Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν είναι σύνηθες πρόβλημα αυτό, με ποια rom είσαι;

 

Καλημέρα. Με την 1407 (ακριβώς γράφει viberom_V1.0_1407_2_st_k910). Όταν το αγόρασα είχα επιλέξει την εγκατάσταση της mod rom από την etotalk κατά την παραγγελία (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο και αυτό, γι' αυτό το αναφέρω). Όταν είναι ανοιχτό το bluetooth, χωρίς να είναι συνδεδεμένο το hands free, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να λειτουργεί και το wi-fi. Όταν είναι όμως συνδεδεμένο μου κάνει τις αποσυνδέσεις.

 

Επίσης μέσα είχε εγκατεστημένο ένα πρόγραμμα ασφαλείας το "securit" το οποίο ελέγχει κάθε κίνηση. Λέτε μήπως να φταίει αυτό; Είναι προεγκατεστημένο από τη LENOVO ή μου το έβαλαν από την etotalk;

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχεις (πολύ) παλιά έκδοση, θα σου συνιστούσα να κάνεις αναβάθμιση. Όσον αφορά το serurit είναι προεγκατεστημένη εφαρμογή της Lenovo (δεν σου το έβαλε το etotalk).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις (πολύ) παλιά έκδοση, θα σου συνιστούσα να κάνεις αναβάθμιση. Όσον αφορά το serurit είναι προεγκατεστημένη εφαρμογή της Lenovo (δεν σου το έβαλε το etotalk).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κάτσω να διαβάσω, αναλυτικά τους οδηγούς στην 1η σελίδα και θα δω αν αισθάνομαι σίγουρος να το κάνω. Από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα κατάλαβα ότι η καλύτερη (όχι η πιο τελευταία) rom είναι αυτή του baralajbi με έκδοση 1435. Για περισσότερες απορίες θα σας ξαναρωτήσω. Υπάρχει μήπως κάποιο μέλος εδώ από Θεσσαλονίκη σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά κατά τη αναβάθμιση για να βοηθήσει;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα κατάλαβα ότι η καλύτερη (όχι η πιο τελευταία) rom είναι αυτή του baralajbi με έκδοση 1435.

 

Ναι, προφανώς αυτή είναι μια σταθερή και ενημερωμένη rom για κάποιον που δεν θέλει να ψάχνει κάθε μέρα για αναβάθμιση αλλά αποζητά ελληνικό μενού και αξιοπιστία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το παραγγείλω αλλά με προβληματίζει το sar του. Τι λέτε ρε παιδιά είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχει να κάνει με το πως το βλέπει ο καθένας. Και τα καινούργια iphone (6) έχουν ακόμα περισσότερο sar αλλά για κανέναν δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να τα αγοράσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το πως το βλέπει ο καθένας. Και τα καινούργια iphone (6) έχουν ακόμα περισσότερο sar αλλά για κανέναν δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να τα αγοράσει.

Το iPhone 6 έχει 1w/kg το πολύ και στο lenovo 1.4 τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το πως το βλέπει ο καθένας. Και τα καινούργια iphone (6) έχουν ακόμα περισσότερο sar αλλά για κανέναν δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να τα αγοράσει.

 

+1000

 

Το iPhone 6 έχει 1w/kg το πολύ και στο lenovo 1.4 τι ισχύει τελικά?

 

ισως να εχει και το μισο απο το μηλο...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το iPhone 6 έχει 1w/kg το πολύ και στο lenovo 1.4 τι ισχύει τελικά?

 

Ρίξε μια ματιά εδώ...

 

iPhone 6 SAR Levels (in watts per kilogram)

Head = 1.18

Body-worn Accessory = 1.18

Wireless Router (Hotspot) = 1.18

Simultaneous Transmission (Head) = 1.51

Simultaneous Transmission (Body) = 1.58

iPhone 6 Plus SAR Levels (in watts per kilogram)

Head = 1.18

Body-worn Accessory = 1.19

Wireless Router (Hotspot) = 1.19

Simultaneous Transmission (Head) = 1.59

Simultaneous Transmission (Body) = 1.54

Πηγή

 

Νομίζω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα και επειδή έχουμε βγει off topic ας επανέλθουμε στα της συσκευής και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα βρήκα για SAR 1.414W/Kg

 

On topic: Μπορεί να μου πει κάποιος πόσες ώρες οθόνης βγάζει ανοιχτό και με τι χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπησα και εγω :)

Πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες... μου θυμιζει πολυ το galaxy S2 που ειχα (ιδιως με τη μαυρη nilkin θηκη καλαθακι που στελνει μαζι το minideal) αλλα πιο γρηγορο και με πιο μεγαλη οθονη. Απο minideal ερχεται με την 1407 rom με ελληνικα (πρεπει να το επιλεξεις φυσικα) και rooted. Κλασικα τα κανουν μονοι τους, δε χρειαζεται να τους το πειτε.

 

Kαλησπερα σε ολους.Ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ

 

Εγω γιατι βλεπω VIBEROM_V1.0_1411_5_ST_K910

 

Εχω το Κ910e το οποιο το παρελαβα απο το pandawill μεσα Σεπτεμβριου. Το θεμα ειναι οτι αφ ενος δεν ειναι φουλ Ελληνικα αφ ετερου καποια μνμτα σε παραθυρα μου τα παρουσιαζει στα κινεζικα. Φταιει η ROM η κατι αλλο και πως διορθωνεται; .Η εκδοση του android ειναι 4.2.2.

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις επειδή κλείνω προ το vibe z έχει notification led? από τα 16gb μνήμης πόσα μένουν ελεύθερα? Υποστηρίζει usb otg?
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις επειδή κλείνω προ το vibe z έχει notification led? από τα 16gb μνήμης πόσα μένουν ελεύθερα? Υποστηρίζει usb otg?

 

Καλησπέρα! Έχει notification led (αν και σε μένα δε δουλεύει για τα mails), έχει περίπου 12 GB διαθέσιμα (αν θυμάμαι καλα) και υποστηρίζει USB OTG. Κατά τη γνώμη μου ειναι κορυφαία επιλογή, εάν δε σε ενοχλεί η απουσία θύρας SD και ελληνικών.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.Ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ

 

Εγω γιατι βλεπω VIBEROM_V1.0_1411_5_ST_K910

 

Εχω το Κ910e το οποιο το παρελαβα απο το pandawill μεσα Σεπτεμβριου. Το θεμα ειναι οτι αφ ενος δεν ειναι φουλ Ελληνικα αφ ετερου καποια μνμτα σε παραθυρα μου τα παρουσιαζει στα κινεζικα. Φταιει η ROM η κατι αλλο και πως διορθωνεται; .Η εκδοση του android ειναι 4.2.2.

 

Σας ευχαριστω

Προτεινω αναβαθμηση σε 4.4.2....για να εχεις και Ελληνικα αν θελεις τοτε η rom του baralajbi ειναι μονοδρομος,

μερικες σελιδες πισω καποιος εχει ποσταρει οδηγιες για εγκατασταση της k910e συσκευης...ακομα στο πρωτο post του forum θα βρεις τον πληρη οδηγο που χρειαζεσαι!

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ηθελα την βοήθεια σας για την εφαρμογη της κάμερας. όταν πατάω για να τραβηξω μια φωτό ο χρόνος που κανει απο το πάτημα μέχρι να την αποθηκευσει ειναι αρκετός περίπου 2 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα εαν κουνηθει αυτό που προσπαθω να φωτογραφησω βγαίνει θολό. Σε άλλα κινητά η κάμερα ειναι στιγμιαία και το αποτελεσμα αψογο. Είναι κρίμα να εχεις 13mp και να εχεις μόνο θολες φωτο,,,, Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά για την βελτίωσή της?ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Διάβασα τον οδηγό στο πρώτο post και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αυτός ο οδηγός είναι για official και στο καπάκι να γίνει root. Όσοι έχουν κατεβάσει την rom του baralajbi (η οποία έιναι ήδη rooted και με εγκατεστημένο το gapps, απ' ότι έχω καταλάβει), δεν υπάρχει τρόπος να περάσουν την rom χωρίς την χρήση υπολογιστή; (ή έστω μόνο για την αντιγραφή της rom στο κινητό)

Συγνώμη που ρωτάω, αλλά όταν είχα στείλει μήνυμα στην etotalk για το P770 που είχα, μου είχαν στείλει μήνυμα με το αρχείο της rom (της δικιάς τους καινούριας mod rom) και οδηγίες οι οποίες ήταν ως εξής:

 

1. Copy the mod ROM as update.zip to the root of SD card.

2. Power off the phone, take out the battery, and then plug it in again after a few seconds.

3. Press and hold Power key about 3 seconds, release it and press Volume up + Volume down right away, you will get into recovery mode. If it directly power on, please try point 2&3 again.

4. Backup current rom.

5. Wipe data/factory reset and wipe cache partition.

6. Install ROM from SD card.

 

Μήπως υπάρχει κάποιος τέτοιος εύκολος τρόπος και για το K910, τουλάχιστον γι' αυτούς που θέλουν την έτοιμη rooted rom του baralajbi;

 

Επίσης γιατί υπάρχει επισήμανση στον οδηγό να μην γίνει ενημέρωση του SuperSU; Εγώ όταν άνοιξα το κινητό, το Κ910 και το ψαχούλευα, πριν προλάβω να απενεργοποιήσω τις αυτόματες ενημερώσεις, έκανε ενημέρωση το SuperSU αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μήπως θα έχω αργότερα;

 

Και κάτι τελευταίο, μήπως έχει κάποιος τον κωδικό για την 1435 και θέλει να τον μοιραστεί;

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...Ψηνομαι αγρια να τσιμπησω το κινητακι, αλλα με την καρτα sd τι κανουμε??? Υπαρχει καμια εκδοση που να βγαινει με υποδοχη????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ηθελα την βοήθεια σας για την εφαρμογη της κάμερας. όταν πατάω για να τραβηξω μια φωτό ο χρόνος που κανει απο το πάτημα μέχρι να την αποθηκευσει ειναι αρκετός περίπου 2 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα εαν κουνηθει αυτό που προσπαθω να φωτογραφησω βγαίνει θολό. Σε άλλα κινητά η κάμερα ειναι στιγμιαία και το αποτελεσμα αψογο. Είναι κρίμα να εχεις 13mp και να εχεις μόνο θολες φωτο,,,, Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά για την βελτίωσή της?ευχαριστω...

 

μηπως εχεις ενεργοποιημενο το HDR?

 

Γεια σας παιδια...Ψηνομαι αγρια να τσιμπησω το κινητακι, αλλα με την καρτα sd τι κανουμε??? Υπαρχει καμια εκδοση που να βγαινει με υποδοχη????

 

οχι δεν υπαρχει αλλη εκδοση που να παιρνει καρτουλα micro sd...η λυση ειναι otg.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει αλλη εκδοση που να παιρνει καρτουλα micro sd...η λυση ειναι otg.

Δηλαδη το OTG και το φλασακι να τα κουβαλαω παντα μαζι μου! :confused: Ειπα και εγω πως βρηκα κινητο της προκοπης...Αμα δεν εχει ουτε υποδοχη για καρτα μνημης τοτε να τα βρασω τα specs του... :down:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το OTG και το φλασακι να τα κουβαλαω παντα μαζι μου! :confused: Ειπα και εγω πως βρηκα κινητο της προκοπης...Αμα δεν εχει ουτε υποδοχη για καρτα μνημης τοτε να τα βρασω τα specs του... :down:

 

http://www.ebay.com/itm/Verbatim-OTG-Micro-32GB-32G-USB-3-0-Flash-Drive-Disk-Mobile-Android-PC-Tablet-/251661920092?pt=US_USB_Flash_Drives&hash=item3a9838275c

εγω εχω παρει ενα τετοιο και ειμαι οκ...αλλα οπως μπορει ο καθενας...

 

Δεν βρισκω καπου ριθμιση για το hdr. Μηπως δεν εχει? Η εφαρμογη ειναι η lenovo snap it

 

ψαξτο ειμαι 90% σιγουρος οτι αυτο ειναι..

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/Verbatim-OTG-Micro-32GB-32G-USB-3-0-Flash-Drive-Disk-Mobile-Android-PC-Tablet-/251661920092?pt=US_USB_Flash_Drives&hash=item3a9838275c

εγω εχω παρει ενα τετοιο και ειμαι οκ...αλλα οπως μπορει ο καθενας...

Αυτο ειναι φλασακι απο αρσενικο σε θυληκο usb 3.0 για να μπαινει ο φορτιστης ή ειναι απλος ανταπτορας για το φλασακι???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι φλασακι απο αρσενικο σε θυληκο usb 3.0 για να μπαινει ο φορτιστης ή ειναι απλος ανταπτορας για το φλασακι???

Αυτο απο την μια μερια το συνδεεις στον υπολογιστη,το φορτωνεις,και απο την αλλη ειναι micro usb για το κινητο..εχει ενσωματωμενη μνημη 32gb

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απο την μια μερια το συνδεεις στον υπολογιστη,το φορτωνεις,και απο την αλλη ειναι micro usb για το κινητο..εχει ενσωματωμενη μνημη 32gb

 

Καλη φαση, αλλα φοβαμαι πως θα το κλαιω! :O Aν υπηρχε κατι που να ειναι σε φλασακι και να μπαινει ο φορτιστης πισω ωστε να ειναι μονιμα πανω στο τηλεφωνο τοτε θα ταν ενταξει :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...