Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο αγγλικο αμαζον παίζει προσφορά στις 190 λίρες.(255 ευρώ με τα μεταφορικά)

http://www.amazon.co.uk/Toshiba-Encore-8-inch-Tablet-Windows/dp/B00GNBAL36/ref=sr_1_29?ie=UTF8&qid=1393840503&sr=8-29&keywords=asus+vivotab+note+8

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερώτηση για όσους έβαλαν τα Windows 8.1 με clean install. Υπάρχει τώρα option για hibernate στο shutdown;
Αρχικα δεν στη δινει τη δυνατοτητα απλα αυτό το ενεργοποιείς εσυ. Εδώ οδηγιες αν δεν ξερεις το πως
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το flash δεν έχει λύση. Δεν εμφανίζεται καθόλου μέσα στα add on του Explorer. Δοκίμασα τα πάντα .... καμία ιδέα ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το flash δεν έχει λύση. Δεν εμφανίζεται καθόλου μέσα στα add on του Explorer. Δοκίμασα τα πάντα .... καμία ιδέα ;

 

αυτο το δοκιμασες φιλε μου?

 

http://egbertowillies.com/2013/12/19/adobe-flash-internet-explorer-11/

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα δεν στη δινει τη δυνατοτητα απλα αυτό το ενεργοποιείς εσυ. Εδώ οδηγιες αν δεν ξερεις το πως

Αυτή η εντολή powercfg -h on στην "εργοστασιακή" version δεν κάνει τίποτα. Εσένα δηλ Aby στην εμφανίζει; Από τη Microsoft λένε ότι δεν είναι διαθέσιμη η επιλογή Hibernation στους υπολογιστές με InstantGo.

Aby και κάτι άλλο όταν κάνεις clean install τους drivers της συσκευής τους παιρνάς από άλλο USB όταν έχεις τελειώσει με το bootable USB ή δεν κατάλαβα κάτι καλά;

Edited by GΚOOL
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εντολή powercfg -h on στην "εργοστασιακή" version δεν κάνει τίποτα. Εσένα δηλ Aby στην εμφανίζει; Από τη Microsoft λένε ότι δεν είναι διαθέσιμη η επιλογή Hibernation στους υπολογιστές με InstantGo.
Πατησε το εικονιδιο της μπαταριας κατω στην μπαρα , μεσα εκει πατησε εκει που λεει "Περισσοτερες επιλογες λειτουργιας" , μετα βρες στα αριστερα εκει που γραφει και πατα εκει "Επιλογή των ενεργειων των κουμπιων τροφοδοσίας" , μετα συρε την μπαρα κατω για να δεις ολες τις επιλογες και τικαρε εκει που λεει "Αδρανοποιηση"

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aby και κάτι άλλο όταν κάνεις clean install τους drivers της συσκευής τους παιρνάς από άλλο USB όταν έχεις τελειώσει με το bootable USB ή δεν κατάλαβα κάτι καλά;
Τους drivers τους περνας μετα πχ από ένα usb flash που θα τους εχεις βαλει
Link to comment
Share on other sites

Πατησε το εικονιδιο της μπαταριας κατω στην μπαρα , μεσα εκει πατησε εκει που λεει "Περισσοτερες επιλογες λειτουργιας" , μετα βρες στα αριστερα εκει που γραφει και πατα εκει "Επιλογή των ενεργειων των κουμπιων τροφοδοσίας" , μετα συρε την μπαρα κατω για να δεις ολες τις επιλογες και τικαρε εκει που λεει "Αδρανοποιηση"

 

Δεν υπάρχει επιλογή αδρανοποίηση εκεί...Και έχω επιλέξει και αυτό που λέει "αλλαγή των ρυθμίσεων που δεν είναι τώρα διαθέσιμες".

Edited by GΚOOL
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επιλογή αδρανοποίηση εκεί...Και έχω επιλέξει και αυτό που λέει "αλλαγή των ρυθμίσεων που δεν είναι τώρα διαθέσιμες". Πες μου και για τους drivers της Toshiba στο clean install, τους πέρασες φαντάζομαι από άλλο USB από αυτό που εφτιαξες ως bootable των windows;
Σε μενα που περασα καθαρα windows υπαρχει η επιλογή "Αδρανοποιηση" , οσο για τους drivers , κανεις πρωτα εγκατασταση τα Windows "και μετα" περνας τους drivers από άλλο usb που θα τους εχεις.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω clean install αλλά δεν μου αναγνωρίζει το πληκτρολόγιο. Τι hub άλλαξα, τι OTG αντάπτορα, άλλαξα, τίποτα. Μήπως φταίει ότι πληκτρολόγιο συνδέεται μέσω της κλασσικής θύρας PS2 με αντάπτορα στο hub? ;Αραγε μόνο με ποντίκι γίνεται; Edited by GΚOOL
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω clean install αλλά δεν μου αναγνωρίζει το πληκτρολόγιο. Τι hub άλλαξα, τι OTG αντάπτορα, άλλαξα, τίποτα. Μήπως φταίει ότι πληκτρολόγιο συνδέεται μέσω της κλασσικής θύρας PS2 με αντάπτορα στο hub? ;Αραγε μόνο με ποντίκι γίνεται;
Μαλλον φταιει ότι συνδέεται μεσω της θυρας PS2, πρεπει να δοκιμασεις μαλλον με άλλο πληκτρολογιο. Με ποντικι μονο δεν γινεται, χρειαζεσαι και τα δυο
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φταιει ότι συνδέεται μεσω της θυρας PS2, πρεπει να δοκιμασεις μαλλον με άλλο πληκτρολογιο. Με ποντικι μονο δεν γινεται, χρειαζεσαι και τα δυο

 

off topic, αλλά η επένδυση σε ευρώ στο μηχάνημα έχει αθροιστεί σε αξιοπρόσεκτα επίπεδα με το ένα και το άλλο. Aby με το clean install τι κατανάλωση μπαταρίας έχεις στο sleep mode?

Link to comment
Share on other sites

off topic, αλλά η επένδυση σε ευρώ στο μηχάνημα έχει αθροιστεί σε αξιοπρόσεκτα επίπεδα με το ένα και το άλλο. Aby με το clean install τι κατανάλωση μπαταρίας έχεις στο sleep mode?
Δεν το αφηνω σε sleep mode, το κλεινω, αφου ανοιγει ακαριαια

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

off topic, αλλά η επένδυση σε ευρώ στο μηχάνημα έχει αθροιστεί σε αξιοπρόσεκτα επίπεδα με το ένα και το άλλο.
Εγω ευτυχως ειχα και πληκτρολογιο και ποντικι και usb otg , το μονο που χρειαστηκα ηταν μονο ένα usb hub το οποιο το πηρα κι αυτό από το e-shop ενα crypto με 3.90 οποτε μηδαμινο επιπλέον εξοδο
Link to comment
Share on other sites

Χάρη στον Aby έκανα και εγώ ο άσχετος clean install το οποίο πήγε γενικά πολύ καλά, η συσκευή έγινε πολύ πιο γρήγορη, οθόνη, wifi , bluetooth, GPS όλα καλά και τώρα έχω τα original Αγγλικά Windows με ελληνική γλώσσα. Από άποψη απόδοσης λοιπόν είμαι ικανοποιημένος. Τα μόνα που παρατήρησα με τις δικές μου γνώσεις είναι:

1. Στη διαχείριση συσκευών υπάρχει μια συσκευή που στις λεπτομέρειες περιγράφει ως ως Intel Aτοm UART controller την οποία παρουσιάζει ως άγνωστη και μη ενεργή. Αυτό είναι περίεργο γιατί υπάρχουν και άλλοι Intel Atom UART controllers με κανονική λειτουργία και drivers είτε Microsoft είτε broadcom. Αυτό το ανέφερε και ένας άλλος από το Internet και μάλιστα μετά από clean install στο Encore και αυτός.

2. O driver γραφικών της Intel δεν είναι ο 10.18.10.3309 που είχα αλλά ένας προηγούμενος. Τα windows update δε μου βγάζουν update για τον οδηγό. Από τις ιδιότητες γραφικών που σε πάει μόνο του στο site της intel σε μια δική τους εφαρμογή update μου προτείνουν την εγκατάσταση του 10.18.10.3309, κατεβάζει τον driver και εκεί που πάει να κάνει την εγκατάσταση λέει ότι ο υπολογιστής δεν έχει τις ελάχιστες προϋποθέσεις για την εγκατάσταση (minimum requirements).

Ισως αυτά τα δύο συνδέονται, ίσως και όχι αλλά πάντως η συσκευή πετάει (επιφυλάσσομαι για παρακολούθηση κατανάλωσης ενέργειας).

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στον Aby έκανα και εγώ ο άσχετος clean install το οποίο πήγε γενικά πολύ καλά, η συσκευή έγινε πολύ πιο γρήγορη, οθόνη, wifi , bluetooth, GPS όλα καλά και τώρα έχω τα original Αγγλικά Windows με ελληνική γλώσσα. Από άποψη απόδοσης λοιπόν είμαι ικανοποιημένος. Τα μόνα που παρατήρησα με τις δικές μου γνώσεις είναι:

1. Στη διαχείριση συσκευών υπάρχει μια συσκευή που στις λεπτομέρειες περιγράφει ως ως Intel Aτοm UART controller την οποία παρουσιάζει ως άγνωστη και μη ενεργή. Αυτό είναι περίεργο γιατί υπάρχουν και άλλοι Intel Atom UART controllers με κανονική λειτουργία και drivers είτε Microsoft είτε broadcom. Αυτό το ανέφερε και ένας άλλος από το Internet και μάλιστα μετά από clean install στο Encore και αυτός.

2. O driver γραφικών της Intel δεν είναι ο 10.18.10.3309 που είχα αλλά ένας προηγούμενος. Τα windows update δε μου βγάζουν update για τον οδηγό. Από τις ιδιότητες γραφικών που σε πάει μόνο του στο site της intel σε μια δική τους εφαρμογή update μου προτείνουν την εγκατάσταση του 10.18.10.3309, κατεβάζει τον driver και εκεί που πάει να κάνει την εγκατάσταση λέει ότι ο υπολογιστής δεν έχει τις ελάχιστες προϋποθέσεις για την εγκατάσταση (minimum requirements).

Ισως αυτά τα δύο συνδέονται, ίσως και όχι αλλά πάντως η συσκευή πετάει (επιφυλάσσομαι για παρακολούθηση κατανάλωσης ενέργειας).

Χαιρομαι φιλε μου που όλα πηγαν καλα. Για πες μου ένα τωρα. Μου ειπες σου εμφανιζει στη διαχειριση συσκευών το Intel Aτοm UART controller ανενεργο σε μια επιλογή. Γραψε μου περιληπτικα ποιους drivers κατεβασες και περασες, σιγουρα κατι ξεχασες. Οποτε μπορεις γραψε μου περιληπτικα έναν έναν ποιους περασες, και θα την βρουμε την ακρη γιατι σου εμφανιζει ανενεργη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι φιλε μου που όλα πηγαν καλα. Για πες μου ένα τωρα. Μου ειπες σου εμφανιζει στη διαχειριση συσκευών το Intel Aτοm UART controller ανενεργο σε μια επιλογή. Γραψε μου περιληπτικα ποιους drivers κατεβασες και περασες, σιγουρα κατι ξεχασες. Οποτε μπορεις γραψε μου περιληπτικα έναν έναν ποιους περασες, και θα την βρουμε την ακρη γιατι σου εμφανιζει ανενεργη συσκευη.

 

Κατέβασα και τους 7 διαθέσιμους από το ελληνικό site καθώς και το intel platform driver installer από το αμερικάνικο. Δηλαδή από τους drivers της Intel κατέβασα τον tc30613000g

Από το ελληνικό site

TC30613400D.exe

TC30613500C.exe

TC30520300E.exe

TC30541000A.exe

TC80044500F.exe (οι τρεις τελευταίοι ήταν μαζί σε ένα φάκελο regpatch)

TC00575400B.exe

TC20145300A.exe

TC00558500H.exe

TC30613300D.exe

Edited by GΚOOL
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και τους 7 διαθέσιμους από το ελληνικό site καθώς και το intel platform driver installer από το αμερικάνικο. Δηλαδή από τους drivers της Intel κατέβασα τον tc30613000g
Πολύ περιεργο. Εκτος από τα Toshiba Places και Registry Patch που δεν περασα , ολους τους αλλους τους περασα και εγω και μου εμφανιζει τα παντα στη διαχειριση συσκευών. Μηπως ευθυνετε το Registry Patch ? Ειλικρινα δεν ξερω τι να πω, πολύ περιεργο, αν δεν ευθυνετε το Registry Patch τοτε κατι δεν σου εκατσε σωστα στην εγκατασταση των drivers, μια επανεγκατασταση των Toshiba System Driver και του Intel Platform Driver θα λυσει το πρόβλημα λογικα
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περιεργο. Εκτος από τα Toshiba Places και Registry Patch που δεν περασα , ολους τους αλλους τους περασα και εγω και μου εμφανιζει τα παντα στη διαχειριση συσκευών. Μηπως ευθυνετε το Registry Patch ? Ειλικρινα δεν ξερω τι να πω, πολύ περιεργο, αν δεν ευθυνετε το Registry Patch τοτε κατι δεν σου εκατσε σωστα στην εγκατασταση των drivers, μια επανεγκατασταση των Toshiba System Driver και του Intel Platform Driver θα λυσει το πρόβλημα λογικα

 

Τα επανεγκατέστησα αλλά πάλι τα ίδια. Θα το παρακολουθησω να δω τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Τα επανεγκατέστησα αλλά πάλι τα ίδια. Θα το παρακολουθησω να δω τι θα γίνει...
Κατι υποψιάζομαι αν και δεν είμαι απολυτα σιγουρος, εγω όταν κανω καθαρο install τα windows περναω πρωτα ολες τις ενημερώσεις τους και στο τελος περναω τους drivers για να κατσουν καλα. Μηπως παιζει αυτό. Εσυ τι περασες πρωτα ?
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου τσάμπα κάνετε format και clean install η συσκευή γενικά δεν έχει Crabware, εάν βγάλετε το avirus και τα προγράμματα της toshiba το ίδιο είναι, άλλωστε μετά από τα update του w8 και του Office εκτός από ταλαιπωρία δεν κερδίζεις τίποτε. Τώρα εάν δεν έχετε πως να περάσετε την ώρα σας!!!
Link to comment
Share on other sites

Κατι υποψιάζομαι αν και δεν είμαι απολυτα σιγουρος, εγω όταν κανω καθαρο install τα windows περναω πρωτα ολες τις ενημερώσεις τους και στο τελος περναω τους drivers για να κατσουν καλα. Μηπως παιζει αυτό. Εσυ τι περασες πρωτα ?

 

Πέρασα πρώτα τους drivers και μετά τα updates...Tη νύχτα που θα έχει ησυχία φτου και από την αρχή και θα αφήσω και τα registry patches στην απ'έξω γιατί μου έχει κολλήσει το μυαλό με αυτό το θέμα. Βέβαια με προκαλεί και να το αφήσω όπως είναι γιατί δεν έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα και η μπαταρία πάει πολύ καλά.

Όσο για το φίλο από πάνω να πω ότι έχει μεν δίκιο αλλά εγώ αντιμετώπιζα καποια προβλήματα με battery drain και ήθελα να ξεφορτωθώ και την πολωνική version των Windows. Και, ναι, έχει και την πλάκα της η διαδικασία, το αντιμετωπίζω ως δια βίου μάθηση...

Aby ποια έκδοση κάρτας γραφικών έχεις;

Edited by GΚOOL
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με τη φρέσκια εγκατάσταση των Windows ελευθερώνεται και κάποιος χώρος,ετσι δεν είναι?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με τη φρέσκια εγκατάσταση των Windows ελευθερώνεται και κάποιος χώρος,ετσι δεν είναι?

 

Εμένα είχε περίπου 7-8 GB παραπάνω αλλά τα 5+ από αυτά είναι από το recovery partition που το αφαιρείς και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο 1.5gb θα ήταν από το Office λογικά.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο 1.5gb θα ήταν από το Office λογικά.

 

Όχι,με το Office μετρημένο. Σχετίζεται με την ενοποίηση των partitions νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...