Jump to content

Προβλήματα με GPS


gsir
 Κοινοποίηση

Εσύ έχεις θέμα με το gps;  

266 members have voted

  1. 1. Εσύ έχεις θέμα με το gps;

    • Ναι
    • Όχι
    • Δεν χρησιμοποιώ το gps για πλοήγηση
    • Eίχα πρόβλημα που λύθηκε με αντικατάσταση συσκευής


Recommended Posts

υποτιθεται οτι μιλάμε αντικειμενικα. το g2 ειναι μια συσκευη πολυ καλη, εκανε μπαμ και τεθηκε απο πιο πολλα ατομα στο μικροσκοπιο. ο κοσμος εχει συνδεσει τη samsung με μια σιγουρη και ασφαλη αγορά..τωρα που γινεται αυτος ο ντορος ο κοσμος ειναι καχυποπτος και ειναι λογικο. οσοι γράφουν επιτηδευμενα κακο του κεφαλιου τους. οσοι παλι κανουν τα στραβα ματια με τυχον θεματακια μιας συσκευης και παλι κακο του κεφαλιου τους..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 669
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οσοι εχετε προβλημα με το gps μετα απο αρκετο ψαξιμο στο νετ απαντησε σε ενα φορουμ η lg πως εχουν καταληξει οτι οφειλεται στο πρωτοκολλο glonass και στο επομενο firmware update θα το διορθωσει.

Edit για να μην παρεξηγηθω αυτη ηταν η απαντηση της lg σε ενα μελος του site οποτε δεν ειναι επισημο. Απλα το ειδα και ειπα να σας το πω.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Και τι, σε αλλα κινητα δουλευει και σε αλλα οχι?

 

Δεν μπορω να σου απαντησω σε κατι που δεν γνωριζω κ μενα περιεργο μου φενεται.

Ας βγει με το καλο η αναβαθμιση κ βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες Υποτίθεται!!! Πόσους και πόσους έχουμε δει κάθε συσκευή που αγοράζουν να είναι η καλύτερη,πόσους όταν αλλάζουν η καινούρια να είναι πάλι η καλύτερη...και μάλιστα από χρήστες με πολλά μηνύματα εδώ....εσύ είσαι λίγο ονειροπόλος και καλά κάνεις και προσωπικά μου αρέσει. Το θέμα που δεν έχει λυθεί είναι γιατί σε άλλους υπάρχει και σε άλλους όχι το πρόβλημα...και είναι από τα προβλήματα που θα λυθεί μόνο με ένα σήριαλ τύπου xfiles....:)

 

Συμφωνώ απολύτως

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε προβλημα με το gps μετα απο αρκετο ψαξιμο στο νετ απαντησε σε ενα φορουμ η lg πως εχουν καταληξει οτι οφειλεται στο πρωτοκολλο glonass και στο επομενο firmware update θα το διορθωσει.

Edit για να μην παρεξηγηθω αυτη ηταν η απαντηση της lg σε ενα μελος του site οποτε δεν ειναι επισημο. Απλα το ειδα και ειπα να σας το πω.

 

Πάντως με βάση και την περίπτωση μου, λογικό μου φαίνεται να μην είναι θέμα hardware, οπότε περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

ας παραθέσω και εγω την άποψη μου...

στο δικό μου κινητό δεν είχα παρατηρήσει κάτι από την αρχή,στην πορεία που χρειάστηκα το gps πρόσεξα ότι δεν κλείδωνε άμεσα..έπρεπε δηλαδή να περάσουν και 5'(ναι 5) για να βρει δορυφόρους και να κλειδώσει...με κλειστά δεδομένα δεν υπήρχε δε καμία περίπτωση να δουλέψει!

Εχανε το σήμα κατά την διάρκεια της πλοήγησης,το έβρισκε μετά από κάνα 2λεπτο και πάει λέγοντας (με δεδομένα ανοιχτά πάντα)!

Κατόπιν που έκανα και τέστ με τα διάφορα προγράμματα που υπάρχουν στο Store,παρατήρησα ότι ναι μεν έβρισκε δορυφόρους αλλά δεν κλείδωνε ποτέ...ούτε μέσα στο σπίτι (για κανένα λόγο) αλλά ούτε και έξω στο μπαλκόνι με ουρανό πιάτο και χωρίς πολυκατοικίες τριγύρω)

Τέσπα,το θέμα δεν νομίζω ότι είναι software για κανένα λόγο,γιατί αν ήταν έτσι τότε όλοι θα είχαν πρόβλημα (βλ.κάμερα) είναι hardware καθαρά το θέμα...κάποια παρτίδα?τυχαίες συσκευές?ποιος ξέρει...

Το να χάνει το σήμα για ελάχιστα sec κατά την πλοήγηση δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και στο S4 τύχαινε αυτό και είχε να κάνει με την περιοχή,οπότε αυτό δεν το θεωρώ πρόβλημα...πρόβλημα είναι να μην δουλεύει με κλειστά δεδομένα καθόλου αλλά και να μην λοκάρει σε κανένα δορυφόρο ή να λοκάρει σε 2,αφου έχουν περάσει 10'!

 

Ετσι λοιπόν το κινητό μου έκανε μια βόλτα στο service και σήμερα που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι θα πάρω νέα συσκευή...οπότε οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν,σαφώς και δεν είναι software το πρόβλημα γιατί θα ήταν άλλη η αντιμετώπιση σε αυτή την περίπτωση!

 

Για να κλείσω το σεντόνι μου,να πω πάντως πως κατά τα άλλα η LG έχει κάνει τρομερή δουλειά στο συγκεκριμένο κινητό,είμαι κατά τ'άλλα πλήρως ευχαριστημένη και δυστυχώς καμία συσκευή δεν είναι τέλεια...όλες είχαν τα θεματάκια τους σε hw φάση κατά καιρούς (βλ οθόνη Z1 και bleach,iphone και death grip,ξεβάμματα,bleeding light κλπ κλπ o κατάλογος είναι μεγάλος) είναι να μη σου τύχει!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

ας παραθέσω και εγω την άποψη μου...

στο δικό μου κινητό δεν είχα παρατηρήσει κάτι από την αρχή,στην πορεία που χρειάστηκα το gps πρόσεξα ότι δεν κλείδωνε άμεσα..έπρεπε δηλαδή να περάσουν και 5'(ναι 5) για να βρει δορυφόρους και να κλειδώσει...με κλειστά δεδομένα δεν υπήρχε δε καμία περίπτωση να δουλέψει!

Εχανε το σήμα κατά την διάρκεια της πλοήγησης,το έβρισκε μετά από κάνα 2λεπτο και πάει λέγοντας (με δεδομένα ανοιχτά πάντα)!

Κατόπιν που έκανα και τέστ με τα διάφορα προγράμματα που υπάρχουν στο Store,παρατήρησα ότι ναι μεν έβρισκε δορυφόρους αλλά δεν κλείδωνε ποτέ...ούτε μέσα στο σπίτι (για κανένα λόγο) αλλά ούτε και έξω στο μπαλκόνι με ουρανό πιάτο και χωρίς πολυκατοικίες τριγύρω)

Τέσπα,το θέμα δεν νομίζω ότι είναι software για κανένα λόγο,γιατί αν ήταν έτσι τότε όλοι θα είχαν πρόβλημα (βλ.κάμερα) είναι hardware καθαρά το θέμα...κάποια παρτίδα?τυχαίες συσκευές?ποιος ξέρει...

Το να χάνει το σήμα για ελάχιστα sec κατά την πλοήγηση δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και στο S4 τύχαινε αυτό και είχε να κάνει με την περιοχή,οπότε αυτό δεν το θεωρώ πρόβλημα...πρόβλημα είναι να μην δουλεύει με κλειστά δεδομένα καθόλου αλλά και να μην λοκάρει σε κανένα δορυφόρο ή να λοκάρει σε 2,αφου έχουν περάσει 10'!

 

Ετσι λοιπόν το κινητό μου έκανε μια βόλτα στο service και σήμερα που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι θα πάρω νέα συσκευή...οπότε οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν,σαφώς και δεν είναι software το πρόβλημα γιατί θα ήταν άλλη η αντιμετώπιση σε αυτή την περίπτωση!

 

Για να κλείσω το σεντόνι μου,να πω πάντως πως κατά τα άλλα η LG έχει κάνει τρομερή δουλειά στο συγκεκριμένο κινητό,είμαι κατά τ'άλλα πλήρως ευχαριστημένη και δυστυχώς καμία συσκευή δεν είναι τέλεια...όλες είχαν τα θεματάκια τους σε hw φάση κατά καιρούς (βλ οθόνη Z1 και bleach,iphone και death grip,ξεβάμματα,bleeding light κλπ κλπ o κατάλογος είναι μεγάλος) είναι να μη σου τύχει!

 

Δεν μπορω να πω οτι διαφωνω καπου μαζι σου.Ολα τα κινητα εχουν τα θεματα τους. Τα πραγματικα θεματα κατα την γνωμη μου ειναι 2. 1ο Αν δινεις βαση αναλογα με την χρηση που κανεις σε αυτα, και 2ο οτι θα επρεπε τετοια κινητα τετοιου κοστους να δουλευουν τουλαχιστον απροβληματιστα. Ενα μικρο ποσοστο λογω παρτιδας ειναι φυσιολογικο αλλα εδω δεν ειναι ετσι.

Και για να μην εχω απαντησεις απο περιεργους, οχι δεν αναφερομαι μονο στο g2 αλλα σε ολα τα μεγαλα κινητα.

Θα σου απαντουσα για το θεμα του gps να δοκιμασεις κατι που ειχα στο μυαλο μου μπας και, αλλα απο την στιγμη που πας για νεα συσκευη-αντικατασταση ειναι ασκοπο.

Ευχομαι να πανε ολα καλα και ενημερωσε μας αν θες πως τα παει η νεα συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι διαφωνω καπου μαζι σου.Ολα τα κινητα εχουν τα θεματα τους. Τα πραγματικα θεματα κατα την γνωμη μου ειναι 2. 1ο Αν δινεις βαση αναλογα με την χρηση που κανεις σε αυτα, και 2ο οτι θα επρεπε τετοια κινητα τετοιου κοστους να δουλευουν τουλαχιστον απροβληματιστα. Ενα μικρο ποσοστο λογω παρτιδας ειναι φυσιολογικο αλλα εδω δεν ειναι ετσι.

Και για να μην εχω απαντησεις απο περιεργους, οχι δεν αναφερομαι μονο στο g2 αλλα σε ολα τα μεγαλα κινητα.

Θα σου απαντουσα για το θεμα του gps να δοκιμασεις κατι που ειχα στο μυαλο μου μπας και, αλλα απο την στιγμη που πας για νεα συσκευη-αντικατασταση ειναι ασκοπο.

Ευχομαι να πανε ολα καλα και ενημερωσε μας αν θες πως τα παει η νεα συσκευη.

 

η λέξη "απροβλημάτιστο" είναι μεγάλη κουβέντα και απ'ότι βλέπω εως τώρα καμία εταιρεία (σχεδόν) δεν το έχει καταφέρει,όλα ανεξαιρέτως όλο και κάτι θα έχουν σαν "πρόβλημα" μεγάλο ή μικρό...απλά άλλες τα παραδέχονται με τη μια και άλλες υπογείως!

Στο συγκεκριμένο βλέπω ότι δεν είναι κάποια συγκεκριμένη παρτίδα (πχ το δικό μου είναι ελληνικό) αλλά random φαινόμενο σε διάφορες συσκευές,διαφορετικής προέλευσης,δικό μου συμπέρασμα σαφώς έτσι?

 

Κάτσε να δω πότε θα το πάρω γιατί βλέπω μια χρονοκαθυστέρηση στον ορίζοντα..πάντως το tip πέσ'το μου αν θες μέσω pm...έτσι για να το έχω υπόψιν :)

Λές να περάσουν το καινούργιο από τεστ??:lol:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

@Luciferia,

Το κινητό φορούσε θήκη και εάν ναι το είχες δοκιμάσει χωρίς, να δεις εάν υπήρχε αλλαγή στους χρόνους κλειδώματος;

Link to comment
Share on other sites

η λέξη "απροβλημάτιστο" είναι μεγάλη κουβέντα και απ'ότι βλέπω εως τώρα καμία εταιρεία (σχεδόν) δεν το έχει καταφέρει,όλα ανεξαιρέτως όλο και κάτι θα έχουν σαν "πρόβλημα" μεγάλο ή μικρό...απλά άλλες τα παραδέχονται με τη μια και άλλες υπογείως!

Στο συγκεκριμένο βλέπω ότι δεν είναι κάποια συγκεκριμένη παρτίδα (πχ το δικό μου είναι ελληνικό) αλλά random φαινόμενο σε διάφορες συσκευές,διαφορετικής προέλευσης,δικό μου συμπέρασμα σαφώς έτσι?

 

Κάτσε να δω πότε θα το πάρω γιατί βλέπω μια χρονοκαθυστέρηση στον ορίζοντα..πάντως το tip πέσ'το μου αν θες μέσω pm...έτσι για να το έχω υπόψιν :)

Λές να περάσουν το καινούργιο από τεστ??:lol:

 

Ναι εχεις απολυτο δικιο δεν ειναι θεμα προελευσης. Το δικο μου ηταν ελληνικο απο Γερμανο αγορασμενο (6gr) και ειχα θεμα. Εχει διαπιστωθει και σε ευρωπαικα οποτε δεν τιθεται τετοιο θεμα, ακομα και σε κορεατικο εχει γινει.

Ειναι random οπως το ειπες. Δεν εχω θεμα να στο πω και δημοσια εξαλλου θελει root για να γινει πραγμα στο οποιο ειμαι λιγο αντιθετος σε μια συσκευη ουτε μηνα.

Κοιτα συνηθως περνανε μεσα την τελευταια αναβαθμιση και το τσεκαρουν. Το θεμα με το gps οταν ειχα μιλησει με procordia μου ειπαν οτι θα το κρατησουν 3 εργασιμες μιας και θελει χρονο για να φανει πραγμα το οποιο ισχυει. Την μια μερα μου δουλευε αψογα την επομενη μου κολλαγε 4 φορες. Ειναι απο τις περιεργες βλαβες που δεν φαινονται οποτε θες εσυ δυστυχως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@Luciferia,

Το κινητό φορούσε θήκη και εάν ναι το είχες δοκιμάσει χωρίς, να δεις εάν υπήρχε αλλαγή στους χρόνους κλειδώματος;

 

Αυτο που λες ισχυει συνηθως με τις bumper θηκες αλουμινιου η τις πλατες αλουμινιου. Επηρρεαζει λιγο το gps και πολυ το nfc.

Ολες οι αλλες κανονικες θηκες οχι δεν επηρρεαζουν.

Εγω φοραγα την εργοστασιακη quickview και θεωρησα οτι φταιει το μαγνητακι.(ειχα εναν ενδοιασμο ο οποιος ηταν λαθος φυσικα).

Οταν την εβγαλα παλι ξανακολλησε οποτε δεν εφταιγε αυτο. Εξαλλου επισημη της lg ηταν χαζοι δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

@demon2411,

Δεν αναφερόμουν τόσο στην επίσημη θήκη, όσο σε όλες τις υπόλοιπες (και όχι μόνο αλουμινίου), για το ζήτημα του αργού κλειδώματος. Δεν ξέρω εάν επηρεάζει, μια υπόθεση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

@demon2411,

Δεν αναφερόμουν τόσο στην επίσημη θήκη, όσο σε όλες τις υπόλοιπες (και όχι μόνο αλουμινίου), για το ζήτημα του αργού κλειδώματος. Δεν ξέρω εάν επηρεάζει, μια υπόθεση κάνω.

 

του είχα μια θήκη IMAC...το σκέφτηκα αυτό που είπες και την έβγαλα,αλλά δεν άλλαξε κάτι...εξακολουθούσε να μην κλειδώνει δορυφόρους,οπότε δεν υπήρχε γιατρειά!

 

@demon2411 μεταξύ μας το συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν θεωρώ ότι χρειάζεται root,τώρα το άν το κάνουμε ή όχι είναι καθαρά για το κάτι παραπάνω στις λειτουργίες και το παιχνίδι του όλου πειραματισμού..εφόσον μπορείς το κάνεις :p

αναφέρεσαι για "πείραγμα" του gps.conf μήπως?για αλλαγή σε europe κλπ?

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

ας παραθέσω και εγω την άποψη μου...

στο δικό μου κινητό δεν είχα παρατηρήσει κάτι από την αρχή,στην πορεία που χρειάστηκα το gps πρόσεξα ότι δεν κλείδωνε άμεσα..έπρεπε δηλαδή να περάσουν και 5'(ναι 5) για να βρει δορυφόρους και να κλειδώσει...με κλειστά δεδομένα δεν υπήρχε δε καμία περίπτωση να δουλέψει!

Εχανε το σήμα κατά την διάρκεια της πλοήγησης,το έβρισκε μετά από κάνα 2λεπτο και πάει λέγοντας (με δεδομένα ανοιχτά πάντα)!

Κατόπιν που έκανα και τέστ με τα διάφορα προγράμματα που υπάρχουν στο Store,παρατήρησα ότι ναι μεν έβρισκε δορυφόρους αλλά δεν κλείδωνε ποτέ...ούτε μέσα στο σπίτι (για κανένα λόγο) αλλά ούτε και έξω στο μπαλκόνι με ουρανό πιάτο και χωρίς πολυκατοικίες τριγύρω)

Τέσπα,το θέμα δεν νομίζω ότι είναι software για κανένα λόγο,γιατί αν ήταν έτσι τότε όλοι θα είχαν πρόβλημα (βλ.κάμερα) είναι hardware καθαρά το θέμα...κάποια παρτίδα?τυχαίες συσκευές?ποιος ξέρει...

Το να χάνει το σήμα για ελάχιστα sec κατά την πλοήγηση δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και στο S4 τύχαινε αυτό και είχε να κάνει με την περιοχή,οπότε αυτό δεν το θεωρώ πρόβλημα...πρόβλημα είναι να μην δουλεύει με κλειστά δεδομένα καθόλου αλλά και να μην λοκάρει σε κανένα δορυφόρο ή να λοκάρει σε 2,αφου έχουν περάσει 10'!

 

Ετσι λοιπόν το κινητό μου έκανε μια βόλτα στο service και σήμερα που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι θα πάρω νέα συσκευή...οπότε οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν,σαφώς και δεν είναι software το πρόβλημα γιατί θα ήταν άλλη η αντιμετώπιση σε αυτή την περίπτωση!

 

Για να κλείσω το σεντόνι μου,να πω πάντως πως κατά τα άλλα η LG έχει κάνει τρομερή δουλειά στο συγκεκριμένο κινητό,είμαι κατά τ'άλλα πλήρως ευχαριστημένη και δυστυχώς καμία συσκευή δεν είναι τέλεια...όλες είχαν τα θεματάκια τους σε hw φάση κατά καιρούς (βλ οθόνη Z1 και bleach,iphone και death grip,ξεβάμματα,bleeding light κλπ κλπ o κατάλογος είναι μεγάλος) είναι να μη σου τύχει!

 

Ελληνική συσκευή είχες ?Γιατί εμένα στην LG μου είπαν οτι αν χρειαστεί αντικατάσταση δεν μπορούν να την κάνουν γιατι το κινητό δεν είναι αγορασμένο απο Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνική συσκευή είχες ?Γιατί εμένα στην LG μου είπαν οτι αν χρειαστεί αντικατάσταση δεν μπορούν να την κάνουν γιατι το κινητό δεν είναι αγορασμένο απο Ελλάδα.

 

ελληνική ναι...πήρα και ρώτησα τι απέγινε η συσκευή μου (σήμερα) και μου είπαν ότι θα πάρω καινούργια...μου είπαν ότι αύριο θα με καλέσουν από το service για να μου πουν τα πως και τι...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου ειπε σημερα το service της LG οτι θα παρω νεα συσκευη για το προβλημα του GPS αλλα δεν μου ειπαν ποτε θα την παρω. Το service της LG απαραδεκτο πραγματικα εχουν την συσκευη μου 9 μερες απο την προηγουμενη τριτη και σημερα με ενημερωσαν οτι θα μου δωσουν νεα αλλα χωρις να μου πουν ποσο ακομα θα περιμενω.. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κάνω καθημερινή χρήση του GPS, έχω παρατηρήσει ότι αργεί να λοκάρει δορυφόρους χωρίς την χρήση δεδομένων και κατά την πλοήγηση χάνει σήμα - κολλάει για κάποια sec. Φοράω θήκη και Screenprotector ενώ χρησιμοποιώ αγορασμένο Sygic. Η συσκευή μου Ελληνική αγορασμενη από Wind. Edited by clio1400

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτά τα data δεν με κάνει αποσύνδεση αλλά δεν είναι λύση αυτή. Δεν τίθεται θέμα Software είναι 100% Hardware παιδιά.

 

Αν θέλει κάποιος ας δοκιμάσει αυτά τα βήματα που έκανα χθες:

 

1)Hard Reset και στην συνέχεια Root

2)Download από Playstore FasterGPS

3)Τρέχτε το FasterGPS και επιλέξτε NTP Server Ελλάδα.

4)Download από Playstore GPS Status

5)Τρέξτε το GPS Status και ανοίξτε τα Data (Τσεκαρισμένο Περιαγωγή δεδομένων)

6)Μετά Tools ---->Manage A-GPS State ------> Download A-GPS Data

7)Φροντίστε στο αυτοκίνητο η βάση να είναι όσο το δυνατόν στην μέση του παρμπρίζ για καλύτερη ορατότητα το λέω γιατί εγώ το είχα αριστερά στο τιμόνι στην γωνία και δεν είχε τόσο καλή λήψη με αποτέλεσμα να χάνει ποιό εύκολα το σήμα.

 

Πριν από αυτά τα βήματα για να κλειδώσει δορυφόρους έκανε 5 με 10 λεπτά.

Μετά από αυτά τα βήματα το GPS με κλειστά τα Data κλειδώνει σε 30sec max σε ανοιχτό μέρος εννοείτε όχι στο σπίτι.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα και σε μενα το GPS. Κλειδωνει μεσα σε 30sec το πολυ. Εννοειται χωρις data.

Εχω το 32GB, NEU και χρησιμοποιώ Sygic σπασμενο. Απο τις 30 διαδρομες που εχω κανει, μια φορα παρατηρησα ενα κολλημα 7sec μεχρι να με ξαναβρει.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτά τα data δεν με κάνει αποσύνδεση αλλά δεν είναι λύση αυτή. Δεν τίθεται θέμα Software είναι 100% Hardware παιδιά.

 

Αν θέλει κάποιος ας δοκιμάσει αυτά τα βήματα που έκανα χθες:

 

1)Hard Reset και στην συνέχεια Root

2)Download από Playstore FasterGPS

3)Τρέχτε το FasterGPS και επιλέξτε NTP Server Ελλάδα.

4)Download από Playstore GPS Status

5)Τρέξτε το GPS Status και ανοίξτε τα Data (Τσεκαρισμένο Περιαγωγή δεδομένων)

6)Μετά Tools ---->Manage A-GPS State ------> Download A-GPS Data

7)Φροντίστε στο αυτοκίνητο η βάση να είναι όσο το δυνατόν στην μέση του παρμπρίζ για καλύτερη ορατότητα το λέω γιατί εγώ το είχα αριστερά στο τιμόνι στην γωνία και δεν είχε τόσο καλή λήψη με αποτέλεσμα να χάνει ποιό εύκολα το σήμα.

 

Πριν από αυτά τα βήματα για να κλειδώσει δορυφόρους έκανε 5 με 10 λεπτά.

Μετά από αυτά τα βήματα το GPS με κλειστά τα Data κλειδώνει σε 30sec max σε ανοιχτό μέρος εννοείτε όχι στο σπίτι.

σωστος ο οδηγος σου. οσο για το θεμα αντικαταστασης εμενα που ηταν ελληνικο μου ειπαν απο την procordia οτι αντικατασταση δεν θα μου κανουν απλα επισκευη.

εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα hardware και θεμα παρτιδας.

η χρηση δεδομενων δεν παιζει κανενα ρολο στην αποσυνδεση του gps. το ειχα δοκιμασει με τα δεδομενα ανοιχτα και παλι εκανε 2 αποσυνδεσεις.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουμε στοιχεία για το ποιες συσκευές είναι οι προβληματικές? Ελληνικές, ευρωπαικές, ασιάτικες, t-mobile κλπ? Ή είναι καθαρά θέμα τύχης? Έχω την εντύπωση ότι 32αρια που ήρθαν από ασία από το γνωστό πωλητή στο ebay δεν είχαν τέτοιο θέμα ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι να γράφτηκε κάτι και αυτό με βάζει σε σκέψη ότι ίσως κάποιες παρτίδες να είχαν θέμα τελικά.
Link to comment
Share on other sites

σωστος ο οδηγος σου. οσο για το θεμα αντικαταστασης εμενα που ηταν ελληνικο μου ειπαν απο την procordia οτι αντικατασταση δεν θα μου κανουν απλα επισκευη.

εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα hardware και θεμα παρτιδας.

η χρηση δεδομενων δεν παιζει κανενα ρολο στην αποσυνδεση του gps. το ειχα δοκιμασει με τα δεδομενα ανοιχτα και παλι εκανε 2 αποσυνδεσεις.

 

Δεν ξέρω εγώ που δοκίμασα πλοήγηση με Data ανοιχτά για 2 ώρες περίπου και εντός Πόλης αλλά και σε εγνατία οδό δεν είχα αποσυνδέσεις βεβαια ο καιρός ήταν πολύ καλός. Ίσως έτυχε τι να πω.

 

Είναι σίγουρα θέμα παρτίδας και δίνω βαρύτητα στην κεραία. Το chip δεν νομίζω να είναι προβληματικό γιατί ο Snapdragon 800 έχει ενσωματωμένο GPS Receiver και συγκεκριμένα το IZAT Gen8B που είναι σε όλες τις παραλλαγές του 800ρι.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εγώ που δοκίμασα πλοήγηση με Data ανοιχτά για 2 ώρες περίπου και εντός Πόλης αλλά και σε εγνατία οδό δεν είχα αποσυνδέσεις βεβαια ο καιρός ήταν πολύ καλός. Ίσως έτυχε τι να πω.

 

Είναι σίγουρα θέμα παρτίδας και δίνω βαρύτητα στην κεραία. Το chip δεν νομίζω να είναι προβληματικό γιατί ο Snapdragon 800 έχει ενσωματωμένο GPS Receiver και συγκεκριμένα το IZAT Gen8B που είναι σε όλες τις παραλλαγές του 800ρι.

 

Ναι απλα σου ετυχε και εγω με τα δεδομενα ανοιχτα, δεν εχασε το σημα για 1μιση ωρα καθολου. Μετα το εχασε η 3 η 4 φορες.

Τα δεδομενα απλα βοηθουν να σε δει για πρωτη φορα-να βρει στιγμα, μεχρι εκει. Μετα αναλαμβανει η κεραια.

Λογω επαγγελματος χρησιμοποιω το gps 8-9 ωρες την ημερα (οχι σερι αλλα 5 ωρες στανταρ) οποτε το ειχα δουλεψει αρκετα.

Οποτε του κατεβει εκανε αποσυνδεση δεν ειχε καποια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. Καπου στους xda στο παρελθον ειχα διαβασει οτι δεν παταει καλα η κεραια πανω στο board με αποτελεσμα να κανει αποσυνδεσεις. Αλλα ολα αυτα ειναι υποθεσεις μπορει και ραδιοαρβυλα δεν μπορεις να ξερεις.

Σε σχεση παντως με το s4 που εχω τωρα, με το ιδιο ακριβως προγραμμα αγορασμενο sygic δεν μου εχει χασει το σημα ουτε μια φορα μεχρι στιγμης (1-2 εβδομαδες περιπου) αλλα το g2 ηταν αισθητα πιο γρηγορο στο λοκαρισμα και εβλεπε και λιγους δορυφορους παραπανω.

Με το g2 εβγαινα σε ουρανο και εκανε 8-10 δευτερα, με το s4 κανει απο 20-40.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...