Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την DU 11.4 είχα πριν την Cosmic, την βρίσκω λίγο αργή (σε σχέση με AOSP) να πω την αλήθεια και δεν την κράτησα.

Η DU δεν είναι aosp;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Η DU δεν είναι aosp;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι CAF που σημαίνει ότι έχει τροποποιηθεί με επιπλέον κώδικα για Qualcomm CPUs. Θεωρητικά θα έπρεπε όλες οι CAF να είναι ταχύτερες για το G2 σε σχέση με τις AOSP γιατί έχει τον Qualcomm Snapdragon 800. Αλλά δεν ξέρω γιατί, στην πράξη οι AOSP μέχρι τώρα μου φαίνονται πιο γρήγορες. (Το ίδιο κ στο GPad 8.3!)

 

 

καλησπέρα,ευχάριστα νέα (για όσους ενδιαφέρονται)

http://www.lineageosdownloads.com/lineage-os-15-supported-device-list/

H CM πλέον LineageOS χρησιμοποιεί "μείγμα" κώδικα CAF/ AOSP εντωμεταξύ. Οπότε Ανέστη θα έρθει η ώρα και για το O όπως φαίνεται :D

Link to comment
Share on other sites

την πολυτιμη βοηθεια σας.

στην προσπαθεια μου να περασω cloudy 3.3 στο g2 ετρεξα το autorec για να μου περασει kk bootloader.

η συσκευη πριν φορουσε gpe rom. ηταν πληρως λειτουργικο το τηλεφωνο. Root custom recovery και ολα κανονικα.

Επειδη ειχα χρονια να ασχοληθω μπηκα στην διαδικασια να περασω kk bootloader που πιθανον να ηταν περασμενο

Παρ ολα αυτα στο θεμα μας. Ετρεξα κανονικα autorec μετα μπηκα recovery εκανα τα wipe και εκανα install την cloudy 3.3 απο otg

Ανοιξε κανονικα. Μολις περασα τα βηματα μπηκα για να κανω επαναφορα εργοστασιακων οπως παντα μετα το πρωτο install μια rom.

Τωρα εχει μεινει με bootloop.

Η συσκευη δεν μπαινει recovery. Ανοιγει βγαζει το σημα της lg και ξανα κλεινει.

Συνεχεια αυτο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε download mode μπαίνει;;;

την πολυτιμη βοηθεια σας.

στην προσπαθεια μου να περασω cloudy 3.3 στο g2 ετρεξα το autorec για να μου περασει kk bootloader.

η συσκευη πριν φορουσε gpe rom. ηταν πληρως λειτουργικο το τηλεφωνο. Root custom recovery και ολα κανονικα.

Επειδη ειχα χρονια να ασχοληθω μπηκα στην διαδικασια να περασω kk bootloader που πιθανον να ηταν περασμενο

Παρ ολα αυτα στο θεμα μας. Ετρεξα κανονικα autorec μετα μπηκα recovery εκανα τα wipe και εκανα install την cloudy 3.3 απο otg

Ανοιξε κανονικα. Μολις περασα τα βηματα μπηκα για να κανω επαναφορα εργοστασιακων οπως παντα μετα το πρωτο install μια rom.

Τωρα εχει μεινει με bootloop.

Η συσκευη δεν μπαινει recovery. Ανοιγει βγαζει το σημα της lg και ξανα κλεινει.

Συνεχεια αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές αλλάζει ο συνδιασμός των κουμπιών για να μπεις recovery. Δοκίμασε [Power + Vol Down] και όταν δείξει το LG, άφησέ τα και πάτα [Vol Up + Vol Down]
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές αλλάζει ο συνδιασμός των κουμπιών για να μπεις recovery. Δοκίμασε [Power + Vol Down] και όταν δείξει το LG, άφησέ τα και πάτα [Vol Up + Vol Down]

 

Οκ θα το δοκιμασω

Υπαρχει περίπτωση να έπαθαν κατι τα κουμπια και να μην λειτουργούν

Μεχρι εχθες το βραδυ κανονικά δούλευαν

 

Τωρα εβαλα μια αλλη μητρικη στο τηλέφωνο η οποία παλι ειχε την ιδια gpe rom

Μπήκα εκανα τα wipes πέρασα την cloudy 3.3 κανονικα και δουλευει αψογα

Δεν εκανα μονο την διαδικασία για αλλαγή σε kk bootloader.

Δεν ξερω ποια εκδοση ειχε μέσα

Δουλευει κανονικά η συσκευή

Μπορω να καταλάβω αν εχει ηδη kk bootloader?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πως μπορείς να το δεις, αλλά αφού έχει GPE δεν θα έπρεπε να έχει ήδη KK bootloader;

 

Δεν ξερω. Εγω την ειχα περασει αλλα σιγουρα έχει κανα 2 χρονια και δεν θυμαμαι τιποτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ο οδηγός της πρώτης σελίδας αφορά μόνο root και custom recovery σε kitkat ή αφορά και lollipop; Αν όχι, υπάρχει κάποιος οδηγός root και εγκατάστασης twrp;

Αυτός κάνει; https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/tools-how-to-install-twrp-bump-d80230a-t3072186 Επίσης οι καλύτερες nougat rom ποιες είναι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες το έκανα αρκετές φορές και δουλεύει.

https://www.apkmirror.com/apk/kingroot-studio/kingroot/kingroot-5-0-2-release/kingroot-5-0-2-android-apk-download/

https://apkpure.com/d802-lg-g2-autorec-lollipop/b007.autorec2

 

Καλημέρα παιδιά. Ο οδηγός της πρώτης σελίδας αφορά μόνο root και custom recovery σε kitkat ή αφορά και lollipop; Αν όχι, υπάρχει κάποιος οδηγός root και εγκατάστασης twrp;

Αυτός κάνει; https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/tools-how-to-install-twrp-bump-d80230a-t3072186 Επίσης οι καλύτερες nougat rom ποιες είναι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ! Από nougat rom κάποια σταθερή και με καλή μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ο οδηγός της πρώτης σελίδας αφορά μόνο root και custom recovery σε kitkat ή αφορά και lollipop; Αν όχι, υπάρχει κάποιος οδηγός root και εγκατάστασης twrp;

Αυτός κάνει; https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/tools-how-to-install-twrp-bump-d80230a-t3072186 Επίσης οι καλύτερες nougat rom ποιες είναι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εδώ πως κάνουμε Root .

video.

Απο το play.google κάνεις εγκατάσταση το SuperSU όπου το τρέχεις για να είσαι Root.

 

Για να μπεις σε RECOVERY κατεβάζεις το D802T_AutoRec.apk το κανεις εγγατασταση σαν ενα απλό apk. για να μπεις σε σε RECOVERY κατάσταση, πατάς boton απενεργοποιηση και επανεκκίνηση, και σε ρωτά > εμείς μπαίνουμε σε Recovery mode.

 

Αφού κατεβάσεις & βάλεις σε ένα φάκελο την Rom & το Kernel που θέλεις το τοποθετείς στο κινητό και οταν μπεις σε RECOVERY επιλεγείς πρώτα wipe > Advanced Wipe> και τσεκάρεις >Dalvik Cache - system - Data- & Cache. Με τίποτα δεν κλικαρουμε το Internal Storage. Κατω με το βελακι κάνουμε Swipe to Wipe.

Αφού τελειώσει πατάμε Install και βρίσκουμε στην sd το φάκελο με την Rom & το Kernel που ειχαμε βαλει ...την κλικαρουμε και μετα Κατω με το βελάκι κάνουμε Swipe to Wipe. όταν ζητηθεί κάνουμε Rebbot και έτσι έχουμε περάσει την Rom...!!!

 

Αφού κάνουμε της ρυθμίσεις στο τηλ. για να περάσουμε Kernel κάνουμε τα ίδια όπως για την Rom μόνο που κάνουμε Wipe > Advanced Wipe κλικαρουμε μόνο Dalvik Cache & Cache και την περνάμε μετά όπως την Rom (Install κ.τ.λ.π.

 

***Ελπίζει να βοήθησα, αλλά πίστεψε με, φαίνονται πολλά αλλά είναι λίγα στην πράξει...!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πως κάνουμε Root .

video.

Απο το play.google κάνεις εγκατάσταση το SuperSU όπου το τρέχεις για να είσαι Root.

 

Για να μπεις σε RECOVERY κατεβάζεις το D802T_AutoRec.apk το κανεις εγγατασταση σαν ενα απλό apk. για να μπεις σε σε RECOVERY κατάσταση, πατάς boton απενεργοποιηση και επανεκκίνηση, και σε ρωτά > εμείς μπαίνουμε σε Recovery mode.

 

Αφού κατεβάσεις & βάλεις σε ένα φάκελο την Rom & το Kernel που θέλεις το τοποθετείς στο κινητό και οταν μπεις σε RECOVERY επιλεγείς πρώτα wipe > Advanced Wipe> και τσεκάρεις >Dalvik Cache - system - Data- & Cache. Με τίποτα δεν κλικαρουμε το Internal Storage. Κατω με το βελακι κάνουμε Swipe to Wipe.

Αφού τελειώσει πατάμε Install και βρίσκουμε στην sd το φάκελο με την Rom & το Kernel που ειχαμε βαλει ...την κλικαρουμε και μετα Κατω με το βελάκι κάνουμε Swipe to Wipe. όταν ζητηθεί κάνουμε Rebbot και έτσι έχουμε περάσει την Rom...!!!

 

Αφού κάνουμε της ρυθμίσεις στο τηλ. για να περάσουμε Kernel κάνουμε τα ίδια όπως για την Rom μόνο που κάνουμε Wipe > Advanced Wipe κλικαρουμε μόνο Dalvik Cache & Cache και την περνάμε μετά όπως την Rom (Install κ.τ.λ.π.

 

***Ελπίζει να βοήθησα, αλλά πίστεψε με, φαίνονται πολλά αλλά είναι λίγα στην πράξει...!!!

 

Ευχαριστώ πολύ! Έχω τρελαθεί στο nexus 4 να περνάω rom και πάνω κάτω γνωρίζω. Απλά κάποιοι λένε το kingoroot, για το oneclick και τώρα για το towelroot. Είναι όλες το ίδιο ασφαλές μέθοδοι;

Link to comment
Share on other sites

προσωρινες μεθοδοι ειναι ολες αυτες ετσι κι αλλιως, μετα κανεις replace με το supersu

 

Ευχαριστώ! Η πιο stable nougat κατά τη γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς το εξηγήσεις λίγο αυτό?

Έχω super su και μετά από επανεκκίνηση μου ζητάει ενημέρωση?Να την κάνω?

Κάποτε αν θυμάμαι καλά μου μπρίκαρε μετά από ενημέρωση του super su.

Ευχαριστώ πολύ

προσωρινες μεθοδοι ειναι ολες αυτες ετσι κι αλλιως, μετα κανεις replace με το supersu
Link to comment
Share on other sites

ναι, κι εμενα μου τα εκανε μανταρα το τελευταιο update του supersu,

και σε παρα πολυ κοσμο, χαμος εγινε στα φορουμς κλπ,

καλα που ειχαμε backup και γυρισαμε σ αυτο,

οποτε, καλυτερα να μην την κανετε για μενα,

ποιος ξερει τι μπορει να γινει παλι./..

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση της cloudy 3.3 η συσκευή είχε μέσα 9,5gb ελεύθερο χώρο.

Γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι το σωστό;

Θα έπρεπε να έχει παραπάνω?

Δεν είχα μέσα τίποτα στην συσκευή όταν το κοίταξα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 10 μένουν ελεύθερα στα 16 αρια.

Τόσο είχα κ εγώ..

Βέβαια το δικό μου είναι 32 αρι και προσπαθώ να βρω πως θα τα εμφανιστώ ξανά τα "χαμένα"...

Μετά την εγκατάσταση της cloudy 3.3 η συσκευή είχε μέσα 9,5gb ελεύθερο χώρο.

Γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι το σωστό;

Θα έπρεπε να έχει παραπάνω?

Δεν είχα μέσα τίποτα στην συσκευή όταν το κοίταξα

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 10 μένουν ελεύθερα στα 16 αρια.

Τόσο είχα κ εγώ..

Βέβαια το δικό μου είναι 32 αρι και προσπαθώ να βρω πως θα τα εμφανιστώ ξανά τα "χαμένα"...

 

Μάλιστα κατάλαβα. Είπα μήπως παίζει κανένα θέμα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...