Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Toshiba ανακοίνωσε την κυκλοφορία του πρώτου 8 ιντσών Windows tablet στην ελληνικη αγορά στην τιμη των 339 ευρω που διακρίνεται περα απο τον αναβαθμισμενα χαρακτηριστικά με τη νεα γενιά επεξεργαστων αλλα και με την Full εκδοση του Office Home Student 2013.

 

http://www.toshiba-greece.com/laptops/tablets/encore/

 

Εδώ τα αναλυτικά τα χαρακτηριστικά

 

 

Οθόνη: 20,32cm (8”) AutoBrite 1280 x 800 HFFS wide view angle με multi-touch υποστήριξη 5 σημείων

Επεξεργαστής: Τετραπύρινος Bay Trail T Z3740

Μνήμη: 2GB LPDDR3

Γραφικά Intel HD

Microsoft Office Home & Student 2013

Διασυνδέσεις: 1x Micro-USB 2.0, 1x Micro-HDMI, Micro-SD (έως 64GB), dual-band 802.11 a/b/g/n και Bluetooth 4.0, 3.5mm headphone/mic combo jack

Ηχεία: Στερεοφωνικά με σύστημα ήχου Dolby Digital Plus

Κάμερες: 2.0MP εμπρόσθια κάμερα (1080p video capture) και 8.0MP οπίσθια κάμερα (1080p video capture)

Δύο μικρόφωνα με beam-forming τεχνολογία

Ενσωματωμένο GPS

Διάρκεια μπαταρίας: έως 7 ώρες

Λειτουργικό: Windows 8.1

Χρώμα: απαλό χρυσό

Διαστάσεις: 213 x 136 x 10,68 mm

Βάρος: 445 gr

Η τιμή του στα 339 ευρω στην εκδοση με 32gb διαθέσιμο απο την επομενη εβδομαδα στα ελληνικα καταστηματα λιανικης

 

http://www.mobilfunk.ru/UserFiles/Image/toshiba_encore_3.jpg

 

http://blog.laptopmag.com/wpress/wp-content/uploads/2013/09/DSC02677-670x376.jpg

 

http://newpost.gr/storage/photos/c_740px_440px/201311/toshiba-encore5456-tablet-11-580x402.jpg

 

 

Edited by alex_gate_7

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην συγκεκριμενη κατηγορια μαλλον θα προτιμουσα το Dell αλλα κι αυτο μια χαρα δειχνει.

 

Αναμενουμε αναλυτικες εντυπωσεις απο κατοχους μηπως ψηθουμε και εμεις και βρεθουμε με καποιο απο τα φετινα 8ιντσα με bay trail :D

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμενη κατηγορια μαλλον θα προτιμουσα το Dell αλλα κι αυτο μια χαρα δειχνει.

 

Αναμενουμε αναλυτικες εντυπωσεις απο κατοχους μηπως ψηθουμε και εμεις και βρεθουμε με καποιο απο τα φετινα 8ιντσα με bay trail :D

Θα δουμε συντομα αναλυτικη παρουσιασει:)

Αν και εδω που τα λεμε το Toshiba υπερτερει το οτι περιλαμβανει hdmi θυρα συν gps με αντιστοιχο πλεονεκτημα της υπαρξη γραφιδας στο αντιστοιχο 8ιντσο της Dell.

Βεβαια αυτα σε μια πρωτη φαση με βαση τα χαρακτηριστικα/εξοπλισμο των 2 μοντελων.

Για το Dell παντως σε review του εξωτερικου γινεται αναφορα στα εξαιρετικα του ηχεια

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ πρόσθεσε στα παραπάνω ότι το encore έχει και τη μεγαλύτερη μπαταρία από όλα. Γενικά κατά τη γνώμη μου είναι η πιο πλήρης πρόταση αυτή ττη στιγμή στα 8 ίντσα.

Το μεγάλο ερώτημα είναι πώς θα φαίνονται τα παράθυρα στις 8 ίντσες...

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ πρόσθεσε στα παραπάνω ότι το encore έχει και τη μεγαλύτερη μπαταρία από όλα. Γενικά κατά τη γνώμη μου είναι η πιο πλήρης πρόταση αυτή ττη στιγμή στα 8 ίντσα.

Το μεγάλο ερώτημα είναι πώς θα φαίνονται τα παράθυρα στις 8 ίντσες...

Στα χαρτια και με βαση τον εξοπλισμο,χωρητικοτητα μπαταριας φαινεται η πληρεστερη προταση,αλλα πρεπει να το δουμε και στην πραξη και κυριως πως θα φαινονται τα windows σε αυτες τις ιντσες,αν και να εχεις υποψη οτι ειναι 4:3 το acpect ratio οπως τα ipad αν δεν κανω λαθος.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω ψηθεί να το πάρω πάντως. :D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω ψηθεί να το πάρω πάντως. :D

Ρε λες να μας "μαζέψει"εδω η Toshiba για τα καλά με την πρόταση της χα χα.......

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε λες να μας "μαζέψει"εδω η Toshiba για τα καλά με την πρόταση της χα χα.......

Κοίτα, είναι toshiba, που σημαίνει καλή ποιότητα και καλό σέρβις στην ΕΛΛΑΔΑ, πράγμα που με πολλές άλλες εταιρίες το ξεχνάς.

H τιμή του είναι προσιτή και μάλιστα το δίνουν και με 24 άτοκες δόσεις.

Ε, τι άλλο θέλεις?:D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είναι toshiba, που σημαίνει καλή ποιότητα και καλό σέρβις στην ΕΛΛΑΔΑ, πράγμα που με πολλές άλλες εταιρίες το ξεχνάς.

H τιμή του είναι προσιτή και μάλιστα το δίνουν και με 24 άτοκες δόσεις.

Ε, τι άλλο θέλεις?:D

Καλα ναι σιγουρα η τιμη του με βαση τα χαρακτηριστικα ειναι ειναι πολυ καλη και βλεπω το εψαξες καλυτερα απο εμενα:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι σιγουρα η τιμη του με βαση τα χαρακτηριστικα ειναι ειναι πολυ καλη και βλεπω το εψαξες καλυτερα απο εμενα:p

Καλά, από δελτίο τύπου το ανακάλυψα...:p έτυχε...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση (αρκετά φθηνότερης) ταμπλέτας. Απλά η απορία μου είναι γιατί να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις ένα tablet με αυτά τα χαρακτηριστικά και με αυτό το λειτουργικό όταν σε αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις αρκετές λύσεις; Λογικά ο επεξεργαστής είναι πολύ καλός ε;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση (αρκετά φθηνότερης) ταμπλέτας. Απλά η απορία μου είναι γιατί να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις ένα tablet με αυτά τα χαρακτηριστικά και με αυτό το λειτουργικό όταν σε αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις αρκετές λύσεις; Λογικά ο επεξεργαστής είναι πολύ καλός ε;

Όπως τι λύσεις? με windows εννοείς?

Η cpu είναι η καινούρια και πολλά υποσχόμενη, αλλά δεν θεωρώ ότι ξυρίζει κιόλας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όπως τι λύσεις? με windows εννοείς?

Η cpu είναι η καινούρια και πολλά υποσχόμενη, αλλά δεν θεωρώ ότι ξυρίζει κιόλας.

 

Όχι με Windows. Ίσα ίσα που αναφέρω "και με αυτό το λειτουργικό" θεωρώντας το μειονέκτημα.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι με Windows. Ίσα ίσα που αναφέρω "και με αυτό το λειτουργικό" θεωρώντας το μειονέκτημα.:p

Μα, στην πράξη εδώ αγοράζεις ένα Pc σε μορφή ταμπλέτας.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα (και παράλληλα ένα ερωτηματικό γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ windows σε τόσο μικρή οθόνη και δεν ξέρω τι εμπειρία χρήσης θα προσφέρει το hw)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όχι με Windows. Ίσα ίσα που αναφέρω "και με αυτό το λειτουργικό" θεωρώντας το μειονέκτημα.:p

Γιατι Βρε Κωνσταντινε μειονεκτημα?

Οταν θελει να σερφαρει μπορει να χρησιμοποιει τον ie11 του metro ui που ειναι touch optimazed,το ιδιο και με αλλες εφαρμογες πχ skype,facebook,twiter κ.α εχει παραλληλα πραγματικο multitasking σε metro ui και desktop περιβαλλον,μπορει να το συνδεσει με ολα τα περιφερειακα(ποντικια,πληκτρολογια,φλασακια,εξωτερικους,οθονες κ.α),μπορει ακομα να δουλεψει τα αρχεια του με office ανετα και οτιδηποτε αλλες εφαρμογες που δεν τις βρησκεις σε αλλα λειτουργικα και κλασικα μπορει να δουλεψει και σε παραδοσιακο desktop περιβαλλον και εχει ηδη ipad mini,τι να παρει ενα android που εχει το 1/3 των δυνατοτητων των windows δηλαδη.

Στην ουσια ειναι ενα υπολογιστης σε tablet form factor και το χαρακτηριζει η ευλεξια και χρηση υπο διαφορετικες καταστασεις και σαν ψυχαγωγια και εργασια.

Και τα specs του ειναι μια χαρα με ολες τις θυρες συνδεσιμοτητας διαθεσιμες χωρις περιορισμους και σβελτα θα πηγαινει μιας και 8ρια ειναι ελαφρυα σαν εκδοση και καμια σχεση με προ 3ετιας netbook ουτε καν με την περσινη γενια.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε Άλεξ δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να αποδώσουν τα Win 8 σε μία 8ινστη οθόνη. Αν ήταν WP 8 θα σου λεγα ότι πέρα από τις όποιες ελλείψεις μπορεί να χει το λειτουργικό, είναι πλήρως optimized (φαντάζομαι) για smartphones/tablets
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε Άλεξ δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να αποδώσουν τα Win 8 σε μία 8ινστη οθόνη. Αν ήταν WP 8 θα σου λεγα ότι πέρα από τις όποιες ελλείψεις μπορεί να χει το λειτουργικό, είναι πλήρως optimized (φαντάζομαι) για smartphones/tablets

Με τα 8.1 υποστηρίζονται και αυτό το form factor των 7-9 ιντσών και οχι μόνο 16:9 που έχουμε συνηθίσει τοσα χρόνια σε μεγαλύτερες ιντσες.

Μπορει να μην είναι full optimized για χρήση σε αφή(αδύνατο ολες οι εφαρμογές επι 2 δεκαετίες να γινουν optimized για αφη σε τόσο μικρό χρονικό διαστημα,ουτε ειναι απαραίτητα θα έλεγα και ούτε θα γινει ποτέ εδω που τα λέμε) ετσι κι αλλιώς τα ποντικοπληκτρολογια θα μας συντροφεύουν για πάντα και ανάλογα την εργασία που θες να κανεις θα το χρησιμοποιείς.

Ετσι κι αλλιως και εφαρμογές για αφη αυξάνονται και πληθύνονται για metro στα σκαριά και vlc και Firefox οι βασικές δηλαδή υπαρχουν ηδη η'θα βγουν το επόμενο διάστημα.

Στα λεφτά τους ειναι value for money απο οτιδήποτε αλλο με αυτες τις δυνατότητες/χαρακτηριστικά και με full λειτουργικό σύστημα οχι απλώς mobile με πιο περιορισμένες δυνατότητες.

Αμα διαβάσεις κριτικές και εδώ μέσα και εξω θα συμφωνήσεις μαζι μου.

Άνετα καλύπτει εναν μεσω χρήστη(εξαιρούνται οι gamers και οσοι τρεχουν βαριά προγράμματα) και στο κοντινό μελλον θα αυξάνονται σαν τα μυρμήγκια αυτές οι προτάσεις,που ηδη και τώρα ειναι αρκετές βέβαια

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω στα χερια μου, κατευθείαν από την πηγη (ideal), πριν φτασει στα καταστήματα :lol:

Αργοτερα που θα προλάβω να το ανοιξω θα καταθεσω εντυπώσεις...

@ddr2

Γιαννη κανε κινηση γιατι μονος μου θα είμαι παλι εδώ μεσα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω στα χερια μου, κατευθείαν από την πηγη (ideal), πριν φτασει στα καταστήματα :lol:

Αργοτερα που θα προλάβω να το ανοιξω θα καταθεσω εντυπώσεις...

@ddr2

Γιαννη κανε κινηση γιατι μονος μου θα είμαι παλι εδώ μεσα... :lol:

 

Για ρίξε ποιές οι πρώτες εντυπώσεις που σου άφησε η πρωτη 8ιντση Windows ταμπλέτα

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ποτε πρόλαβες εγω εφαγα το τοπο να το βρώ και μου είπαν οτι θα το έχουν δευτέρα.

 

Παρέλαβα κατευθείαν από τα γραφεία τους ένα από τα 400 κομμάτια που έλαβαν και μοίρασαν στα καταστήματα...

Link to comment
Share on other sites

Το 1/3 των δυνατοτήτων; πολλά βάζεις Αλεξ. Βασικά δεν υπάρχει καμία σύγκριση με το σκουπιδοαντροιντ και το παιχνιδοios. Εδώ μιλάμε για πλήρη υπολογιστή...

Γιατι Βρε Κωνσταντινε μειονεκτημα?

Οταν θελει να σερφαρει μπορει να χρησιμοποιει τον ie11 του metro ui που ειναι touch optimazed,το ιδιο και με αλλες εφαρμογες πχ skype,facebook,twiter κ.α εχει παραλληλα πραγματικο multitasking σε metro ui και desktop περιβαλλον,μπορει να το συνδεσει με ολα τα περιφερειακα(ποντικια,πληκτρολογια,φλασακια,εξωτερικους,οθονες κ.α),μπορει ακομα να δουλεψει τα αρχεια του με office ανετα και οτιδηποτε αλλες εφαρμογες που δεν τις βρησκεις σε αλλα λειτουργικα και κλασικα μπορει να δουλεψει και σε παραδοσιακο desktop περιβαλλον και εχει ηδη ipad mini,τι να παρει ενα android που εχει το 1/3 των δυνατοτητων των windows δηλαδη.

Στην ουσια ειναι ενα υπολογιστης σε tablet form factor και το χαρακτηριζει η ευλεξια και χρηση υπο διαφορετικες καταστασεις και σαν ψυχαγωγια και εργασια.

Και τα specs του ειναι μια χαρα με ολες τις θυρες συνδεσιμοτητας διαθεσιμες χωρις περιορισμους και σβελτα θα πηγαινει μιας και 8ρια ειναι ελαφρυα σαν εκδοση και καμια σχεση με προ 3ετιας netbook ουτε καν με την περσινη γενια.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παραγγείλω Βαγγέλη, θεώρησέ το σίγουρο. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το 1/3 των δυνατοτήτων; πολλά βάζεις Αλεξ. Βασικά δεν υπάρχει καμία σύγκριση με το σκουπιδοαντροιντ και το παιχνιδοios. Εδώ μιλάμε για πλήρη υπολογιστή...

Λες ε......:lol::p

Και αυτή ειναι απλώς η πρώτη γενια 8ιντσων σίγουρα μελλοντικα θα δουμε ακομα καλύτερα πράγματα.

Πες και τίποτα βρε εσυ σαν πρώτη εντύπωση με το που έκανες το unboxing

Ανέβασε και καμία φωτο απο το εργαλείο ;)

Άντε διοτι με βλέπω και εγω να το τσιμπάω μιας και βλέπω το νήμα θα εχει κίνηση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είναι toshiba, που σημαίνει καλή ποιότητα και καλό σέρβις στην ΕΛΛΑΔΑ, πράγμα που με πολλές άλλες εταιρίες το ξεχνάς.

H τιμή του είναι προσιτή και μάλιστα το δίνουν και με 24 άτοκες δόσεις.

Ε, τι άλλο θέλεις?:D

 

Που το δινουν με 24 ατοκες;Εχεις λινκ;Ψηθηκα αν και περιμενω εντυπωσεις πρωτα.

Το σερβις της TOSHIBA ειναι υποδειγμα στην Ελλαδα οπως αυτο της Samsung και της LG.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...