Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπόρεσα να βρω από που αλλάζουν θέση τα χομ μπατον. Υπάρχει τέτοια ρύθμιση ή εγω δεν την βλέπω?

Ρυθμίσεις - επεκτάσεις - πλοήγηση - γραμμή πλοήγησης - ρυθμίσεις έξυπνης μπάρας - επεξεργασία κουμπιών εναλλαγης

Το πατάς κ όταν εμφανιστεί επάνω το κόκκινο "Χ" σημαίνει ότι μπορείς να τροποποιήσεις ό,τι θέλεις. Πχ κρατάς πατημένο το "back" button κ το σέρνεις πιο δεξιά, ή προσθέτεις κι άλλα πλήκτρα κλπ.Όταν τελειώσεις πατάς επάνω το κόκκινο Χ για να αποθηκευτούν οι αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - επεκτάσεις - πλοήγηση - γραμμή πλοήγησης - ρυθμίσεις έξυπνης μπάρας - επεξεργασία κουμπιών εναλλαγης

Το πατάς κ όταν εμφανιστεί επάνω το κόκκινο "Χ" σημαίνει ότι μπορείς να τροποποιήσεις ό,τι θέλεις. Πχ κρατάς πατημένο το "back" button κ το σέρνεις πιο δεξιά, ή προσθέτεις κι άλλα πλήκτρα κλπ.Όταν τελειώσεις πατάς επάνω το κόκκινο Χ για να αποθηκευτούν οι αλλαγές.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδια.

Απο srk 30f που ειμαι αξιζει να παω σε καποια ρομ βασισμενη σε android 6 η 7;

Αν ναι ποια μου προτείνεται;

Ποια ειναι τα θετικα και τα αρνητικά σε σχεση με αυτην που εχω;

Χάνουν στο θεμα καμερα η οχι;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι καμποσο καιρο με dorimanx (ΚΚ), αλλα θελω να γυρισω στον στοκ,

γιατι ουτε ο server του adaway μου δουλευει (μαλλον απο οταν φλασαρα τον dorimanx kernel),

ενω εχω και τεραστια προβληματα με 3g/h,

πως θα βρω ποιον kernel ειχα πριν για να γυρισω σε αυτον;

πηγα να φλασαρω χθες εναν που ειχα, αλλα μετα το reboot μου κολλησε στο lg logo,

ευτυχως καταφερα και το επανεφερα απο το twrp backup,

αλλα πως θα βαλω τον στοκ κερνελ;

Link to comment
Share on other sites

Με τη στοκ ρομ πακέτο

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να φορτωσω ολοκληρη τη ρομ, δεν γινεται να φλασαρω μονο kernel,

οπως οταν φορτωσα τον dorimanx;

 

edit: οκ το βρήκα, έπρεπε να φλασαρω και boot loader

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Το g2 μου τα έχει παίξει... Κολλάει πάρα πολύ κλείνει τις εφαρμογές αμέσως... Μου την έχει δώσει στα νεύρα... Τι ρομ να του περάσω να στρώσει λίγο; τώρα έχω λολιποπ...
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Το g2 μου τα έχει παίξει... Κολλάει πάρα πολύ κλείνει τις εφαρμογές αμέσως... Μου την έχει δώσει στα νεύρα... Τι ρομ να του περάσω να στρώσει λίγο; τώρα έχω λολιποπ...

 

D80220d_00.kdz Kitkat :superman: και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ...!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα , μετά απο καιρό πάλι εδώ.. Πλεον κάτοχος xiaomi αλλά το θηρίο (G2) το κράτησα και να που χρειάστηκε..

Mετά απο χαλασμένη μπαταρία του iphone της μητέρας μου πήρα την δύσκολη απόφαση να της δώσω το G2. Έλα όμως που lagαρε δίχως αύριο.. Πάω να του κάνω ένα wipe cache και επέλεξα και κάτι ακόμα αλλά δεν θυμάμαι τι και δυστυχώς τώρα έχει κολλήσει στο σήμα της LG. Αν θυμάμαι καλά google edition 1.5 είχα. Παιδιά καμια βοήθεια γιατί έχω ξενερώσει με το ΤΕΡΑΣ. Όχι έτσι απ' ο πουθενά ρε ****το..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μετά απο καιρό πάλι εδώ.. Πλεον κάτοχος xiaomi αλλά το θηρίο (G2) το κράτησα και να που χρειάστηκε..

Mετά απο χαλασμένη μπαταρία του iphone της μητέρας μου πήρα την δύσκολη απόφαση να της δώσω το G2. Έλα όμως που lagαρε δίχως αύριο.. Πάω να του κάνω ένα wipe cache και επέλεξα και κάτι ακόμα αλλά δεν θυμάμαι τι και δυστυχώς τώρα έχει κολλήσει στο σήμα της LG. Αν θυμάμαι καλά google edition 1.5 είχα. Παιδιά καμια βοήθεια γιατί έχω ξενερώσει με το ΤΕΡΑΣ. Όχι έτσι απ' ο πουθενά ρε ****το..

Προφανώς έκανες wipe και το system και έμεινες χωρίς λειτουργικό!

Σε TWRP φαντάζομαι μπαίνει!

Μπορείς να βάλεις την Google edition σε ένα στικάκι, να μπεις TWRP, wipe cache, dalvik cache, system και data, στη συνέχεια install zip την Google edition........ και λογικά ανοίγει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έκανες wipe και το system και έμεινες χωρίς λειτουργικό!

Σε TWRP φαντάζομαι μπαίνει!

Μπορείς να βάλεις την Google edition σε ένα στικάκι, να μπεις TWRP, wipe cache, dalvik cache, system και data, στη συνέχεια install zip την Google edition........ και λογικά ανοίγει κανονικά!

 

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλα δυστυχώς μετά απο 1,5 χρόνο δεν θυμάμαι τπτ.

1) Πως μπαίνω σε TWRP

2) Είχε κάτι φώτος μέσα και πρέπει να τις επαναφέρω

3) Που βρίσκω την google edition?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλα δυστυχώς μετά απο 1,5 χρόνο δεν θυμάμαι τπτ.

1) Πως μπαίνω σε TWRP

2) Είχε κάτι φώτος μέσα και πρέπει να τις επαναφέρω

3) Που βρίσκω την google edition?

 

1) Με σβηστό κινητό κρατάς πατημένο volume down και power button, μόλις εμφανιστεί το logo τα αφήνεις και αμέσως τα ξαναπατάς.

2) Αν όντως έχεις ακόμη το custom recovery και δεν κάνεις format data, κάνοντας μόνο τα wipes που έγραψα στο προηγούμενο post, δε θα χάσεις τίποτα απ' την εσωτερική μνήμη.

3) https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-google-edition-release-thread-t3262929

Link to comment
Share on other sites

1) Με σβηστό κινητό κρατάς πατημένο volume down και power button, μόλις εμφανιστεί το logo τα αφήνεις και αμέσως τα ξαναπατάς.

2) Αν όντως έχεις ακόμη το custom recovery και δεν κάνεις format data, κάνοντας μόνο τα wipes που έγραψα στο προηγούμενο post, δε θα χάσεις τίποτα απ' την εσωτερική μνήμη.

3) https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-google-edition-release-thread-t3262929

 

Με βγάζει κατευθείαν να κάνω factory reset. Δεν έχει κάποια άλλη επιλογήΔν μπορώ κάπως να επαναφέρω τις φωτος?

Edited by tziminhio
Link to comment
Share on other sites

Με βγάζει κατευθείαν να κάνω factory reset. Δεν έχει κάποια άλλη επιλογήΔν μπορώ κάπως να επαναφέρω τις φωτος?

Αν έχεις ακόμη το custom recovery δε θα κάνει factory reset! Θα σε βάλει απλά στη recovery TWRP. Αν για κάποιο λόγο το έχασες, τότε θα κάνει όντως factory reset!

Δε θυμάμαι δυστυχώς αν μπορείς να πάρεις τα αρχεία σου πριν!

Θέλω όμως να πιστεύω ότι έχεις το TWRP και δε θα κάνει factory reset!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ακόμη το custom recovery δε θα κάνει factory reset! Θα σε βάλει απλά στη recovery TWRP. Αν για κάποιο λόγο το έχασες, τότε θα κάνει όντως factory reset!

Δε θυμάμαι δυστυχώς αν μπορείς να πάρεις τα αρχεία σου πριν!

Θέλω όμως να πιστεύω ότι έχεις το TWRP και δε θα κάνει factory reset!!

 

Πριν μπήκα κανονικά. Τώρα μόνο αυτη την επιλογή έχω. Factory reset.. Ουτε wipes ουτε τπτ.

Edited by tziminhio
Link to comment
Share on other sites

Πριν μπήκα κανονικά. Τώρα μόνο αυτη την επιλογή έχω. Factory reset.. Ουτε wipes ουτε τπτ.

Θα πατήσεις yes στο factory reset αλλά δε θα κάνει! Θα σε βάλει σε recovery mode....

Link to comment
Share on other sites

Θα πατήσεις yes στο factory reset αλλά δε θα κάνει! Θα σε βάλει σε recovery mode....

 

Λοιπό μπήκα κανονικά και πάλι. Ενώ υπάρχουν όλες οι εφαρμογές οι φωτος έχουν χαθεί. Στο googe photos υπάρχουν 5 απο διαφορετικες ημ/νίες . Δεν ξέρω γιατί. Καμια ιδέα?

Edited by tziminhio
Link to comment
Share on other sites

Λοιπό μπήκα κανονικά και πάλι. Ενώ υπάρχουν όλες οι εφαρμογές οι φωτος έχουν χαθεί. Στο googe photos υπάρχουν 5 απο διαφορετικες ημ/νίες . Δεν ξέρω γιατί. Καμια ιδέα?

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να επαναφέρω κάπως τις φωτογραφίες. Τουλάχιστον για να γλιτώσω τα λαγκαρίσματα προτείνετε άλλον κερνελ ή κάποια άλλη ρομ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να επαναφέρω κάπως τις φωτογραφίες. Τουλάχιστον για να γλιτώσω τα λαγκαρίσματα προτείνετε άλλον κερνελ ή κάποια άλλη ρομ? Ευχαριστώ.

 

Για rom εβαλες google edition 1.5 που ειναι σε lollipop? Αν ναι, πέρνα τον xceed 14 για kernel.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να επαναφέρω κάπως τις φωτογραφίες. Τουλάχιστον για να γλιτώσω τα λαγκαρίσματα προτείνετε άλλον κερνελ ή κάποια άλλη ρομ? Ευχαριστώ.

 

Πέρνα την Kitkat (original) με LG Flash Tool 2014 και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.....!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Για rom εβαλες google edition 1.5 που ειναι σε lollipop? Αν ναι, πέρνα τον xceed 14 για kernel.

 

Που τον βρίσκω και πως περνάω? Σορρυ αλλά μετά απο 1,5 χρόνο τα έχω ξεχάσει τελείως. ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Που τον βρίσκω και πως περνάω? Σορρυ αλλά μετά απο 1,5 χρόνο τα έχω ξεχάσει τελείως. ευχαριστώ κ πάλι.

 

Τωρα το αρχειο δεν το χω πια να στο στειλω. Αλλα φανταζομαι πως με μια αναζητηση θα το βρεις.

 

Όσο για το πως το περνας, ο kernel θελουμε να πατησει πανω στην rom. Οπότε περνάμε πρώτα την rom και μετά απο πάνω περνάμε τον kernel. Αν τυχον εχουμε ανοίξει το κινητό με τον μαμα kernel (δηλαδή πριν να περάσεις τον xceed εκδοση 14) κάνε wipe μονο cache και dalvik cache. Προσοχη, δουλεύει μόνο για roms βασισμένες σε lollipop (όπως η google edition).

 

Αρα, μεσω twrp κανουμε wipe τα πάντα εκτός απο Internal και μετά instal την rom (πχ google edition).

Αφου περάσουμε την rom κάνουμε instal τον kernel που αν τυχον ειχες bootarei κάνεις wipe cache και dalvik cache (κάνε ούτως ή αλλος μα κακο δεν κάνει).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...