Jump to content

iPad Mini 2 (2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ακριβώς εκεί έχω το θέμα.. Επειδή το έκανα jb θα δω μήπως βαλω κάνα άλλο αν έχει βγει συμβατο

 

Να σου πώ την αλήθεια, εμένα με απογοήτευσε και το έδωσα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κανείς με κάρτα q που να πιάνει 4G;

 

Η κάρτα q επειδή λειτουργεί σε roaming at wind υπηρεσία δεν προσφέρει ούτε 4τζι ούτε βιντεοκλησεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εκει που σερφαρα στο internet ξαφνικα η οθονη γινεται μπλε και σβηνει αμεσως!απο τοτε δεν αναβει με τιποτα!ουτε με hard reset ουτε με οποιοδηποτε συνδυασμο κουμπιων ουτε με συνδεση στο itunes μεσω pc!τιποτα!τι μπορω να κανω?υπαρχει λυση?η :cry::cry::cry: !ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εκει που σερφαρα στο internet ξαφνικα η οθονη γινεται μπλε και σβηνει αμεσως!απο τοτε δεν αναβει με τιποτα!ουτε με hard reset ουτε με οποιοδηποτε συνδυασμο κουμπιων ουτε με συνδεση στο itunes μεσω pc!τιποτα!τι μπορω να κανω?υπαρχει λυση?η :cry::cry::cry: !ευχαριστω!

 

Υπάρχει κάποια ένδειξη στην οθόνη της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι νεκρο δεν κανει τιποτα!προσπαθησα να το βαλω σε dfu mode αλλα τιποτα και παλι μαυρη οθονη!μου βγαζει στο itunes προσπαθεια ανακτησης και μετα error 4005!τιποτα δυστυχως!
Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι νεκρο δεν κανει τιποτα!προσπαθησα να το βαλω σε dfu mode αλλα τιποτα και παλι μαυρη οθονη!μου βγαζει στο itunes προσπαθεια ανακτησης και μετα error 4005!τιποτα δυστυχως!

 

Το πρόβλημα είναι μάλλον hardware και πρέπει να το δει εξειδικευμένος τεχνικός για να αποφανθεί της βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αναβάθμιση Ή επαναφορά; Και γενικά καθυστέρηση στο σύστημα; Τι εννοείς χειρότερο;

 

Απλή αναβάθμιση. Καθυστέρηση στο multitask σπασίματα στον Safari γενικά σε άνοιγμα εφαρμογών

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα την τελευταια αναβαθμιση η μπαταρια κραταει 30% λιγοτερο! Μεσα σε μια μερα απο το update απο τις 10 ωρες χρησης με το ζορι πιανω τις 7 και η αναμονη απο τις 2 μερες εχει πεσει στη μια μερα με την ιδια χρηση. Με την 9.2 δεν ειχα προβλημα. Η 9.2.1 το γονατισε το μικρο...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μετα την τελευταια αναβαθμιση η μπαταρια κραταει 30% λιγοτερο! Μεσα σε μια μερα απο το update απο τις 10 ωρες χρησης με το ζορι πιανω τις 7 και η αναμονη απο τις 2 μερες εχει πεσει στη μια μερα με την ιδια χρηση. Με την 9.2 δεν ειχα προβλημα. Η 9.2.1 το γονατισε το μικρο...

 

Δυστυχώς. Σκέφτηκα να ξανά βάλω την 9.2 γιατί στο τηλέφωνο πάλι παρατήρησα θέματα και εκεί πήγα αναγκαστικά πίσω στην 9.2 αλλα στο iPad βαριέμαι το στήσιμο από την αρχή.

Ετσι κι αλλιώς πάντα στο σπίτι το εχω όποτε και λιγότερη αυτονομία δεν με πειράζει τοσο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαράδεκτο το iPad παιδια πάντως. Το περίμενα πιο smooth. Από τότε που το πήρα είναι χάλια.

Το iPad 2 ήταν καλύτερο με iOS 6

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο το iPad παιδια πάντως. Το περίμενα πιο smooth. Από τότε που το πήρα είναι χάλια.

Το iPad 2 ήταν καλύτερο με iOS 6

 

Σε 2000 μηνυματα λες το ιδιο πραγμα! Μην αναβαθμιζεις! Οι συσκευες παλιωνουν! Οι αναβαθμισεις τρεχουν και εχουν απαιτησεις! Ετσι ειναι η ζωη δυστυχως!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Σε 2000 μηνυματα λες το ιδιο πραγμα! Μην αναβαθμιζεις! Οι συσκευες παλιωνουν! Οι αναβαθμισεις τρεχουν και εχουν απαιτησεις! Ετσι ειναι η ζωη δυστυχως!

 

Και κάποιοι άλλοι επειδή πλήρωσαν 700-800 δεν το παραδέχονται. Γι αυτό είναι η σελίδα να λέμε την άποψη μας.

Και θα συνεχίσω να το λέω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η καινούργια αναβάθμιση το ζοριζει λιγάκι το ταμπλετακι παρόλα αυτά τη δουλειά του την κάνει και με το παραπάνω
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Σε 2000 μηνυματα λες το ιδιο πραγμα! Μην αναβαθμιζεις! Οι συσκευες παλιωνουν! Οι αναβαθμισεις τρεχουν και εχουν απαιτησεις! Ετσι ειναι η ζωη δυστυχως!

 

Με τη διαφορά ότι τα lags στο UI δεν οφείλονται στις επιπλέον απαιτήσεις, αλλά σε κακό προγραμματισμό από την apple.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά ότι τα lags στο UI δεν οφείλονται στις επιπλέον απαιτήσεις, αλλά σε κακό προγραμματισμό από την apple.

Γι αυτό κάποτε διέπρεψε η apple για το αλαγκαριστο λογισμικό...

Δυστυχώς και εγώ πλέον δεν είμαι ευχαριστημένος.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

εχω μεινει στην 8.4.1 και δεν το κουναω ρουπι.ευτυχως που ειχα δοκιμασει την Beta στην 9 και ειδα το λαγκ που εχει.βεβαια οκ ειναι smooth στην 8.4.1 αλλα το κλεισιμο των εφαρμογων στο παρασκηνιο παει συννεφο.ετσι και ανοιξεις fb,messenger και viber τα εφτυσε.με ενα 1 gb ram μην περιμενετε και πολλα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ένας συγγενείς μου πήγε εξωτερικό και είναι να μου φέρει κάτι (ως δώρο). Αξίζει το Mini 2 ή ούτε καν. Ρωτάω λόγο ότι έχουμε 2016, και δε ξέρω πόσο καλά λειτουργεί πλέον. Το θέλω κυρίως για Youtube, λίγο browsing, Facebook, Messenger, και μουσική από Apple Music. Από games απαιτήσεις μεγάλες δεν έχω, το πολύ να παίξω κάνα Αsphalt 8. Tι λέτε για αυτά που το θέλω θα κάνει τη δουλεία (σωστά και χωρίς κολλήματα) ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ένας συγγενείς μου πήγε εξωτερικό και είναι να μου φέρει κάτι (ως δώρο). Αξίζει το Mini 2 ή ούτε καν. Ρωτάω λόγο ότι έχουμε 2016, και δε ξέρω πόσο καλά λειτουργεί πλέον. Το θέλω κυρίως για Youtube, λίγο browsing, Facebook, Messenger, και μουσική από Apple Music. Από games απαιτήσεις μεγάλες δεν έχω, το πολύ να παίξω κάνα Αsphalt 8. Tι λέτε για αυτά που το θέλω θα κάνει τη δουλεία (σωστά και χωρίς κολλήματα) ?

 

Το έχω και δεν νομίζω πως αξίζει. Βέβαια δώρο θα είναι αλλά έχει κάποια θέματα.

Κατ αρχήν αν βάλεις Facebook Και messenger βλέπεις μια μείωση στην ταχύτητα της συσκευής αρκετά αισθητή.

Κάτι πολύ σπαστικό στο YouTube Είναι ότι αφήνει μεγάλα μαύρα περιθώρια επάνω και κάτω από το κυρίως βίντεο.

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα και βρήκα ότι επειδή η οθόνη είναι 4:3 αναλογία ενώ το YouTube χρησιμοποιεί κατά κύριο λόγο 16:9 γίνεται αυτό με τα περιθώρια.

Δηλαδή σε μια οθόνη 7,9" βλέπεις ένα βίντεο full screen σε πολυ λιγότερες ίντσες πχ 6"

Εμένα δεν με εντυπωσιάζει σαν συσκευή πάντως. Περίμενα περισσότερα. Θα το δώσω με την πρώτη ευκαιρία σίγουρα αν με πει κάποιος

 

Για άλλη χρήση ίσως σε καλύψει όμως το να σου πω γούστα είναι αυτά.

Μικρό είναι ελαφρύ με καλή αίσθηση στο χέρι. Και καλή αυτονομία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και δεν νομίζω πως αξίζει. Βέβαια δώρο θα είναι αλλά έχει κάποια θέματα.

Κατ αρχήν αν βάλεις Facebook Και messenger βλέπεις μια μείωση στην ταχύτητα της συσκευής αρκετά αισθητή.

Κάτι πολύ σπαστικό στο YouTube Είναι ότι αφήνει μεγάλα μαύρα περιθώρια επάνω και κάτω από το κυρίως βίντεο.

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα και βρήκα ότι επειδή η οθόνη είναι 4:3 αναλογία ενώ το YouTube χρησιμοποιεί κατά κύριο λόγο 16:9 γίνεται αυτό με τα περιθώρια.

Δηλαδή σε μια οθόνη 7,9" βλέπεις ένα βίντεο full screen σε πολυ λιγότερες ίντσες πχ 6"

Εμένα δεν με εντυπωσιάζει σαν συσκευή πάντως. Περίμενα περισσότερα. Θα το δώσω με την πρώτη ευκαιρία σίγουρα αν με πει κάποιος

 

Για άλλη χρήση ίσως σε καλύψει όμως το να σου πω γούστα είναι αυτά.

Μικρό είναι ελαφρύ με καλή αίσθηση στο χέρι. Και καλή αυτονομία

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστηχώς αν γινόταν να βάλει περισσότερα λεφτά καλά θα ήταν αλλά δε γίνεται, για αυτό και επέλεξα το Mini 2. Για Facebook αν είναι να μειώνει τη ταχύτητα, στη τελική δε το κατεβάζω κιόλλας. Σχετικά με το YouTube, αν χρησιμοποιήσω άλλη εφαρμοργή, θα κάνει πάλι το ίδιο ? Με τη μουσική πως πάει, ο player και η ποιότητα (μέσω ακουστηκων βέβαια) είναι αξιόλογα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστηχώς αν γινόταν να βάλει περισσότερα λεφτά καλά θα ήταν αλλά δε γίνεται, για αυτό και επέλεξα το Mini 2. Για Facebook αν είναι να μειώνει τη ταχύτητα, στη τελική δε το κατεβάζω κιόλλας. Σχετικά με το YouTube, αν χρησιμοποιήσω άλλη εφαρμοργή, θα κάνει πάλι το ίδιο ? Με τη μουσική πως πάει, ο player και η ποιότητα (μέσω ακουστηκων βέβαια) είναι αξιόλογα ?

 

Ναι μια χαρά είναι. Σου ειπα κανα 2 πράγματα που δεν μου άρεσαν στην συσκευή.

Σίγουρα το οικονομικό είναι πάντα το 1ο ζητούμενο.

Εσύ αποφασίζεις. Να είμασταν κοντά να στο έδινε και δυο μέρες να το δουλέψεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστηχώς αν γινόταν να βάλει περισσότερα λεφτά καλά θα ήταν αλλά δε γίνεται, για αυτό και επέλεξα το Mini 2. Για Facebook αν είναι να μειώνει τη ταχύτητα, στη τελική δε το κατεβάζω κιόλλας. Σχετικά με το YouTube, αν χρησιμοποιήσω άλλη εφαρμοργή, θα κάνει πάλι το ίδιο ? Με τη μουσική πως πάει, ο player και η ποιότητα (μέσω ακουστηκων βέβαια) είναι αξιόλογα ?

Φίλε μου, για να μην γίνονται παρεξηγήσεις, όλα αυτά που ζητάς, τα κάνει άνετα και χωρίς προβλήματα.

Τα παράπονά μας εντοπίζονται κυρίως σε glitches και μικρο lags του γραφικού περιβάλλοντος της συσκευής (UI) ή σε reloads εφαρμογών (λόγω περιορισμένης μνήμης ram).

 

Στα παιχνίδια τα πάει περίφημα, το real racing 3 που είναι βαρύ παιχνίδι το είχα λιώσει και δεν έχανε ούτε frame.

Δεν το συζητώ για fb, youtube, αναπαραγωγή μουσικής, email, ταινιών κλπ. Αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί του. (το ηχείο πάντως δεν είναι και πολύ δυνατό.).

Αυτό που σου λέει ο φίλος Τάσος πιο πάνω για το youtube, οφείλεται στο ότι η οθόνη του είναι αναλογίας 4:3 , ενω οι ταινίες και το youtube παίζουν σε 16:9. Έτσι ένα σημαντικό μέρος της οθόνης, πάνω και κάτω μένει μαύρο, ανεκμετάλλευτο. Όταν όμως διαβάζεις κείμενο, τα 4:3 είναι πλεονέκτημα, έναντι των 16:9. Άρα, πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.

Η κατασκευή του και η αυτονομία του είναι υπεράνω κριτικής.

Η οθόνη του επίσης πολύ καλή (αν και όχι κορυφαία πλέον).

Για εμένα, αν θέλεις 8αρι τάμπλετ, οι επιλογές είναι είτε Ipad mini (to 2 ή καλύτερα ακόμα το 4) ή sony z3 tablet.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 2 (2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...