Jump to content

myphone POLL: Ταχύτητες σύνδεσης ADSL για οικιακούς χρήστες στην Ελλάδα


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από την Adsl οικιακή σας σύνδεση  

709 members have voted

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από την Adsl οικιακή σας σύνδεση

    • Ναι, απόλυτα ευχαριστημένος
      88
    • Αρκετά ευχαριστημένος, αν θα μπορούσε και καλύτερα
      311
    • Μάλλον δυσαρεστημένος, περίμενα καλύτερα υπηρεσίες για τα λεφτά που δίνω
      269
    • Απόλυτα δυσαρεστημένος, αντιμετωπίζω συνέχεια προβλήματα
      41


Recommended Posts

Internet. Πλέον έχει μπει παντού. Στο σπίτι μας, στο smartphone μας, σε ξενοδοχεία, σε κάθε άγονη γωνία της Ελλάδος, σε… αεροπλάνα και βαπόρια, έχει γίνει αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας. Η ταχύτητα όμως, είναι ικανοποιητική;

 

Σύμφωνα με έρευνα της NetIndex, βασιζόμενη στην γνωστή υπηρεσία μετρήσεων ταχύτητας Speedtest.net, η μέση ταχύτητα download των συνδέσεων οικιακών χρηστών με το internet στην Ελλάδα φτάνει τα 7,86 Mbps, κατατάσσοντας μας στην 86η θέση παγκοσμίως.

 

Και ερχόμαστε λοιπόν στο καθιερωμένο ερώτημα της εβδομάδας. Είστε ευχαριστημένοι από την σταθερή σύνδεση broadband internet που διαθέτετε; Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα οι υπηρεσίες που διαθέτουν οι πάροχοι είναι ικανοποιητικές; Περιμένουμε την ψήφο σας αλλά και το σχόλιο σας!

 

Ο λόγος σε εσάς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο γραφείο vdsl30 OTE πιάνω 28mbps αλλά έχει τύχει να κατεβάζω και με 32!!

σπίτι adsl 24 forthnet κλειδώνω στα 12 όπως και με hol που είχα πριν. Και οι δυο τρομερό πρόβλημα στο streaming ακομά και στο browsing ενιοτε κατά τις ώρες που όλοι είναι σπιτι (απογεύματα, σάββατα) σε σημείο να μην μπορείς να δεις ούτε ένα βίντεο στο youtube αλλά να κατεβάζεις με 12!! Και οι δυο συνδέσεις αφορούν κέντρο Θήβας.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρητική 24αρα της Forthnet κλειδώνω στα 13. Σαββάτα Κυριακές τραβάει ζόρια ενίοτε και κάποιες αποσυνδέσεις.

Παλιά είχα 17-18 χαλαρά. Εχει πέσει πολύ. Αν φύγω θα πάω ΟΤΕ. Τέρμα με τους τυχοδιώκτες.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ευχαριστημένος έχω 4 Mbps αναγκαστικά τρέχω με 2 και κάτι Mbps και συνέχεια διακοπές μου κάνει. Απόσταση από το κέντρο περίπου 4-5 κμ αλλά δεν έρχεται ,με οπτική ινα στο χωριό μου. Μένο στην Φτελία Δράμας το κέντρο είναι στο Δοξάτο.
Link to comment
Share on other sites

Στο κοντά στο κέντρο της Πάτρας (Πέλοπας) και το modem κλειδώνει στα 3.5mbps με το ζόρι. Τι να συζητάμε τώρα... Χάλι μαύρο.
Link to comment
Share on other sites

Forthnet στα 6Mbps αναγκαστικά γιατί από εκεί και πάνω η γραμμή κολλάει και σταματάει να δουλεύει. Μου είπαν πως φταίει το καλώδιο του οτε στην περιοχή μου. Αν εξαιρέσεις αυτό, είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε τίποτα.
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ΟΤΕ, 24. Κανένα πρόβλημα , κανένα disconect πολύ καλό Latency, (~50ms γερμανια) αλλά:

 

Κούμπωνα στα 20. Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε αν θέλω vdsl. Λέω όχι. Μετά από μια εβδομάδα πάλι το ίδιο. Όχι ευχαριστώ δεν θέλω vdsl.

 

Απο τότε κουμπώνω στα 15. :lol:

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

με 24άρα σύνδεση HOL στο κέντρο της Θεσ/νίκης & απόσταση 400μ από κέντρο ΟΤΕ στα καλύτερά της έχω ταχύτητα 7-8 με καλώδιο ενώ ασύρματα 1 με 2. Τελευταίο χρόνο όμως έχω συνεχείς αποσυνδέσεις που σπάνε τα νεύρα.
Link to comment
Share on other sites

γέρακας συγχρονίζω στα 5 αλλά κατά καιρούς με έχει πάει αίμα στις αποσυνδέσεις. vdsl δεν περιμένω να δω σύντομα.....
GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Οτε με Isdn γραμμη στο σπιτι μιας και με βολευει το διγραμμο..Απο τους πρωτους συνδρομητες Adsl , οταν μετα απο χρονια πηγα σε 24αρα επιανα καπου στα 17 mbps..Πλεον παιζω στα 12-13 σταθερά και χωρις προβληματα..
Link to comment
Share on other sites

εχω 24 οτε και μεχρι περυσι η μετρηση με το προγραμμα της ΣΑΠΕΣ έδειχνε ότι εφτανα το 15 και ξαφνικα το ιδιο προγραμμα μετρησης μου δειχνει από περίπου τον μαρτιο του 2013 ταχυτητες μεχρι 6 βια 7mbps. Και η απόσταση από το κουτι του οτε είναι λιγότερο από 2 χιλιόμετρα. Η πλάκα είναι ότι ήρθε τεχνικός και δείχνει η μετρησή του ότι κουμπώνω σε περίπου 15,4 mbps. Αυτό βεβαι α δεν επαληθεύεται από το πρόγραμμα ΣΑΠΕΣ που είναι της ΕΕΤΤ το λεγόμενο και σύστημα ΥΠΕΡΙΩΝ. Μύλος!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω Wind και σε γενικές γραμμές τρέχει καλά το ίντερνετ αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα από την 13ρα που φτάνει συνήθως! Δεν θέλω όμως να γίνομαι γκρινιάρης γιατί σπάνια κατεβάζω υπερβολικό όγκο αρχείων... για σερφάρισμα και να δω κάνα βίντεο καλά είναι!!
Link to comment
Share on other sites

Με wind 10 με forthet 10 ...κατεβαζω με το πικ της γραμμής , σε γενικές γραμμές καλα είμαι δεν έχω και απαιτήσεις...συμφωνώ πάντως με τον φίλο λίγο πιο πάνω ότι τα YouTube etc ώρες ώρες σέρνονται...
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα 24 HOL κλειδώνει στα 17 και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τη σύνδεση αυτή. Απλά παίζει.

 

Λεωνίδιο 24 ΟΤΕ κλειδώνει στα 22900 και κατεβάζει με 1,8-2,1 συνήθως. Αποσύνδεση όποτε κοπεί το ρεύμα.

 

Δε νομίζω ότι θα ήθελα κάποια πιο γρήγορη γραμμή. Θα προτιμούσα χαμηλότερες τιμές πάντως. Τι είναι αυτό που κάνεις με 50 και δεν κάνεις με 24;

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε έλεγα δε θα τον ξαναπλήρωνα πΟΤΕ...

Τώρα:

Link Status Connected

Modulation Type VDSL2

Actual Rate (Up/Down) 2495/29999 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 30234/81252 kbps

Noise Margin (Up/Down) 30.7/24.6 dB

Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB

Output Power (Up/Down) 3.6/13.3 dBm

Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαριστημένος με Forhtnet 24άρι adsl:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 18.182

 

Και σχεδόν μηδαμινές αποσυνδέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχω VDSL 50 Mbps CYTA και συγχρονίζω στα 47Mbps. Παίζω με αυτή την ταχύτητα περίπου ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Live long and prosper
Link to comment
Share on other sites

Χίος, Χωριό Θυμιανά με Forthnet 24αρα έπιανα σταθερά 17 μεχρι που πειρα και τους ειπα οτι παιζω Online Xbox live/PSN και μου την εριξαν στα 15 αλλα με ταχυτερους χρονους (ενοειτε με ενημεροσαν οτι θα πεσει πριν το κανουν).

Χίο,ς πόλη-λιμάνι ΟΤΕ VDSL50 κατεβάζει με μεσο ορο 53/55, ανεβάζει 3/5 :cool:

Αποσυνδέσεις και στις δυο 0!!!

Edited by menios
Link to comment
Share on other sites

Κεντρο Πειραια σε καινουργια πολυκατοικια, με Hol κλειδωνω στα 17,3mb, ευχαριστημενος αλλα καποιες φορες η ταχυτητα πεφτει σε ωρες αιχμης και κλειδωνει λες και υπαρχει κοφτης...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κλέβω απ τους γείτονες και δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος ! Απ ότι έχω δει η HoL κάνει καλή δουλειά στην περιοχή, ειδικά αυτά τα router που δίνει, χάρμα :lol: Edited by Patates
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε έλεγα δε θα τον ξαναπλήρωνα πΟΤΕ...

Τώρα:

Link Status Connected

Modulation Type VDSL2

Actual Rate (Up/Down) 2495/29999 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 30234/81252 kbps

Noise Margin (Up/Down) 30.7/24.6 dB

Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB

Output Power (Up/Down) 3.6/13.3 dBm

Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved

 

Ομοίως...:lol::lol::lol:

Link Status Connected

Modulation Type VDSL2

Actual Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 13939/54600 kbps

Noise Margin (Up/Down) 23.9/11.2 dB

Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB

Output Power (Up/Down) 6.3/13.5 dBm

Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved

Interleave Depth (Up/Down) 1/263

Interleave Delay (Up/Down) 0/10 ms

INP (Up/Down) 0/1 symbols

Profile 17a

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors (Up/Down) 7/3916

FEC Errors (Up/Down) 0/19161034

HEC Errors (Up/Down) 0/77934

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...