕ, δεν είπα ότι πρόκειται για επένδυση του κράτους.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,μπήκαμε τώρα και στη λογική της αυτονομίας απο τον φίλο zoo.

Εγω προτείνω και ο δήμος Βούλας και βουλιαγμένης να αποσχιστούν. Η συμμετοχή τους στο ΑΕΠ είναι η υψηλότερη στην Ελλάδα, και τι έγινε; Δέκα φοίνικες τους έβαλαν στην ποσειδώνος και καθάρισαν, και οι "άλλοι¨στη Γλυφάδα έχουν μεχρι και τραμ.Ελεος. Να το κλείσουμε το μαγαζί να ξεμπερδευουμε.

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jor1ge (11 Σεπ. 2004 , 09:00)

 

Ωραία,μπήκαμε τώρα και στη λογική της αυτονομίας απο τον φίλο zoo.

Εγω προτείνω και ο δήμος Βούλας και βουλιαγμένης να αποσχιστούν. Η συμμετοχή τους στο ΑΕΠ είναι η υψηλότερη στην Ελλάδα, και τι έγινε; Δέκα φοίνικες τους έβαλαν στην ποσειδώνος και καθάρισαν, και οι "άλλοι¨στη Γλυφάδα έχουν μεχρι και τραμ.Ελεος. Να το κλείσουμε το μαγαζί να ξεμπερδευουμε.

 

 

Τώρα μπήκαμε φίλε μου; Εγώ έβαλα την κουβέντα σε αυτήν τη λογική; Για δες πως την ξεκίνησε ο lewton στο πρώτο post αυτού του thread...

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 7 Σεπ. 2004 , 16:48)

 

Γιατί μια πόλη ενός εκατομμυρίου κατοίκων δεν μπορεί μόνη της να κάνει μια σοβαρή επένδυση και τα περιμένει όλα από το κράτος των Αθηνών; :!:

Γιατι μια ολόκληρη τοπική κοινωνία ρίχνει πάντα το φταίξιμο "στους άλλους" για ζητήματα από τη μετανάστευση μέχρι το μποτιλιάρισμα; :wacko:

Γιατι επιμένει να ζητά αντί να αναλάβει δράση;

 

 

Για το τι κάνει ή δεν κάνει η πόλη μόνη της δεν είναι το μισό post; Τα δικά μου λόγια σε πείραξαν;... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ειμαι απο την Θεσσαλονικη αλλα η καρδια της Βορειου Ελλαδος ειναι η Θεσσαλονικη και με πνηγει το δικο ολα τα εργα να γινονται στην Αθηνα και η Θεσσαλονικη να μενει στασιμη !!!! ξυπνατε ρεεεεεεεεεεε!!!!!!
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teorizo (11 Σεπ. 2004 , 12:43)

 

η καρδια της Βορειου Ελλαδος ειναι η Θεσσαλονικη και με πνηγει το δικο

 

Και αλλοι ειναι απο τη Βορεια Ελλαδα, αλλα δεν νιωθουν η καρδια της να χτυπαει στη Θεσσαλονικη...η Ελλαδα ειναι μια.

Αναπτυξη σε ολα τα μηκη και πλατη της Ελλαδος ανεξαιρετως..!

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Zoo από τη μια υποστηρίζεις πως οι δαπάνες πρέπει να είναι υψηλότερες στη Σαλονίκη από αυτές που της αναλογούν με το ΑΕΠ που παράγει, και από την άλλη ζητάς φορολογική αυτονομία που σημαίνει δάπανες αναλογικές του ΑΕΠ. Αν δεν εννούσες μόνο φορολογική, ακόμα χειρότερα (άμυνα/δημόσια διοίκηση κλπ).

 

Οικονομικά η χώρα θα καταρρεύσει είτε της λείψει η Θεσσαλομακεδονική αγροτική παραγωγή, είτε οι Αθηναϊκές υπήρεσίες, είτε ο τουρισμούς Αιγαίου-Κρήτης.

 

Τεορίζο η καρδιά ολόληρης της Ελλάδας είναι η Θεσσαλονίκη- μαζί με την Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα προσεκτικά τα posts (πλην μερικών σε greeklish) και μπορώ να πώ ότι το έχετε "πιάσει" καλά, και μάλιστα από όλες τις πλευρές του.

Η μόνη διαφωνία μου (και ο λόγος της παρέμβασής μου) είναι στη νοοτροπία "άμα δεν έχω εγώ, να μην έχει κανείς άλλος". Να γίνει ότι χρειάζεται και στην Αθήνα, και στην Πάτρα, και στο Ηράκλειο, και όπου χρειάζεται!

 

Θα μιλήσω μόνο για τη Σαλονίκη (γιατί εκεί ζώ 28 χρόνια και έχω γνώμη):

Καλοί οι υπολογισμοί ΑΕΠ, πληθυσμός, κλπ και πράγματι δείχνουν αυτά να είναι τα σωστά κριτήρια, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ! :(

Εγώ έργα στη Σαλονίκη βλέπω μόνο πριν κάποιο μεγάλο συμβάν. Είτε αυτό λέγεται Σύνοδος Κορυφής, είτε λέγεται Ολυμπιακοί Αγώνες, είτε ότι άλλο. Λογικά (λέω) τα λεφτά υπάρχουν ή someway βρίσκονται, και οι εντολές όταν δοθούν τα έργα γίνονται στο πατ-κιούτ!

 

Άρα γιατί δε γίνονται και τα υπόλοιπα έργα? :(

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

i anasa gia tin 8essaloniki epitelous ksekinaei!

 

http://www.enet.gr/online/online_text?c=112&id=4182760

 

 

http://www.agelioforos.gr/agelioforos.gr/archive/article.asp?date=5/13/2005&page=36

 

i ypo8alasia ksekinaei! kai ta diodia tis 8a einai poly logika opws yposxonte!

gia na doume kamia mpoultaza stin 8essaloniki! giati edw kai 20-30 xronia, mpoultoza i klisimo dromou gia ergo den exw dei!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

 

Θα μιλήσω μόνο για τη Σαλονίκη (γιατί εκεί ζώ 28 χρόνια και έχω γνώμη):

Καλοί οι υπολογισμοί ΑΕΠ, πληθυσμός, κλπ και πράγματι δείχνουν αυτά να είναι τα σωστά κριτήρια, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ! :(

Εγώ έργα στη Σαλονίκη βλέπω μόνο πριν κάποιο μεγάλο συμβάν. Είτε αυτό λέγεται Σύνοδος Κορυφής, είτε λέγεται Ολυμπιακοί Αγώνες, είτε ότι άλλο.

Άρα γιατί δε γίνονται και τα υπόλοιπα έργα? :(

 

gia pes mou ena megalo ergo pou egine gia tous olympiakous stin 8essaloniki!

 

to istoriko pale nte spor pou kontebei na gramistei , kai an to dei kaneis 8a nomizei oti pige se gipedo tourkias, eixan yposxe8ei na to anakataskebasoun gia tous olympiakous, kai to paratisane! ena kaftatzoglio kanane kai afto me perikopes! TIPOTA allo!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

gia pes mou ena megalo ergo pou egine gia tous olympiakous stin 8essaloniki!

 

to istoriko pale nte spor pou kontebei na gramistei , kai an to dei kaneis 8a nomizei oti pige se gipedo tourkias, eixan yposxe8ei na to anakataskebasoun gia tous olympiakous, kai to paratisane! ena kaftatzoglio kanane kai afto me perikopes! TIPOTA allo!

Η ΛΑΓΚΑΔΑ!!! ΧΑ ΧΑ (αστειάκι)

Ακόμα την φτιάχνουν, υποτιθεται θα ηταν ετοιμη για τους ολυμπιακους, τα περισσοτερα μαγαζια εχουν χρεοκοπησει και εμας μας εχουν σπασει τα νευρα. Και ειναι και η δυτικη εισοδος μη ξεχναμε.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...