Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εχετε να μου προτεινετε μια stable custom rom για να βαλω στο κινητο; Υπαρχει ακομα υποστηριξη;

 

Λίγο πριν το αφήσω είχα aosp extended. Αρκετά καλή μπορώ να πω. Μετά υπάρχει και η lineage os αμα θες να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να μου προτεινετε μια stable custom rom για να βαλω στο κινητο; Υπαρχει ακομα υποστηριξη;

 

Πέρνα την Kitkat (original) με LG Flash Tool 2014 και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.....!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω την MM stock. Το θεμα ειναι να παω μπροστα, οχι πισω.

 

Μάλλον lollipop θες να πεις. Το g2 δεν πήρε ποτέ official mm.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ηθελα να πω. Τωρα εχει την v30d 5.0.2 εκδοση android. Το θεμα ειναι τωρα τι κανω.. Εχει στο xda καποιες rom, αλλα δεν ξερω αν ειναι bug free.
Link to comment
Share on other sites

Όσο το είχα, οι stock based ειχαν καλύτερη διαχείριση της ram. Ενώ πάνε σφαίρα οι los/aosp, έχουν πολύ χαμηλό όριο ελεύθερης ram με αποτέλεσμα οπότε τιγκαρει η μνήμη να τρως αρκετή αναμονή στο άνοιγμα νέων εφαρμογών. Άσε που σε πολλές από αυτές δεν δουλεύει το led του power button στις ειδοποιήσεις.

 

Για μένα είτε βαζεις official kitkat είτε καμιά stock based τύπου google edition με kernel xceed 14 (εγώ τουλάχιστον σε αυτή είχα καταλήξει).

Link to comment
Share on other sites

Όσο το είχα, οι stock based ειχαν καλύτερη διαχείριση της ram. Ενώ πάνε σφαίρα οι los/aosp, έχουν πολύ χαμηλό όριο ελεύθερης ram με αποτέλεσμα οπότε τιγκαρει η μνήμη να τρως αρκετή αναμονή στο άνοιγμα νέων εφαρμογών. Άσε που σε πολλές από αυτές δεν δουλεύει το led του power button στις ειδοποιήσεις.

 

Για μένα είτε βαζεις official kitkat είτε καμιά stock based τύπου google edition με kernel xceed 14 (εγώ τουλάχιστον σε αυτή είχα καταλήξει).

Απ'οτι βλεπω ο συγκεκριμενος συνδιασμος πρεπει να ειναι αρκετα δυνατος, το εχουν αρκετοι απ το xda.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Εγώ είμαι 2 χρόνια με Google edition και xceed

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχει Ota updates ή καθε φορα κανεις clean/dirty flash;
Δεν έχει ota. Δεν χρειάζεσαι όμως. Δεν υπάρχει καλύτερος συνδιασμός στη lollipop για μένα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ota. Δεν χρειάζεσαι όμως. Δεν υπάρχει καλύτερος συνδιασμός στη lollipop για μένα.
Εχεις βαλει και το lg dialer & contacts που υπαρχει στο xda μαζι με την rom; Θελει καποια αλλη προετοιμασια; Κανω wipe system,data,cache ή θελει και format data; Θα κανω clean install.
Link to comment
Share on other sites

Μπρικαρα το κινητο και μετα απο αρκετες ωρες το επανεφερα ξανα.. Μεγαλη ταλαιπωραι και μεχρι το βραδυ πρεπει να το τελειωσω για να το δωσω στον φιλο μου.. Μου ειχε βγαλει μαυρη οθονη με το μηνυμα <fastboot mode started> και δεν εκανε τιποτε αλλο..

 

Εκανα full wipe, flash google edition.zip, flash lg dialer&contacs.zip, flash xceed kernel.zip και μετα μου εβγαλε αυτο το μηνυμα.. Τι εκανα λαθος; Ισως επειδη με το που τελειωσε το flashαρισμα της rom δεν εκανα ρεσταρτ, αλλα πηγα κατευεθειαν twrp και flashαρα τα υπολοιπα zip; Τωρα θα τα ζιπαρω ενα-ενα να δω τι φταιει.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Οντως το xceed kernel προκαλει το brick. Το ξαναεκανε.. Δεν καταλαβαινω..

 

Ποια έκδοση του έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του έβαλες;
https://androidfilehost.com/?fid=24269982087010258

 

SuperSu 2.46 και TWRP 2.8.6.1.

 

Θα βαλω απλα την google edition και δε ξανακανω αλλα πειραματα. Εχασα ολη την ημερα μου σημερα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έβαλες είναι για D800!

Το δικό μας είναι D802.

Βάλε αυτόν:

https://www.dropbox.com/s/lf6j78a7budteit/D802-LP-prod-bld14-wpr.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έβαλες είναι για D800!

Το δικό μας είναι D802.

Βάλε αυτόν:

https://www.dropbox.com/s/lf6j78a7budteit/D802-LP-prod-bld14-wpr.zip?dl=0

OMFG!!! ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ! :ninja: ΕΙΜΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ!

 

Το μονο θετικο οτι εμαθα να επαναφερω κινητο απο hard bricked.. Ολα με εντολες μεσω adb..

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει καλα πλεον. Υπαρχει και καποιος γρηγορος τροπος για περαιτερω debloat; Θελω να βγαλω καποιες εφαρμογες της google.

 

Επισης πως καταλαβαινω οτι οντως περασα τον xceed kernel; Στις πληροφοριες του κινητου γραφει kernel version 3.4.0, δλδ αν θυμαμαι καλα οτι εγραφε και πριν.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει καλα πλεον. Υπαρχει και καποιος γρηγορος τροπος για περαιτερω debloat; Θελω να βγαλω καποιες εφαρμογες της google.
Ωραία. Πήγαινε στις ρυθμίσεις των εφαρμογών και κάνε disable αυτές που δε θες. Αλλιώς κάνεις root και με το titanium απεγκαταστείς τις εφαρμογές.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει καλα πλεον. Υπαρχει και καποιος γρηγορος τροπος για περαιτερω debloat; Θελω να βγαλω καποιες εφαρμογες της google.

 

Επισης πως καταλαβαινω οτι οντως περασα τον xceed kernel; Στις πληροφοριες του κινητου γραφει kernel version 3.4.0, δλδ αν θυμαμαι καλα οτι εγραφε και πριν.

 

Βασικά μπορούσες απλά να βάλεις κάποιο πιο ελαφρύ gapps. Δεν θυμάμαι το ακριβές όνομα αλλά είναι μια έκδοση που έχει μόνο το playstore.

 

Αλλά αφού το στησες, αν τυχόν έχεις ρουταρει κατεβασε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop δώσε άδεια ρουτ, πήγαινε εφαρμογές και κάνεις uninstall αυτές που δεν θες. Αφού ολοκληρώσεις κανεις reboot και ετοιμο. (Μπορείς να σβήσεις το app)

 

Υπόψιν αυτή την εφαρμογή τη προτείνω καθαρά για λόγους ευκολίας. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλιώς κάνεις root και με το titanium απεγκαταστείς τις εφαρμογές.

 

Γερνάω και δεν βλέπω. :p Σωστός ο turac. :)

 

Καλού κακού πριν σβήσει οτιδήποτε ας κάνει ένα back up.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει καλα πλεον. Υπαρχει και καποιος γρηγορος τροπος για περαιτερω debloat; Θελω να βγαλω καποιες εφαρμογες της google.

 

Επισης πως καταλαβαινω οτι οντως περασα τον xceed kernel; Στις πληροφοριες του κινητου γραφει kernel version 3.4.0, δλδ αν θυμαμαι καλα οτι εγραφε και πριν.

 

Αμα δεν βαριέσαι πέρασε την ρομ παλι κ για gapps βαλε τα Pico. Περιέχει μόνο play store κ ότι χρειαστείς μετά το κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πως καταλαβαινω οτι οντως περασα τον xceed kernel; Στις πληροφοριες του κινητου γραφει kernel version 3.4.0, δλδ αν θυμαμαι καλα οτι εγραφε και πριν.

Θυμάμαι κάποτε μ' αυτό βλέπαμε τον kernel που έχουμε:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν βαριέσαι πέρασε την ρομ παλι κ για gapps βαλε τα Pico. Περιέχει μόνο play store κ ότι χρειαστείς μετά το κατεβάζεις.
Γίνεται όμως κάτι τέτοιο ή τα gapps της rom μπαίνουν υποχρεωτικά; Σε πολλές ρομ δεν γίνεται, για αυτό ρωτάω.

 

Με το titanium backup καμία φορά όταν έκανα uninstall εφαρμογές εμφάνιζε κάποια μηνύματα λάθους στο ξεκάρφωτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...