Jump to content

Προβλήματα με GPS


gsir
 Κοινοποίηση

Εσύ έχεις θέμα με το gps;  

266 members have voted

  1. 1. Εσύ έχεις θέμα με το gps;

    • Ναι
    • Όχι
    • Δεν χρησιμοποιώ το gps για πλοήγηση
    • Eίχα πρόβλημα που λύθηκε με αντικατάσταση συσκευής


Recommended Posts

το πρώτο πράγμα που έκανα, όταν το πήρα στα χέρια μου το G2, να ελέγξω το gps, γιατί φοβήθηκα από

όλα αυτά που είχα διαβάσει εδώ. το σύγκρινα σε εσωτερικό χώρο, συννεφιά, με xperia neo v

και asus ME173X. συνδέθηκαν όλα στον ίδιο χρόνο, με τους ίδιους ( σε αριθμό) δορυφόρους πάνω κάτω

και είχαν περίπου το ίδιο σήμα. με την μόνη διαφορά ότι τα 2 άλλα έλεγαν ότι βλέπουν 10 δορυφόρους

και συνδέονταν στους 8-9 εβώ το G2 έβλεπε 20 δορυφόρους και συνδεόταν σε 9. αυτό το 20 μάλλον το

βρίσκει από τα αρχεία του, ότι δηλαδη στην περιοχή που βρίσκομαι πρέπει να έχω 20 δορυφόρους και

συνδέεται με όσους βλέπει πραγματικά. όσες αποσυνδέσεις μου έκανε δεν πρεπει να ήτανε πραγματικές, αλλά

εικονiκές, και τις παρουσίασε όλες όταν άλλαζα προσανατολισμό (portrait - landscape).

αν θέλετε να κάνετε έναν έλεγχο πότε σας παρουσιάζει αποσυνδέσεις. δεν αναφέρομαι σ' αυτούς που το έχουν

σε βάση στο αυτοκίνητο και ξαφνικά χάνετε το σήμα και επανέρχεται σε 5χλμ.... μπορεί όντως να έχει πρόβλημα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 669
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε Βάνα όντως όταν αλλάζεις landscape ξανα ψάχνει δορυφόρους αλλά αυτό το κάνει σε όλα τα κινητά που δοκίμασα στο πρόγραμμα το gps test. Το άλλο που αναφέρουμε είναι αποσύνδεση σε βάση αυτοκινήτου κτλ.

Επίσης έχω προσέξει η διαφορά με τις άλλες συσκευές είναι ότι εμένα δείχνει στο πρόγραμμα 20 δορυφόρους είναι συνδεδεμένο με 12 αλλά αυτοί παίζουν συνέχεια μια 8 μια 10 ενώ με τα άλλα κινητά δεν παίζουν πολύ οι συνδεδεμένοι δορυφόροι πχ κλειδώνει 8 και είναι αυτοί συνδεδεμένοι συνέχεια πάντα σε στάση μιλάω.για να το δει και κανένα αλλά παιδί με συγκρίσει με άλλο κινητό που έχει στην κατοχή του;

 

Παιδιά δείτε εδώ μια σύγκριση με ένα galaxy s2 που έκανα και πάλι είναι πολύ σταθερό το g2 άλλες φορές παίζει πολύ πιο πολύ

 

https://www.youtube.com/watch?v=0YauS8cbrvU&feature=youtube_gdata_player

 

Δεν είχα καλό κινητό για να τραβήξω βίντεο.

Edited by sakisdani

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μην κανει αποσυνδεσεις την ωρα της πλοηγησης. Εχω κανει περιπου 30 διαδρομες απο 15 λεπτα μεσο ορο και μοα φορα με εχασε για 10 δευτερολεπτα. Το κοιταγα σχεδον συνεχεια μην χασω καμια αποσυνδεση. Μαλλον ειμαι απο τους τυχερους.

Παντως υπουλη η LG που αντικαθηστα συσκευες undercover.

 

Θεσσαλονικη - Αθηνα ειναι 500km, οχι 700km. Εκτος αν εκανες καπου παρακαμψη.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο τηλεφωνα εχουν την ιδια σταθμη σηματος. Κανενα δεν εχει πρασινο σημα και τα δυο εχουν 8 κιτρινα και ενα - δυο κοκκινα. Το G2 εχει τρια γκρι. Οπως στo lg ξεκιναει ετσι τελειωνει στο samy με πτωση δορ. Δεν βρισκω μεγαλη διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα χθες την εφαρμογή GPS Test και μου έδειχνε στο δρόμο (περπατώντας, σε μία μικρή διαδρομή 10 λεπτών) πως έβλεπε 23 δορυφόρους και κλείδωνε 5-7. Είναι νορμάλ αυτό ή παίζει πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα χθες την εφαρμογή GPS Test και μου έδειχνε στο δρόμο (περπατώντας, σε μία μικρή διαδρομή 10 λεπτών) πως έβλεπε 23 δορυφόρους και κλείδωνε 5-7. Είναι νορμάλ αυτό ή παίζει πρόβλημα;

 

Δοκιμάσετο με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης και αν σου κάνει αποσυνδέσεις στείλτο για αντικατασταση.....

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα χθες την εφαρμογή GPS Test και μου έδειχνε στο δρόμο (περπατώντας, σε μία μικρή διαδρομή 10 λεπτών) πως έβλεπε 23 δορυφόρους και κλείδωνε 5-7. Είναι νορμάλ αυτό ή παίζει πρόβλημα;

 

Το 23 ειναι φυσιολογικο, το 5 εξαρταται απο τις συνθηκες. Απο 7 και πανω εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα το GPS του G2 στην διαδρομή Πάτρα- Ευπάλιο Δωρίδας χρησιμοποιώντας Sygic με data κλειστά.

Να σημειώσω ότι είχε βαριά συννεφιά σε όλη την διαδρομη.

Αρχικά άργησε πολύ να κλειδώσει δορυφόρους (έφτασα λίγο πριν το Ρίο από το κέντρο) και σε όλη την διαδρομή είχα συνεχείς αποσυνδέσεις.

Τελικά είμαι από τούς άτυχους με προβληματικό GPS....

Edited by clio1400

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν εχω καταλαβει κατι καλα..Πες οτι περνεις ενα g2 απο skroutzομαγαζο,και εχεις προβλημα με το gps,τι γινεται??Το πας στην procordia και σου κανει αντικατασταση χωρις μα μου??
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι κατάλαβα αν εχεις ελληνική συσκευή σου κάνουν αντικατασταση. Αν έχεις ευρωπαϊκή στην επισκευάζουν εντός εγγύησης

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παιδια εσεις που ειστε πιο σχετικη.

σημερα δοκιμασα το gps εκανα την διαδρομη αλεξανδρουπολη κομοτηνη με το igo και στον γυρισμο δοκιμασα το sygic.

με το igo ειχαμε 2 αποσυνδεσεις στο πρωτο 10λεπτο και μετα ολα μια χαρα και με το sygic στο γυρισμο καμία, μονο οταν εφθασα σπιτι και μπήκα κατω στην πιλοτή μου, και επελεξα οτι εφθασα μου ειπε οτι εχασε τους δορυφορους(εδω περα πανω κατω καλουτσικα το πηγαμε)

Εγω αλλο ομως θελω να μαθω στην ιδια διαδρομη που διάνυσα γιατι το igo εχει 9% χρηση μπαταριας και το sygic 5% ?

συνολικο χρονο cpu και προσκηνιο το igo εχει διαφορετικο?

μηπως καποια προγράμματα gps δουλευουν πιο σωστα και εχουν καλυτερη καταναλωση?

μηπως τις αποσυνδεσεις που εχω στο igo οφείλεται και στο προγραμμα?[ATTACH]41137[/ATTACH][ATTACH]41138[/ATTACH]

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

παιδια εσεις που ειστε πιο σχετικη.

σημερα δοκιμασα το gps εκανα την διαδρομη αλεξανδρουπολη κομοτηνη με το igo και στον γυρισμο δοκιμασα το sygic.

με το igo ειχαμε 2 αποσυνδεσεις στο πρωτο 10λεπτο και μετα ολα μια χαρα και με το sygic στο γυρισμο καμία, μονο οταν εφθασα σπιτι και μπήκα κατω στην πιλοτή μου, και επελεξα οτι εφθασα μου ειπε οτι εχασε τους δορυφορους(εδω περα πανω κατω καλουτσικα το πηγαμε)

Εγω αλλο ομως θελω να μαθω στην ιδια διαδρομη που διάνυσα γιατι το igo εχει 9% χρηση μπαταριας και το sygic 5% ?

συνολικο χρονο cpu και προσκηνιο το igo εχει διαφορετικο?

μηπως καποια προγράμματα gps δουλευουν πιο σωστα και εχουν καλυτερη καταναλωση?

μηπως τις αποσυνδεσεις που εχω στο igo οφείλεται και στο προγραμμα?[ATTACH]41137[/ATTACH][ATTACH]41138[/ATTACH]

 

Δεν νομίζω φίλε μου είναι πρόβλημα τις συσκευής.... Να πας να στο αλλάξουν.......

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω φίλε μου είναι πρόβλημα τις συσκευής.... Να πας να στο αλλάξουν.......

 

Μην λέμε ότι θέλουμε, με μόνο δύο αποσυνδέσεις να πάει για αλλαγή; οποιοδήποτε τηλέφωνο μπορεί να το κάνει αυτό, μια χαρά είναι φίλε το τηλέφωνό σου.

Link to comment
Share on other sites

+1 δεν χρειάζεται να τρομαζουμε έτσι τον άλλον εκτός αν είμαστε σίγουροι γι αυτό που λέμε. Χωρια που άλλο ρώτησε το παιδί..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λέτε έσεις αλλά εγώ με ότι τηλ έχω στην υπογραφή δεν έχασα πότε σήμα.... Και δεν έχω σκοπό να τρομάξω κανένα είχα 2 συσκευές g2 με το ίδιο θέμα.... Εξάλλου την γνώμη μου λέω....
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ότι έχει σχέση με το gps το πρώτο πραγμα που κανεις είναι να λες γύρνα το πίσω, έχεις πρόβλημα, τότε είσαι προκατειλημμένος.

2η συσκευή έχω αυτή τη στιγμή στα χέρια μου και πρόβλημα δεν ειχα σε καμία από τις 2

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η παρτίδα του Οκτωβρίου έχει θέμα με το GPS. Δεν είναι γενικότερο πρόβλημα του μοντέλου.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

+1 δεν χρειάζεται να τρομαζουμε έτσι τον άλλον εκτός αν είμαστε σίγουροι γι αυτό που λέμε. Χωρια που άλλο ρώτησε το παιδί..

 

Παιδιά όντως άλλο ρώτησα σε άλλο πράγμα αναφέρεστε...κάποιος απάντηση για την διαφορετική κατανάλωση έχει;

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ότι έχει σχέση με το gps το πρώτο πραγμα που κανεις είναι να λες γύρνα το πίσω, έχεις πρόβλημα, τότε είσαι προκατειλημμένος.

2η συσκευή έχω αυτή τη στιγμή στα χέρια μου και πρόβλημα δεν ειχα σε καμία από τις 2

 

αφου φιλε μου υπαρχει το προβλημα....

τα βγαζω απο το κεφαλι μου ή τα περνω απο την lg?

ε εσυ εισαι ο τυχερος....τι να κανουμε....

αυτα....

 

κ οπως βλεπεις ειχα αρκετες συσκευες....εχω αποψη.....δεν λεω αερολγιες.

Edited by aris_volos
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

αφου φιλε μου υπαρχει το προβλημα....

τα βγαζω απο το κεφαλι μου ή τα περνω απο την lg?

ε εσυ εισαι ο τυχερος....τι να κανουμε....

αυτα....

 

κ οπως βλεπεις ειχα αρκετες συσκευες....εχω αποψη.....δεν λεω αερολγιες.

 

Φιλικά πάντα "τα πήρες με την LG" ή "τα παίρνεις από την Sammy"

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα "τα πήρες με την LG" ή "τα παίρνεις από την Sammy"

 

Χαχα με έκανες και γέλασα φιλικά πάντα!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Όσοι υποστηρίζεται πως δεν έχετε πρόβλημα με το gps, σας έχει βγάλει ποτέ πράσινο κάποιο δορυφόρο στο gps test;

 

Και μιας και απόψε δοκίμασα το δικό μου τηλέφωνο σε μια διαδρομή των 20 λεπτών, παρατηρήσα ότι δεν ήταν απόλυτα ομαλή η κίνηση του βέλους-αυτοκινήτου και με navigon και με sygic, ενώ μου έκανε και 4-5 αποσυνδέσεις. Δορυφόρους στο gps test με κλειστά δεδομένα μου έβρισκε σχεδόν αμέσως από 8-11 αλλά με κίτρινο χρώμα οι περισσότερο και χωρίς κανένας να είναι πράσινος.

 

 

και παρακάτω μια σύγκριση με ένα φθηνό samsung:

 

http://i58.tinypic.com/2s6rmdg.jpg

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gre αν δεν έχεις καλύτερη εικόνα από αυτήν που βλέπω στο lg έχεις πρόβλημα δεν είναι καλό το σήμα

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το προβλημα ειναι Hardware 100% δεν κανουν καλη επαφη οι connectors της κεραιας με τους connectors του GPS της motherboard.. Μια λυση ειναι να βραχυκυκλωσετε τους connectors στο πισω καλυμμα με ενα μικρο κομματι χαλκο και να το κολλήσετε με κολλητηρι ετσι ωστε να μην χαλασει η βαση που κανουν επαφη οι connectors γιατι μετα δεν θα κλεινει το καπακι. Δευτερη λυςη να τραβιξετε ενα καλωδιο (κεραια) κατευθιαν απο τους connectors του GPS της motherboard και να το πιασετε με μονοτικη ταινια στο πισω καλυμμα ετσι ωστε να μην εμποδίζει στο κλείσιμο. Επισης πολλοι λενε οτι δεν εχει γινει σωστος σχεδιασμος της κεραιας με αποτελεσμα να μην εχει συνεχεια η κεραια οταν την μετρας με πολύμετρο. Οποιος δεν εχει εγγυηση ειναι η μονη λυση για να λυσει το πρόβλημα με τις αποσυνδεσεις και να βελτιωσει το σημα. Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...