Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά άμα κάποιος πάρει ένα nexus 5 και δεν κάνει ούτε root ούτε αλλαγή σε art και το θέλει για βαριά χρήση ( 3 email, πολύ ομιλία, gps) πόσο θα κρατήσει η μπαταρία?

 

Παρακαλώ θέλω πραγματικη εκτίμηση για να προχωρήσω σε αγορά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άμα κάποιος πάρει ένα nexus 5 και δεν κάνει ούτε root ούτε αλλαγή σε art και το θέλει για βαριά χρήση ( 3 email, πολύ ομιλία, gps) πόσο θα κρατήσει η μπαταρία?

 

Παρακαλώ θέλω πραγματικη εκτίμηση για να προχωρήσω σε αγορά ή όχι.

 

Με art και με dalvik τα ίδια έχω πάνω κάτω. Την μέρα την βγάζω με κλήσεις, wifi.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άμα κάποιος πάρει ένα nexus 5 και δεν κάνει ούτε root ούτε αλλαγή σε art και το θέλει για βαριά χρήση ( 3 email, πολύ ομιλία, gps) πόσο θα κρατήσει η μπαταρία?

 

Παρακαλώ θέλω πραγματικη εκτίμηση για να προχωρήσω σε αγορά ή όχι.

 

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η μπαταρία πάρε το G2.. Γι αυτά που ζητάς είναι σούπερ! Το Nexus αν δεν έχεις σκοπό να το πειράξεις δεν αξίζει να το πάρεις..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άμα κάποιος πάρει ένα nexus 5 και δεν κάνει ούτε root ούτε αλλαγή σε art και το θέλει για βαριά χρήση ( 3 email, πολύ ομιλία, gps) πόσο θα κρατήσει η μπαταρία?

 

Παρακαλώ θέλω πραγματικη εκτίμηση για να προχωρήσω σε αγορά ή όχι.

 

Δεν μπορεί να γίνει πραγματική εκτίμηση γιατί οι μεταβλητές είναι άπειρες: Επίπεδο και ποιότητα gsm σήματος/δεδομένων (επηρρεάζει πολύ περισσότερο από όσο φαντάζεσαι), χρήση μπαταρίας από το navi Ή γενικά οποιαδήποτε εφαρμογή θα χρησιμοποιεί το GPS σου και πάει λέγοντας...

 

Γενικά με χρήση δεδομένων και GPS όλες οι συσκευές "ρουφάνε" περισσότερη μπαταρία, αν θέλεις κατά προσέγγιση και προσωπική εκτίμηση σε βλέπω με κανά 15h maximum.

 

 

ΥΓ: Με ART να κερδίσεις σε αυτονομία λίγο χλωμό, με root μεμονωμένα επίσης. Με έναν custom kernel ισως αλλά πάλι όχι οταν κάνεις χρήση της συσκευής αλλά σε κατάσταση αναμονής.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η μπαταρία πάρε το G2.. Γι αυτά που ζητάς είναι σούπερ! Το Nexus αν δεν έχεις σκοπό να το πειράξεις δεν αξίζει να το πάρεις..

 

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Αν θελεις μια συσκευή που να παίρνει όλες τις αναβαθμίσεις και στην ώρα τους τότε το Nexus είναι ίσως και μονόδρομος. Το αν δεν είναι μονόδρομος μένει να αποδειχθεί από το πόσο θα τα στηρίζει η HTC μιας και τα Samsung ναι μεν τα υποστήριξε καιρό αλλά ήταν μια συν έκδοση πίσω.

 

Τέλος μην ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία των εφαρμογών δοκιμάζεται στο hw των Nexus οπότε κερδίζει κάποιος και από εκεί.

 

Το g2 με την έκδοση που παρουσιαστηκε δούλευε άψογα. Με τις επόμενες; Στο s2 με gb πήγαινε μια χαρά και όταν βγήκε η ics μέχρι την 4,0,4 τηλέφωνο όπως πριν δεν είχα....

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η μπαταρία πάρε το G2.. Γι αυτά που ζητάς είναι σούπερ! Το Nexus αν δεν έχεις σκοπό να το πειράξεις δεν αξίζει να το πάρεις..

 

Αν θέλεις ΚΑΙ να το πειράξεις πάρε το νεξους! Και τις τελευταίες αναβαθμίσεις επίσης... Και επίσης ότι τελευταίο σε updates όταν σταματήσει να το υποστηρίζει επίσημα η Google (δες το Galaxy nexus με 4.4.4)Το LG 2 το πολύ σε κανένα 6 μηνο δεν θα υποστηριζεται από την LG πάρα μόνο από τους devs... Άρα πιστεύω ότι η αγορά του νεξους συμφέρει και οικονομικά αλλά και μελλοντικά λόγω υποστήριξης...

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΥΓ: Με ART να κερδίσεις σε αυτονομία λίγο χλωμό, με root μεμονωμένα επίσης. Με έναν custom kernel ισως αλλά πάλι όχι οταν κάνεις χρήση της συσκευής αλλά σε κατάσταση αναμονής.

 

Το έχω σε ART εδώ και κανένα μήνα, και τις τελευταίες 2 βδομάδες έχω στοκ rom με custom kernel. Εχθές το πρωί νόμιζα ότι είχε πρόβλημα το κινητό γιατί ενώ συνδεόταν κανονικά στο Wi-Fi δεν δούλευε φορά τίποτα στο δίκτυο. Σαν να μην υπάρχει καν σύνδεση δεδομένων. Με mobile data όλα καλά. Σκέφτηκα πως ήταν πρόβλημα και το ξανακάνω εντελώς εργοστασιακό να δω αν θα στρώσει ή μήπως χρειαστεί το πάω. Τελικά ήταν πρόβλημα του router και όχι της συσκευής, αλλά λέω όπως το έχω έτσι stock ας το κρατήσω λίγο δω τι διαφορά έχει συγκριτικά με την αυτονομία που έβγαζε με τον custom kernel. Τελικά δεν είχε καμία σχέση. Μιλάμε για 1-1,5 ώρες οθόνη παραπάνω, όχι απλά αναμονή. Σήμερα μόλις βρήκα χρόνο το επανέφερα όπως ήταν γιατί πραγματικά δεν παλεύεται το stock (αν έχεις συνηθίσει με το πειραγμένο τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε ART εδώ και κανένα μήνα, και τις τελευταίες 2 βδομάδες έχω στοκ rom με custom kernel. Εχθές το πρωί νόμιζα ότι είχε πρόβλημα το κινητό γιατί ενώ συνδεόταν κανονικά στο Wi-Fi δεν δούλευε φορά τίποτα στο δίκτυο. Σαν να μην υπάρχει καν σύνδεση δεδομένων. Με mobile data όλα καλά. Σκέφτηκα πως ήταν πρόβλημα και το ξανακάνω εντελώς εργοστασιακό να δω αν θα στρώσει ή μήπως χρειαστεί το πάω. Τελικά ήταν πρόβλημα του router και όχι της συσκευής, αλλά λέω όπως το έχω έτσι stock ας το κρατήσω λίγο δω τι διαφορά έχει συγκριτικά με την αυτονομία που έβγαζε με τον custom kernel. Τελικά δεν είχε καμία σχέση. Μιλάμε για 1-1,5 ώρες οθόνη παραπάνω, όχι απλά αναμονή. Σήμερα μόλις βρήκα χρόνο το επανέφερα όπως ήταν γιατί πραγματικά δεν παλεύεται το stock (αν έχεις συνηθίσει με το πειραγμένο τουλάχιστον).

Προσωπικά δεν είδα ουσιαστικές διαφορές σε screen on time, μόνο σε stand by. Αλλά φαντάζομαι ότι έχει να κάνει κ με την χρήση που κάνει ο καθένας.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει να κάνει και με τον kernel. Αλλά για σκέψου το λογικά. Όταν κάθεται και δεν κάνει τίποτα, έτσι κι αλλιώς δεν καίει και πολύ. Η δουλειά του kernel είναι με αλλαγμένη διαχείριση και drivers για Wi-Fi δεδομένα κλπ να λειτουργήσει το τηλέφωνο. Αν δεν κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ΚΑΙ να το πειράξεις πάρε το νεξους! Και τις τελευταίες αναβαθμίσεις επίσης... Και επίσης ότι τελευταίο σε updates όταν σταματήσει να το υποστηρίζει επίσημα η Google (δες το Galaxy nexus με 4.4.4)Το LG 2 το πολύ σε κανένα 6 μηνο δεν θα υποστηριζεται από την LG πάρα μόνο από τους devs... Άρα πιστεύω ότι η αγορά του νεξους συμφέρει και οικονομικά αλλά και μελλοντικά λόγω υποστήριξης...

 

Εγω είπα για το G2 μόνο και μόνο επειδή ο άνθρωπος είπε πως το θέλει για βαριά χρήση... Προσωπικα δεν νομίζω πως το nexus 5 συστήνεται για βαριά χρήση... Μόνο με kernel για μπαταρία, underclock, undervolt, greenify και γενικά αρκετό σκαλισμα.. Αλλά είπε πως δεν θέλει root και λοιπές customιες..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει να κάνει και με τον kernel. Αλλά για σκέψου το λογικά. Όταν κάθεται και δεν κάνει τίποτα, έτσι κι αλλιώς δεν καίει και πολύ. Η δουλειά του kernel είναι με αλλαγμένη διαχείριση και drivers για Wi-Fi δεδομένα κλπ να λειτουργήσει το τηλέφωνο. Αν δεν κάνω λάθος.

 

Nαι εγώ αναφέρθηκα στη διαφορά ανάμεσα σε dalvik/ART σε επίπεδο αυτονομίας με τον custom kernel που φοράω. Για μένα ήταν αμελητέα ενώ στον φίλο με τον stock kernel πιο άξια επισήμανσης. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειχα και το lg g2 και τωρα το nexusa 5...αν θες βαρια χρηση βρηκες μαλλον τον καταλληλο...το g2 απο τις 8 το πρωι εως τις 11 το βραδυ ειχε μεινει με 18%μπαταρια και το νεξους με 2% ιδιο set up...και τα δυο φορτισμα ηθελαν το βραδυ ετσι κιαλλως...
Link to comment
Share on other sites

σαββατο κατα τις 14:30 το εφερε η μεταφορικη το ανοιξα με 100% μπαταρια ηταν,του αλλαξα τα φωτα να το σκαλιζω,gps,wifi,ανοικτα,οχι παιχνιδια

κατα τις 19:30 φορτισμα ηθελε και παλι,θα στρωσει λιγο μετα απο καποιες φορτισεις ελπιζω δηλ.

αμα ανοιξω και 3g .......κλαψτα χαραλαμπε!εχω 2-3 μπαρες σημα,οποτε...καταλαβαινετε

το μεγαλο προβλημα των κατασκευαστων ειναι μικρη η μπαταρια,σιγα την διαφορα του g2 με το nexus,εαν ειχε μια 6αρα επανω τουλαχιστον το g2 θα ελεγα οκ,αξιζει!οχι οτι δεν την εχει μεγαλυτερη...την εχει!νταξ...

απλα θα το φορτιζα μια ωρα αργοτερα(θεωρητικα το λεω αφου δεν το εχω το g2)ποια η διαφορα?

 

ολα stock ειμαι

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σαββατο κατα τις 14:30 το εφερε η μεταφορικη το ανοιξα με 100% μπαταρια ηταν,του αλλαξα τα φωτα να το σκαλιζω,gps,wifi,ανοικτα,οχι παιχνιδια

κατα τις 19:30 φορτισμα ηθελε και παλι,θα στρωσει λιγο μετα απο καποιες φορτισεις ελπιζω δηλ.

αμα ανοιξω και 3g .......κλαψτα χαραλαμπε!εχω 2-3 μπαρες σημα,οποτε...καταλαβαινετε

το μεγαλο προβλημα των κατασκευαστων ειναι μικρη η μπαταρια,σιγα την διαφορα του g2 με το nexus,εαν ειχε μια 6αρα επανω τουλαχιστον το g2 θα ελεγα οκ,αξιζει!οχι οτι δεν την εχει μεγαλυτερη...την εχει!νταξ...

απλα θα το φορτιζα μια ωρα αργοτερα(θεωρητικα το λεω αφου δεν το εχω το g2)ποια η διαφορα?

 

ολα stock ειμαι

 

Η διαφορά είναι απλά τεράστια σε θέμα μπαταρίας, άστο μην το ψάχνεις...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι απλά τεράστια σε θέμα μπαταρίας, άστο μην το ψάχνεις...

 

Διαφωνώ αλλά μιλάω από προσωπική εμπειρία και χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ αλλά μιλάω από προσωπική εμπειρία και χρήση...

 

Έχω φίλο που έχει το g2 και έριξα μια ματιά στη χρήση και στο 45% ήταν με 2:30 ώρες οθόνη ρε παιδιά, κάνει σκληρή χρήση αυτός βέβαια. Κάθε βράδυ στη πρίζα το χει..

Εγώ στο 50% έχω 2 ώρες οθόνη και μέχρι να κλείσει έχω φτάσει στις 4+ ώρες οθόνη..

Το xperia p της γυναίκας μου βγάζει 2 μέρες + και έχει 4:30 ώρες οθόνη(τα βασικά όμως κάνει τηλέφωνα μηνύματα και ελάχιστο ίντερνετ) την ώρα που σε μένα σε 2 ώρες οθόνη(με το ζόρι)είχε κλείσει από μπαταρία. Όταν πάρει το Nexus εκείνη άνετα θα βγάζει 3 ήμερο με 5+ ώρες οθόνη για πλάκα! Είναι θέμα χρήσης όλα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

H διαφορα του Nexus5 με το G2 ειναι μεγαλη.

Τα 700mah μπαταρια που εχει παραπανω φαινονται.

 

Δεν ειπε κανεις οτι βγαζει 2 μερες παραπανω, αλλα αυτο το 30% παραπανω υπαρχει και φαινεται.

 

 

Ολα τα άλλα ειναι ιστοριες για αγριους.

Link to comment
Share on other sites

H διαφορα του Nexus5 με το G2 ειναι μεγαλη.

Τα 700mah μπαταρια που εχει παραπανω φαινονται.

 

Δεν ειπε κανεις οτι βγαζει 2 μερες παραπανω, αλλα αυτο το 30% παραπανω υπαρχει και φαινεται.

 

 

Ολα τα άλλα ειναι ιστοριες για αγριους.

Δεν είμαι άγριος και η ιστορία μου είναι προσωπική :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι άγριος και η ιστορία μου είναι προσωπική :)

Τα νούμερα που λες δεν είναι παράλογα. Βέβαια με αλλαγή ROM/kernel το G2 χτυπάει και 8ωρα οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα που λες δεν είναι παράλογα. Βέβαια με αλλαγή ROM/kernel το G2 χτυπάει και 8ωρα οθόνης.

 

Αααα... Εγώ μιλάω για στοκ. Δεν το είχα πειράξει το G2 οπότε έτσι ναι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω αν εχει καποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα και αν εχει βρει απο που προερχεται....

 

 

 

Εχω το κινητο πανω στο γραφειο μου...χτυπαει ηχος μυνηματος αλλα μολις ανοιγω να δω δεν υπαρχει μυνημα...!!!!!!!!!!!:ninja::ninja::ninja::ninja::ninja:

 

μολις το εκανε παλι χααχχααχαχαχαχα

 

 

Στοκ το τηλεφωνο

Edited by VXR_ZAP
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω αν εχει καποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα και αν εχει βρει απο που προερχεται....

 

 

 

Εχω το κινητο πανω στο γραφειο μου...χτυπαει ηχος μυνηματος αλλα μολις ανοιγω να δω δεν υπαρχει μυνημα...!!!!!!!!!!!:ninja::ninja::ninja::ninja::ninja:

 

μολις το εκανε παλι χααχχααχαχαχαχα

 

 

Στοκ το τηλεφωνο

 

Μήπως είναι η αναφορά μηνύματος;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η αναφορά μηνύματος;

 

Γιατι χτυπαει για την αναφορα μυνηματος...δεν εχει χτυπησει ποτε...!!! και τις εχω και ανοιχτες....το μονο που βλεπω ειναι ενα ΤΙΚ διπλα στο μυνημα που εστειλα...και επισης σημερα δεν εχω στειλει κανενα μυνημα και εχει χτυπησει 2 φορες....:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χτυπαει για την αναφορα μυνηματος...δεν εχει χτυπησει ποτε...!!! και τις εχω και ανοιχτες....το μονο που βλεπω ειναι ενα ΤΙΚ διπλα στο μυνημα που εστειλα...και επισης σημερα δεν εχω στειλει κανενα μυνημα και εχει χτυπησει 2 φορες....:blink::blink:

 

Στο handcent sms έχει επιλογή για να χτυπάει για αυτό το πρότεινα.. Έβαλες καμιά εφαρμογή τελευταία;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...