Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νταξει, τον περασα κομπλε, ευχαριστω για την βοηθεια ρε :D

 

υποτιθεται πως μ αυτο θα εφευγαν τα wlan_wake, wlan_rx_wake, wlan_rd_wake,

αλλα ακομα εκει τα βλεπω; υποτιθεται τα περιοριζει;

 

και αλλο ενα (καλα μονος μου τα λεω, μονος μου τα ακουω, αλλα δεν εχει να κανει):

οταν παιρνουμε twrp backup ειναι μεσα και ο kernel;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

νταξει, τον περασα κομπλε, ευχαριστω για την βοηθεια ρε :D

 

υποτιθεται πως μ αυτο θα εφευγαν τα wlan_wake, wlan_rx_wake, wlan_rd_wake,

αλλα ακομα εκει τα βλεπω; υποτιθεται τα περιοριζει;

 

και αλλο ενα (καλα μονος μου τα λεω, μονος μου τα ακουω, αλλα δεν εχει να κανει):

οταν παιρνουμε twrp backup ειναι μεσα και ο kernel;

Για τα wakes λέει ότι υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις του kernel. Έκανες τίποτα;

 

Το back up έχει και τον kernel μέσα. Αν δε θες το ξεεπιλεγεις.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για τα wakes λέει ότι υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις του kernel. Έκανες τίποτα;

οχι, δεν το εβρισκα, που το λεει; μπορεις να δωσεις link;

 

Το back up έχει και τον kernel μέσα. Αν δε θες το ξεεπιλεγεις.

θελω, απλα δεν ηξερα αν τον παιρνει, οκ, σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν το εβρισκα, που το λεει; μπορεις να δωσεις link;

.... σύμφωνα με το quote σου.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδώ γιατί το θέμα μου είναι πολύπλοκο.

Σήμερα πήρα το G2 της κοπέλας μου, το οποίο είναι παρατημένο εδώ και καιρό ,και λέω "για να κάνω αυτό το 1click root + twrp flash, να βάλω και μία rom όποια κάτσει (πχ lineage 14.1 )".

Διαπιστώνω λοιπόν σύντομα, και ταυτόχρονα θυμάμαι, ότι στο LG Optimus G που έχω, είχα ξεκλειδώσει πρώτα τον bootloader με το FreeGee, και ύστερα αυτό έβαλε twrp από μόνο του, just in seconds... Εδώ τα πράγματα δεν είναι έτσι όμως.

Με λύπη μου διαπίστωσα πως έχω και εγώ, όπως πολύς κόσμος, ένα θέμα με την αναγνώριση του usb ως MTP κλπ. Κουμπώνω το usb και απλά φορτίζει. Δεν υπάρχει το σχετικό μενού για αλλαγή συμπεριφοράς όταν κουμπώνω το usb, δεν φταίνε τα καλώδια (δοκίμασα αρκετά πέρα από το μαμά), δεν μπορώ να βρω τι να κάνω με αυτόν τον loki, και όσα twrp img πήγα να φλασάρω από flashify και λοιπές εφαρμογές, απέτυχαν. 1 πέτυχε αλλά κατά το restart λάμβανα "secure boot error" και έμπαινε σε μία γκρίζα οθόνη , όπου με παρέπεμπτε να κάνω είτε reboot, είτε να μπω σε download mode.

To πρόβλημα είναι ότι δεν διαβάζει το usb σωστά, και δε μπορώ να κάνω με φυσιολογικό τρόπο όσα θέλω να κάνω. Δε μπαίνει σε dl mode, ούτε fastboot ούτε τίποτα...

Υπάρχει help για unlock+custom recovery χωρίς usb? Έψαξα σε XDA κλπ και όλα είναι παλιά...

ΥΓ: Είμαι σε lollipop.

ΥΓ2: Για να τα προσπαθήσω όλα τα παραπάνω αναγκάστηκα να "ρουτάρω" με το kingroot. Απλά μου φαίνεται αρκετά μούφα, αν και root priveleges πήρα κανονικά...

ΥΓ3: Να ξαναπώ ότι δε μπορώ να δουλέψω usb , και γι'αυτό δε μπορώ να πάω σε παλιότερη έκδοση (πχ kit kat )ώστε να κάνω όλα όσα βρίσκω και να ξεμπερδεύω...

ΥΓ3.5: Αν για το παραπάνω υπάρχει λύση - για το usb δηλαδή - είμαι όλος αυτιά!!!!

Ευχαριστώ και σόρρυ αν έχουν απαντηθεί πολλάκις, απλά είμαι σε απόγνωση :(

Σημείωση: Το κινητό είναι η έκδοση 32GB

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά χαιρετώ το φόρουμ..από χθες έχω στην κατοχή μου το OnePlus 5t και το g2 αποθηκεύεται για καβατζα..σας ευχαριστώ όλους για όλα αυτά που κάναμε σε αυτό το υπέροχο τηλέφωνο..

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ το φόρουμ..από χθες έχω στην κατοχή μου το OnePlus 5t και το g2 αποθηκεύεται για καβατζα..σας ευχαριστώ όλους για όλα αυτά που κάναμε σε αυτό το υπέροχο τηλέφωνο..

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Καλορίζικο φίλε μου το νέο απόκτημα!!

Και 'γω στα πρόθυρα είμαι για 5Τ, αλλά ακόμη δεν μπορώ να πάρω απόφαση!! :p

Αγαπημένο G2...... περάσαμε πολλές ευχάριστες ώρες ενασχόλησης μαζί του! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου το νέο απόκτημα!!

Και 'γω στα πρόθυρα είμαι για 5Τ, αλλά ακόμη δεν μπορώ να πάρω απόφαση!! :p

Αγαπημένο G2...... περάσαμε πολλές ευχάριστες ώρες ενασχόλησης μαζί του! ;)

Υπήρχαν μέρες φίλε μου που ζούσα με αυτό το νήμα..και τι δεν κάναμε!!!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο φίλε χεχε! Να ευχαριστηθείς την καινούρια συσκευή σου. Ως πιο νέος στο φόρουμ του G2, να πω ευχαριστώ για τη βοήθεια κάθε τόσο :)

Σε λίγο που (λογικά) θα έχουμε Oreo να περνάς καμιά βόλτα κι από δω ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο φίλε χεχε! Να ευχαριστηθείς την καινούρια συσκευή σου. Ως πιο νέος στο φόρουμ του G2, να πω ευχαριστώ για τη βοήθεια κάθε τόσο :)

Σε λίγο που (λογικά) θα έχουμε Oreo να περνάς καμιά βόλτα κι από δω ;)

Εννοείται ότι μένω subscribe φίλε...

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι με cloudy 3.3 Για να περάσω lineage κάμω εγκατάσταση κανονικά μέσο twrp ή είναι προτιμότερο να περάσω πρώτα official lp και μετα να φλασαρω την lineage.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με cloudy 3.3 Για να περάσω lineage κάμω εγκατάσταση κανονικά μέσο twrp ή είναι προτιμότερο να περάσω πρώτα official lp και μετα να φλασαρω την lineage.

 

Κανονικά, δεν χρειάζετε να φλασάρεις στοκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω την AOSP Extended και ναι εννοείται. Αλλά και η Lineage υποστηρίζει Ελληνικά, μετά το φλασάρισμα πηγαίνεις στις ρυθμίσεις και βάζεις ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Τρέχω DU λόγω αποκλειστικότητας θεμάτων που έχω για το substratum.έχει και αυτή ελληνικά και θα πάρουμε 8αρι οσονούπω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Έχω την AOSP Extended και ναι εννοείται. Αλλά και η Lineage υποστηρίζει Ελληνικά, μετά το φλασάρισμα πηγαίνεις στις ρυθμίσεις και βάζεις ελληνικά.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Το είχα καιρό με cloudy και είπα να δοκιμάσω κάποια 7. Για ροοτ με magisk απλά φλασαρεις το ζιπ μέσω twrp?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλό φλασάρισμα, οι τελευταίες εκδόσεις λειτουργούν καλά. Προτείνω τα gapps pico μετά.

Δοκιμάζω μια unofficial τώρα AOSP Ex, αν κ δεν νομίζω να έχει κ διαφορές από την Official. Για όποιον ενδιαφέρεται:

https://androidfilehost.com/?fid=745849072291698064

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατεβάσω για κάποιο λόγο τα gapps. (ούτε micro, nano, Pico) ξεκινάει το κατέβασμα και μετά από λίγο σταματάει.Μπορώ να το βρω από αλλού? Από δω προσπαθώ τωρα

http://opengapps.org

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτυχε τη στιγμή εκείνη; Το site είναι το σωστό. Δοκίμασες με άλλο browser; σε υπολογιστή εννοείται, έτσι;

 

Εντάξει κατέβηκαν.. Ήταν η στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα καλός ήταν ο Lambda kernel, αλλά οι τελευταίες εκδόσεις είναι προβληματικές (ζεσταίνεται, έχει reboots κλπ), οπότε δεν τον προτείνω. Αυτός που έχει η ROM είναι μια χαρά, ούτε ζεσταίνεται, καλή διαχείριση μνήμης έχει και καλή μπαταρία. (επίσης η unofficial που δοκίμασα παραπάνω μου βγηκε χάλια, είχε kernel από LineageOS νομίζω, οπότε καλύτερα αυτόν που έχει ήδη)

Σε μένα απλά κάποιες φορές δεν φορτίζει γρήγορα. Πρέπει να βγάλεις το καλώδιο και να το ξαναβάλεις 4-5 φορές για να γράψει "γρήγορη φόρτιση" στη lockscreen. Αλλιώς φορτίζει σε 4μιση ώρες. Σε σένα συμβαίνει αυτό; (για να το δεις αυτό πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το "πληροφορίες φόρτισης κλειδώματος οθόνης" από Ρυθμίσεις> Επεκτάσεις> Οθόνη κλειδώματος)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να βρω από που αλλάζουν θέση τα χομ μπατον. Υπάρχει τέτοια ρύθμιση ή εγω δεν την βλέπω?

 

Ρυθμίσεις - προβολή - Μπροστινά πλήκτρα αφής. ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...