Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα με 20/10 παραδόθηκε σήμερα το πρωί Πάτρα! Εντάξει … καλά είμαστε παιδιά! Μη γκρινιάζουμε ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γείτονα είσαι τυχερός, εδώ Βόλο τίποτα ακόμη. Εγώ -->ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-10-2015 11:27 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

με Despatch No.:4260 και παραγγελία στις 16/10. Άντε μεγειά ;)

 

υ.γ. Έχει κανείς άλλος 4260 να συγκρίνω; Το ανέφερα και πιο πριν αλλά τζίφος.

 

ευχαριστω!!καλη και γρηγορη παραλαβη και σε σενα !!!:)

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να καταλάβετε πόσο ότι να'ναι παίζει να χουν γίνει τα tracking sites.Τι κούριερ και αηδίες :lol: :lol: :lol:

http://i63.tinypic.com/2pphiz9.png

Link to comment
Share on other sites

Στο εφαγε ο ταχυδρομος

Χαχαχαχα

 

Περνα της πλακας πες μας τι εγινε να ξερουμε και εμεις

 

Τελικά τα δέματα ήταν στο ταχυδρομείο. Το απαράδεκτο ήταν η απάντηση του ταχυδρομου ότι πρέπει έτσι με το ζόρι να αφήνει τα δέματα στην γειτονιά από το να τα κουβαλάει πίσω στο ταχυδρομείο. Μας κάνει χάρη λέει πού τα φέρνει κιόλας στο σπίτι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει δικιο.. Κανονικα δεν τα φερνουν σπιτι. Το λαθος ειναι να τα αφηνει καπου ντε και καλα.

Για να ειναι σωστος πρεπει να αφηνει μονο χαρτακι και αν θες να στο φερνει σπιτι να τον βρεις και να του το ζητησεις (αφηνοντας του και κανενα 10αρικο).

Μακαρι να μου τα`φερνε και μενα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω λίγο ακόμα το off topic και να πω ότι συμφωνώ ότι πρέπει να έρχεται χαρτάκι και ότι δεν πρέπει να τα αφήνουν οπουδήποτε στην γειτονιά. Οπότε το λάθος ξεκινάει από αυτόν πιστεύω γιαυτό να μην είναι τόσο επιθετικοί.

Δεν έχω κάτι με τα ΕΛΤΑ μέχρι σήμερα αλλά τέτοιες συμπεριφορές δεν πρέπει να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Μιας και υπάρχει αυτό το άρθρο..έχω ένα πρόβλημα σχετικά με μια ιστοσελίδα (gearbest).Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με αυτήν.Είναι αξιόπιστη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Μιας και υπάρχει αυτό το άρθρο..έχω ένα πρόβλημα σχετικά με μια ιστοσελίδα (gearbest).Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με αυτήν.Είναι αξιόπιστη;

Διάβασε τις τελευταίες σελίδες των σχετικών νημάτων και θα καταλάβεις τι συμβαίνει αυτό τον καιρό:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6372752#post6372752

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6372736#post6372736

Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου παράγγειλε, μέσω ebay, κινητό από Κίνα, ζήτησε να το στείλει με SGPost αλλά το έστειλε με ΜΥ (Malaysian Post) και φαίνεται από 16/10 ότι 1) στις 10.43 electronic notification of shipment και 2) στις 16.15 your item has been processed to Athens Air. Τα ίδια περίπου στοιχεία αναφέρονται και στα ΕΛΤΑ.

 

Πέρα από το γεγονός ότι για πρώτη φορά βλέπω να έχουν καταγραφεί, με λίγες ώρες διαφορά, η ηλεκτρονική ειδοποίηση παραλαβής του δέματος και η αποστολή του στη χώρα προορισμού, είναι αφύσικο να μην υπάρχει νεώτερη καταγραφή στις 16 (ημερολογιακές) μέρες μέχρι σήμερα.

 

Έχει κανείς εμπειρία από αποστολές με αυτή τη μεταφορική;

Link to comment
Share on other sites

2015-10-26 15:08

Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Είναι αρκετές μέρες σε αυτό το στάτους στο singpost. Να ανησυχώ;

Όχι.

 

Συγγενής μου παράγγειλε, μέσω ebay, κινητό από Κίνα, ζήτησε να το στείλει με SGPost αλλά το έστειλε με ΜΥ (Malaysian Post) και φαίνεται από 16/10 ότι 1) στις 10.43 electronic notification of shipment και 2) στις 16.15 your item has been processed to Athens Air. Τα ίδια περίπου στοιχεία αναφέρονται και στα ΕΛΤΑ.

 

Πέρα από το γεγονός ότι για πρώτη φορά βλέπω να έχουν καταγραφεί, με λίγες ώρες διαφορά, η ηλεκτρονική ειδοποίηση παραλαβής του δέματος και η αποστολή του στη χώρα προορισμού, είναι αφύσικο να μην υπάρχει νεώτερη καταγραφή στις 16 (ημερολογιακές) μέρες μέχρι σήμερα.

 

Έχει κανείς εμπειρία από αποστολές με αυτή τη μεταφορική;

Η Malaysia είναι λίγο χύμα, μη δίνεις τόση σημασία στις ώρες (ή ακόμα και στις ημερομηνίες) που γράφουν. Μου έτυχε να εμφανιστεί κίνηση με ημερομηνία 4-5 μέρες πριν ή οι νέες κινήσεις να έχουν την ημερομηνία και ώρα προγενέστερων.

 

Το πακέτο μου πάντως το πήρα περίπου μια εβδομάδα μετά το "your item has been processed to Athens Air Mail Unit".

Link to comment
Share on other sites

Η Malaysia είναι λίγο χύμα, μη δίνεις τόση σημασία στις ώρες (ή ακόμα και στις ημερομηνίες) που γράφουν. Μου έτυχε να εμφανιστεί κίνηση με ημερομηνία 4-5 μέρες πριν ή οι νέες κινήσεις να έχουν την ημερομηνία και ώρα προγενέστερων.

 

Το πακέτο μου πάντως το πήρα περίπου μια εβδομάδα μετά το "your item has been processed to Athens Air Mail Unit".

 

Το πρόβλημα είναι ότι πλησιάζουν οι 30 μέρες και σκέφτεται να προχωρήσει σε κινήσεις προστασίας (refund, dispute κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πλησιάζουν οι 30 μέρες και σκέφτεται να προχωρήσει σε κινήσεις προστασίας (refund, dispute κλπ)
Αργεί η Malaysia, 20 μέρες απο την αποστολή δεν είναι ανησυχητικός χρόνος.

Ας περιμένει και την εβδομάδα που έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πλησιάζουν οι 30 μέρες και σκέφτεται να προχωρήσει σε κινήσεις προστασίας (refund, dispute κλπ)

Δεν ειναι πια 45 μερες αλλα 180 οποτε εχει χρονο μπροστα του.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιοι χρόνοι για SG και NL:ακριβως 3 εβδομάδες από οταν πήρα tracking number.

Περιμενω ξανα απο NL και από CN.Tα κινεζικα ταχυδρομεια,πρωτη φορά θα τα δω τι χρόνους κάνουν.

Πάντως σε σχέση με περυσι τέτοια εποχή οι χρόνοι-λόγω cc και μειωμένων αγορών-είναι μειωμένοι περίπου στο μισό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα μια συμβουλη τι να κανω με αυτο που μου προεκυψε....

Παρηγγειλα 3 τηλεφωνα και ενω στο site εγραφε αποστολη με EMS αυτοι τα εστειλαν με DHL.

Τωρα η DHL μου ζηταει να πληρωσω εκτελωνισμο, φορους κτλ. για να τα παρω.

Παρακαλω οποιος εχει αναλογη εμπειρια ας βοηθησει, ειναι κριμα να χασω 400€

Link to comment
Share on other sites

Θα επικοινωνήσεις με τον πωλητή (νομίζω ότι το έχεις κάνεις ήδη), θα εξηγήσεις την κατάσταση και εάν είναι δικό του λάθος, θα πρέπει να το αναγνωρίσει και να δώσει λύση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως του εχω γραψει, να δωσει λυση....για refound στην paypal μπορω να στηριχθω σε αυτο το λαθος του αν δεν με ικανοποιησει η λυση του?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στηριχτείς μόνο αν, αποδεδειγμένα, το λάθος είναι δικό του.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι απο το σιτε τους, κ γιαυτο εκανα απο αυτους παραγγελια

 

5. For*Standard Rate Shipping, we ship your package by Express Mail Service ( EMS ), which takes 5-10 business days to almost any country in the world. You can track on http://www.ems.com.cn/english-main.jsp. For USA buyer, you can track on http://www.usps.com. Usually the tracking number will be trackable on these sites in 1 to 2 days after we ship the goods.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά, θα περιμένεις την απάντησή τους στο αντίστοιχο νήμα.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. έκανα αγορά από bangood όπου έφυγε στις 29-30.10. μου έδωσαν tracking number όπου σήμερα γράφει στο site των postnl date: 03.11.2015, the item is in transit, country of destination: greece (στον πίνακα που βγάζει). σημαίνει ότι από κίνα πάει ολλανδία για ελλάδα ή ότι πήγε ολλανδία και έρχεται ελλάδα? (ή ότι από κίνα πάει ελλάδα μέσω ολλανδικών ταχυδρομείων).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά που μιλούσαμε για Βόλο, εμένα πάντως μου ήρθε ότι είναι για παράδοση, λογικά το απόγευμα θα μπορέσω να το πάρω.

http://s3.postimg.org/c7u5mkcjn/xiaomi.png

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έφτιαξε το tracking για sg post;

26/10 Dispatched

30/10 Arrived

2/11 Κέντρο διαλογής

 

Πιο "λογικοί" οι χρόνοι.

Επίσης αναφέρει στο SG:

For overseas to local delivery items, upon arrival from overseas, it will take at least 2 working days to transit to the next processing centre for delivery

 

 

καλημέρα. έκανα αγορά από bangood όπου έφυγε στις 29-30.10. μου έδωσαν tracking number όπου σήμερα γράφει στο site των postnl date: 03.11.2015, the item is in transit, country of destination: greece (στον πίνακα που βγάζει). σημαίνει ότι από κίνα πάει ολλανδία για ελλάδα ή ότι πήγε ολλανδία και έρχεται ελλάδα? (ή ότι από κίνα πάει ελλάδα μέσω ολλανδικών ταχυδρομείων).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σημαίνει σημαίνει ότι από κίνα πρώτα θα πάει ολλανδία και μετά ελλάδα. Αν κρίνω απο τις ημερομηνίες που δίνεις.

Η πρώτη πληροφορία που εμφανίζει είναι;

Έχε υπόψιν σου όμως οτι πολλές φορές το δέμα μπορεί να έχει προχωρήσει παρακάτω, κι ας μην έχει ενημερωθεί το tracking, ειδικά για nl post.

Παλαιότερα ήταν κάπως έτσι η αποστολή με NL. Με τα δύο πρώτα να μην εμφανίζονται πάντα/σε όλους.

http://s8.postimg.org/qjxobcdgl/image.png

Link to comment
Share on other sites

πρώτα μου έβγαλε το pre-advised 02.11 και 03.11 το transit. άρα τώρα περιμένω είτε να εμφανιστεί όταν θα πάει ολλανδία ή με την μία ελλάδα? ps1: eta για αποστολή από κίνα (bangood) κανά 20 μέρες από την αποστολή (παραλαβή πχ από θεσσαλονίκη) ή ακουμπάμε μήνα+.

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...