Jump to content

iPad Mini 2 (2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μια χαρά είναι. Σου ειπα κανα 2 πράγματα που δεν μου άρεσαν στην συσκευή.

Σίγουρα το οικονομικό είναι πάντα το 1ο ζητούμενο.

Εσύ αποφασίζεις. Να είμασταν κοντά να στο έδινε και δυο μέρες να το δουλέψεις

 

Εψαξα λίγο για το Youtube και απότι κατάλαβα μπορείς να το βάλεις σε fulscreen (widescreen mode) δε ξέρω αν αλλάζει κάτι στη ποιότητα όμως. Δε το επέλεξα μόνο επειδή είναι φθηνό (που σαφώς παίζει λόγο), αλλά και επειδή έχει υποστήριξη από την Apple σε updates κτλ (αν ήταν θα πήγαινα σε android). To ios 9.3 το έχεις βάλει (?) για να ξέρω περίπου πως είναι η συσκυή με το τελευταίο ios version.

 

Φίλε μου, για να μην γίνονται παρεξηγήσεις, όλα αυτά που ζητάς, τα κάνει άνετα και χωρίς προβλήματα.

Τα παράπονά μας εντοπίζονται κυρίως σε glitches και μικρο lags του γραφικού περιβάλλοντος της συσκευής (UI) ή σε reloads εφαρμογών (λόγω περιορισμένης μνήμης ram).

 

Στα παιχνίδια τα πάει περίφημα, το real racing 3 που είναι βαρύ παιχνίδι το είχα λιώσει και δεν έχανε ούτε frame.

Δεν το συζητώ για fb, youtube, αναπαραγωγή μουσικής, email, ταινιών κλπ. Αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί του. (το ηχείο πάντως δεν είναι και πολύ δυνατό.).

Αυτό που σου λέει ο φίλος Τάσος πιο πάνω για το youtube, οφείλεται στο ότι η οθόνη του είναι αναλογίας 4:3 , ενω οι ταινίες και το youtube παίζουν σε 16:9. Έτσι ένα σημαντικό μέρος της οθόνης, πάνω και κάτω μένει μαύρο, ανεκμετάλλευτο. Όταν όμως διαβάζεις κείμενο, τα 4:3 είναι πλεονέκτημα, έναντι των 16:9. Άρα, πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.

Η κατασκευή του και η αυτονομία του είναι υπεράνω κριτικής.

Η οθόνη του επίσης πολύ καλή (αν και όχι κορυφαία πλέον).

Για εμένα, αν θέλεις 8αρι τάμπλετ, οι επιλογές είναι είτε Ipad mini (to 2 ή καλύτερα ακόμα το 4) ή sony z3 tablet.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Τα microlags είναι σοβαρά, επηρεάζουν κάπως τη χρήση ή είναι μηδαμινά άνευ σημασίας ? Τα reloads λογικό είναι να γίνονται, ειδικά όταν υπάρχουν πολλά apps ανοιχτά. Λογικά αν έχεις κανα 3 apps ανοιχτά, δεν παίζει να έχει θέμα σωστά ?

Θέλω να πιστεύω πως στο FB, YT θα κάνει καλή δουλειά. Στη μουσική θέλβ να δω πως τα πάει, μη κάνω και τζάμπα συνδρομή σε Apple Music. Τώρα αν στο ΥΤ το βάλεις σε widescreen λύνεται το θέμα ή όχι ? Αν όχι, εντάξει δε με επηρεάζει και πολύ. Από αυτονομία, σε reviews που έχω διαβάσει, λένε καλά λόγια, ειδικά για συσκευή του 13.

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εψαξα λίγο για το Youtube και απότι κατάλαβα μπορείς να το βάλεις σε fulscreen (widescreen mode) δε ξέρω αν αλλάζει κάτι στη ποιότητα όμως. Δε το επέλεξα μόνο επειδή είναι φθηνό (που σαφώς παίζει λόγο), αλλά και επειδή έχει υποστήριξη από την Apple σε updates κτλ (αν ήταν θα πήγαινα σε android). To ios 9.3 το έχεις βάλει (?) για να ξέρω περίπου πως είναι η συσκυή με το τελευταίο ios version.

 

 

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Τα microlags είναι σοβαρά, επηρεάζουν κάπως τη χρήση ή είναι μηδαμινά άνευ σημασίας ? Τα reloads λογικό είναι να γίνονται, ειδικά όταν υπάρχουν πολλά apps ανοιχτά. Λογικά αν έχεις κανα 3 apps ανοιχτά, δεν παίζει να έχει θέμα σωστά ?

Θέλω να πιστεύω πως στο FB, YT θα κάνει καλή δουλειά. Στη μουσική θέλβ να δω πως τα πάει, μη κάνω και τζάμπα συνδρομή σε Apple Music. Τώρα αν στο ΥΤ το βάλεις σε widescreen λύνεται το θέμα ή όχι ? Αν όχι, εντάξει δε με επηρεάζει και πολύ. Από αυτονομία, σε reviews που έχω διαβάσει, λένε καλά λόγια, ειδικά για συσκευή του 13.

 

Το βάζεις wide screen όπως λες αλλα γίνεται από που προείπα με τα περιθώρια.

Καλύτερα να το δεις από κάποιον αν το έχει. Ψάξε από κανένα φίλο.

Αυτά τα λίγα lags στα γραφικά και λοιπά εμένα με κουράζουν.

Εσένα μπορεί ούτε να σε νοιάζει. Γι αυτό στο λέω αν δεν το δεις από κοντά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Τα microlags είναι σοβαρά, επηρεάζουν κάπως τη χρήση ή είναι μηδαμινά άνευ σημασίας ? Τα reloads λογικό είναι να γίνονται, ειδικά όταν υπάρχουν πολλά apps ανοιχτά. Λογικά αν έχεις κανα 3 apps ανοιχτά, δεν παίζει να έχει θέμα σωστά ?

Θέλω να πιστεύω πως στο FB, YT θα κάνει καλή δουλειά. Στη μουσική θέλβ να δω πως τα πάει, μη κάνω και τζάμπα συνδρομή σε Apple Music. Τώρα αν στο ΥΤ το βάλεις σε widescreen λύνεται το θέμα ή όχι ? Αν όχι, εντάξει δε με επηρεάζει και πολύ. Από αυτονομία, σε reviews που έχω διαβάσει, λένε καλά λόγια, ειδικά για συσκευή του 13.

 

 

Τα μικρολαγκς δεν επηρεαζουν τη χρηση, απλα εμεις ειχαμε μαθει αλλιως.

Θα σε αποζημιωσει ομως η αριστη κυλιση στο fb και τουιτερ, κατι που παρα πολυ δυσκολα θα βρεις σε android. Γενικα, μεσα στις εφαρμογες ειναι αριστο, στο ui εχεικαποια λαγκς, αλλα δεν επηρεαζει τη λειτουργια του.

Τα reloads ξεκινουν μετα τις 6-7 εφαρμογες. Γενικα, ουτε και αυτο ειναι σπουδαιο θεμα.

Η αυτονομια του ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει, μην το ψαχνεις, ειναι βασιλιας.

Αν μπορεις, απεφυγε το 16αρι, ο ελευθερος χωρος ειναι περιπου 12 γιγα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρολαγκς δεν επηρεαζουν τη χρηση, απλα εμεις ειχαμε μαθει αλλιως.

Θα σε αποζημιωσει ομως η αριστη κυλιση στο fb και τουιτερ, κατι που παρα πολυ δυσκολα θα βρεις σε android. Γενικα, μεσα στις εφαρμογες ειναι αριστο, στο ui εχεικαποια λαγκς, αλλα δεν επηρεαζει τη λειτουργια του.

Τα reloads ξεκινουν μετα τις 6-7 εφαρμογες. Γενικα, ουτε και αυτο ειναι σπουδαιο θεμα.

Η αυτονομια του ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει, μην το ψαχνεις, ειναι βασιλιας.

Αν μπορεις, απεφυγε το 16αρι, ο ελευθερος χωρος ειναι περιπου 12 γιγα.

 

Θέλω να πιστεύω ότι στο FB δε θα έχει θέμα λόγο 1gb ram...απόκει και πέρα, λογικό είναι να μη βρώ τέτοια κύλιση στο android, αυτός εί9ναι και ο λόγος που θέλω iPad και όχι κάποιο android tablet, λόγο lags. Για τα apps, εντάξει, ποτέ δεν ανοίγω τόσες πολλές (ούτε στο κινητό μου με περισσότερη ram δε το κάνω), πάντα τις κλείνω. Επίσης πάντα κάνω minimize τα animations (στα iPhone, iPad λέγεται reduse motion αν δε κάνω λάθος) και κλείνω το background app refresh για κάποιες εφαρμογές. Δυστηχώς η μόνη επιλογή είναι το 16αρι που είναι το οικονομικότερο, αλλα θα τη παλέψω. Έτσι και αλλιώς μόνο για apps και μουσική το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι στο FB δε θα έχει θέμα λόγο 1gb ram...απόκει και πέρα, λογικό είναι να μη βρώ τέτοια κύλιση στο android, αυτός εί9ναι και ο λόγος που θέλω iPad και όχι κάποιο android tablet, λόγο lags. Για τα apps, εντάξει, ποτέ δεν ανοίγω τόσες πολλές (ούτε στο κινητό μου με περισσότερη ram δε το κάνω), πάντα τις κλείνω. Επίσης πάντα κάνω minimize τα animations (στα iPhone, iPad λέγεται reduse motion αν δε κάνω λάθος) και κλείνω το background app refresh για κάποιες εφαρμογές. Δυστηχώς η μόνη επιλογή είναι το 16αρι που είναι το οικονομικότερο, αλλα θα τη παλέψω. Έτσι και αλλιώς μόνο για apps και μουσική το θέλω.

 

Αμα κανεις ολα αυτα, δεν θα δεις κανενα λαγκ.

Αν και βγαινουμε εκτος θεματος, εγω πηγα απο mini 2 σε sony z3 tablet.

Χειροτερη αυτονομια κατα περιπου 2-3 ωρες, χειροτερη ποιοτητα κατασκευης, λιγο πιο λαγκαριστη κυλιση σε καποιες εφαρμογες, αλλα καλυτερη οθονη, καλυτερα ηχεια, απιστευτο multitasking , πιο γρηγορο στο ανοιγμα εφαρμογων, καρτα μνημης, καλυτερη φορητοτητα και αδιαβροχο. Δεν μου λειπει το ipad...

Θα σου προτεινα να το δεις σαν εναλλακτικη.

Αλλα καιτο mini 2 θα σε αφησει ικανοποιημενο ανετα!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανεις ολα αυτα, δεν θα δεις κανενα λαγκ.

Αν και βγαινουμε εκτος θεματος, εγω πηγα απο mini 2 σε sony z3 tablet.

Χειροτερη αυτονομια κατα περιπου 2-3 ωρες, χειροτερη ποιοτητα κατασκευης, λιγο πιο λαγκαριστη κυλιση σε καποιες εφαρμογες, αλλα καλυτερη οθονη, καλυτερα ηχεια, απιστευτο multitasking , πιο γρηγορο στο ανοιγμα εφαρμογων, καρτα μνημης, καλυτερη φορητοτητα και αδιαβροχο. Δεν μου λειπει το ipad...

Θα σου προτεινα να το δεις σαν εναλλακτικη.

Αλλα καιτο mini 2 θα σε αφησει ικανοποιημενο ανετα!

 

Το mini 4 Είναι αξιόλογο το mini 2 δεν σου δίνει αίσθηση ταχύτατης συσκευής

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το mini 4 Είναι αξιόλογο το mini 2 δεν σου δίνει αίσθηση ταχύτατης συσκευής

 

Δυστυχώς πλέον έτσι είναι...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το mini 4 Είναι αξιόλογο το mini 2 δεν σου δίνει αίσθηση ταχύτατης συσκευής

Ναι, αυτο λεω Τασο. Το sony ειναι πιο γρηγορο και με καλυτερο mulitasking.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανεις ολα αυτα, δεν θα δεις κανενα λαγκ.

Αν και βγαινουμε εκτος θεματος, εγω πηγα απο mini 2 σε sony z3 tablet.

Χειροτερη αυτονομια κατα περιπου 2-3 ωρες, χειροτερη ποιοτητα κατασκευης, λιγο πιο λαγκαριστη κυλιση σε καποιες εφαρμογες, αλλα καλυτερη οθονη, καλυτερα ηχεια, απιστευτο multitasking , πιο γρηγορο στο ανοιγμα εφαρμογων, καρτα μνημης, καλυτερη φορητοτητα και αδιαβροχο. Δεν μου λειπει το ipad...

Θα σου προτεινα να το δεις σαν εναλλακτικη.

Αλλα καιτο mini 2 θα σε αφησει ικανοποιημενο ανετα!

 

Το ξέρω ότι υπάρχουν καλές εναλλακτικές, αλλά από τη χώρα (Αυστραλία) που θα μου το φέρουν, δε βρήκα κάτι αξιόλογο στα 310$.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το mini 4 Είναι αξιόλογο το mini 2 δεν σου δίνει αίσθηση ταχύτατης συσκευής

 

Το Mini 4 κοστίζει και 570$ επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο λεω Τασο. Το sony ειναι πιο γρηγορο και με καλυτερο mulitasking.

 

Το ξέρω. Πονάει στο multitask και στα εφέ το mini 2 γι αυτό με ξενερώσει.

Το ηχείο επισης είναι αδύναμο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πλέον έτσι είναι...

 

Σαφώς και δε περιμένω θάυματα....για τα βασικά που ανέφερα πιο πάνω το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δε περιμένω θάυματα....για τα βασικά που ανέφερα πιο πάνω το θέλω.

 

Πάρε κάτι άλλο εγώ δεν θα το έπαιρνα. Το έχω στην άκρη ούτε το ανοίγω. Πας να κάνεις εναλλαγή εφαρμογών και κάνει σπασίματα. Στον τοίχο μ έρχεται να το στείλω.

Αν σβήσω το Facebook λίγο καλύτερα αλλά και πάλι δεν νοείται για συσκευή αυτής της αξίας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Πονάει στο multitask και στα εφέ το mini 2 γι αυτό με ξενερώσει.

Το ηχείο επισης είναι αδύναμο.

 

Όταν λές εφέ, ενοείς τα animations, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές εφέ, ενοείς τα animations, σωστά ?

 

Ναι αυτό. Με jailbreak τα χαμηλωνεις ταχύτητα και πάει σφαίρα.

Μετά όταν λέω η Apple τα κάνει επίτηδες πέφτουν όλοι επάνω μου να με φάνε τάχα έχει παλιό επεξεργαστή και δεν έχει ram και της δίνουν δίκιο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πάρε κάτι άλλο εγώ δεν θα το έπαιρνα. Το έχω στην άκρη ούτε το ανοίγω. Πας να κάνεις εναλλαγή εφαρμογών και κάνει σπασίματα. Στον τοίχο μ έρχεται να το στείλω.

Αν σβήσω το Facebook λίγο καλύτερα αλλά και πάλι δεν νοείται για συσκευή αυτής της αξίας

 

Όσο και αν έψαξα, δε βρήκα κάτι καλό σε αυτά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έψαξα, δε βρήκα κάτι καλό σε αυτά τα λεφτά.

 

Εσύ ξέρεις εγώ είπα την άποψή μου σαν κάτοχος της συσκευής

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις εγώ είπα την άποψή μου σαν κάτοχος της συσκευής

 

Καλημέρα, τελικά βρέθηκε εναλλακτικά μέσω γνωστού του θείου μου εκεί. Βρήκε από φίλο το Samsung Galaxy Tab S 10.5 και τώρα άπλα έχω να διαλέξω ανάμεσα στο iPad Mini 2 και το Tab S.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά βρέθηκε εναλλακτικά μέσω γνωστού του θείου μου εκεί. Βρήκε από φίλο το Samsung Galaxy Tab S 10.5 και τώρα άπλα έχω να διαλέξω ανάμεσα στο iPad Mini 2 και το Tab S.

 

Για το tab s , έχω ακούσει από γνωστό, ότι είναι ο βασιλιάς του lag, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο ανάλογο νήμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για το tab s , έχω ακούσει από γνωστό, ότι είναι ο βασιλιάς του lag, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο ανάλογο νήμα.

 

Και όχι μόνο αυτό. Όλα τα Samsung.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για το tab s , έχω ακούσει από γνωστό, ότι είναι ο βασιλιάς του lag, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο ανάλογο νήμα.

 

Ισχύει αυτό αλλά συνιστώ να μη καταντήσει vs το θέμα και ας επικεντρωθούμε στα της συσκευής του τίτλου και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό αλλά συνιστώ να μη καταντήσει vs το θέμα και ας επικεντρωθούμε στα της συσκευής του τίτλου και μόνο.

 

Νομίζω ότι είστε πολύ αυστηροί στο forum.

Δεν πρέπει να συζητάμε τίποτα αν πάμε σύμφωνα με τον κανόνα.

Με όλη την καλή διάθεση

 

Το vs ειναι αναγκαστικό όταν μιλάς για μια συσκευή που κάποιος δεν έχει πιάσει. Σίγουρα θα έχει πιάσει μια άλλη όποτε του λες να συγκρίνει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν ήμασταν αυστηροί... Θα είχαν πάει ήδη τα μηνύματα στον κάδο, θα πρέπει να απολογηθούμε κιόλας επειδή δίνουμε μια συμβουλή από τη στιγμή που υπάρχει ξεχωριστός χώρος για τέτοιες συζητήσεις; :down:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμασταν αυστηροί... Θα είχαν πάει ήδη τα μηνύματα στον κάδο, θα πρέπει να απολογηθούμε κιόλας επειδή δίνουμε μια συμβουλή από τη στιγμή που υπάρχει ξεχωριστός χώρος για τέτοιες συζητήσεις; :down:

 

Εντάξει έχεις το μαχαίρι έχεις και το καρπούζι έχεις δίκιο έκλεισε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είστε πολύ αυστηροί στο forum.

Δεν πρέπει να συζητάμε τίποτα αν πάμε σύμφωνα με τον κανόνα.

Με όλη την καλή διάθεση

 

Το vs ειναι αναγκαστικό όταν μιλάς για μια συσκευή που κάποιος δεν έχει πιάσει. Σίγουρα θα έχει πιάσει μια άλλη όποτε του λες να συγκρίνει

 

Σήμερα πήγα είδα το Mini 2, σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά σαν συσκευή. Μου άφησε καλό overall impression. Κι ειδικότερα μου άρεσε το IOS, και για αυτα που το θέλω θα κάνει τη δουλεία. Το Tab S δε το είδα ακόμα (αν και πολλοί μιλάνε για lag, κάτι που με βοφιζει).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα είδα το Mini 2, σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά σαν συσκευή. Μου άφησε καλό overall impression. Κι ειδικότερα μου άρεσε το IOS, και για αυτα που το θέλω θα κάνει τη δουλεία. Το Tab S δε το είδα ακόμα (αν και πολλοί μιλάνε για lag, κάτι που με βοφιζει).

Καλά μην τρελαθούμε κιόλας το iPad συσκευαρα είναι... Τώρα πιστευω σε ένα update θα στρώσει το μικρό λαγκ που έχει σε εναλλαγή σελίδων. Κατά αλλά πετάει σαν συσκευή.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 2 (2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...