Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταλαβαινω αυτο που λες οτι η ιστορια των αναβαθμισεων εχει καταντησει σουπα και συμφωνω απολυτα...!

Απλα, η απαντηση σου φανηκε καπως σε εναν ανθρωπο οπως εγω που:

- Αναγνωριζει απολυτα και πραγματικα δεν ενδιαφερεται για κανενα επισημο update μετα την καθορισμενη διετια που παρεχει η google γιατι την θεωρει πολυ φυσιολογικη

- Ξερω και μπορω αν θελω να βαλω custom ROM, οπως πρεπει να κανει οποιος θελει nougat ετσι κι αλλιως

- Εβαλα ενα post "food for thought" που...λενε και στο χωριο μου το οποιο αφενος δινει μια αλλη πιο παρασκηνιακη διασταση στο θεμα και αφετερου, κανοντας μια αρκετα εμπεριστατωμενη αναλυση, ολο και καποιος στο thread μπορει να εμπλουτισει τις γνωσεις και πανω απο ολα τον τροπο σκεψης του σε θεματα τεχνολογιας. Αυτο δεν ειναι ο στοχος μας αλλωστε?

Τελος παντων, νομιζω εγινε αντιληπτο το σκεπτικο μου, γιατι εισαι μελος με μεγαλη εμπειρια και συνεισφορα εδω και απλα ηθελα να πω δυο φιλικες κουβεντες που θα μας βοηθησουν ολους να γινουμε καλυτεροι και να περναμε ακομα πιο ευχαριστα :)

Sorry για το offtopic, καλη συνεχεια σε ολους!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταλαβαινω αυτο που λες οτι η ιστορια των αναβαθμισεων εχει καταντησει σουπα και συμφωνω απολυτα...!

Απλα, η απαντηση σου φανηκε καπως σε εναν ανθρωπο οπως εγω που:

- Αναγνωριζει απολυτα και πραγματικα δεν ενδιαφερεται για κανενα επισημο update μετα την καθορισμενη διετια που παρεχει η google γιατι την θεωρει πολυ φυσιολογικη

- Ξερω και μπορω αν θελω να βαλω custom ROM, οπως πρεπει να κανει οποιος θελει nougat ετσι κι αλλιως

- Εβαλα ενα post "food for thought" που...λενε και στο χωριο μου το οποιο αφενος δινει μια αλλη πιο παρασκηνιακη διασταση στο θεμα και αφετερου, κανοντας μια αρκετα εμπεριστατωμενη αναλυση, ολο και καποιος στο thread μπορει να εμπλουτισει τις γνωσεις και πανω απο ολα τον τροπο σκεψης του σε θεματα τεχνολογιας. Αυτο δεν ειναι ο στοχος μας αλλωστε?

Τελος παντων, νομιζω εγινε αντιληπτο το σκεπτικο μου, γιατι εισαι μελος με μεγαλη εμπειρια και συνεισφορα εδω και απλα ηθελα να πω δυο φιλικες κουβεντες που θα μας βοηθησουν ολους να γινουμε καλυτεροι και να περναμε ακομα πιο ευχαριστα :)

Sorry για το offtopic, καλη συνεχεια σε ολους!

Μέσα είσαι σε όλα. Περιμένουμε krexus...

Edit : Και δεν χρειάζεται να εξηγεισαι τι είσαι. Όπως λες συνεισφέρεις στη συζήτηση και αυτό είναι το ζητούμενο. Καλή συνέχεια να έχουμε.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος του Nexus 5 stock, με την τελευταία αναβάθμιση (ΜΟΒ30Υ).

 

Ίσως από την τελευταία αναβάθμιση και μετά (ίσως και πιο πριν, δεν είμαι σίγουρος), παρατηρώ ότι η μπαταρία κρατά αισθητά λιγότερο.

Επίσης, όταν φτάνει στο 15% και κάτω, αδειάζει ταχύτατα και μερικές φορές κλείνει σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

Και κάτι άλλο, εδώ και λίγες μέρες, παρόλο που το συνδέω στο φορτιστή ενώ είναι σχεδόν άδεια, μετά από λίγα λεπτά έχει «και καλά» φορτίσει στο 100%.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην τα έχει παίξει η μπαταρία και να είναι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος του Nexus 5 stock, με την τελευταία αναβάθμιση (ΜΟΒ30Υ).

 

Ίσως από την τελευταία αναβάθμιση και μετά (ίσως και πιο πριν, δεν είμαι σίγουρος), παρατηρώ ότι η μπαταρία κρατά αισθητά λιγότερο.

Επίσης, όταν φτάνει στο 15% και κάτω, αδειάζει ταχύτατα και μερικές φορές κλείνει σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

Και κάτι άλλο, εδώ και λίγες μέρες, παρόλο που το συνδέω στο φορτιστή ενώ είναι σχεδόν άδεια, μετά από λίγα λεπτά έχει «και καλά» φορτίσει στο 100%.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην τα έχει παίξει η μπαταρία και να είναι κάτι άλλο;

Δεν πάει αλλού το μυαλό μου. Factory reset για να είναι σίγουρος και αν το ξανακάνει άλλαξε τη. 25 ευρώ νομίζω στην procordia εκτός εγγύησης. 17 στην εγγύηση.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Είναι εκτός εγγύησης.

 

Σε σχέση με Arvato, προτείνεις Procordia; Αν και λόγω σταθμού ΜΕΤΡΟ ούτως ή άλλως με βολεύει περισσότερο.

 

Επίσης, η αλλαγή γίνεται επί τόπου ή πρέπει να το αφήσω εκεί;

 

Και τέλος, επειδή το πίσω καπάκι δεν κουμπώνει καλά, υπάρχει περίπτωση να το κοιτάξουν/να έχουν ανταλλακτικό;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Είναι εκτός εγγύησης.

 

Σε σχέση με Arvato, προτείνεις Procordia; Αν και λόγω σταθμού ΜΕΤΡΟ ούτως ή άλλως με βολεύει περισσότερο.

 

Επίσης, η αλλαγή γίνεται επί τόπου ή πρέπει να το αφήσω εκεί;

 

Και τέλος, επειδή το πίσω καπάκι δεν κουμπώνει καλά, υπάρχει περίπτωση να το κοιτάξουν/να έχουν ανταλλακτικό;

Εμένα την άλλαξαν σε 20 λεπτά. Αν έχει διαθεσιμότητα, για το καπάκι πιστεύω το ίδιο . Για lg προτείνω procordia χαλαρά.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ελπίζω να μη μπαίνουν σε διαδικασία επαναφοράς δεδομένων όπως στην Arvato..

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στην Procordia, άλλαξα μπαταρία και πίσω κάλυμμα που δεν κούμπωνε καλά. Το κάλυμμα με πόνεσε λίγο, 26€.

Η μπαταρία 18€, συν 10€ για τα εργατικά.

 

Πολύ ικανοποιημένος, σε κανά 30λεπτο ήταν έτοιμο.

Και ήταν όντως μπαταρία, αφού τώρα είμαι κομπλέ. Όλη νύχτα (~6 ώρες) δεν έπεσε ούτε 1% :ο

 

Κάτι άλλο που αντιμετωπίζω εδώ και καιρό, είναι να χάνεται η σύνδεση WiFi όταν το έχω αφήσει κλειδωμένο έστω και για λίγα λεπτά.

Ξέρει κανείς πού μπορεί να οφείλεται;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που αντιμετωπίζω εδώ και καιρό, είναι να χάνεται η σύνδεση WiFi όταν το έχω αφήσει κλειδωμένο έστω και για λίγα λεπτά.

Ξέρει κανείς πού μπορεί να οφείλεται;

 

Το έχω αυτό το πρόβλημα αισίως 19 μήνες αλλά μόνο από τότε που έβαλα VDSL στον ΟΤΕ και πήρα το μόντεμ τους. Σε οπουδήποτε άλλη σύνδεση/μοντεμ δεν αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα...δεν νομίζω ότι μπορείς να το λύσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω και εγώ με άλλη εταιρία. Μόλις ξεκλειδώσω την οθόνη βλέπω ότι συνδέεται. Συνήθως όμως το κάνει μόνο την πρώτη φορά. Μετά πολύ σπάνια.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα το εχω κι εγω με ενα μονο συγκεκριμενο παλιο ρουτερ στο πατρικο μου - οσο κι αν εψαξα τις ρυθμισεις του δεν βρηκα πουθενα κατι πχ σε sleep mode. Απο την μερια του κινητου, υποψιαστηκα το doze αλλα η ρυθμιση στα wifi settings "keep wifi on during sleep" ειναι στο always (ριξε μια ματια εκει μηπως...) , αρα δεν θα επρεπε να το κλεινει :what: Βεβαια, αν δουμε την επισημη αναλυση του doze απο την Google https://developer.android.com/training/monitoring-device-state/doze-standby.html#understand_doze αναφερει επι λεξει "the system does not perform wifi scans" αρα μηπως ειναι και φυσιολογικο? Βεβαια, στο συγκεκριμενο ρουτερ που αυτο συμβαινει, το "κλεισιμο" του wifi ειναι τοσο επιθετικο που βλεποντας το γραφημα της μπαταριας δεν ειμαι σιγουρος οτι το doze προλαβαινει να κανει kick in...

 

Ακρη δηλαδη δεν βρηκα, αλλα απο την στιγμη που δεν το κανει με αλλες ασυρματες συνδεσεις, δεν ασχοληθηκα περισσοτερο, μια που το ανεφερε ο φιλος ομως, ας δουμε τι εμπειρια μπορει να εχουν και αλλοι - παντως το θεμα doze & wifi εχει απασχολησει πολυ κοσμο με ενα google search ;)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια.

 

Εβγαλα πριν 2 μερες το nexus απο το συρταρι λογω οτι το καινουργιο κινητο ειναι στο service και αντιπετωπιζω το εξης.

 

Παροτι εχω ενεργα τα δεδομενα κινητου και μπορω να μπω κανονικα στο ιντερνετ δεν μου εμφανιζει διπλα απο το σημα τη δυκτιο εχω (Η,4G,E....) ουτε τα βελακια κινησεις.

 

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Εβγαλα πριν 2 μερες το nexus απο το συρταρι λογω οτι το καινουργιο κινητο ειναι στο service και αντιπετωπιζω το εξης.

 

Παροτι εχω ενεργα τα δεδομενα κινητου και μπορω να μπω κανονικα στο ιντερνετ δεν μου εμφανιζει διπλα απο το σημα τη δυκτιο εχω (Η,4G,E....) ουτε τα βελακια κινησεις.

 

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ?

 

Τον τύπο του δικτύου τον δείχνει μόνο αν δεν είσαι συνδεδεμένος σε wifi. Τα δε βελάκια έχουν καταργηθεί εδώ και πολλές εκδόσεις. Τρώγαν μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Τον τύπο του δικτύου τον δείχνει μόνο αν δεν είσαι συνδεδεμένος σε wifi. Τα δε βελάκια έχουν καταργηθεί εδώ και πολλές εκδόσεις. Τρώγαν μπαταρία.

 

αυτο με τα βελακια δεν το ηξερα ευχαριστω. Δεν μου δειχνει τον τυπο ας εχω και το wifi απενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Τότε έχεις κλειστά τα δεδομένα κατά πάσα πιθανότητα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τότε έχεις κλειστά τα δεδομένα κατά πάσα πιθανότητα.

 

 

ενταξει δεν ειμαι και τοσο γκαου :) ....ανοιχτα ειναι....αφου γραφω οτι μπαινω κανονικα στο ιντερνετ με τα δεδομενα και στην κατασταση τηλεφωνου βλεπω οτι ειναι ενεργα και συνδεωμαι παραδειγμα με HSDPA+

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις που να χρησιμοποιει το Light Flow να εχει διαφορετικο χρωμα στο led για τα SMS και τα κανονικα μηνυματα στο messenger του Facebook?

 

Μετα την τελευταια αναβαθμιση μπορεις να βαλεις και ενα επιπροσθετο notification στο messenger απο την επιλογη για τα εγκατεστημενα app αλλα παλι ειναι το ιδιο notification για ολα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

περασα την pure nexus με τον elementalX.ακολουθησα οδηγειες για τον elementalx και ουσιατικα 3 μικρορυθμισεις μονο.

να δω τι κανει.

πηρα ενα νεξους 5 στα 80 ευρω(αριστο)

Το προηγουμενο που ειχα ειχε 2-3 θεματακια και εφυγε.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μου πεσε κατω και ράγισε η οθόνη κατω δεξιά...μηπως ξέρετε κοστος επισκευής χωρίς εγγύηση?

Το τηλ δουλεύει κανονικά προς το παρόν

 

LG V10 ΤΟ ΔΕΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

130 στην προκόρδια τελευταία φορά που ρώτησα Ιούνιο. Πάρε τους ενα τηλέφωνο, απαντάνε και είναι ευγενικοί. :)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου σ'ευχαριστώ πάντως

 

LG V10 ΤΟ ΔΕΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει αυτό που έβαλες, η οθόνη του τηλεφώνου μας είναι πρεσαρισμένη με το πλαίσιο! Δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρει κάποιος να την αλλάξει χωρίς να κάνει ζημιά...

Για αυτό κάνει και 130, γιατί στην ουσία το μόνο που μένει απο το παλιό τηλέφωνο είναι η πλακέτα και η μπαταρία καθώς αλλάζουν και το πίσω καπάκι! Στην ουσία καινούργιο τηλέφωνο. (βάλε και άλλα 20 για καινούργια μπαταρία μην κάνουμε τσιγκουνιές...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει αυτό που έβαλες, η οθόνη του τηλεφώνου μας είναι πρεσαρισμένη με το πλαίσιο! Δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρει κάποιος να την αλλάξει χωρίς να κάνει ζημιά...

Για αυτό κάνει και 130, γιατί στην ουσία το μόνο που μένει απο το παλιό τηλέφωνο είναι η πλακέτα και η μπαταρία καθώς αλλάζουν και το πίσω καπάκι! Στην ουσία καινούργιο τηλέφωνο. (βάλε και άλλα 20 για καινούργια μπαταρία μην κάνουμε τσιγκουνιές...)

Το ίδιο μου ειπαν απο procordia

136€ με 139€ ανάλογα το χρώμα

 

LG V10 ΤΟ ΔΕΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...