Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα,

Εχω CWM v6.0.5.1 στο LG l9 ii και θελω να φλασαρω μια αλλη ROM(συσκεκριμενα την paranoid).Ακολουθωντας τις οδηγιες στο xda απο εδω , σε ενα σημειο λεει :"you must do in recovery format data and format data/ media (sdcard0)" .Ομως , στο μενου(οπως θα δειτε στις εικονες) δεν υπαρχει η επιλογη format data/ media (sdcard0).

Παρολα αυτα εγω την περασα την ROM αυτη και μου εβγαλε προβλημα στην καμερα(δεν την αναγνωριζει).

ΤΟ ξερω οτι χρησιμοποιησω νεοτερη εκδοση CWM απο αυτην που προτείνεται(προτεινεται η εκδοση 6.0.4.6 ) αλλα καπου διαβασα οτι δεν υπαρχει προβλημα(ελα ομως που μαλλον υπαρχει...)

 

Δοκιμασα και την επιλογη " format/storage/sdcard0 " αλλα -προφανως- αυτο διαγραφει τα δεδομενα της καρτας μνημης

Δεν καταλαβαινω εγω κατι σωστα ή "φταιει" η νεοτερη εκδοση CWM που εχω εγκατεστημενη?

http://imgur.com/hWF10nG

http://imgur.com/cokBvBR

http://imgur.com/s4rknSO

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η recovery δεν έχει επιλογή για διαμόρφωση του εσωτερικού χώρου. Αν μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση στον εσωτερικό χώρο της συσκευής(ίσως να μπορεί να γίνει mount usb storage) απλά διέγραψε ότι έχει μέσα. Αν τώρα δε μπορείς να μπεις στο λειτουργικό και δε μπορείς να δεις τον εσωτερικό αποθ. χώρο από τη recovery, θα πρέπει να βάλεις την έκδοση που προτείνεται η οποία προφανώς θα έχει αυτή την επιλογή. Γενικότερα το τι μπορείς να κάνεις στην παρούσα κατάσταση εξαρτάται από τη συγκεκριμένη συσκευή και το τι δυνατότητες πρόσβασης σου δίνει. Για παράδειγμα οι mtk συσκευές έχουν ένα εργαλείο που μπορείς να περάσεις ολόκληρη ρομ ή μέρη αυτής μεμονωμένα(recovery.img, boot.img, logo.bin κλπ) από το pc. Κάποιες συσκευές της huawei είχαν τη δυνατότητα με ένα συνδυασμό πλήκτρων να μπαίνει η συσκευή σε τέτοια κατάσταση που να εμφανίζονται οι αποθηκευτικοί χώροι στον υπολογιστή με τη σύνδεση της συσκευής.

Αν δε βγάλεις άκρη ρώτα στο θέμα της συσκευής σου ή στην ενότητα στο xda αν δεν υπάρχει ενότητα εδώ για να πάρεις πιο έγκυρες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενου οτι θα κανω downgrade στην παλαιοτερη εκδοση( v6.0.4.6) , η διαδικασια για downgrade ειναι ιδια με αυτην που προτεινεται εδω ή πρεπει να κανω κατι αλλο? (Τo κινητο δεν υποστηριζεται απο το ROM Manager)

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω μιας και δεν έχω αυτή τη συσκευή. Γι' αυτό σου πρότεινα να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου(αν υπάρχει εδώ) ή στο xda, ώστε να πάρεις πιο έγκυρες απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

ΤΟ τηλεφωνο δεν ανοιγει οτι και να κανω.Ουτε ξεκιναει να κανει boot στο λειτουργικο ουτε μπαινει στο cwm .Το εβαλα σε download mode για να φλασαρω με το KDZ και η διαδικασια ολοκληρωθηκε κανονικα αλλα οταν πατησα το κουμπι ενεργοποιησης του κινητου παλι τα ιδια , δεν ανοιγε με τιποτα

Καμια ιδεα?

(Το ξερω οτι σχεδον κανεις πλεον δεν εχει το κινητο αυτο αλλα ειπα να κανω μια τελευταια προσπαθεια)

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

ΤΟ τηλεφωνο δεν ανοιγει οτι και να κανω.Ουτε ξεκιναει να κανει boot στο λειτουργικο ουτε μπαινει στο cwm .Το εβαλα σε download mode για να φλασαρω με το KDZ και η διαδικασια ολοκληρωθηκε κανονικα αλλα οταν πατησα το κουμπι ενεργοποιησης του κινητου παλι τα ιδια , δεν ανοιγε με τιποτα

Καμια ιδεα?

(Το ξερω οτι σχεδον κανεις πλεον δεν εχει το κινητο αυτο αλλα ειπα να κανω μια τελευταια προσπαθεια)

επειδη μπορει να κολησει σε αυτο το σημειο ξανακανε HARD RESET βγάλε την μπαταριά, την ξαναβάζεις και πατάς μαζί το power+volume down η το up παιζει πολλες φορες το cwm...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω καταρχας που μπηκες στον κοπο να απαντησεις.ΝΟμιζω ειχα διαβασε οτι εαν χρησιμοποιήσεις το kdz και βαλεις μεσω αυτου μια rom τοτε το cwm (δηλαδη η custom recovery) χανεται και επανερχεται η εργοστασιακη.

Πατησα τα κουμπια για hard reset χωρις αποτελεσμα , το κινητο δεν ανοιγει με τιποτα...Μονο μεσω download mode αναβει η οθονη

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

ΤΟ τηλεφωνο δεν ανοιγει οτι και να κανω.Ουτε ξεκιναει να κανει boot στο λειτουργικο ουτε μπαινει στο cwm .Το εβαλα σε download mode για να φλασαρω με το KDZ και η διαδικασια ολοκληρωθηκε κανονικα αλλα οταν πατησα το κουμπι ενεργοποιησης του κινητου παλι τα ιδια , δεν ανοιγε με τιποτα

Καμια ιδεα?

(Το ξερω οτι σχεδον κανεις πλεον δεν εχει το κινητο αυτο αλλα ειπα να κανω μια τελευταια προσπαθεια)

 

Στις 20 Αυγούστου έπαθα κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Το πήγα σε τοπικό "μάστορα" και μου είπε ότι δεν παίρνει καθόλου ρεύμα η πλακέτα, ούτε απευθείας που το δοκίμασε, μάλλον "κάηκε" η πλακέτα..... Δοκίμασα και hard reset μόλις, αλλά τίποτα! Πρώτη φορά που με "κρεμάει" συσκευή της LG! Το έβαλα στο ρεύμα για λίγο για να ξαναδοκιμάσω reset. Μετά, αν το θέλει κανείς για ανταλλακτικά, ας μου το πει να το στείλω!

Η ζωή είναι ΠΟΛΥ μικρή, μην χάνεις ούτε μέρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Στις 20 Αυγούστου έπαθα κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Το πήγα σε τοπικό "μάστορα" και μου είπε ότι δεν παίρνει καθόλου ρεύμα η πλακέτα, ούτε απευθείας που το δοκίμασε, μάλλον "κάηκε" η πλακέτα..... Δοκίμασα και hard reset μόλις, αλλά τίποτα! Πρώτη φορά που με "κρεμάει" συσκευή της LG! Το έβαλα στο ρεύμα για λίγο για να ξαναδοκιμάσω reset. Μετά, αν το θέλει κανείς για ανταλλακτικά, ας μου το πει να το στείλω!

 

Ρευμα ειμαι σιγουρος οτι περνει γιατι μπορει να μπει σε download mode αλλα μεχρι εκει , τιποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Ρευμα ειμαι σιγουρος οτι περνει γιατι μπορει να μπει σε download mode αλλα μεχρι εκει , τιποτα παραπανω

 

Περαστικά μας, τότε, χαχαχα! Πρώτη φορά με "πουλάει" η LG (λίγο πριν κλείσει τα 3 χρόνια να τα παίζει το κινητό, πάλι καλά θα έλεγε άλλος, που κράτησε τόσο!). Τώρα το σκέφτομαι διπλά για το Flex2....Μου φαίνεται θα φύγω για Xiaomi Redmi Net 3 Pro, κινητάρα μοιάζει!

Η ζωή είναι ΠΟΛΥ μικρή, μην χάνεις ούτε μέρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Στις 20 Αυγούστου έπαθα κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Το πήγα σε τοπικό "μάστορα" και μου είπε ότι δεν παίρνει καθόλου ρεύμα η πλακέτα, ούτε απευθείας που το δοκίμασε, μάλλον "κάηκε" η πλακέτα..... Δοκίμασα και hard reset μόλις, αλλά τίποτα! Πρώτη φορά που με "κρεμάει" συσκευή της LG! Το έβαλα στο ρεύμα για λίγο για να ξαναδοκιμάσω reset. Μετά, αν το θέλει κανείς για ανταλλακτικά, ας μου το πει να το στείλω!

Έχει το δικό μου ραγισμένη οθόνη. Λες να το φτιάξω με το δικό σου;

Κατά τα άλλα δουλεύει ακόμα το καημένο.:lol:

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει το δικό μου ραγισμένη οθόνη. Λες να το φτιάξω με το δικό σου;

Κατά τα άλλα δουλεύει ακόμα το καημένο.:lol:

 

Να στο στείλω, αν θέλεις.....

Η ζωή είναι ΠΟΛΥ μικρή, μην χάνεις ούτε μέρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Λες; Άμα σου είναι άχρηστο θα το ήθελα. Στέλνω π.μ.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, επεσε το κινητακι στα χερια μ!

καθως το περιεργαζομουν στη δουλεια αποφασισα λογω βαρεμαρας να το ρουταρω με κινγκ ρουτ γτ δεν ειχα υπολογιστη κοντα μ αλλα ηθελα να βαλω αλλο SU και για να μην τα πολυλογω κατεληξε να ανοιγει και να γραφει lg security error!

το επανεφερα το απογευμα με το lg mobile support tool αλλα μου εβαλε την κιτκατ της ΤΙΜ...οπότε αφου θα την ξανααλλαξω ας το σκαλισω λιγο παραπερα οποτε ρωταω

ποιο recovery προτεινετε? twrp ή CWM?

ποια ρομ? την θελω ελαφρια και stable...

το κινητο θα το εχω ως back up κυριως! ευχαριστω προκαταβολικα!

 

PS βρηκα αυτο το πολυ ενδιαφέρον

που ειναι σχετικα προσφατο και εχει ολα τα λινκς για να μην χανεσαι!
Link to comment
Share on other sites

καθως το περιεργαζομουν στη δουλεια αποφασισα λογω βαρεμαρας να το ρουταρω

Να σαι καλα. Ειναι ισως ο πιο ειλικρινης λογος για πειραγμα κινητου που εχω διαβασει στο φορουμ.

Δυστυχως ομως λογω μικρης δημοτικοτητας της συσκευης, δεν υπαρχουν και πολλες καλες καστομ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα. Ειναι ισως ο πιο ειλικρινης λογος για πειραγμα κινητου που εχω διαβασει στο φορουμ.

Δυστυχως ομως λογω μικρης δημοτικοτητας της συσκευης, δεν υπαρχουν και πολλες καλες καστομ ρομ.

 

Χαχα κάπως έτσι.. Και πήγα στα τυφλά γτ δεν είχα υπολογιστή και βαριομουν να περιμένω ! Πιο πολύ ήθελα το ρουτ για να χαμηλωσω την φωτεινότητα γτ είναι πολύ υψηλή ακόμα κι όταν είναι στο minimum

Link to comment
Share on other sites

Χαχα κάπως έτσι.. Και πήγα στα τυφλά γτ δεν είχα υπολογιστή και βαριομουν να περιμένω ! Πιο πολύ ήθελα το ρουτ για να χαμηλωσω την φωτεινότητα γτ είναι πολύ υψηλή ακόμα κι όταν είναι στο minimum

 

πως χαμηλωνεις την φωτεινοτητα αν εισαι root?

Link to comment
Share on other sites

πως χαμηλωνεις την φωτεινοτητα αν εισαι root?
Υπάρχουν διάφορες εφαρμογές. Η καλύτερη είναι η f.lux:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.justgetflux.flux

Άσχετο αλλά αν σε ενδιαφέρει υπάρχει και για pc:

https://justgetflux.com/

Link to comment
Share on other sites

Στις 20 Αυγούστου έπαθα κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Το πήγα σε τοπικό "μάστορα" και μου είπε ότι δεν παίρνει καθόλου ρεύμα η πλακέτα, ούτε απευθείας που το δοκίμασε, μάλλον "κάηκε" η πλακέτα..... Δοκίμασα και hard reset μόλις, αλλά τίποτα! Πρώτη φορά που με "κρεμάει" συσκευή της LG! Το έβαλα στο ρεύμα για λίγο για να ξαναδοκιμάσω reset. Μετά, αν το θέλει κανείς για ανταλλακτικά, ας μου το πει να το στείλω!

 

βρηκατε καμια λυση εχω ενος φιλου και εχει το ιδιο θεμα να την ψαξω η κάηκε λετε η πλακετα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...