Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα αυτήν τη θήκη.

Εφαρμόζει τέλεια και αξίζει κάθε της ευρώ.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00HG4HPAQ/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

- Βγήκε αναβάθμιση bios. Μου τη εμφάνισε το εργαλείο της Toshiba.

- Version 1.60

- Πηγα από την 1.20 στην 1.60 και σε πρωτη φαση παρατηρω την ομαλη πλεον εκκίνηση (πρωτα ξεκινουσε με τραχυ τροπο), επίσης έχω την αίσθηση ότι αυξήθηκε και η φωτεινοτητα στο ελάχιστο σημείο ... θα το δω και στην συνέχεια.

 

- Κατά τα άλλα, μετά από ενα μήνα χρήσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Toshiba, ... του πηρα και ενα Lumia 625 για παρέα :p .... παροπλισα το z ultra μιας και πλέον τα κάνω όλα με αυτά !!

 

- Από δοκιμή που εκανα με εξωτερικο δίσκο WD σε USB OTG ,δεν κατάφερε να τον δει, αλλά κάπου διευκρινίζεται πως δεν υποστηρίζει εξωτερικές συσκευές άνευ τροφοδοσίας..... Ίσως με καποιο τροφοδοτουμενο USB hub; ... κάποια στιγμή θα το κοιτάξω ,προς το παρόν κάνω την δουλεια μου μια χαρά με τις μνήμες micro sd και USB flash.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Βγήκε αναβάθμιση bios. Μου τη εμφάνισε το εργαλείο της Toshiba.

- Version 1.60

- Πηγα από την 1.20 στην 1.60 και σε πρωτη φαση παρατηρω την ομαλη πλεον εκκίνηση (πρωτα ξεκινουσε με τραχυ τροπο), επίσης έχω την αίσθηση ότι αυξήθηκε και η φωτεινοτητα στο ελάχιστο σημείο ... θα το δω και στην συνέχεια.

 

- Κατά τα άλλα, μετά από ενα μήνα χρήσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Toshiba, ... του πηρα και ενα Lumia 625 για παρέα :p .... παροπλισα το z ultra μιας και πλέον τα κάνω όλα με αυτά !!

 

- Από δοκιμή που εκανα με εξωτερικο δίσκο WD σε USB OTG ,δεν κατάφερε να τον δει, αλλά κάπου διευκρινίζεται πως δεν υποστηρίζει εξωτερικές συσκευές άνευ τροφοδοσίας..... Ίσως με καποιο τροφοδοτουμενο USB hub; ... κάποια στιγμή θα το κοιτάξω ,προς το παρόν κάνω την δουλεια μου μια χαρά με τις μνήμες micro sd και USB flash.

Αν είναι 2.5αρις ο δίσκος πρέπει να τον διαβάζει χωρίς εξωτερική τροφοδοσία λογικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 2.5αρις ο δίσκος πρέπει να τον διαβάζει χωρίς εξωτερική τροφοδοσία λογικά.

- Τώρα που το πρόσεξα καλύτερα τον βλεπει σαν "initio default controller" στις συσκευές ,που σημαίνει ότι θελει οδηγο για να τον αναγνωρίσει; περίεργο!! Western digital εξωτερικος δίσκος και δεν αναγνωρίζεται από τα w8 ;;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Τώρα που το πρόσεξα καλύτερα τον βλεπει σαν "initio default controller" στις συσκευές ,που σημαίνει ότι θελει οδηγο για να τον αναγνωρίσει; περίεργο!! Western digital εξωτερικος δίσκος και δεν αναγνωρίζεται από τα w8 ;;

 

Ποιος μοντέλο είναι ο εξωτερικός;

Δεν μπορεί να θέλει drivers,είναι αδιανόητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε μια επανεκκίνηση η δοκίμασε άλλον εξωτερικο η άλλον OTG adaptor.

Η εσχάτη λύση από τα devices properties κανε χειροκίνητα διαγραφη του USB controller και βαλε τα windows να το εντοπίσουν αυτόματα και να εγκατασταθεί από την αρχή με τους ενσωματωμένους drivers των windows

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μοντέλο είναι ο εξωτερικός;

Δεν μπορεί να θέλει drivers,είναι αδιανόητο.

- Κι όμως !! WD 1608Α ... είναι κάποια χρονια τώρα ... 160αρης!!

Τι να σου πω ... κι εγω όταν τον σύνδεσα την πρώτη φορά και δεν τον είδε ,υπεθεσα ότι δεν τον αντιλαμβάνεται το σύστημα λόγω ρεύματος !! Δεν εκανα τον κόπο να δω στις συσκευές. Θα το ξαναδώ αύριο. Καλο σου βράδυ

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Κι όμως !! WD 1608Α ... είναι κάποια χρονια τώρα ... 160αρης!!

Τι να σου πω ... κι εγω όταν τον σύνδεσα την πρώτη φορά και δεν τον είδε ,υπεθεσα ότι δεν τον αντιλαμβάνεται το σύστημα λόγω ρεύματος !! Δεν εκανα τον κόπο να δω στις συσκευές. Θα το ξαναδώ αύριο. Καλο σου βράδυ

 

Ίσως και λέω ίσως επειδή είναι παλιο μοντέλο και δεν το αναγνωρίζει,ελαχιστη πιθανότητα μεν άλλα υπαρκτή ειδικά αν είναι κάποιος 5ετιας εξωτερικος η και παραπανω

Δοκίμασε άλλον δισκο να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει ο adaptor η η USB θύρα.

Καλο βράδυ.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί ν'ανέβει ένας οδηγός για να αφαιρέσω εύκολα τον δισκο αποκατάστασης να καταργηθεί ο χώρος του διαμερίσματος, ώστε να κερδίσω 5 gb, και πως θα φτιάξω bootable usb ώστε να το αποθηκευσω σε αυτό;

Ζητάω πολλά;

 

Γι αυτό τα ζητάω από εσάς...

 

-Επί πλέον με το που βάζω skype, βγάζει πρόβλημα μικροφώνου κ δεν μου ανοίγει την εφαρμογή, ενώ στο voice recorder το μικ δουλεύει οκ.

-Τέλος αυτό το gps μπορεί να δουλέψει σαν gps εντοπισμό θέσης κλπ;

Γιατί ενώ είμαι Αττική με λοκάρει στα βουνά της Καρδίτσας ( στα Άγραφα... κυριολεκτικά)

Edited by perlitis
πρόσθετα ερωτήματα
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί ν'ανέβει ένας οδηγός για να αφαιρέσω εύκολα τον δισκο αποκατάστασης να καταργηθεί ο χώρος του διαμερίσματος, ώστε να κερδίσω 5 gb, και πως θα φτιάξω bootable usb ώστε να το αποθηκευσω σε αυτό;

Ζητάω πολλά;

 

Γι αυτό τα ζητάω από εσάς...

 

-Επί πλέον με το που βάζω skype, βγάζει πρόβλημα μικροφώνου κ δεν μου ανοίγει την εφαρμογή, ενώ στο voice recorder το μικ δουλεύει οκ.

-Τέλος αυτό το gps μπορεί να δουλέψει σαν gps εντοπισμό θέσης κλπ;

Γιατί ενώ είμαι Αττική με λοκάρει στα βουνά της Καρδίτσας ( στα Άγραφα... κυριολεκτικά)

Για το πρωτο σκελος εδω

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-usb-recovery-drive

Για το gps δοκιμασε τους Here Maps.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

νέο update 93mb

Intel Platform Installer win8.1 32bit 2.PR8.1 for malta which include PR8.1 TXE V1054 for TOSHIBA service station, replace realtek audio codec and add dobly function

 

(1) Be sure to update BIOS to 1.50 or later before installing Intel Platform Installer

 

(2) Be sure to reboot the system after installing Intel Platform Installer

 

(3) Corel VideoStudio X6 may cause error when transcoding some video files with HW decoder on

 

(4) Please change screen resolution and scaling mode to display with scale mode at HDMI side at Internal LCD and HDMI duplicate mode

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα σημερινά update περίπου τρία εάν θυμάμαι καλά, παρατήρησα πως η φωτογραφική έχει πλέον καλύτερη Φωτεινότητα:):):) και πλέον έχει προστεθεί και επιπλέον button για πανοραμικές φωτογραφίες.

 

Περιμένω βέβαια να δω εάν συνεχίζει να βγάζει blue screen η camera.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι στον εντοπισμό εκτυπωτών δικτύου. Δηλαδή σε 3 ιδιωτικά δίκτυα δεν βρίσκει κανέναν ενώ τα laptop με 7άρια, τους βρίσκουν με την μία.
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα σημερινά update περίπου τρία εάν θυμάμαι καλά, παρατήρησα πως η φωτογραφική έχει πλέον καλύτερη Φωτεινότητα:):):) και πλέον έχει προστεθεί και επιπλέον button για πανοραμικές φωτογραφίες.

 

Περιμένω βέβαια να δω εάν συνεχίζει να βγάζει blue screen η camera.

 

 

Καλημέρα ... εμένα δεν μου βγάζει κανένα Update :/

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... εμένα δεν μου βγάζει κανένα Update :/

 

https://onedrive.live.com/?cid=542a779a3879b02a&id=542A779A3879B02A%212855&ithint=folder,.zip&authkey=!AEoi0jiC4lodxiY

 

Πρώτα το bios και μετά τις άλλες δυο

Link to comment
Share on other sites

Εκ νεου διαθεσιμο στο αγγλικο αμαζον προς 250 ευρω περιπου με μεταφορικα.

http://www.amazon.co.uk/Toshiba-Encore-8-inch-Tablet-Windows/dp/B00GNBAL36/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1395320016&sr=8-1&keywords=toshiba+encore+8

 

Οταν εδω η πιο χαμηλη τιμη ειναι 308 ευρω

http://www.skroutz.gr/s/4207508/Toshiba-Encore-WT8-A-102-32GB.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μέσα από το Toshiba service station το εμφανίζει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σ¨ημερα μόλις πέθανε το Tablet ... Την παρασκευή το πρωί τελείωσε η μπαταρία και παρασκευή βράδυ το έβαλα να φορτίζει ... επειδή χτες έλειπε όλη μέρα πήγα σήμερα να το βγάλω από το φορτιστή και το Tablet Δεν αντιδρούσε ούτε άνοιγε ... Ξέρει κανείς σε ποιο τηλε΄φωνο παίρνω για να δηλώσω βλάβη ? - Και ως δια μαγείας με Volume + Power άνοιξε ... θα με τρελάνει Edited by DuAl_SuN

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σ¨ημερα μόλις πέθανε το Tablet ... Την παρασκευή το πρωί τελείωσε η μπαταρία και παρασκευή βράδυ το έβαλα να φορτίζει ... επειδή χτες έλειπε όλη μέρα πήγα σήμερα να το βγάλω από το φορτιστή και το Tablet Δεν αντιδρούσε ούτε άνοιγε ...

 

Δοκίμασες να εχεις παρατεταμένα πατημενο το κουμπί on/off?

Η αν δεν κάνω λάθος το κουμπί on/off ταυτοχρονα με το κουμί των windows? (δεν ξερω αν αυτη η λειτουργία πιάνει σε κλειστή συσκευή)

Σιγουρα φόρτισε η μπαταριά του;; λεω μήπως....

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να εχεις παρατεταμένα πατημενο το κουμπί on/off?

Η αν δεν κάνω λάθος το κουμπί on/off ταυτοχρονα με το κουμί των windows? (δεν ξερω αν αυτη η λειτουργία πιάνει σε κλειστή συσκευή)

Σιγουρα φόρτισε η μπαταριά του;; λεω μήπως....

Η τον συνδυασμό on/off button με volume up η down σκέτο η σε συνδυασμό με το κουμπί των windows παράλληλα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να εχεις παρατεταμένα πατημενο το κουμπί on/off?

Η αν δεν κάνω λάθος το κουμπί on/off ταυτοχρονα με το κουμί των windows? (δεν ξερω αν αυτη η λειτουργία πιάνει σε κλειστή συσκευή)

Σιγουρα φόρτισε η μπαταριά του;; λεω μήπως....

 

Νομιζω ο συνδυασμος ειναι power + vol down (ή vol up στη χειροτερη περιπτωση).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα σημερινά update περίπου τρία εάν θυμάμαι καλά, παρατήρησα πως η φωτογραφική έχει πλέον καλύτερη Φωτεινότητα:):):) και πλέον έχει προστεθεί και επιπλέον button για πανοραμικές φωτογραφίες.

 

 

 

Περιμένω βέβαια να δω εάν συνεχίζει να βγάζει blue screen η camera.

 

 

 

 

 

 

 

Περίπου 10 μέρες μετά την αναβάθμιση δεν μου έβγαλε πλέον μπλε Οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερημένο μεν αλλά φρέσκο αναλυτικό review του tablet από το engaged τώρα που και η τιμή του είναι ιδιαίτερα ελκυστική.

http://www.engadget.com/2014/03/31/toshiba-encore-review/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω και έρχομαι από τάμπλετ με Άντροϊντ, πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ (στον υπολογιστή windows 8.1 pro, δηλαδή δεν είναι η πρώτη μου επαφή με windows 8.1. H χρήση του θα είναι 90% εκτός σπιτιού. Είναι χρηστικό το περιβάλλον του metro ή προτιμάτε την κλασσική επιφάνεια των windows; Διαβάζω ήδη το υπάρχον thread, αλλά αν θέλει κάποιος ας μπει στον κόπο να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Κύριες χρήσεις browsing, youtube και όχι τίποτα φοβερό και τρομερό, βέβαια τρώγοντας ανοίγει η όρεξη...

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω και έρχομαι από τάμπλετ με Άντροϊντ, πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ (στον υπολογιστή windows 8.1 pro, δηλαδή δεν είναι η πρώτη μου επαφή με windows 8.1. H χρήση του θα είναι 90% εκτός σπιτιού. Είναι χρηστικό το περιβάλλον του metro ή προτιμάτε την κλασσική επιφάνεια των windows; Διαβάζω ήδη το υπάρχον thread, αλλά αν θέλει κάποιος ας μπει στον κόπο να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Κύριες χρήσεις browsing, youtube και όχι τίποτα φοβερό και τρομερό, βέβαια τρώγοντας ανοίγει η όρεξη...

 

Βολικό και χρηστικό το metro είναι παρά πολύ,τα gestures είναι η δεύτερη φύση των windows και εφόσον είσαι εξοικειωμένος με τα 8αρια σε PC δεν θα έχεις κανένα θέμα αντίθετα θα σε κερδίσει με την μια ανακαλύπτοντας μια βασική λειτουργία των windows που δεν μπορείς να την καταλάβεις και αξιοποιήσεις σε μη αφή περιβάλλον.

 

Και σε κλασικά ντεσκτοπ περιβάλλον δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα και σου μιλάω εγώ που έχω και 1080p ανάλυση οθόνης σε 8.3 και 10.6 ίντσες.

 

Απλά να γνωρίζεις σε metro ο μοναδικός browser είναι ο IE11,δεν υπάρχουν εναλλακτικες πρόταςεις,επίσης σε media player επίσης ο μοναδικός και εξαιρετικός power DVD αλλα κοστίζει 12.50 ευρω,ούτε και εδώ υπάρχει τίποτα άλλο της προκοπής-ο VLC θέλει πολύ δουλειά ακόμα σε beta είναι.

 

Για YouTube προσωπικά μπαίνω από τον browser,δεν χρησιμοποιώ εναλλακτική metro εφαρμογή που υπάρχουν αλλα επι πληρωμή είναι κυρίως και δεν δοκίμασα κανέναν εώς τώρα.

Υπάρχουν και torrent app σε metro που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα,προτιμώ τον κλασικό vuze σε ντεσκτοπ.

Firefox και chrome μπορείς εξίσου και με αφή να το δουλέψεις με ενα μειονέκτημα ότι το πληκτρολόγιο στην αλεπού δεν εμφανίζεται αυτόματα όταν θες σε κάποιο πεδίο να γράψεις κάτι,ενώ στον chrome συμπεριφέρεται όπως ο explorer αλλα ούτε στην μια ούτε στην άλλη περίπτωση δεν έχει ούτε αυτόματα πρόβλεψη λέξεων ούτε τον άριστο ελληνικό αρθρογράφο του IE11.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω και έρχομαι από τάμπλετ με Άντροϊντ, πιστεύετε ότι θα δυσκολευτώ (στον υπολογιστή windows 8.1 pro, δηλαδή δεν είναι η πρώτη μου επαφή με windows 8.1. H χρήση του θα είναι 90% εκτός σπιτιού. Είναι χρηστικό το περιβάλλον του metro ή προτιμάτε την κλασσική επιφάνεια των windows; Διαβάζω ήδη το υπάρχον thread, αλλά αν θέλει κάποιος ας μπει στον κόπο να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Κύριες χρήσεις browsing, youtube και όχι τίποτα φοβερό και τρομερό, βέβαια τρώγοντας ανοίγει η όρεξη...

 

Για επαγγελματική χρήση θα χρειαστείς κατά την γνώμη μου ένα BT ποντίκι, σε 8" οθόνη να δουλεύεις με RDP ή με teamviewer είναι λίγο ταλαιπωρία, για Word και Excel μια χαρά (δεν συγκρίνεται με πληκτρολόγιο). Τώρα για τα λοιπά Internet FB, Twitter και λοιπά κανένα πρόβλημα και με τα Metro app και με τον Metro IE11.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...