Jump to content

Honor 3X (G750)


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η B251 ειναι η νεότερη για Τ00 την εχει ετοιμασει κιολας ο pavel22 στο xda με superuser ετοιμο και εχει σβησει ολες τις κινεζιες και την φλασαρεις με το spflashtool. Κατέβασμα από εδώ. Στην σελίδα 236 και στο σχολιο 2358 sto xda στο αναλογο θεμα αναφερει ολα οσα εχει κανει ο ιδιος αλλα και όλες τις αλλαγες που εχει η νεα ρομ

 

Ευχαριστώ.Την βρήκα χθες.

Δείχνει πολύ καλή ρομ και lag free.

O pavel22 έχει κάνει καλή δουλειά με τα μικρά πραγματάκια που έχει διορθώσει.

Δεν έχει gapps η ρομ οπότε πρέπει να τα εγκαταστήσουμε μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 832
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Chris _matsias οποτε μπορεις αν θες πες μας με δικα σου λογια πως περναμε σωστα τους vcom drivers και πως δουλευουμε σωστα χωρις λάθη τα mtk tools και sp flash tool. Mην μας παραπεμψεις σε λινκ πως τα λεει ο biobio76 ή ο pavel22 γιατι τα αγγλικα τα δικα μου προσωπικα ειναι χαλια και όπως γράφεις και εσυ αν δεν περασουμε σωστα τους Vcom drivers κινδυνεουμε για soft brick. Οσο μπορουμε λοιπον να εξαλειψουμε τους κινδύνους. Και μια διευκρινιση αναλογως τι υπολογιστη εχουμε αλλαζουν και οι vcom drivers που θα περασουμε? Ευχαριστουμε όλοι οι noobαδες για όποια βοήθεια μπορεις να δωσεις και ειλικρινα συγγνώμη αν σε κουραζουμε.

 

Επίσης παιδια θα πρότεινα αν καποιος κανει την μετατροπη και εχει δυνατοτητα με καμια καμερα να καταγραψει όλα τα βηματα θα ηταν ενα πολυ χρήσιμο βιντεο για όλους τους υπόλοιπους. Μακαρι να το εκανα εγω για σας αλλα πριν λιγες μερες κάηκε το τροφοδοτικο και η μητρική μου απο διακοπές της Δεη και τωρα γράφω απο to κινητό ελπίζω σε κανενα μηνα να εχω στησει καινουριο μηχάνημα για να κανω και εγω τη μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρε η κόρη μου από Wind.

Επειδή όσα διαβάζω μου κάνουν πανεπιστημίου, δυό ερωτήσεις.

 

Χωρίς root, τι χρειάζεται να κάνουμε στο κινητό (αν χρειάζεται), από πλευράς αναβαθμίσεων και πως;

Ποιές είναι οι must εφαρμογές που πρέπει να κατέβουν από το κατάστημα;

 

Σας ευχαριστώ όλους.

 

Λίγο που το έπιασα στα χέρια μου ...το κινητό πάει σφαίρα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρε η κόρη μου από Wind.

Επειδή όσα διαβάζω μου κάνουν πανεπιστημίου, δυό ερωτήσεις.

 

Χωρίς root, τι χρειάζεται να κάνουμε στο κινητό (αν χρειάζεται), από πλευράς αναβαθμίσεων και πως;

Ποιές είναι οι must εφαρμογές που πρέπει να κατέβουν από το κατάστημα;

 

Σας ευχαριστώ όλους.

 

Λίγο που το έπιασα στα χέρια μου ...το κινητό πάει σφαίρα!

 

οτι αναβαθμιση υπαρχει για το κινητο οπως ειναι τωρα,θα της ερθει αυτοματα ενημερωση.αν θελετε ομως να περασετε νεοτερη ρομ,τοτε υπαρχει μπλεξιμο.προσωπικα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια εφαρμογη επιπλεον που να χρειαζεται,αφου τις εχει ενσωματενες η συσκευη και οντως παει σφαιρα!καλοριζικο!

Link to comment
Share on other sites

Chris _matsias οποτε μπορεις αν θες πες μας με δικα σου λογια πως περναμε σωστα τους vcom drivers και πως δουλευουμε σωστα χωρις λάθη τα mtk tools και sp flash tool. Mην μας παραπεμψεις σε λινκ πως τα λεει ο biobio76 ή ο pavel22 γιατι τα αγγλικα τα δικα μου προσωπικα ειναι χαλια και όπως γράφεις και εσυ αν δεν περασουμε σωστα τους Vcom drivers κινδυνεουμε για soft brick. Οσο μπορουμε λοιπον να εξαλειψουμε τους κινδύνους. Και μια διευκρινιση αναλογως τι υπολογιστη εχουμε αλλαζουν και οι vcom drivers που θα περασουμε? Ευχαριστουμε όλοι οι noobαδες για όποια βοήθεια μπορεις να δωσεις και ειλικρινα συγγνώμη αν σε κουραζουμε.

 

Επίσης παιδια θα πρότεινα αν καποιος κανει την μετατροπη και εχει δυνατοτητα με καμια καμερα να καταγραψει όλα τα βηματα θα ηταν ενα πολυ χρήσιμο βιντεο για όλους τους υπόλοιπους. Μακαρι να το εκανα εγω για σας αλλα πριν λιγες μερες κάηκε το τροφοδοτικο και η μητρική μου απο διακοπές της Δεη και τωρα γράφω απο to κινητό ελπίζω σε κανενα μηνα να εχω στησει καινουριο μηχάνημα για να κανω και εγω τη μετατροπή.

 

Για τους vcom drivers ανοίγουμε το αρχείο από το λινκ του biobio76 που έδωσα παραπάνω.

Kάνουμε εγκατάσταση το αρχείο usb_viewer.zip σαν διαχειριστές.

 

Μετά από αυτό τρέχουμε το αρχείο Usb_Vcom_Auto_Installer_v1.1236.00

Και πλεόν έχουμε τους drivers.Αν έχουν εγκατασταθεί σωστά μπορούμε να το δούμε δοκιμάζοντας να φλασάρουμε κάτι στο κινητό.

Εγώ το δοκίμασα φλασάροντας το rework secro από τον οδηγό παραπάνω.(ήμουν τυχερός και το πήρε με αυτό το τρόπο.)

 

Σε περίπτωση που δεν τους πάρει με αυτό τον τρόπο πάμε με το δύσκολο τρόπο.

Έναρξη->αναζήτηση

γράφουμε HDWWIZ και θα μας εμφανίσει την εγκατάσταση νέου υλικού.

Επιλογή εγκατάστασης από λίστα.

Επιλογή android phone.

Έχω δίσκο.

Και επιλέγουμε το path που έχουμε αποθηκεύσει τους drivers στο pc μας.

 

Το manual installation το δοκίμασα τώρα και πέτυχε.Αλλά είμαι σε win 10.

Σε προηγούμενες εκδόσεις win δεν ξέρω αν είναι το ίδιο εύκολο.

 

video vcom installation

Edited by chris_matsias
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Για τους vcom drivers ανοίγουμε το αρχείο από το λινκ του biobio76 που έδωσα παραπάνω.

Kάνουμε εγκατάσταση το αρχείο usb_viewer.zip σαν διαχειριστές.

 

Μετά από αυτό τρέχουμε το αρχείο Usb_Vcom_Auto_Installer_v1.1236.00

Και πλεόν έχουμε τους drivers.Αν έχουν εγκατασταθεί σωστά μπορούμε να το δούμε δοκιμάζοντας να φλασάρουμε κάτι στο κινητό.

Εγώ το δοκίμασα φλασάροντας το rework secro από τον οδηγό παραπάνω.(ήμουν τυχερός και το πήρε με αυτό το τρόπο.)

 

Σε περίπτωση που δεν τους πάρει με αυτό τον τρόπο πάμε με το δύσκολο τρόπο.

Έναρξη->αναζήτηση

γράφουμε HDWWIZ και θα μας εμφανίσει την εγκατάσταση νέου υλικού.

Επιλογή εγκατάστασης από λίστα.

Επιλογή android phone.

Έχω δίσκο.

Και επιλέγουμε το path που έχουμε αποθηκεύσει τους drivers στο pc μας.

 

Το manual installation το δοκίμασα τώρα και πέτυχε.Αλλά είμαι σε win 10.

Σε προηγούμενες εκδόσεις win δεν ξέρω αν είναι το ίδιο εύκολο.

 

Να φανταστω φλασαροντας εννοεις χρησιμοποιώντας το spflashtool? Eγώ που είμαι τώρα με Β115 και root θα πρεπει πρώτα να φλασάρω μέσω

spflash την Β113 και μετα το secro? Γιατι εχα κατεβασει την Β113 και προσπαθησα με dload φακελο που ειχα βαλει μεσα το update.app να κανω τοπικη ενημερωση και στο στοκ recovery εδειχνε στην αρχη να φορτωνει και μετα με πετουσε συνεχώς fail. Είπα να το κανω ετσι γιατι με το spflash δεν εχω δουλεψει ποτε και φοβαμαι μην κανω καμια πατατα και μετα κλαιω το κινητο. Οταν δουλεψει ξανα ο υπολογιστης ειναι εμενα με win 7 64bit

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω φλασαροντας εννοεις χρησιμοποιώντας το spflashtool? Eγώ που είμαι τώρα με Β115 και root θα πρεπει πρώτα να φλασάρω μέσω

spflash την Β113 και μετα το secro? Γιατι εχα κατεβασει την Β113 και προσπαθησα με dload φακελο που ειχα βαλει μεσα το update.app να κανω τοπικη ενημερωση και στο στοκ recovery εδειχνε στην αρχη να φορτωνει και μετα με πετουσε συνεχώς fail. Είπα να το κανω ετσι γιατι με το spflash δεν εχω δουλεψει ποτε και φοβαμαι μην κανω καμια πατατα και μετα κλαιω το κινητο. Οταν δουλεψει ξανα ο υπολογιστης ειναι εμενα με win 7 64bit

 

Όπως το αναφέρω στις οδηγίες.Πρώτα το rework secro και μετά την β113.

Με dload φάκελο δεν γίνεται.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες δεν θα κάνεις πατάτα.

Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι η εγκατάσταση των vcom drivers.

Η υπόλοιπη διαδικασία είναι απλή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το αναφέρω στις οδηγίες.Πρώτα το rework secro και μετά την β113.

Με dload φάκελο δεν γίνεται.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες δεν θα κάνεις πατάτα.

Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι η εγκατάσταση των vcom drivers.

Η υπόλοιπη διαδικασία είναι απλή.

 

Η εγκατασταση των vcom πιο δυσκολη? Αφου ειναι μια απλη εγκατασταση αναλογως τι windows εχεις 32 ή 64bit

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση των vcom πιο δυσκολη? Αφου ειναι μια απλη εγκατασταση αναλογως τι windows εχεις 32 ή 64bit

 

Ναι γιατί ο driver είναι unsigned.Οπότε σε νεότερες εκδόσεις windows και ειδικά σε 64bit δημιουργεί πρόβλημα.Το δοκίμασα στο laptop του αδερφού με win8.1 και μου έδινε συνέχεια σφάλμα εγκατάστασης λόγω του unsigned driver.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ο driver είναι unsigned.Οπότε σε νεότερες εκδόσεις windows και ειδικά σε 64bit δημιουργεί πρόβλημα.Το δοκίμασα στο laptop του αδερφού με win8.1 και μου έδινε συνέχεια σφάλμα εγκατάστασης λόγω του unsigned driver.

 

Ναι εχω διαβασει με windows 8.1 σχεδον ολοι ειχαν προβλημα αλλα με win 7 δεν διαβασα κανενα προβλημα. Αφου κανω εγκατασταση τους drivers θα καταλαβω αν εχω προβλημα ή θα το καταλαβω αργοτερα κατα την διαδικασια φλασαρισματος αν υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διαβασει με windows 8.1 σχεδον ολοι ειχαν προβλημα αλλα με win 7 δεν διαβασα κανενα προβλημα. Αφου κανω εγκατασταση τους drivers θα καταλαβω αν εχω προβλημα ή θα το καταλαβω αργοτερα κατα την διαδικασια φλασαρισματος αν υπαρχει προβλημα?

 

Στο φλασάρισμα.Δεν θα αναγνωρίζει τη συσκευή το flash tool ή θα πετάει κάποιο σφάλμα.

Εμένα μου δημιούργησε soft brick επειδή δεν είχα γυρίσει τη συμβατότητα του flash tool σε win7.Με σωστούς drivers.

Link to comment
Share on other sites

Στο φλασάρισμα.Δεν θα αναγνωρίζει τη συσκευή το flash tool ή θα πετάει κάποιο σφάλμα.

Εμένα μου δημιούργησε soft brick επειδή δεν είχα γυρίσει τη συμβατότητα του flash tool σε win7.Με σωστούς drivers.

 

Εγω οταν θα το κανω και θα ειμαι σε win 7 λογικα δεν θα χρειαστει να πειραξω καποια συμβατοτητα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν θα το κανω και θα ειμαι σε win 7 λογικα δεν θα χρειαστει να πειραξω καποια συμβατοτητα ετσι?

 

Υποθέτω πως όχι.Αλλά δεν έχω pc με win7 να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

εκανα την μετατροπη σε τ00 μετα απο μετακομιση σε υπολογιστη με win7 γιατι στα 8 οι drivers δεν περναγανε οτι κι αν δοκιμασα,chris_matsias με αυτον τον οδηγο περασες καινουρια ρομ;http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=53968943&postcount=985 θελω να περασω την FlashTool_Full του pavel22,το κανω μεσω flash tool επειλεγοντας (format + download),σωστα; Edited by jnr
Link to comment
Share on other sites

εκανα την μετατροπη σε τ00 μετα απο μετακομιση σε υπολογιστη με win7 γιατι στα 8 οι drivers δεν περναγανε οτι κι αν δοκιμασα,chris_matsias με αυτον τον οδηγο περασες καινουρια ρομ;http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=53968943&postcount=985 θελω να περασω την FlashTool_Full του pavel22,το κανω μεσω flash tool επειλεγοντας (format + download),σωστα;

 

Για windows 8 πριν περάσουμε τους drivers πρέπει να κάνουμε αυτό.

http://www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/

 

Ναι με αυτό τον οδηγό πέρασα τη ρομ του τ00 και μέτα από αυτό απλά από flash tool πέρασα την τελευταία του Pavel22.Δοκίμασα και μέσω twrp το αρχείο που έδινε αλλά είχα fail στην εγκατάσταση.Από to flash tool την πέρασα αμέσως.

Μια παρατήρηση.Οι συσκευές με mtk νομίζω είναι unbrickable. :p

Πολλά φλασαρίσματα και μόνο ένα soft brick. :P

 

Κι ένας οδηγός από τον αγαπητό gerstavros2.Ευχαριστούμε για τον αναλυτικό οδηγό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Edited by chris_matsias
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις,χρησιμες οπως και ο οδηγος.λογικα ξεκιναω απ το τριτο βημα του οδηγου του biobio για να βαλω την ρομ του pavel,αφου εχει ηδη recovery αυτη,σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια ....

σε φίλου έχει σπάσει μάλλον το digitizer, έχει κανείς μπει στην διαδικασία αλλαγής ? Η wind ζήτησε 120 € και με μία πρόχειρη 1η ματιά στο ali βρίσκω set οθόνη + digitizer

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20141128044308&SearchText=ascend+g750+display

 

έχεις κάποιος λοιπόν εμπειρία από κάποιο από τους παραπάνω πωλητές ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

απ οσους εχω δει μεσα στο φορουμ να εχουνε ψωνισει,δειχνουν ευχαριστημενοι απο αυτο το καταστημα.αν θελεις καποιον να στο βαλει στειλε μου π.μ να σου πω.
Link to comment
Share on other sites

απ οσους εχω δει μεσα στο φορουμ να εχουνε ψωνισει,δειχνουν ευχαριστημενοι απο αυτο το καταστημα.αν θελεις καποιον να στο βαλει στειλε μου π.μ να σου πω.

 

thanks, αν δεν μπορέσει ένας φίλος θα σου πω....

Αλλά από ποιον πωλητή από αυτούς που πόσταρα?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως δεν θα χεις προβλημα με οποιον επιλεξεις και εχει υψηλη βαθμολογια,ειδικα αν κανεις πληρωμη μεσω paypal.

 

δεν ξερω αν πρόσεξες αλλά πόσταρα πωλητές από ali, οπότε paypal δεν παίζει.....αλλά τώρα που τα λέμε θα δω και στο ebay τι παίζει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...