Jump to content

Τα παράπονα των Θεσσαλονικιών


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 8 Σεπ. 2004 , 20:45)

Όσο για το πάρκινγκ, ο ΜΙΒ απ'ότι κατάλαβα είπε ότι έχετε «στο κέντρο της πόλης το μεγαλύτερο PARKING τις ευρώπης με ρομποτική τεχνολογία χωρίς ανθρώπους,πλήρως αυτοματοποιημένο υπόγειο 3 οροφων,1100 θέσεων και να αφήνεις το αυτοκίνητο στην είσοδο και να σου παραλαμβάνει το αμάξι robot και...»... στην Αθήνα τπτ!

 

Στην Αθήνα έχουμε πάρκινγκ με ρομπότ, γιατί θα έπρεπε να το πουν και στις ειδήσεις;

 

 

Και στο κάτω-κάτω άν νομίζετε ότι στην Αθήνα είναι καλύτερα από τη Σαλονίκη γιατί δε μετακομίζετε εδώ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ryback3 ( 8 Σεπ. 2004 , 20:07)

 

ΕγωΟπως εχουν προβληματα οι πολεις της υπολοιπης περιφερειας, ετσι εχει και η Θεσσαλονικη. :o

Στο κατω-κατω, εγω δεν ξερω να ζηταει μετρο η Λαρισα, δεν ξερω να εχει Διεθνη Εκθεση η Πατρα. Δεν ξερω να συζητουν για υποθαλασσια αρτηρια στην Αλεξανδρουπολη, ουτε εχουν φτιαξει Μεγαρο Μουσικης στο Ηρακλειο. :rolleyes:

 

 

Ουτε το χωριο μου εχει υποθαλλασια αρτηρια ουτε μετρο ουτε Διεθνη Εκθεση. Μα ειναι λογικη αυτη??? :blink: :wacko: :blink: :wacko:

 

Το ιδιο ειναι η Θεσσαλονικη με τη Λαρισα τη Πατρα το Ηρακλειο και το Ξηροχωρι Θεσσαλονικης?

 

Η Θεσσαλονικη ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ δεν χρειαζεται μετρο κλπ,καθως το κυκλοφοριακο ειναι σχετικα περιορισμενο. Ομως το πολυ σε 5 χρονια θα επικρατει χαος αν δεν γινει ενα εργο αναλογο του μετρο!Οποτε πρεπει απο ΤΩΡΑ να αρχισει να κατασκευαζεται το μετρο(ηδη εχει αργησει). Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι τις ιδιες αναγκες απο νεα μεσα μαζικης μεταφορας εχει η Θεσσαλονικη με το χωριο μου οκ πασο! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Αν είναι δυνατόν μια πόλη 1μιση εκατομυρίου κατοίκων να λέμε ότι δε χρειάζεται μετρό.

 

Ευρωπαϊκές πόλεις με μικρότερο πληθυσμό κι έχουν μετρό, ανισόπεδους κόμβους, πρόνοια για θέσεις πάρκινγκ ενώ εμείς τίποτα......

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και σε αθηναϊκο καναλι (νομιζω star - ok δεν ειναι οτι πιο αξιοπιστο...) εκαναν ρεπορταζ οπου με εκπληξη ελεγαν για την ωρα που χρειαζεται για να κινηθεις στην θεσσαλονικη το πρωι... 45-50 λεπτα για μια διαδρομη 7-8 χιλιομετρων....

Οταν χρειαζομαι 1 ωρα για να παω στο πανεπιστημιο απο Καλαμαρια, πολυ γουσταρω....

Δεν εχει παντα κινηση, αλλα στα φορτε της δινει ρεστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 8 Σεπ. 2004 , 19:02)

 

Στην Αθήνα έχουμε πάρκινγκ με ρομπότ, γιατί θα έπρεπε να το πουν και στις ειδήσεις;

 

 

Και στο κάτω-κάτω άν νομίζετε ότι στην Αθήνα είναι καλύτερα από τη Σαλονίκη γιατί δε μετακομίζετε εδώ;

 

 

Δε με νοιάζει αν είναι καλύτερα στην Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού. Με ενδιαφέρει τα λεφτά που δίνω για φόρους να μην ξοδεύονται όλα στην Αθήνα αλλά και στον τόπο μου. Αν τα τρώει όλα η Αθήνα, από εκεί και πέρα ποσώς με ενδιαφέρουν τα προβλήματά της. Ας τα λύσει μόνη της, όχι όμως με τα κονδύλια της επαρχίας. :o

 

Και στην τελική είναι λύση αυτή, να μετακομίσουμε όλοι στην Αθήνα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 8 Σεπ. 2004 , 20:45)

 

Χαχ! Ωραίο άρθρο, ανάλογα παράπονα όμως έχουν όλοι οι Έλληνες.

Το μετρό της Αθήνας (εσύ τα ξέρεις καλύτερα) είχε εξαγγελθεί επί Καραμανλή στο τέλος της δεκαετίας του 70. Ανάλογα και το αεροδρόμιο των Σπάτων, που μάλιστα άρχισε να ετοιμάζεται από το τέλος του 80 αρχές 90 (οι απαλλωτριώσεις έγιναν επί Μητσοτάκη).

 

Για το λιμάνι του Πειραιά έχουμε ακούσει πολλές φορές όλοι μας· τι είδαμε; Όσο για το πάρκινγκ, ο ΜΙΒ απ'ότι κατάλαβα είπε ότι έχετε «στο κέντρο της πόλης το μεγαλύτερο PARKING τις ευρώπης με ρομποτική τεχνολογία χωρίς ανθρώπους,πλήρως αυτοματοποιημένο υπόγειο 3 οροφων,1100 θέσεων και να αφήνεις το αυτοκίνητο στην είσοδο και να σου παραλαμβάνει το αμάξι robot και...»... στην Αθήνα τπτ!

 

 

Δεν είπα ότι οι καθυστερήσεις αφορούν μόνο τη Θεσσαλονίκη (αν είναι δυνατόν, όλη την Ελλάδα αφορούν!), απλά τα έργα για τα οποία γράφει το άρθρο είναι βασικότατες υποδομές για την πόλη και γι' αυτό χρησιμοποιούνται από όλους τους πολιτικούς σε δηλώσεις τους!... Όσο καθυστερεί η ολοκλήρωση αυτών των βασικών υποδομών, τόσο θα υπάρχουν παράπονα Θεσσαλονικιών (αυτό είναι το θέμα μας, για τη Θεσσαλονίκη και τα παράπονα, όχι για όλη την Ελλάδα...), αυτό εξηγώ χωρίς να γράφω για καλούς ή κακούς πολιτικούς, δημάρχους κλπ. Μερικές υποδομές καθυστερούν προκλητικά στο "στολίδι των Βαλκανίων", η προμελέτη για τη δυτική είσοδο έγινε το 1976 και πρόκειται για συνολικό μήκος δρόμου ίσο με 3,7 χιλιόμετρα :alien: :alien: (έλεος!)

 

Όσο για το πάρκινγκ (στη ΧΑΝΘ) είναι το μοναδικό που κατασκευάστηκε (τώρα ολοκληρώνεται) και είναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ!... Ανήκει σε ιδιώτη...

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 8 Σεπ. 2004 , 21:02)

 

Και στο κάτω-κάτω άν νομίζετε ότι στην Αθήνα είναι καλύτερα από τη Σαλονίκη γιατί δε μετακομίζετε εδώ;

 

 

Φοβερή λογική! Μου άρεσε! Αν κι εσύ με τη σειρά σου νομίζεις ότι δεν είναι χειρότερα γιατί δεν μετακομίζεις εσύ εδώ; :rolleyes: :wacko:

Το έγραψα: η λέξη "αποκέντρωση" πρέπει να διαγραφεί από το λεξιλόγιό μας!! Προσβάλλουμε τη γλώσσα μας όταν τη χρησιμοποιούμε!!... (Έχουμε και αντίστοιχο υπουργείο, τρομάρα μας!...)

 

Την προηγούμενη εβδομάδα η μισή πόλη έμεινε χωρίς νερό από την Τρίτη μέχρι και το Σάββατο!... Ξυπνούσαμε με βάρδιες το βράδυ να πετύχουμε καμία ώρα με νερό και να γεμίσουμε κουβάδες για να έχουμε αντί για καζανάκι!... 30 χρόνια δεν έγινε συντήρηση στους αντίστοιχους αγωγούς ύδρευσης!... Έφτασε το νερό από τον Αλιάκμονα στη Θεσσαλονίκη (το μόνο βασικό έργο υποδομής που ολοκληρώθηκε έστω και με καθυστέρηση) και δεν έγιναν οι αγωγοί που θα πηγαίνουν το νερό από την ΕΥΑΘ στα νοικοκυριά!... Έλεος! Εντάξει, μας πείσατε!! Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα!... Θα μεταναστεύσουμε εκεί λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε zoo! Σήμερα το πρωι για να πάω στο Πανεπιστήμιο να γράψω έκανα 37 λεπτα ακριβώς. Μένω Μπότσαρη με Εγνατία για όσους ξέρουν. Η κατάσταση το πρωι είναι τραγική. Και όσοι συγκρίνουν τα προβλήματα της Θεσσαλονικης με της υπόλοιπης Ελλάδας (εκτός των Αθηνών) τότε δεν αυτοί που τα λένε δεν εχούν έρθει ποτέ απο δω. Σε πόση ώρα διανύεις στη Λάρισα και στη Πάτρα απόσταση 2 χιλιομέτρων με λεωφορείο; Πάντως παραπάνω από μισή ώρα δε νομίζω να κάνεις. Δεν είμαστε κανα κωλοχώρι όπως νομίζουν μερικοί.

Αυτάαα... :)

Link to comment
Share on other sites

ontws h katastash se tetoies periptoseis einai tragikh kai tin exw zisei apires fores me to amaksi.Diskola pisteuw oti tha ginei kati gia auto.

Thelw na pw omws oti den einai ta parapona twn thessalonikiwn.Nomizw oti to problima genikeuetai.einai ta parapapona twn makedwnwn.Den to exw psaksei trella to thema,alla nomizw oti i athina kai genikotera to lekanopedio einai logiko na pairnei perissotera erga afou i misi ellada zei ekei(allo ena terastio provlima to opoio dimiourgithike apo tin elipsi dioratikotitas)

Omws i attikh eidika me tous olympiakous agwnes exei dextei tosa erga pou ksepernane kathe analogia..den yparxei sigrisi me ta erga pou exoun ginei stin voria ellada kai auto einai to parapono.

Oso gia to koblex pou uparxei stin thessaloniki exw na pw oti ta koblex den dimiourgountai mona tous.Panta yparxei kati pou ta prokalei kai ta sintirei.Edw oi athinaioi,h politeia,h nootropia genikws pou epikratei pazoun to diko tous rolo.Xairomai omws pou vlepw oti oi anthropoi autoi meiwnontai sinexws.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 8 Σεπ. 2004 , 21:02)

 

Και στο κάτω-κάτω άν νομίζετε ότι στην Αθήνα είναι καλύτερα από τη Σαλονίκη γιατί δε μετακομίζετε εδώ;

 

Άντε μπράβο! Πες τα!

 

Θεσσαλονικιός είμαι, και ζούσα στη Θεσ/νίκη ως το 1996. Και μπορώ να πω ότι το πρόβλημα είναι το κόμπλεξ. Δυστυχώς, αυτή είναι η αλήθεια.

 

Και δω στην Αττική υπάρχουν προβλήματα. Μήπως θα πρέπει να μιλήσουμε για την ποιότητα ζωής , για να δούμε το πρόβλημα από την ανάποδη? Είναι μια πόλη, όπου ζουν 4-5 μύρια άνθρωποι. Απλά δείτε το. Αυτό μεταφράζετε σε ένα μεγάλο κομμάτι του εκλογικού σώματος. Που δηλαδή περιμένετε να πέσουν τα κονδύλια?

 

Σε μερικά χρόνια ίσως αποφασίσω να ανέβω ξανά στη Θεσ/νίκη.

 

- Δεν θα μου λείψει καθόλου, πχ το κυκλοφοριακό πρόβλημα των Αθηνών. Μα καθόλου. ;)

- Δεν θα μου λείψει το γεγονός ότι εδώ βρίσκονται όλα τα Υπουργεία. Δεν συχνάζω εκεί. Και με τα ΚΕΠ, πλέον, κάνω την δουλειά μου.

- Δεν θα μου λείψει το γεγονός ότι οι βασικοί θίασοι και τα μεγάλα σχήματα τραγουδιστών ανεβένουν στη Θεσσαλονίκη γύρω στο Πάσχα. Μπορώ να περιμένω.

- Δεν θα μου λείψει το Μετρό. Δεν μετακόμισα στην Αθήνα λόγω του Μετρό. Αν ήταν πήγαινα και Λονδίνο :p

 

Καιρός λοιπόν είναι, να σταματήσουμε να γκρινιάζουμε εμείς οι Θεσσαλονικείς. Αν ανοίξετε τ'αυτιά σας, θα ακούσετε παράπονα και από Σερραίους, Δραμινούς, Κιλκισιώτες κλπ, για τα κονδύλια που πέφτουν στη Κεντρική Μακεδονία, και τα οποία κατά μεγάλο % τα απορροφά ο ν.Θεσ/νίκης. Φυσικό και επόμενο είναι.

 

 

Ααααα! Το δε κυκλοφοριακό της Θεσσαλονίκης (σε σύγκριση με της Αθήνας) είναι "τίποτα".

 

Φιλικότατα

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 9 Σεπ. 2004 , 01:23)

 

Ααααα! Το δε κυκλοφοριακό της Θεσσαλονίκης (σε σύγκριση με της Αθήνας) είναι "τίποτα".

 

 

Έχεις πολύ καιρό να έρθεις στη Θεσσαλονίκη μάλλον φίλε μου.

 

Και καλό είναι να είμαστε φειδωλοί στις εκφράσεις μας όταν δε ζούμε καθημερινά σε μια πόλη :!:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το αρθρο που παρεθεσε ο zoo...Σε λιγες ωρες ανοιγει η ΔΕΘ 2004 και δυστυχως για αλλη μια φορα θα ακουσουμε εξαγγελιες και εργα που ΘΑ γινουν! :rolleyes:

Αφου αυτους ψηφιζουμε τοσες δεκαετιες να μας κυβερνουν και 'μεις ειμαστε για φτησιμο! :p

 

Οσο για κανα 2 φιλους, μαλλον με παρεξηγησαν και βασικα υποτιμουν την πολη τους που την αποκαλουν χωριο. Δεν ειπα οτι Salonica ειναι χωριο.

Ημαρτον δηλαδη να θεωρουν την Πατρα, Λαρισα, Ηρακλειο etc. που ανεφερα, χωριο! :eek:

Αλλα να 'στε σιγουροι οτι δεν θα κακοεπεφτε καθολου ασχημα μετρο στην Πατρα ή στην Λαρισα με το κυκλοφοριακο που εχουν. :worry:

 

Anyway, οποιος εχει λυσεις...ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα. :happy:

Σε 2 χρονια γινονται Δημοτικες εκλογες και σε 4 χρονια γινονται βουλευτικες.

Επισης, μπορειτε καλλιστα να στειλετε τις προτασεις σας σε αρμοδια δημοτικα συμβουλια, σε αρμοδια Υπουργεια κτλ.

E-maiL εχετε! :lol:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i ( 9 Σεπ. 2004 , 01:26)

 

Έχεις πολύ καιρό να έρθεις στη Θεσσαλονίκη μάλλον φίλε μου.

 

Και καλό είναι να είμαστε φειδωλοί στις εκφράσεις μας όταν δε ζούμε καθημερινά σε μια πόλη :!:

 

 

Δεν έφυγα μετανάστης. :rolleyes: Βρίσκομαι πολύ πιο τακτικά πάνω, απ'όσο φαντάζεσε.... και ξέρω τι λέω.

 

Έλα μια βόλτα κατά δω, για να δοκιμάσεις την υπομονή σου, κάτι πρωινά π.χ. Δευτέρας, στην απόσταση Πειραιάς-Μαρούσι :worry:

 

EDIT: Kαι ω δια μαγείας, έπεσα πάνω σ'αυτό!!!!!!! :whistle:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν δεν είχαμε πάρει τους Ολυμπιακούς, η Αθήνα θα ήταν ακόμα αχούρι και δεν θα γινόταν αυτή η συζήτηση. Σε μια κίνηση απελπισίας να συμμαζευτεί η πόλη, έπεσαν όλα τα λεφτά εκεί (κακά τα ψέμματα) και ο Δήμος Αθηναίων πολύ καλά έκανε και τα εκμεταλλεύτηκε. Το Μετρό μπορεί να υπήρχε ήδη στην Αθήνα αλλά οι επεκτάσεις του, όπως και η ανάπτυξη του Προαστιακού, η Αττική Οδός και άλλα έγιναν λόγω ΟΑ. Αλλιώς.... κούνια που σας(τους) κούναγε....

 

Η Σαλλλλονίκη απ'την άλλη..... όταν θέλει, δεν μπορεί και όταν μπορεί, δεν θέλει. Ο ΟΑΣΘ είναι μονοπώλιο και βάζει χέρι σε όλα τα ζητήματα συγκοινωνιών και μεταφοράς. Ποιος νομίζετε ότι ευθύνεται που δεν προχώρησε η ιδέα με την θαλάσσια συγκοινωνία; Προ των πυλών (της αγοράς των πλοίων), ο ΟΑΣΘ έκανε ένσταση και σταμάτησε την διαδικασία... Σε προσπάθειες να μπει ένα δρομολόγιο του ΟΣΕ μέχρι την Σίνδο όπου βρίσκεται το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης με τους 20.000 φοιτητές, ο ΟΑΣΘ απείλησε να μειώσει τα δρομολόγια των λεωφορείων προς τα εκεί. Όσοι έχετε προσπαθήσει να πάτε στο ΤΕΙ το πρωί με αστικό, ξέρετε τον ορισμό "παστή σαρδέλα".....

...άσε τους γραφικούς άρχοντες της περιοχής. Δεν θα μιλήσω για τους τωρινούς, έχουν ακόμα καιρό να κάνουν έργο (όταν τελειώσει η τετραετία, το ξανασυζητάμε). Κορυφαίο παράδειγμα, ο κύριος Κούβελας. "Θέλω Μετρό εδώ και τώρα, φέρτε τα φτυάρια". Όταν γέμισε η πόλη τρύπες, κατάλαβε ότι χρειάζεται και μελέτη για να κατασκευαστεί το Μετρό. "Κλείστε τις ρε παιδιά, μην πέσει κανένας".

 

Τέλος πάντων, είναι πιο σωστό να ζηλεύουμε γιατί ξέρουμε ότι μπορούμε αλλά δεν.... Εγώ προσωπικά ζηλεύω τις Σέρρες (μια από τις καλύτερες πίστες στα Βαλκάνια, φοβερά κότσια για να φτιάξεις τέτοιο πράγμα) και το Τυχερό Έβρου. What is Τυχερό Έβρου; Ο δήμος που ανακηρύχθηκε ο "πιο γρήγορα αναπτυσσόμενος δήμος της Ευρώπης" πριν 2-3 χρόνια. Η Αλεξανδρούπολη παραλίγο να γίνει η πρώτη πόλη στην Ευρώπη με full wi-fi κάλυψη (τελικά έγινε το Ταλλίνν στην Εσθονία).

 

Κάποιοι δουλεύουν. Αλλά όχι εμείς. Ας ελπίσουμε ότι η ΕΧΡΟ θα προκαλέσει στην Θεσσαλονίκη και στις γύρω περιοχές ότι προκάλεσε η Ολυμπιάδα στην Αττική, γιατί αλλιώς..... δεν πρόκειται να δούμε προκοπή...

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teras ( 9 Σεπ. 2004 , 02:21)

 

Κορυφαίο παράδειγμα, ο κύριος Κούβελας. "Θέλω Μετρό εδώ και τώρα, φέρτε τα φτυάρια". Όταν γέμισε η πόλη τρύπες, κατάλαβε ότι χρειάζεται και μελέτη για να κατασκευαστεί το Μετρό.

 

Και δεν ήθελα να το πω! :o

 

Θα θυμάστε βέβαια, το πρώτο πράγμα που έκανε, αμέσως μόλις άνοιξε την τρύπα, ε? Τοποθέτησε τεράστια πινακίδα, που έγραφε με μεγάλα γράμματα "ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ - FM100". Ένας ραδιοφωνικός σταθμός, θα χρηματοδοτούσε ολόκληρο μετρό!!!

 

Χαχα εδώ γελάμε. Λες και θα έφτιαχνε τρενάκι σε Λούνα Παρκ. :mad:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 9 Σεπ. 2004 , 02:28)Και δεν ήθελα να το πω! :o

 

Πέστο παλικάρι μου, δεν είναι κρυφό. Τέτοιες λαλακίες δεν κρύβονται.

 

Δυστυχώς, η Θεσσαλονίκη έχει κι ένα άλλο κουσούρι. Έχει σταθερά "μπλε" ΤΑ σε μια χώρα με -σχεδόν- σταθερά "πράσινη" κυβέρνηση. Οπότε τα χώνει ο ένας στον άλλον. "η κυβέρνηση φταίει που δεν γίνονται τα έργα", "ο δεξιός δήμαρχος σας δεν έκανε τίποτα" κ.ο.κ.

 

Τώρα όμως είναι ευκαιρία να δούμε τι θα γίνει....

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo ( 8 Σεπ. 2004 , 20:16)

 

Μα γιατί να υπάρχουν παράπονα από τους Θεσσαλονικείς, δεν υπάρχει λόγος:

 

......

 

 

Πρόσεξε: αυτές οι καθυστερήσεις δεν είναι προνόμιο της Θεσσαλονίκης.

Μέχρι πριν μερικά χρόνια αποτελούσαν τον κανόνα, όλα τα μεγάλα έργα της χώρας τελείωναν με καθυστέρηση.

Μετά το 2000 το ΥΠΕΧΩΔΕ μπροστά στον κίνδυνο να βρουν οι Ολυμπιακοί αγώνες της Αθήνα στην τότε κατάστασή της έριξε όλο το βάρος εδώ και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά. Επίσης είναι αναντίρρητο γεγονός η εχθρική στάση που αντιμετώπιζε το ΥΠΕΧΩΔΕ από την ΤΑ αυτοδιοίκησή σας για κομματικούς λόγους, η οποία σε συνδιασμό με τον επείγοντα χαρακτήρα των έργων στην Αθήνα (και πάντα πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου, δεν το δικαιολογώ) έδωσε άλλοθι για να μπουν στην άκρη τα έργα στην πόλη σας.

Θεωρώ ότι πλέον η Θεσσαλονίκη πρέπει να περάσει σε προτεραιότητα στα πλάνα του ΥΠΕΧΩΔΕ ανεξάρτητα από το αν θα γίνει εκεί η EXPO ή όχι καθώς είναι όντως κρίμα μία τόσο μεγάλη (και τόσο όμορφη) πόλη να έχει τέτοιες ελλείψεις.

 

@Supernet: έκανα ένα μικρό πείραμα, με πιάνεις έτσι; :o

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teras ( 9 Σεπ. 2004 , 02:21)

 

Η Σαλλλλονίκη απ'την άλλη..... όταν θέλει, δεν μπορεί και όταν μπορεί, δεν θέλει. Ο ΟΑΣΘ είναι μονοπώλιο και βάζει χέρι σε όλα τα ζητήματα συγκοινωνιών και μεταφοράς. Ποιος νομίζετε ότι ευθύνεται που δεν προχώρησε η ιδέα με την θαλάσσια συγκοινωνία; Προ των πυλών (της αγοράς των πλοίων), ο ΟΑΣΘ έκανε ένσταση και σταμάτησε την διαδικασία... Σε προσπάθειες να μπει ένα δρομολόγιο του ΟΣΕ μέχρι την Σίνδο όπου βρίσκεται το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης με τους 20.000 φοιτητές, ο ΟΑΣΘ απείλησε να μειώσει τα δρομολόγια των λεωφορείων προς τα εκεί. Όσοι έχετε προσπαθήσει να πάτε στο ΤΕΙ το πρωί με αστικό, ξέρετε τον ορισμό "παστή σαρδέλα".....

Αυτά δεν τα ήξερα αλλά αν ισχύουν αντικειμενικά δε σας τιμούν καθόλου ως κοινωνία.

 

...άσε τους γραφικούς άρχοντες της περιοχής. Δεν θα μιλήσω για τους τωρινούς, έχουν ακόμα καιρό να κάνουν έργο (όταν τελειώσει η τετραετία, το ξανασυζητάμε). Κορυφαίο παράδειγμα, ο κύριος Κούβελας. "Θέλω Μετρό εδώ και τώρα, φέρτε τα φτυάρια". Όταν γέμισε η πόλη τρύπες, κατάλαβε ότι χρειάζεται και μελέτη για να κατασκευαστεί το Μετρό. "Κλείστε τις ρε παιδιά, μην πέσει κανένας".

Αυτό είναι άλλο ανέκδοτο και κορυφαίο παράδειγμα κατασπατάλησης χρήματος. :!:

 

Τέλος πάντων, είναι πιο σωστό να ζηλεύουμε γιατί ξέρουμε ότι μπορούμε αλλά δεν.... Εγώ προσωπικά ζηλεύω τις Σέρρες (μια από τις καλύτερες πίστες στα Βαλκάνια, φοβερά κότσια για να φτιάξεις τέτοιο πράγμα) και το Τυχερό Έβρου. What is Τυχερό Έβρου; Ο δήμος που ανακηρύχθηκε ο "πιο γρήγορα αναπτυσσόμενος δήμος της Ευρώπης" πριν 2-3 χρόνια. Η Αλεξανδρούπολη παραλίγο να γίνει η πρώτη πόλη στην Ευρώπη με full wi-fi κάλυψη (τελικά έγινε το Ταλλίνν στην Εσθονία).

 

Κάποιοι δουλεύουν. Αλλά όχι εμείς. Ας ελπίσουμε ότι η ΕΧΡΟ θα προκαλέσει στην Θεσσαλονίκη και στις γύρω περιοχές ότι προκάλεσε η Ολυμπιάδα στην Αττική, γιατί αλλιώς..... δεν πρόκειται να δούμε προκοπή...

Τέτοια πράγματα εννοώ στο πρώτο post μου όταν λέω "να αναλάβει δράση" η τοπική κοινωνία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MIB ( 8 Σεπ. 2004 , 18:08)

 

2on eipes oti den exoume pneymatika kentra gia balkanikous laous, kiomos , se brisko anenimeroto! ksereis to idrima balkanikwn spoudwn, ? to monadiko stin ellada? pou briskete stin 8essaloniki?einai stolidi to idrima afto gia ta balkania kai 8eorite apo ta pio epitixeimena idrimata spoudwn sti xwra afou oloi oi fitites emeinan ikanopioimenoi, alla ksereis pws simperifer8ike i athina-kratos sto idrima?? prosfata anartise tin lista twn ypotrofiwn tou idrimatos kai anakoino8ikan stous endiaferomenous se ola ta balkania kai kosmo genikotera alla to kratos logo perikopwn gia tous olympiakous agones ekane perikopes stis ypotrofies kai tis diekopse oles! menontas oi endiaferomenoi sta kria tou loutrou! ksereis ti xtipima einai afto gia tin sobarotita tou kratous mas genikotera? paralila einai omws kai mia antapantisi se afta pou les! NAI i 8essaloniki exei ta idrimata exei tis ypodomes , exei omws ena kratos pou sinexos tin stegnonei!

 

 

Το γνωρίζω το Ίδρυμα Βαλκανικών Σπουδών αλλά έτσι όπως λειτουργεί τώρα (στα πλαίσια του ΔΙΚΑΤΣΑ αν δεν κάνω λάθος) δεν είναι και ότι καλύτερο.

Γιατί να μη χρηματοδοτήσει ένα αντίστοιχο και πολύ πιο ευέλικτο ίδρυμα ο δήμος; (αν υπάρχει ήδη και δεν το ξέρω είναι σαν να μην υπάρχει) Πιστεύω ότι με σωστό προγραμματισμό και προώθηση μπορεί μέχρι και λειτουργικό κέρδος να έχει από εκδηλώσεις, συνέδρια κλπ πέρα βεβαίως από την ώθηση που θα δώσει στον τουρισμό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmac ( 8 Σεπ. 2004 , 15:39)

 

Dld esy ksereis kapoia poli pou 8a protimouse Alvanous kai Skopianous "touristes" anti gia Gallous, Germanous kai Italous (px)? :blink: :wacko:

 

 

Όχι, αλλά αυτοί μας έτυχαν για γείτονες.

Ή θα το αποδεχτούμε αυτό και θα κοιτάξουμε να συμβιώσουμε μαζί τους όσο καλύτερα γίνεται (και να εκμεταλευτούμε την οικονομική ανάπτυξη που θα έχουν στο μέλλον χάρη στην ΕΕ κάτι στο οποίο έχουμε κάκιστες επιδόσεις μέχρι τώρα), ή θα τους διώξουμε από την περιοχή, ή θα φύγουμε εμείς ή θα κάνουμε πως δεν υπάρχουν. Τόσο απλά.

 

 

Κάτι γενικό: Ευχαριστώ όλους που έχουν κρατήσει ένα επίπεδο στο θέμα και δεν πάει για κλείδωμα :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση στο επιχειρημα "Η μιση Ελλαδα ζει στην αθηνα, εδω θα γινουν τα περισσοτερα εργα".

 

Η μιση Ελλαδα δεν ζουσε ανεκαθεν στην αθηνα. Οι περισσοτεροι (count me in) ηρθαν εδω επειδη μονο εδω μπορουν να βρουν μια δουλεια της προκοπης. Η λυση λοιπον, δεν ειναι να φτιαξουμε δρομους για να εξυπηρετησουμε 5εκ κοσμο. Ειναι να δημιουργησουμε το κλιμα ωστε να φυγουν 1-2 εκ απο το λεκανοπεδιο. Ετσι κι αλλιως, οσους δρομους και να φτιαξεις σε λιγο θα πηξουν οταν υπαρχει μεγαλη πληθυσμιακη αυξηση(συγκοινωνιακα αποδεδειγμενο). Για το πως θα γινει αυτο που λεω αν θελετε το συζηταμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pro ( 9 Σεπ. 2004 , 10:01)

 

Μια παρατηρηση στο επιχειρημα "Η μιση Ελλαδα ζει στην αθηνα, εδω θα γινουν τα περισσοτερα εργα".

 

Η λυση λοιπον, δεν ειναι να φτιαξουμε δρομους για να εξυπηρετησουμε 5εκ κοσμο.

 

Ειναι να δημιουργησουμε το κλιμα ωστε να φυγουν 1-2 εκ απο το λεκανοπεδιο.

 

Φτιάχνουμε, τόσα, έργα σε μια κορεσμένη (από κόσμο) πόλη, για να κάνουμε πιο εύκολη τη ζωή των κατοίκων της, όχι από βίτσιο. Το ίδιο λέμε μήπως? ;)

 

Όσο για το κλίμα που λες - Δεν το δημιουργούμε. Σ'αυτό το θέμα θέλει μια ΚΑΘΕΤΗ και ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ λύση. Μόνο τα Υπουργεία να φύγουν προς την περιφέρεια, και θα σου πω εγώ τα αποτελέσματα της αποκέντρωσης. Αλλά το θέμα αυτό, είναι μια άαααλη συζήτηση.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 9 Σεπ. 2004 , 10:17)

 

Φτιάχνουμε, τόσα, έργα σε μια κορεσμένη (από κόσμο) πόλη, για να κάνουμε πιο εύκολη τη ζωή των κατοίκων της, όχι από βίτσιο. Το ίδιο λέμε μήπως? ;)

 

Όσο για το κλίμα που λες - Δεν το δημιουργούμε. Σ'αυτό το θέμα θέλει μια ΚΑΘΕΤΗ και ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ λύση. Μόνο τα Υπουργεία να φύγουν προς την περιφέρεια, και θα σου πω εγώ τα αποτελέσματα της αποκέντρωσης. Αλλά το θέμα αυτό, είναι μια άαααλη συζήτηση.

 

 

Σαφως συμφωνουμε. Απλα λεω οτι με το να κανεις εργα στην αθηνα προσπαθεις να αντιμετωπισεις το αποτελεσμα και οχι την αιτια. Αρα αν και δεν ειναι προφανως βιτσιο, ειναι αναποτελεσματικο.

 

θα σου πω και ενα αλλο παραδειγμα εκτος απο τα υπουργεια: Οι μοναδικες χωρες στις οποιες τα κεντρικα των πολυεθνικων ειναι στην πρωτευουσα, ειναι η ελλαδα και η αλβανια.

 

Δεν συμφωνω παντως οτι αυτο ειναι μια ααααλλη συζητηση. Η ριζα του προβληματος ειναι εδω, και αυτο θα επρεπε να συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

pantos me xaropiei to gegonos oti i sizitisi briskete se poly ypsilo epipedo kai den exei ginei VS , prosopika ema8a polla pragmata pou den iksera kai enimerosa gia pragmata pou den gnorizane.
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Gia to kukloforiako tis polis tin vrikan oi tarifes ti lusi: :wacko: :wacko:

 

«Τα ταξί να μπουν στις λεωφορειολωρίδες»

 

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

 

«Από σεβασμό στο θεσμό και την πόλη δεν θα απεργήσουμε την περίοδο της Εκθέσεως», ανακοίνωσαν χθες οι ιδιοκτήτες ταξί της Θεσσαλονίκης, που πάντως επιμένουν να μπουν στις λεωφορειολωρίδες.

 

Η διοίκηση του σωματείου τους, ύστερα από έκτακτη συνεδρίαση, διαπιστώνει πάντως ότι το κυκλοφοριακό της Θεσσαλονίκης ολοένα και διογκώνεται, «λόγω έλλειψης υποδομών και αύξησης στη χρήση των Ι.Χ.».

 

Ο κλάδος δηλώνει την πικρία του και προειδοποιεί ότι θα την εκδηλώσει με διάφορες μορφές, ακόμη και απεργίες.

 

Στο μεταξύ, το Σάββατο, η Ομοσπονδία των ταξιτζήδων θα πραγματοποιήσει συζήτηση σε κεντρικό ξενοδοχείο της Θεσσαλονίκης, όπου έχει προσκαλέσει την πολιτική ηγεσία των υπουργείων μεταφορών, οικονομικών και εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmac ( 8 Σεπ. 2004 , 22:02)

 

Δε με νοιάζει αν είναι καλύτερα στην Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού. Με ενδιαφέρει τα λεφτά που δίνω για φόρους να μην ξοδεύονται όλα στην Αθήνα αλλά και στον τόπο μου. Αν τα τρώει όλα η Αθήνα, από εκεί και πέρα ποσώς με ενδιαφέρουν τα προβλήματά της. Ας τα λύσει μόνη της, όχι όμως με τα κονδύλια της επαρχίας. :o

 

Και στην τελική είναι λύση αυτή, να μετακομίσουμε όλοι στην Αθήνα; :worry:

 

 

Τα κονδύλια ξοδεύονται εκεί που χρειάζονται περισσότερο. Και τι να κάνουμε, η Αθήνα έχει 4 πλάσιο πληθυσμό από τη Θεσσαλονίκη.

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo ( 8 Σεπ. 2004 , 22:49)

 

Φοβερή λογική! Μου άρεσε! Αν κι εσύ με τη σειρά σου νομίζεις ότι δεν είναι χειρότερα γιατί δεν μετακομίζεις εσύ εδώ; :rolleyes: :wacko:

Το έγραψα: η λέξη "αποκέντρωση" πρέπει να διαγραφεί από το λεξιλόγιό μας!! Προσβάλλουμε τη γλώσσα μας όταν τη χρησιμοποιούμε!!... (Έχουμε και αντίστοιχο υπουργείο, τρομάρα μας!...)

 

Την προηγούμενη εβδομάδα η μισή πόλη έμεινε χωρίς νερό από την Τρίτη μέχρι και το Σάββατο!... Ξυπνούσαμε με βάρδιες το βράδυ να πετύχουμε καμία ώρα με νερό και να γεμίσουμε κουβάδες για να έχουμε αντί για καζανάκι!... 30 χρόνια δεν έγινε συντήρηση στους αντίστοιχους αγωγούς ύδρευσης!... Έφτασε το νερό από τον Αλιάκμονα στη Θεσσαλονίκη (το μόνο βασικό έργο υποδομής που ολοκληρώθηκε έστω και με καθυστέρηση) και δεν έγιναν οι αγωγοί που θα πηγαίνουν το νερό από την ΕΥΑΘ στα νοικοκυριά!... Έλεος! Εντάξει, μας πείσατε!! Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα!... Θα μεταναστεύσουμε εκεί λοιπόν!!

 

Στην Σαλονίκη δεν μετακομίζω γιατί κατάγομαι από μια άλλη πολύ ωραία πόλη, τα Χανιά. Πολλοί Αθηναίοι όμως θα δεχόταν ευχαρίστως να ανταλλάξετε σπίτια. Δοκίμασε να βάλεις αγγελία.

 

Όσο για τα νερά τι θες να πεις; Ότι αφήσανε τα έργα πίσω; Εδώ στην Αθήνα είχανε για χρόνια λειψυδρία! Και ζημιές έχουμε ακόμα και τώρα. Προνόμιο των Θεσσαλονικιών είναι οι βλάβες; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...