Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια δεν ξερω για σας αλλα μετα την τελευταια αναβαθμιση το disable service δεν με ανοιγει καθολου. Το εκανα μια απεγκατασταση και μετα παλι μια εγκατασταση αλλα τιποτα δυστιχως!:(

Εχετε καμια ιδεα?

Πριν την αναβαθμιση δουλευε κανονικοτατα.

 

Κι εμένα το ίδιο αλλά το διόρθωσαν άμεσα. Εχουν ήδη ανεβάσει νέα έκδοση.

Έχει θεματάκι με την ταξινόμηση βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον παιδια δωστε βαση και υπομονη στο διαβασμα γιατι υπαρχει θεμα εδω....!

Εδω και αρκετο καιρο φοραω πανω την sotmax rom και προεγκατεστημενα τα τελευταια binaries του xdabbeb. Δεν φλασαρα ποτε κατι μιας και δεν χρειαζοταν ακομα και μετα απο επικοινωνια μου με τον developer.

Ετσι λοιπον χτες εγκατεστησα την νεα καμερα xcam 5.2.3 αφου αφαιρεσα την παλια. (ΥΠΟΨΙΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ XCAM SETTINGS).

Η πρωτη μου κινηση ηταν να δω αυτην την πολυ καλη δυνατοτητα (γνωμη μου) να μπορεις να τραβας φωτογραφιες την ωρα που τραβας video (δουλευει μονο σε 30 fps mode) αλλα οχι οπως πριν σε αναλυση 1080p, αλλα ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ 10MP! Εντυπωσιακο θα ελεγα μιας και δεν το εχω δει σε αλλο κινητο εγω προσωπικα μεχρι στιγμης. Παω λοιπον ξεκιναω video recording τραβαω snap, την κοιταω και ηταν 1080p. (οπως και παλια οπως και παντα).

 

Κατι δεν παει καλα...Ετσι λοιπον αποφασιζω να φλασαρω τα binaries 1.0.0. που ειναι για g2 roms φυσικα μιας και ειχα g2 rom.

Με την μια δουλεψαν ολα σωστα,εχει γρηγοροτερο focus και τραβαει photo 10mp (θα παρατηρησετε θορυβο στις νυχτερινες ληψεις λεγεται χρωματικος θορυβος και ειναι λογικο μιας και το κινητο δεν προλαβαινει να επεξεργαστει την φωτο και την αφηνει ατοφια) το οποιο ειναι αρκετα εντυπωσιακο και ηταν παντα το παραπονο μου εκει που τραβαω video να μπορω να τραβαω και φωτογραφιες κανονικης ποιοτητας!

Οποτε....καταληγοντας, μετα απο αρκετο ψαξιμο, τα binaries της sotmax η δεν εχουν καθολου xdabbeb επανω Η εχουν τα binaries για unrooted συσκευες..!!!! Αυτο σημαινει οτι οι ρυθμισεις μου, ολα τα συγκριτικα μου (note 3-nokia 808-g3-lumia 920-lumia 925-htc one m7) ΗΤΑΝ ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΚΑΜΕΡΑ η με καμερα περιορισμενων δυνατοτητων μιας και δεν εκμεταλευοταν τα rooted προνομια....

Καλο ε???

 

Παμε τωρα και στο αλλο που αφορα αρκετους απο εδω. Cloudy G3.

Η καμερα του cloudyg3 περιεχει ηδη τα τελευταια binaries του xdabbeb. Σωστα? ΛΑΘΟΣ!

Αφου ειναι ετσι γιατι οταν φλασαρουμε τα binaries 1.0.2 (αν θυμαμαι καλα τον αριθμο) που ειναι g3 based, ΔΕΝ λειτουργει η καμερα η μαμα του cloudy??? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι ported ολοκληρη η καμερα του g3 με αποτελεσμα να μπλοκαρει....!!

Εχετε υποψιν σας οτι ειχα ανεβασει συγκριτικο με φωτογραφιες (το οποιο καπου χαθηκε στα ποστ) μεταξυ xcam vcs cloudycam.

ΣΩΣΤΟ συγκριτικο ομως οχι μεταξυ των καμερων σαν apk. Οτι apk και να βαλεις, εκεινο διαβαζει τα binaries. Οποτε γιαυτο και οι διαφορες μεταξυ cloudycam και xcam ειναι μικρες. Και οτι διαφορα βλεπετε την κανει το xcam settings μιας και δουλευει μονο στην xcam και οχι στην cloudy!!!

 

Tι εκανα τοτε στο συγκριτικο λοιπον? Ειχα μεσα sotmax + xcam και τραβαω 2 φωτο. Αμεσως την ιδια στιγμη, φλασαρω ολοκληρη την rom (ε ρε παιδεμα...αλλα επρεπε να σιγουρευτω 10000% ) και γυρναω σε cloudyg3. Βαζω xcam+settings (ακριβως οπως και στην sotmax) και οι φωτο μαυρο χαλι. Εμφανη διαφορα υπερ sotmax.!

Η sotmax ηταν ουσιαστικα μαμα binaries, κ απεδιδαν καλυτερα απο τα μαμα της g3. Η cloudycam με βαση τα χαρακτηριστικα των φωτογραφιων, θυμιζει πολυ εντονα τις φωτογραφιες που ειχα τραβηξει στα mediamarkt με το κανονικο g3...Tυχαιο?

 

Καταληγοντας και εδω θα πρεπει να γινει συγκριτικο μεταξυ μιας rom g2 based με περασμενα τα binaries 1.0.0 και xcam , και μιας cloudy g3 rom με περασμενα τα binaries 1.0.2 + xcam για να δουμε ποια αποδιδει καλυτερα.

Κουραστικο το μυνημα μου, ξερω οτι σας επιασε πονοκεφαλος, αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να μαθουμε ολοι τι πραγματικα συμβαινει...!!!

Συγγνωμη για την ζαλαδα, επανερχομαι με τις νεες ρυθμισεις xcam+5.2.3....

 

(για διευκολυνση θα ανεβει και στα 2 θεματα - τροποποιησεις + φωτογραφιες)

Link to comment
Share on other sites

9 το πρωί; Είσαι παλικάρι! χαχαχα θα μου πεις ο άλλος γράφει στις 5 και ο επομένος απαντάει στις 7:30.. ε ρε κάψιμοοο χαχα
Link to comment
Share on other sites

9 το πρωί; Είσαι παλικάρι! χαχαχα θα μου πεις ο άλλος γράφει στις 5 και ο επομένος απαντάει στις 7:30.. ε ρε κάψιμοοο χαχα

 

:lol::lol: Lg g2 24h service...Ουτε καντινα να ημασταν!!!! :p

Γραφω τωρα που εχω λιγο κενο γιατι φευγω για δουλεια. Ε ρε το αιμα μου αφηνω εδω μεσα!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα το έγραψα Μανθο (δεν είναι ''μομφή'' για όποιων την περνάει...!) και επισεις, οτι με τα δικά μου μάτια, με πάει σε παλιά Rom, γιατί αυτό το capacitive touch screen δεν το χωνεύω.............με τίποτα, άσε που από 5,2 η οθόνη πάει στα 4,7 το capacitive touch screen παίρνει χώρο από την οθόνη.:ninja:

Αν δεν κάναμε τα πειράματα, δεν θα είχαμε άποψη.

 

Μάριε capacitive touch screen είναι το είδος της οθόνης, όλα τα κινητά τέτοια έχουν πλέον, στα πρώτα touch κινητά όσοι τα προλάβαμε ήταν resistive, έτσι για την ιστορία. Εσύ εννοείς προφανώς τα softkeys. Έτσι κι αλλιώς σε όλες τις rom δεν μικραίνει η οθόνη εξαιτίας τους; Μπορούν να αφαιρεθούν, μέσω xposed app settings μπορείς να επιλέξεις immersive mode για όποιο app θέλεις ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:lol::lol: Lg g2 24h service...Ουτε καντινα να ημασταν!!!! :p

Γραφω τωρα που εχω λιγο κενο γιατι φευγω για δουλεια. Ε ρε το αιμα μου αφηνω εδω μεσα!!! :lol::lol::lol:

Χαχαχα ωραίος, άντε καλή δουλειά και πάλεψε να την κρατήσεις γιατί είναι σπάνιο είδος, σε λίγα χρόνια θα το ακούμε σε ντοκιμαντέρ ότι κάποτε υπήρχε και εξαφανίστηκε, σαν τους δεινόσαυρους!

Link to comment
Share on other sites

Πεστο ψεμματα Jonous...δυστυχως ειναι η πικρη αληθεια..!

 

Ας πω και εγω με την σειρα μου την εμπειρια μου μεχρι στιγμης (μερικων ωρων αρα ακομα δεν εχω πληρη εικονα) για την rom miui.

Θετικα:

+ πολυ ομορφο ui θυμιζει iphone με την απλοτητα του

+ εχει μια μορφη antialiasing στα γραμματα και στις εικονες και προσδιδει μια αλλη αισθηση καμια σχεση με τις g2-g3 roms

+ πολυ ομαλη μεταβαση στα μενου με σχεδον ανυπαρκτο lag (η πιο ομαλη lag-free rom που εχω δει ΜΑΚΡΑΝ).

+ πιο ευχρηστο στις κλησεις

+ πιο απλα μενου κανεις αυτο που θες πιο γρηγορα

+ πιο γρηγορο internet browsing με ωραιο το κεντραρισμα σε αυτο που θες (double tap).

 

αρνητικα

- στο remote control της lg λειπουν συσκευες. Ναι το χρησιμοποιω στην δουλεια μου και δυστυχως λειπουν απο μεσα αρκετες (δεν ξερω αν μπορει να αναβαθμιστει καπως??)

- ο καιρος δεν λεει πολλα. Της lg ειναι μακραν καλυτερος

- δεν δουλευει το knock off παρα μονο το knock on (υπαρχει λυση παντως)

- τα κουμπια κατω (navigation buttons) ειναι λιγο δυσχρηστα

- θελει εξτρα λογαριασμο για να κατεβασεις themes κτλ (λογικο)

 

Απο μπαταρια κτλ δεν εχω εικονα, στα benchmarks ειναι τα ιδια με g2-g3 antutu 34000 και 3dmark 17600.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι με cloudy g3 v2.1

Θελω να με πειτε πως αυξανουμε την ενταση ηχειων-ακουστικων μεσα απο εναν file explorer. Αν ειναι δυνατον πεστε μου αναλυτικα τα βηματα.Ειχε αναφερθει και παλαιοτερα αλλα δεν ειχα καταλαβει.

 

Ευχαριστω

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχς το εξης προβλημα εχω cloudy 2.1 και παω να κανω επεξεργασια τα εικονιδια απανω στην μπαρα των ειδοποιησεων και το κοθμπι επεξεργασια δεν πατιεται,μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχς το εξης προβλημα εχω cloudy 2.1 και παω να κανω επεξεργασια τα εικονιδια απανω στην μπαρα των ειδοποιησεων και το κοθμπι επεξεργασια δεν πατιεται,μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος?

Δοκιμασες να το πατησεις παρατεταμενα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχς το εξης προβλημα εχω cloudy 2.1 και παω να κανω επεξεργασια τα εικονιδια απανω στην μπαρα των ειδοποιησεων και το κοθμπι επεξεργασια δεν πατιεται,μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος?

Κοιτα φιλε μου και εμενα το ιδιο ειχε γινει παλαιοτερα. Κατι ειχα κανει freeze με το titaniun το οποιο μου το προκαλουσε αυτο.Δεν ξερω ποιο ειναι ακριβως αυτο για να σου πω το ονομα δυστιχως. Για ξεκινα να ξεπαγωνεις για να δεις;)

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι με cloudy g3 v2.1

Θελω να με πειτε πως αυξανουμε την ενταση ηχειων-ακουστικων μεσα απο εναν file explorer. Αν ειναι δυνατον πεστε μου αναλυτικα τα βηματα.Ειχε αναφερθει και παλαιοτερα αλλα δεν ειχα καταλαβει.

 

Ευχαριστω

Φιλε μου βρηκες τελικα λυση με το "disable servises"; Σου εχω και οδηγιες για αυξηση του ηχου......... σε καλη τιμη :D:D:D

Πλακα κανω ε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βρηκες τελικα λυση με το "disable servises"; Σου εχω και οδηγιες για αυξηση του ηχου......... σε καλη τιμη :D:D:D

Πλακα κανω ε......

Ναι ολα καλα με το disable servise. Eκανα την ενημερωση και δουλευει και παλι;)

Οσο για τις οδηγιες που εχει θα περιμενω να μου τις πεις.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου και εμενα το ιδιο ειχε γινει παλαιοτερα. Κατι ειχα κανει freeze με το titaniun το οποιο μου το προκαλουσε αυτο.Δεν ξερω ποιο ειναι ακριβως αυτο για να σου πω το ονομα δυστιχως. Για ξεκινα να ξεπαγωνεις για να δεις;)

 

sorry αλλα πως το κανω αυτο???εχω δοκιμασει και παρατεταμενα αλλα τιποτα :(

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα πως το κανω αυτο???εχω δοκιμασει και παρατεταμενα αλλα τιποτα :(

Εχεις εγκατεστημενο το titanium backup?

Αμα το εχεις... εχεις κανει καμια εφαρμογη freeze?

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Ηδη με βοηθησαν 2 μελη που εστειλα pm και τους ευχαριστω ;) αλλα μαζευω γνωμες για το συγκριτικο της καμερας να δουμε επιτελους τι γινεται με τα binaries. Ρωταω γιατι θα φλασαρω μια και λεω να μεινω εκει μεχρι την lollipop οπου αν ειναι ετσι τα πραγματα θα της αλλαξω τα φωτα της καμερας!!! ;)

Ειμαι λοιπον αναμεσα σε cloudystock 2.5-2.6, cloudyg3 2.0 - 2.1. Για πειτε προτασεις...

Θα τραβηξω φωτογραφιες με xcam χωρις binaries και μετα με binaries.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω εγκατεστημενο,καμια εφαρμοφη δεν εχω κανει freeze!

Τοτε φιλε μου για δοκιμασε να κανεις wipe cache kai dalvik cache μεσω recovery για να δεις αμα φτιαξει.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα καλα με το disable servise. Eκανα την ενημερωση και δουλευει και παλι;)

Οσο για τις οδηγιες που εχει θα περιμενω να μου τις πεις.

Λοιπον φιλε μου (για να μην τα ξαναγραφω επειδη ειναι πολλα) βρηκα ενα post ενός συμφοριτη μας που τα λεει ωραια!!

Εγω απλα εχω βαλει ενταση ηχειου 71 και ενταση ακουστικων 64!! Περισσοτερο νομιζω "χαλαει"! Δοκιμαζεις και αποφασιζεις.

Αν εχεις αποριες με ρωτας!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5329888#post5329888

Πριν κανεις οτιδηποτε, ΠΡΟΣΟΧΗ , παρε ενα nandroid back up με το recovery, γιατι αν γινει κατι λαθος, δε θα ανοιγει το κινητο!!

Ενημερωσα και 'γω το "disable servises"! Ηρθε τελικα διορθωτικο update..... εχει γελιο η περιγραφη στο Play store...

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Ηδη με βοηθησαν 2 μελη που εστειλα pm και τους ευχαριστω ;) αλλα μαζευω γνωμες για το συγκριτικο της καμερας να δουμε επιτελους τι γινεται με τα binaries. Ρωταω γιατι θα φλασαρω μια και λεω να μεινω εκει μεχρι την lollipop οπου αν ειναι ετσι τα πραγματα θα της αλλαξω τα φωτα της καμερας!!! ;)

Ειμαι λοιπον αναμεσα σε cloudystock 2.5-2.6, cloudyg3 2.0 - 2.1. Για πειτε προτασεις...

Θα τραβηξω φωτογραφιες με xcam χωρις binaries και μετα με binaries.

 

Γιώργο εγω θα σου πρότεινα να βάλεις την lamhoang που την θεωρώ καλύτερη και πιο smooth απο της άλλες που ανέφερες!!!!και σε αυτην δεν χρειάζεται να φλασαρης τα binaries μιας και τα περιέχει είδη!!!!:)

Τωρα οσο για την καινούργια καμερα του xdabbeb βλεπω οτι ειναι καλύτερη απο την προηγούμενη και τα settings περισσότερα !!!αυτο που μου αρεσε ειναι οτι σου δινει την δυνατότητα να αποθήκευση σε raw μορφή της φωτογραφίες αλλα το κακο ειναι οτι δεν κατάφερα να την δω πουθενά !!!!:blink: ουτε στο κινητό αλλα ουτε και στο pc μου!!!για αυτο και τρεχω στον ΜΑΣΤΕΡ να μου λύση την απορία μου:p

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την ζαλαδα, επανερχομαι με τις νεες ρυθμισεις xcam+5.2.3....

 

Πάντα απολαμβάνω αυτά που γράφεις, και σέβομαι της άποψη σου. Δεν πρέπει να ζητάς συγνώμη......εμείς πρέπει να σε ευχαριστούμε, για της εργατοώρες :D που καταναλώνεις για την δικιά μας ενημέρωση...!!!:bow:

 

Εν κατακλείδι, Έχω την Cloudy G3 2.0, με XCamLG_5.2.3_g3 με τα XCam LG Settings. χωρείς να έχω περάσει τα binaries, γιατί μέχρι τώρα πιστεύαμε οτι ήταν ίδια. Άρα η μόνη διαφορά στης δυο cameres είναι τα Settings. Σωστά κατάλαβα...???

 

*** H τελευταία ενημέρωση για XCamLG_5.2.3_g3 είναι η v1.3.5 ???

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εγω θα σου πρότεινα να βάλεις την lamhoang που την θεωρώ καλύτερη και πιο smooth απο της άλλες που ανέφερες!!!!και σε αυτην δεν χρειάζεται να φλασαρης τα binaries μιας και τα περιέχει είδη!!!!:)

Τωρα οσο για την καινούργια καμερα του xdabbeb βλεπω οτι ειναι καλύτερη απο την προηγούμενη και τα settings περισσότερα !!!αυτο που μου αρεσε ειναι οτι σου δινει την δυνατότητα να αποθήκευση σε raw μορφή της φωτογραφίες αλλα το κακο ειναι οτι δεν κατάφερα να την δω πουθενά !!!!:blink: ουτε στο κινητό αλλα ουτε και στο pc μου!!!για αυτο και τρεχω στον ΜΑΣΤΕΡ να μου λύση την απορία μου:p

Θέλει πρόγραμμα για να δεις raw φωτογραφία. Υπάρχει και για Android και για pc.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πρόγραμμα για να δεις raw φωτογραφία. Υπάρχει και για Android και για pc.

 

Πιο ειναι για pc??αλλα για android κατεβασα απο play store και παλι δεν τα άνοιγε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου (για να μην τα ξαναγραφω επειδη ειναι πολλα) βρηκα ενα post ενός συμφοριτη μας που τα λεει ωραια!!

Εγω απλα εχω βαλει ενταση ηχειου 71 και ενταση ακουστικων 64!! Περισσοτερο νομιζω "χαλαει"! Δοκιμαζεις και αποφασιζεις.

Αν εχεις αποριες με ρωτας!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5329888#post5329888

Πριν κανεις οτιδηποτε, ΠΡΟΣΟΧΗ , παρε ενα nandroid back up με το recovery, γιατι αν γινει κατι λαθος, δε θα ανοιγει το κινητο!!

Ενημερωσα και 'γω το "disable servises"! Ηρθε τελικα διορθωτικο update..... εχει γελιο η περιγραφη στο Play store...

Οκ. Θα τα δοκιμασω ολα αυτα και θα σου πω.

Πολυ πραγμα ομως ρε παιδι μου. Ολοκληρο κατεβατο:p

Οντως πολυ γελιο εχει η περιγραφη.:)

 

 

Edit: Μολις αλλαξω τα νουμερα κανω αποθηκευση και μετα τι αλλο κανω????

Edited by toubano44

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Η CloudyStock 2.6 έχει τους τελευταιους drivers/binaries ? ή πρεπει να τους περασω ? μπερδευτηκα λιγο με το μεγαλο μυνημα του φιλου demon...

 

τα φωτα σας παρακαλω.. Επισης χρειαζομαι 100% Xcam ? ή και με τη μαμα καμερα της Cloudy κανω δουλεια ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καντε λιγο υπομονη με το θεμα των binaries να κανω δοκιμες (θα τις ανεβασω να τις δειτε φυσικα). Θα καταληξουμε αμεσα!! ;)

Δεν εχω θεμα να δοκιμασω και την lamhoang πως σ....λεγεται :lol: απλα δωστε μου ενα λινκ αν ειναι ευκολο γιατι δεν ξερω σε ποια σελιδα να κοιταξω πριν....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιο ειναι για pc??αλλα για android κατεβασα απο play store και παλι δεν τα άνοιγε!!!!

 

http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=194&platform=Windows

 

ριξε αυτο και θα τις βλεπεις μεσα απο τo image viewer των windows σου χωρις προγραμματα εξωτερικα κτλ. ;)

Aν και το raw θελει μεγαλη συζητηση εχετε υποψιν οτι θελουν επεξεργασια αυτες οι φωτο. Για τον μεσο χρηστη ειναι αχρηστες αν δεν σκοπευει να τις επεξεργαστει.

 

"* Due to the constantly changing nature of G3 ported roms, you should check with your rom maintainer first to determine if they have already included the advanced driver. Certain files may need to be omitted/added/swapped depending on the rom. For instance, you should NOT this on CloudyG3 v2.x. as a variant of this driver is already included and installing this one will cause problems.".

Με λιγα λογια ΔΕΝ φλασαρουμε binaries στις rom g3 του cloudy. Cloudyg3 v2.0-v.2.1.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...