Jump to content

Προβλήματα με GPS


gsir
 Κοινοποίηση

Εσύ έχεις θέμα με το gps;  

266 members have voted

  1. 1. Εσύ έχεις θέμα με το gps;

    • Ναι
    • Όχι
    • Δεν χρησιμοποιώ το gps για πλοήγηση
    • Eίχα πρόβλημα που λύθηκε με αντικατάσταση συσκευής


Recommended Posts

Mπορει να λεω και μπουρδες αλλα αν οσοι εχουν προβλημα με το gps και υποθεσουμε πως ειναι θεμα software,φλασαροντας μια π.χ. cyanogenmod rom δεν θα διορθωνοταν το προβλημα λογικα;

Βασικα δεν προτρεπω καποιον να φλασαρει αυτη τη ρομ αλλα για να βλεπαμε αν ειναι θεμα hardware ή software.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 669
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mπορει να λεω και μπουρδες αλλα αν οσοι εχουν προβλημα με το gps και υποθεσουμε πως ειναι θεμα software,φλασαροντας μια π.χ. cyanogenmod rom δεν θα διορθωνοταν το προβλημα λογικα;

Βασικα δεν προτρεπω καποιον να φλασαρει αυτη τη ρομ αλλα για να βλεπαμε αν ειναι θεμα hardware ή software.

 

δεν φτιάχνει :p

δεν φλάσαρα cyanogen αλλά άλλες...το πρόβλημα παρέμενε ως είχε!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

δεν φτιάχνει :p

δεν φλάσαρα cyanogen αλλά άλλες...το πρόβλημα παρέμενε ως είχε!

 

Εσυ αν δεν κανω λαθος ειχες φλασαρει ρομ που στηριζονται πανω στην official.Γι'αυτο ειπα για cm.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αν δεν κανω λαθος ειχες φλασαρει ρομ που στηριζονται πανω στην official.Γι'αυτο ειπα για cm.

 

είχα δοκιμάσει και μια aosp (για λίγο βέβαια) την beanstalk αν θυμάμαι καλά...αλλά δεν είδα προκοπή δεν μου άρεσε κιόλας και την έβγαλα..αλλά και πάλι,προσωπικά μιλώντας δεν είναι θέμα sw,αν ήταν τότε όλοι μας,άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο θα είχαν τα "συμπτώματα" όμως δεν ισχύει...ακόμα και η ψηφοφορία δείχνει 41 άτομα τα οποία δεν έχουν κανένα θέμα,άρα καταλήγουμε εκεί...θέμα hardware!

όπως είπα και πάλι εγω καταλήγω εκεί...μπορεί να κάνω και λάθος

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

είχα δοκιμάσει και μια aosp (για λίγο βέβαια) την beanstalk αν θυμάμαι καλά...αλλά δεν είδα προκοπή δεν μου άρεσε κιόλας και την έβγαλα..αλλά και πάλι,προσωπικά μιλώντας δεν είναι θέμα sw,αν ήταν τότε όλοι μας,άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο θα είχαν τα "συμπτώματα" όμως δεν ισχύει...ακόμα και η ψηφοφορία δείχνει 41 άτομα τα οποία δεν έχουν κανένα θέμα,άρα καταλήγουμε εκεί...θέμα hardware!

όπως είπα και πάλι εγω καταλήγω εκεί...μπορεί να κάνω και λάθος

 

Με την aosp το τεσταρες το gps;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να λεω και μπουρδες αλλα αν οσοι εχουν προβλημα με το gps και υποθεσουμε πως ειναι θεμα software,φλασαροντας μια π.χ. cyanogenmod rom δεν θα διορθωνοταν το προβλημα λογικα;

Βασικα δεν προτρεπω καποιον να φλασαρει αυτη τη ρομ αλλα για να βλεπαμε αν ειναι θεμα hardware ή software.

 

Δεν μπορει ρε παιδια να ειναι υποθεση sofware το GPS και να προχωραει η εταιρια σε αντικατασταση συσκευων..

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Με την aosp το τεσταρες το gps;

 

ναι,αλλά δεν πήρε χαμπάρι,το ίδιο και το αυτό!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά έχω μια απορία, η μαμά LG στην Κορέα τι απαντήσεις δίνει για το πρόβλημα με το GPS ? Δεν μπορεί να μη το γνωρίζουν το πρόβλημα ....

 

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

η μαμα lg κοιμαται τον υπνο του δικαιου και ετοιμαζεται πυρετωδως για την παραγωγή του g3 :D

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά έχω μια απορία, η μαμά LG στην Κορέα τι απαντήσεις δίνει για το πρόβλημα με το GPS ? Δεν μπορεί να μη το γνωρίζουν το πρόβλημα ....

 

 

Thanks

 

Απο την στιγμή που κάνει αντικαταστασεις συσκευών, σημαίνει ότι παραδέχεται το πρόβλημα αλλά το κάνει σιωπηλά.

 

Για μένα είναι καθαρά θέμα κεραίας και φαίνεται από το ότι το σήμα των δορυφόρων είναι πολύ χαμηλό σε όλα ταscreen shots που έχω δει.

Οπότε όταν βρεθεί σε δύσκολες συνθήκες το χάνει πιο εύκολα απ ότι άλλες συσκευές.

Στην πράξη δύσκολα θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν κινείστε σε ανοικτούς δρόμους χωρίς πολύ ψηλά κτήρια.

Σίγουρα αν το χάσιμο διαρκεί περισσότερο από 2-3 δευτερόλεπτα και συμβεί όταν πρέπει να αλλάξεις κατεύθυνση είναι πρόβλημα. Αλλά δεν φαντάζομαι ότι συμβαίνει συχνά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που κάνει αντικαταστασεις συσκευών, σημαίνει ότι παραδέχεται το πρόβλημα αλλά το κάνει σιωπηλά.

 

Για μένα είναι καθαρά θέμα κεραίας και φαίνεται από το ότι το σήμα των δορυφόρων είναι πολύ χαμηλό σε όλα ταscreen shots που έχω δει.

Οπότε όταν βρεθεί σε δύσκολες συνθήκες το χάνει πιο εύκολα απ ότι άλλες συσκευές.

Στην πράξη δύσκολα θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν κινείστε σε ανοικτούς δρόμους χωρίς πολύ ψηλά κτήρια.

Σίγουρα αν το χάσιμο διαρκεί περισσότερο από 2-3 δευτερόλεπτα και συμβεί όταν πρέπει να αλλάξεις κατεύθυνση είναι πρόβλημα. Αλλά δεν φαντάζομαι ότι συμβαίνει συχνά.

 

Μάλιστα κατανοητό .

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που κάνει αντικαταστασεις συσκευών, σημαίνει ότι παραδέχεται το πρόβλημα αλλά το κάνει σιωπηλά.

 

Για μένα είναι καθαρά θέμα κεραίας και φαίνεται από το ότι το σήμα των δορυφόρων είναι πολύ χαμηλό σε όλα ταscreen shots που έχω δει.

Οπότε όταν βρεθεί σε δύσκολες συνθήκες το χάνει πιο εύκολα απ ότι άλλες συσκευές.

Στην πράξη δύσκολα θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν κινείστε σε ανοικτούς δρόμους χωρίς πολύ ψηλά κτήρια.

Σίγουρα αν το χάσιμο διαρκεί περισσότερο από 2-3 δευτερόλεπτα και συμβεί όταν πρέπει να αλλάξεις κατεύθυνση είναι πρόβλημα. Αλλά δεν φαντάζομαι ότι συμβαίνει συχνά.

 

 

 

Σε ανοιχτο δρομο δεν χανει το σημα μονο σε στενα μεσα στην Πολη. Εγω εχω χασει τον δρομο 3 φορες με αποσυνδεσεις 10 με 15 δευτερολεπτων βρεθηκα αλλου και εκανα κυκλους.

 

Δεν παβει να ειναι προβλημα. Η LG το ποιο απλο πραμα που μπορουσε να πει ειναι: Ναι οντως εχει γινει λαθος στην τοποθετηση της κεραιας η οτι αλλο ειναι τελος παντων και σε οποιους παρουσιαστηκε το προβλημα θα αντικαταστηςουμε τις συσκευες εντος εγγυησης. Να μας λυθει και η απορεια οχι τπτ αλλο. Δλδ εμεις που δεν εχουμε εγγυηση τι γινεται το πεταμε στην θαλασσα; Επισκευη δεν γινεται στο υπαρχον μονο αντικατασταση ;

 

Εδω φαινεται ξεκαθαρα οτι εχει προβλημα στο σημα σε συγκρηση με το S4:

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπόρεσα και μπήκα στο forum και είδα το θέμα αυτό...γενικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, χθες πήγα και ήρθα στο Ρέντη (από Αγ.Παρασκευή), το Sygic με έβρισκε ακόμα και αν είμαι πριν ή μετά από στροφή σε τετράγωνο στο κέντρο. Όλα καλά λοιπόν....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τον Superuser που πρόσθεσε στη ψηφοφορία και την τελευταία επιλογή.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Σε ανοιχτο δρομο δεν χανει το σημα μονο σε στενα μεσα στην Πολη. Εγω εχω χασει τον δρομο 3 φορες με αποσυνδεσεις 10 με 15 δευτερολεπτων βρεθηκα αλλου και εκανα κυκλους.

Σε στενά μέσα στην πόλη όλα τα gps μπορεί να έχουν αποσύνδεση. Στο Desire S που είχα πριν αυτό συνέβαινε που και που και κανείς δεν το θεωρούσε σοβαρό πρόβλημα.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τον Superuser που πρόσθεσε στη ψηφοφορία και την τελευταία επιλογή.

 

θα ηταν σωστο αν μπορει ο Superuser να μας δινει την δυνατότητα να μπορουμε να αλλαξουμε την ψηφο, διότι πχ εγω που ειχα προβλημα και το κινητο το έστειλα στην αντιπροσωπεια και μου το αλλαξε και πηρα συσκευη καλή τωρα να θελω να ψηφισω την τελευταια ψηφο "Eίχα πρόβλημα που λύθηκε με αντικατάσταση συσκευής" και ετσι θα βγαλουμε πιο σωστο συμπερασμα.:cool:

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

παραλλειψη δικη μου ηταν εξαρχης..το ζητησα αργοτερα απο τον superuser και το προσθεσε. για να γινει αυτο που λες πρεπει να ξαναγινει το πολλ οποτε δεν εχει νοημα..ας γράφουν τα παιδια ενα σχολιο οτι τους εγινε αντικατασταση και ολα καλα και πιστευω θα βγαλουμε στο τελος συμπερασμα.

οπως φαινεται απο τις αναφορες των παιδιων η lg στα σιωπηλα κινειται και παλι..μαλλον γνωριζει το θεμα και κανει αντικαταστασεις συσκευων, δεν εξηγειται αλλιως..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Σε στενά μέσα στην πόλη όλα τα gps μπορεί να έχουν αποσύνδεση. Στο Desire S που είχα πριν αυτό συνέβαινε που και που και κανείς δεν το θεωρούσε σοβαρό πρόβλημα.

 

Το Desire S ειχε ενα απο τα πιο αποτυχημενα GPS που υλοποιησε ποτε η HTC σε κινητο τηλεφωνο.Με την τελευταια του αναβαθμιση που ειχε παρει και κλειδωνε δορυφορους απλα απο ανυπαρκτο ειχε αναβαθμιστει σε επιοικος απαραδεκτο..

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

παραλλειψη δικη μου ηταν εξαρχης..το ζητησα αργοτερα απο τον superuser και το προσθεσε. για να γινει αυτο που λες πρεπει να ξαναγινει το πολλ οποτε δεν εχει νοημα..ας γράφουν τα παιδια ενα σχολιο οτι τους εγινε αντικατασταση και ολα καλα και πιστευω θα βγαλουμε στο τελος συμπερασμα.

οπως φαινεται απο τις αναφορες των παιδιων η lg στα σιωπηλα κινειται και παλι..μαλλον γνωριζει το θεμα και κανει αντικαταστασεις συσκευων, δεν εξηγειται αλλιως..

 

και εγω περιμενω την καινουρια μου συσκευη γιαυτο το εγραψα, σε λιγες μερες θα αναφερω αν πρεπει να αλλαξω την ψήφο μου η θα παραμείνει:mad:

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Ενδιαφέρομαι εδώ και πολυ καιρό να αγοράσω τη εν λόγω συσκευή αλλα όπως αρκετοί υποψήφιοι που μεσα στις απαιτήσεις τους ειναι η σωστή λειτουργια του gps, με οσα διαβάζω με αναχαιτίζουν για την αγορά της. Αυτο που θέλω να ρωτήσω και κυρίως απευθύνομαι σε όσους η συσκευή τους ειναι παραεισαγωγής και έχουν διαπιστωμένο το πρόβλημα του gps,

 

αν το επέστρεψαν στο καταστημα απο όπου εγινε η αγορά

αν αναγνωρίστηκε το πρόβλημα και

αν αντικαταστάθηκε?

 

(το ρωτώ για τι απο όσο έχω διαβάσει στο νημα, οι φίλοι που έχουν επιστρέψει την συσκευή για αντικατάσταση λογω gps η αγορά της έγινε απο ελλάδα και η lg αναγνώρισε την εγγύηση.)

Edited by Achil
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Ενδιαφέρομαι εδώ και πολυ καιρό να αγοράσω τη εν λόγω συσκευή αλλα όπως αρκετοί υποψήφιοι που μεσα στις απαιτήσεις τους ειναι η σωστή λειτουργια του gps, με οσα διαβάζω με αναχαιτίζουν για την αγορά της. Αυτο που θέλω να ρωτήσω και κυρίως απευθύνομαι σε όσους η συσκευή τους ειναι παραεισαγωγής και έχουν διαπιστωμένο το πρόβλημα του gps,

 

αν το επέστρεψαν στο καταστημα απο όπου εγινε η αγορά

αν αναγνωρίστηκε το πρόβλημα και

αν αντικαταστάθηκε?

 

(το ρωτώ για τι απο όσο έχω διαβάσει στο νημα, οι φίλοι που έχουν επιστρέψει την συσκευή για αντικατάσταση λογω gps η αγορά της έγινε απο ελλάδα και η lg αναγνώρισε την εγγύηση.)

 

Φιλε μου η εκδοση με τα 32GB δεν καλυπτεται απο LG Hellas γιατι δεν εισαγεται το 32ρη. Οσο για εμας που το πηραμε απο εξω εγω προσωπικα δεν το εστειλα πισω στον κινεζο ελπιζωντας οτι με την kitkat ισως υπαρχει καποια βελτιωση και δεν κανει αποσυνδεσεις. Αλλα και παλι αν το στειλω πισω Σιγκαπουρη θα ερθει μετα απο κανενα χρονο πισω. Προτιμω να το πουλισω παρα να το στειλω.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η εκδοση με τα 32GB δεν καλυπτεται απο LG Hellas γιατι δεν εισαγεται το 32ρη. Οσο για εμας που το πηραμε απο εξω εγω προσωπικα δεν το εστειλα πισω στον κινεζο ελπιζωντας οτι με την kitkat ισως υπαρχει καποια βελτιωση και δεν κανει αποσυνδεσεις. Αλλα και παλι αν το στειλω πισω Σιγκαπουρη θα ερθει μετα απο κανενα χρονο πισω. Προτιμω να το πουλισω παρα να το στειλω.

 

Το γνωρίζω για την εγγύηση. Είστε αρκετοί που αγοράσατε απο Κίνα αλλα εξίσου πολλοί που αγόρασαν απο digivire, expansys ή και τα skroytzoμαγαζα.

2-3 παιδιά που έχουν ελληνικη συσκευή είδα οτι απευθύνθηκαν στην LG για επισκευή/αντικατάσταση του gps. Οι υπόλοιποι που έχουν αγορασμένο παραεισαγωγής έχουν κινηθεί για την αντικατάσταση της συσκευής ή το κατάστημα δεν αναγνωρίζει??

Link to comment
Share on other sites

Το Desire S ειχε ενα απο τα πιο αποτυχημενα GPS που υλοποιησε ποτε η HTC σε κινητο τηλεφωνο.Με την τελευταια του αναβαθμιση που ειχε παρει και κλειδωνε δορυφορους απλα απο ανυπαρκτο ειχε αναβαθμιστει σε επιοικος απαραδεκτο..

Μάλλον δεν είχες χρησιμοποιήσει ποτέ το gps του Omnia...

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα αυτο που ελεγε ενας φιλος για προβλημα του GPS στο Glonass που ειναι θεμα software. Αν συνδεεται το προβλημα αυτο με τις αποσυνδεσεις τοτε ειμαστε τυχεροι.

 

http://androidforums.com/lg-g2/778504-problem-glonass.html

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...