Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο το εχω δει και εγω απο εχτες και δεν μου αρεσε ... Ειναι bug η το εχει βγαλει επιτηδες οεο ??? ;) ;)

 

Όντως πολύ καλή η 1.3

Την έχω από εχθές. Δεν χρησιμοποιώ την συσκευή για πρώτο τηλέφωνο. (είναι άσπρο το g2 και θελω μαύρο δεν το μπορώ το άσπρο. Το ανταλλαζω κιόλας αν ενδιαφέρεται κάποιος)

Μετά από κάνα 2 φορτίσεις θα δω πως πάει και η μπαταρία αλλά είναι πολύ γρήγορο σε όλα το τηλέφωνο ενώ με την cloudy σαν να το καθυστερούσε κάτι

 

 

Βρήκα κι ένα bug.

Κατά το ξεκλείδωμα της συσκευής ο ήχος ακούγεται.

Στο κλείδωμα όμως δεν λειτουργεί ο ήχος κλειδώματος.

Παιδια σορρυ αλλα δεν εχω πειραξει τους ηχους.....δεν ξερω αν θα μπορεσω μα το φτιαξω :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια σορρυ αλλα δεν εχω πειραξει τους ηχους.....δεν ξερω αν θα μπορεσω μα το φτιαξω :D :D :D

 

Το ζιπ που είχε δώσει ο Πάνος διορθώνει τους ήχους και βάζει και νέους. https://onedrive.live.com/?authkey=%21AE6oRevvuCHKLTE&cid=A7109E1D2F7769EF&id=A7109E1D2F7769EF%211601&parId=A7109E1D2F7769EF%21149&action=locate

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι ένα bug.

Κατά το ξεκλείδωμα της συσκευής ο ήχος ακούγεται.

Στο κλείδωμα όμως δεν λειτουργεί ο ήχος κλειδώματος.

Για πηγαινε στο /system/media/audio/ui και δες αν υπαρχουν τα αρχεια lock.ogg και unlock.ogg με τα σωστα permissions.

Απ' ό,τι καταλαβες μπορεις να βαλεις ο,τι ηχο και τραγουδι γουσταρεις για οποια λειτουργια θελεις(ξεκλειδωμα, προειδοποιηση, χαμηλη μπαταρια, boot,...) αρκει να μετατρεψεις το τραγουδι σου σε .ogg και να το μετονομασεις σε αυτο που θες να αντικαταστησεις. Ή μπορεις να σιγησεις καποιον ηχο που δε θες να ακουγεται απλως μετονομαζοντας το.

Προσοχη μην ξεχναμε τα permissions και το reboot μετα τις αλλαγες.

 

edit: Κανε αυτο που λεει η flandra. Με προλαβε. Δεν ηξερα οτι ειχε δωσει ζιπακι.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που παρελαβα το κορεάτικο G2 (F320) μπορώ να του περάσω τα ιδια; Και γενικα επειδή εδώ υπάρχει μεγάλη κινητικότητα και γίνεται της ιεροδουλης, ποια Ρομ να του περάσω με root και TWRP?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εσεις με τα παραπονα για την καμερα πριν μερες ανεβασα ζιπ για καμερα....σε εμενα δουλεψε με το δευτερο φλασαρισμα...την πρωτη μου εβγαλε fc....οποιος θελει δοκιμαζει....να παρετε backup σιγουρα....και να κανετε wipes
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εσεις με τα παραπονα για την καμερα πριν μερες ανεβασα ζιπ για καμερα....σε εμενα δουλεψε με το δευτερο φλασαρισμα...την πρωτη μου εβγαλε fc....οποιος θελει δοκιμαζει....να παρετε backup σιγουρα....και να κανετε wipes

 

Καλησπερα Κωστη, ειναι πολυ καλη η ρομ, πολυ γρηγορη, ναι καλα θα ηταν μια λιγο καλυτερη καμερα αν θελεις βαλε παλι το λινκ.

Αυτο που εγω εντοπιζω ειναι χαμηλους ηχους, εκτος απο την κληση σε ολους τους αλλους ηχους.

Να εισαι καλα, καλη συνεχεια!!!

Edited by Stavrosl
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κωστη, ειναι πολυ καλη η ρομ, πολυ γρηγορη, ναι καλα θα ηταν μια λιγο καλυτερη καμερααν θελεις βαλε παλι το λινκ.

Αυτο που εγω εντοπιζω ειναι χαμηλους ηχους, εκτος απο την κληση σε ολους τους αλλους ηχους.

Να εισαι καλα, καλη συνεχεια!!!

https://drive.google.com/file/d/0B-t2HdM_977qV0hJd25MS19abWM/view?usp=docslist_api

Για ηχους σε στοκ κερνελ υπαρχουν διαφορα mods που τα φλασαρεις....αν εχεις αλλον κερνελ ανεβαινει ευκολα η ενταση σε ολα....θα σου προτεινα dori 9.1

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορείς να περάσεις τα ίδια...

 

Πού να κοιτάξω; xda? Ίδιο επεξεργαστή εχουν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/0B-t2HdM_977qV0hJd25MS19abWM/view?usp=docslist_api

Για ηχους σε στοκ κερνελ υπαρχουν διαφορα mods που τα φλασαρεις....αν εχεις αλλον κερνελ ανεβαινει ευκολα η ενταση σε ολα....θα σου προτεινα dori 9.1

 

Φιλε dori 9.1 εχω... τι μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που παρελαβα το κορεάτικο G2 (F320) μπορώ να του περάσω τα ιδια; Και γενικα επειδή εδώ υπάρχει μεγάλη κινητικότητα και γίνεται της ιεροδουλης, ποια Ρομ να του περάσω με root και TWRP?

 

Γενικά από τις πιο δημοφιλείς rom είναι η Cloudy G2 που είναι stock based rom και υπάρχει για όλα τα μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε dori 9.1 εχω... τι μπορω να κανω???

 

Ανοίγεις την εφαρμογή dorimanx και πας στην καρτέλα sound control

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή dorimanx και πας στην καρτέλα sound control

 

Ευχαριστω πολυ θα το κανω!!

Link to comment
Share on other sites

Πού να κοιτάξω; xda? Ίδιο επεξεργαστή εχουν

 

Ξεκίνα από Google και το βλέπεις στην πορεία... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αγαπητέ Κωστη, φλανδρα, tupac, διαβασα παρα πολλες σελιδες και απ οτι καταλαβα ειστε γνωστές του αντικειμένου οσο δεν παει.

Θα σας παρακαλούσα για την βοηθεια σας.

Εχω το 32αρι g2 με στοκ κιτκατ 4.4.2

Απ οτι κατάλαβα στα οσα διαβασα η ff 1.3 του κωστη ειναι οτι καλύτερο αυτη την στιγμή για το κινητο.

Θα ήθελα λοθπον να μου πειτε την διαδικασία για να αποκτησω και εγω την συγκεκριμενη ρομ, καθως και τον τροπο να βαλω την dori 1.9(δεν ξερω τι ειναι η δορι) αφου καταφερω να βαλω την ρομ πρωτα.

Επίσης ειναι ευκολο αργοτερα να το ξαναγυρισω σε στοκ?

ΕΕιμαι ακομα σε εγγύηση και αν χρειαστεί θα ηθελα να το γυρισω σε εργοστασιακη μορφη.

 

Γωριζω πως η κιτκατ ειναι πολυ καλη για το κινητο αλλα θα ηθελα να δοκιμασω κατι διαφορετικο.

Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη βοήθεια.... Είμαι ρουτ με 5.0.2, και επειδή βαριομουν κατέβασα το g2 exposed kαι το xposed που όμως δεν παίζει με λολλιποπ... Και λοιπόν πειραξα τα κάτω πλήκτρα (όσο Αφορά τη θέση τους πχ το πλήκτρο που κατεβάζει τις ειδοποιήσεις από κει που το είχα αριστερά το έβαλα δεξιά). Εμ έλα όμως τώρα που το απεγκαταστησα το g2 exposed, όταν πάω στις ρυθμίσεις του τηλ στην προβολή και πατάω για να ανοίξει το μενού για τα πλήκτρα, μου βγάζει μήνυμα ότι οι ρυθμίσεις έχουν σταματήσει.... Και δεν με αφήνει να μπω να τα αλλάξω.... Όποιος καλός φίλος έχει καμμια λύση κερνάω καφέ!!

Και φυσικα ...δεν πηρα backup πριν...

Edited by kermitlabross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αγαπητέ Κωστη, φλανδρα, tupac, διαβασα παρα πολλες σελιδες και απ οτι καταλαβα ειστε γνωστές του αντικειμένου οσο δεν παει.

Θα σας παρακαλούσα για την βοηθεια σας.

Εχω το 32αρι g2 με στοκ κιτκατ 4.4.2

Απ οτι κατάλαβα στα οσα διαβασα η ff 1.3 του κωστη ειναι οτι καλύτερο αυτη την στιγμή για το κινητο.

Θα ήθελα λοθπον να μου πειτε την διαδικασία για να αποκτησω και εγω την συγκεκριμενη ρομ, καθως και τον τροπο να βαλω την dori 1.9(δεν ξερω τι ειναι η δορι) αφου καταφερω να βαλω την ρομ πρωτα.

Επίσης ειναι ευκολο αργοτερα να το ξαναγυρισω σε στοκ?

ΕΕιμαι ακομα σε εγγύηση και αν χρειαστεί θα ηθελα να το γυρισω σε εργοστασιακη μορφη.

 

Γωριζω πως η κιτκατ ειναι πολυ καλη για το κινητο αλλα θα ηθελα να δοκιμασω κατι διαφορετικο.

Ευχαριστω πολύ.

 

Καλησπερα φιλε.

 

Λοιπον,

 

1. Πρωτα ρουταρεις με αυτην τη διαδικασια.

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/guide-root-lg-firmwares-kitkat-lollipop-t3056951

Διαβασε τις οδηγειες.

 

2. Μετα περνας το TWRP recovery μεσω του autorec για KitKat.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2715496

 

3. Μετα φλασαρεις μεσω του recovery το πατσακι για να εισαι ετοιμος να μεταβεις σε Lollipop.

https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347760919

Για να μπεις στο recovery mode κατεβασε μια εφαρμογη πχ. Quick boot. ("Φλασαρω" εννοουμε οτι μπαινεις στο recovery και επιλεγεις install zip αυτο που θες)

 

4. Μετα βαζεις οποια custom Lollipop ROM θελεις στην SD και μεσω TWRP recovery τη φλασαρεις αφου πρωτα κανεις τα παρακατω wipes.

Dalvik

Cache

System

Data

Oλα δηλαδη εκτος της internal.

 

5. Οταν bootαρει η νεα ROM κανε και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εισαι ετοιμος, ρουταρισμενος και με recovery.

 

Τα λεω αυτα με μια επιφυλαξη γιατι μπορει αναμεσα στο 3ο και 4ο βημα να χρειαστει να ξαναπερασεις την πιο νεα εκδοση του TWRP μεσω του AutoRec για Lollipop το οποιο βρησκεις στο Play Store.

Ας επιβεβαιωσει καποιος που πηγε απο official KitKat σε custom Lollipop.

 

Εγω, προσωπικα, για να βαλω custom Lollipop ROM απο official KitKat που ημουν ακολουθησα αλλο δρομο.

 

Πρωτα αναβαθμισα σε official Lollipop μεσω LG flash tool, μετα root μεσω βηματος 1, μετα recovery μεσω AutoRec αλλα για Lollipop (το βρησκεις στο Play Store) και μετα το βημα 4 αφου το 3 ειναι περιττο πλεον αφου ηδη ειχα Lollipop.

 

Για να βαλεις επισημη ROM ωστε να ξαναγυρισει η εγγυηση ακολουθεις τον οδηγο του Titarasaudi που χρησιμοποιεις το LG flash tool.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6360361

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αγαπητέ Κωστη, φλανδρα, tupac, διαβασα παρα πολλες σελιδες και απ οτι καταλαβα ειστε γνωστές του αντικειμένου οσο δεν παει.

Θα σας παρακαλούσα για την βοηθεια σας.

Εχω το 32αρι g2 με στοκ κιτκατ 4.4.2

Απ οτι κατάλαβα στα οσα διαβασα η ff 1.3 του κωστη ειναι οτι καλύτερο αυτη την στιγμή για το κινητο.

Θα ήθελα λοθπον να μου πειτε την διαδικασία για να αποκτησω και εγω την συγκεκριμενη ρομ, καθως και τον τροπο να βαλω την dori 1.9(δεν ξερω τι ειναι η δορι) αφου καταφερω να βαλω την ρομ πρωτα.

Επίσης ειναι ευκολο αργοτερα να το ξαναγυρισω σε στοκ?

ΕΕιμαι ακομα σε εγγύηση και αν χρειαστεί θα ηθελα να το γυρισω σε εργοστασιακη μορφη.

 

Γωριζω πως η κιτκατ ειναι πολυ καλη για το κινητο αλλα θα ηθελα να δοκιμασω κατι διαφορετικο.

Ευχαριστω πολύ.

 

 

Το patch που είπε ο φίλος TUPAC

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347760919

Link to comment
Share on other sites

Το patch που είπε ο φίλος TUPAC

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347760919

Ωραιος αν και το βρηκα τελικα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κωστη συγχαρητήρια για την f&f 1.3. Πολυ καλη δουλεια ιδιαίτερα οταν συνδιαζετε με Xceed 12a. Οσο για την καμερα πραγματικά εχω μεινει εκπληκτος. Εχεις πειραξει κατι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω ακόμα ένα προβλημα με το τηλέφωνο που μόλις ανακάλυψα, ειμαι με Stock 4.4.2 version για το κορεατικο μοντελο και εχω κανει root. στο μενού "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" η επιλογή λειτουργία δικτύου είναι γκριζαρισμένη και έτσι δεν μπορώ να επιλέξω 2g, 3g κλπ..

 

Screen shot: https://www.dropbox.com/s/7fbudsf75tkhd96/%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%20%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Κωστη συγχαρητήρια για την f&f 1.3. Πολυ καλη δουλεια ιδιαίτερα οταν συνδιαζετε με Xceed 12a. Οσο για την καμερα πραγματικά εχω μεινει εκπληκτος. Εχεις πειραξει κατι?

Καμερα ποια εχεις; αυτη που εχει η ρομ;

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Link to comment
Share on other sites

Αυτην εχω !

Τι να σου πω φιλε...ολοι μου λενε δεν εχει καλη ποιοτητα εσυ οτι ειναι καλη τι να πω.... :p

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε tupac σε ευχαριστώ πολύ.

Ησουν πολυ αναλυτικος.

Σημερα το βραδυ θα προχωρήσω σε αλλαγη ρομ...

Αν μεχρι τοτε μας επιβαβαιωση κάποιος γι αυτο που λες ακομα καλύτερα.

Να είσαι καλα. Συνεχίστε τηβ πολυ καλη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...