Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι να λεει...κι εμενα που γραφει 16-01-2015 23:27 The item has arrived in the country of destination τπτ φιλε μου....αν λαβω δλδ υποψιν τον φιλο ziaba ότι μετα από 25 μερες!!! είναι για εκτελωνισμο και αναχωρηση για αποστολή τοτε με βλεπω κατά τις 10 φλεβαρη να το εχω...πανω-κατω λιγο πριν τις "περίφημες" 45 μερες....για να δουμε λοιπον τι τυχη θα εχω εγω

 

Μη στεναχωριεσε στον ίδιο σάκο είμαστε, εγώ βγήκα ενα λεπτο νωριτερα:lol:

Υποθέτω βαση όσων διαβάζω βρισκόμαστε σε κάποιον σάκο στο ελληνικό αεροδρόμιο.

 

Απο τις 16 περιμένω και γω μήπως αλλάξει κάτι,όχι τίποτε άλλο είναι δώρο για την γυναικα μου και ποιος την ακούει μέχρι να το παραλαβει.:blink:

 

RS199041828NL

Edited by argyka
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μαζι ειμαστε μην φοβασαι μαζι θα ερθουν

 

+1 απο 8/1 despatched!

 

Σε τι οφείλετε η καθυστέρηση γνωρίζει κανείς? Τα ελτά φταίνε λόγο της απεργίας που είχαν?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ σε παρόμοια φάση με άλλα παιδιά που περιμένουν δέματα με nl post από Κίνα. Εγώ περιμένω 2 δεματάκια κι έχουν ως εξής:

1ο πακέτο:

Nl Post tracking

http://s29.postimg.org/c4pzn66rr/image.png

Elta tracking

http://s17.postimg.org/lh6tmkk73/image.png

 

2ο πακέτο:

Nl Post tracking

http://s9.postimg.org/619aib1of/image.png

Elta tracking

http://s12.postimg.org/hfvaesknh/image.png

 

Μέχρι τώρα 2 παραγγελίες που είχα κάνει με Nl Post ήρθαν σε 25 μέρες το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τον οδηγο και εχω την εξης απορια. Το γραφικο διαγραμμα του οδηγου αναφερει οτι πρωτα αποστελλεται το δεμα σε ευρωπαικη χωρα

και μετα στην Ελλάδα , ενώ στις γραπτες οδηγιες γραφει : "Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα."

 

Tελικά ερχεται κατευθειαν στην Ελλάδα , κανει βολτα σε άλλη χώρα πρώτα ή μπορει να συμβουν και τα 2 ενδεχομενα;

 

btw εχω κανει παραγγελια και μου γραφει despatched από 17/1 με SG post και εχω αρχισει να ανησυχω λιγο

Πρώτα πηγαίνει σε άλλη χώρα.

Όσο γιά την δεύτερη ερώτηση, τα κόκκινα γράμματα ότι μπορεί να κάνει 40+ ημέρες δεν τα πρόσεξες ;;; :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε το δικό μου και στα ΕΛΤΑ

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 19-01-2015 14:53 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-01-2015 11:24 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

Η τύχη του πρωτάρη; :D

 

 

Και Σιγκαπούρη

Status Date Status Description

19-01-2015 Received from Customer

21-01-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

27-01-2015 Arrived at overseas (Country code: GR)

Edited by kostasls

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πηγαίνει σε άλλη χώρα.

Όσο γιά την δεύτερη ερώτηση, τα κόκκινα γράμματα ότι μπορεί να κάνει 40+ ημέρες δεν τα πρόσεξες ;;; :)

 

Σ'ευχαριστώ για την απαντησή σου , η οποία απαντά στο 1 και μοναδικό μου ερώτημα.Και βέβαια τα πρόσεξα όλα απλώς εκεινα τα κοκκινα γραμματα δεν απαντουσαν στην ερωτηση μου . Το ότι ανησυχώ είναι διότι χρειάζομαι το "εργαλείο" άμεσα, μιας που έχω μια εξεταστική μπροστά μου και πρέπει να προετοιμαστώ κατάλληλα :rolleyes:

Edited by gamiolero
Link to comment
Share on other sites

παιδια εφτασαν ελλαδα επιτελους

 

RC410800528NL nikkal

RC410799921NL paris 89

RC410800505NL Thanos_ATH

RC410800465NL PANOSFL22

RC410802682NL ZMA

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον κανω συνάθροιση εδω ΜΟΝΟ των κωδικων απο NL Post που εχουν εχουν τελευταια ημερομηνια και ωρα σκαναρισματος απο ΕΛΤΑ : 2014-12-20 17:57 και απο 17track.net: 2014-12-23 10:17

Απο οτι εχω δει τα περισσοτερα αν οχι ολα ειναι απο το EFOX που πιθανοτατα εχουν επανω το logo του καταστηματος και ειναι συνεπως πανομοιτυπα πακετα. Κατι που με βαζει σε υποπτες σκεψεις οτι πολυ πιθανο να μην ερθουν ποτε μια και πλεον ισως βρισκονται στο σπιτι η στο πορτ μπαγκαζ καποιου στην ολη αλυσιδα διαμεταφορας ....... που τα "μυριστικε" μαζεμενα στον ιδιο σακο και τα "οικιοποιηθηκε" ως προσωπικα δωρακια .......... λογω και της εορταστικης περιοδου !!

 

Οποιος και μονο εχει την ιδια μερα και ωρα και δεν περιλαμβανεται να προσθεσει το δικο του σε νεο ενημερωμενο ποστ μαζι με τα αναρτημενα εδω.

 

 

nikkal ------------- RC410800528NL

ZMA ----------------- RC410802682NL

paris_89 ----------- RC410799921NL

Thanos_ATH ------- RC410800505NL

PANOSFL22 ---------RC410800465NL

 

τα κινητα εφτασαν ελλαδα επιτελους

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή αγοράζω πρώτη φορά από κίνα μπορείτε να μου πείτε αν είναι οκ η παραγγελία μου ? RS199008288NL
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή αγοράζω πρώτη φορά από κίνα μπορείτε να μου πείτε αν είναι οκ η παραγγελία μου ? RS199008288NL

 

Με βάση το trackitonline, το δέμα σου έφτασε στην Ολλανδία 22/1 και έφυγε την επομένη για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε και το δικό μου στα ΕΛΤΑ.

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 14-01-2015 14:06 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 14-01-2015 14:06 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-01-2015 05:18 ΕΛΛΑΔΑ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

Το περίεργο είναι ότι το δέμα προορίζεται για Αθήνα. Γιατί πήγε Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εφτασαν ελλαδα επιτελους

 

RC410800528NL nikkal

RC410799921NL paris 89

RC410800505NL Thanos_ATH

RC410800465NL PANOSFL22

RC410802682NL ZMA

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα κινητα εφτασαν ελλαδα επιτελους

 

Μην είσαι σίγουρος!!!

Οπως ξαναέγραψα, οι Ολλανδοί την ένδειξη arrived την βάζουν κατά προσέγγιση (σύμφωνα με τα ΕΛ.ΤΑ.). Δεν μπορούν να γνωρίζουν το εάν έφτασαν, εάν πρώτα δεν τα σκανάρουν οι ελληνικές αρχές. Απλά, επειδή τους ξέμειναν καιρό στο αεροδρόμιο, έβαλαν στα βιαστικά το arrived...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!! Ύστερα από 30 μέρες που έδειχνε στο σύστημα πως έφυγε το πακετάκι μου από την Κίνα, φάνηκε χθες ότι έφτασε στην Ελλάδα. Παίζει να το έχω μέχρι την Παρασκευή? Στα ΕΛΤΑ είναι ακόμη έτσι

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-01-2015 08:07 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ):worry::worry::worry::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!! Ύστερα από 30 μέρες που έδειχνε στο σύστημα πως έφυγε το πακετάκι μου από την Κίνα, φάνηκε χθες ότι έφτασε στην Ελλάδα. Παίζει να το έχω μέχρι την Παρασκευή? Στα ΕΛΤΑ είναι ακόμη έτσι

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-01-2015 08:07 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ):worry::worry::worry::blink:

 

Θα περιμένεις να σου δείξει ότι έφυγε από το αεροδρόμιο (μάλλον αύριο) και μετά εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα φτάσει στο γραφείο της περιοχής σου (για την Αθήνα χρειάζονται τουλάχιστον 2 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε το δικό μου και στα ΕΛΤΑ

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 19-01-2015 14:53 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-01-2015 11:24 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

Η τύχη του πρωτάρη; :D

 

 

Και Σιγκαπούρη

Status Date Status Description

19-01-2015 Received from Customer

21-01-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

27-01-2015 Arrived at overseas (Country code: GR)

 

Τι απεργιες και φορτο εργασιων μου λετε. Με SG post φτανουν τα δεματα στην ωρα τους. Σιγουρα θα υπαρξουν και οι εξαιρεσεις αλλα ειναι λιγες.

 

Και το δικο μου με SG post, 31/12 Σιγκαπουρη, 19/01 Ελλαδα, 23/01 παρελαβα.

 

Αντιθετως με NL post, ψαχνουμε ποτε εφυγε απο Ολλανδια, ποτε ηρθε Ελλαδα, λαθος Tracking (arrived in the country of destination) αλλα στην Ελλαδα δεν εχει φανει γιατι απλα δεν εχει φτασει, 30+40 μερες αναμονη...

 

Πρωτη και τελευταια φορα με NL post. Περιμενω να παραλαβω και απο δω και περα μονο SG post.

Link to comment
Share on other sites

φίλε papadi και όσοι άλλοι έχουν την ίδια απορία...Εγω ειχα παραγγείλει από 23/12 ... το δέμα πήγε στο sg post 25/12 και από τις 27/12 μέχρι και χθες 27/1 φαινόταν ότι είναι Despatched to overseas ... Σήμερα 28/1 μου έβγαλε Arrived at overseas ...Οπότε κάντε υπομονή

 

Εγώ έχω άλλη απορία...Έφτασε το δέμα Ελλάδα...Tracking number για να το ψάξω στα ελτά που βρίσκω;;;;Μου στέλνουν άλλο ή χρησιμοποιώ αυτό του sg post;;;; Διάβασα κάμποσες σελίδες εδώ αλλά δεν βρήκα απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη απορία...Έφτασε το δέμα Ελλάδα...Tracking number για να το ψάξω στα ελτά που βρίσκω;;;;Μου στέλνουν άλλο ή χρησιμοποιώ αυτό του sg post;;;; Διάβασα κάμποσες σελίδες εδώ αλλά δεν βρήκα απάντηση...

 

Βαζεις το tracking number που εχεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένεις να σου δείξει ότι έφυγε από το αεροδρόμιο (μάλλον αύριο) και μετά εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα φτάσει στο γραφείο της περιοχής σου (για την Αθήνα χρειάζονται τουλάχιστον 2 μέρες).

 

Ευχαριστώ!!!:baby::baby::baby::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις το tracking number που εχεις εδω.

 

 

Ευχαριστώ ρε μαν..Ρώτησα γιατί πριν μια ώρα (περίμενα ένα μήνα και δεν είχα υπομονή λίγες ώρες :P )δοκίμασα με το tracking number που είχα (2-3 φορές στο site των ελτα) και έβγαζε σφάλμα...Τώρα δούλεψε!!!!

Edited by huluvuz
Link to comment
Share on other sites

Τι απεργιες και φορτο εργασιων μου λετε. Με SG post φτανουν τα δεματα στην ωρα τους. Σιγουρα θα υπαρξουν και οι εξαιρεσεις αλλα ειναι λιγες.

 

Και το δικο μου με SG post, 31/12 Σιγκαπουρη, 19/01 Ελλαδα, 23/01 παρελαβα.

 

Αντιθετως με NL post, ψαχνουμε ποτε εφυγε απο Ολλανδια, ποτε ηρθε Ελλαδα, λαθος Tracking (arrived in the country of destination) αλλα στην Ελλαδα δεν εχει φανει γιατι απλα δεν εχει φτασει, 30+40 μερες αναμονη...

 

Πρωτη και τελευταια φορα με NL post. Περιμενω να παραλαβω και απο δω και περα μονο SG post.

 

Μην είσαι τόσο απόλυτος στηριζόμενος μόνο στο δικό σου παράδειγμα.

Έχουν καταγραφεί πολλές περιπτώσεις, σ' αυτό το forum αλλά και σε άλλα, για αποστολές και παραλαβές δεμάτων με NL Post, ακόμη και σε 2 βδομάδες από την παραγγελία (στο νήμα του THL 4000). Στη δική μου (πρόσφατη) περίπτωση παρήγγειλα 9/1, έφτασε στο αεροδρόμιο 24/1, μέσω Ολλανδίας, έφυγε από αεροδρόμιο 26/1, βρίσκεται στο κεντρικό ΚΔ (Λένορμαν) και πιστεύω ότι θα παραλάβω αύριο, δηλαδή πριν κλείσουν 3 βδομάδες.

 

Συμπερασματικά, σε κανονικές συνθήκες, το πόσο γρήγορα θα φτάσει ένα δέμα από Κίνα στην Ελλάδα δεν εξαρτάται, αποκλειστικά και μόνο, από το μεταφορέα, αλλά και από άλλους (απρόβλεπτους) παράγοντες.

Φυσικά, εξαιρούνται οι περιπτώσεις στις οποίες μπλέκονται άλλα γεγονότα όπως απεργίες, στάσεις εργασίας κλπ.

 

Edit

Ήδη παράγγειλα 2ο με τον ίδιο τρόπο αποστολής

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καθολου απολυτος:) Και δεν ειναι μονο το δικο μου παραδειγμα. Εκανα quote παραγγελια φιλου με SG post και στις προηγουμενες σελιδες υπαρχουν κι αλλα παραδειγματα παλι με SG post.

 

Ναι σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις. Αλλα με NL post, εξαιρεση ειναι να φτασει στην ωρα του:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καθολου απολυτος:) Και δεν ειναι μονο το δικο μου παραδειγμα. Εκανα quote παραγγελια φιλου με SG post και στις προηγουμενες σελιδες υπαρχουν κι αλλα παραδειγματα παλι με SG post.

 

Ναι σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις. Αλλα με NL post, εξαιρεση ειναι να φτασει στην ωρα του:p

 

Εξαρτάται πως εννοείς εσύ και κάθε παραλήπτης το "να φτάσει στην ώρα του".

Ξαναλέω ότι στις προηγούμενες σελίδες αυτού του νήματος αλλά και στις σελίδες άλλων νημάτων αυτού του forum έχουν καταγραφεί πολλές περιπτώσεις παραλαβής δεμάτων με NL Post σε εύλογο χρόνο.

 

Αλλά, σε κάθε περίπτωση, έτσι είναι αν έτσι νομίζεις ...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως εννοείς εσύ και κάθε παραλήπτης το "να φτάσει στην ώρα του".

Ξαναλέω ότι στις προηγούμενες σελίδες αυτού του νήματος αλλά και στις σελίδες άλλων νημάτων αυτού του forum έχουν καταγραφεί πολλές περιπτώσεις παραλαβής δεμάτων με NL Post σε εύλογο χρόνο.

 

Αλλά, σε κάθε περίπτωση, έτσι είναι αν έτσι νομίζεις ...

 

Πολυ πατριωτικα το πηρες το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Περιμένω μια θήκη απο aliexpress.

Εδώ βλέπω ότι πήγε στο Χαλάνδρι και όχι στην περιοχή μου και τώρα μάλλον φεύγει προς τα πίσω.

http://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RF003192432CN

Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...