Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Επειδή έχω παραγγείλει από e-bay ένα κινητό πρώτη φορά θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής θέμα. Το κινητό έρχεται με την nlpost. Έχοντας διαβάσει το ποστ με την αποστολή δεμάτων από κίνα(χρόνοι παράδοσης κτλ) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω πληρώσει με πιστωτική κάρτα και όχι μέσω pay-pal. Απ όσο έχω καταλάβει για να ζητήσεις πίσω τα χρήματα σου μέσω pay-pal περιμένεις μέχρι το όριο των 40 ημερών αν πάει κάτι στραβά και δέν έχει έρθει το δέμα, στην περίπτωση της πιστωτικής τι γίνεται υπάρχει κάποιο παρόμοιο όριο ημέρων που μπορώ να ζητήσω τα χρηματά μου πίσω?

Δεν υπάρχει, αλλά σε καλύπτει το ΕΒΑΥ. Στην σελίδα σου, κάτω από την παραγγελία λέει "Estimated delivery", όταν φθάσει η ημερομηνία που αναφέρει εκεί, "ανοίγεις" υπόθεση και θα σε καλύψει το ΕΒΑΥ.

Επίσης, μην αγοράζεις ποτέ χωρίς paypal ή την κάλυψη που σου δίνει το ALI εάν αγοράσεις από εκεί.

Από που το αγόρασες στο ΕΒΑΥ ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεσω ebay θα δεις το estimated delivery date. Αν δεν ερθει το δεμα μεχρι τοτε ανοιγεις case στο ebay. Εχεις 30 μερες απο τη στιγμη που περασει η ημερομηνια αυτη. Τα χρηματα θα μπουν στην πιστωτικη σου αν βγει υπερ σου η υποθεση. Διαβασε στο help στο site του ebay για περισσοτερες λεπτομερειες.

 

Ευχαριστώ :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει, αλλά σε καλύπτει το ΕΒΑΥ. Στην σελίδα σου, κάτω από την παραγγελία λέει "Estimated delivery", όταν φθάσει η ημερομηνία που αναφέρει εκεί, "ανοίγεις" υπόθεση και θα σε καλύψει το ΕΒΑΥ.

Επίσης, μην αγοράζεις ποτέ χωρίς paypal ή την κάλυψη που σου δίνει το ALI εάν αγοράσεις από εκεί.

Από που το αγόρασες στο ΕΒΑΥ ;;;

αγορασα απο τον πωλητη

excellentphone2014

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ βάλε, με όνομα πωλητού δεν μπορούμε να το βρούμε ... :)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται γιά απατεώνας, ελπίζω να πάνε όλα καλά.:)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τα δεματα απο σιγκαπουρη οταν φτασουν αεροδρομιο ανανεωνετε και το στατους σε arrived to overseas;

η αυτο γινεται οταν ανοικτει ο σακος και καταγραφει το δεμα;;;

 

Απευθειας μολις βγουν απο το αεροπλανο

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εγω εκανα dispute

και μετα claim σωστα εκανα τι λετε.

 

Προσωπικά, όπως ξανάγραψα, θα τους ζητήσω refund την 19η ημέρα. Πιστεύω θα συμφωνήσουν. Δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε claim, αφού και το efox αναγνωρίζει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

την διαδικασια την εκανε ενας φιλος,εγω δεν γνωριζα πως

το δικο μου σημερα εκλεισε 41 μερες

τι πιστευεις καναμε λαθος κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Επειδή έχω παραγγείλει από e-bay ένα κινητό πρώτη φορά θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής θέμα. Το κινητό έρχεται με την nlpost. Έχοντας διαβάσει το ποστ με την αποστολή δεμάτων από κίνα(χρόνοι παράδοσης κτλ) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω πληρώσει με πιστωτική κάρτα και όχι μέσω pay-pal. Απ όσο έχω καταλάβει για να ζητήσεις πίσω τα χρήματα σου μέσω pay-pal περιμένεις μέχρι το όριο των 40 ημερών αν πάει κάτι στραβά και δέν έχει έρθει το δέμα, στην περίπτωση της πιστωτικής τι γίνεται υπάρχει κάποιο παρόμοιο όριο ημέρων που μπορώ να ζητήσω τα χρηματά μου πίσω?

 

Αρχικά μην αγχώνεσαι έχει πολύ καλές αξιολογήσεις ο χρήστης αυτός. Μου θύμησες τώρα μια περιπέτεια που είχα πριν από 2 χρόνια. Μου πήρε η γυναίκα μου δώρο ένα ρολόι από ebay αξίας 350€ και πλήρωσε με πιστωτική. Εγώ το έμαθα μετά από 2 μήνες ότι το έκανε και το δέμα δεν είχε φτάσει ακόμα. Ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή αλλά δεν έβγαλα άκρη και εκεί που θεωρούσα πως χάθηκε πλέον το παρέλαβα αρχές Σεπτεμβρίου ενώ η παραγγελία έγινε 3/5. Μετά από 4 μήνες. Σε αντίθεση με μένα τότε εσύ έχεις περιθώρια ακόμα δεν πιστεύω να μην το παραλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μην αγχώνεσαι έχει πολύ καλές αξιολογήσεις ο χρήστης αυτός. Μου θύμησες τώρα μια περιπέτεια που είχα πριν από 2 χρόνια. Μου πήρε η γυναίκα μου δώρο ένα ρολόι από ebay αξίας 350€ και πλήρωσε με πιστωτική. Εγώ το έμαθα μετά από 2 μήνες ότι το έκανε και το δέμα δεν είχε φτάσει ακόμα. Ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή αλλά δεν έβγαλα άκρη και εκεί που θεωρούσα πως χάθηκε πλέον το παρέλαβα αρχές Σεπτεμβρίου ενώ η παραγγελία έγινε 3/5. Μετά από 4 μήνες. Σε αντίθεση με μένα τότε εσύ έχεις περιθώρια ακόμα δεν πιστεύω να μην το παραλάβεις!

 

εμένα μου έχει ως estimated delivery 15/1/2015-5/2/2015 και στο site της nl εχει κολησει απο τις 16/1 στο σταδιο the item is on transport to the country of destination. Μακάρι όλα να παν καλά και να έρθει στην ώρα του όπως τα λες....

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα ένα δέμα με courier από Αγγλία το οποίο μου το στείλανε 5/1 !!! Υπάρχει μια καθυστέρηση απ'ότι καταλαβαίνω.
Link to comment
Share on other sites

Να δώσω πάλι ρε παιδιά τον κωδικό μήπως και σεις δείτε ή μάθετε κάτι περισσότερο απ' αυτό που εγώ βλέπω, δηλαδή την στασιμότητα...από 01-01-2015...

RS179096955NL

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όπως ξανάγραψα, θα τους ζητήσω refund την 19η ημέρα. Πιστεύω θα συμφωνήσουν. Δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε claim, αφού και το efox αναγνωρίζει το πρόβλημα.

 

την διαδικασια την εκανε ενας φιλος,εγω δεν γνωριζα πως

το δικο μου σημερα εκλεισε 41 μερες

τι πιστευεις καναμε λαθος κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες λάθος. Απλά θα μπορούσες να κερδίσεις άλλες 3 μέρες.

Επί της ουσίας, σου προτείνω να συνεννοηθείς με το μαγαζί, ώστε 1-2 μέρες πριν το 20ήμερο από το dispute, να σου κάνει refund, εάν φυσικά δεν έχεις παραλάβει.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε claim.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη φορα μονο sg post!! http://prntscr.com/5ud1t7 :)

 

H sg post το εστειλε γρηγορα αλλα τα ΕΛΤΑ καθηστερουν....(ενω κλασικα γινετε το αντιθετο! ) 2 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ μερες στο αεροδρομιο στην Αθηνα....Πρωτη φορα με τυχαινει.Καθε φορα την μερα που εφτανε αντε την επομενη εγρασιμη το εστελναν για θεσσαλονικη.Εχετε και εσεις καθυστεριση σε εκεινο το σημειο?

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω πάλι ρε παιδιά τον κωδικό μήπως και σεις δείτε ή μάθετε κάτι περισσότερο απ' αυτό που εγώ βλέπω, δηλαδή την στασιμότητα...από 01-01-2015...

RS179096955NL

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έχει πάει Αγγλία το δέμα σου από ότι βλέπω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες λάθος. Απλά θα μπορούσες να κερδίσεις άλλες 3 μέρες.

Επί της ουσίας, σου προτείνω να συνεννοηθείς με το μαγαζί, ώστε 1-2 μέρες πριν το 20ήμερο από το dispute, να σου κάνει refund, εάν φυσικά δεν έχεις παραλάβει.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε claim.

 

Έκανα dispute και τους έγραψα οτι δεν έχω λάβει το πακέτο αν δε μ αρεσει η απαντήση τους τι κανω;

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! θα ηθελα τη βοηθεια σας..

περιμενω μια παραγγελια και στην αναζητηση μου βγαζει τα εξης!

 

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RP308652709SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-01-2015 15:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

εχουν περασει 2 ημερες απο την τελευταια ανανεωση και συνηθως λεει κατευθειαν Κλεισιμο απο Κ.Δ αεροδρομιου..

πρεπει να ανησυχω? τι γινεται? βοηθηστε με παρακαλω!

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε off topic, εσύ θα απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων. Εάν το δεχθεί έχει καλώς, εάν όχι θα κάνεις claim. Εάν σου προτείνει να σου στείλει εκ νέου την παραγγελία, υπό την προϋπόθεση να κλείσεις το dispute, να αρνηθείς και να ζητήσεις refund και μετά κάνεις καινούρια παραγγελία.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! θα ηθελα τη βοηθεια σας..

περιμενω μια παραγγελια και στην αναζητηση μου βγαζει τα εξης!

 

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RP308652709SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-01-2015 15:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

εχουν περασει 2 ημερες απο την τελευταια ανανεωση και συνηθως λεει κατευθειαν Κλεισιμο απο Κ.Δ αεροδρομιου..

πρεπει να ανησυχω? τι γινεται? βοηθηστε με παρακαλω!

ευχαριστω πολυ!

Όχι, να περιμένεις μερικές ημέρες όπως όλοι .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το ιδιο συμβαινει!

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RP308652709SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-01-2015 15:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H sg post το εστειλε γρηγορα αλλα τα ΕΛΤΑ καθηστερουν....(ενω κλασικα γινετε το αντιθετο! ) 2 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ μερες στο αεροδρομιο στην Αθηνα....Πρωτη φορα με τυχαινει.Καθε φορα την μερα που εφτανε αντε την επομενη εγρασιμη το εστελναν για θεσσαλονικη.Εχετε και εσεις καθυστεριση σε εκεινο το σημειο?

 

και σε εμενα το ιδιο συμβαινει!

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RP308652709SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-01-2015 15:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το ιδιο συμβαινει!

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RP308652709SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-01-2015 15:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

και σε εμενα το ιδιο συμβαινει!

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RP308652709SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-01-2015 15:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-01-2015 10:30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

Θα περιμενουμε τοτε....Ειχαμε και ιδια πτηση ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε off topic, εσύ θα απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων. Εάν το δεχθεί έχει καλώς, εάν όχι θα κάνεις claim. Εάν σου προτείνει να σου στείλει εκ νέου την παραγγελία, υπό την προϋπόθεση να κλείσεις το dispute, να αρνηθείς και να ζητήσεις refund και μετά κάνεις καινούρια παραγγελία.

 

 

ok thx και αν δεν απαντήσει καθολου μετα απο ποσες μερες να κανω claim

 

P.S. παιδια sorry για off topics

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...