Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αδερφε τι διαφορες υπαρχουν με cloudy g3? υπαρχει link να δουμε screenshot κλπ κλπ?

Διαφορές??

Α) στο όνομα

Β) στην απόκριση

Γ) στην μπαταρία

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι τωρα ειμαι με cloudystock 2.5 + xcam για δοκιμες. Ψηνομαι ομως.!τ

 

Είχα των παραπάνω συνδυασμό, cloudystock 2.5 + xcam + XCam LG Settings, η κάμερα χωρείς τα binaries δεν........όλα με τα binaries ειχα στρώση πάρα πολύ...!!!! επίπεδα G3. Περιμένω της δικιά σου εντυπώσεις, γιατί με ενδιαφέρει μιας που είμαι ''φαν'' του παραπάνω συνδυασμού, με μια μικρή στάση που έκανα τώρα στην G3 λόγο κάμερας, και να ξανά ερευνήσω την G3. Αλλά δεν έχει καλό scrolling (κύλιση).

 

Τωρα εχω cloudystock 2.5 + flashed binaries 1.0.0g2 + xcam + settings (ακομα παιζω με τα settings για να φτιαξω νεο οδηγο).Μεχρι στιγμης η καλυτερη rom+καμερα που εχω βαλει[/color]

 

Άρα δεν είμαι άδικα FAN....!!!;)

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

MIUI. Νταξ λέω ν'αράξω. Ποιές aosp και χαζομάρες, αυτό θα πει σφαίρα. Στις aosp έτρεχα για την ταχύτητα και τα themes αλλά έχανα τα καλά της στοκ και βασικότερο την κάμερα. Εδώ τα έχεις όλα! Best of both worlds που λένε :)
Link to comment
Share on other sites

Είχα των παραπάνω συνδυασμό, cloudystock 2.5 + xcam + XCam LG Settings, η κάμερα χωρείς τα binaries δεν........όλα με τα binaries ειχα στρώση πάρα πολύ...!!!! επίπεδα G3. Περιμένω της δικιά σου εντυπώσεις, γιατί με ενδιαφέρει μιας που είμαι ''φαν'' του παραπάνω συνδυασμού, με μια μικρή στάση που έκανα τώρα στην G3 λόγο κάμερας, και να ξανά ερευνήσω την G3. Αλλά δεν έχει καλό scrolling (κύλιση).

 

 

 

Άρα δεν είμαι άδικα FAN....!!!;)

 

Δεν μπορω να πω, εχεις δικιο ειναι πολυ καλη Μαριε. Fan δεν ειμαι σε καμια προς το παρον ολες καπου πασχουν η τελεια δεν υπαρχει.

Μεχρι στιγμης βλεπω οτι συνδυασμος cloudy stock + flash binaries + xcam + settings αποδιδουν πολυ καλα μερα νυχτα. Παρατηρω εντονα οτι διορθωνει πολυ πολυ καλα το white balance. (ειναι μεσα στο changelog αν δεν με γελα η μνημη μου). Καλυτεροι αλγοριθμοι και ο xdabbeb το παει το εργο να καταργησει το night mode για να τα κανει ολα το normal.

edit: τα βρηκα απο το site ειναι οντως ετσι:

Version 1.0.0/1:

 

Random HDR FC fixed from previous GPro2 binaries

LG's blue-shift/blanching in photos has been corrected

Improved image quality

Improved noise reduction algorithm

Iso 50 enabled in high luminance environments

Improved auto white-balance decisions

Εχετε υποψιν σας οτι η cloudyg3 2.0 (για την 2.1 δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι) εχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ καμερα απο g2 roms. Φυσικα αναφερομαι σε xcam και στις 2 περιπτωσεις. Τα binaries που εχουν μεσα οι cloudyg3 δεν αποδιδουν το ιδιο καλα με αυτα του g2. Γιαυτο εχω λυσσαξει. Το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι cloudy g3 + flash binaries g3. Φυσικα χανεται η cloudy stock camera και μενει η xcam.

Οποιος προτιθεται να το δοκιμασει ας με ενημερωσει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

MIUI. Νταξ λέω ν'αράξω. Ποιές aosp και χαζομάρες, αυτό θα πει σφαίρα. Στις aosp έτρεχα για την ταχύτητα και τα themes αλλά έχανα τα καλά της στοκ και βασικότερο την κάμερα. Εδώ τα έχεις όλα! Best of both worlds που λένε :)

 

Πολυ καλη η miui αλλα δυστυχως την εβγαλα μιας και ειχα θεματακια με χαμενες κλησεις. Παντως μακραν οτι πιο ομαλο εχω δοκιμασει και εφερνε εντονα σε iphone κατασταση. Θα μου λειψει ο dialer...

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Το δικό του δικό του καλώδιο είχε χαλάσει δεν το έχω. Έχω αλλάξει όμως πάνω από 3 καλώδια με όλα ίδια ώρα κάνει να φορτίσει. Με τον μαμά αντάπτορα πάντα... Παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το καλώδιο; και αν ναι τι κάνω; που το βρίσκω ξανά;

 

Δυστυχως παιζει ρολο και το καλωδιο. Προσπαθησε να βρεις τυπου +24AWG/2C usb cable. Εχει μεγαλη διαμετρο και λογικα δινει περισσοτερα φορτια ανα μοναδα χρονου (Αμπερ). Μοu φαινεται η αντιπροσωπεια της Toshiba πρεπει να εχει, γκουγκλαρισε το για καλο και για κακο

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για την αύξηση της έντασης έκανα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2799537

 

Μεγάλη διαφορά(δεν το περίμενα για να πω την αλήθεια). Διάλεξα το Medium boost

 

Υπάρχει κάποιο να δυναμώνει και τον ήχο του ακουστικού στις κλήσεις?

 

ευχαριστω

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατος Βαγγελη μπραβο. Απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι προτιμας την cloudyg3? (να υποθεσω αυτα που αναφερεις περι βελτιωσης αφορουν την παλια 2.0 σε σχεση με την καινουργια? (2.1?)

Οσο για την seven ποια ειναι αυτη? δεν την εχω ξανακουσει

Ναι είναι καλύτερη η καινούρια Γιώργο και συμπεριφέρεται καλύτερα με τον δικό της kernel πρώτη φορά εδώ και πολύ καιρό δεν φλασαρω dorimanx:pΓια την κάμερα θα χρησιμοποιήσω xcam όταν δεν θα έχει night mode ξέρεις ότι δεν το μπορώ.:)

7seven είναι μια παλιά g3 port rom που δεν υπάρχει στο xda πολύ καλή αλλά παίζει μόνο σε art.

Link to comment
Share on other sites

Για τα toggles σχεδον αποκλειω το ενδεχομενο να μην εχει η lollipop.. Δεν δοκιμασες μαλλον να κατεβασεις την μπαρα με 2 δαχτυλα..

Μπορεί φίλε μου δεν θυμάμαι, είχα εκνευριστεί τόσο με τα θέματα που είχε η rom που δεν θυμάμαι αν δοκίμασα να κατεβάσω την μπάρα με τα δύο δάκτυλα.Οι άλλες aosp έχουν toggles;

Link to comment
Share on other sites

Εχετε υποψιν σας οτι η cloudyg3 2.0 (για την 2.1 δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι) εχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ καμερα απο g2 roms. Φυσικα αναφερομαι σε xcam και στις 2 περιπτωσεις. Τα binaries που εχουν μεσα οι cloudyg3 δεν αποδιδουν το ιδιο καλα με αυτα του g2. Γιαυτο εχω λυσσαξει.

 

ρε συ demon, εγώ γιατί βλέπω ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα με την cloudyG3 2.0 (+lg cam+settings) σε σχέση με την cloudystock που είχα πριν? :confused:

 

πάντως ανάμεσα σε sotmax,cloudystock,gloudyG3 2.0, miui και μαμά εντελώς, οι διαφορές είναι ελάχιστες με ελαφρώς καλύτερη της sotmax και ελαφρώς χειρότερη την miui. Και πάλι, μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός αυτή η ελάχιστη διαφορά που είχαν.

 

το μόνο που θέλω απο την καμερούλα μας πλέον, είναι να μπορείς να κρατήσεις περισσότερη ώρα ανοιχτό το κλείστρο :O

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ρε συ demon, εγώ γιατί βλέπω ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα με την cloudyG3 2.0 (+lg cam+settings) σε σχέση με την cloudystock που είχα πριν? :confused:

 

πάντως ανάμεσα σε sotmax,cloudystock,gloudyG3 2.0, miui και μαμά εντελώς, οι διαφορές είναι ελάχιστες με ελαφρώς καλύτερη της sotmax και ελαφρώς χειρότερη την miui. Και πάλι, μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός αυτή η ελάχιστη διαφορά που είχαν.

 

το μόνο που θέλω απο την καμερούλα μας πλέον, είναι να μπορείς να κρατήσεις περισσότερη ώρα ανοιχτό το κλείστρο :O

 

Αχ ανοιγεις μεγαλο θεμα τωρα...Σε αυτα που γραφεις παραπανω για να εισαι 100% σιγουρος θα πρεπει να εχεις τραβηξει την ιδια φωτογραφια στο ιδιο σημειο την ιδια στιγμη (πραγμα δυσκολο γιατι θα πρεπει να φλασαρεις επιτοπου και ξανα δοκιμη - νομιζω ξερω εναν καμμενο που το εχει κανει...:lol:

Επειδη οπως πολυ σωστα λες ειναι πολυ κοντα οι διαφορες γιατι ας μην γελιομαστε μια καμερα ειναι και οχι 2 διαφορετικες απλα παιζουμε με το software γιαυτο πρεπει να συγκρινεις παντα την ιδια στιγμη. Για αυτο που λες με την g3 μου εβαλες φυτιλια και θα το δοκιμασω μονο και μονο για να μας λυθει η απορια. :)

Η sotmax αν δεν φλασαρεις εχει μαμα binaries και αποδιδει καλα. Η miui θελει οπωσδηποτε binaries.

Για να μην σε μπερδευω αλλο, αν εχεις cloudystock-miui-sotmax που ειναι ολες τους g2based roms, και φλασαρεις τα binaries g2, τοτε ολες συμπεριφερονται το ιδιο και ειναι λογικο. Αν τις αφησεις στοκ, οχι.

Στο θεμα κλειστρου εγω να δεις πως το θελω. Θα ερθουν τραγικες βελτιωσεις με την lollipop λογω api v2. Αν θες γινεται και τωρα αλλα οι φωτογραφιες βγαινουν με 1mp (περιορισμος kitkat).

Kαι επειδη ξερω οτι γινομαι κουραστικος γιατι γραφω πολυ εν κατακλειδι:

 

Η προταση μου σε οσους εχουν g2 based roms (miui-sotmax-cloudystock-κτλ) Σε ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ φλασαρουμε τα binaries. (1.0.0g2)

Μετα xcam, και μετα xcam settings. (θα ανεβασω και νεο οδηγο οποτε οκ).

Μονο ετσι θα εχετε τα μεγιστα αποτελεσματα και σε αυτο κατεληξα χτες το βραδυ.

Σε αυτους που εχουν g3 based roms (cloudyg3-ακατανομαστη-optimusg3 κτλ) θα καταληξω σημερα. Aναγκαστικα παλι θα φλασαρω και θα σας πω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί φίλε μου δεν θυμάμαι, είχα εκνευριστεί τόσο με τα θέματα που είχε η rom που δεν θυμάμαι αν δοκίμασα να κατεβάσω την μπάρα με τα δύο δάκτυλα.Οι άλλες aosp έχουν toggles;

 

βάλε liquidsmooth να δεις τόνους παραμετροποιήσεων χωρίς xposed και τα συναφή, κάνεις τα πάντα χωρίς πρόσθετες εφαρμογές, μάλλον δεν έδωσες ευκαιρίες σε aosp, την έχω 3 μέρες, γρήγορη και με πολύ καλή μπαταρία..μάλλον θα αράξω εδώ μέχρι να βγει μια καλή aosp lolipop, καθώς λάτρης των aosp.

Τα ίδια ισχύουν και με την mahdi αλλά όσες φορές και να την δοκίμασα δεν μου έκατσε καλά και πάντα γυρνούσα σε based g2 μη μπορώντας να βρω μια καλή aosp.

Με την liquid αν και δεν την είχα στα υπόψιν μου ξαφνιάστηκα ευχάριστα:), ούτε ένα κόλλημα τρεις μέρες και το πειράζω συνέχεια καθώς έχεις τόσες πολλές ρυθμισεις που στο τέλος βαριέσαι:p.

To μόνο αρνητικό για μένα η κάμερα - αν θες επιπέδου based g2 δεν θα την βρεις εδώ- αλλά εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε δοκιμασει miui λειτουργει κανονικα το ραδιοφωνο η οπως τις aosp που κανει προβληματα? Και οι θηκες quickwindow υποστηριζονται? Ψηνομαι πολυ να δοκιμασω μιας και παλιος φαν της miui αλλα αυτα τα δυο ειναι σημαντικα για μενα.
Link to comment
Share on other sites

Lolipop 5.0 cm12+aosp πρώτη και τελευταία φορά με aosp rom και όχι λόγο των reboot και τα σχετικά,αλλά ρε παιδιά ειναι δυνατόν να μην έχουμε στο κηνιτο μας tongles και να πρέπει να παμε από τις ρυθμίσεις για τα πιο απλά πράγματα,αν είναι έτσι ολες οι aosp δεν θέλω να τις ξέρω.

 

Για τα toggles σχεδον αποκλειω το ενδεχομενο να μην εχει η lollipop.. Δεν δοκιμασες μαλλον να κατεβασεις την μπαρα με 2 δαχτυλα..

 

Μπορεί φίλε μου δεν θυμάμαι, είχα εκνευριστεί τόσο με τα θέματα που είχε η rom που δεν θυμάμαι αν δοκίμασα να κατεβάσω την μπάρα με τα δύο δάκτυλα.Οι άλλες aosp έχουν toggles;

 

Με αφορμή την παρατήρηση σου Βαγγέλη, να πω και εγώ για AOSP(μου είχες πει να σου πω για LS που δοκιμάζω) αλλά να σε βοηθήσω πρώτα.

 

1) toggles. Έχεις άπειρες λύσεις.

α) Κατέβασμα με τα 2 δάχτυλα και σε βγάζει αμέσως στα λεγόμενα tiles.

β) Λειτουργία smart pulldown. Αν δεν έχεις κάποιο notification( ή κάποιο είδος notification, dismissable, persistent, εσύ επιλέγεις) όταν κατεβάσεις σε πάει αμέσως στα tiles.

γ) Quick pulldown. Επιλέγεις right or left και αν κατεβάζεις από εκεί την μπάρα σε βγάζει στα tiles.

δ) Που είναι και αυτό που θες. Όλες οι καλές AOSP το έχουν. Λέγεται quick ribbon. Και εμφανίζει κανονικά τα toggles όπως τα ξέρει ο περισσότερος κόσμος του android που δεν έχει σχέση με την stock εμπειρία αλλά με αυτή των εταιριών

ε) Εφαρμογή που ονομάζεται notification toggle και κάνει ακριβώς ότι και το quick ribbon. Απλά με διαφορετική εμφάνιση.

 

2) Lollipop. Αυτή την στιγμή και χωρίς καν kernel sources του κινητού μας για Lollipop και χωρίς bootloader lollipop μην περιμένετε πολλά για 5αρι. Δεν είναι εύκολο και θα υπάρχουν bugs. Οπότε το να δοκιμάσει κάποιος AOSP γενικά και σαν πρώτη επιλογή να είναι lollipop rom είναι λάθος. Έχουμε καιρό ακόμα να την δούμε στο G2. Εδώ μην ξεχνάμε ότι μέχρι και το Nexus 6 έχει θέματα αν διαβάσεις τα forums. Από 5.0.2 ή 5.1 θα δούμε καλύτερα πράγματα. Και είναι λογικό να υπάρχουν θέματα σε μια μεγάλη αλλαγή λειτουργικού.

 

Τώρα πάμε στο θέμα με LS(liquidsmooth) που έχω πάνω.

Και ο τίτλος που μπαίνει για μένα είναι: " Και ναι επιτέλους AOSP!!!! :D:D:D:D)

Δοκίμασα Cm11, CM11S OPO port, Mahdi, slim.

Με όλες δεν είχα θέματα πέρα από μερικά συγκεκριμένα builds που είχαν bugs σοβαρά. Ωστόσο με καμία δεν ήμουν ευχαριστημένος με την μπαταρία! Δεν έβλεπα το 6ωρο ούτε για πλάκα. Με τίποτα! Όλες τις δοκίμασα στοκ χωρίς να δοκιμάσω render, blackbird ή άλλον kernel.

 

Με LS milestone 3.2 τώρα όμως έρχομαι να πω ότι η πρώτη μέρα χρήσης μου δίνει ελπίδες! Κανένα bug(είχα 2 αλλά είχα κάνει βλακεία και έφταιγαν οι εφαρμογές) ως τώρα, εξαιρετική λειτουργία, ταχύτατο, smooth.

Μπαταρία??? Την χρήση που κάνω την έχω αναφέρει πολλές φορές που λέω τα νούμερα μου. Sync,data πάντα on και brightness auto.

 

Πρώτος κύκλος. 24h σε μπαταρία, 3h 15m SOT, 28m calls. wifi/2g κατά 70%, 2g/3g auto κατά 30%. Υπόλοιπο μπαταρίας 56%!!!! Deep sleep drain: 2 το βράδυ εως 8.45 το πρωί 1%!!!!! Από 57% σε 56%...

Stock kernel. Άμα στρώσει κιόλας τότε η μπαταρία θα μείνει λογικά στα ίδια επίπεδα.

 

Οπότε πλέον ζητωκραυγάζω AOSP επιτέλους για μένα. Ανέκαθεν ήμουν της στοκ εμπειρίας. Σιχαίνομαι τα εταιρικά UI πλην του Sence. LS είχα και πριν στο S4 και ήταν η μόνη που είχε και εκεί φοβερά αποτελέσματα. Πραγματικά ως τώρα η καλύτερη ρομ που έχω δοκιμάσει ποτέ από AOSP και σαν προσωπικό γούστο η καλύτερη όλων. Stock, G3 port, AOSP. Με διαφορά ως τώρα. Βέβαια ασφαλή συμπεράσματα μετά την πρώτη εβδομάδα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη!

 

Τελευταίο. Κάμερα! Ναι εδώ θα χάσεις την κάμερα του G2 ή G3 ή την modded XCam. Αλλά και εδώ έχω διαφορετική άποψη από τους περισσότερους από εσάς από ότι καταλαβαίνω με τις τελευταίες σελίδες εδώ. Φαντάσου ότι ήμουν στο τσακ να πω να ανοίξετε ένα θέμα μόνο για την κάμερα και τα binaries με τις ρομ γιατί είχε αρχίσει να με εκνευρίζει να βλέπω αδιάβαστο μήνυμα και να είναι σε ποια ταιριάζουν τα binaries ή όχι. Σέβομαι βέβαια ότι για πολλούς αυτό τους νοιάζει οπότε δεν είπα τίποτα. Από το κινητό απαιτώ μόνο μία αξιόλογη φωτογραφία. Να μην είναι θολή, να απεικονίζει καθαρά αυτό που θέλω χωρίς πολλά πολλά. Αν θέλω μαγικές φωτογραφίες, για έκθεση ή άλμπουμ, να βγάζω τοπία με πειραγμένες ρυθμίσεις και λοιπές τέτοιες αλλαγές τότε θα πάρω DSLR και θα κάνω την δουλειά μου. Άρα είτε με AOSP camera, είτε με Google Camera κάνω την δουλειά μου κανονικότατα, βγάζω μια χαρά,για μένα τέλειες, φωτογραφίες και βίντεο. Ίσως λείπε το Slow motion mode αλλά λες και το χρησιμοποιούσα? Οπότε τι είχα και τι έχασα...

 

βάλε liquidsmooth να δεις τόνους παραμετροποιήσεων χωρίς xposed και τα συναφή, κάνεις τα πάντα χωρίς πρόσθετες εφαρμογές, μάλλον δεν έδωσες ευκαιρίες σε aosp, την έχω 3 μέρες, γρήγορη και με πολύ καλή μπαταρία..μάλλον θα αράξω εδώ μέχρι να βγει μια καλή aosp lolipop, καθώς λάτρης των aosp.

Τα ίδια ισχύουν και με την mahdi αλλά όσες φορές και να την δοκίμασα δεν μου έκατσε καλά και πάντα γυρνούσα σε based g2 μη μπορώντας να βρω μια καλή aosp.

Με την liquid αν και δεν την είχα στα υπόψιν μου ξαφνιάστηκα ευχάριστα:), ούτε ένα κόλλημα τρεις μέρες και το πειράζω συνέχεια καθώς έχεις τόσες πολλές ρυθμισεις που στο τέλος βαριέσαι:p.

To μόνο αρνητικό για μένα η κάμερα - αν θες επιπέδου based g2 δεν θα την βρεις εδώ- αλλά εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου

 

Ότι λέει και ο argiris απλά το είπα πιο αναλυτικά. Αν και την είχα υπόψιν μου από το S4 αλλά στο G2 δεν είχε support και αρχικά μετά όταν έβαλε είχε θέματα. Με milestone τώρα όπως τίποτα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την παρατήρηση σου Βαγγέλη, να πω και εγώ για AOSP(μου είχες πει να σου πω για LS που δοκιμάζω) αλλά να σε βοηθήσω πρώτα....

 

Κώστα κι εγώ έκανα το ταξίδι μου στις aosp, τελευταία είχα δοκιμάσει vanir και ήταν η τέλεια για μένα. Βασικό που έψαχνα ήταν ταχύτητα και μπαταρία της slimkat και cm theme engine καθώς είμαι fan των θεμάτων. Τα βρήκα στην vanir http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2494756. Η lg κάμερα για aosp που κυκλοφορεί κάνει καλή δουλειά και μου αρκούσε, αν και ήθελα να έχω τη δυνατότητα για 4Κ. Μικρή θυσία όμως. Αλλά αν δεν έχεις δοκιμάσει miui Κάνε μια δοκιμή, τολμώ να πω πιο γρήγορη από aosp και δεν χάνεις ούτε την κάμερα και themes άπειρα αν σ' ενδιαφέρουν.

Βέβαια δεν έχει τις παραμετροποιήσεις που έχουν κάποιες aosp και σε γλυτώνουν από κάποια έξτρα apps και xposed modules, αλλά δεν με χαλάει καθόλου προσωπικά.

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο. Κάμερα! Ναι εδώ θα χάσεις την κάμερα του G2 ή G3 ή την modded XCam. Αλλά και εδώ έχω διαφορετική άποψη από τους περισσότερους από εσάς από ότι καταλαβαίνω με τις τελευταίες σελίδες εδώ. Φαντάσου ότι ήμουν στο τσακ να πω να ανοίξετε ένα θέμα μόνο για την κάμερα και τα binaries με τις ρομ γιατί είχε αρχίσει να με εκνευρίζει να βλέπω αδιάβαστο μήνυμα και να είναι σε ποια ταιριάζουν τα binaries ή όχι. Σέβομαι βέβαια ότι για πολλούς αυτό τους νοιάζει οπότε δεν είπα τίποτα. Από το κινητό απαιτώ μόνο μία αξιόλογη φωτογραφία. Να μην είναι θολή, να απεικονίζει καθαρά αυτό που θέλω χωρίς πολλά πολλά. Αν θέλω μαγικές φωτογραφίες, για έκθεση ή άλμπουμ, να βγάζω τοπία με πειραγμένες ρυθμίσεις και λοιπές τέτοιες αλλαγές τότε θα πάρω DSLR και θα κάνω την δουλειά μου. Άρα είτε με AOSP camera, είτε με Google Camera κάνω την δουλειά μου κανονικότατα, βγάζω μια χαρά,για μένα τέλειες, φωτογραφίες και βίντεο. Ίσως λείπε το Slow motion mode αλλά λες και το χρησιμοποιούσα? Οπότε τι είχα και τι έχασα...

 

καλά αυτό για την κάμερα που είπα ότι δεν είναι επιπέδου based g2 το είπα γι αυτούς που αναλύουν διεξοδικά την φωτογραφία και την ξεζουμίζουν, για εμένα μια χαρά πολύ καλές φωτό βγάζει η aosp camera και μια χαρά βίντεο τραβάει, κάτι παραπάνω δεν ζητάω, το να τραβάω τον γιο μου που κάνει αρλούμπες ειναι best, δεν θα του ζητήσω να στηθεί για φωτό γιατί 2 χρονών που είναι θα μουτο σπάσει το κινητό :D.

Για μπαταρία θα συμφωνήσω, από την πρώτη μέρα με ενεργή οθόνη μιας ώρας με 70% φωτεινότητα, συγχρονισμούς καi wifi 10% μπαταρία έφαγε, πιστευω είναι πολύ καλό για αρχή, deep sleep 6ωρο το βράδυ 1-2%.Το τελευταίο δεν το θεωρώ και πολύ σημαντικό καθώς και σε based g2 rom είχα 0% σε 12ωρο αλλά με την χρήση οθόνης δεν είχα καλά αποτελέσματα

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την παρατήρηση σου Βαγγέλη, να πω και εγώ για AOSP(μου είχες πει να σου πω για LS που δοκιμάζω) αλλά να σε βοηθήσω πρώτα.

 

1) toggles. Έχεις άπειρες λύσεις.

α) Κατέβασμα με τα 2 δάχτυλα και σε βγάζει αμέσως στα λεγόμενα tiles.

β) Λειτουργία smart pulldown. Αν δεν έχεις κάποιο notification( ή κάποιο είδος notification, dismissable, persistent, εσύ επιλέγεις) όταν κατεβάσεις σε πάει αμέσως στα tiles.

γ) Quick pulldown. Επιλέγεις right or left και αν κατεβάζεις από εκεί την μπάρα σε βγάζει στα tiles.

δ) Που είναι και αυτό που θες. Όλες οι καλές AOSP το έχουν. Λέγεται quick ribbon. Και εμφανίζει κανονικά τα toggles όπως τα ξέρει ο περισσότερος κόσμος του android που δεν έχει σχέση με την stock εμπειρία αλλά με αυτή των εταιριών

ε) Εφαρμογή που ονομάζεται notification toggle και κάνει ακριβώς ότι και το quick ribbon. Απλά με διαφορετική εμφάνιση.

 

2) Lollipop. Αυτή την στιγμή και χωρίς καν kernel sources του κινητού μας για Lollipop και χωρίς bootloader lollipop μην περιμένετε πολλά για 5αρι. Δεν είναι εύκολο και θα υπάρχουν bugs. Οπότε το να δοκιμάσει κάποιος AOSP γενικά και σαν πρώτη επιλογή να είναι lollipop rom είναι λάθος. Έχουμε καιρό ακόμα να την δούμε στο G2. Εδώ μην ξεχνάμε ότι μέχρι και το Nexus 6 έχει θέματα αν διαβάσεις τα forums. Από 5.0.2 ή 5.1 θα δούμε καλύτερα πράγματα. Και είναι λογικό να υπάρχουν θέματα σε μια μεγάλη αλλαγή λειτουργικού.

 

Τώρα πάμε στο θέμα με LS(liquidsmooth) που έχω πάνω.

Και ο τίτλος που μπαίνει για μένα είναι: " Και ναι επιτέλους AOSP!!!! :D:D:D:D)

Δοκίμασα Cm11, CM11S OPO port, Mahdi, slim.

Με όλες δεν είχα θέματα πέρα από μερικά συγκεκριμένα builds που είχαν bugs σοβαρά. Ωστόσο με καμία δεν ήμουν ευχαριστημένος με την μπαταρία! Δεν έβλεπα το 6ωρο ούτε για πλάκα. Με τίποτα! Όλες τις δοκίμασα στοκ χωρίς να δοκιμάσω render, blackbird ή άλλον kernel.

 

Με LS milestone 3.2 τώρα όμως έρχομαι να πω ότι η πρώτη μέρα χρήσης μου δίνει ελπίδες! Κανένα bug(είχα 2 αλλά είχα κάνει βλακεία και έφταιγαν οι εφαρμογές) ως τώρα, εξαιρετική λειτουργία, ταχύτατο, smooth.

Μπαταρία??? Την χρήση που κάνω την έχω αναφέρει πολλές φορές που λέω τα νούμερα μου. Sync,data πάντα on και brightness auto.

 

Πρώτος κύκλος. 24h σε μπαταρία, 3h 15m SOT, 28m calls. wifi/2g κατά 70%, 2g/3g auto κατά 30%. Υπόλοιπο μπαταρίας 56%!!!! Deep sleep drain: 2 το βράδυ εως 8.45 το πρωί 1%!!!!! Από 57% σε 56%...

Stock kernel. Άμα στρώσει κιόλας τότε η μπαταρία θα μείνει λογικά στα ίδια επίπεδα.

 

Οπότε πλέον ζητωκραυγάζω AOSP επιτέλους για μένα. Ανέκαθεν ήμουν της στοκ εμπειρίας. Σιχαίνομαι τα εταιρικά UI πλην του Sence. LS είχα και πριν στο S4 και ήταν η μόνη που είχε και εκεί φοβερά αποτελέσματα. Πραγματικά ως τώρα η καλύτερη ρομ που έχω δοκιμάσει ποτέ από AOSP και σαν προσωπικό γούστο η καλύτερη όλων. Stock, G3 port, AOSP. Με διαφορά ως τώρα. Βέβαια ασφαλή συμπεράσματα μετά την πρώτη εβδομάδα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη!

 

Τελευταίο. Κάμερα! Ναι εδώ θα χάσεις την κάμερα του G2 ή G3 ή την modded XCam. Αλλά και εδώ έχω διαφορετική άποψη από τους περισσότερους από εσάς από ότι καταλαβαίνω με τις τελευταίες σελίδες εδώ. Φαντάσου ότι ήμουν στο τσακ να πω να ανοίξετε ένα θέμα μόνο για την κάμερα και τα binaries με τις ρομ γιατί είχε αρχίσει να με εκνευρίζει να βλέπω αδιάβαστο μήνυμα και να είναι σε ποια ταιριάζουν τα binaries ή όχι. Σέβομαι βέβαια ότι για πολλούς αυτό τους νοιάζει οπότε δεν είπα τίποτα. Από το κινητό απαιτώ μόνο μία αξιόλογη φωτογραφία. Να μην είναι θολή, να απεικονίζει καθαρά αυτό που θέλω χωρίς πολλά πολλά. Αν θέλω μαγικές φωτογραφίες, για έκθεση ή άλμπουμ, να βγάζω τοπία με πειραγμένες ρυθμίσεις και λοιπές τέτοιες αλλαγές τότε θα πάρω DSLR και θα κάνω την δουλειά μου. Άρα είτε με AOSP camera, είτε με Google Camera κάνω την δουλειά μου κανονικότατα, βγάζω μια χαρά,για μένα τέλειες, φωτογραφίες και βίντεο. Ίσως λείπε το Slow motion mode αλλά λες και το χρησιμοποιούσα? Οπότε τι είχα και τι έχασα...

 

 

 

Ότι λέει και ο argiris απλά το είπα πιο αναλυτικά. Αν και την είχα υπόψιν μου από το S4 αλλά στο G2 δεν είχε support και αρχικά μετά όταν έβαλε είχε θέματα. Με milestone τώρα όπως τίποτα.

Εντάξει μόλις μου πήρες το μυαλό με την liquid και τρέχω να φλασαρω.. Στα υπόλοιπα περί κάμερας συμφωνώ απόλυτα.

 

Μια ερώτηση. Είναι και αυτή με nightly build όπως η mahdi ας πούμε;

 

Edit : Από θερμοκρασίες κερνελ βλέπεις κάτι άξιο προσοχής;

 

Φαντάζομαι παιδιά αναφέρεστε στην v3.0 beta?

 

Edit2: Τώρα είδα σε ποια έκδοση αναφέρεται ο Κώστας.

Edited by Nizl84
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μόλις μου πήρες το μυαλό με την liquid και τρέχω να φλασαρω.. Στα υπόλοιπα περί κάμερας συμφωνώ απόλυτα.

 

Μια ερώτηση. Είναι και αυτή με nightly build όπως η mahdi ας πούμε;

 

Edit : Από θερμοκρασίες κερνελ βλέπεις κάτι άξιο προσοχής;

 

Φαντάζομαι παιδιά αναφέρεστε στην v3.0 beta?

 

Edit2: Τώρα είδα σε ποια έκδοση αναφέρεται ο Κώστας.

Παιδιά και εγώ εδώ διαβάσει τα καλύτερα για την liquid , μάλιστα ο ίδιος βγάζει και τον blackbird kernel ,ο οποίος έχει βοηθήσει στο να μην ανεβάζουν θερμοκρασία τα g2 όπου τρέξουν τις τελευταίες PA για να αποφευχθούν οι μαύρες γραμμές.Είναι μόνιμες και συγχαρητήρια στον φίλο που το ανέφερε μερικές σελίδες πιο πίσω και δεν κάηκα.

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αχ ανοιγεις μεγαλο θεμα τωρα...Σε αυτα που γραφεις παραπανω για να εισαι 100% σιγουρος θα πρεπει να εχεις τραβηξει την ιδια φωτογραφια στο ιδιο σημειο την ιδια στιγμη (πραγμα δυσκολο γιατι θα πρεπει να φλασαρεις επιτοπου και ξανα δοκιμη - νομιζω ξερω εναν καμμενο που το εχει κανει...:lol:

Επειδη οπως πολυ σωστα λες ειναι πολυ κοντα οι διαφορες γιατι ας μην γελιομαστε μια καμερα ειναι και οχι 2 διαφορετικες απλα παιζουμε με το software γιαυτο πρεπει να συγκρινεις παντα την ιδια στιγμη. Για αυτο που λες με την g3 μου εβαλες φυτιλια και θα το δοκιμασω μονο και μονο για να μας λυθει η απορια. :)

Η sotmax αν δεν φλασαρεις εχει μαμα binaries και αποδιδει καλα. Η miui θελει οπωσδηποτε binaries.

Για να μην σε μπερδευω αλλο, αν εχεις cloudystock-miui-sotmax που ειναι ολες τους g2based roms, και φλασαρεις τα binaries g2, τοτε ολες συμπεριφερονται το ιδιο και ειναι λογικο. Αν τις αφησεις στοκ, οχι.

Στο θεμα κλειστρου εγω να δεις πως το θελω. Θα ερθουν τραγικες βελτιωσεις με την lollipop λογω api v2. Αν θες γινεται και τωρα αλλα οι φωτογραφιες βγαινουν με 1mp (περιορισμος kitkat).

Kαι επειδη ξερω οτι γινομαι κουραστικος γιατι γραφω πολυ εν κατακλειδι:

 

Η προταση μου σε οσους εχουν g2 based roms (miui-sotmax-cloudystock-κτλ) Σε ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ φλασαρουμε τα binaries. (1.0.0g2)

Μετα xcam, και μετα xcam settings. (θα ανεβασω και νεο οδηγο οποτε οκ).

Μονο ετσι θα εχετε τα μεγιστα αποτελεσματα και σε αυτο κατεληξα χτες το βραδυ.

Σε αυτους που εχουν g3 based roms (cloudyg3-ακατανομαστη-optimusg3 κτλ) θα καταληξω σημερα. Aναγκαστικα παλι θα φλασαρω και θα σας πω ακριβως.

Αντε φιλε βγαλε τον οδηγο για την καμερα... περιμενουμε.Εκει που λες για την 'ακατανομαστη' ποια ενοεις;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μόλις μου πήρες το μυαλό με την liquid και τρέχω να φλασαρω.. Στα υπόλοιπα περί κάμερας συμφωνώ απόλυτα.

 

Μια ερώτηση. Είναι και αυτή με nightly build όπως η mahdi ας πούμε;

 

Edit : Από θερμοκρασίες κερνελ βλέπεις κάτι άξιο προσοχής;

 

Φαντάζομαι παιδιά αναφέρεστε στην v3.0 beta?

 

Edit2: Τώρα είδα σε ποια έκδοση αναφέρεται ο Κώστας.

Milestone 3.2 έχω άλλα το είδες.

Θερμοκρασίες το κινητό δεν ανεβάζει τίποτα! Δεν τις κοιτάω, ποτέ δεν το έκανα αλλά δεν ζεσταίνεται ποτέ. Δεν παίζω παιχνίδια αλλά ούτε με ingress ανεβάζει.

Παιδιά και εγώ εδώ διαβάσει τα καλύτερα για την liquid , μάλιστα ο ίδιος βγάζει και τον blackbird kernel ,ο οποίος έχει βοηθήσει στο να μην ανεβάζουν θερμοκρασία τα g2 όπου τρέξουν τις τελευταίες PA για να αποφευχθούν οι μαύρες γραμμές.Είναι μόνιμες και συγχαρητήρια στον φίλο που το ανέφερε μερικές σελίδες πιο πίσω και δεν κάηκα.

Το ξέρω ότι βγάζει αλλά ακόμα δοκιμάζω τα πάντα όπως τα δίνει η ρομ. Δεν έχω αλλάξει τίποτα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αντε φιλε βγαλε τον οδηγο για την καμερα... περιμενουμε.Εκει που λες για την 'ακατανομαστη' ποια ενοεις;

 

Και εγω περιμένω Γιώργο της ρύθμισης με μεγάλη αγωνία:p

Φίλε μου η ακατανομαστη=lamhoang g3 port:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω περιμένω Γιώργο της ρύθμισης με μεγάλη αγωνία:p

Φίλε μου η ακατανομαστη=lamhoang g3 port:lol:

Αυτην εχω βαλει...γιατι ομως τι εχει;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αυτην εχω βαλει...γιατι ομως τι εχει;

 

Τιποτα απολυτως απλα δεν μπορω με τιποτα να μαθω το ονομα της...! :p

Τωρα που μιλαμε κανω συγκριτικο φωτο για τις g3based roms. Μολις τελειωσω φτιαχνω και ανεβαζω τον οδηγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο να δυναμώνει και τον ήχο του ακουστικού στις κλήσεις?

 

ευχαριστω

 

Στην σελίδα που έδωσα είχε να επιλέξεις όποιο θες.

 

Στην CloudyG3 2.1 λειτουργούν χωρίς πρόβλημα και οι οδηγίες είναι πολύ απλές.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απολυτως απλα δεν μπορω με τιποτα να μαθω το ονομα της...! :p

Τωρα που μιλαμε κανω συγκριτικο φωτο για τις g3based roms. Μολις τελειωσω φτιαχνω και ανεβαζω τον οδηγο. ;)

 

Αν μου επιτρέπεις να σε διορθώσω λίγο " Μολις τελειωσω φτιαχνω και ανεβαζω τον οδηγο/βιβλίο 2η έκδοση "

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω cloudystock 2.5 + flashed binaries 1.0.0g2 + xcam + settings (ακομα παιζω με τα settings για να φτιαξω νεο οδηγο).

Μεχρι στιγμης η καλυτερη rom+καμερα που εχω βαλει)[/b]

 

Τελικά τι αποτέλεσμα είδες....????

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...