Jump to content

Τα παράπονα των Θεσσαλονικιών


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα... Αυτη η λαγκαδα μετα τους Ολυμπιακους του 2008 θα ειναι ετοιμη!!! Και αλλα εργα στην Θεσσαλονικη χαρακτηριστηκαν.. Ολυμπιακα αλλα ακομα δεν εχουν τελειωσει!! Μη χειροτερα....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

GIATI TO KRATOS, OPWS ANAFEREIS FILE LEWTON, EINAI TWN ATHINWN!!!!!!!!!!!!!! :O

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα των Θεσσαλονικέων είναι απολύτως δικαιολογημένα. Σε όλους τους τομείς. Και στις υποδομές και στα μεγάλα έργα και στα αθλητικά.

 

Βλέπεις ένα δελτίο ειδήσεων της ΕΛΛΑΔΑΣ και τα πάντα είναι για την Αθήνα. Ζωντανή Σύνδεση π.χ. με Ερμού, Βασιλ.Σοφίας, Μουρούζη κλπ. Ενώ όταν πρόκειται για ζωντανή σύνδεση με πλ.Αριστοτέλους, Λευκό Πύργο κλπ. αυτό που βλέπεις είναι ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Δηλαδή κάτι το αόριστο, κάπου προς τα κει. Γιατί να μη γράφει και για την Αθήνα απλά Αθήνα; Δε το κατάλαβα αυτό. Θα μου πείτε είναι μεγαλύτερη πόλη.

 

Δείτε και τα ξένα δελτία. π.χ. το RTL. Πρωτεύουσα είναι το Βερολίνο και όταν συνδεθεί με μια συνοικία του Βερολίνου δε θα πει Γκύζη, Γουδί κλπ. Θα πει ΒΕΡΟΛΙΝΟ. Αυτό είναι το λιγότερο.

 

Πάμε στα αθλητικά. Γιατί όλα τα αθλητικά δελτία των μεγάλων αθηναϊκών καναλιών (και λυπάμαι που λέω αθηναϊκών, αλλά δυστυχώς με τη συμπεριφορά τους είναι πρώτα αθηναϊκά και μετά ελληνικά) προβάλλουν μόνο τα νέα των ομάδων των Αθηνών και όχι της Θεσσαλονίκης και της λοιπής περιφέρειας. Πού είναι τα νέα του ΠΑΟΚ, του ΑΡΗ, του Ηρακλή; Του ΟΦΗ; Και όλων των ομάδων. Βλέπουμε το ΠΑΙΞΕ ΜΠΑΛΑ του ΑΛΦΑ. Ε εντάξει εκεί τι να πω. Η εκπομπή είναι 2 ώρες, την 1:45 ασχολείται με ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ και στο υπόλοιπο τέταρτο τα υπόλοιπα ματς, τα διεθνή, το μπάσκετ κλπ...

 

Να συγκρίνουμε μήπως με τις αντίστοιχες γερμανικές εκπομπές; Η σειρά των αγώνων που δείχνουν τα στιγμιότυπα και τα γκολ είναι από το τέλος της βαθμολογίας. Έτσι για να αυξάνεται το ενδιαφέρον με την ώρα. Αλλά ΙΣΑΞΙΑ σε όλα τα ματς. Ναι σα φίλαθλος θέλω να δω και φάσεις εκτενείς από το Κέρκυρα-Καλαμαριά π.χ. Αλλά πώς να μην προβάλλεται μετά ο φανατισμός και ο οπαδισμός εφόσον υπάρχουν μόνο 3 ομάδες κατά τα αθηναϊκά κανάλια;

 

Όλα αυτά τα βλέπουμε στη Βόρεια Ελλάδα (και γενικότερα στην επαρχία) και αηδιάζουμε. Θέλουμε ίσα μέτρα και ίσα σταθμά. Ναι είναι πολύ αδικημένη η Θεσσαλονίκη αλλά και όχι μόνο αυτή. Γενικότερα όλη η περιφέρεια. Και αυτή η καραμέλα του κομπλεξισμού ανήκει στους Αθηναίους που τον προκαλούν και όχι στους Θεσσαλονικιούς που τον υφίστανται.

Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα των Θεσσαλονικέων είναι απολύτως δικαιολογημένα. Σε όλους τους τομείς. Και στις υποδομές και στα μεγάλα έργα και στα αθλητικά.

 

Πάμε στα αθλητικά. Γιατί όλα τα αθλητικά δελτία των μεγάλων αθηναϊκών καναλιών (και λυπάμαι που λέω αθηναϊκών, αλλά δυστυχώς με τη συμπεριφορά τους είναι πρώτα αθηναϊκά και μετά ελληνικά) προβάλλουν μόνο τα νέα των ομάδων των Αθηνών και όχι της Θεσσαλονίκης και της λοιπής περιφέρειας. Πού είναι τα νέα του ΠΑΟΚ, του ΑΡΗ, του Ηρακλή; Του ΟΦΗ; Και όλων των ομάδων. Βλέπουμε το ΠΑΙΞΕ ΜΠΑΛΑ του ΑΛΦΑ. Ε εντάξει εκεί τι να πω. Η εκπομπή είναι 2 ώρες, την 1:45 ασχολείται με ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ και στο υπόλοιπο τέταρτο τα υπόλοιπα ματς, τα διεθνή, το μπάσκετ κλπ...

 

Να συγκρίνουμε μήπως με τις αντίστοιχες γερμανικές εκπομπές; Η σειρά των αγώνων που δείχνουν τα στιγμιότυπα και τα γκολ είναι από το τέλος της βαθμολογίας. Έτσι για να αυξάνεται το ενδιαφέρον με την ώρα. Αλλά ΙΣΑΞΙΑ σε όλα τα ματς. Ναι σα φίλαθλος θέλω να δω και φάσεις εκτενείς από το Κέρκυρα-Καλαμαριά π.χ. Αλλά πώς να μην προβάλλεται μετά ο φανατισμός και ο οπαδισμός εφόσον υπάρχουν μόνο 3 ομάδες κατά τα αθηναϊκά κανάλια;

ι.

Αυτο που αναφερεις δεν αφορα την ''υποτιμηση'' των καναλιων απεναντι στις ομαδες της Θεσσαλονικης.Αφορα οπαδικες προτιμησεις των υπευθυνων των καναλιων.Δυστυχως.Και η ελεεινη εκπομπη ''ΠΑΙΞΤΕ ΜΠΑΛΑ'' ασχολειται 1.45 με ΠΑΟ,ΟΣΦΠ και οχι ΑΕΚ.Θα πρεπει εγω να πω οτι εχουν αυτοι κομπλεξ με τη Νεα Φιλαδελφεια??

 

Με λιγα λογια,δε φταιει η απεχθεια των Αθηναιων απεναντι στους Θεσσαλονικεις.Φταιει το γεγονος οτι δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα και ισοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερεις δεν αφορα την ''υποτιμηση'' των καναλιων απεναντι στις ομαδες της Θεσσαλονικης.Αφορα οπαδικες προτιμησεις των υπευθυνων των καναλιων.Δυστυχως.Και η ελεεινη εκπομπη ''ΠΑΙΞΤΕ ΜΠΑΛΑ'' ασχολειται 1.45 με ΠΑΟ,ΟΣΦΠ και οχι ΑΕΚ.Θα πρεπει εγω να πω οτι εχουν αυτοι κομπλεξ με τη Νεα Φιλαδελφεια??

 

Με λιγα λογια,δε φταιει η απεχθεια των Αθηναιων απεναντι στους Θεσσαλονικεις.Φταιει το γεγονος οτι δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα και ισοτητα.

Φίλε εσύ το πήρες προσωπικά τώρα ως οπαδός μιας συγκεκριμένης ομάδας. Εγώ σου μιλάω ποια είναι η γενικότερη πολιτική των μεγάλων καναλιών. Όσο νά'ναι τα περισσότερα μηχανάκια της AGB βρίσκονται στην Αττική. Οπότε δεν πουλάει να βάζουμε θέματα για εκτός Αττικής είτε στα αθλητικά είτε οπουδήποτε.Οι ομάδες της Θεσσαλονίκης είναι αποκλεισμένες από τα αθηναϊκά ΜΜΕ. Ξεκάθαρα πράματα. Δε χωρά αμφισβήτηση αυτό. Αλλά δεν είναι μόνο εκεί το θέμα και ας μη σταθούμε σε αυτό.

 

Είναι η γενικότερη νοοτροπία. Κάτι σα να μην υπάρχουμε (οι Βόρειοι και επαναλαμβάνω δεν μου αρέσει καθόλου ο διαχωρισμός αυτός αλλά υφίσταται...)

Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα των Θεσσαλονικέων είναι απολύτως δικαιολογημένα. Σε όλους τους τομείς. Και στις υποδομές και στα μεγάλα έργα και στα αθλητικά.

 

Βλέπεις ένα δελτίο ειδήσεων της ΕΛΛΑΔΑΣ και τα πάντα είναι για την Αθήνα. Ζωντανή Σύνδεση π.χ. με Ερμού, Βασιλ.Σοφίας, Μουρούζη κλπ. Ενώ όταν πρόκειται για ζωντανή σύνδεση με πλ.Αριστοτέλους, Λευκό Πύργο κλπ. αυτό που βλέπεις είναι ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Δηλαδή κάτι το αόριστο, κάπου προς τα κει. Γιατί να μη γράφει και για την Αθήνα απλά Αθήνα; Δε το κατάλαβα αυτό. Θα μου πείτε είναι μεγαλύτερη πόλη.

 

Δείτε και τα ξένα δελτία. π.χ. το RTL. Πρωτεύουσα είναι το Βερολίνο και όταν συνδεθεί με μια συνοικία του Βερολίνου δε θα πει Γκύζη, Γουδί κλπ. Θα πει ΒΕΡΟΛΙΝΟ. Αυτό είναι το λιγότερο.

 

Πάμε στα αθλητικά. Γιατί όλα τα αθλητικά δελτία των μεγάλων αθηναϊκών καναλιών (και λυπάμαι που λέω αθηναϊκών, αλλά δυστυχώς με τη συμπεριφορά τους είναι πρώτα αθηναϊκά και μετά ελληνικά) προβάλλουν μόνο τα νέα των ομάδων των Αθηνών και όχι της Θεσσαλονίκης και της λοιπής περιφέρειας. Πού είναι τα νέα του ΠΑΟΚ, του ΑΡΗ, του Ηρακλή; Του ΟΦΗ; Και όλων των ομάδων. Βλέπουμε το ΠΑΙΞΕ ΜΠΑΛΑ του ΑΛΦΑ. Ε εντάξει εκεί τι να πω. Η εκπομπή είναι 2 ώρες, την 1:45 ασχολείται με ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ και στο υπόλοιπο τέταρτο τα υπόλοιπα ματς, τα διεθνή, το μπάσκετ κλπ...

 

Να συγκρίνουμε μήπως με τις αντίστοιχες γερμανικές εκπομπές; Η σειρά των αγώνων που δείχνουν τα στιγμιότυπα και τα γκολ είναι από το τέλος της βαθμολογίας. Έτσι για να αυξάνεται το ενδιαφέρον με την ώρα. Αλλά ΙΣΑΞΙΑ σε όλα τα ματς. Ναι σα φίλαθλος θέλω να δω και φάσεις εκτενείς από το Κέρκυρα-Καλαμαριά π.χ. Αλλά πώς να μην προβάλλεται μετά ο φανατισμός και ο οπαδισμός εφόσον υπάρχουν μόνο 3 ομάδες κατά τα αθηναϊκά κανάλια;

 

Όλα αυτά τα βλέπουμε στη Βόρεια Ελλάδα (και γενικότερα στην επαρχία) και αηδιάζουμε. Θέλουμε ίσα μέτρα και ίσα σταθμά. Ναι είναι πολύ αδικημένη η Θεσσαλονίκη αλλά και όχι μόνο αυτή. Γενικότερα όλη η περιφέρεια. Και αυτή η καραμέλα του κομπλεξισμού ανήκει στους Αθηναίους που τον προκαλούν και όχι στους Θεσσαλονικιούς που τον υφίστανται.

Και ας μην ξεχναμε οτι τα περισοτερα μεγαλα καναλια εκπεμπουν απο διαφορετικες πολεις και οχι απο την πρωτευουσα. Βεβαια για το αντιστοιχο στην Ελλαδα δεν φταιει το κρατος.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος με αυτή την κόντρα, πρώτα από όλα η "Αθηναίοι" στην πλειονότητα τους δεν είναι γέννημα θρέμα, η ΄τελευταία δικιά μας γενιά κάπως μπορεί να χαρακτηριστεί ως Αθηναίοι, από την άλλη δεν γίνεται για μια πόλη 4.000.000 να ισχύουν τα ίδια με μια πόλη 1.000.000 , καλώς ή κακώς δεν μπορούν να έχουν το ίδιο μετρό σε μέγεθος, ή να έχουν αντίστοιχου μεγέθους στάδια... Υπάρχει μια αναλογία, απλώς όπως είχα γράψει και παλίοτερα έχει να κάνει ο συνδυασμός του κόμπλεξ του δεύτερου με την γνωστή ελληνική πιπίλα "για όλα φταίνε οι άλλοι" . Ακούω για λεφτά που πέφτουν στην Αθήνα, αλλά συγχωρέστε με δεν τα βλέπω... οι δήμοι της Αθήνας χρωστάνε μύρια, τα πεζοδρόμια , οι δρόμοι , το θέμα με τα σκουπίδια και την κίνηση είναι χάλια. Γιατί δεν έχουν λυθεί όλα αυτά τα προβλήματα, αν πέρνει η αθήνα τόσα πολλά; Γενικότερα υπάρχει ένα πολύ αρνητικό κλίμα απέναντι σε όλους τους ερχόμενους από Αθήνα, τις προάλλες ο ταξιτζής αρνήθηκε να μας πάει στο ξενοδοχείο επειδή είμασταν Αθηναίοι, στην καφετέρια μας μάζεψαν τα ποτήρια και το νερό με το που τα ήπιαμε... σε κανένα άλλο τραπέζι δεν το έκαναν... ποιός ο λόγος; Αφήστε το άλλο το κλασσικό με την πίτα γύρο , τον λουκουμά και την μπουγάτσα... ώρες ατελείωτες το ακούς... Καλό θα κάνουν όλοι να είναι ποιό επιφυλακτικοί στην πιπίλα "για όλα φταίνε οι άλλοι", και να βλέπουν και την πραγματικότητα στις άλλες πόλεις.
Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγαλε εσυ εκεινη τη μερα να σκονταφτες και να επεφτες θα ελεγες οτι το πεζοδρομειο βγηκε μονο του επειδη καταλαβε οτι εισαι Αθηναιος, και μετα μιλας εσυ για κομπλεξ? :blink: Πλακα ΜΕ κανεις? :confused:

 

Οσο για τα λεφτα που δεν βλεπεις, απο το ποστ σου μου φαινεται οτι βλεπεις οτι θελεις να βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω για λεφτά που πέφτουν στην Αθήνα, αλλά συγχωρέστε με δεν τα βλέπω... οι δήμοι της Αθήνας χρωστάνε μύρια, τα πεζοδρόμια , οι δρόμοι , το θέμα με τα σκουπίδια και την κίνηση είναι χάλια. Γιατί δεν έχουν λυθεί όλα αυτά τα προβλήματα, αν πέρνει η αθήνα τόσα πολλά; Γενικότερα υπάρχει ένα πολύ αρνητικό κλίμα απέναντι σε όλους τους ερχόμενους από Αθήνα, τις προάλλες ο ταξιτζής αρνήθηκε να μας πάει στο ξενοδοχείο επειδή είμασταν Αθηναίοι, στην καφετέρια μας μάζεψαν τα ποτήρια και το νερό με το που τα ήπιαμε... σε κανένα άλλο τραπέζι δεν το έκαναν... ποιός ο λόγος; Αφήστε το άλλο το κλασσικό με την πίτα γύρο , τον λουκουμά και την μπουγάτσα... ώρες ατελείωτες το ακούς... Καλό θα κάνουν όλοι να είναι ποιό επιφυλακτικοί στην πιπίλα "για όλα φταίνε οι άλλοι", και να βλέπουν και την πραγματικότητα στις άλλες πόλεις.

Η Αθήνα είναι από τις καλύτερες σε υποδομές πόλεις της Ευρώπης. Έχει πολύ μεγάλους δρόμους, πολλές λεωφόρους, πολλά στάδια παντός είδους αθλητισμού, τεράστιες δυνατότητες. Δεν τα βλέπεις τα λεφτά που πέσαν; Σύγχρονες συγκοινωνίες που καλύπτουν συντριπτικό ποσοστό της πόλης, μετρό, τραμ (καλά όχι και ό,τι καλύτερο αυτό :O ), αεροδρόμιο που παίρνει κάθε χρόνο παγκόσμια βραβεία καλύτερης λειτουργίας και πολλά άλλα.

 

Τα προβλήματα που υπάρχουν στην πόλη αυτή είναι η πολυκοσμία. Για 2 εκατομ. κατοίκους ήταν λουκούμι η Αθήνα. Όχι όμως και για 4 και 5.

 

Η Θεσσαλονίκη τι έχει; Μια περιφερειακή με φανάρια κάθε 800 μέτρα που μόλις τα τελευταία χρόνια κάτι πα' να κάνουν και κατασκευάζουν γέφυρες; Τι έργα έχουν γίνει τελευταία εκεί; Τα ερωτήματα είναι ρητορικά και δεν περιμένω ασφαλώς απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, αυτο ειναι το θεμα μου. Ειμαι ενας περηφανος κατοικος αυτης της πολης, την οποια (οχι επειδη ειμαι Θεσσαλονικιος) θεωρω την ομορφοτερη. Δε με απασχολει καθολου που δεν εχουμε μετρο η τραμ η οτιδηποτε αλλο επιτευγμα εχει η Αθηνα. Δε το βλεπω (πλεον) ανταγωνιστικα το θεμα μεταξυ Αθηνας - Θεσσαλονικης. Η Θεσσαλονικη ειναι ετσι οπως ειναι, γι' αυτο μας αρεσει. Και χωρις τα μεγαααλα σταδια και τα ωραιιιια πεζοδρομια. Δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο. Την αγαπαω γιατι ειναι ανθρωπινη, δεν επικρατει το χαος και ο πανικος της Αθηνας, αλλα ο χαμος που επικρατει ειναι τοσος ωστε να σε κανει να την νοσταλγεις. Ανυπομονω να την ξαναδω, να ξαναπερπατησω στην Τσιμισκη, να στριψω κατω στην Αριστοτελους μυριζοντας το φρεσκο ψωμι/τσουρεκι του Τερκενλη και να πιω εναν καφε στην Λεωφορο Νικης, με θεα τον, ναι, βρωμικο Θερμαικο.

Ισως λιγο ασχετα ολα αυτα βεβαια , αλλα, ειδα Θεσσαλονικη ο ανθρωπος και τρελλαθηκα!

 

Υγ. Εχω ενα παραπονο. Περισσοτερο παρκινγκ!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

...και να πιω εναν καφε στην Λεωφορο Νικης, με θεα τον, ναι, βρωμικο Θερμαικο.

Ισως λιγο ασχετα ολα αυτα βεβαια , αλλα, ειδα Θεσσαλονικη ο ανθρωπος και τρελλαθηκα!

 

Υγ. Εχω ενα παραπονο. Περισσοτερο παρκινγκ!

 

Κι άλλο ένα εγώ!

Καθαρότερο Θερμαϊκό... :!: ;)

Link to comment
Share on other sites

Νταξει μωρε.Και Αθηνα που χω μεινει ειναι καλα και Σαλονικα που μαι τωρα καλα ειναι.Καλη καρδια και καταπιειτε την κομπλα.Βοηθαει....
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο ένα εγώ!

Καθαρότερο Θερμαϊκό... :!: ;)

 

Mα οσο και να τον καθαρισουν τωρα, υπαρχει περιπτωση να κολυμπησεις; Εγω το αποκλειω. Μεχρι και αλογο εχει πεσει μεσα! Ημουν εκει! (Το ειχε δειξει και στις ειδησεις, ατυχημα ηταν!)

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Mα οσο και να τον καθαρισουν τωρα, υπαρχει περιπτωση να κολυμπησεις; Εγω το αποκλειω. Μεχρι και αλογο εχει πεσει μεσα! Ημουν εκει! (Το ειχε δειξει και στις ειδησεις, ατυχημα ηταν!)

Eσυ θέλεις δλδ να κάνεις μπάνιο μέσα στο λιμάνι;

Ή όπως εισαι για καφέ στη Νίκης να βγάλεις το παντελόνι και να ρίξεις καμία βουτια; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο ένα εγώ!

Καθαρότερο Θερμαϊκό... :!: ;)

 

 

apostolh ekseteles8ei, meta tin leitourgia tou neou apoxeteytikou sistimatos tis 8essalonikis, ta teleftaia 5 xronia, yparxei beltiosi 80% tis diabgias tou nerou!(plaiwn den xinete tipota apo lymata, ston 8ermaiko opws palia)

 

proti fora fetos re paidia, ekana bolta paralia, kai eida mesa apo to nero ta braxakia! apisteyto , les kai eimoun se kana limanaki se nisaki!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Eσυ θέλεις δλδ να κάνεις μπάνιο μέσα στο λιμάνι;

Ή όπως εισαι για καφέ στη Νίκης να βγάλεις το παντελόνι και να ρίξεις καμία βουτια; :wacko:

 

xaxaxaxaxaxa!

 

oxi , alla stin krini kalista 8a mporousa , meta tin frapedia sto RAKA! na petagomouna gia mia boutia! (merikoi geroi boutane parepiptontos tin krini, isxirizomenoi oti einai ka8ara)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν θα το εκανα ποτε....! Μια φορα βουτηξα στην Αγια Τριαδα μετα το αεροδρομιο και εκανα 4-5 μπανια για να ξανανιωσω καθαρος!! Τα νερα πιθανοτατα ηταν καθαρα αλλα ειναι η αισθηση που σου μενει....
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε αντικειμενική ενημέρωση και ζωντανές συνδέσεις με Τσιμισκή να φτιάξετε ένα σοβαρό ιδιωτικό κανάλι και να μην περιμένετε από τα αθηναϊκά.

 

Αν θέλετε έργα και υποδομές να πιέσετε τους πολιτικούς σας και τους γελοίους που ψηφίζονται σε δημαρχία και νομαρχία κάθε τέσσερα χρόνια. Εκτός αν σας φταίει η Αθήνα που ο ΠΨ εκλέγεται από την πρώτη Κυριακή.

 

Όταν μια πόλη 1 εκατ κατοίκων απαιτεί να της φέρονται ισότιμα με την πρωτεύουσα του κράτους η οποία είναι και τετραπλάσια σε μέγεθος, αυτό λέγεται αρχοντοχωριατισμός.

 

Τα μεγάλα έργα γίνονται πάντα πλέον με ιδιωτική χρηματοδότηση. Βρείτε επιχειρηματίες, κοινοπραξίες δενξερωγωτί και μην περιμένετε να σας ακούσει ο (κουφός) ΥΠΕΧΩΔΕ.

 

Το πρόβλημα της Θεσσαλονίκης είναι ότι κοιτάει συνεχώς τι κάνει η Αθήνα, κατηγορεί μονίμως την Αθήνα και ταυτόχρονα ζητά από την Αθήνα λεφτά, σχέδια, έργα και άλλα πολλά. Φανταστείτε την Αθηνα να παραπονιέται στις Βρυξέλλες ότι οι Βρυξέλλες την παραμελούν? Δεν είναι γελοίο? Ε, τόσο γελοίο είναι να παραπονιέται η Θεσσαλονίκη.

 

Το παραμύθι με την "αδικημένη συμπρωτεύουσα" έχει τραβήξει πολύ. Οι Θεσσαλονικείς αντί να κατηγορούν τα αθηναϊκά κανάλια ας βλέπουν τα τοπικά τους. Από τα οποία τοπικά της Σαλονίκης ο Αθηναίος δεν έχει καμία απαίτηση να του λένε συνδέθηκα με Ερμού. Εσείς γιατί έχετε? :p

 

Τρίξτε τα δόντια στους πολιτικάντηδες και τους χαζοπαράγοντες του αθλητισμού που έχετε εκεί πάνω να αρχίσουν να κάνουν πράγματα και να μην σας λένε συνεχώς "φταίει η Αθήνα".

 

Y.Γ. Δεν άκουσα ποτέ κανέναν Κρητικό να παραπονεθεί για εγκατάλειψη κλπ. Ξέρετε γιατι; Επειδή εκεί αντί να κλαίγονται δουλεύουν. Αντί να ζητούν, παράγουν. Και όποιος πολιτικός τους πει ψέμματα δεν τον ξαναψηφίζουν. Έτσι αναπτύχθηκε το νησί και έχει και συγκοινωνίες και τουρισμό και επενδύσεις και πολλά πολλά λεφτά. Μήπως τους τα έδωσε και αυτά η Αθήνα?

 

Συνέλθετε.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Με μια διαφορά όμως. Μόνο που Οβελίξ τα κανάλια της Θεσσαλονίκης έχουν τοπικό χαρακτήρα και τα αθηναϊκά θέλουν να λέγονται πανελλήνιας εμβέλειας. Τα πανελλήνιας εμβέλειας ναι απαιτώ να είναι ισάξια προς όλα τα μέρη της Ελλάδας. Και δεν με ενδιαφέρει αν έγινε μια ληστεία σε ένα περίπτερο στην Χαριλάου Τρικούπη για να γίνεται ολόκληρο θέμα στις ειδήσεις. Η κατανομή των ειδήσεων είναι απαράδεκτη. Σε ένα ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού τα αθλητικά δελτία αναλώνονται σε καθημερινές ειδήσεις από την Δευτέρα μέχρι και την Κυριακή (ακόμα και 2 μέρες αργότερα). Είναι ίσα μέτρα αυτά; Γιατί μετά βρίζουμε και προωθείται νομίζεις ο οπαδισμός;

 

Επαναλαμβάνω ότι ανοίξτε τα μάτια σας και δείτε και τα ξένα δελτία. Φίλε Οβελίξ ανοιχτόμυαλος είσαι, δες λίγο γερμανικά κανάλια, γαλλικά... Μόνο για το Βερολίνο και το Παρίσι λένε ειδήσεις; Μόνο για την Χέρτα Βερολίνου και την Παρί Σεν Ζερμέν λένε ειδήσεις; :confused:

 

Δεν είναι θέμα αυτό; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού τα αθλητικά δελτία αναλώνονται σε καθημερινές ειδήσεις από την Δευτέρα μέχρι και την Κυριακή (ακόμα και 2 μέρες αργότερα). Είναι ίσα μέτρα αυτά; Γιατί μετά βρίζουμε και προωθείται νομίζεις ο οπαδισμός;

 

Well, τελείως συμπτωματικά, ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός τυχαίνει να είναι οι μεγαλύτερες και δημοφιλέστερες ομάδες ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, οπότε (και πάλι τελείως συμπτωματικά) είναι επόμενο και λογικό τα ΜΜΕ να ασχολούνται με τις πιο δημοφιλείς ομάδες,κοινώς με τις ομάδες, κοινώς που πουλάνε περισσότερο. Τον Άρη π.χ. έξω από την Θεσσαλονίκη ποιος τον ξέρει; Τις άλλες ομάδες της Θεσσαλονίκης; Κάθε χρόνο βρίσκονται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, χαροπαλεύουν είτε για μια ψωροθέση στο ουέφα (αν κάτσει και αυτή), είτε για να μην πέσουν. Και για να σε προλάβω, όχι δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση. Αλλά έτσι είναι.

 

Ο οπαδισμός αδερφέ δεν προωθείται. Τον προωθούν. Οπαδισμό δεν είδα στις κερκίδες του Εργοτέλη. Αν αυτή ήταν η ομάδα μου θα ξεχείλιζα απο περηφάνια, και ας έπεσε στην Β' Εθνική, και ας μην ασχολουνται τα κανάλια μαζί της... Γιατί είναι ομάδα,όχι κατάστημα των "οργανωμένων"...

 

δες λίγο γερμανικά κανάλια, γαλλικά... Μόνο για το Βερολίνο και το Παρίσι λένε ειδήσεις; Μόνο για την Χέρτα Βερολίνου και την Παρί Σεν Ζερμέν λένε ειδήσεις;

 

Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Αν το πας έτσι στο Ισπανικό πρωτάθλημα οι μεγαλύτερες ομάδες δεν είναι όλες στην πρωτεύουσα. Ίσα-ισα. Λογικό δεν είναι να μην ασχολούνται και τα μέσα μόνο με την πρωτεύουσα;

 

Y.Γ. Δεν άκουσα ποτέ κανέναν Κρητικό να παραπονεθεί για εγκατάλειψη κλπ. Ξέρετε γιατι; Επειδή εκεί αντί να κλαίγονται δουλεύουν. Αντί να ζητούν, παράγουν. Και όποιος πολιτικός τους πει ψέμματα δεν τον ξαναψηφίζουν. Έτσι αναπτύχθηκε το νησί και έχει και συγκοινωνίες και τουρισμό και επενδύσεις και πολλά πολλά λεφτά. Μήπως τους τα έδωσε και αυτά η Αθήνα?

 

Έτσι είναι. Συν Αθηνά και χείρα κίνει. (κοίτα να δεις, ε; Και το γνωμικόακόμα για την Αθήνα λέει :p )

 

Αλλά πάλι ξέχασα. Το Ηράκλειο δεν είναι συμπρωτεύουσα. Δεν δικαιούται να διαμαρτύρεται, να απαιτεί και να μυξοκλαίει. Ε;

Link to comment
Share on other sites

Υγ. Εχω ενα παραπονο. Περισσοτερο παρκινγκ!

Εγώ έχω ένα άλλο παράπονο:

ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ - ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μινόβγκ, η κατάσταση που περιγράφεις αφορά στα κανάλια και μόνο. Και είναι γνωστό ότι τα κανάλια δεν είναι ο καθρέφτης της πραγματικότητας αλλά ο παραμορφωτικός καθρέφτης της φαντασιοπληξίας.

 

Άσε τα κανάλια να λένε ότι θέλουν. Αν οι Θεσσαλονικείς ήθελαν να αλλάξουν την κατάσταση δεν θα τα έριχναν στα κανάλια, στην Αθήνα, στην κυβέρνηση, στην ΕΠΟ και στον Κόκκαλη. Θα κοίταζαν να προοδεύσουν με ότι έχουν και σύμφωνα με τις δυνατότητες, τα ταλέντα, τα οράματα και τους στόχους τους και όχι με τα αποφάγια της αθηναϊκής ανάπτυξης (πω πωω τι είπα πάλι ο Γαλάτης....τσσσ.... :p )

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι, μιας και θίχτηκε: αυτή η "καραμέλα" της "συμπρωτεύουσας", που ακούω εδώ και πάρα πολλά χρόνια, υπάρχει και σε άλλες χώρες? Τι πάει να πει "συμπρωτεύουσα" στην τελική? Μία είναι η πρωτεύουσα του κράτους και αυτό είναι.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Well, τελείως συμπτωματικά, ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός τυχαίνει να είναι οι μεγαλύτερες και δημοφιλέστερες ομάδες ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, οπότε (και πάλι τελείως συμπτωματικά) είναι επόμενο και λογικό τα ΜΜΕ να ασχολούνται με τις πιο δημοφιλείς ομάδες,κοινώς με τις ομάδες, κοινώς που πουλάνε περισσότερο. Τον Άρη π.χ. έξω από την Θεσσαλονίκη ποιος τον ξέρει; Τις άλλες ομάδες της Θεσσαλονίκης; Κάθε χρόνο βρίσκονται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, χαροπαλεύουν είτε για μια ψωροθέση στο ουέφα (αν κάτσει και αυτή), είτε για να μην πέσουν. Και για να σε προλάβω, όχι δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση. Αλλά έτσι είναι.

Ε αυτά είναι... Ορίστε ο τρόπος που μας αντιμετωπίζετε. Είμαστε ένα απόλυτο μηδενικό δηλαδή οι Θεσσαλονικείς και η Βόρεια Ελλάδα. Να σε πληροφορήσω ότι την ομάδα που κανείς δεν ξέρει όπως λες έξω από τη Θεσσαλονίκη σε έκανε υπερήφανο τη δεκαετία του 80, σε έφερε το πρώτο σου ευρωπαϊκό τρόπαιο το 87 (ναι τα 3/4 του Άρη παίζαν τότε στην Εθνική) και γενικά έκανε ένα άθλημα λαοφιλέστατο στην χώρα.

 

Και δεν το πάω οπαδικά, αλλά δεν αφουγκράζεσαι προφανώς τις φωνές των Βορειοελλαδιτών. Και μπορεί τα 2-3 τελευταία χρόνια να είμαστε όπως λες μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να μας χαντακώνουν τα αθηναϊκά κανάλια και να έχουμε αυτή τη συμπεριφορά από την πρωτεύουσα.

 

Γιατί να μη συγκρίνω τα ξένα ΜΜΕ και την αντιμετώπιση των ομάδων από εκείνα; Ρεπορτάζ όλων των ομάδων ακούς σε όλα τα δελτία. Δεν ξεχωρίζουν ούτε 2 ούτε 3 ομάδες. Και βέβαια θα υπάρχουν σε κάθε χώρα οι 2-3 δημοφιλέστερες ομάδες. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλες όμως.

 

Το συμπέρασμα είναι πάντως αυτό που βγαίνει από σένα φίλε Τρόμποκοπ. Και δεν είναι μόνο δικό σου, εσύ απλά εκφράζεις την άποψη των περισσότερων εδώ στην Αθήνα. Εγώ προσωπικά σπουδάζω εδώ στην Αθήνα, η καταγωγή μου είναι από Βόρεια Ελλάδα, και πίστεψέ με στα αθλητικά κυρίως νιώθω ξένος στον ίδιο μου τον τόπο. Δεν ακούω καθόλου νέα της ομάδας μου από αθηναϊκό μέσο είτε είναι ραδιόφωνο είτε τηλεόραση. Νά'ναι καλά το ίντερνετ και το ότι ακούμε ραδιόφωνα Θεσσαλονίκης...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...