Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδή θα το χρειαστώ άμεσα στην δουλειά μου, μια ερώτηση

 

 

καταρχήν ευχαριστώ για ολες τις λεπτομέρειες

έπειτα επειδή λόγω ΙΝΤΕΑΛ αλλά και τοσιμπα τα εμπιστεύομαι λίγο περισσότερο από lenovo (ειδα μια περίεργη εκδοση στο amazon.co.uk με 64gb LTE και HDMI- τους ρώτησα και έχει γινει ενας ψιλοπανικός απ ότι έμαθα το αποσυραν)- υπαρχει περιπτωση να βγαλει 3G?

 

Κάτι άλλο που πρόσεξα στον 64αρη εχει HDD δίσκο και όχι ssd όπως στον 32αρι

(ρωταω γιατι με ssd αν και 32αρης φανταζομαι θα πηγαίνει πιο γρηγορα)

επισης εχει στυλο?

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, έχετε δεί πουθενά να πωλείται το 64άρι??

Γιατί σίγουρα, λόγω και της χαμηλής γενικά τιμολόγησης, είναι σοφότερη επιλογή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

επειδή θα το χρειαστώ άμεσα στην δουλειά μου, μια ερώτηση

 

 

καταρχήν ευχαριστώ για ολες τις λεπτομέρειες

έπειτα επειδή λόγω ΙΝΤΕΑΛ αλλά και τοσιμπα τα εμπιστεύομαι λίγο περισσότερο από lenovo (ειδα μια περίεργη εκδοση στο amazon.co.uk με 64gb LTE και HDMI- τους ρώτησα και έχει γινει ενας ψιλοπανικός απ ότι έμαθα το αποσυραν)- υπαρχει περιπτωση να βγαλει 3G?

 

Κάτι άλλο που πρόσεξα στον 64αρη εχει HDD δίσκο και όχι ssd όπως στον 32αρι

(ρωταω γιατι με ssd αν και 32αρης φανταζομαι θα πηγαίνει πιο γρηγορα)

επισης εχει στυλο?

Ολα αυτα με Bay Trail T CPU εχουν eMMC αποθηκευτικο χωρο ειτε 32αρι ειτε 64αρι,μην κοιτας που γραφουν HDD στο αμαζον,παλι τυπογραφικο λαθος οπως με το Lenovo:p

Γραφιδα δεν εχει,μονο Dell η' Lenovo αλλα capactive οχι active digitazer

Παιδιά, έχετε δεί πουθενά να πωλείται το 64άρι??

Γιατί σίγουρα, λόγω και της χαμηλής γενικά τιμολόγησης, είναι σοφότερη επιλογή.

Γιαννη το εχω δει μονο σε αγγλικο/γερμανικο αμαζον στο αγγλικο απο 10 του μηνος διαθεσιμο στις 299 λιρες

http://www.amazon.co.uk/Toshiba-Encore-8-inch-Tablet-Processor/dp/B00GO4O7XW/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1386320296&sr=8-2&keywords=toshiba+encore

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το εχω δει μονο σε αγγλικο/γερμανικο αμαζον στο αγγλικο απο 10 του μηνος διαθεσιμο στις 299 λιρες

http://www.amazon.co.uk/Toshiba-Encore-8-inch-Tablet-Processor/dp/B00GO4O7XW/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1386320296&sr=8-2&keywords=toshiba+encore

Μια χαρά είναι, αλλά δεν έχει άτοκες δόσεις που με βολεύουν. :D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, αλλά δεν έχει άτοκες δόσεις που με βολεύουν. :D

 

Σε αυτο ναι εχεις δικιο, δοσεις δεν βαζει το αμαζον.

Γιατι δεν στελνεις κανα email στην αντιπροσωπια να ρωτησεις αν και ποτε θα φερουν το 64αρι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

όχι παιδιά έχει τεράστια διαφορά ο SSD δίσκος

και στο 32αρι εχει Solid State δισκο, όχι μνημη flash

 

τώρα για 64αρη SSD θα πήγαινε το κόστος ένα κατοστάρικο+ παραπάνω

 

κάπου πήρε το μάτι μου για πενάκι...προσπαθω να το ξαναβρω να θυμηθώ και που

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

όχι παιδιά έχει τεράστια διαφορά ο SSD δίσκος

και στο 32αρι εχει Solid State δισκο, όχι μνημη flash

 

τώρα για 64αρη SSD θα πήγαινε το κόστος ένα κατοστάρικο+ παραπάνω

 

κάπου πήρε το μάτι μου για πενάκι...προσπαθω να το ξαναβρω να θυμηθώ και που

 

Επαναλαμβανω ο Bay Trail T υποστηριζει μονο eMMC storage οπως σε ολα τα κινητα και tablet της αγορας με διαφορετικο λειτουργικο.

http://www.anandtech.com/show/7314/intel-baytrail-preview-intel-atom-z3770-tested/2

ΜΟΝΟ ο Bay Trail M και D υποστηριζει pure SSD να πχ αυτη η προταση

http://www.amazon.it/HP-Pavilion-11-H001EL-Processore-Brillante/dp/B00FSDJUKU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1386322302&sr=8-1&keywords=hp+pavilion+x2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο ναι εχεις δικιο, δοσεις δεν βαζει το αμαζον.

Γιατι δεν στελνεις κανα email στην αντιπροσωπια να ρωτησεις αν και ποτε θα φερουν το 64αρι.

Δεν έχεις άδικο. Αλλά ποιος κάθεται να περιμένει…

Θα πάρω το 32άρι. Θα αφαιρέσω τις χαζομάρες που θα το έχουν γεμάτο, θα μεταφέρω εκτός ταμπλετ το recovery image της τοσίμπα και έτσι θα εξασφαλίσω αρκετά gb. Με μια καλή καρτούλα μνήμης θα είμαι οκ. (έχω 32άρα γρήγορη, ίσως αναβαθμίσω σε 64).

Εδώ, στο λάπτοπ μου έχω μόνο 128 γίγα σκληρό (ssd) και στο desktop 64gb ssd (και 3 τέρα εξωτερικούς δίσκους :p )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Αλλά ποιος κάθεται να περιμένει…

Θα πάρω το 32άρι. Θα αφαιρέσω τις χαζομάρες που θα το έχουν γεμάτο, θα μεταφέρω εκτός ταμπλετ το recovery image της τοσίμπα και έτσι θα εξασφαλίσω αρκετά gb. Με μια καλή καρτούλα μνήμης θα είμαι οκ. (έχω 32άρα γρήγορη, ίσως αναβαθμίσω σε 64).

Εδώ, στο λάπτοπ μου έχω μόνο 128 γίγα σκληρό (ssd) και στο desktop 64gb ssd (και 3 τέρα εξωτερικούς δίσκους :p )

 

Ναι και αυτη ειναι μια λυση και θα εξασφαλισεις γυρω στα 20gb διαθεσιμο χωρο,ετσι κι αλλιως η micro sd ειναι σωτηρια λυση εδω που τα λεμε για αλλα εκτος λειτουργικου αρχεια(μουσικη,ταινιες,φωτο κλπ)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αλεξ προφανως και εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά ακομα και στο amazon αλλα και σε όλα τα μαγαζια το δινουν ως 32gb SSD (και γνωριζω ότι οι ssd οι 2,5 είναι πανάκριβοι πόσο μάλλον οι 1,8)

 

 

αλλα δεν μπορεί να παραπλανούν τόσο ρε γμτ, ολόκληρες εταιρίες είναι, πως περάσαν αυτά τα λαθη?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτη ειναι μια λυση και θα εξασφαλισεις γυρω στα 20gb διαθεσιμο χωρο,ετσι κι αλλιως η micro sd ειναι σωτηρια λυση εδω που τα λεμε για αλλα εκτος λειτουργικου αρχεια(μουσικη,ταινιες,φωτο κλπ)

20giga για προγράμματα μου είναι μια χαρά.

Τα αρχεία εννοείται στην sd.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

η επίσημη απάντηση της toshiba

 

Αγαπητέ κύριε.....,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από την νέα σειρά Tablets Encore, κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά μόνο το WT8-A-102 το κόστος του οποίου ανέρχεται στα 339€ και υπάρχει άμεσα διαθέσιμο, ενώ διατίθεται μόνο με δίσκο χωρητικότητας 32GB ο οποίος είναι SSD τεχνολογίας flash (on board).

 

Στην προαναφερόμενη τιμή συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ και μπορείτε να το παραγγείλετε τηλεφωνικά ή μέσω mail ώστε να σας αποσταλεί στον χώρο σας με χρέωση μεταφορικών 6 ευρώ, είτε να το παραλάβετε από το πρατήριο εργαζομένων IDEAL, (Κρέοντος 25, Σεπόλια), Δευτέρα έως Παρασκευή, 08:30 – 18:30.

 

Επιπλέον καθώς πρόκειται για κάποιο προϊόν το οποίο είναι πολύ καινούριο, δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο κάποιο προαιρετικό εξάρτημα.

 

Με εκτίμηση,

 

παιδιά εγώ SSD Flash δεν γνωρίζω και ασχολούμαι χρόνια με πληροφορική- αν ξέρει καποιος από εσάς...

 

αρα μιλάμε για μνημη flash όπως σωστα λέει ο αλεξ και συγκεκριμένα Nand Flash- δηλαδή καθαρά τεχνολογία της toshiba

 

edit: συγγνώμη παιδιά, ανακαλώ, είναι όντως SSD, Solid State δηλ δίσκος μου ειπαν τηλεφωνικά- με έναν τεχνικό που μίλησα με παρέπεμψε στα apple τα οποία...

 

flash chips soldered to the Board, δηλαδή μιλάμε για flash chips τα οποία είναι on Board και λειτουργούν ακριβώς όπως ένα ssd χωρίς μηχανικά μέρη.

 

αρα και ο 64αρης ετσι θα είναι

συνεπώς μιλάμε για κάτι τελείως νέο (προσωπικά δεν το γνωρίζω καθόλου)- ουσιαστικά είναι flash memory με partitions - πραγματικά και ....όχι απλά λογικά?

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

η επίσημη απάντηση της toshiba

 

 

 

παιδιά εγώ SSD Flash δεν γνωρίζω και ασχολούμαι χρόνια με πληροφορική- αν ξέρει καποιος από εσάς...

 

αρα μιλάμε για μνημη flash όπως σωστα λέει ο αλεξ και συγκεκριμένα Nand Flash- δηλαδή καθαρά τεχνολογία της toshiba

 

edit: συγγνώμη παιδιά, ανακαλώ, είναι όντως SSD, Solid State δηλ δίσκος μου ειπαν τηλεφωνικά- με έναν τεχνικό που μίλησα με παρέπεμψε στα apple τα οποία...

 

flash chips soldered to the Board, δηλαδή μιλάμε για flash chips τα οποία είναι on Board και λειτουργούν ακριβώς όπως ένα ssd χωρίς μηχανικά μέρη.

 

αρα και ο 64αρης ετσι θα είναι

συνεπώς μιλάμε για κάτι τελείως νέο (προσωπικά δεν το γνωρίζω καθόλου)- ουσιαστικά είναι flash memory με partitions - πραγματικά και ....όχι απλά λογικά?

 

Ειναι flash nand καινουργιας γενιας θα ελεγα αποθηκευτικος χωρος.

Δες εδω στο γερμανικο αμαζον τα αναφερει σωστα τα χαρακτηριστικα

http://www.amazon.de/gp/product/B00FE9S7UW/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=computers

Και ειναι 16:10 το acpect ratio και οχι 4:3 οπως ανεφερα νωριτερα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το παρηγγειλα και περιμενω.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το παρηγγειλα και περιμενω.:)

 

Άντε Γιάννη αναμένουμε και απο εσένα εντυπώσεις.

Καλόριζικο οταν με το καλο.

Ποτε σου είπαν θα παραλαβεις?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε 1 εργασιμη λεει. Δευτερα λογικα; Θα μου στειλουν μειλ. Απο you.gr σε 24 ατοκες, δηλαδη με 14 ευρω το μηνα.

Τριχες.... :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 χρονια που θα ξεχρεωσεις θα ειναι σκουπιδι.Ατιμη κριση κι εγω καπως ετσι βλεπω να το παιρνω...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, αντιμετωπισα πρόβλημα. Στη μια γωνια ειχα θεμα με case crackling noises ή κοινως τριξιματα.

Κι επειδή ηταν πολύ ενοχλητικο κατά την επιστροφη από τη δουλεια μου περασα και το αφησα στην ideal.

Θα με ειδοποιησουν την επομενη εβδομαδα, παει για αντικατασταση. Ελπιζω με το καινουριο να μην εχω θεματα. Κριμα, γιατι ειχε και πολύ καλη οθονη το συγκεκριμενο κομματι.

Γιαννη, με το καλο να παραλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 χρονια που θα ξεχρεωσεις θα ειναι σκουπιδι.Ατιμη κριση κι εγω καπως ετσι βλεπω να το παιρνω...

Να σου πω. Θελω να το παρω χωρις να δωσω το ipad mini, για αρχη τουλαχιστον.

Επειδη τα τελευταια 3 χρονια χρησιμοποιω ανελλειπως ipad, θελω να κανω ομαλα την οποια μεταβαση.

Αφου λοιπον δεν πουλαω κατι για να το παρω, οι ατοκες δοσεις ειναι καλη λυση.

Και μεταξυ μας, αυτο θα το παντρευτω. Με αρχικη τιμη 340 και λογω χαμηλης γενικα αναγνωρισιμοτητας (δεν ειναι ipad ή galaxy) δεν προκειται να πουληθει μετα απο λιγους μηνες ή θα πουληθει σε εξευτελιστικη τιμη. Οποτε, θα μου μεινει, με αυτη την προοπτικη το παιρνω.

Παιδες, αντιμετωπισα πρόβλημα. Στη μια γωνια ειχα θεμα με case crackling noises ή κοινως τριξιματα.

Κι επειδή ηταν πολύ ενοχλητικο κατά την επιστροφη από τη δουλεια μου περασα και το αφησα στην ideal.

Θα με ειδοποιησουν την επομενη εβδομαδα, παει για αντικατασταση. Ελπιζω με το καινουριο να μην εχω θεματα. Κριμα, γιατι ειχε και πολύ καλη οθονη το συγκεκριμενο κομματι.

Γιαννη, με το καλο να παραλαβεις...

Βαγγελη, θα στο αλλαξουν, ειναι καλο το σερβις στην κρεοντος, ειμαι καλος πελατης και ξερω. :)

Ευχαριστω και ελπιζω να μην εχω αναλογο προβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Toshiba Encore – Hands on and first impressions

http://www.wpcentral.com/toshiba-encore-first-impressions

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Toshiba Encore – Hands on and first impressions

http://www.wpcentral.com/toshiba-encore-first-impressions

Διαφορετικη συσκευασια, σε σχεση με αυτό που εισηγαγε επισημά η Toshiba.

Εμενα μου το... πηρε το service πριν προλάβω να το χαρω. Και ομολογω ότι μου αρεσε αρκετα, παρα το ελαφρως αυξημενο παχος και βαρος του - είναι ερωτευσιμη συσκευη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικη συσκευασια, σε σχεση με αυτό που εισηγαγε επισημά η Toshiba.

Εμενα μου το... πηρε το service πριν προλάβω να το χαρω. Και ομολογω ότι μου αρεσε αρκετα, παρα το ελαφρως αυξημενο παχος και βαρος του - είναι ερωτευσιμη συσκευη :lol:

 

Ρε μπας και σου εδωσαν κανα εκθεσιακο κομματι που προοριζεται για παγκους καταστηματων και οχι retail:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε μπας και σου εδωσαν κανα εκθεσιακο κομματι που προοριζεται για παγκους καταστηματων και οχι retail:p

 

Μπα όχι Αλεξ. Επισημοτατο final κομμάτι ήταν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, από active stulys για τιποτε σημειώσεις, σχεδιασμό με ελεύθερη γραφή

(αντίστοιχο του miix 2) έχουμε υπόψη τίποτα? ή δεν διαθέτει ακόμη?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Το έχω παραγγείλει από την Παρασκευή το πρωί από το You.gr και περιμένω να δω πότε θα μου το στείλουν να σας γράψω εντυπώσεις

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...