Jump to content

Honor 3X (G750)


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

jnr τι εκανες εσυ τελικα περασες την 4.7.16 με format+download? Ρωταω γιατι πολλοι λενε στο xda οχι με φορματ γιατι μπορει να μπρικαρει ασχημα το κινητό
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 832
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

MOTA SIU Like

 

MOTA SIU Like ή Download only? Κατι ακομα αφου φλασαρες το rework secro και μετα φλασαρες την B113 πλεον ειδες στα στοιχεια του τηλεφωνου να σε λεει Τ00 ή ακολουθησες αλλη διαδικασια? την Β113 και το secro με ποια επιλογη απο το spflash tool τις περασες? Στον οδηγό του chris για το secro δείχνει την επιλογή download only στην φωτο αλλα για το scatter δεν δειχνει φωτο με ποια επιλογη θα κανουμε download only ή MOTA SIU Like ?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

MOTA SIU Like ή Download only? Κατι ακομα αφου φλασαρες το rework secro και μετα φλασαρες την B113 πλεον ειδες στα στοιχεια του τηλεφωνου να σε λεει Τ00 ή ακολουθησες αλλη διαδικασια? την Β113 και το secro με ποια επιλογη απο το spflash tool τις περασες? Στον οδηγό του chris για το secro δείχνει την επιλογή download only στην φωτο αλλα για το scatter δεν δειχνει φωτο με ποια επιλογη θα κανουμε download only ή MOTA SIU Like ?

 

οχι,εκει εχω κολλησει....το ιδιο γραφει και ο οδηγος που εβαλε ο chris_matsias.MOTA SIU Like: ονομαζει την καλυτερη επιλογη.....

 

Tη ρομ αυτή την πέρασα με format+download.Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα ακολουθώντας τις οδηγίες.

Περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα η επιλογή format all+download όπως το βλέπω είναι αν δεν έχουμε σωστούς vcom drivers.Που σίγουρα θα είναι σωστοί αφoύ φλασάραμε την προηγούμενη ρομ.Και άλλη μία πιθανότητα είναι να διακοπεί η διαδικασία του φλασαρίσματος από εξωτερικό παράγοντα.Διακοπή ρεύματος κτλ.Εκεί μάλλον μιλάμε για hard brick.

Την Β113 την πέρασα με download only.

Μετά την εγκατάσταση της Β113 εμφανίζεται σαν u10 ακόμα.Μόλις αλλάξεις ρομ γίνεται τ00.

Eπαναλαμβάνω πως πρέπει να προσέξουμε το backup του ΙΜΕΙ.

Edited by chris_matsias
add
Link to comment
Share on other sites

Tη ρομ αυτή την πέρασα με format+download.Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα ακολουθώντας τις οδηγίες.Την Β113 την πέρασα με download only.

Μετά την εγκατάσταση της Β113 εμφανίζεται σαν u10 ακόμα.Μόλις αλλάξεις ρομ γίνεται τ00.

 

Eισαι ωραιος chris. Παρηγγειλα ήδη τα κομμάτια για το νεο μου pc. Αν ολα καλα ως το επομενο ΣΚ θα τα εχω και θα το εχω στησει και μετα θα προβω στα βηματά σου ως τοτε αντλω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορω για να ειμαι προετοιμασμενος. Δυο ερωτησεις ακόμα. Κατα τις ωρες φλασαρισματος εβγαζες και ξαναεβαζες την μπαταρια πριν το συνδεσεις με usb ή το συνδεες με το usb χωρις μπαταρία?Γιατι στον οδηγο που αναφερεις πιο πανω ο gerstavros2 υποδεικνυει να εχουμε εκτος την μπαταρια κατα το φλασαρισμα. Δευτερη ερωτηση πως σε φαινεται προς το παρον η 251 τιποτα bugs?

Link to comment
Share on other sites

Eισαι ωραιος chris. Παρηγγειλα ήδη τα κομμάτια για το νεο μου pc. Αν ολα καλα ως το επομενο ΣΚ θα τα εχω και θα το εχω στησει και μετα θα προβω στα βηματά σου ως τοτε αντλω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορω για να ειμαι προετοιμασμενος. Δυο ερωτησεις ακόμα. Κατα τις ωρες φλασαρισματος εβγαζες και ξαναεβαζες την μπαταρια πριν το συνδεσεις με usb ή το συνδεες με το usb χωρις μπαταρία?Γιατι στον οδηγο που αναφερεις πιο πανω ο gerstavros2 υποδεικνυει να εχουμε εκτος την μπαταρια κατα το φλασαρισμα. Δευτερη ερωτηση πως σε φαινεται προς το παρον η 251 τιποτα bugs?

 

Μπαταρία μία φορά έβγαλα και ξαναέβαλα πριν το φλασάρισμα του rework secro.Mέτα δεν πρέπει να βγει για να φλασάρουμε την Β113.

Στην εγκατάσταση των ρομ μετά,ακολούθησα τις οδηγίες.

Την 251 την βρίσκω άψογη.Η ΕΜUI 3.0 με έκανε να ξεχάσω τον nova launcher που χρησιμοποιούσα σε όλες μου τις συσκευές έως τώρα.

Γενικά παρατηρώ κάλη διαχείρηση μνήμης και καλή κατανάλωση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις,χρησιμες οπως και ο οδηγος.λογικα ξεκιναω απ το τριτο βημα του οδηγου του biobio για να βαλω την ρομ του pavel,αφου εχει ηδη recovery αυτη,σωστα;

 

chris_matsias σωστα δεν τα λεω;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να περάσεις τη ρομ αυτή με format+download η απλά download.

Εγώ την πέρασα με download μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Chris και jnr θελω να σας ρωτησω αν με επιτρεπετε σε ενα αλλο thread που εχω κάνει εδώ να παρω και να κανω copy paste τις οδηγιες σας ετσι ώστε να εχουμε εναν ολοκληρωμενο οδηγό μαζεμενο σε μια σελιδα χωρις άσχετα σχόλια αναμεσα και βεβαιως μπορειτε να με πειτε αν εγραψα κατι λάθος ή οχι για να το διορθώσω. Πανω από ολα ομως θέλω την εγκρισή σας για να μην υπάρξουν παρεξηγησεις. Ευχαριστ'ω πάντως προσωπικα για ολη αυτη τη βοήθεια στο development του αγαπημενου μας κινητού
Link to comment
Share on other sites

το κινητο μπορω να το συνδεσω με εξωτερικο δισκο-φλασάκι για να δω καμια ταινια λ.χ??

με εξωτερικο μεγαφωνο ακουγεται δυνατα ο ήχος?? γιατι το lenovo s820 που ειχα ηταν ψοφιο απο ήχο...

παιζει όλων των ειδων αρχεια για ταινιες?? υπάρχουν δεσμευσεις???

η οθονη του κινητου ειναι ανθεκτικη στις γρατζουνιες...εχει gorilla glass??

τα φωτα σας παρακαλω...

απο Ελλάδα απο που να το αγοράσω???

ειδα στο best price και ξεκιναει με 202 εουρος απο ιντερνετομαγαζο ονοματι logiteck....

τι λετε?

Edited by geostamp
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο reset και αναβαθμιση στην 150 μου ζητησε να κανει αναβαθμιση μερικες κινεζικες εφαρμογες .

Οταν εκανα αναβαθμιση και τις εφαρμογες το avast εκτος απο αρκετα pup βρηκε και 2 εφαρμογες trojan που ηταν εγκατηστημενες απο την μανα του .

Ειναι λογικο αυτο το βρηκε και σε αλλους?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

:O

μόλις πριν λίγες μέρες το πήρα από

Wind μέσω επιδότησης. Όλα καλά

αλλά πείτε μου που βρίσκω τις εφαρμογές

που βάζω ? Όλα τα κινητά έχουν ένα

shortcut που λέει εφαρμογές, εδώ ?

 

Κατά τα άλλα όλα Good !

Thanks

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μπορω να το συνδεσω με εξωτερικο δισκο-φλασάκι για να δω καμια ταινια λ.χ??

με εξωτερικο μεγαφωνο ακουγεται δυνατα ο ήχος?? γιατι το lenovo s820 που ειχα ηταν ψοφιο απο ήχο...

παιζει όλων των ειδων αρχεια για ταινιες?? υπάρχουν δεσμευσεις???

η οθονη του κινητου ειναι ανθεκτικη στις γρατζουνιες...εχει gorilla glass??

τα φωτα σας παρακαλω...

απο Ελλάδα απο που να το αγοράσω???

ειδα στο best price και ξεκιναει με 202 εουρος απο ιντερνετομαγαζο ονοματι logiteck....

τι λετε?

 

1. Όχι.Δεν υποστηρίζει otg αλλά με μια μεγάλη κάρτα μνήμης κάνεις τη δουλειά σου.

2. Έχει αρκετά δυνατό μεγάφωνο αλλά χάνει σε χαμηλές συχνότητες.Επίσης με το μεγάφωνο πίσω,δεν μπορείς εύκολα να το αφήσεις στο γραφείο σου πχ και να ακούς μουσική.Χάνεται ελαφρώς ο ήχος.

3. Με mxplayer εγκατεστημένο ότι και να του έχω βάλει το έχει παίξει.

4.Gorilla glass σε κάποια μαγαζιά λένε πως έχει.Σε άλλα όχι.Προσωπικά το έχω 2 εβδομάδες χωρίς προστασία οθόνης και δεν έχω κάποια γρατζουνιά.

full specs εδώ. http://www.devicespecifications.com/en/comparison/bc39215

Για αγορά δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι καθώς το πήρα από wind με επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Για τη καλυτερη προστασια της οθονης παιδια προτεινω Tempered glass της Nilkin απο ebay. Δεν εχει καμια σχεση με τις απλες μεβρανες ειναι τζαμι. Εμενα προσωπικα με εχει σωσει απο πολλες τουμπες το κινητο ειχα παραγγειλει ενα εξτρα για να τσεκαρω την αντοχη του και το χαραζα με μυτοτσιμπιδο και κατσαβιδι και δεν ειχε καν γρατζουνια οταν το επιανα το τεσταρα και σε λυγισμα μεχρι που εσπασε και με εκοψε το χερι και σκουπιζα αιματα. Το συστηνω με κλειστα ματια βγαινει γυρω στα 7 ευρω αλλα τα αξιζει με το παραπανω. Προτεινω της Nilkin και οχι καποιο αλλο πιο φτηνο γιατι ειναι ενα πολυ καλο πακετο με υγρα και στεγνα μαντιλακια να καθαρισεις την οθονη πριν το βαλεις και ενα μπλε αυτοκολητο σκρατς για να τραβηξει την παραμικρη σκονη και εχει μεσα και 2 μικροτερες μεμβρανες για προστασια του φακου πισω της καμερας και για το φλας καμια αλλη δεν δινει και αυτα μαζι. Και στο youtube υπαρχουν πολλα βιντεακια για το πως να την βαλετε ειναι σχετικα ευκολη αρκει να εχετε σταθερο χερι. Εγω το εκανα ακολουθωντας αυτο το βιντεο. Ενταξει η προφορα του τυπου ειναι καπως αλλα εμενα με βοηθησε στη τοποθετηση του. Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

:O

μόλις πριν λίγες μέρες το πήρα από

Wind μέσω επιδότησης. Όλα καλά

αλλά πείτε μου που βρίσκω τις εφαρμογές

που βάζω ? Όλα τα κινητά έχουν ένα

shortcut που λέει εφαρμογές, εδώ ?

 

Κατά τα άλλα όλα Good !

Thanks

 

οι εφαρμογες μπαινουνε στην αρχικη οθονη,ψαξε στις σελιδες που εχει.tzivas31 προχωρα τον οδηγο.αυριο μαλλον θα περασω κι εγω νεα ρομ.μαλλον με το rootgenius.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 3χ Τ00 με την B150 και θέλω αν μπορεί κάποιος να μου λύσει κάποιες απορίες γιατί τα έχω μπλέξει..

 

1) υπάρχει επίσημη εκδοσή όχι Βeta μετά την Β150 και αν ναι πως την περνάω?

 

2) Πως συμπεριφέρεται το κινητό με νεώτερη έκδοση πχ μπαταρία επιδόσεις κλπ.

Αξίζει να περάσεις σε 4.4 η δεν αλλάζει κάτι προς το καλύτερο ?

 

3) Μπορεί το κινητό να κλειδώσει μόνο σε 3G ?

(Το ψάχνω και δεν το βρίσκω, μήπως αυτό διορθώνεται μετά την Β150 ?)

 

4) Οι εφαρμογές που είναι εγκαταστημένες από huawei και εμφανίζονται ως trogan πρέπει να μας ανησυχούνε η απλά κάνουμε απεγκατάσταση ?

 

5) Σε custom rom τι υπάρχει τι προτείνεται ?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ jnr

 

Εχει κάποιος να προτείνει κάτι για καλό handsfree

Να είναι και για μουσική δηλαδή.

 

Γιατί η Wind μάλλον τα μαζεύει και

δεν είχε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

:O

μόλις πριν λίγες μέρες το πήρα από

Wind μέσω επιδότησης. Όλα καλά

αλλά πείτε μου που βρίσκω τις εφαρμογές

που βάζω ? Όλα τα κινητά έχουν ένα

shortcut που λέει εφαρμογές, εδώ ?

 

Κατά τα άλλα όλα Good !

Thanks

Δεν υπάρχει κουμπί συντόμευσης, "εφαρμογές" όπως σε άλλα android. Ότι εγκαθιστάς δημιουργεί συντόμευση στις αρχικές οθόνες, όλες οι εφαρμογές βρίσκονται σε αυτές. Όπως στα I Phone ένα πράγμα.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εμενα ειχε.chris_matsias το μετετρεψα αλλα κατι δεν πηγε καλα.στην επιλογη download agent στο sptool,τι βαζουμε;:(

 

Από τον οδηγό σε ποιο βήμα αναφέρεσαι?

Kανονικά εκεί δεν χρειάζεται κάτι.Φορτώνεις το scatter.txt που βρίσκεται στη ρομ και αυτόματα πρέπει να σου εμφανίζει κάτι τέτοιο στο download agent.

\SP-Flash-Tool-v5.1352.01\SP Flash Tool v5.1352.01\MTK_AllInOne_DA.bin

Aν θέλεις πες μου είτε από εδώ είτε με πμ τι ακριβώς έκανες.

Edited by chris_matsias
Link to comment
Share on other sites

απ αυτον εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=53968943&postcount=985.κατεβασα το sptool απο το internet και τρεχοντας το στο βημα 3,εμφανιζεται \SP-Flash-Tool-v5.14092.03\SP Flash Tool v5.1409.03\MTK_AllInOne_DA.bin στο download agent και στο scatter -loading το scatter.txt απ τον φακελο που εχω την ρομ.format all + download μετα,παταω download,συνδεω κινητο φορτωνει η μπαρα γραφοντας da ,μετα φορματ 100% και μετα σφαλμα..BROM ERROR: S_FTHND_FILE_IS_NOT_LOADED_YET (5007) και απο κατω

1.check DA path is correct

2.all ROM files exists

3.scatter file description is sync with exist ROM files.

 

εαν επιλεξω μονο download φλασαρει την ρομ αλλα οταν ανοιγω το κινητο γραφει 'emergency data", 'the user data partition is crash,please select opertion as follows:factory reset or reboot.οτι κι αν επιλεξω παλι το ιδιο εμφανιζει.:(

Edited by jnr
Link to comment
Share on other sites

απ αυτον εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=53968943&postcount=985.κατεβασα το sptool απο το internet και τρεχοντας το στο βημα 3,εμφανιζεται \SP-Flash-Tool-v5.14092.03\SP Flash Tool v5.1409.03\MTK_AllInOne_DA.bin στο download agent και στο scatter -loading το scatter.txt απ τον φακελο που εχω την ρομ.format all + download μετα,παταω download,συνδεω κινητο φορτωνει η μπαρα γραφοντας da ,μετα φορματ 100% και μετα σφαλμα..BROM ERROR: S_FTHND_FILE_IS_NOT_LOADED_YET (5007) και απο κατω

1.check DA path is correct

2.all ROM files exists

3.scatter file description is sync with exist ROM files.

 

εαν επιλεξω μονο download φλασαρει την ρομ αλλα οταν ανοιγω το κινητο γραφει 'emergency data", 'the user data partition is crash,please select opertion as follows:factory reset or reboot.οτι κι αν επιλεξω παλι το ιδιο εμφανιζει.:(

 

Την Β113 την έκανες root πριν ξεκινήσεις την διαδικασία?Από drives είσαι οκ να υποθέσω..

Link to comment
Share on other sites

καλά εδώ δεν θα πει κάποιος πως έκανε root?

 

και στις ερωτήσεις που έκανα παραπάνω αν μπορεί κάποιος με ένα ναι/όχι να με κατατοπίσει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...