Jump to content

Προβλήματα με GPS


gsir
 Κοινοποίηση

Εσύ έχεις θέμα με το gps;  

266 members have voted

  1. 1. Εσύ έχεις θέμα με το gps;

    • Ναι
    • Όχι
    • Δεν χρησιμοποιώ το gps για πλοήγηση
    • Eίχα πρόβλημα που λύθηκε με αντικατάσταση συσκευής


Recommended Posts

Καλημέρα λοιπόν, είπα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας η δικιά μου εμπειρία. Γενικώς δεν είχα πρόβλημα, όμως το σήμα ήταν εξαιρετικά χαμηλό και σε σύγκριση με άλλα κινητά εντός του γραφείου υστερούσε πολύ. Ωστόσο στην πλοήγηση στο δρόμο όλα ήταν μια χαρά χωρίς αποσυνδέσεις. Επειδή είμαι ψείρας με αυτά αποφάσισα να το στείλω για service. Μετά από μια εβδομάδα και λίγη πίεση το κινητό μου ήρθε με αλλαγμένο imei, πράγμα που σημαίνει ότι άλλαξαν πλακέτα φτιαγμένη τον 1/2014. Μετά από αυτό, το gps δουλεύει σαφώς καλύτερα, βρίσκει σήμα εντός γραφείου, βρίσκει και λοκάρει περισσότερους δορυφόρους και εκτός γραφείου πρασινίζουν και 2-3 συνήθως. Δεν έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Το μόνο που βλέπω εγώ είναι η διαχείριση του glonass που ενώ βρίσκει τους δορυφόρους δύσκολα τους κλειδώνει. Εν κατακλείδι, το θέμα είναι θέμα hardware, όμως για το glonass, πιστεύω ότι είναι θέμα software που νομίζω ότι θα λυθεί με το kitkat.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 669
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε gre αν δεν έχεις καλύτερη εικόνα από αυτήν που βλέπω στο lg έχεις πρόβλημα δεν είναι καλό το σήμα

 

Φίλε μου έχω δει και καλύτερη εικόνα αλλά ποτέ δορυφόρους με πράσινο χρώμα!

 

Καλημέρα λοιπόν, είπα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας η δικιά μου εμπειρία. Γενικώς δεν είχα πρόβλημα, όμως το σήμα ήταν εξαιρετικά χαμηλό και σε σύγκριση με άλλα κινητά εντός του γραφείου υστερούσε πολύ. Ωστόσο στην πλοήγηση στο δρόμο όλα ήταν μια χαρά χωρίς αποσυνδέσεις. Επειδή είμαι ψείρας με αυτά αποφάσισα να το στείλω για service. Μετά από μια εβδομάδα και λίγη πίεση το κινητό μου ήρθε με αλλαγμένο imei, πράγμα που σημαίνει ότι άλλαξαν πλακέτα φτιαγμένη τον 1/2014. Μετά από αυτό, το gps δουλεύει σαφώς καλύτερα, βρίσκει σήμα εντός γραφείου, βρίσκει και λοκάρει περισσότερους δορυφόρους και εκτός γραφείου πρασινίζουν και 2-3 συνήθως. Δεν έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Το μόνο που βλέπω εγώ είναι η διαχείριση του glonass που ενώ βρίσκει τους δορυφόρους δύσκολα τους κλειδώνει. Εν κατακλείδι, το θέμα είναι θέμα hardware, όμως για το glonass, πιστεύω ότι είναι θέμα software που νομίζω ότι θα λυθεί με το kitkat.

 

Σου είναι εύκολο να τραβήξεις ένα screenshot όταν εμφανίζει δορυφόρους με πράσινο χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;Στο γραφείο και στους εσωτερικούς χώρους τι το θέλετε το GPS?

 

Δεν θελω να την πω σε κανέναν αλλά μου φαίνεται περίεργο.

Edited by andrewk
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;Στο γραφείο και στους εσωτερικούς χώρους τι το θέλετε το GPS?

 

Δεν θελω να την πω σε κανέναν αλλά μου φαίνεται περίεργο.

 

Ρε συ δεν είναι ότι θέλει κάποιος GPS στο γραφείο ή στο σπίτι του, απλά δείχνει πόσο εύκολα ή δύσκολα μια συσκευή κλειδώνει δορυφόρους.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που πέτυχα σήμερα για 2 δευτερόλεπτα(αν ήταν για περισσότερο χρόνο δεν θα με προβλημάτιζε) μιας και είναι πολύ ασταθής η σύνδεση με τους δορυφόρους. Η δοκιμή έγινε με ακίνητη την συσκευή και καθαρό ουρανό χωρίς κτήρια γύρω γύρω. Και ακόμα έχω απορία αν έχω προβληματικό gps ή αν τα άτομα στα οποία έκαναν αντικατάσταση έχουν την ίδια εικόνα και πολλά σκαμπανεβάσματα στην σύνδεση με τους δορυφόρους.

 

http://i59.tinypic.com/106j5o9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανένας με την έκδοση των 32gb (ευρωπαικό) και πρόβλημα με το gps; Ρωτάω γιατί σήμερα που το δοκίμασα είχε δύο αποσυνδέσεις σε μία απόσταση 7 χιλιομέτρων. Θα το δοκιμάσω όταν θα έχω χρόνο και θα επικοινωνήσω με την lg αν το κάνει ξανά. Επικοινώνησε κανείς με lg hellas και αν ναι τι του είπανε ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανένας με την έκδοση των 32gb (ευρωπαικό) και πρόβλημα με το gps; Ρωτάω γιατί σήμερα που το δοκίμασα είχε δύο αποσυνδέσεις σε μία απόσταση 7 χιλιομέτρων. Θα το δοκιμάσω όταν θα έχω χρόνο και θα επικοινωνήσω με την lg αν το κάνει ξανά. Επικοινώνησε κανείς με lg hellas και αν ναι τι του είπανε ;

 

η lg hellas δυστυχως δεν αναλαμβανει 32 gb συσκευες....μονο τα 16αρια:(

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41194[/ATTACH][ATTACH]41195[/ATTACH] η μια φωτογραφία είναι μέσα στο σαλόνι μου η άλλη έξω στο μπαλκόνι μου στον τρίτο όροφο απλά ο πράσινος δορυφόρους δεν ήταν πάντα πράσινος απλά κοίταξα να σου βγάλω ένα screenshot στα καλά του όταν ήταν.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που πέτυχα σήμερα για 2 δευτερόλεπτα(αν ήταν για περισσότερο χρόνο δεν θα με προβλημάτιζε) μιας και είναι πολύ ασταθής η σύνδεση με τους δορυφόρους. Η δοκιμή έγινε με ακίνητη την συσκευή και καθαρό ουρανό χωρίς κτήρια γύρω γύρω. Και ακόμα έχω απορία αν έχω προβληματικό gps ή αν τα άτομα στα οποία έκαναν αντικατάσταση έχουν την ίδια εικόνα και πολλά σκαμπανεβάσματα στην σύνδεση με τους δορυφόρους.

 

http://i59.tinypic.com/106j5o9.jpg

 

Στην προηγουμενη συσκευη μου απλα δεν εβλεπα καν αυτα που βλεπεις εσυ τωρα!!!υπηρχε οντως προβλημα....οποτε προσωπικα η εικονα που ειχα στο συγκεκριμενο προγραμμα απλα δεν υπηρχε,απλα δεν εβρισκε κανενα δορυφορο και στην πλοηγηση ημουν παντα με δεδομενα ανοιχτα που και παλι το στιγμα χανοταν καθε τρεις και λιγο!!

Στην τωρινη μου συσκευη εχω εικονα παρομοια με τη δικη σου και στην πλοηγηση αν χαθει το σημα θα'ναι 2-3 φορες και για ελαχιστο χρονο πραγμα που εγω το βρισκω φυσιολογικο,καθοτι και σε κανονικη συσκευη gps που εχω συμβαινει!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Στην προηγουμενη συσκευη μου απλα δεν εβλεπα καν αυτα που βλεπεις εσυ τωρα!!!υπηρχε οντως προβλημα....οποτε προσωπικα η εικονα που ειχα στο συγκεκριμενο προγραμμα απλα δεν υπηρχε,απλα δεν εβρισκε κανενα δορυφορο και στην πλοηγηση ημουν παντα με δεδομενα ανοιχτα που και παλι το στιγμα χανοταν καθε τρεις και λιγο!!

Στην τωρινη μου συσκευη εχω εικονα παρομοια με τη δικη σου και στην πλοηγηση αν χαθει το σημα θα'ναι 2-3 φορες και για ελαχιστο χρονο πραγμα που εγω το βρισκω φυσιολογικο,καθοτι και σε κανονικη συσκευη gps που εχω συμβαινει!

 

Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να χάνει το σήμα σε καλές συνθήκες καιρού κάτι που κάνει το LG G2. Οι αποσυνδέσεις είναι αδικαιολόγητες υπήρχε αστοχία υλικού γιαυτό και η LG έκανε ύπουλα αντικατάσταση συσκευής με την εγγύηση χωρίς να ανακοινώσει τπτ σχετικά με το πρόβλημα του GPS. Ποτέ δεν είχα αποσυνδέσεις σε προηγούμενα smartphones που είχα ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες με ψηλά κτίρια. Μην προσπαθούμε να καλύψουμε τα σπασμένα. Το θέμα έχει λυθεί με τις καινούριες παρτίδες και δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις όπως αναφέρουν αρκετά παιδιά.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

απο το μπαλκόνι στο ίδιο σημείο 3 διαφορετικές συσκευές

1 xperia neo v

2 asus memo pad hd7

3 τι άλλο LG G2

καλή συννεφιά, ψιλόβροχο.

μόνο αν συγκρίνουμε διαφορετικές συσκευές, στο ίδιο μέρος, με τις ίδιες

συνθήκες, μαζί, θα μπορέσουμε να καταλάβουμε αν ο δέκτης είναι αδύναμος.

όποιος μπορεί και θέλει ας βγάλει screenshots για να δούμε τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να χάνει το σήμα σε καλές συνθήκες καιρού κάτι που κάνει το LG G2. Οι αποσυνδέσεις είναι αδικαιολόγητες υπήρχε αστοχία υλικού γιαυτό και η LG έκανε ύπουλα αντικατάσταση συσκευής με την εγγύηση χωρίς να ανακοινώσει τπτ σχετικά με το πρόβλημα του GPS. Ποτέ δεν είχα αποσυνδέσεις σε προηγούμενα smartphones που είχα ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες με ψηλά κτίρια. Μην προσπαθούμε να καλύψουμε τα σπασμένα. Το θέμα έχει λυθεί με τις καινούριες παρτίδες και δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις όπως αναφέρουν αρκετά παιδιά.

 

Στο S4 είχα και εκεί αποσυνδέσεις και αρκετά συχνές και όμως δορυφόρους λόκαρε σε χρόνο DT εν αντιθέσει με την προηγούμενη συσκευή G2 που είχε όντως πρόβλημα...τι θέλω να πω?το ότι να έχεις 1 και 2 αποσυνδέσεις δεν το θεωρώ πρόβλημα,γιατί απλά συμβαίνει,δεν είναι περίεργο...και παίζει να μην το έχεις καν προσέξει γιατί είθιστε να κοιτάμε μπροστά μας την ώρα που οδηγούμε :p

τέσπα,λεφτά δεν παίρνω από την εταιρεία,το πρόβλημα είναι hardware όπως έχω ξαναπεί...και πρόβλημα θεωρώ τις συνεχόμενες αποσυνδέσεις καθώς και το να είσαι από κάτω από τον δορυφόρο (που λέει ο λόγος) και πάλι να μην σε βρίσκει ή/και το ανάποδο!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

και με το G2

θα προσπαθήσω να βγάλω και άλλες με καλό καιρό.

πάντως πράσινο δορυφόρο δεν είδα σε καμία συσκευή.

Edited by vanas
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο htcmania λενε πως ειναι θεμα firmware το Gps και πως με τις εκδοσεις v10F,v10G kai v10H δουλευει καλυτερα.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41194[/ATTACH][ATTACH]41195[/ATTACH] η μια φωτογραφία είναι μέσα στο σαλόνι μου η άλλη έξω στο μπαλκόνι μου στον τρίτο όροφο απλά ο πράσινος δορυφόρους δεν ήταν πάντα πράσινος απλά κοίταξα να σου βγάλω ένα screenshot στα καλά του όταν ήταν.

 

Προσωπικά μέσα στο σπίτι και με ανοιχτό πατζούρι δεν συνδέεται με τίποτα...άντε το πολύ να συνδεθεί με έναν δορυφόρο! Οι φωτογραφίες σου μου μοιάζουν εξωπραγματικές!

 

Στην προηγουμενη συσκευη μου απλα δεν εβλεπα καν αυτα που βλεπεις εσυ τωρα!!!υπηρχε οντως προβλημα....οποτε προσωπικα η εικονα που ειχα στο συγκεκριμενο προγραμμα απλα δεν υπηρχε,απλα δεν εβρισκε κανενα δορυφορο και στην πλοηγηση ημουν παντα με δεδομενα ανοιχτα που και παλι το στιγμα χανοταν καθε τρεις και λιγο!!

Στην τωρινη μου συσκευη εχω εικονα παρομοια με τη δικη σου και στην πλοηγηση αν χαθει το σημα θα'ναι 2-3 φορες και για ελαχιστο χρονο πραγμα που εγω το βρισκω φυσιολογικο,καθοτι και σε κανονικη συσκευη gps που εχω συμβαινει!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως πριν λίγη ώρα και εν κινήσει σε ανοιχτό δρόμο χωρίς κτήρια είχα σχεδόν σταθερά την παρακάτω εικόνα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να υποθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται γκρι το σήμα στον δορυφόρο τι σημαίνει μήπως ότι κλείδωσε σε αυτούς τους δορυφόρους;

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελάνει τελείως αυτό το gps, σήμερα με 86χλμ στον Κηφισό είχα την παρακάτω εικόνα. Μου φαίνεται μέχρι την kitkat δεν θα ξανασχοληθώ με το gps.
Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελάνει τελείως αυτό το gps, σήμερα με 86χλμ στον Κηφισό είχα την παρακάτω εικόνα. Μου φαίνεται μέχρι την kitkat δεν θα ξανασχοληθώ με το gps.

 

Ρε παιδιά, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ψάχνετε (και τρώγεστε...). Σας βρίσκει σε δευτερόλεπτα, "βλέπει" και κλειδώνει 10-15 δορυφόρους, έχει ακρίβεια 10-15 ποδιών (δηλαδή κάτω από 7-8 μέτρα), και ψάχνετε να βρείτε γιατί δεν είναι πράσινοι και γιατί δεν κλειδώνει ν+2 δορυφόρους και και....

 

Και εγώ δεν έχω δει ποτέ "πράσινο" δορυφόρο στο GPS Test, αλλά μέσα στο σπίτι με βρίσκει σε 3-4", έξω κλειδώνει 12+ δορυφόρους και οποιοδήποτε navi πρόγραμμα δουλεύει στην εντέλεια. Είμαι από τους τυχερούς ? Μπορεί...αλλά δεν τρώγομαι να δω αν κάτι πάει στραβά...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που μου ζήτησε μια φωτο με πράσινη μπάρα

 

ευχαριστώ αλλά μέχρι σήμερα έχω βγάλει πολλές πράσινες μέχρι τώρα και την έπιασε μέσα σε 3" από την στιγμή που βγήκα στο δρόμο από το μαγαζί. σας προκαλώ για περισσότερους πράσινους δορυφόρους και καλύτερη ακρίβεια... :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ αλλά μέχρι σήμερα έχω βγάλει πολλές πράσινες μέχρι τώρα και την έπιασε μέσα σε 3" από την στιγμή που βγήκα στο δρόμο από το μαγαζί. σας προκαλώ για περισσότερους πράσινους δορυφόρους και καλύτερη ακρίβεια... :lol::lol::lol::lol:

 

το ξανα ρωτησα πανω αλλα δεν απαντησε κανενας οταν γινεται γκρι ο δορυφορος τι σημαινει?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

το ξανα ρωτησα πανω αλλα δεν απαντησε κανενας οταν γινεται γκρι ο δορυφορος τι σημαινει?

 

Ότι δεν συνδέθηκε αλλά υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το κινητό με αυτά τα εργαλεία που παράγγειλα από εδώ:

http://www.ebay.com/itm/390686485941?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Το καπάκι αφαιρείτε πολύ εύκολα με αυτόν τον τρόπο:

 

Οδηγίες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5207402#post5207402

 

Έκανα την εγχείρηση και η επιτυχία ήταν 100%. Λοκάρει δορυφόρους σε 15 με 20 sec. Αποσυνδέσεις πλέον δεν υπάρχουν και λοκάρει ακόμα και μέσα σε κλειστό χώρο.

Συμπέρασμα όσοι έχουν αποσυνδέσεις είναι 100% Hardware. Στην περίπτωση μου είναι η κεραία σε άλλους μπορεί να θέλει αλλαγή motherboard.

 

Από κάτω η εικόνα που βρίσκονται οι connectors του GPS από την motherboard και το καπάκι που βρίσκεται η κεραία.

Να αναφέρω ότι έχω την έκδοση με τα 32GB και δεν καλύπτεται από εγγύηση. Επίσης αν κάποιος τολμήσει να το κάνει πρέπει να έχει μια μικρή εμπειρία ώστε η κόλληση στις επαφές να είναι καλή και να μην ξεφύγει στο πλαστικό και κάνει ζημιά.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

μπράβο!hw οπως λέγαμε πάντα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το κινητό με αυτά τα εργαλεία που παράγγειλα από εδώ:

http://www.ebay.com/itm/390686485941?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Το καπάκι αφαιρείτε πολύ εύκολα με αυτόν τον τρόπο:

 

Οδηγίες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5207402#post5207402

 

Έκανα την εγχείρηση και η επιτυχία ήταν 100%. Λοκάρει δορυφόρους σε 15 με 20 sec. Αποσυνδέσεις πλέον δεν υπάρχουν και λοκάρει ακόμα και μέσα σε κλειστό χώρο.

Συμπέρασμα όσοι έχουν αποσυνδέσεις είναι 100% Hardware. Στην περίπτωση μου είναι η κεραία σε άλλους μπορεί να θέλει αλλαγή motherboard.

 

Από κάτω η εικόνα που βρίσκονται οι connectors του GPS από την motherboard και το καπάκι που βρίσκεται η κεραία.

Να αναφέρω ότι έχω την έκδοση με τα 32GB και δεν καλύπτεται από εγγύηση. Επίσης αν κάποιος τολμήσει να το κάνει πρέπει να έχει μια μικρή εμπειρία ώστε η κόλληση στις επαφές να είναι καλή και να μην ξεφύγει στο πλαστικό και κάνει ζημιά.

Ωραιος ο φιλος!!!

Μπορεις να δωσεις λεπτομεριες στο τι πειραξες, τι εννωσες, τι κολλησες;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...