Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά τι αποτέλεσμα είδες....????

 

Κατεβαζω cloydy stock 2.6 να βαλω binaries και xcam και settings να δω τι ειναι αυτο που σας αρεσει.

Βασικα θελω λιγη μπαταρια παραπανω και γυρναω σε στοκ να δω τι παιζει :p

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατεβαζω cloydy stock 2.6 να βαλω binaries και xcam και settings να δω τι ειναι αυτο που σας αρεσει.

Βασικα θελω λιγη μπαταρια παραπανω και γυρναω σε στοκ να δω τι παιζει :p

 

Εγώ ξανά γύρισα στην cloydy stock 2.5 γιατί με την 2.6 έχανα κλίσεις....<!!!!:wacko:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξανά γύρισα στην cloydy stock 2.5 γιατί με την 2.6 έχανα κλίσεις....<!!!!:wacko:

 

Ωπ γιατι;

Στην 2.5 με χαλαει που αργει να ανοιξει η οθονη οταν σε καλουν...με ξενερωνει αφανταστα αυτο.Στην σοτμαξ ετσι γινετε παλι;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

@vanas πεστο ψεμματα...μολις τελειωσα το συγκριτικο. Παω να γραψω το κειμεν-ακι.! στο νημα με τις φωτο. Παρτε depon πριν διαβασετε θα το χρειαστειτε! :)
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την παρατήρηση σου Βαγγέλη, να πω και εγώ για AOSP(μου είχες πει να σου πω για LS που δοκιμάζω) αλλά να σε βοηθήσω πρώτα.

 

1) toggles. Έχεις άπειρες λύσεις.

α) Κατέβασμα με τα 2 δάχτυλα και σε βγάζει αμέσως στα λεγόμενα tiles.

β) Λειτουργία smart pulldown. Αν δεν έχεις κάποιο notification( ή κάποιο είδος notification, dismissable, persistent, εσύ επιλέγεις) όταν κατεβάσεις σε πάει αμέσως στα tiles.

γ) Quick pulldown. Επιλέγεις right or left και αν κατεβάζεις από εκεί την μπάρα σε βγάζει στα tiles.

δ) Που είναι και αυτό που θες. Όλες οι καλές AOSP το έχουν. Λέγεται quick ribbon. Και εμφανίζει κανονικά τα toggles όπως τα ξέρει ο περισσότερος κόσμος του android που δεν έχει σχέση με την stock εμπειρία αλλά με αυτή των εταιριών

ε) Εφαρμογή που ονομάζεται notification toggle και κάνει ακριβώς ότι και το quick ribbon. Απλά με διαφορετική εμφάνιση.

 

2) Lollipop. Αυτή την στιγμή και χωρίς καν kernel sources του κινητού μας για Lollipop και χωρίς bootloader lollipop μην περιμένετε πολλά για 5αρι. Δεν είναι εύκολο και θα υπάρχουν bugs. Οπότε το να δοκιμάσει κάποιος AOSP γενικά και σαν πρώτη επιλογή να είναι lollipop rom είναι λάθος. Έχουμε καιρό ακόμα να την δούμε στο G2. Εδώ μην ξεχνάμε ότι μέχρι και το Nexus 6 έχει θέματα αν διαβάσεις τα forums. Από 5.0.2 ή 5.1 θα δούμε καλύτερα πράγματα. Και είναι λογικό να υπάρχουν θέματα σε μια μεγάλη αλλαγή λειτουργικού.

 

Τώρα πάμε στο θέμα με LS(liquidsmooth) που έχω πάνω.

Και ο τίτλος που μπαίνει για μένα είναι: " Και ναι επιτέλους AOSP!!!! :D:D:D:D)

Δοκίμασα Cm11, CM11S OPO port, Mahdi, slim.

Με όλες δεν είχα θέματα πέρα από μερικά συγκεκριμένα builds που είχαν bugs σοβαρά. Ωστόσο με καμία δεν ήμουν ευχαριστημένος με την μπαταρία! Δεν έβλεπα το 6ωρο ούτε για πλάκα. Με τίποτα! Όλες τις δοκίμασα στοκ χωρίς να δοκιμάσω render, blackbird ή άλλον kernel.

 

Με LS milestone 3.2 τώρα όμως έρχομαι να πω ότι η πρώτη μέρα χρήσης μου δίνει ελπίδες! Κανένα bug(είχα 2 αλλά είχα κάνει βλακεία και έφταιγαν οι εφαρμογές) ως τώρα, εξαιρετική λειτουργία, ταχύτατο, smooth.

Μπαταρία??? Την χρήση που κάνω την έχω αναφέρει πολλές φορές που λέω τα νούμερα μου. Sync,data πάντα on και brightness auto.

 

Πρώτος κύκλος. 24h σε μπαταρία, 3h 15m SOT, 28m calls. wifi/2g κατά 70%, 2g/3g auto κατά 30%. Υπόλοιπο μπαταρίας 56%!!!! Deep sleep drain: 2 το βράδυ εως 8.45 το πρωί 1%!!!!! Από 57% σε 56%...

Stock kernel. Άμα στρώσει κιόλας τότε η μπαταρία θα μείνει λογικά στα ίδια επίπεδα.

 

Οπότε πλέον ζητωκραυγάζω AOSP επιτέλους για μένα. Ανέκαθεν ήμουν της στοκ εμπειρίας. Σιχαίνομαι τα εταιρικά UI πλην του Sence. LS είχα και πριν στο S4 και ήταν η μόνη που είχε και εκεί φοβερά αποτελέσματα. Πραγματικά ως τώρα η καλύτερη ρομ που έχω δοκιμάσει ποτέ από AOSP και σαν προσωπικό γούστο η καλύτερη όλων. Stock, G3 port, AOSP. Με διαφορά ως τώρα. Βέβαια ασφαλή συμπεράσματα μετά την πρώτη εβδομάδα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη!

 

Τελευταίο. Κάμερα! Ναι εδώ θα χάσεις την κάμερα του G2 ή G3 ή την modded XCam. Αλλά και εδώ έχω διαφορετική άποψη από τους περισσότερους από εσάς από ότι καταλαβαίνω με τις τελευταίες σελίδες εδώ. Φαντάσου ότι ήμουν στο τσακ να πω να ανοίξετε ένα θέμα μόνο για την κάμερα και τα binaries με τις ρομ γιατί είχε αρχίσει να με εκνευρίζει να βλέπω αδιάβαστο μήνυμα και να είναι σε ποια ταιριάζουν τα binaries ή όχι. Σέβομαι βέβαια ότι για πολλούς αυτό τους νοιάζει οπότε δεν είπα τίποτα. Από το κινητό απαιτώ μόνο μία αξιόλογη φωτογραφία. Να μην είναι θολή, να απεικονίζει καθαρά αυτό που θέλω χωρίς πολλά πολλά. Αν θέλω μαγικές φωτογραφίες, για έκθεση ή άλμπουμ, να βγάζω τοπία με πειραγμένες ρυθμίσεις και λοιπές τέτοιες αλλαγές τότε θα πάρω DSLR και θα κάνω την δουλειά μου. Άρα είτε με AOSP camera, είτε με Google Camera κάνω την δουλειά μου κανονικότατα, βγάζω μια χαρά,για μένα τέλειες, φωτογραφίες και βίντεο. Ίσως λείπε το Slow motion mode αλλά λες και το χρησιμοποιούσα? Οπότε τι είχα και τι έχασα...

 

 

 

Ότι λέει και ο argiris απλά το είπα πιο αναλυτικά. Αν και την είχα υπόψιν μου από το S4 αλλά στο G2 δεν είχε support και αρχικά μετά όταν έβαλε είχε θέματα. Με milestone τώρα όπως τίποτα.

Κώστα ευχαριστώ:)πρέπει να προσέξω κάτι αν φλασαρω την ls;

Link to comment
Share on other sites

@vanas πεστο ψεμματα...μολις τελειωσα το συγκριτικο. Παω να γραψω το κειμεν-ακι.! στο νημα με τις φωτο. Παρτε depon πριν διαβασετε θα το χρειαστειτε! :)

Ελα φιλε γραψτα απλα κ αναλυτικα.:)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τόσα φλασαρισματα κατέληξα σε SLIMCAT μεχρι να μου κάτσει η MAHDI. Πολυ smooth και αρκετά καλή μπαταρία :):)
Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Ωπ γιατι;

Στην 2.5 με χαλαει που αργει να ανοιξει η οθονη οταν σε καλουν...με ξενερωνει αφανταστα αυτο.Στην σοτμαξ ετσι γινετε παλι;

Αν και δεν εχω (ακομη) δοκιμασει την Sotmax, νομιζω οτι και αυτη το εχει, ισως οχι τοσο εντονα. Ολες οι stock based G2 νομιζω το εχουν (φανταζομαι και η cloudystock 2.6). Απ' τις "γνωστές"..... μονο η MIUI και G3 rom's δεν το εχουν!!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ευχαριστώ:)πρέπει να προσέξω κάτι αν φλασαρω την ls;

Όχι. Κατεβάζεις κανονικά την ρομ και τα gapps και τα φλασαρεις. Εγώ το έκανα κλασικά με τριπλό full wipe, flash, reboot, settle, recovery, triple full wipe, flash.

 

Πάντα έτσι κάνω καθαρή εγκατάσταση. Για να νιώθω 100% σίγουρος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω με το θεμα της φορτισης που εχω. αφου λοιπον ειχα αυθεντικο ανταπτορα του κινητου μας και μου ελειπε το καλωδιο ( ειχε χαλασει και χρησιμοποιουσα απο αλλο φορτιστη ) πηγα και αγορασα το αυθεντικο καλωδιο απο την Procordia. Οποτε ειχα εναν 100% φορτιστη LG G2!!!!!!!!!!!

 

Ελα που κανει να φορτισει το τηλεφωνο ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΦΟΡΤΙΣΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ Η ΟΧΙ ? τι μπροω να κανω βρε παιδια πως να το ψαξω ?

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω με το θεμα της φορτισης που εχω. αφου λοιπον ειχα αυθεντικο ανταπτορα του κινητου μας και μου ελειπε το καλωδιο ( ειχε χαλασει και χρησιμοποιουσα απο αλλο φορτιστη ) πηγα και αγορασα το αυθεντικο καλωδιο απο την Procordia. Οποτε ειχα εναν 100% φορτιστη LG G2!!!!!!!!!!!

 

Ελα που κανει να φορτισει το τηλεφωνο ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΦΟΡΤΙΣΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ Η ΟΧΙ ? τι μπροω να κανω βρε παιδια πως να το ψαξω ?

 

φιλε μου απο μηδέν μεχρι να φουλαρη η μπαταρια πόση ωρα σου κανει?τι ρομ και τι κερνελ εχεις??

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι. Κατεβάζεις κανονικά την ρομ και τα gapps και τα φλασαρεις. Εγώ το έκανα κλασικά με τριπλό full wipe, flash, reboot, settle, recovery, triple full wipe, flash.

 

Πάντα έτσι κάνω καθαρή εγκατάσταση. Για να νιώθω 100% σίγουρος.

 

για δωσε λινκ φιλε μου να δω μηπως στη τελικγη την δοκιμασω και εγω!!(να μην ξεχνιόμαστε κιόλας:lol::lol:)

και αληθεια γιατι ολα αυτα τα wipe δενχρειαζονται πιστεύω!!και ειναι και αρκετα χρονοβόρο:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απο μηδέν μεχρι να φουλαρη η μπαταρια πόση ωρα σου κανει?τι ρομ και τι κερνελ εχεις?

 

Εχω CloudyStock 2.6 με Stock Kernel...

 

Απο 54 εως 74 εκανε 25 λεπτα. απο 0 δεν εχω δοκιμασει. θελεις να το κανω να σου πω ? βλεπω δηλαδη οτι παιρνει ΠΕΡΙΠΟΥ 1% καθε λεπτο... τοσο κανει ομως κα με ΚΑΘΕ ΦΟΡΤΙΣΤΗ.. δε θα επρεπε να κανει πιο γρηγορα με το δικο του ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω CloudyStock 2.6 με Stock Kernel...

 

Απο 54 εως 74 εκανε 25 λεπτα. απο 0 δεν εχω δοκιμασει. θελεις να το κανω να σου πω ? βλεπω δηλαδη οτι παιρνει ΠΕΡΙΠΟΥ 1% καθε λεπτο... τοσο κανει ομως κα με ΚΑΘΕ ΦΟΡΤΙΣΤΗ.. δε θα επρεπε να κανει πιο γρηγορα με το δικο του ?

 

κοιτα να σου πω οτι σε εμενα φουλαρει απο 7-8 % σε περιπου 1,30 λεπτα περιπου!!ασε το τηλεφωνο σου να σβήσει εντελος απο μπαταρια και φορτισε σβηστό φουλ και δες ποση ωρα σου κανει αν κανει πανω απο 2 και κατι ωρες δεν ειναι φυσιολογικό!! και η αλη μου λύση ειναι δοκίμασε να περασεις τον κερνελ του dori και τσεκαρε πως πανε τα πραγματα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απο μηδέν μεχρι να φουλαρη η μπαταρια πόση ωρα σου κανει?τι ρομ και τι κερνελ εχεις??

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

για δωσε λινκ φιλε μου να δω μηπως στη τελικγη την δοκιμασω και εγω!!(να μην ξεχνιόμαστε κιόλας:lol::lol:)

και αληθεια γιατι ολα αυτα τα wipe δενχρειαζονται πιστεύω!!και ειναι και αρκετα χρονοβόρο:)

Μανθο εχει καμια ωριτσα που την εβαλα και δειχνει πολυ smooth χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τόσα φλασαρισματα κατέληξα σε SLIMCAT μεχρι να μου κάτσει η MAHDI. Πολυ smooth και αρκετά καλή μπαταρία :):)

 

SlimKat ε... Lollipop ή KitKat ? Εχει δοκιμασει κανεις CM 12 ?

 

Δωσε ενα link φιλε μου να πειραματιστω.... απο CloudyStock πρεπει να φλασαρω κανενα baseband ?

Link to comment
Share on other sites

Μανθο εχει καμια ωριτσα που την εβαλα και δειχνει πολυ smooth χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

 

ωραία Βαγγελη αλλα αυτο με την καμερα με ξενερώνει λίγο!!!:(

πιο παλια που ηταν η miui βασισμενη σε cm η καμερα ηταν σχετικα μαπα!!και για αυτο και δεν την προτιμούσα τοτε !!!

και για πες μου σε τι φαση ειναι η καμερα??

Link to comment
Share on other sites

ωραία Βαγγελη αλλα αυτο με την καμερα με ξενερώνει λίγο!!!:(

πιο παλια που ηταν η miui βασισμενη σε cm η καμερα ηταν σχετικα μαπα!!και για αυτο και δεν την προτιμούσα τοτε !!!

και για πες μου σε τι φαση ειναι η καμερα??

Μανθο εχω κατεβασει μια εφαρμογη απο το xda για καμερα του g2 σε aosp και δειχνει καλη,βλεπω ομως οτι υπαρχουν πολλα θεματα για aosp rom που αλλαζουν ολη την εμφανιση ακομα και του dialer και του menu των ρυθμισεων και μου αρεσει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα το bug που εχει με τον αποθηκευτικο χωρο ο συνδυασμος Cloudy G3 v2.1 + dori 8.9 το εχει κι ο συνδυασμος Cloudy Stock 2.6 + dori 8.9

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απολυτως απλα δεν μπορω με τιποτα να μαθω το ονομα της...! :p

Τωρα που μιλαμε κανω συγκριτικο φωτο για τις g3based roms. Μολις τελειωσω φτιαχνω και ανεβαζω τον οδηγο. ;)

 

Γιώργο, διάβασα τα αποτελέσματα στο νήμα της φωτογραφίας.

Εντάξει...απλά δεν υπάρχεις (!!!)

Μασημένη τροφή μας δίνεις!

Αυτά δεν τα κάνει άλλος εδώ και ούτε πρόκειται να τα κάνει...

Respect...

Και επειδή έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με τον Xdabbeb...

Πες μου λίγο, στις G3 roms (Cloudy fan boy εγώ) βάζουμε την 523 g2 adv.apk ή την Stock G2 +4kUhd video;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..Μετά απο το ροοτ που εκανα και μετα απο κανα 2 με 3 επαναφορες εργοστασιακων ρυθμισεων. Παρατηρησα οτι οι ηχοι του πληκτρολογιου δεν ακουγοντε..Τσεκαρα τις επιλογες του ηχου και ειναι επιλεγμενες

Τ μπορει να φταιει??

Πρεπει να εκανα εγω μ.... γιατι πηγα system,sounds και διεγραψα τους ηχους που εγραφε 50hz.... 100hz γιατι πιστευα οτι δεν χρειζονται μ....

 

Τωρα αν μπορει καποιος να μου τους στειλει αυτους τους ηχους.Θα το εκτιμήσω και κερναω και ενα σπεσιαλ καφεδακι

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, διάβασα τα αποτελέσματα στο νήμα της φωτογραφίας.

Εντάξει...απλά δεν υπάρχεις (!!!)

Μασημένη τροφή μας δίνεις!

Αυτά δεν τα κάνει άλλος εδώ και ούτε πρόκειται να τα κάνει...

Respect...

Και επειδή έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με τον Xdabbeb...

Πες μου λίγο, στις G3 roms (Cloudy fan boy εγώ) βάζουμε την 523 g2 adv.apk ή την Stock G2 +4kUhd video;;;

 

Να σαι καλα Πανο. Η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο σπαζοκεφαλια ο ατιμος...Μεχρι να καταλαβω τι συμβαινει εριξα πολυ πειραμα και διαβασμα.

Στο θεμα σου ΔΕΝ φλασαρεις κανενα binary απλα εγκατασταση 523g2 adv.apk και αν θες τις ρυθμισεις (θα ανεβασω και τις νεες) ;)

Aσχετο μηπως ξερει κανεις γιατι αναλογα με την rom εχει αναλογες συσκευες στο remote control της lg? Στην miui λειπουν καποιες, στην cloudystock ειναι ολες, στην cloudyg3 παλι λειπουν....Υπαρχει τροπος για καποιο update?

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην με παρεξηγησετε αλλα ανοιξτε ενα θεμα για τις φωτογραφιες.. Εχει παραγινει το πραγμα.. Οπως ειπε κ ενας φιλος πιο πριν, εχω βαρεθει να βλεπω την λεξη xdabbaeb και binaries.. Δεν καιγονται ολοι να βγαζουν φωτογραφιες για διαγωνισμο επαγγελματιων.. Ξερω οτι θα παρεξηγηθω αλλα πολυ σκεφτονται αυτο που γραφω.. Πειτε κατι και σεις ρε mods..

 

Φιλικα παντα!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην με παρεξηγησετε αλλα ανοιξτε ενα θεμα για τις φωτογραφιες.. Εχει παραγινει το πραγμα.. Οπως ειπε κ ενας φιλος πιο πριν, εχω βαρεθει να βλεπω την λεξη xdabbaeb και binaries.. Δεν καιγονται ολοι να βγαζουν φωτογραφιες για διαγωνισμο επαγγελματιων.. Ξερω οτι θα παρεξηγηθω αλλα πολυ σκεφτονται αυτο που γραφω.. Πειτε κατι και σεις ρε mods..

 

Φιλικα παντα!

Υπαρχει ηδη θεμα για τις φωτογραφιες;)

Απλα ο Γιωργος (demon) για ενημερωση δικια μας, γραφει κάποια και εδω..... οι περισσοτερες λεπτομεριες μπαινουν στο σωστο θεμα!!

Δε φταιει βεβαια ο ιδιος οταν καποιοι ρωτανε και 'δω τις αποριες τους και "αναγκαστικά" πρεπει να απαντηθουν!

Τελος παντων αν οι mod's εχουν καποια γνωμη... ας επεμβουν :)

Επισης φιλικα.....;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα για τις φωτογραφίες είναι αμιγώς φωτογραφικό φίλε μου. Δεν είναι για να γράφουμε συνδυασμούς ρομς και φλασαρισμάτων(τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ).

Τώρα όσον αφορά το όνομα Xdabbeb που βαρέθηκες να διαβάζεις στις τροποποιήσεις είναι το κυριότερο που κάνει τον κάτοχο του G2 να διαβάσει τις τροποποιήσεις αφού το μοναδικό μείον του τηλεφώνου είναι η κάμερά του σε ορισμένες συνθήκες.

Επέτρεψε μου να σου πω πως διαβάζω τα threads του G2 από τον Οκτώβριο του 13 και δεν θυμάμαι κανένα άλλο μέλος να ενοχλήθηκε σε αυτό το νήμα και να ζήτησε παρέμβαση των mods.

Στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να διαβάζει όλα τα ποστ.

Δεν σε ενδιαφέρει κάτι, προχωράς στο επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...