Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει η δυνατότητα μπλοκαρισματος ανεπιθύμητων εισερχόμενων κλήσεων απο τη συσκευή???

Τι εννοείς όταν γράφεις "μπλοκαρίσματος".

Υπάρχει η δυνατότητα από το ίδιο το σύστημα να τοποθετούνται σε 'reject list' και εφόσον επιλεγεί αυτή η δυνατότητα, όταν ο κάθε συγκεκριμένος αριθμός καλεί εμφανίζεται να είναι απασχολημένη η γραμμή.

Για τη συγκεκριμένη ευκολία δεν χρειάζεται κάποια πρόσθετη εφαρμογή και διατίθεται μέσα από την επιλογή settings/call/call reject, ενώ με απλό tap πάνω στον ανεπιθύμητο αριθμό που έχει ήδη καλέσει υπάρχει επιλογή για καταχώρησή του στην 'reject list'.

Παρόμοια ευκολία νομίζω υπάρχει και για ανεπιθύμητα sms.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς όταν γράφεις "μπλοκαρίσματος".

Υπάρχει η δυνατότητα από το ίδιο το σύστημα να τοποθετούνται σε 'reject list' και εφόσον επιλεγεί αυτή η δυνατότητα, όταν ο κάθε συγκεκριμένος αριθμός καλεί εμφανίζεται να είναι απασχολημένη η γραμμή.

Για τη συγκεκριμένη ευκολία δεν χρειάζεται κάποια πρόσθετη εφαρμογή και διατίθεται μέσα από την επιλογή settings/call/call reject, ενώ με απλό tap πάνω στον ανεπιθύμητο αριθμό που έχει ήδη καλέσει υπάρχει επιλογή για καταχώρησή του στην 'reject list'.

Παρόμοια ευκολία νομίζω υπάρχει και για ανεπιθύμητα sms.

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας! Μου έφερε σήμερα ένα L9 II ο αδερφός μου το οποίο του έχει κολλήσει στο logo της LG (boot loop).

Επειδή είμαι αρχάριος, μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται να το διορθώσω και αν ναι να μου δώσει link για κάποιο οδηγό?

Δοκίμασα ήδη hard reset χωρίς επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός από δοκιμή ξανά εγκατάστασης ρομ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391845
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός από δοκιμή ξανά εγκατάστασης ρομ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391845

 

Θα το δοκιμάσω. Σ'ευχαριστώ!

 

EDIT: Πέτυχε. Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Eatos
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω ενεργοποιημένη την επιλογή smart screen κι ενώ ορισμένες φορές βλέπω να εμφανίζεται το σχετικό εικονίδιο στην μπάρα ενημερώσεων (προφανώς όταν αντί να σβήσει η οθόνη ενεργοποιείται η smart screen και παραμένει ανοιχτή), ωστόσο όταν η οθόνη κλείσει μετά την παρέλευση του χρόνου αναμονής της (που τον έχω ορίσει στο 1 λεπτό) δεν ξανανοίγει αυτόματα όταν η συσκευή στρέφεται στο πρόσωπό μου, πχ όταν υπάρχει σε εξέλιξη εισερχόμενη ή εξερχόμενη κλήση, ενώ απ'όσο θυμάμαι παλιότερα δεν συνέβαινε αυτό. Είναι φυσιολογικό ή πρέπει άραγε να ρυθμίσω και κάτι άλλο;

 

EDIT: Έβαλα μικρότερο χρόνο λειτουργίας (15 sec) και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους ενδιαφέρονται ακόμα και ψάχνανε λύση για μόνιμο root στην 4.4.2

http://forum.xda-developers.com/optimus-l3-l5-l7-l9-ii/development/root-stock-kitkat-v20h-permanent-root-t3348255

Πολύ απλός και κατανοητός οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται ακόμα και ψάχνανε λύση για μόνιμο root στην 4.4.2

http://forum.xda-developers.com/optimus-l3-l5-l7-l9-ii/development/root-stock-kitkat-v20h-permanent-root-t3348255

Πολύ απλός και κατανοητός οδηγός.

 

Να'σαι καλά, θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται ακόμα και ψάχνανε λύση για μόνιμο root στην 4.4.2

http://forum.xda-developers.com/optimus-l3-l5-l7-l9-ii/development/root-stock-kitkat-v20h-permanent-root-t3348255

Πολύ απλός και κατανοητός οδηγός.

το δοκιμασα στην v20h αλλα δεν επιασε καθολου το root

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα στην v20h αλλα δεν επιασε καθολου το root

 

http://www.androidblog.gs/download-stump-root-apk-to-root-all-lg-devices/Δοκιμασε και αυτο δεν ξερω αν δουλευει στανταρ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μήπως παρέλειψες κάτι γιατί σε εμένα δούλεψε κατευθείαν. Και δεν ήτανε καθαρή εγκατάσταση της 4.4.2

 

Εγώ έχω άλλο θέμα, έχω την 20g και είμαι root. Οπότε είπα να περάσω την 20h με

το lg flash tool γιατί κάπου εδώ διάβασα οτι αν πάρω την αναβάθμιση από το κινητό με root θα κολλήσει. Και δοκίμασα να βάλω το kdz αρχείο αλλά δε τα κατάφερα.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βάλω την 20h και μετά να το rootάρω?

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω όχι. Αν σου έδειξε κατά τη διάρκεια της διαδικασίας ότι το πρόγραμμα (lg tools) κόλλησε, είναι φυσιολογικό. Μετά από λίγο συνεχίζει. Edited by puzzle
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο κινητάκι. Τι προτείνετε από ρομ; Δε με νοιάζει αν είναι stock ή custom απλά να είναι όσο το δυνατόν πιο σταθερή και να μην κολλάει όπως αυτή που έχει τώρα η οποία είναι η D60520h-EUR-XX βασισμένη σε android 4.4.2. Απλως επειδή θα το δώσω σε φιλικό πρόσωπο θα ήθελα να κάνει τα βασικά χωρίς πολλά κολλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Επεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο κινητάκι. Τι προτείνετε από ρομ; Δε με νοιάζει αν είναι stock ή custom απλά να είναι όσο το δυνατόν πιο σταθερή και να μην κολλάει όπως αυτή που έχει τώρα η οποία είναι η D60520h-EUR-XX βασισμένη σε android 4.4.2. Απλως επειδή θα το δώσω σε φιλικό πρόσωπο θα ήθελα να κάνει τα βασικά χωρίς πολλά κολλήματα.

 

Η δική μου εμπειρία λέει ότι η έκδοση που δίνει η LG, η τελευταία KitKat 4.4.2 D60520h-EUR-XX είναι η πιο σταθερή σε KitKat. Οποιαδήποτε άλλη επίσημη KitKat μου δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα.

Η κατάσταση έχει σταθεροποιηθεί και το κινητό δουλεύει πολύ καλά πλέον.

Τώρα αν θες να κρατήσεις την 4.1 που είναι η εργοστασιακή, οκ.

Πάνε 2.5 χρόνια που έχω το κινητό και δεν θυμάμαι αν λειτουργούσε καλά, δεν είχα και εμπερία με smartphones τότε.

Οι πιο πολλοί λένε ότι λειτουργεί καλά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποια ρομ που να πηγαίνει πιο καλά από τη συγκεκριμένη. Το κινητό κολλάει αρκετά και βασικά γι' αυτό μου το έδωσε ο προηγούμενος κατοχός του, μήπως καταφέρω να το αναστήσω. Από καστομιές cyanogenmod κτλ δεν υπάρχει κάποια αξιοπιστη;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία ερώτηση γενικότερου ενδιαφέροντος, αλλά μια που έχω το L9 ii (μαμά rom, root) είπα να την γράψω εδώ. Είναι να αλλάξω κινητό και για όλα είμαι οκ εκτός από ένα. Δεν ξέρω πως θα σώσω την πρόοδό μου σε ένα παιχνίδι και συγκεκριμένα το subway surfers. Έχω προχωρήσει τόσο πολύ και λυπάμαι να το ξεκινήσω από την αρχή. Αν βοηθήσει κάποιος θα είμαι υπόχρεος. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση γενικότερου ενδιαφέροντος, αλλά μια που έχω το L9 ii (μαμά rom, root) είπα να την γράψω εδώ. Είναι να αλλάξω κινητό και για όλα είμαι οκ εκτός από ένα. Δεν ξέρω πως θα σώσω την πρόοδό μου σε ένα παιχνίδι και συγκεκριμένα το subway surfers. Έχω προχωρήσει τόσο πολύ και λυπάμαι να το ξεκινήσω από την αρχή. Αν βοηθήσει κάποιος θα είμαι υπόχρεος. Ευχαριστώ.

 

Αφού είσαι root, δοκίμασε το Titan Backup. Δε μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δουλεύει με όλα τα παιχνίδια, αλλά μου έχει δουλέψει με πολλά.

 

Το εμπιστεύομαι κάθε φορά που κάνω wipe το Android για να περάσω/δοκιμάσω άλλο ROM. Είναι η ultimate λύση για backup app+system settings.

 

Η εμπορική έκδοση έχει σημαντικό πλεονέkτημα (έναντι της δωρεάν) ότι σου επιτρέπει να κάνεις one click restore, αντί να επιλέγεις τις εφαρμογές μία μία. Στην περιπτωσή σου, βέβαια, βολεύεσαι και με το τζάμπα :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι root, δοκίμασε το Titan Backup. Δε μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δουλεύει με όλα τα παιχνίδια, αλλά μου έχει δουλέψει με πολλά.

 

Το εμπιστεύομαι κάθε φορά που κάνω wipe το Android για να περάσω/δοκιμάσω άλλο ROM. Είναι η ultimate λύση για backup app+system settings.

 

Η εμπορική έκδοση έχει σημαντικό πλεονέkτημα (έναντι της δωρεάν) ότι σου επιτρέπει να κάνεις one click restore, αντί να επιλέγεις τις εφαρμογές μία μία. Στην περιπτωσή σου, βέβαια, βολεύεσαι και με το τζάμπα :)

 

Ευχαριστώ πολύ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος θέμα με τα μηνυματα,ορισμένες φορές καθηστερουν ή έρχοντε όλα μαζεμένα...

 

Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα με το συγκεκριμένο. Σε αυτό το forum όμως έχω διαβάσει ότι, όσοι είχαν παρόμοια προβλήματα, τα έλυσαν με το τελευταίο FW της LG, το 20h (ίσως και το 20g). Επίσης πολλοί έχουν αναφέρει ότι προς αυτή την κετεύθυνση τους βοήθησε και το Textra.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος θέμα με τα μηνυματα,ορισμένες φορές καθηστερουν ή έρχοντε όλα μαζεμένα...

 

Το είχα σε δύο συσκευές. Χάσαμε μηνύματα. Λύθηκε με το Textra.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω cwm recovery και την cm11 και έλεγα να εγκαταστήσω custom kernel ωστε να κανω overclock τον επεξεργαστη . Μπορείτε να μου δώσετε κανένα link για να κατεβασω ? έχει διαφορετική διαδικασία από το πέρασμα μιας custom ROM?

EDIT: Περασα την paranoid και ενω ολα τα υπολοιπα λειτουργουν μια χαρα , δεν μπορει να συνδεθει με την καμερα.Καμια λυση?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Edited by panira
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...