Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν δεν βρίσκετε στο σωστό θέμα.

Από την άλλη ο Gialakias είναι ένας άνθρωπος που έχει αφιερώσει πολύ χρόνο για να φτιάξει κάποιους οδηγούς εδώ. Και για το N4 και για το N5.

Επίσης είναι από τα άτομα που συνήθως είναι ιδιαίτερα πρόθυμα να βοηθήσουν, χωρίς ίχνος "ύφους", όπως αναφέρετε.

 

Αν είχε το site " like button " θα είχες μαζέψει τώρα και καμιά εκατοσταρα! Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω και εγω

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To θεμα με το ΟΤΑ τελικα το προκαλεί το root , o unlocked bootloader , το custom recovery , ή ο συνδοιασμος καποιων απο αυτα?

Οταν πχ ερθει η Android L τι μπορω να κάνω για να κρατησω τα δεδομένα μου ?Κατι σαν backup και να τα μεταφέρω στο Android L ...

Link to comment
Share on other sites

To θεμα με το ΟΤΑ τελικα το προκαλεί το root , o unlocked bootloader , το custom recovery , ή ο συνδοιασμος καποιων απο αυτα?

Οταν πχ ερθει η Android L τι μπορω να κάνω για να κρατησω τα δεδομένα μου ?Κατι σαν backup και να τα μεταφέρω στο Android L ...

Όταν ερθει η L το καλυτερο είναι να κανεις clean install!!!! Δεν μπορω να καταλάβω τι έχετε πάθει με τα OTA update???? απο την στιγμή που έχετε nexus υπαρχουν καλύτεροι τρόποι να βαλετε τα update πιστέψτε με!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Όταν ερθει η L το καλυτερο είναι να κανεις clean install!!!! Δεν μπορω να καταλάβω τι έχετε πάθει με τα OTA update???? απο την στιγμή που έχετε nexus υπαρχουν καλύτεροι τρόποι να βαλετε τα update πιστέψτε με!!!

 

Κανενα προβλημα, απλα δεν ξερω με ποιο τροπο μπορω να παρω backup τις εφαρμογες μου.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα, απλα δεν ξερω με ποιο τροπο μπορω να παρω backup τις εφαρμογες μου.

 

Μα γι αυτό είναι η ΟΤΑ, για να τα κρατήσεις. Αν έχεις μόνο αυτά και δεν αλλάζει κάτι στην L, θα την πάρεις και δεν θα έχεις θέμα. Παράλληλα θα ξαναπώ ότι υπάρχει θέμα για ΟΤΑ και για τροποποιήσεις . Εδώ είναι το επίσημο. Συνέχισε αν θες από εκεί.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Είμαι root/unlocked/recovery αρα δεν παίρνω ΟΤΑ.

Αυτό δεν λέμε τόση ώρα η δεν κατάλαβα καλά?

 

Εγώ απάντησα και απαντήσεις υπάρχουν σε άλλα thread επίσης. Τώρα αν μπερδεύτηκες, δεν φταίω εγώ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Είμαι root/unlocked/recovery αρα δεν παίρνω ΟΤΑ.

Αυτό δεν λέμε τόση ώρα η δεν κατάλαβα καλά?

Εγώ λέω οτι θα την πάρεις και θα γίνει fail η εγκατάσταση και ο gialakias λέει οτι επίσης θα την πάρεις και δεν θα γίνει fail η εγκατάσταση. Μάλλον εσύ θα δώσεις τελικά απάντηση όταν με το καλό ερθει η L.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω οτι θα την πάρεις και θα γίνει fail η εγκατάσταση και ο gialakias λέει οτι επίσης θα την πάρεις και δεν θα γίνει fail η εγκατάσταση. Μάλλον εσύ θα δώσεις τελικά απάντηση όταν με το καλό ερθει η L.

Έχω φλασάρει επίσημο OTA με custom recovery κ root ΧΩΡΙΣ xposed κ το έκανε κανονικά (στην 4.4.4 τουλάχιστον). Εκτός απο τον gialakias το λέει κ στο xda.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το TWRP που εχω εγκαταστήσει κανει την ιδια δουλεια με το titanium backup σε οτι εχει να κανει με αποθηκευση προγραμματων ? (εκτος ισως οτι με το πρώτο αλλαζεις και rom)
Link to comment
Share on other sites

Έχω φλασάρει επίσημο OTA με custom recovery κ root ΧΩΡΙΣ xposed κ το έκανε κανονικά (στην 4.4.4 τουλάχιστον). Εκτός απο τον gialakias το λέει κ στο xda.

 

Εννοείται, γιατί εγώ από που το είδα; Το παίζω πανεπιστήμονας; Έχω πάρει 30 ΟΤΑ συνολικά σε Nexus συσκευές με Root και custom recovery χωρίς πρόβλημα ποτέ. Μάγος είμαι; Εδώ περισσότερα, αυτός είναι και ο οδηγός που έχω κάνει στα Ελληνικά. http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/info-nexus-5-ota-help-desk-t2523217

Επίσης συνεχίζουμε τα off-topic. Vadergr, γράψε σε παρακαλώ στο αντίστοιχο να μη δημιουργούνται συγχύσεις και στα παιδιά που δεν ασχολούνται με αυτά.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

αγορασα nexus 5 δεν εχει περασει μια εβδομαδα και εντοπισα ενα πολυ πολυ μικρο Dead pixel δεν με ενοχλει καθολου και δεν θελω να το παω πισω για επισκευη κ.τ.λ Η απορια μου ειναι αν αυτο θα προκαλεσει προβληματα μελλοντικα(π.χ να χαλασει η οθονη,η πλακετα) η απλα θα ειναι μια μικρη τελια

 

υ.γ το νεκρο pixel ειναι μπλε χρωμα θεωρειτε stuck pixel ή νεκρο?

Edited by SerialKiller
Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν είναι πήγαινε για doa. Μην ακούσεις τίποτα πίτσες για ελάχιστο αριθμό καμμένων pixel.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είναι κολλημένο. Το πας πίσω και ζητάς επιτόπου άλλο.

Και αργότερα να γίνει αυτό και να χρειαστείς service, η lg δίνει zero pixel εγγύηση σε αντίθεση με τα 3 πιξελ που θέλουν όλοι οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Απο public το πήρα και έχω και την εγγύηση safety net αλλά τώρα δεν με πειράζει καθόλου αυτό το πίξελ.Θα προκάλεσει κάποια μελλοντικά(π.χ να κολλήσει ολόκληρη η οθόνη κ.τ.λ) προβλήματα? ή σε 2-3 μηνες θα παραμείνει το ίδιο?
Link to comment
Share on other sites

Απο public το πήρα και έχω και την εγγύηση safety net αλλά τώρα δεν με πειράζει καθόλου αυτό το πίξελ.Θα προκάλεσει κάποια μελλοντικά(π.χ να κολλήσει ολόκληρη η οθόνη κ.τ.λ) προβλήματα? ή σε 2-3 μηνες θα παραμείνει το ίδιο?

 

Και το δικό μου έχει ένα κολλημένο μπλε πίξελ πάνω πάνω στο κέντρο και έχει μείνει έτσι από τον Δεκέμβριο που το πήρα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει περαιτέρω πρόβλημα στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου έχει ένα κολλημένο μπλε πίξελ πάνω πάνω στο κέντρο και έχει μείνει έτσι από τον Δεκέμβριο που το πήρα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει περαιτέρω πρόβλημα στην οθόνη.

 

Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα αντικατάστασης, ποιός ο λόγος να μην το πάει πίσω κανείς;

 

Το αυτό. Ειλικρινά μερικοί δεν καταλαβαίνω πως συμβιβάζεστε με προβληματικές συσκευές.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από Αμερική και το διάστημα παραμονής μου εκεί δεν ήξερα αν θα φτάσει για να ολοκληρωθεί η διαδικασία της ανταλλαγής. Θα ήταν κρίμα να καταλήξει ένα καινούργιο τηλέφωνο πληρωμένο με δικά μου λεφτά σε κάποιον υπάλληλο ξενοδοχείου, δεν νομίζετε;
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με την Google στην Ευρώπη. Όλο και κάποια άκρη θα βρεθεί. Αν όχι, είσαι σίγουρος πως δεν γίνεται απευθείας αποστολή και επιστροφή στην διεύθυνση που είσαι τώρα;

Είναι λίγο χρονοβόρο βέβαια αλλά δεν νομίζω να μπορούσα να κρατήσω μια συσκευή που θα ήξερα πως έχει κάποιο θέμα.

Από την άλλη βέβαια, μιλάμε για το δικό σου τηλέφωνο και πέρα από την κουβέντα που κάνουμε εδώ, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βρει απο σκρουτζομαγαζο το nexus 5 σε μαυρο 401 παρτιδα και το λευκο σε 407 παρτιδα.Ξερω οτι το λευκο δεν εχει εγγυηση..

Αλλα ανησυχώ μηπως και αυτες οι παρτίδες εχουν τα γνωστα προβληματα..

Να "χτυπήσω" κανενα απο τα δυο?

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Τα developer options δεν είναι για πολύ παιχνίδι... :p

Πίεσες κατά λάθος την επιλογή "show GPU view updates".

[ATTACH]48321[/ATTACH]

 

Να ΄σαι καλά αδερφέ, μου έφυγε ένα άγχος!!

 

Πάντως το τηλέφωνο ..αμάει. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με την αγορά του (αν εξαιρέσω ότι πήγα ο ίδιος να το πάρω στην Ομόνοια στο καιζερστορ και μέχρι να βγώ απο το μαγαζί, μου ανοίξανε το βαλιτσάκι της μηχανής και βουτήξανε κράνος και γάντια, ζημιά 200 ευρώ). Είναι 407 παρτίδα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με κουμπιά, ούτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα. Όσο για το ηχείο του, είναι ικανοποιητικό για κινητό και δυνατό. Άλλωστε δεν αγοράσαμε ούτε στερεοφωνικό ούτε home cinema.

 

Το τηλέφωνο είναι "υπεργρήγορο". Βλέπω τώρα άλλα κινητά και τάμπλετ και πλέον καταλαβαίνω ότι λαγκάρουνε τρελά.

Αλλά το καλύτερο είναι που βλέπω τα iphone και με πιάνουν τα γέλια.

 

Και για να πω και τα καλά της εταιρίας LG, που δεν ξέρω γιατί αλλά μέχρι τώρα την υποτιμούσα, μπήκα σε ένα κατάστημα και έπαιξα λίγο με το LG G3 και έπαθα πλάκα από τα γραφικά του, τις εναλλαγές και την απαλότητα στην κίνηση. Καλύτερα από νέξους, αλλά με λεφτά που δεν δίνω για κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...